Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, ultralång, Västmanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, ultralång, Västmanland
Arrangörsorganisation: Arboga OK
Datum: onsdag 2 maj 2018

D21

12 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martina WelénKöping-Kolsva OK1:42:418:29
2Malin WelénKöping-Kolsva OK1:51:49+9:089:14

H21

14 580 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik WickströmVästerås SOK1:38:296:45
2Viktor AntonssonEksjö SOK1:39:15+0:466:48
3Jonas VikströmKöping-Kolsva OK1:39:57+1:286:51
4Martin NorrbomSala OK1:53:37+15:087:47
5Johan CelanderKöping-Kolsva OK2:13:17+34:489:08
Håkan RambergHallstahammars OKej godkänd
Lars-Erik HaslerSurahammars SOKej start
Janne SelkäläKöping-Kolsva OKej start
Ola TovenKöping-Kolsva OKej start
Hampus WestmanVästerås SOKej start

D18

6 880 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wilma ThornellSurahammars SOK1:22:2111:58
2Ida PaananenOK Hedströmmen1:54:00+31:3916:34

H18

9 640 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus LindgrenVästerås SOK1:43:2810:43
Sixten TörnqvistVästerås SOKej start

H16

6 310 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin SandqvistVästerås SOK50:568:04
2Gustav GöranssonArboga OK54:33+3:378:38
3Filip BäckArboga OK1:05:09+14:1310:19
4Hugo FriskVästerås SOK1:11:25+20:2911:19
Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOKej start

D14

4 140 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja AhlströmVästerås SOK35:028:27
2Elvira BjörnbergVästerås SOK46:56+11:5411:20
3Amanda BäckArboga OK49:10+14:0811:52
4Alva WickströmArboga OK58:34+23:3214:08

H14

4 470 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon SvenssonVästerås SOK38:198:34
2Vidar NettelmarkSurahammars SOK40:12+1:538:59
3Arvid JonforsenHallstahammars OK40:26+2:079:02
4Eric BäckArboga OK1:16:08+37:4917:01
Edvin BerggrenOK Hedströmmenutgått

H12

3 720 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel ThybeckLindebygdens OK30:208:09

D10

2 370 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa ThybeckLindebygdens OK36:3315:25

D40

7 890 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia CarlssonLindebygdens OK1:26:1210:55
2Malena AhlströmVästerås SOK1:26:47+0:3510:59
3Marie ÅsbergOK Hedströmmen1:57:24+31:1214:52
Anna LundSurahammars SOKej godkänd

H40

11 170 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus ThornellSurahammars SOK1:26:597:47
2Niklas OlssonFagersta OK1:55:51+28:5210:22
3Henrik HallinSurahammars SOK1:56:44+29:4510:27
4Mats ThunwallFagersta OK2:13:12+46:1311:55
5Henrik HellborgCentrum OK2:24:22+57:2312:55

D50

6 340 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK1:16:5012:07
2Karin Swärd LindbergVandrarringen1:16:51+0:0112:07
3Anna NorrbomSala OK1:41:58+25:0816:04

H50

9 640 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan BjurstedtSurahammars SOK1:18:028:05
2Tomas JonssonVandrarringen1:19:15+1:138:13
3Ola TorstenssonVästerås SOK1:20:23+2:218:20 Ladda ner rutt i gpx-format
4Jan-Olov BergmanVästerås SOK1:23:30+5:288:39
5Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb1:26:10+8:088:56
6Per SundströmVästerås SOK1:27:10+9:089:02
7Jan ViklundVästerås SOK1:33:11+15:099:39
8Roger ÅsbergOK Hedströmmen1:38:50+20:4810:15
9Stefan TörnqvistVästerås SOK1:39:53+21:5110:21
Joakim AhlströmVästerås SOKej godkänd
Christer LinderborgKöping-Kolsva OKej start
Johan OskarssonLaxå OKej start

D60

5 430 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK49:139:03
2Gudrun PerssonHallstahammars OK1:14:27+25:1413:42
3Lena HedmanHallstahammars OK1:27:12+37:5916:03

H60

6 880 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Olov SjöströmVästerås SOK53:307:46
2Svante LindgrenKorsnäs IF OK1:02:32+9:029:05 Ladda ner rutt i gpx-format
3Gunnar MunkteliusSurahammars SOK1:07:09+13:399:45 Ladda ner rutt i gpx-format
4Carl-Erik BerglövFagersta OK1:09:47+16:1710:08
5Lars LandströmLånghundra IF1:09:59+16:2910:10
6Göran LarssonSala OK1:11:00+17:3010:19
7Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK1:12:44+19:1410:34
8Alf LindbergKöping-Kolsva OK1:16:55+23:2511:10
9Anders GunnarssonSurahammars SOK1:27:53+34:2312:46

Öppen motion 1

2 370 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David JonforsenHallstahammars OK37:1915:44

Öppen motion 3

3 720 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan NellerupKlubblös38:1210:16
2Karin SandqvistVästerås SOK41:00+2:4811:01

Öppen motion 5

4 470 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mickael GöranssonAlmby IK39:538:55
2Mats HastadFellingsbro GOIF41:09+1:169:12
3Göran WelénKöping-Kolsva OK44:04+4:119:51
4Per-Åke HullAlmby IK44:20+4:279:55
5Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro45:47+5:5410:14
6Håkan SvenssonAlmby IK48:50+8:5710:55
7Ann-Britt GöranssonAlmby IK51:35+11:4211:32
8Frida JonforsenHallstahammars OK55:09+15:1612:20
9Lena RambergHallstahammars OK58:41+18:4813:07
10Arvid GunérusSurahammars SOK1:07:27+27:3415:05
Henrik NettelmarkSurahammars SOKutgått

Öppen motion 7

3 070 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats ErikssonHagaby GoIF Örebro26:098:31
2Barbro MöllbergArboga OK53:30+27:2117:25

Öppen motion 8

6 880 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin LarboIFK Lidingö SOK44:476:30
2Per HåstlundAlmby IK53:53+9:067:49
3Michael WennblomHagaby GoIF Örebro1:01:48+17:018:58
4Evelina EricssonSöders-Tyresö1:04:34+19:479:23
5Malin WiklundAlmby IK1:07:09+22:229:45
6Mats BirkestålKöping-Kolsva OK1:18:22+33:3511:23

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser