Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Blekinge

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Blekinge
Arrangörsorganisation: OK Orion
Datum: lördag 25 augusti 2018

D21

3 690 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cecilia BrattOK Orion29:227:57
2Ellinor TjernlundOK Tisaren32:33+3:118:49
3Yevheniia ShcherbakovaRonneby OK40:37+11:1511:00
4Amanda JohanssonOK Orion41:43+12:2111:18
5Stina PerssonEmmaboda Verda OK58:56+29:3415:58

H21

4 960 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton JohanssonOK Orion30:006:02
2Erik AnderssonOK Orion33:14+3:146:42
3Denys ShcherbakovRonneby OK33:20+3:206:43
4Rasmus ElmelidOK Orion33:53+3:536:49
5Pontus PeterssonOK Orion35:46+5:467:12
6Torgny LindströmRonneby OK37:30+7:307:33
7Olof Larén-SandgrenOK Orion37:48+7:487:37
8Isak BergmanOK Skogsfalken38:10+8:107:41
9Philip PerssonGöteborg-Majorna OK42:03+12:038:28
10Viktor TovessonOK Orion45:02+15:029:04
11Tom OlaussonOK Orion47:17+17:179:31

H20

3 630 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oscar JohanssonKarlskrona SOK25:457:05
2Andreas JonssonOK Orion27:49+2:047:39

D18

3 510 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba BerglinOK Orion31:288:57
2Ellen WahlbomOK Orion37:05+5:3710:33
3Ellen KallerbäckOK Orion37:26+5:5810:39

H18

3 540 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip BengtssonOK Orion29:418:23
2Lukas KatvalaKarlskrona SOK31:49+2:088:59
3Simon GiselssonRonneby OK35:14+5:339:57
4Gustav ÅmanOK Vilse 8737:57+8:1610:43

D16

3 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara AnderssonOK Orion35:2410:06
2Ella SöderbergOK Skogsfalken38:26+3:0210:58
3Vilmalee SuwanOK Vilse 8740:00+4:3611:25
4Hanna RingRonneby OK40:09+4:4511:28
5Elvira LjungbergOK Skogsfalken1:05:26+30:0218:41
Linn KarlssonOK Vilse 87ej godkänd

H16

3 500 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maxim OmelchenkoKarlskrona SOK23:566:50
2Arvid KronmarKarlskrona SOK26:52+2:567:40
3Arvid BlomsterRonneby OK28:50+4:548:14
4Jakob WilhelmssonKarlskrona SOK31:15+7:198:55
5Isak OlssonStigsökarna32:17+8:219:13
6Nils KörleOK Landehof32:34+8:389:18
7Fabian AnderssonRonneby OK1:04:08+40:1218:19
Anton TörnqvistKarlskrona SOKej start

D14

3 000 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma EmilssonOK Skogsfalken25:368:32
2Emma ZettervallKarlskrona SOK26:31+0:558:50
3Lisa SwartzOK Orion28:42+3:069:34
4Hedda SvenssonOK Orion32:48+7:1210:56
5Sandra WiduchKarlskrona SOK38:04+12:2812:41
6Vilma EngströmOK Orion39:57+14:2113:19
7Alma SvennerudKarlskrona SOK42:20+16:4414:06
8My FridströmKarlskrona SOK47:57+22:2115:59
Agnes BerlinKarlskrona SOKej start

H14

3 000 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus VernströmRonneby OK22:537:37
2Oskar ErikssonRonneby OK23:42+0:497:54
3Axel BrattOK Orion23:51+0:587:57
4Nils SwartzOK Orion25:49+2:568:36
5Melker LarssonOK Orion26:12+3:198:44
6Emil AlbinssonOK Skogsfalken30:59+8:0610:19
7Oliver HåkanssonOK Orion37:08+14:1512:22
8Victor JosefssonOK Skogsfalken43:32+20:3914:30
Simon SilverskärKarlskrona SOKej start

D12

2 160 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Märta SvennerudKarlskrona SOK22:4310:31
2Matilda SöderbergOK Skogsfalken23:32+0:4910:53
3Hannah JosefssonOK Skogsfalken25:06+2:2311:37
4Selma LeopoldOK Orion26:42+3:5912:21
5Lova KronmarKarlskrona SOK29:01+6:1813:26
6Siri KleinOK Vilse 8735:48+13:0516:34
7Elin SaleskogRonneby OK36:23+13:4016:50
8Mirja SilverskärKarlskrona SOK1:00:36+37:5328:03
Alva EngströmOK Orionej godkänd

H12

2 160 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eddie KarlssonOK Vilse 8716:337:39
2Jakob OmelchenkoKarlskrona SOK20:24+3:519:26
3Carl GlivesonRonneby OK21:24+4:519:54
4Emil RingRonneby OK22:33+6:0010:26
5Arvid ErikssonRonneby OK22:41+6:0810:30
6Kasper FagerKarlskrona SOK23:58+7:2511:05
7Filip MyrénOK Orion31:23+14:5014:31
8Wille VernströmRonneby OK31:29+14:5614:34
9Noah MulariOK Vilse 8734:27+17:5415:56
Nico MankonenKarlskrona SOKej start
David ArvmyrenOK Orionej start

D10

2 160 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin NilssonKarlskrona SOK19:399:05
2Hilma PaulinOK Vilse 8723:32+3:5310:53
3Linnea HedmanKarlskrona SOK26:49+7:1012:24
4Olivia MyrénOK Orion29:26+9:4713:37
5Disa LundbergKarlskrona SOK36:11+16:3216:45

H10

2 160 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elias KronmarKarlskrona SOK15:537:21
2Erik ZettervallKarlskrona SOK16:49+0:567:47
3Elias LindströmRonneby OK16:50+0:577:47
4Albin EmilssonOK Skogsfalken17:47+1:548:13
5Olle SaleskogRonneby OK21:52+5:5910:07
6Erik LeopoldOK Orion24:14+8:2111:13
7Filip PaulinOK Vilse 8725:30+9:3711:48
8Olle HåkanssonRonneby OK31:54+16:0114:46

D35

3 630 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Susanna CaleklintKarlskrona SOK1:12:1819:55

H35

4 520 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan MyrénOK Orion43:069:32
2Robert HedmanKarlskrona SOK45:56+2:5010:09

D40

3 510 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sarah LindströmRonneby OK39:2311:13
2Karin LindqvistStigmännen Karlshamns OK54:07+14:4415:25
3Ann-Sofie SilverskärKarlskrona SOK1:20:36+41:1322:57

H40

4 190 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christian HåkanssonRonneby OK31:027:24
2Björn AnderssonKarlskrona SOK37:36+6:348:58
3Peter WirenstedtKarlskrona SOK45:00+13:5810:44
4Jörgen JohanssonKarlskrona SOK50:34+19:3212:04
5Stefan CaleklintKarlskrona SOK1:06:08+35:0615:47
Ingemar ErikssonRonneby OKej godkänd
Jakob FagerKarlskrona SOKej start

D45

3 080 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Karin JonssonOK Orion33:1910:49
2Helena GummessonKarlskrona SOK33:55+0:3611:00
3Josefine JungstrandOK Skogsfalken36:00+2:4111:41
4Linda IngemarssonKarlskrona SOK36:54+3:3511:58
5Kristina BerlinKarlskrona SOK39:01+5:4212:40
6Kristina AnderssonKarlskrona SOK41:49+8:3013:34
7Annica RosengrenOK Orion42:53+9:3413:55
8Malin ÅmanOK Vilse 8751:39+18:2016:46

H45

4 190 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Yuri OmelchenkoOK Orion29:557:08
2Henrik BerlinOK Orion31:01+1:067:24
3Ola SöderbergOK Skogsfalken36:39+6:448:44
4Håkan LindströmRonneby OK37:53+7:589:02
5Magnus LarssonKarlskrona SOK37:55+8:009:02
6Björn ZettervallKarlskrona SOK46:19+16:2411:03
7Magnus ThörnbladRonneby OK49:38+19:4311:50
8Magnus KronmarKarlskrona SOK1:08:45+38:5016:24
9Jonas K JohanssonOK Skogsfalken1:10:57+41:0216:55
10Henrik AnderssonEmmaboda Verda OK1:25:05+55:1020:18

D50

3 080 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria SibilevaKarlskrona SOK33:1110:46
2Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK39:21+6:1012:46
3Gunilla GustafssonOK Orion43:17+10:0614:03
4Katarina SundelinOK Orion1:07:15+34:0421:50
Paula AndraeOK Vilse 87ej godkänd

H50

3 630 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pontus JonssonOK Orion29:027:59
2Thomas JohannessonRonneby OK30:08+1:068:18
3Lars-Ola LarssonOK Orion31:00+1:588:32
4Ulf JungstrandOK Skogsfalken36:43+7:4110:06
5Mats AnderssonOK Orion38:38+9:3610:38
6Anders BlomqvistOK Skogsfalken38:56+9:5410:43
7Ola JönssonOK Vilse 8751:54+22:5214:17
Per-Ola MelanderStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Pierre DanielssonOK Skogsfalkenej start

D55

2 860 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena SwartzOK Orion32:1911:17
2Kerstin TjernlundOK Vilse 8738:53+6:3413:35
3Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK1:07:20+35:0123:32

H55

3 540 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas HenmyrOK Vilse 8736:5210:24
2Ingemar MånssonRonneby OK39:05+2:1311:02
3Bo PeterssonLessebo OK42:49+5:5712:05
4Jörgen SvenssonRonneby OK57:26+20:3416:13

D60

2 380 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK26:0410:57
2Birgitta NilssonStigmännen Karlshamns OK40:25+14:2116:58

H60

3 510 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan LindbergOK Vilse 8735:2510:05
2Per NilssonStigmännen Karlshamns OK36:40+1:1510:26
3Inge GötessonKarlskrona SOK37:03+1:3810:33
4Tore TjernlundOK Vilse 8739:39+4:1411:17
5Roger ThörnOK Vilse 8740:18+4:5311:28
6Lars ForsstedtSöders-Tyresö42:20+6:5512:03
7Thomas AlmqvistKarlskrona SOK49:40+14:1514:09
Håkan ForsmanRonneby OKej godkänd

D65

2 380 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Margareta SvenssonOK Vilse 8729:3512:25
2Lena SöderbergOK Skogsfalken31:24+1:4913:11
3Ingrid E StrömRonneby OK32:27+2:5213:38
4Ann-Helen LinnersjöOK Orion32:38+3:0313:42
5Gunnel MånssonOK Vilse 8734:41+5:0614:34
6Gunilla AnderssonKarlskrona SOK35:50+6:1515:03
Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OKej start

H65

3 080 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kent TörnqvistKarlskrona SOK31:0310:04
2Lars SvenssonOK Vilse 8733:10+2:0710:46
3Lennart SmedenmarkRonneby OK37:19+6:1612:06
4Jörgen NilssonRonneby OK39:41+8:3812:53
5Kenneth FagerKarlskrona SOK41:14+10:1113:23
6Lennart SohlinOK Orion42:11+11:0813:41
7Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK42:44+11:4113:52
8Bengt StrindhagenOK Orion46:31+15:2815:06
9Thomas JohanssonStigmännen Karlshamns OK1:07:49+36:4622:01
Lars MartinssonRonneby OKej godkänd

H70

2 860 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tommy OlssonKarlskrona SOK32:2511:20
2Lennart AnderssonOK Orion35:05+2:4012:16
3Ingemar AnderssonOK Orion39:13+6:4813:42
4Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK40:06+7:4114:01
5Lennart BohmanKarlskrona SOK41:09+8:4414:23
6Aymonn AnderssonKarlskrona SOK43:51+11:2615:19
7Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK49:05+16:4017:09
8Per EngqvistRonneby OK50:06+17:4117:31
9Leif IngemarssonKarlskrona SOK59:54+27:2920:56

D75

2 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta OlssonRonneby OK29:2114:40
2Elsa SvenssonOK Vilse 8731:26+2:0515:43
3Brita DahlbergHässleholms OK44:55+15:3422:27

H75

2 860 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK38:1313:21
2Ragnar OlssonRonneby OK1:16:41+38:2826:48
Kjell MånssonRonneby OKej start

H80

2 380 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gösta LingeKarlskrona SOK35:0414:44
2Leif SjögrenOK Orion35:36+0:3214:57
3Rune BengtssonRonneby OK42:52+7:4818:00

H85

2 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven SvenssonKarlskrona SOK51:3925:49

Inskolning

1 570 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Arvid EmanderStigmännen Karlshamns OKfullföljt
Edvin HedmanKarlskrona SOKfullföljt
Oscar JohanssonRonneby OKfullföljt
Felicia MyrénOK Orionfullföljt

U1

2 140 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alice LagerströmRonneby OK26:2612:21
2Meja HåkanssonRonneby OK31:54+5:2814:54
3Alvin NilssonOK Orion33:16+6:5015:32
Gustaf ArvmyrenOK Orionej start

U2

2 770 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hjalmar SvennerudKarlskrona SOK38:5614:03
2Leo LarssonKarlskrona SOK42:02+3:0615:10

Öppen motion 1

2 770 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristina GustafssonKarlskrona SOK51:3418:36

Öppen motion 3

2 640 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frida BerglinKarlskrona SOK28:2210:44
2Stefan BerglinKarlskrona SOK28:31+0:0910:48
3Ellen GunnarssonOK Vilse 8731:47+3:2512:02
4Anders SaleskogRonneby OK33:04+4:4212:31
5Kati NémethStigmännen Karlshamns OK35:30+7:0813:26
6Jennie SaleskogRonneby OK41:16+12:5415:37
7Agneta PeterssonRonneby OK46:30+18:0817:36
8LarsOwe StrömRonneby OK52:01+23:3919:42
9Ann-Marie MånssonRonneby OK55:26+27:0420:59
10Helena BlomsterRonneby OK55:28+27:0621:00
11Jan DahlbergHässleholms OK1:26:43+58:2132:50
12Maria ElmelidLinköpings OK1:37:50+1:09:2837:03

Öppen motion 5

3 160 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie SvennerudKarlskrona SOK44:1413:59
2Peter KleinOK Vilse 8745:10+0:5614:17
3Gunnel HanssonKarlskrona SOK48:26+4:1215:19
4Anette Von HaugwitzOK Njudung55:32+11:1817:34
5Mikael WiduchKarlskrona SOK1:05:16+21:0220:39
6Sören RobertssonOK Njudung1:05:45+21:3120:48
Pia KarlssonOK Orionej godkänd

Öppen motion 7

3 080 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lina BergmanOK Skogsfalken29:019:25
2Ulf JohanssonKarlskrona SOK32:57+3:5610:41
3Theodor WahlbomOK Orion34:10+5:0911:05
4Peter SunnegårdhRonneby OK36:31+7:3011:51
5Anne JohanssonKarlskrona SOK47:58+18:5715:34
6Lovisa JohanssonKarlskrona SOK49:17+20:1616:00
7Maria SturessonAnderstorps OK51:30+22:2916:43
8Ingmar OlssonKarlskrona SOK51:41+22:4016:46
9Eskil JohanssonOK Orion57:20+28:1918:36
10Ulrik JohanssonRonneby OK57:25+28:2418:38
11Åke ÖstberghKarlskrona SOK1:04:23+35:2220:54
12Björn NordströmHässleholms OK1:05:45+36:4421:20
13Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK1:07:37+38:3621:57
Stig NydahlStigmännen Karlshamns OKej godkänd

Öppen motion 8

4 520 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob EmanderStigmännen Karlshamns OK42:289:23
2Peter WilhelmssonKarlskrona SOK49:57+7:2911:03
3Magnus EmilssonOK Skogsfalken58:18+15:5012:53
4Annika EmanderStigmännen Karlshamns OK1:10:25+27:5715:34
5Sven GiselssonRonneby OK1:13:31+31:0316:15
Johan FridströmKarlskrona SOKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser