Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Skärgårdssprint, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Skärgårdssprint
Arrangörsorganisation: OK Roslagen
Datum: tisdag 19 juli 2011 - onsdag 20 juli 2011

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)

D17

2 790 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika BillstamIFK Lidingös Skid o OK16:546:03
2Galina VinogradovaHalden SK17:32+0:386:17
3Gunilla SvärdIF Thor19:14+2:206:53
4Irina NybergHellas Orientering20:07+3:137:12
5Annica GustafssonIFK Lidingös Skid o OK20:10+3:167:13
6Gabriella GustafssonIK Hakarpspojkarna20:48+3:547:27
7Josefin BengtssonLånghundra IF21:05+4:117:33
8Alexandra BjärrenholtVallentuna-Össeby OL21:18+4:247:38
9Jenny BengtssonLånghundra IF21:51+4:577:49
10Johanna MaxénStora Tuna OK22:02+5:087:53
11Anette ÖnerudOK Ravinen22:46+5:528:09
12Amanda EklundRånäs OK22:55+6:018:12
13Laura DAngeloAttunda OK23:09+6:158:17
14Katarina HammasAttunda OK23:10+6:168:18
15Karin HedbergOK Linné23:15+6:218:20
16Sarah-Jane GaffneyOK Ravinen23:53+6:598:33
17Rebecca BjärrenholtVallentuna-Össeby OL24:14+7:208:41
18Emma BromarkLånghundra IF24:37+7:438:49
19Camilla ÖhmanVallentuna-Össeby OL25:24+8:309:06
20Annika CarlbergVallentuna-Össeby OL25:59+9:059:18
21Marianne CarlbergVallentuna-Össeby OL27:42+10:489:55
22Ulrika GustafssonIK Vista29:00+12:0610:23
23Marica TynellRånäs OK29:02+12:0810:24
24Sara BergquistRånäs OK29:19+12:2510:30
25Emma AnderssonOK Österåker31:15+14:2111:12
26Monica ErikssonLänna IF32:12+15:1811:32
27Katarina LandströmLånghundra IF32:45+15:5111:44
28Linnea CarlbergVallentuna-Össeby OL34:50+17:5612:29
29Karin JaneråsOK Linné35:07+18:1312:35
30Josefin ErikssonLänna IF41:17+24:2314:47
Anne EklundRånäs OKej godkänd
Karolina AnderssonLänna IFej start

H17

2 840 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Josef NordlundOK Linné15:295:27
2Gustav BergmanOK Ravinen15:32+0:035:28
3Øystein Kvaal ØsterbøIFK Lidingös Skid o OK15:40+0:115:30
4Tomas StenströmOK Linné15:50+0:215:34
5Trond Einar PedersliOL Trollelg16:13+0:445:42
6David HealyJärla Orientering16:49+1:205:55
7Mikael NordströmOK Linné17:03+1:346:00
8Love BerzellAttunda OK17:31+2:026:10
9Kalle BergmanOK Ravinen17:43+2:146:14
10Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK17:57+2:286:19
11Nick BarrableOK Ravinen18:28+2:596:30
12Tomas AlbinssonOK Österåker18:29+3:006:30
13Kent LundvallVallentuna-Össeby OL19:26+3:576:50
13Björn ArvidssonStora Tuna OK19:26+3:576:50
15Johan SvedbergHeming/Njård OL19:27+3:586:50
16Joakim WigertzLånghundra IF19:38+4:096:54
17Anton SundgrenVallentuna-Össeby OL19:41+4:126:55
18Henrik HammasAttunda OK20:27+4:587:12
19Emil TallhageCentrum OK20:46+5:177:18
20Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK21:31+6:027:34
21Staffan Jacobsson SvärdIF Thor22:10+6:417:48
22Christer ArksandVallentuna-Össeby OL22:37+7:087:57
23Niclas NilssonOK Österåker24:00+8:318:27
24Roger TynellRånäs OK24:16+8:478:32
25Adam EklundRånäs OK24:51+9:228:45
26Algot ArksandVallentuna-Össeby OL25:05+9:368:49
27Johan StenbäckOK Roslagen25:41+10:129:02
28Silvio VassalliASCO Lugano26:04+10:359:10
29Mattias HenrikssonCentrum OK26:06+10:379:11
30Carl BerzellAttunda OK26:12+10:439:13
31Henrik HellborgCentrum OK26:18+10:499:15
32Rasmus RostöRånäs OK27:16+11:479:36
33Karl BokvistKlubblös34:42+19:1312:13
34Kevin JärlundRånäs OK35:23+19:5412:27
André SahlstenOK Ravinenej godkänd
Eddie BjärrenholtVallentuna-Össeby OLej godkänd
Tobias ByströmRånäs OKej godkänd
Erik BoströmJärla Orienteringej start
Henrik SundblomRånäs OKej start
Linus HolmqvistKlubblösej start

D-16

2 790 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sigrid PedersliOL Trollelg24:508:54
2Rebecka HoppeIF Thor25:05+0:158:59
3Maria BengtssonLånghundra IF26:36+1:469:32
4Emma GraasOK Linné27:24+2:349:49
5Elin GidingVallentuna-Össeby OL28:21+3:3110:09
6Fanny RostöRånäs OK29:36+4:4610:36
7Elin Leijon ThorellLånghundra IF34:08+9:1812:14
8Caroline ThörnRånäs OK34:26+9:3612:20
9Linnéa GranlundTäby OK43:04+18:1415:26

H-16

2 840 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik BerzellAttunda OK17:356:11
2Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF18:25+0:506:29
3Martin HerbertTäby OK19:41+2:066:55
4Fredrik WigertzLånghundra IF20:03+2:287:03
5Emil WippJärla Orientering20:27+2:527:12
6Kalle SöderbärgOK Roslagen21:17+3:427:29
7Anton GilleOK Roslagen24:53+7:188:45
8André EklundRånäs OK25:41+8:069:02
9Lucas Holgersson RohdinSigtuna OK26:16+8:419:14
10Mikael AnderssonRånäs OK27:54+10:199:49
11Patrik SundgrenVallentuna-Össeby OL27:57+10:229:50
12Gottfrid ArksandVallentuna-Össeby OL29:00+11:2510:12

D-14

2 340 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alice FrostOK Roslagen18:277:53
2Caroline Løchting ThunbergOK Roslagen21:20+2:539:07
3Maria JanssonOK Linné22:11+3:449:28
4Sara BrolinOK Roslagen22:18+3:519:31
5Ellen BromanOK Roslagen23:59+5:3210:14
6Linda BrolinOK Roslagen25:37+7:1010:56
7Maja BergmanOK Ravinen25:50+7:2311:02
8Ellen FrostOK Roslagen25:57+7:3011:05
9Lina SvärdIF Thor26:03+7:3611:07
10Alice DAngeloAttunda OK26:24+7:5711:16
11Anna HerbertTäby OK26:51+8:2411:28
12Sofia GidingVallentuna-Össeby OL38:04+19:3716:16
Anna SöderbärgOK Roslagenej start
Anna JanssonOK Roslagenej start
Wilma GilleOK Roslagenej start
Agnes BromanOK Roslagenej start

H-14

2 340 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton ForsbergLånghundra IF15:256:35
2Andreas GustafssonIK Hakarpspojkarna18:19+2:547:49
3Erik HannrupIF Thor18:21+2:567:50
4Johannes RidefeltOK Linné18:27+3:027:53
5Edvin NordströmTäby OK19:17+3:528:14
6Alexander AlnessLånghundra IF20:53+5:288:55
7Arvid PerssonTäby OK21:08+5:439:01
8Johan PerssonOK Österåker21:11+5:469:03
9Mårten RostöRånäs OK21:57+6:329:22
10Johan BrandbergLånghundra IF23:37+8:1210:05
11Axel Leijon ThorellLånghundra IF24:48+9:2310:35
12Johan HerbertTäby OK25:36+10:1110:56
13Pontus ThörnRånäs OK26:01+10:3611:07
14Johan EdenhamnLänna IF26:02+10:3711:07
15Vidar PerssonTäby OK26:14+10:4911:12
16Albin ForsbergLånghundra IF26:19+10:5411:14
17Benjamin SahlinArboga OK29:50+14:2512:44
18Filip Weinestedt TidlundOK Linné36:15+20:5015:29
19Robert SandinJärla Orientering46:34+31:0919:54
Olle GrywenzOK Linnéej godkänd
Jakob NäslundOK Roslagenej start

D45-

2 340 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kia NordströmTäby OK20:148:38
2Katarina BengtssonLånghundra IF21:24+1:109:08
3Maria SahlinArboga OK21:38+1:249:14
4Carina NilssonTäby OK22:20+2:069:32
5Ingrid E StrömTäby OK23:00+2:469:49
6Iréne PerssonTäby OK23:26+3:1210:00
7Ingela AlnessLånghundra IF24:30+4:1610:28
8Maria TibellLånghundra IF26:24+6:1011:16
9Susanne BrolinOK Roslagen26:42+6:2811:24
10Monica RostöRånäs OK26:44+6:3011:25
11Åsa GidingVallentuna-Össeby OL28:35+8:2112:12
12Annette WigertzLånghundra IF29:20+9:0612:32
13Inger VikströmTäby OK29:50+9:3612:44
14Annika ZetterqvistSigtuna OK30:59+10:4513:14
15Ann KarlstenSolna OK36:18+16:0415:30
Catarina BoströmEnebybergs IFej start

H45-

2 790 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas GidingVallentuna-Össeby OL18:406:41
2Per GrywenzOK Linné19:31+0:516:59
3Peter NordströmTäby OK19:36+0:567:01
4Carl PerssonTäby OK19:54+1:147:07
5Kalle PerssonOK Österåker20:28+1:487:20
6Sven WigertzLånghundra IF20:48+2:087:27
7Anders LundhJärfälla OK21:07+2:277:34
8Håkan BrandbergLånghundra IF21:09+2:297:34
9Per EdenhamnLänna IF21:57+3:177:52
10Peter RidefeltOK Linné22:08+3:287:55
11Per Einar PedersliOL Trollelg22:19+3:397:59
12Jan NylundMariestads FK22:21+3:418:00
13Ronny PerssonOK Österåker22:47+4:078:09
14Göran HanssonTäby OK23:01+4:218:14
15Lars LandströmLånghundra IF24:03+5:238:37
16Anders NilssonTäby OK24:06+5:268:38
17Mats HerbertTäby OK24:38+5:588:49
18Per WeinestedtOK Linné24:53+6:138:55
19Erik AnderssonOK Österåker25:06+6:268:59
20Anders ÖnerudOK Ravinen26:11+7:319:23
21Jonny HanssonBromma-Vällingby SOK26:34+7:549:31
22Johan KarlstenSolna OK27:10+8:309:44
23Peter WippJärla Orientering27:20+8:409:47
24Claes ThorellLånghundra IF28:39+9:5910:16
25Claes LandqvistVallentuna-Össeby OL29:09+10:2910:26
26Kenneth AlnessLånghundra IF29:38+10:5810:37
27Stefan SahlinArboga OK38:00+19:2013:37
Johan PalmgrenTäby OKej godkänd

D60-

2 340 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena JohnssonRånäs OK26:2711:18
2Gun Inger SahlbergLånghundra IF29:55+3:2812:47
3Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL33:34+7:0714:20
4Ewa NordlundLänna IF33:44+7:1714:24
5Britt-Marie DanielssonEnköpings AIF34:28+8:0114:43
6Pia VikströmTäby OK38:12+11:4516:19
7Else-Britt AnderssonRånäs OK38:57+12:3016:38
8Carin PetterssonVallentuna-Össeby OL39:30+13:0316:52
Margareta WallénTäby OKej godkänd

H60-

2 340 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingvar SvenssonBjursås OK20:308:45
2Leif StrandbergGustavsbergs OK20:36+0:068:48
3Leif NordlundLänna IF20:49+0:198:53
4Jan BojlingSolna OK22:12+1:429:29
5Hans ErikssonRånäs OK22:33+2:039:38
6LarsOwe StrömTäby OK23:42+3:1210:07
7Sören ErikssonLänna IF25:22+4:5210:50
8Hans SahlbergLånghundra IF26:05+5:3511:08
9Göran JohanssonSnättringe SK26:26+5:5611:17
10Boris AnderssonRånäs OK26:50+6:2011:28
11Bo Einar DanielssonEnköpings AIF26:52+6:2211:28
12Sven JacobssonIF Thor26:55+6:2511:30
13Lars WestinVallentuna-Össeby OL28:25+7:5512:08
14Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben29:03+8:3312:24
15Rolf HjortRånäs OK29:16+8:4612:30
16Roine MattssonHäverödals SK29:45+9:1512:42
17Sigurd WallénTäby OK29:58+9:2812:48
18Göran AnderssonTäby OK30:26+9:5613:00
19Bo WestlingHäverödals SK30:51+10:2113:11
20Rune ThurénVallentuna-Össeby OL30:57+10:2713:13
21Jan DahlgrenGustavsbergs OK31:00+10:3013:14
22Lennart JanssonHäverödals SK34:11+13:4114:36
23Kjell TancredIBM-Klubben36:56+16:2615:47
Jan ÅsbergHäverödals SKej godkänd
Carl Gunnar BoströmEnebybergs IFej start

Motion

2 250 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus HoppeIF Thor18:318:13
2Olli KantanenOK7719:07+0:368:29
3Eva Edström-ForsbergLånghundra IF19:57+1:268:52
4Håkan RostöRånäs OK20:25+1:549:04
5Niklas SarlinOK Roslagen21:19+2:489:28
6Britt-Inger JonssonOK Linné22:20+3:499:55
7Agne PeterssonNybro OK22:37+4:0610:03
8Ulf CarnbyTäby OK23:02+4:3110:14
9Eva ElnerudSigtuna OK23:07+4:3610:16
10Magnus GraasOK Linné23:32+5:0110:27
11Maja ElnerudFinspångs SOK24:34+6:0310:55
12May Toril MoenOL Trollelg25:17+6:4611:14
13Evelina RostöRånäs OK27:48+9:1712:21
14Anna SmedmarkOK Roslagen28:31+10:0012:40
15Ann-Marie AnderssonTäby OK43:56+25:2519:31
16Pia SundgrenVallentuna-Össeby OL49:51+31:2022:09

U2

1 230 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wilhelm AlnessLånghundra IF18:4815:17
2Therese NilssonOK Österåker20:47+1:5916:53
3David NäslundOK Roslagen22:45+3:5718:29
4Anton KarlssonLänna IF28:01+9:1322:46
5Hanna KarlssonLänna IF33:10+14:2226:57
6Viktor JanssonOK Roslagen38:23+19:3531:12
7Mille JanssonOK Roslagen38:24+19:3631:13
8Alma SarlinOK Roslagen38:54+20:0631:37
9Emelie SvärdIF Thor40:26+21:3832:52
10Lovisa WigertzLånghundra IF40:36+21:4833:00
Linus NilssonOK Österåkerej godkänd
Mercio ErikssonLänna IFej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser