Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Västerbotten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Västerbotten
Arrangörsorganisation: Umeå OK
Datum: lördag 25 augusti 2018

D21

4 180 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa OtterbjörkUmeå OK33:278:00
2Klara YngvessonUmeå OK34:22+0:558:13
3Stina AbramssonWilhelmina OK35:09+1:428:24
4Elisabeth FriesUmeå OK42:26+8:5910:09
5Julia AnderssonIFK Umeå50:31+17:0412:05
6Mirja LifRehns BK52:36+19:0912:35

H21

5 600 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans PerssonIFK Umeå34:356:10
2Erik BlomgrenStora Tuna OK36:03+1:286:26
3Albin BjörnuddIFK Umeå40:25+5:507:13
4Jörgen JohanssonSkellefteå OK40:40+6:057:15
5Anton LifRehns BK41:37+7:027:25
6Henrik PerssonUmeå OK46:41+12:068:20
7Niklas FriesUmeå OK50:45+16:109:03
8Per FrostIFK Mora OK54:54+20:199:48
9Erik KärrlanderUmedalens IF1:15:05+40:3013:24
Gustaf SparrevikIK Hakarpspojkarnaej godkänd

D18

3 620 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristina FridmanVännäs OK36:4310:08
2Louise RamebäckUmeå OK36:54+0:1110:11
3Sanna ÖhmanSkellefteå OK55:25+18:4215:18

D16

3 400 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thea WennbergSkellefteå OK29:188:37
2Lea EdvardssonUmeå OK30:16+0:588:54
3Evelina NilssonHögåkers OK33:35+4:179:52

H16

3 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak LundholmUmeå OK22:316:37
1Rasmus ErikssonUmeå OK22:316:37
3Jakob NilssonUmeå OK24:22+1:517:10
4Oskar ÅdahlUmeå OK24:34+2:037:13
5Jesper RamebäckUmeå OK25:39+3:087:32
6Arvid Feil LindmarkSkellefteå OK26:07+3:367:40
7Andreas SvenssonSK Björnen48:09+25:3814:09
Petter KajokSkellefteå OKåterbud

D14

3 030 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hilja BerggrundUmeå OK30:4010:07
2Linn WennbergSkellefteå OK30:42+0:0210:07
3Frida LindmarkRobertsfors IK32:30+1:5010:43
4Emmy KärrlanderUmedalens IF38:14+7:3412:37
5Ebba SamuelssonUmeå OK48:37+17:5716:02
Tove KajokSkellefteå OKåterbud

H14

3 030 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Otto TimbyUmeå OK21:036:56
2Elias LanttoSK Björnen22:49+1:467:31
3Emil SehlstedtIFK Umeå30:09+9:069:57
4Max StigenlövHögåkers OK32:21+11:1810:40
5Valdemar LidénUmeå OK34:35+13:3211:24
6Adrian WidmarkUmeå OK44:59+23:5614:50
Arvid JonssonRobertsfors IKej start

D12

2 540 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja LundholmUmeå OK19:247:38
2Tuva SirviöUmeå OK20:37+1:138:07
3Tyra LarssonIFK Umeå22:53+3:299:00
4Elina Lingbro DömstedtUmeå OK23:51+4:279:23
5Stina LindmarkRobertsfors IK24:43+5:199:43
6Saga RydbergUmeå OK26:01+6:3710:14
7Ella LindmarkRobertsfors IK34:58+15:3413:45
Hilma VikströmUmeå OKej start

H12

2 540 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Seth NordinLycksele IF23:039:04
2Axel SamuelssonUmeå OK23:10+0:079:07
3Lukas ErikssonUmeå OK23:32+0:299:15
4Edvard SvenssonSK Björnen26:06+3:0310:16
5Olle SehlstedtIFK Umeå27:23+4:2010:46
6Alfred GidlundUmeå OK28:45+5:4211:19
7Frans PerssonSkellefteå OK30:54+7:5112:09
8Isak JohanssonUmeå OK32:12+9:0912:40
9Felix NordénUmeå OK46:49+23:4618:25
Emil SöderlundSkellefteå OKej godkänd
Milan LundbergSkellefteå OKej godkänd
Arvid NordinLycksele IFej start

D10

2 250 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Märta ÖstbergUmeå OK14:336:28
2Torunn OtterbjörkUmeå OK16:05+1:327:08
3Alice StigenlövHögåkers OK20:37+6:049:09
4Isabella EmdinUmeå OK21:47+7:149:40

H10

2 250 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo DanielssonLycksele IF16:197:15
2Tor OgenstedtHögåkers OK16:44+0:257:26
3Melker ErikssonLycksele IF18:02+1:438:00
4Erik Lingbro DömstedtUmeå OK18:24+2:058:10
5Viggo JohanssonSkellefteå OK20:28+4:099:05
6Isak BengtssonUmeå OK21:46+5:279:40
7Oskar JonssonRobertsfors IK23:34+7:1510:28
8Manfred NordinLycksele IF23:49+7:3010:35
9Valter VikströmUmeå OK39:40+23:2117:37
Love JohanssonSkellefteå OKej godkänd
Ted LindmarkRobertsfors IKej godkänd
Axel LarssonIFK Umeåej godkänd

D35

3 760 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin LindmarkRobertsfors IK37:3710:00
Emma LundholmUmeå OKåterbud

H35

4 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Staffan BerglundIFK Umeå31:387:42
2Andreas LundholmUmeå OK33:12+1:348:05
3Tobias ErikssonUmeå OK42:30+10:5210:21
4Fredrik SamuelssonUmeå OK44:46+13:0810:55
5Tobias SöderlundSkellefteå OK52:32+20:5412:48

D45

3 620 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa BäckstrandUmeå OK36:5110:10
2Helena KönigssonRobertsfors IK41:55+5:0411:34
Maria VredinIFK Umeåej godkänd
Kerstin LarssonIFK Umeåej godkänd

H45

3 790 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf HägglundSkellefteå OK29:507:52
2Mattias LindmarkRobertsfors IK33:07+3:178:44
3Pär LundgrenSkellefteå OK34:11+4:219:01
4Jan ÅhlundOK Nolaskogsarna37:23+7:339:51
5Martin SundqvistUmeå OK38:16+8:2610:05
6Patrik WennbergSkellefteå OK38:19+8:2910:06
7Tomas PerssonSäterbygdens OK39:18+9:2810:22
8Stefan NilssonHögåkers OK40:07+10:1710:35
9Stefan KärrlanderUmedalens IF40:53+11:0310:47
10Sven StigenlövHögåkers OK58:56+29:0615:32

D55

3 140 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agneta FriesUmeå OK31:4610:07
2Eva WalheimRobertsfors IK35:08+3:2211:11
3Cecilia HenfridssonUmeå OK36:27+4:4111:36
4Anita LundmarkIFK Umeå40:40+8:5412:57
5Cecilia OlssonUmeå OK43:45+11:5913:55
6Lena SjöströmUmeå OK46:10+14:2414:42
7Annica NylundUmeå OK54:14+22:2817:16

H55

3 620 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans-Erik CarlborgIFK Umeå28:177:48
2Clas FriesUmeå OK28:30+0:137:52
3Johan WiknerHögåkers OK31:30+3:138:42
4Anders JohanssonUmeå OK35:19+7:029:45
5Mikael YngvessonRobertsfors IK36:20+8:0310:02
6Thomas NorströmSkellefteå OK36:56+8:3910:12
7Tjelvar OtterbjörkUmeå OK40:17+12:0011:07
8Vesa SärkiojaUmeå OK58:00+29:4316:01
Mats WalheimRobertsfors IKej godkänd

D65

2 580 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunilla RosénStöcksjö IS30:1211:42
2Eva FeilSkellefteå OK32:39+2:2712:39
3Lena StenbergIFK Umeå33:44+3:3213:04
4Lena LindmarkRobertsfors IK43:04+12:5216:41
5Britt-marie JohanssonStöcksjö IS50:03+19:5119:23
6Barbro LundqvistLångvikens OK1:29:37+59:2534:44

H65

3 150 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torbjörn YttergrenStöcksjö IS32:2510:17
2Berndt StenbergIFK Umeå33:09+0:4410:31
3Tommy NilbrinkStöcksjö IS34:37+2:1210:59
4Gunnar TigerUmeå OK36:33+4:0811:36 Ladda ner rutt i gpx-format
5Ernst BrändströmStöcksjö IS36:54+4:2911:42
6Kjell HemmyrStöcksjö IS36:58+4:3311:44
7Matts StrandbergStöcksjö IS37:12+4:4711:48
8S O VikströmSkellefteå OK37:36+5:1111:56
9Ove VesterbergLycksele IF38:50+6:2512:19
10Karl-Henrik LindmarkRobertsfors IK44:37+12:1214:09
11Per-Olav FängmarkIFK Umeå57:38+25:1318:17 Ladda ner rutt i gpx-format
12Hans NygrenBolidens SK1:04:22+31:5720:26
13Hardy PaulssonUmeå OK1:10:58+38:3322:31

H75

2 580 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland LundqvistLångvikens OK28:2110:59
2Göran EnkvistSkellefteå OK32:18+3:5712:31
3Åke BerglundHögåkers OK34:27+6:0613:21
4Thorsten JohanssonLångvikens OK34:35+6:1413:24
5Daniel AnderssonUmeå OK50:42+22:2119:39
6Gunnar TimnerUmeå OK54:33+26:1221:08
7Sven-Erik LundgrenUmeå OK1:03:16+34:5524:31
8Holger LindLångvikens OK1:10:50+42:2927:27

Inskolning

1 900 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Elias BengtssonUmeå OKfullföljt
Signe EdenUmeå OKfullföljt
Anton EdvardssonUmeå OKfullföljt
Alexander EmdinUmeå OKfullföljt
Alicia EmdinUmeå OKfullföljt
Albin Eriksson EdenUmeå OKfullföljt
Evian NordbrandtStöcksjö ISfullföljt
William NordbrantStöcksjö ISfullföljt
Alve OtterbjörkUmeå OKfullföljt
Ida RutqvistIFK Umeåfullföljt
Erik ÅdahlUmeå OKfullföljt

U1

2 250 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hampus DanielssonLycksele IF20:379:09
2Ossian NordinLycksele IF22:11+1:349:51
3Siri EdvardssonUmeå OK22:33+1:5610:01
4Melinda ErikssonLycksele IF23:23+2:4610:23
5Tyra RossenVännäs OK25:16+4:3911:13
6Hjalmar RossenVännäs OK25:50+5:1311:28
7Astrid SundqvistUmeå OK26:53+6:1611:56
8Elsa SundqvistUmeå OK26:54+6:1711:57
9Elsa VikströmUmeå OK35:48+15:1115:54
10Adelia NordinLycksele IF43:40+23:0319:24
11Espen EdelhausenVännäs OK46:18+25:4120:34
12Ilse EdelhausenVännäs OK48:33+27:5621:34
Ingrid ÖstbergUmeå OKej start

U2

2 310 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hjalmar RutqvistIFK Umeå20:499:00
2Lovisa NilssonHögåkers OK27:04+6:1511:43
3Hugo RydbergUmeå OK29:22+8:3312:42
4Robin BlomqvistIFK Umeå33:01+12:1214:17
5Irma BjurdammRobertsfors IK33:32+12:4314:30
6Linnea LanttoSK Björnen36:50+16:0115:56
7Max NordénUmeå OK41:12+20:2317:50
David GidlundUmeå OKej start

Öppen motion 1

2 310 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan FriesUmeå OK52:1322:36

Öppen motion 3

2 540 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa BjurdammRobertsfors IK29:0811:28
2Carl JanssonSkogis IF47:31+18:2318:42
3Erika BengtssonUmeå OK48:14+19:0618:59
4Tove WestbergKlubblös48:30+19:2219:05

Öppen motion 5

3 030 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus JohanssonWilhelmina OK27:539:12
2Mikael LarssonIFK Umeå34:16+6:2311:18
3Erika TimbyUmeå OK34:47+6:5411:28
4Jennie ErikssonLycksele IF35:58+8:0511:52
5Lovisa ManniUmedalens IF37:05+9:1212:14
6Annika ManniUmedalens IF37:10+9:1712:15
7Ingrid SandbergStöcksjö IS38:28+10:3512:41
8Cecilia LindhLångvikens OK38:32+10:3912:43
9Anna Sara ClaessonUmeå OK38:47+10:5412:47
10Marie JohanssonHögåkers OK39:56+12:0313:10
11Maria WennbergSkellefteå OK40:01+12:0813:12
12Maria DanielssonLycksele IF40:29+12:3613:21
13Jenny EkmanStöcksjö IS40:51+12:5813:28
14Alric HanssonStöcksjö IS41:09+13:1613:34
15Annika SvenssonSK Björnen43:49+15:5614:27
16Petra BerggrundUmeå OK45:50+17:5715:07
17Lars ÅbergUmeå OK46:08+18:1515:13
18Stefan NordinLycksele IF46:45+18:5215:25
19Bosse SjögrundStöcksjö IS46:46+18:5315:26
20Helena HellgrenVännäs OK53:08+25:1517:32
21Hanna LindströmKlubblös53:47+25:5417:45
Lisa EdvardssonKlubblösej godkänd

Öppen motion 7

3 620 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan SvedeliusIFK Umeå26:437:22
2Anna HolmgrenIFK Umeå37:51+11:0810:27
3Martin RossenVännäs OK44:50+18:0712:23
4Martin LindmarkRobertsfors IK45:05+18:2212:27
5Mattias VesterbergKlubblös46:58+20:1512:58
6Olle RosénStöcksjö IS55:55+29:1215:26
7Josef ErikssonKlubblös56:52+30:0915:42
8Dag ÖsterlundStöcksjö IS1:01:54+35:1117:05
9Daniel OgenstedtHögåkers OK1:04:46+38:0317:53
10Moa JohanssonVännäs OK1:06:08+39:2518:16

Öppen motion 8

4 100 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik ÅhmanIFK Umeå32:317:55
2Johan RydbergUmeå OK34:12+1:418:20
3Pär NorènVännäs OK34:51+2:208:30
4Cecilia RydbergUmeå OK39:24+6:539:36
5Ann-Sofie JohanssonUmeå OK46:27+13:5611:19
6Roger KarlssonUmeå OK47:04+14:3311:28
7Jani LeppäniemiVetelin Urheilijat49:48+17:1712:08
8Sara NordbrandtStöcksjö IS54:16+21:4513:14
9Tomas NordinLycksele IF54:20+21:4913:15
10Mattias KarlssonUmeå OK56:41+24:1013:49
11Andreas GällerstedtUmeå OK1:00:49+28:1814:50
12Johan DanielssonLycksele IF1:05:25+32:5415:57
13Hannu pöyhönenVetelin Urheilijat1:12:22+39:5117:39

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser