Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, stafett, Småland, individuella öppna klasser

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, stafett, Småland, individuella öppna klasser
Arrangörsorganisation: Kalmar OK
Datum: söndag 26 augusti 2018

Öppen motion 1

1 940 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva DjupforsNybro OK16:098:19
2Annika WirefeldtNybro OK16:15+0:068:22
3Agnes ErikssonKexholms SK20:06+3:5710:21
4Vera MedinEmmaboda Verda OK20:46+4:3710:42
5Tilda FranzénEmmaboda Verda OK20:47+4:3810:42
6Hilda WingheimKalmar OK21:25+5:1611:02
6Helmer WingheimKalmar OK21:25+5:1611:02
8Agust LindqvistVäxjö OK31:59+15:5016:29

Öppen motion 2

3 180 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara RosénOK Njudung21:496:51
2Josefin LindellKalmar OK22:12+0:236:58
3Mathila Ekegren-KarlssonTorsås OK22:21+0:327:01
4Barbro NilssonAlvesta SOK30:08+8:199:28
5HanTu StarkÅlems OK32:25+10:3610:11
6Alice GleisnerKalmar OK36:44+14:5511:33
7Annie GleisnerKalmar OK36:48+14:5911:34
8Britt AxelssonNybro OK39:43+17:5412:29
9Karin LindqvistVäxjö OK41:06+19:1712:55
10Claes-Göran AlrikssonNybro OK56:50+35:0117:52
Harriet KarlssonTorsås OKej godkänd
Jan PåhlstorpEmmaboda Verda OKej godkänd

Öppen motion 5

4 060 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per RothVäxjö OK40:089:53
2Göran ErikssonKexholms SK45:40+5:3211:14
3Jessica ElmerssonOK Bävern48:23+8:1511:55
4Petra RosénVäxjö OK51:09+11:0112:35
5Åke PetterssonFinsjö IK51:10+11:0212:36
6Hjellström MonikaGränna-Bygdens OK56:26+16:1813:53
7Waste ByströmOK Virdarna56:34+16:2613:55
8Eva TollsternVäxjö AIS57:48+17:4014:14
9Bernt PeterssonAlvesta SOK1:02:37+22:2915:25
10Roland JanssonVäxjö OK1:03:11+23:0315:33
11Anette OlssonEksjö CK1:04:00+23:5215:45
12Stig KarlssonTorsås OK1:04:50+24:4215:58
13Anna HenrikssonTorsås OK1:07:14+27:0616:33
14Berit ByströmOK Virdarna1:25:59+45:5121:10
Jonas LundqvistKalmar OKej godkänd

Öppen motion 8

4 930 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan KarlssonVäxjö OK43:378:50
2Magnus EricssonVäxjö OK45:13+1:369:10
3Hans GottfridssonTorsås OK52:01+8:2410:33
4Johan SjödinIK Hakarpspojkarna53:53+10:1610:55
5Judith HoferOlg thun, Schweitz54:26+10:4911:02
6Ellen OlovssonGamleby OK59:46+16:0912:07
7Ulf CarlssonVäxjö AIS1:03:44+20:0712:55
8Peter SvahnEksjö CK1:03:56+20:1912:58
9Sven-Olof BomanKlubblös1:12:41+29:0414:44
10Magnus NilssonTorsås OK1:16:00+32:2315:24
11Carina Rosén ErikssonAnnebergs GIF1:25:10+41:3317:16
12Ulla NilssonSOK Viljan1:57:30+1:13:5323:50

Öppen motion 9

7 280 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav OlssonOK Orion47:066:28
2Lukas GranstedtIK Hakarpspojkarna49:15+2:096:45
3Johan NordströmOK Älgen55:36+8:307:38
4Christofer FogelSOK Viljan1:02:02+14:568:31
5Philip HjellströmGränna-Bygdens OK1:19:33+32:2710:55

ÖM11 Trail 1

4 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stina NordströmKlubblös23:335:53
2Jesper LinderssonKlubblös23:47+0:145:56
3Martina BraunVäxjö OK24:15+0:426:03
4Peter CarlsuddKlubblös29:54+6:217:28

ÖM12 Trail 2

8 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin FredrikssonKalmar OK40:515:06
2Karl NordstörmKlubblös45:50+4:595:43
3Sarah StrålenstamKlubblös46:05+5:145:45
4Jenny ChristianssonKlubblös54:02+13:116:45
5Kajsa AckebjerKlubblös55:28+14:376:56
6Lena ThorKalmar OK55:50+14:596:58
7Maria SchwarzKlubblös56:24+15:337:03

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser