Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för VOL 10

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: VOL 10
Arrangörsorganisation: Kovlands IF
Datum: torsdag 17 augusti 2017

Damer lång

2 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inga-Lill AnderssonSelånger SOK37:1915:32
2Christina FlordalLjusdals OK37:45+0:2615:43
3Ulla HellmanSundsvalls OK46:32+9:1319:23
4Inger LorentzsonSundsvalls OK52:12+14:5321:45
5Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OK53:44+16:2522:23
6Elisabet LundgrenSundsvalls OK54:36+17:1722:45
7Margareta NobornSundsvalls OK1:01:04+23:4525:26

Herrar lång

2 400 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats AnderssonSelånger SOK22:069:12
2Sven Erik SundinSelånger SOK24:09+2:0310:03
3Sten Åke VedinSelånger SOK31:11+9:0512:59
4Åke HöglundTimrå SOK32:54+10:4813:42
5Christer MöllenbergTimrå SOK33:31+11:2513:57
6Winn BjörklundSundsvalls OK34:55+12:4914:32
7Gunnar BengtssonSundsvalls OK36:17+14:1115:07
8Lennart WinbergHudiksvalls OK36:59+14:5315:24
9Gunnar MellinTimrå SOK40:06+18:0016:42
10Jan HammarbergSundsvalls OK42:52+20:4617:51
11Sten-Olov HellbergSundsvalls OK46:04+23:5819:11
12Björn AbelssonSundsvalls OK48:53+26:4720:22
13Jon FlordalLjusdals OK49:22+27:1620:34
14Göran NilssonVK Uvarna54:46+32:4022:49
15Håkan EnerudTimrå SOK56:45+34:3923:38
16Sören JanssonSundsvalls OK59:06+37:0024:37
Peter LorentzsonSundsvalls OKej godkänd
Ove JanssonSundsvalls OKej godkänd
Ingmar SöderströmSundsvalls OKej start

Damer kort

1 500 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja-Lisa BergströmSelånger SOK31:4521:10
2Lill NilssonVK Uvarna36:46+5:0124:30
3Kerstin BrunnSundsvalls OK46:32+14:4731:01
4Anna-Britt JohanssonSundsvalls OK52:29+20:4434:59
5Barbro LindholmSundsvalls OK53:07+21:2235:24
6Berith LindvallSundsvalls OK53:33+21:4835:42
7Monica ÅkerstedtSundsvalls OK55:09+23:2436:46

Herrar kort

1 500 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Clas-Åke NybergTimrå SOK23:2415:36
2Göran BergSundsvalls OK24:09+0:4516:06
3Bernt NordinVK Uvarna25:09+1:4516:46
4Age JonssonKovlands IF26:24+3:0017:36
5Kjell AnderssonSundsvalls OK28:54+5:3019:16
6Björnar OlssonForsa OK29:07+5:4319:24
7Jan Erik LindvallSundsvalls OK31:12+7:4820:48
8Jan WallgrenSelånger SOK31:16+7:5220:50
9Lars AgåsSundsvalls OK31:29+8:0520:59
10Lars-Göran ForsTimrå SOK32:08+8:4421:25
11Gunnar NorénNjurunda OK36:36+13:1224:24
12Lennart ÖsterbergSundsvalls OK38:05+14:4125:23
13Inge FröjdSundsvalls OK42:12+18:4828:08
14Göte BengtssonIF Strategen43:51+20:2729:14
15Bernt KårbergTimrå SOK48:39+25:1532:26
16Magnus StrömSundsvalls OK53:24+30:0035:36
17Åke JohanssonSundsvalls OK1:17:11+53:4751:27

Promenad

1 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gun NybergTimrå SOK23:1316:35
2Gunilla EnerudTimrå SOK24:14+1:0117:18
3Siv EngströmKovlands IF24:31+1:1817:30
4Per NylanderSundsvalls OK28:58+5:4520:41
5Yngve LarssonKovlands IF30:09+6:5621:32
Anita NorénNjurunda OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser