Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Skärgårdssprint, etapp 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Skärgårdssprint
Arrangörsorganisation: OK Roslagen
Datum: tisdag 19 juli 2011 - onsdag 20 juli 2011

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)

Klasser: Visa alla | D17 | H17 | D-16 | H-16 | D-14 | H-14 | D45- | H45- | D60- | H60- | Motion | U2

D17

3 040 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Galina VinogradovaHalden SK16:595:35
2Annika BillstamIFK Lidingös Skid o OK17:21+0:225:42
3Josefin BengtssonLånghundra IF19:17+2:186:20
3Irina NybergHellas Orientering19:17+2:186:20
5Gabriella GustafssonIK Hakarpspojkarna19:28+2:296:24
6Annica GustafssonIFK Lidingös Skid o OK19:40+2:416:28
7Elisabeth HanssonIFK Lidingös Skid o OK20:11+3:126:38
8Anette ÖnerudOK Ravinen21:03+4:046:55
9Jenny BengtssonLånghundra IF21:12+4:136:58
10Laura DAngeloAttunda OK21:26+4:277:03
11Alexandra BjärrenholtVallentuna-Össeby OL21:49+4:507:10
12Katarina HammasAttunda OK22:07+5:087:16
13Johanna MaxénStora Tuna OK22:28+5:297:23
14Camilla ÖhmanVallentuna-Össeby OL23:22+6:237:41
15Sarah-Jane GaffneyOK Ravinen23:43+6:447:48
16Karin HedbergOK Linné23:44+6:457:48
17Rebecca BjärrenholtVallentuna-Össeby OL23:58+6:597:53
18Elin AhlströmIFK Enskede24:02+7:037:54
19Annika CarlbergVallentuna-Össeby OL24:37+7:388:05
20Marianne CarlbergVallentuna-Össeby OL25:13+8:148:17
21Emma LundmanOK Roslagen25:51+8:528:30
22Monica ErikssonLänna IF26:42+9:438:46
23Ulrika GustafssonIK Vista26:58+9:598:52
24Sara BergquistRånäs OK27:30+10:319:02
25Emma AnderssonOK Österåker28:28+11:299:21
26Alexandra SundgrenVallentuna-Össeby OL28:47+11:489:28
27Karin HofstedtVallentuna-Össeby OL29:58+12:599:51
28Elin BrunnbergVallentuna-Össeby OL31:47+14:4810:27
Karin JaneråsOK Linnéej start
Emma BromarkLånghundra IFej start

H17

3 530 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Øystein Kvaal ØsterbøIFK Lidingös Skid o OK16:274:39
2Gustav BergmanOK Ravinen16:44+0:174:44
3Josef NordlundOK Linné17:16+0:494:53
4Tomas StenströmOK Linné17:31+1:044:57
5Olle KaleredOK Denseln18:28+2:015:13
6Love BerzellAttunda OK18:32+2:055:15
7Oscar McNultyLost Orienteering Club18:56+2:295:21
8Trond Einar PedersliOL Trollelg19:06+2:395:24
9Kalle BergmanOK Ravinen19:13+2:465:26
10Mårten WaldenfjordJärfälla OK20:02+3:355:40
11Nick BarrableOK Ravinen20:11+3:445:43
12Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK20:33+4:065:49
13Mikael NybergHellas Orientering21:03+4:365:57
14Tomas AlbinssonOK Österåker21:05+4:385:58
15Björn ArvidssonStora Tuna OK21:27+5:006:04
16Emil TallhageCentrum OK21:28+5:016:04
17Oskar KarlinCentrum OK22:12+5:456:17
18Anton SundgrenVallentuna-Össeby OL22:17+5:506:18
19Axel Roos HanssonTäby OK22:34+6:076:23
20André SahlstenOK Ravinen22:53+6:266:28
21Niklas WansölinOK Ravinen23:11+6:446:34
22Johan SvedbergHeming/Njård OL23:43+7:166:43
23Henrik HammasAttunda OK23:55+7:286:46
24Silvio VassalliASCO Lugano24:44+8:177:00
25Johan HofstedtVallentuna-Össeby OL25:06+8:397:06
26Johan StenbäckOK Roslagen26:00+9:337:21
27Christer ArksandVallentuna-Össeby OL26:19+9:527:27
28Martin AhlströmIFK Enskede27:04+10:377:40
29Johan CarlenstamVäsby OK27:40+11:137:50
30Gunnar ÅhlénRånäs OK28:50+12:238:10
31Rasmus RostöRånäs OK31:26+14:598:54
32Mattias HenrikssonCentrum OK31:31+15:048:55
33Henrik HellborgCentrum OK32:37+16:109:14
34Karl BokvistKlubblös32:59+16:329:20
35Joakim WigertzLånghundra IF35:26+18:5910:02
36Algot ArksandVallentuna-Össeby OL36:43+20:1610:24
Oskar Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Eddie BjärrenholtVallentuna-Össeby OLej godkänd
Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Mikael NordströmOK Linnéej start
Henrik SundblomRånäs OKej start
Kevin JärlundRånäs OKej start
Erik BoströmJärla Orienteringej start
Linus HolmqvistKlubblösej start
Kent LundvallVallentuna-Össeby OLej start

D-16

3 040 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sigrid PedersliOL Trollelg22:587:33
2Rebecka HoppeIF Thor24:22+1:248:00
3Maria BengtssonLånghundra IF24:50+1:528:10
4Elin GidingVallentuna-Össeby OL27:15+4:178:57
5Fanny RostöRånäs OK29:10+6:129:35
6Elin Leijon ThorellLånghundra IF32:02+9:0410:32
7Linnéa GranlundTäby OK37:13+14:1512:14

H-16

3 530 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik BerzellAttunda OK19:505:37
2Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF19:56+0:065:38
3Anton ForsbergLånghundra IF22:34+2:446:23
4Emil WippJärla Orientering23:14+3:246:34
5Martin HerbertTäby OK23:19+3:296:36
6Fredrik WigertzLånghundra IF23:25+3:356:38
7Lucas Holgersson RohdinSigtuna OK26:06+6:167:23
8Patrik SundgrenVallentuna-Össeby OL26:26+6:367:29
9Gottfrid ArksandVallentuna-Össeby OL38:36+18:4610:56
Kalle SöderbärgOK Roslagenej start
Anton GilleOK Roslagenej start

D-14

2 430 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alice FrostOK Roslagen17:067:02
2Caroline Løchting ThunbergOK Roslagen18:01+0:557:24
3Sara BrolinOK Roslagen18:33+1:277:38
4Ellen FrostOK Roslagen18:56+1:507:47
4Maria JanssonOK Linné18:56+1:507:47
6Rebecca WaldenfjordJärfälla OK19:24+2:187:59
7Linda BrolinOK Roslagen20:01+2:558:14
8Ellen BromanOK Roslagen21:21+4:158:47
9Maja BergmanOK Ravinen22:32+5:269:16
10Anna HerbertTäby OK23:03+5:579:29
11Sofia GidingVallentuna-Össeby OL31:27+14:2112:56
Agnes BromanOK Roslagenej start
Alice DAngeloAttunda OKej start
Wilma GilleOK Roslagenej start
Anna SöderbärgOK Roslagenej start
Anna JanssonOK Roslagenej start

H-14

2 430 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas GustafssonIK Hakarpspojkarna15:076:13
2Edvin NordströmTäby OK15:44+0:376:28
3Johan PerssonOK Österåker16:45+1:386:53
4Arvid PerssonTäby OK17:22+2:157:08
5Johan HerbertTäby OK18:18+3:117:31
6Johan BrandbergLånghundra IF18:48+3:417:44
7Noel WaldenfjordJärfälla OK20:02+4:558:14
8Alexander AlnessLånghundra IF20:27+5:208:24
9Vidar PerssonTäby OK20:46+5:398:32
10Axel Leijon ThorellLånghundra IF22:03+6:569:04
11Robert SandinJärla Orientering23:04+7:579:29
12Albin ForsbergLånghundra IF24:15+9:089:58
13Benjamin SahlinArboga OK24:37+9:3010:07
14Filip Weinestedt TidlundOK Linné33:54+18:4713:57
Jakob NäslundOK Roslagenej start
Olle GrywenzOK Linnéej start
Mårten RostöRånäs OKej start

D45-

2 550 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kia NordströmTäby OK17:466:58
2Katarina BengtssonLånghundra IF17:59+0:137:03
3Maria SahlinArboga OK19:39+1:537:42
4Anna Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF20:17+2:317:57
5Carina NilssonTäby OK20:36+2:508:04
6Iréne PerssonTäby OK21:10+3:248:18
6Ingela AlnessLånghundra IF21:10+3:248:18
8Eva SundgrenVallentuna-Össeby OL23:01+5:159:01
9Åsa GidingVallentuna-Össeby OL24:19+6:339:32
10Britt LarssonLänna IF24:22+6:369:33
11Maria TibellLånghundra IF24:30+6:449:36
11Monica RostöRånäs OK24:30+6:449:36
13Inger VikströmTäby OK25:11+7:259:52
14Marie EnokssonOK Österåker25:48+8:0210:07
15Annette WigertzLånghundra IF29:46+12:0011:40
16Ann KarlstenSolna OK36:04+18:1814:08
17Heidi BjerkhaugOK Ravinen37:06+19:2014:32
Catarina BoströmEnebybergs IFej start
Annika ZetterqvistSigtuna OKej start

H45-

2 550 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas GidingVallentuna-Össeby OL13:235:14
2Peter NordströmTäby OK14:30+1:075:41
3Carl PerssonTäby OK14:32+1:095:41
4Per GrywenzOK Linné14:36+1:135:43
5Peter EnokssonOK Österåker14:42+1:195:45
5Sven WigertzLånghundra IF14:42+1:195:45
7Kalle PerssonOK Österåker15:06+1:435:55
8Håkan BrandbergLånghundra IF15:27+2:046:03
9Johan PalmgrenTäby OK15:32+2:096:05
10Jan NylundMariestads FK16:02+2:396:17
11Per EdenhamnLänna IF16:10+2:476:20
12Per Einar PedersliOL Trollelg16:16+2:536:22
13Ronny PerssonOK Österåker16:18+2:556:23
14Erik AnderssonOK Österåker16:39+3:166:31
15Lars LandströmLånghundra IF16:44+3:216:33
16Mats HerbertTäby OK16:57+3:346:38
17Anders NilssonTäby OK17:26+4:036:50
18Anders ÖnerudOK Ravinen17:44+4:216:57
19Per WeinestedtOK Linné17:54+4:317:01
20Peter WippJärla Orientering18:16+4:537:09
21Göran HanssonTäby OK18:17+4:547:10
22Johan KarlstenSolna OK19:47+6:247:45
23Claes ThorellLånghundra IF19:53+6:307:47
24Claes LandqvistVallentuna-Össeby OL21:38+8:158:29
25Kenneth AlnessLånghundra IF23:42+10:199:17
26Stefan SahlinArboga OK27:03+13:4010:36
Urban LarssonSödertälje-Nykvarn OFej godkänd

D60-

2 430 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gun Inger SahlbergLånghundra IF24:169:59
2Lena JohnssonRånäs OK25:43+1:2710:34
3Ewa NordlundLänna IF26:36+2:2010:56
4Britt-Marie DanielssonEnköpings AIF29:55+5:3912:18
5Else-Britt AnderssonRånäs OK31:34+7:1812:59
6Margareta WallénTäby OK32:34+8:1813:24
7Carin PetterssonVallentuna-Össeby OL35:53+11:3714:46
8Pia VikströmTäby OK38:33+14:1715:51
Ylva NilssonVallentuna-Össeby OLej godkänd

H60-

2 430 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan ÅsbergHäverödals SK18:277:35
1Leif StrandbergGustavsbergs OK18:277:35
3Ingvar SvenssonBjursås OK18:28+0:017:35
4Hans ErikssonRånäs OK18:48+0:217:44
5Per-Åke CarlenstamVäsby OK19:24+0:577:59
6Leif NordlundLänna IF20:13+1:468:19
7Jan BojlingSolna OK20:17+1:508:20
8Sören ErikssonLänna IF20:55+2:288:36
9Bo Einar DanielssonEnköpings AIF22:49+4:229:23
10Boris AnderssonRånäs OK23:00+4:339:27
11Lars WestinVallentuna-Össeby OL23:42+5:159:45
12Hans SahlbergLånghundra IF24:06+5:399:55
13Rolf HjortRånäs OK24:32+6:0510:05
14Sigurd WallénTäby OK24:50+6:2310:13
15Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben25:17+6:5010:24
16Bo WestlingHäverödals SK25:43+7:1610:34
17Roine MattssonHäverödals SK26:52+8:2511:03
18Jan DahlgrenGustavsbergs OK27:13+8:4611:12
19Kjell TancredIBM-Klubben27:44+9:1711:24
20Göran AnderssonTäby OK29:27+11:0012:07
Carl Gunnar BoströmEnebybergs IFej start
Rune ThurénVallentuna-Össeby OLej start
Rune ThurénVallentuna-Össeby OLej start

Motion

2 550 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas MaxénSelånger SOK15:346:06
2Anders TåqvistVästerås SOK16:55+1:216:38
3Magnus HoppeIF Thor17:32+1:586:52
4Petter EnokssonOK Österåker18:01+2:277:03
5Johan StridkvistOK Roslagen19:00+3:267:27
6Håkan RostöRånäs OK19:24+3:507:36
7Olli KantanenOK7719:32+3:587:39
8Eva Edström-ForsbergLånghundra IF20:02+4:287:51
9Niklas SarlinOK Roslagen21:08+5:348:17
10Hanne EnokssonOK Österåker22:41+7:078:53
11Louise MaxénTimrå SOK25:08+9:349:51
12Ulf CarnbyTäby OK25:37+10:0310:02
13Evelina RostöRånäs OK26:28+10:5410:22
14Susanne SöderstenJärfälla OK31:06+15:3212:11
15Pia SundgrenVallentuna-Össeby OL33:15+17:4113:02
16Elin SöderstenJärfälla OK36:08+20:3414:10
Anna SmedmarkOK Roslagenej godkänd

U2

1 750 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wilhelm AlnessLånghundra IF12:527:21
2Karl GrywenzOK Linné16:09+3:179:13
3Lovisa WigertzLånghundra IF17:13+4:219:50
4Therese NilssonOK Österåker17:54+5:0210:13
5Linnea SmedmarkOK Roslagen22:21+9:2912:46
6Sofia SzögerOK Roslagen22:23+9:3112:47
7Linus NilssonOK Österåker22:47+9:5513:01
8David NäslundOK Roslagen23:02+10:1013:09
9Isak SöderstenJärfälla OK24:19+11:2713:53
10Ida HofstedtVallentuna-Össeby OL27:30+14:3815:42
11Lova ÅhlénRånäs OK27:55+15:0315:57

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Orienteringsmagasinet 1 kr