Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Golden Weekend, dag 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Golden Weekend, dag 1
Arrangörsorganisation: Arboga OK
Datum: lördag 18 augusti 2018

D21

3 810 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnéa HolmqvistHagaby GoIF Örebro29:217:42
2Lisa AnderssonÄrla IF30:22+1:017:58
3Rebecka NylinOK Tisaren30:30+1:098:00
4Josefin ErlandssonOK Milan30:49+1:288:05
5Sandra NäslundVästerås SOK31:51+2:308:21
6Mirjam DalénSala OK34:26+5:059:02
7Elisabeth AhlgrenLinköpings OK34:47+5:269:07
8Karin FägerlindCentrum OK35:42+6:219:22
9Sandra Karlsson BierfeldtÄrla IF35:50+6:299:24
10Josefine AhlbäckOK Milan36:30+7:099:34
11Nina HallorOK Tisaren37:17+7:569:47
12Frida AnsinSvaide Roma SOK38:54+9:3310:12
13Hanna GustafssonOK Kåre40:48+11:2710:42
14Elisabet HalvarssonKFUM Örebro OK44:49+15:2811:45
15Maria GustafssonHagaby GoIF Örebro46:47+17:2612:16
Saga SanderOK Milanej start
Johanna HenrikssonOK Tisarenej start

H21

4 760 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik JonssonÄrla IF27:375:48
2Jonas GustafssonOK Kåre27:45+0:085:49
3Filip JacobssonOK Tisaren30:30+2:536:24
4Erik GrothKFUM Örebro OK32:06+4:296:44
5Fredrik HamreforsVästerås SOK32:20+4:436:47
6Kalle LarssonÄrla IF32:38+5:016:51
7Emil NylinOK Tisaren32:42+5:056:52
8Johan AhlströmVästerås SOK32:58+5:216:55
9Carl NäslundVästerås SOK34:16+6:397:11
10Simon RuneforsVäxjö OK34:49+7:127:18
11Daniel AlnebergSträngnäs-Malmby OL35:11+7:347:23
12Anders ÖsterlundVästerås SOK35:42+8:057:30
13Pontus HalldinKFUM Örebro OK36:07+8:307:35
14Marcus HalvarssonKFUM Örebro OK37:05+9:287:47
15Martin FagerlundKFUM Örebro OK37:07+9:307:47
16Christoffer AndersénVästerås SOK37:09+9:327:48
17Mattias LöfqvistVästerås SOK37:49+10:127:56
18Lars JonhedKFUM Örebro OK37:56+10:197:58
19Martin NorrbomSala OK38:09+10:328:00
20Patrik LindÄrla IF38:15+10:388:02
21Johan HerbstVästerås SOK38:47+11:108:08
22Henrik HamreforsVästerås SOK41:56+14:198:48
23Albin LarssonGotlands Bro OK41:58+14:218:48
24Henrik WickströmVästerås SOK42:37+15:008:57
25Magnus FranssonÄrla IF44:48+17:119:24
26Filip IvermarkVästerås SOK48:07+20:3010:06
27Dan ÖsterlundVästerås SOK57:24+29:4712:03
28Anton KällströmSala OK58:03+30:2612:11
29Daniel ReteliusLindebygdens OK1:11:30+43:5315:01

H20

3 810 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip ÖrnKFUM Örebro OK40:5310:43
2Emil AlpbergAlmby IK46:10+5:1712:07

D18

3 680 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofie OhlssonSödertälje-Nykvarn OF33:269:05
2Tindra JernströmAvesta OK36:37+3:119:57
3Agnes KällströmSala OK40:05+6:3910:53
4Hanna ErikssonNorbergs OK46:10+12:4412:32
5Iris van LoenhoutOK Hedströmmen53:27+20:0114:31

H18

3 680 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus BierfeldtÄrla IF26:027:04
2Casper HedarOK Tor27:29+1:277:28
3William SeguraKFUM Örebro OK30:17+4:158:13
4Pontus LindgrenVästerås SOK30:18+4:168:14
5Andreas NäslundVästerås SOK30:55+4:538:24
6Sixten TörnqvistVästerås SOK31:20+5:188:30
7Markus ÖsterlundVästerås SOK35:20+9:189:36
Noa SjöstrandVästerås SOKej start

D16

3 470 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK23:436:50
2Emma LingIK Hakarpspojkarna25:26+1:437:19
3Malin BierfeldtÄrla IF29:57+6:148:37
4Sofie FranzénAlmby IK30:56+7:138:54
5Karin LindgrenKFUM Örebro OK32:20+8:379:19
6Sofie BodinAlmby IK32:24+8:419:20
7Ida HallinSurahammars SOK32:31+8:489:22
8Josefine JonssonOK Tor32:44+9:019:25
9Ingrid OlssonOK Tor35:35+11:5210:15
10Tilda WigforssArboga OK35:50+12:0710:19
11Kristina LindgrenVästerås SOK39:28+15:4511:22
12Agnes OlssonOK Tor39:51+16:0811:29
13Johanna HalldinKFUM Örebro OK43:24+19:4112:30
14Hillevie SvärdSträngnäs-Malmby OL46:21+22:3813:21
15Ellen AnderssonHagaby GoIF Örebro48:23+24:4013:56
16Jonna SandbergKöping-Kolsva OK54:08+30:2515:36
17Felicia SahlénVästerås SOK54:13+30:3015:37
Hanna LundbergOK Renenej start
Sanna SanderOK Milanej start

H16

3 110 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus MalmKFUM Örebro OK25:238:09
2Hugo ÖrnKFUM Örebro OK28:13+2:509:04
3Filip BäckArboga OK30:48+5:259:54
4Gustav AskrothKFUM Örebro OK32:16+6:5310:22
5Lucas AhlströmVästerås SOK33:03+7:4010:37
6Olle MalmKFUM Örebro OK33:06+7:4310:38
7Hugo FriskVästerås SOK33:19+7:5610:42
8Gustav GöranssonArboga OK33:28+8:0510:45
9Erik LingIK Hakarpspojkarna33:36+8:1310:48
10Tamás SzütsVästerås SOK34:11+8:4810:59
11Tobias DahlmarkVästerås SOK34:56+9:3311:13
12Jonatan KraftAlmby IK37:09+11:4611:56
13Emil AhlströmVästerås SOK37:59+12:3612:12
14William VuorinenOK Tor45:06+19:4314:30
15Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOK48:41+23:1815:39
Martin SandqvistVästerås SOKej godkänd
Henrik FranzénAlmby IKej start

D16 Kort

2 980 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1My VelanderSurahammars SOK55:1018:30

D14

2 980 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilma LarssonOK Milan28:499:40
2Julia AnderssonOK Tor30:42+1:5310:18
3Sandra LingIK Hakarpspojkarna31:16+2:2710:29
4Maja AhlströmVästerås SOK32:49+4:0011:00
5Frida GustavssonStora Sundby GoIF35:25+6:3611:53
6Clara SvenssonSurahammars SOK40:22+11:3313:32 Ladda ner rutt i gpx-format
7Elma WikströmOK Hammaren46:42+17:5315:40
8Alva WickströmArboga OK54:50+26:0118:24
9Hanna HermannVästerås SOK1:12:26+43:3724:18
10Hanna ThulinVästerås SOK1:16:42+47:5325:44

H14

2 980 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton KruseKFUM Örebro OK23:568:01
2Måns BergqvistGarphyttans IF25:45+1:498:38
3Viktor FröbergOK Tor26:20+2:248:50
4Simon SvenssonVästerås SOK28:17+4:219:29
5Casper KarlssonOK Tor29:03+5:079:44
6Arvid ErikssonNorbergs OK29:43+5:479:58
7Elis WiklundVästerås SOK29:56+6:0010:02
8Linus HallinSurahammars SOK33:55+9:5911:22
9Eric BäckArboga OK38:58+15:0213:04
10Daniel KraftAlmby IK39:10+15:1413:08
11Rasmus HedarOK Tor39:38+15:4213:17
12Lukas FogelHagaby GoIF Örebro49:58+26:0216:46
Samuel LindqvistVästerås SOKej godkänd

H14 Kort

2 750 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils SkymbergKFUM Örebro OK1:01:5222:29

D12

2 750 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amanda BäckArboga OK36:5713:26
2Fia AnderssonHagaby GoIF Örebro39:13+2:1614:15
3Nova SahlénVästerås SOK40:25+3:2814:41
4Alicia HermannVästerås SOK47:59+11:0217:26
5Lovisa Eriksson WibergStora Sundby GoIF59:10+22:1321:30
6Wilma WikströmFellingsbro GOIF59:39+22:4221:41
7Klara BjällhageOK Tor1:13:14+36:1726:37
8Malva EnlundSala OK1:26:46+49:4931:33
Joline PetriOK Djerfej start

H12

2 750 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil LingIK Hakarpspojkarna24:298:54
2Axel ThybeckLindebygdens OK24:54+0:259:03
3Erik PalmVästerås SOK26:25+1:569:36
4David ThapperVästerås SOK30:47+6:1811:11
5Fabian LarssonOK Milan31:31+7:0211:27
6Alvin IsenströmAlmby IK35:02+10:3312:44
7Fabian BergqvistGarphyttans IF35:15+10:4612:49
8Oscar LennellSträngnäs-Malmby OL36:22+11:5313:13
9Edvin HalldinKFUM Örebro OK36:34+12:0513:17
10Leo WikströmOK Hammaren37:37+13:0813:40
11Jakob SandbergKöping-Kolsva OK38:47+14:1814:06
12Viktor JonhedKFUM Örebro OK42:01+17:3215:16
13Albin AnderssonArboga OK49:02+24:3317:49
14Arvid FröbergOK Tor53:16+28:4719:22
15Ture HolmstrandArboga OK59:04+34:3521:28
Edvin LindhOK Milanej godkänd
Samuel JanssonSala OKej start

D12 Kort

2 410 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emilia AnderssonOK Tor37:3415:35

D10

2 410 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma SeguraKFUM Örebro OK23:029:33
2Elin PalmVästerås SOK23:55+0:539:55
3Frida HerbstVästerås SOK26:03+3:0110:48
4Sofia HalldinKFUM Örebro OK26:16+3:1410:53
5Lovisa ThybeckLindebygdens OK26:37+3:3511:02
6Astrid KraftAlmby IK27:14+4:1211:18
7Selma LöfqvistVästerås SOK34:06+11:0414:08
8Freja IvermarkVästerås SOK41:20+18:1817:09
9Iris WikströmOK Hammaren43:17+20:1517:57
10Freja MattilaHallstahammars OK45:30+22:2818:52
11Josefin SandbergKöping-Kolsva OK47:26+24:2419:40
12Selma WickströmArboga OK1:00:37+37:3525:09

H10

2 410 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oliver ArnessonLindebygdens OK23:309:45
2Simon JonhedKFUM Örebro OK25:58+2:2810:46
3Hilding GindemoÄrla IF34:57+11:2714:30
4Albin ReteliusLindebygdens OK35:14+11:4414:37
5Arvid LarssonOK Milan38:02+14:3215:46
5Rasmus VånsjöArboga OK38:02+14:3215:46
7Alexander ThulinVästerås SOK44:59+21:2918:39
Oscar NoringVästerås SOKej godkänd

D35

3 680 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria MagnussonKFUM Örebro OK1:03:4217:18

D40

3 110 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin WiklundAlmby IK37:2312:01
2Karin KraftAlmby IK37:24+0:0112:01
3Eva PalmVästerås SOK37:52+0:2912:10
4Maria IvermarkVästerås SOK38:24+1:0112:20
5Sofia CarlssonLindebygdens OK40:00+2:3712:51
Lina JonhedKFUM Örebro OKej start

H40

4 360 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders FröbergOK Tor39:008:56
2Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK40:52+1:529:22
3Henrik HallinSurahammars SOK44:45+5:4510:15
4Henrik AskrothKFUM Örebro OK51:52+12:5211:53

D45

3 380 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna LindgrenVästerås SOK30:178:57
2Malin HalldinKFUM Örebro OK31:46+1:299:23
3Katarina OlssonOK Tor33:25+3:089:53
4Eva OdeVästerås SOK35:02+4:4510:21
5Annika SundströmVästerås SOK36:57+6:4010:55
6Jennie BrobakkenKFUM Örebro OK37:27+7:1011:04
7Malena AhlströmVästerås SOK37:42+7:2511:09
8Ulrika SanderOK Milan43:21+13:0412:49
9Sofia ErlandssonOK Milan45:13+14:5613:22
10Lill NallgårdVästerås SOK54:26+24:0916:06
11Ingela PetterssonOK Milan59:08+28:5117:29

H45

4 360 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders LingIK Hakarpspojkarna36:068:16
2Anders LarssonOK Milan36:35+0:298:23
3Anders SahlénVästerås SOK37:58+1:528:42
4Jens AndertoftVästerås SOK39:09+3:038:58
5Joakim JanssonSala OK39:27+3:219:02
6Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro41:15+5:099:27
7Jörgen JonssonOK Tor41:27+5:219:30
8Mats ThulinVästerås SOK46:34+10:2810:40
9Mickael GöranssonAlmby IK47:06+11:0010:48
10Johan PetriOK Djerf48:15+12:0911:03
11Niklas SöderlundAvesta OK49:30+13:2411:21
12Pär-Magnus BjurekTibro OK53:11+17:0512:11
13Greger BäckströmOK Klemmingen1:03:11+27:0514:29
14Tomas LindqvistVästerås SOK1:19:20+43:1418:11

D50

3 380 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie HedarOK Tor29:178:39
2Anne BodinAlmby IK32:50+3:339:42
3Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK34:18+5:0110:08
4Anna-Lena JacobssonDegerfors OK39:12+9:5511:35
5Åsa WikströmFellingsbro GOIF51:55+22:3815:21
6Annika OhlssonÄrla IF58:20+29:0317:15
Inger GunnarssonVästerås SOKej start

H50

3 810 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robert PalmVästerås SOK27:407:15
2Ola JernströmAvesta OK28:45+1:057:32
3Stefan BjurstedtSurahammars SOK32:07+4:278:25
4Patrik ThybeckLindebygdens OK33:01+5:218:39
5Håkan OlofssonÄrla IF33:13+5:338:43
6Joakim AhlströmVästerås SOK34:43+7:039:06
7Tommy FröjdSundsvalls OK34:54+7:149:09
8Roger LarssonKatrineholms OK35:27+7:479:18
9Peter BrämersonTibro OK35:32+7:529:19
10Christer ÖstlundSträngnäs-Malmby OL36:22+8:429:32
11Henrik OlssonOK Tor37:00+9:209:42
12Lars JacobssonDegerfors OK37:33+9:539:51
13Stefan VikströmOK Tor38:13+10:3310:01
14Mårten KällströmSala OK38:14+10:3410:02
15Henrik OlssonHallstahammars OK41:50+14:1010:58
16Lars-Erik LarssonOK Milan43:39+15:5911:27
17Niklas SanderOK Milan46:22+18:4212:10
18Tomas JonssonVandrarringen46:23+18:4312:10
19Lars SkymbergKFUM Örebro OK49:29+21:4912:59
20Jörgen DalénSala OK1:05:35+37:5517:12

D55

3 380 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva WadmanVästerås SOK33:5510:02
2Mona BierfeldtÄrla IF35:07+1:1210:23
3Marie LarssonKöping-Kolsva OK38:47+4:5211:28
4Barbro KarlssonKatrineholms OK41:47+7:5212:21
5Mia GustafssonOK Kåre47:18+13:2313:59
Susanne PerssonÄrla IFej start

H55

3 810 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan-Åke Stolt KarlssonOK Milan33:218:45
2Patrik AhlgrenTäby OK33:53+0:328:53
3Per SundströmVästerås SOK34:25+1:049:01
4Per BjurströmOK Tisaren34:41+1:209:06 Ladda ner rutt i gpx-format
5Carl BymanVästerås SOK36:16+2:559:31 Ladda ner rutt i gpx-format
6Åke SvenssonHammarby IF OF36:29+3:089:34 Ladda ner rutt i gpx-format
7Michael BergkvistHällefors OK38:02+4:419:58 Ladda ner rutt i gpx-format
8Ulf HamreforsVästerås SOK38:36+5:1510:07
9Håkan SvenssonAlmby IK52:18+18:5713:43
10Per WadmanVästerås SOK58:19+24:5815:18
Björn AlpbergAlmby IKej godkänd
Erik BengtssonSala OKej start

D60

2 650 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK23:318:52
2Britt GunnarssonKristinehamns OK32:06+8:3512:06
3Ingrid PerssonHagaby GoIF Örebro33:44+10:1312:43
4Gudrun PerssonHallstahammars OK34:04+10:3312:51

H60

3 680 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thom SandvikAvesta OK31:088:27
2Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK34:29+3:219:22
3Lars PerssonHagaby GoIF Örebro34:58+3:509:30
4Mats LandquistKöping-Kolsva OK38:26+7:1810:26
5Nils-Olof BodinAlmby IK39:44+8:3610:47
6Stefan GunnarssonKristinehamns OK40:40+9:3211:03
7Roy FranssonÄrla IF40:48+9:4011:05
8Håkan TrollvadSurahammars SOK40:53+9:4511:06
9Jan GustafssonHagaby GoIF Örebro43:06+11:5811:42
10Hans-Olof CarlsénHagaby GoIF Örebro44:46+13:3812:09
Rickard PerssonVästerås SOKej godkänd

D65

2 650 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger OnsbringEskilstuna OL25:539:46
2Anna-Karin JohanssonVandrarringen28:43+2:5010:50
3Agneta NilssonEskilstuna OL29:33+3:4011:09
4Marianne EinarssonFagersta OK32:14+6:2112:09
5Monica SvärdOK Klemmingen32:45+6:5212:21
6Annika NorströmHallstahammars OK35:12+9:1913:16
7Kerstin LissEskilstuna OL36:04+10:1113:36
8Mona HullAlmby IK36:22+10:2913:43
9Lena JakobssonVästerås SOK36:28+10:3513:45
10Kerstin PalmKjula IF37:14+11:2114:03
11Britt-Marie AnderssonOK Amne39:02+13:0914:43
12Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro39:31+13:3814:54
13Helena HemströmGävle OK47:42+21:4918:00
Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OLej start

H65

3 380 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JakobssonVästerås SOK26:567:58
2Göran LarssonSala OK30:23+3:278:59
3Sten-Åke HolmbergSala OK30:35+3:399:02
4Leo JohanssonVandrarringen31:00+4:049:10
5Stefan ÖbergOK Milan31:08+4:129:12 Ladda ner rutt i gpx-format
6Mats HemströmGävle OK31:09+4:139:12
7Per Erik FogelVästerås SOK32:38+5:429:39
8Ulf KjellinOK Hedströmmen32:49+5:539:42
9Karl-Göran WahlströmAlmby IK32:53+5:579:43
10Ulf PerssonVästerbergslagens OL33:09+6:139:48
11Hans-Erik SkalbergVästerås SOK33:14+6:189:49
12Bengt JohanssonOK Skogshjortarna33:27+6:319:53
13Per-Åke HullAlmby IK34:12+7:1610:07
14Johan KällmanNorbergs OK34:59+8:0310:21
15Bo DavidssonSolna OK35:17+8:2110:26
16Lars ÖstlinOK Milan38:48+11:5211:28
17Leif WadmanKöping-Kolsva OK39:25+12:2911:39
18Ingvar AnderssonOK Amne40:47+13:5112:03
19Göran SvärdOK Klemmingen41:46+14:5012:21
20Robert LarssonHagaby GoIF Örebro43:24+16:2812:50
21Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK46:39+19:4313:48
Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OLej start

D70

2 560 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Margareta LöfqvistVästerås SOK35:4413:57
2Anita JohanssonOK Tor38:22+2:3814:59
3Eva KjellmanVandrarringen38:28+2:4415:01
4Linnéa HallOK Amne1:02:36+26:5224:27
Irene ÖhlingÄrla IFej godkänd

H70

3 020 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alf LindbergKöping-Kolsva OK29:099:39
2Stig LandstorpOK Tor32:21+3:1210:42
3Kurt Håkan AnderssonOK Tor33:32+4:2311:06
4Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK36:59+7:5012:14
5Tommy ÖhlingÄrla IF42:50+13:4114:10
6Bengtåke AnderssonOK Amne46:13+17:0415:18
7Tommy WåhlinVästerås SOK46:25+17:1615:22
8Reits HallOK Amne50:32+21:2316:43
Ingvar HalldinOK Tylöskogej godkänd
Lennart LindgrenOK Järnbärarnaej start

D75

2 060 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Asta SjöbergLindebygdens OK26:3912:56
2Ethel NordLindebygdens OK33:16+6:3716:08
3Liz PorteousVästerås SOK48:10+21:3123:22

H75

3 020 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kuno ÖsterlundVästerås SOK30:1610:01
2Ragnar ErikssonOK Hedströmmen32:17+2:0110:41
3Ove JohanssonOK Järnbärarna34:53+4:3711:33
4Arne KarlssonOK Tor36:33+6:1712:06
5Sören JohanssonSala OK37:05+6:4912:16
6Kjell AnderssonEskilstuna OL37:09+6:5312:18
7Hans AnderssonVästerås SOK37:36+7:2012:27
8Lars JohanssonOK Tor38:19+8:0312:41
9Kjell MjöbergHallstahammars OK39:37+9:2113:07
10Kurt HalvarssonÖstersunds OK39:56+9:4013:13
11Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK40:06+9:5013:16
12Kjell BlombergIK Standard41:14+10:5813:39
13Johnny BrandtHällefors OK41:16+11:0013:39
14Ingemar JonssonHallstahammars OK42:52+12:3614:11
15Lars-Erik LarssonOK Amne43:00+12:4414:14
16Lars-Erik RaskVästerås SOK43:33+13:1714:25
17Roland NordLindebygdens OK43:49+13:3314:30
18Nils MogrenHällefors OK44:48+14:3214:50
19Henrik BergmanOK Linné46:07+15:5115:16
20Lars KjellmanVandrarringen47:46+17:3015:49
21Sune AhlinKöping-Kolsva OK50:54+20:3816:51
Karl-Robert MoqvistOK Torej godkänd

D80

2 060 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maud BengtssonSala OK36:2717:41
2Elsa NilssonHällefors OK46:59+10:3222:48
3Britt LarssonVästerås SOK1:00:32+24:0529:23
4Birgit HaglundOK Hedströmmen1:04:27+28:0031:17

H80

2 560 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tord LidströmHagaby GoIF Örebro34:3713:31
2Rune SandbergHallstahammars OK36:10+1:3314:07
3Bo LöwegrenVästerås SOK43:32+8:5517:00
4Lars SöderlundHallstahammars OK48:47+14:1019:03

H85

2 060 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alf LundkvistOK Tor29:4314:25
Lennart ÖbergVästerås SOKej godkänd

Inskolning

2 110 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Veronika JokelaArboga OK1:00:1628:33
Elin IvermarkVästerås SOK25:3112:05
Ester ErikssonIFK Brattfors35:0816:39
Ville MattilaHallstahammars OK38:0318:01
Freja IsenströmAlmby IK58:1727:37

U1

2 110 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Noah AlnebergSträngnäs-Malmby OL24:2011:31
2William Sallros LångOK Milan25:32+1:1212:06
3Felix HerbstVästerås SOK26:24+2:0412:30
4Rasmus NoringVästerås SOK35:12+10:5216:40
5Florian ViertelVästerås SOK55:15+30:5526:11
Ingrid ArnessonLindebygdens OKej godkänd

U2

2 410 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonathan AlnebergSträngnäs-Malmby OL31:5213:13
2Hanna ThapperVästerås SOK34:29+2:3714:18
3Per NicanderJärla Orientering35:32+3:4014:44
4Jonas NicanderJärla Orientering35:43+3:5114:49
5Emilia LennellSträngnäs-Malmby OL40:36+8:4416:50
6Wilma LarssonSala OK41:44+9:5217:19
7Emma TraneforsKlubblös43:19+11:2717:58
8Leni AnderssonArboga OK49:39+17:4720:36
9Lorenz JokelaArboga OK51:35+19:4321:24
10Emil GrankvistArboga OK56:50+24:5823:34
11Klara IsenströmAlmby IK1:31:52+1:00:0038:07
12Tova HolmstrandArboga OK1:34:41+1:02:4939:17

Öppen motion 1

2 410 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Satu LarssonSala OK48:5920:19
2Emilie ÖsterbergSurahammars SOK54:53+5:5422:46
3Jennie ÖsterbergSurahammars SOK54:59+6:0022:48
4Samuel ErikssonOK Letstigen58:10+9:1124:08
5Greta AnderssonOK Kåre1:04:09+15:1026:37
6Ann-Charlotte AnderssonOK Kåre1:04:29+15:3026:45
7Kersti LannergårdArboga OK1:31:53+42:5438:07

Öppen motion 3

2 750 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik ThapperVästerås SOK33:4512:16
2Andreas J. WikströmOK Hammaren37:12+3:2713:31
3Johanna ErikssonIFK Brattfors37:36+3:5113:40
4Maria AskrothKFUM Örebro OK40:27+6:4214:42
5Rasmus ViertelVästerås SOK42:22+8:3715:24
6Lisa IsenströmAlmby IK47:37+13:5217:18
7Gustav LövfqvistVästerås SOK53:26+19:4119:25
8Robin BergrothVästerås SOK53:33+19:4819:28
9Kajsa BergrothVästerås SOK53:36+19:5119:29
10Ida AnderssonOK Kåre59:30+25:4521:38
11Ayan LingIK Hakarpspojkarna1:02:46+29:0122:49
12Åsa EnlundSala OK1:03:19+29:3423:01
13Annica AhlgrenTäby OK1:04:10+30:2523:20
14Åsa GindemoÄrla IF1:11:17+37:3225:55
15Oscar AskrothKFUM Örebro OK1:12:14+38:2926:16
16Catharina AnderssonOK Tor1:14:56+41:1127:14
17Petra HermannVästerås SOK1:19:57+46:1229:04
18Jasmin KadirzadeKlubblös1:19:59+46:1429:05
19Pär WiklundVästerås SOK1:32:25+58:4033:36
20Jerry LarssonSala OK1:34:28+1:00:4334:21
21Pia WiklundVästerås SOK1:37:23+1:03:3835:24
Jonas PetterssonOK Kåreej godkänd
Elias KällmanNorbergs OKej godkänd

Öppen motion 5

2 980 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas ÖrnKFUM Örebro OK32:1110:47
2Annika LarssonKFUM Örebro OK34:19+2:0811:30
3Gunilla ThapperVästerås SOK35:33+3:2211:55
4Erik NetzOK Tor36:41+4:3012:18
5Karl Martin SvärdSträngnäs-Malmby OL37:25+5:1412:33
6Björn BergqvistGarphyttans IF41:48+9:3714:01
7Axel OlssonHallstahammars OK42:56+10:4514:24
8Emma HerbstVästerås SOK43:06+10:5514:27
9Daniel JensenArboga OK43:19+11:0814:32
10Emma LarssonOK Milan44:36+12:2514:57
11Jarl Erik PalmKjula IF46:07+13:5615:28
12Yves  SeguraKFUM Örebro OK46:43+14:3215:40
13Sara FredrikssonKFUM Örebro OK46:45+14:3415:41
14Erca LöfqvistVästerås SOK47:54+15:4316:04
15Linus JernströmAvesta OK49:22+17:1116:33
16Thomas WiklundVästerås SOK49:25+17:1416:34
17Hanna ArnessonLindebygdens OK49:56+17:4516:45
18Gustav BromanVästerås SOK52:25+20:1417:35
19Catrine StoltOK Milan52:36+20:2517:39
20Per-Olof EinarssonFagersta OK52:37+20:2617:39
21Michelle ThomsonKlubbös54:44+22:3318:22
22Henrik LenassonKlubblös54:49+22:3818:23
23Anna NoringVästerås SOK57:53+25:4219:25
24Malin HedbergSala OK1:02:22+30:1120:55
25Tobias SvenssonSurahammars SOK1:07:20+35:0922:35
26Dennis LarssonSala OK1:12:22+40:1124:17
27Karin SandqvistVästerås SOK1:13:38+41:2724:42
28Jouko TaskinenVästerås SOK1:15:55+43:4425:28
29Sara SvenssonSurahammars SOK1:22:50+50:3927:47
30Maria BergHagaby GoIF Örebro1:28:24+56:1329:39
31Gunilla HamreforsVästerås SOK1:43:44+1:11:3334:48
32Lilian KällströmSala OK1:58:59+1:26:4839:55
Gerhard QwarnströmKlubblösej godkänd
Jan GustavssonStora Sundby GoIFej godkänd
Monika JonssonOK Torej godkänd

Öppen motion 7

3 110 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael AnderssonOK Tor27:238:48
2Elin VinbladHagaby GoIF Örebro30:12+2:499:42
3Göran PolhedeÄrla IF31:37+4:1410:09
4Marcus WibergStora Sundby GoIF33:05+5:4210:38
5Karin ProforsKöping-Kolsva OK33:11+5:4810:40
6Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK33:35+6:1210:47
7Karin ValdemarssonKöping-Kolsva OK35:22+7:5911:22
8Joakim SandbergKöping-Kolsva OK35:34+8:1111:26
9Niclas BjällhageOK Tor35:58+8:3511:33
10Petra NicanderJärla Orientering36:13+8:5011:38
11Lars GustafssonOK Kåre37:28+10:0512:02
12Sofie FröjdSundsvalls OK37:32+10:0912:04
13Birgitta GustafssonHagaby GoIF Örebro38:53+11:3012:30
14Beatrice ÖsterbergSurahammars SOK40:09+12:4612:54
15Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro40:19+12:5612:57
16Hanna SundströmVästerås SOK41:31+14:0813:20
16Björn LindgrenKFUM Örebro OK41:31+14:0813:20
18Helena EkmanStora Sundby GoIF45:05+17:4214:29
19William HedbergSala OK45:09+17:4614:31
20Lukas WibergStora Sundby GoIF46:02+18:3914:48
21Jonas LarssonSala OK46:31+19:0814:57
22Tomas VestmanVästerås SOK47:38+20:1515:18
23Marit ÄngHagaby GoIF Örebro54:56+27:3317:39
24Stina GunnarssonÄrla IF56:54+29:3118:17
25Kristian FellVästerås SOK58:47+31:2418:54
26Anna NorrbomSala OK1:00:16+32:5319:22
27Cecilia BjurströmOK Tisaren1:00:56+33:3319:35
28Peter ÖsterbergSurahammars SOK1:01:24+34:0119:44
29Reinert HallorOK Tisaren1:01:57+34:3419:55
30Lars AhlströmVästerås SOK1:08:04+40:4121:53

Öppen motion 8

4 460 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per SjögrenKFUM Örebro OK29:356:37
2Jonathan RosendahlÄrla IF31:52+2:177:08
3Mats ErikssonHagaby GoIF Örebro36:38+7:038:12
4Per-Olof SjöströmVästerås SOK37:31+7:568:24
5Magnus AnderssonVästerås SOK37:45+8:108:27
6Thomas DanielssonHimmeta IF37:58+8:238:30
7Michael WennblomHagaby GoIF Örebro38:44+9:098:41
8Johannes ÄngHagaby GoIF Örebro38:54+9:198:43
9Roger HaapaniemiOK Tor40:55+11:209:10 Ladda ner rutt i gpx-format
10Tobias KarlssonHagaby GoIF Örebro42:07+12:329:26
11Andreas MogrenOK Milan42:32+12:579:32
12Lennart MyrehedVandrarringen43:22+13:479:43
13Patrik BlombergIK Standard46:14+16:3910:21
14Christer LarssonSala OK46:59+17:2410:32
15Christina AlnebergSträngnäs-Malmby OL47:22+17:4710:37
16Torbjörn ErikssonIFK Brattfors47:46+18:1110:42
17Anders TåqvistVästerås SOK48:54+19:1910:57
18Daniel NorwaldOK Tor49:07+19:3211:00
19Hans WestmanVästerås SOK50:12+20:3711:15
20Roger PetterssonÄrla IF50:57+21:2211:25
21Fredrik DahlmarkVästerås SOK51:14+21:3911:29
22Tomas VidfeltLindebygdens OK53:49+24:1412:03
23Bo MagnussonKFUM Örebro OK53:52+24:1712:04
24Kent MossbäckHagaby GoIF Örebro55:44+26:0912:29
25Josiah BergrothVästerås SOK56:11+26:3612:35
26Andreas MathisenVästerås SOK58:46+29:1113:10
27Helén ErikssonOK Tor59:35+30:0013:21
28Sara HamreforsVästerås SOK59:54+30:1913:25
29Fredrik ArnessonLindebygdens OK1:01:15+31:4013:43
30Fredrik MalmKFUM Örebro OK1:02:36+33:0114:02
31Simon MartinssonOK Klemmingen1:03:15+33:4014:10
32Erik ÖjeboKFUM Örebro OK1:04:30+34:5514:27
33Peter KraftSala OK1:04:49+35:1414:31
34Lars NicanderJärla Orientering1:04:57+35:2214:33
35Lars KarlssonAlmby IK1:08:28+38:5315:21
36Henrik IsenströmAlmby IK1:10:41+41:0615:50
37Annica MagnussonKFUM Örebro OK1:11:41+42:0616:04
38Tony CarlssonKFUM Örebro OK1:14:10+44:3516:37
39Henrik HellborgCentrum OK1:17:42+48:0717:25
40Jan NoringVästerås SOK1:25:53+56:1819:15
Elisabeth WestmanVästerås SOKej godkänd

Öppen motion 10

3 830 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria WikströmOK Hammaren50:1513:07
2Kerstin SundbergVästerås SOK59:29+9:1415:31

Öppen motion 17

3 110 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola LindholmKöping-Kolsva OK30:509:54
2Hans AnderssonVästerbergslagens OL31:32+0:4210:08
3Anna-Lena AnderssonVästerbergslagens OL34:17+3:2711:01
4Per-Erik CarleniusKatrineholms OK35:32+4:4211:25
5Göran DavidssonOK Klemmingen39:13+8:2312:36
6Bo KarlssonKatrineholms OK40:22+9:3212:58
7Kristina HolmgrenVästerås SOK41:12+10:2213:14
8Annika DavidssonOK Klemmingen42:32+11:4213:40
9Nils OlssonVandrarringen43:27+12:3713:58
10Monica HallorOK Tisaren43:42+12:5214:03
11Pelle HöökKöping-Kolsva OK44:42+13:5214:22
12Ove EkKöping-Kolsva OK44:53+14:0314:25
13Östen ErikssonAvesta OK45:10+14:2014:31
14Ann-Sofi SandvikAvesta OK45:11+14:2114:31
15Kerstin Vidner - ErikssonKöping-Kolsva OK46:22+15:3214:54
16Inga HolmströmOK Milan46:57+16:0715:05
17Mats KåbergKöping-Kolsva OK48:40+17:5015:38
18Jörgen HolmströmOK Milan48:46+17:5615:40
19Per WiigHallstahammars OK50:25+19:3516:12
20Toni AnderssonVästerås SOK51:05+20:1516:25
21Carl-Gustav LenassonSurahammars SOK55:21+24:3117:47
22Bengt RobertssonAlmby IK1:05:46+34:5621:08
23Elisabeth CarlinSöders-Tyresö1:06:14+35:2421:17
24Göta KåbergKöping-Kolsva OK1:31:09+1:00:1929:18

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser