Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Stråken dubbelsprint, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Stråken dubbelsprint
Arrangörsorganisation: Mullsjö SOK
Datum: lördag 26 maj 2018

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)

D21

2 620 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara HelanderDomnarvets GOIF19:017:15
2Karin HåkanssonOK Gränsen20:11+1:107:42
3Hanna PerssonGöteborg-Majorna OK20:36+1:357:51
4Sara IvarssonOK Kullingshof23:17+4:168:53
5Lisa WeimannFalköpings AIK OK23:33+4:328:59
6Emilia JohanssonOK Gisle35:43+16:4213:37

H21

2 880 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik MartinssonLinköpings OK14:435:06
2Olle HedmanIF Hagen15:20+0:375:19
3Niclas TjernlundSkåneslättens OL16:02+1:195:34
4Albin AlsiöIF Hagen16:26+1:435:42
5Olle BergstedtMarkbygdens OK17:10+2:275:57
6Carl HolmbergIF Hagen17:24+2:416:02
7Niclas StåhlFalköpings AIK OK17:28+2:456:03
8Anders AxenborgGöteborg-Majorna OK17:45+3:026:09
9Rikard VilemyrMariestads FK17:56+3:136:13
10Mikael BergstedtMarkbygdens OK19:42+4:596:50
11Daniel HåkanssonOK Gränsen21:02+6:197:18
12Johan FilipssonMarkaryds FK22:07+7:247:40
Adam FredénFalköpings AIK OKej godkänd

D18

2 140 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba LindmanIK Hakarpspojkarna17:118:01
2Klara HöglundEksjö SOK19:26+2:159:04
3Sofia JanssonHjobygdens OK24:55+7:4411:38

H18

2 480 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan HolmbergIF Hagen19:447:57
2Simon BjörnehällOK Gränsen22:01+2:178:52

D16

2 070 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma IvarssonOK Kullingshof18:469:03
2Mira EnellJönköpings OK19:25+0:399:22
3Bella PalmqvistIFK Sävsjö20:22+1:369:50
4Elin JohanssonGudhems IF22:21+3:3510:47
5Ellinor LihvOK Gränsen22:47+4:0111:00

H16

2 620 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon NordbergGöteborg-Majorna OK17:556:50
2Oscar HultgrenOK Njudung18:37+0:427:06
3Albin HjellströmIK Hakarpspojkarna19:31+1:367:26
4Ludvig CarlbomUlricehamns OK20:54+2:597:58
5Linus AhlénIF Hagen21:53+3:588:21
6Albin GenbergUlricehamns OK25:07+7:129:35
7Christoffer WallMariestads FK26:27+8:3210:05
8Philip VibergRyda SK33:45+15:5012:52
9Mattias AnderssonHjobygdens OK53:50+35:5520:32
Simon HermanssonGudhems IFej start

D14

2 120 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stina AnderssonAnderstorps OK15:267:16
2Elsa LarssonBurseryds IF22:11+6:4510:27
3Vega EnellJönköpings OK22:36+7:1010:39
4Anna GenbergUlricehamns OK23:18+7:5210:59
5Sandra Johansson SeguraGöteborg-Majorna OK24:54+9:2811:44
6Lovisa AnderssonHjobygdens OK33:42+18:1615:53

H14

2 120 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Victor HörnquistAnderstorps OK14:156:43
2Erik GullbrandIF Hagen15:44+1:297:25
3Isak SkoglundUlricehamns OK16:26+2:117:45
4Petter RybergMariestads FK17:11+2:568:06
5Alexander GustafssonOK Njudung17:49+3:348:24
6Olle PetersénOK Njudung18:41+4:268:48
7Liam JohanssonIF Hagen19:00+4:458:57
8Simon ÅkessonAnderstorps OK21:58+7:4310:21
9Malcolm SvenssonAnderstorps OK24:54+10:3911:44
10Alvin RösehagVänersborgs SK30:52+16:3714:33
Aron MolanderOK Gränsenej start

D12

1 860 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma AhlénIF Hagen15:038:05
2Alice WahlbergFalköpings AIK OK15:39+0:368:24
3Agnes JohanssonIF Hagen16:19+1:168:46
4Tilda SundkvistOK Gränsen20:39+5:3611:06
5Moa DahlsonOK Gränsen21:38+6:3511:37
6Kajsa LarssonBurseryds IF22:30+7:2712:05
7Jenny NorrmanGöteborg-Majorna OK26:07+11:0414:02
8Freja NilssonGöteborg-Majorna OK29:35+14:3215:54
9Sofia GustafssonGöteborg-Majorna OK30:28+15:2516:22
10Frida SkoglundUlricehamns OK32:33+17:3017:30

H12

1 860 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludwig RosénGöteborg-Majorna OK11:396:15
2Ola LeireGöteborg-Majorna OK12:27+0:486:41
3Liam HogedalVänersborgs SK13:12+1:337:05
4Viggo WulffOK Gränsen13:38+1:597:19
5Hjalmar FolkestadAnderstorps OK14:59+3:208:03
6Vilmer RybergMariestads FK17:46+6:079:33
7Filip ValentinGöteborg-Majorna OK17:50+6:119:35
8Elliott RehnGränna-Bygdens OK18:31+6:529:57
9Axel VibergRyda SK19:25+7:4610:26
10Adam SamuelssonFalköpings AIK OK22:56+11:1712:19

D10

1 720 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vera FolkestadAnderstorps OK13:127:40
2Wilma RosénGöteborg-Majorna OK13:31+0:197:51
3Siri RehnGränna-Bygdens OK14:17+1:058:18
4Irene Johansson SeguraGöteborg-Majorna OK21:36+8:2412:33

H10

1 720 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hannes HolmbergOK Gränsen13:047:35
2Jonas LeireGöteborg-Majorna OK15:48+2:449:11
3Linus HolmbergOK Gränsen21:14+8:1012:20
Axel PerssonGöteborg-Majorna OKej godkänd
Hampus SahlénIF Hagenej start

D35

2 140 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria SahlénIF Hagen17:067:59
2Emelie SvalinVänersborgs SK17:37+0:318:13

D40

2 140 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nina AhlénIF Hagen17:098:00
2Annica Clevnert LeireGöteborg-Majorna OK18:18+1:098:33 Ladda ner rutt i gpx-format
3Lotta RosénGöteborg-Majorna OK18:46+1:378:46
4Sara WulffOK Gränsen20:00+2:519:20
5Sofia EnellJönköpings OK22:12+5:0310:22
6Maria LarssonBurseryds IF22:45+5:3610:37

H40

2 480 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patrik CarlbomUlricehamns OK18:527:36
2Niclas HörnquistAnderstorps OK19:28+0:367:50
3Anders LeireGöteborg-Majorna OK19:50+0:587:59
4Niklas SahlénIF Hagen21:55+3:038:50
5Niklas JohanssonGöteborg-Majorna OK23:58+5:069:39
6Magnus BoivieVaggeryds SOK25:51+6:5910:25
7Joakim SpångbergIK Hakarpspojkarna36:41+17:4914:47
Andreas PerssonGöteborg-Majorna OKutgått

D45

2 070 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Louise GötforsGöteborg-Majorna OK14:597:14
2Karin AnderssonIF Hagen17:47+2:488:35
3Anna-Karin NorrmanGöteborg-Majorna OK18:25+3:268:53
4Carina WallgrenIstrums SK22:49+7:5011:01
5Monika HjellströmGränna-Bygdens OK24:19+9:2011:44

H45

2 440 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola JodalGöteborg-Majorna OK14:385:59
2Herman RosénGöteborg-Majorna OK14:51+0:136:05
3Daniel ValentinGöteborg-Majorna OK16:59+2:216:57
4Jonas NorrmanGöteborg-Majorna OK18:59+4:217:46
5Anders GenbergUlricehamns OK19:02+4:247:48
6Tobias Den BraverOK Gränsen19:04+4:267:48
7Robert SvenssonAnderstorps OK21:19+6:418:44
8Mats LarssonBurseryds IF29:11+14:3311:57
Andreas EklundGöteborg-Majorna OKej start

D50

2 070 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena ReisenIF Hagen15:297:28
2Maria BogrenIF Hagen16:12+0:437:49
3Helena LindmanOK Gränsen17:27+1:588:25
4Ann-Kristin JanssonHjobygdens OK18:23+2:548:52
5Lena TuressonBurseryds IF19:43+4:149:31
6Gunnel SvenssonOK Tranan20:13+4:449:45

H50

2 440 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Geir Inge FolkestadAnderstorps OK15:426:26
2Mats HolmbergOK Gränsen17:54+2:127:20
3Stefan KarlssonTidaholm SOK Sisu17:59+2:177:22
4Jan TuressonBurseryds IF18:18+2:367:30
5Philip HjellströmGränna-Bygdens OK18:49+3:077:42
6Stefan MusslinderFalköpings AIK OK18:54+3:127:44
7Thomas GustafssonGöteborg-Majorna OK19:48+4:068:06
8Håkan JohanssonGudhems IF19:50+4:088:07
9Kjell JohanssonIF Hagen20:05+4:238:13
10Per-Olof ClaéssonTenhults SOK23:24+7:429:35

D55

1 680 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria SkogsbergMariestads FK18:0310:44
2Elisabeth SkoglundOK Gränsen32:34+14:3119:23
Ingrid SchmiterlöwHjobygdens OKej godkänd
Ann NyströmIF Hagenej godkänd
Helena JohanssonOK Gisleej godkänd

H55

2 270 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars HolmbergIF Hagen15:146:42
2Magnus JoelssonSOK 6816:42+1:287:21
3Ingemar MånssonRonneby OK16:47+1:337:23
4Jonas BornetunSkillingaryds FK17:55+2:417:53
5Clas BörjessonIK Uven22:16+7:029:48

D60

1 680 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanne DittmerIK Hakarpspojkarna16:089:36
2Inger WesterbergIF Hagen16:16+0:089:40
3Pia SvenssonFalköpings AIK OK17:41+1:3310:31
4Monica MartinssonOK Tranan17:49+1:4110:36
5Monica AbrahamssonGudhems IF18:28+2:2010:59
6Märit GustafssonEds SK20:27+4:1912:10

H60

2 270 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sten GustafssonEds SK15:046:38
2Jörgen IvarssonHestra IF16:04+1:007:04
3Jan-Ola KarlssonOK Njudung16:21+1:177:12
4Per LindgrenIK Hakarpspojkarna16:32+1:287:17
5Tommy RoosFalköpings AIK OK21:25+6:219:26
Mikael JohanssonOK Gislediskvalificerad

D65

1 560 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Berit KlamfeltTibro OK16:5110:48
2Monica LööfMariestads FK17:58+1:0711:31
3Gunilla HogedalVänersborgs SK21:10+4:1913:34
4Inger LindblomOK Orinto34:49+17:5822:19

H65

1 770 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell KaminskyIF Hagen14:148:02
2Bill AnderssonHestra IF14:19+0:058:05
3Lennart GustafssonJönköpings OK15:22+1:088:40
4Lars HogedalVänersborgs SK15:31+1:178:45
5Kjell MartinssonOK Tranan17:45+3:3110:01
6Håkan LööfMariestads FK18:32+4:1810:28
7Björn PetterssonUlricehamns OK19:25+5:1110:58
Jan LenhammarOK Gränsenej godkänd
Rainer ScholzIK Vistaej start
Bo AnderssonFalköpings AIK OKej start

D70

1 560 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK18:0611:36
2Lena BarkestamIK Hakarpspojkarna18:28+0:2211:50
3Margareta LarssonOK Njudung21:43+3:3713:55
4May-Sofie OlssonForserums SOK25:20+7:1416:14

H70

1 770 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl-Henry AnderssonOK Orinto14:258:08
2Bo KlamfeltTibro OK14:58+0:338:27
3Gunnar AnderssonIK Vista15:38+1:138:49
4Dag LorénOK Frisene16:37+2:129:23
5Staffan DittmerIK Hakarpspojkarna16:39+2:149:24
6Hans-Gösta BernhardMariestads FK16:43+2:189:26
7Vidar LöfvingTibro OK17:14+2:499:44
7Ingemar LindblomOK Orinto17:14+2:499:44
9Stellan AhnströmForserums SOK17:17+2:529:45
10Stefan G LarssonOK Njudung18:27+4:0210:25
11Sven-Erik JohanssonOK Skogsstjärnan19:35+5:1011:03
12Rolf GabrielssonFalköpings AIK OK26:17+11:5214:50
Sonny AnderssonIK Hakarpspojkarnaej godkänd

D75

1 600 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Catrine AhlströmHjobygdens OK22:3014:03
2Anne-Catrine PerssonMariestads FK24:00+1:3015:00
3Ann-Marie BirgerssonForserums SOK28:59+6:2918:06

H75

1 650 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JohanssonOK Skogshjortarna16:3010:00
2Stig KarlsmoIK Hakarpspojkarna17:14+0:4410:26
3Bengt AnderssonTidaholm SOK Sisu18:28+1:5811:11
4Bo GustafssonOK Gränsen19:51+3:2112:01
5Gunnar BrystHjobygdens OK23:16+6:4614:06
6Alf OlssonForserums SOK26:07+9:3715:49
Lars LjungbergTrollhättans SOKej start

D80

1 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnel BörjessonIK Uven24:5015:31
2Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna33:07+8:1720:41

H80

1 650 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torild BornetunSkillingaryds FK21:0512:46
2Kjell PerssonMariestads FK25:43+4:3815:35
3Rune AhlanderJönköpings OK26:10+5:0515:51
4Mats BirgerssonForserums SOK32:10+11:0519:29

Inskolning

1 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Klara AnderssonFalköpings AIK OKfullföljt
Ludvig AxenborgGöteborg-Majorna OKfullföljt
Mattis CarlstömIK Hakarpspojkarnafullföljt
Isak Jodal GötforsGöteborg-Majorna OKfullföljt

U1

1 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wilmer AxenborgGöteborg-Majorna OK17:2712:27
2Jonna Jodal GötforsGöteborg-Majorna OK17:31+0:0412:30
3Elsa PerssonGöteborg-Majorna OK18:38+1:1113:18
4Ella RosénGöteborg-Majorna OK18:40+1:1313:20
5Tage EkbergGöteborg-Majorna OK19:56+2:2914:14

U2

1 720 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo SamuelssonFalköpings AIK OK16:249:32
2Jonatan SahlénIF Hagen20:43+4:1912:02
3Allan HörbäckGöteborg-Majorna OK21:53+5:2912:43
4Calle DahlsonOK Gränsen23:37+7:1313:43

Öppen motion 3

1 790 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena JohanssonIFK Sävsjö23:2013:02
2Pia HendbergIK Uven24:03+0:4313:26
3Ida KarlssonOK Gränsen24:34+1:1413:43
4Emil AnderssonFalköpings AIK OK25:09+1:4914:03
5Linnea EkmarkHjobygdens OK27:16+3:5615:13
6Karin NilssonGöteborg-Majorna OK30:08+6:4816:50
7Ulf PalmqvistIFK Sävsjö30:27+7:0717:00
8Per EnellJönköpings OK31:30+8:1017:35
9Anna-Lena AnderssonFalköpings AIK OK34:40+11:2019:22
Oskar AnderssonFalköpings AIK OKej godkänd

Öppen motion 6

2 060 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel JohanssonRyda SK14:146:54
2Jan SamuelssonFalköpings AIK OK14:17+0:036:56
3Tom NilssonGöteborg-Majorna OK16:38+2:248:04
4Rikard AnderssonFalköpings AIK OK16:40+2:268:05
5Malin JanssonHjobygdens OK16:55+2:418:12
6Åsa CarlströmIK Hakarpspojkarna17:23+3:098:26
7Lars EkmarkHjobygdens OK18:20+4:068:53
8Hanna SamuelssonFalköpings AIK OK18:32+4:188:59
9Tomas JanssonHjobygdens OK18:36+4:229:01
10Lena FredénFalköpings AIK OK19:01+4:479:13
11Wilma HendbergIK Uven19:59+5:459:42
12Hanna EkbergGöteborg-Majorna OK21:34+7:2010:28
13Anders SwedinLidköpings VSK23:42+9:2811:30
14Lotta PetersénOK Njudung26:11+11:5712:42
15Kjell AnderssonHjobygdens OK26:35+12:2112:54
16Monica LaageGudhems IF28:08+13:5413:39
17Alma GullbrandIF Hagen32:12+17:5815:37

Öppen motion 8

2 470 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa AlsiöIF Hagen17:437:10
2Emil WåhlinMullsjö SOK17:46+0:037:11
3Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna18:06+0:237:19
4Martin PehrssonSkillingaryds FK18:08+0:257:20
5Martin MagnerfeltFalköpings AIK OK18:55+1:127:39
6Lukas MagnerfeltFalköpings AIK OK18:56+1:137:39
7Hanna AlsiöIF Hagen19:43+2:007:58
8Maria KlamfeltSävedalens AIK20:10+2:278:09
9Åsa AlsiöIF Hagen20:56+3:138:28
10Lasse BjörfjällBredareds IF21:13+3:308:35
11Peter WallentinLerums SOK21:52+4:098:51
12Per LeanderssonAnderstorps OK23:15+5:329:24
13Stefan Karlsson AlsiöIF Hagen30:37+12:5412:23

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser