Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Eskilstuna weekend, etapp 2, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Eskilstuna weekend
Arrangörsorganisationer: IK Standard / Ärla IF
Datum: fredag 6 juli 2018 - söndag 8 juli 2018

Etapp 1, medelEtapp 2, långEtapp 2, lång (totalt)Etapp 3, långEtapp 3, lång (totalt)

D21

7 120 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma JohanssonDomnarvets GOIF50:157:03 Ladda ner rutt i gpx-format
2Jeanette Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF51:25+1:107:13
3Sara EskilssonAlfta-Ösa OK51:34+1:197:14
4Andrea SvenssonOK Tisaren51:44+1:297:15
5Moa Leijon LindSödertälje-Nykvarn OF52:08+1:537:19
6Johanna EngströmOK Hällen52:51+2:367:25
7Emma HelmerssonOK Roxen54:03+3:487:35
8Chantelle HesselbergOK Hällen57:04+6:498:00
9Johanna ÖbergOK Hällen57:27+7:128:04
10Moa KjellstrandCentrum OK58:59+8:448:17
11Karin PerssonHagaby GoIF Örebro59:43+9:288:23
12Alice HugossonIFK Lidingö SOK59:53+9:388:24
13Emma HagrotTäby OK1:00:16+10:018:27
14Julia OhlssonOK Linné1:00:27+10:128:29
15Sandra NäslundVästerås SOK1:00:42+10:278:31
16Jenny WegmüllerOK Rodhen1:00:46+10:318:32
17Anette CarlssonKFUM Örebro OK1:00:52+10:378:32
18Elin DahlinDomnarvets GOIF1:02:26+12:118:46 Ladda ner rutt i gpx-format
19Josefin ErlandssonOK Milan1:02:55+12:408:50
20Anna WehlinSkogspojkarnas OK1:03:21+13:068:53
21Karin LundbergTullinge SK1:03:24+13:098:54
22Amélie WallenhammarHagaby GoIF Örebro1:05:08+14:539:08
23Kristin WillamoSödertälje-Nykvarn OF1:06:04+15:499:16
24Elsa EkelinKFUM Örebro OK1:06:24+16:099:19
25Elisabeth AhlgrenLinköpings OK1:07:43+17:289:30
26Linnea TroengSkogslöparna1:10:24+20:099:53
27Pernilla ErikssonGävle OK1:22:19+32:0411:33
28Josefine AhlbäckOK Milan1:23:21+33:0611:42
29Linda ErikssonGävle OK1:26:21+36:0612:07
30Johanna HenrikssonOK Tisaren1:31:25+41:1012:50
Linnéa HolmqvistHagaby GoIF Örebroej start

H21

10 590 m, 55 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle KaleredStora Tuna OK59:415:38
2Daniel NilssonNyköpings OK1:01:24+1:435:47
3Peter ÖbergOK Hällen1:01:26+1:455:48
4Per CarlborgLinköpings OK1:01:29+1:485:48
5Jan TroengOK Linné1:02:04+2:235:51
5Simon JakobssonLånghundra IF1:02:04+2:235:51
7David LingforsOK Linné1:02:24+2:435:53
8Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF1:03:04+3:235:57
9Erik LiljequistSödertälje-Nykvarn OF1:03:36+3:556:00
10Love BerzellOK Ravinen1:03:38+3:576:00
11Jonas EngströmOK Hällen1:04:07+4:266:03
12Filip JacobssonOK Tisaren1:04:25+4:446:04
13Axel WrådheAttunda OK1:04:28+4:476:05
14Erik BerzellJärla Orientering1:04:29+4:486:05
15Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarna1:05:09+5:286:09
16Rasmus Palmqvist AslaksenIFK Lidingö SOK1:05:11+5:306:09
16Jakob WallenhammarHagaby GoIF Örebro1:05:11+5:306:09
18Torbjörn JacobssonOK Rodhen1:05:31+5:506:11
19Erik MartinssonLinköpings OK1:05:58+6:176:13
20Oskar CarlborgOK Hällen1:06:13+6:326:15
21Mats RöjgårdOK Kolmården1:06:30+6:496:16
22Gustaf SundbüeOK Hällen1:06:52+7:116:18
23Martin JanssonSödertälje-Nykvarn OF1:07:10+7:296:20
24Jörgen OhlinTullinge SK1:07:43+8:026:23
25Stefan AltorferOLG Cordoba1:07:53+8:126:24
26Lasse JanssonGävle OK1:09:53+10:126:35
27Emil KaleredOK Denseln1:09:54+10:136:36
28David MellinSundbybergs IK1:10:59+11:186:42
29Jesper Kullin AlfredssonLånghundra IF1:11:30+11:496:45
30Janne SelkäläKöping-Kolsva OK1:12:24+12:436:50
31Carl NäslundVästerås SOK1:12:46+13:056:52
32Jonas VikströmKöping-Kolsva OK1:13:08+13:276:54
33Lukas ZwickyOLG Cordoba1:13:22+13:416:55
34Joel LännevallOK Roslagen1:14:47+15:067:03
35Fabian SteenOK Enen1:15:04+15:237:05
36Håkan PetterssonOK Djerf1:15:12+15:317:06
37Tobias KarlssonHagaby GoIF Örebro1:16:09+16:287:11
38Simon AnderssonOK Rodhen1:16:27+16:467:13
39Martin NorrbomSala OK1:17:43+18:027:20
40Joakim SkärlénHaninge SOK1:18:16+18:357:23
41Ota ŠkvorOK Kamenice1:18:50+19:097:26
42Morgan KarlssonSundbybergs IK1:19:50+20:097:32
43Sven-Anders MelinSödertälje-Nykvarn OF1:20:18+20:377:34
44Robert PetterssonIF Thor1:23:16+23:357:51
45Martin SärnbrinkOK Tisaren1:24:28+24:477:58
46Ulrik ImbergOK Linné1:26:06+26:258:07
47Erik NallgårdVästerås SOK1:26:20+26:398:09
48Joel HallbergIFK Hedemora OK1:27:03+27:228:13
49Niclas LarssonKöping-Kolsva OK1:27:36+27:558:16
50Linus RisplingCentrum OK1:29:05+29:248:24
51Magnus NordströmOK Älvsjö-Örby1:29:26+29:458:26
52Joakim BergBromma-Vällingby SOK1:31:05+31:248:36
53Kristoffer EdshageCentrum OK1:32:52+33:118:46
54Johan CelanderKöping-Kolsva OK1:43:17+43:369:45
55Olof LethagenCentrum OK1:43:19+43:389:45
Simon MellinSundbybergs IKej start
Anton GumaeliusWaxholms OKej start

D21 Kort

4 610 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina LångStora Tuna OK44:139:35
2Rachel CollinsIFK Hedemora OK49:16+5:0310:41
3Malin JacobsonOK Tor49:33+5:2010:44
4Erica HellgrenOK Älvsjö-Örby51:31+7:1811:10
5Elin NallgårdVästerås SOK55:26+11:1312:01
6Caroline Cederquist TörnbladCentrum OK55:37+11:2412:03
7Boel SundbergOK Södertörn59:56+15:4313:00
8Johanna RagvaldOK Linné1:03:01+18:4813:40
9Frida ForsbergTullinge SK1:10:15+26:0215:14
10Malin SundebySkogslöparna1:22:17+38:0417:50
11Annica SundebyTumba-Mälarhöjden OK1:31:11+46:5819:46
Åsa RambergHallstahammars OKej start
Sofie RedtzerAttunda OKej start

H21 Kort

7 870 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas ÅkerdahlSundsvalls OK1:06:508:29
2Anders GranbergOK Klemmingen1:08:30+1:408:42
3Fredrik ForsbergTullinge SK1:12:02+5:129:09
4Joachim WansölinOK Ravinen1:13:25+6:359:19
5Emil ThalinOK Älvsjö-Örby1:21:49+14:5910:23
6Daniel ChristenssonSödertälje-Nykvarn OF1:24:56+18:0610:47
Tobias BeckiusOK Tyrej start

H20

7 820 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas AnderssonOK Roxen45:005:45
2Lukas LundgrenVäxjö OK47:12+2:126:02
3Simon SchusterIFK Lidingö SOK47:19+2:196:03
4Niklas CarlssonSundbybergs IK48:06+3:066:09
5Arvid LinderOK Hällen51:27+6:276:34
6Johan HagströmerOK Hällen52:43+7:436:44
7Walter LagerhällRehns BK53:35+8:356:51
8Viktor SkoogKils OK53:43+8:436:52
9Edvin NordströmTäby OK53:44+8:446:52
10Hugo DalhammerOK Roxen57:07+12:077:18
11Albin LarssonGotlands Bro OK57:49+12:497:23
12Johan PerssonAttunda OK1:02:18+17:187:58
13Benjamin LangerakJärfälla OK1:02:28+17:287:59
14Henrik HamreforsVästerås SOK1:08:04+23:048:42
15Alexander AlnessLånghundra IF1:23:24+38:2410:39
Adam LiljaOK Enenej start

D18

5 260 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda ÖstbergStora Tuna OK36:386:57
2Lotta WeyhenmeyerIF Thor38:58+2:207:24
3Malva SteenOK Enen40:45+4:077:44
4Alicia LundgrenVäxjö OK41:09+4:317:49
5Moa HjorthDomnarvets GOIF45:00+8:228:33
6Alma VilhelmssonFalköpings AIK OK45:25+8:478:38
7Tindra JernströmAvesta OK46:13+9:358:47
8Linnéa GustafssonOK Hällen46:39+10:018:52
9Johanna SärnbrinkOK Tisaren50:14+13:369:33
10Elin LindbladOK Djerf51:46+15:089:50
11Sofie ŠafkováOK Kamenice54:48+18:1010:25
12Elin DahlmarkVästerås SOK56:38+20:0010:46
13Tilda AnderssonTullinge SK59:05+22:2711:13
14Hedvig SundstedtRasbo IK1:20:36+43:5815:19

H18

6 680 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas OlmKils OK41:316:12
2Albin FalkNyköpings OK43:12+1:416:28
3Jan GajdaOK Kamenice43:53+2:226:34
4Philip CarlssonNyköpings OK45:41+4:106:50
5Alexander KällTumba-Mälarhöjden OK47:55+6:247:10
6Oskar NymanOK Tyr49:13+7:427:22
7Sebastian ŠafkaOK Kamenice51:19+9:487:40
8Ludvig HolmqvistOK Tor52:25+10:547:50
9Andreas NäslundVästerås SOK52:53+11:227:55
10Emil StørmerOK Kamenice53:06+11:357:56
11Axel Leijon ThorellLånghundra IF54:44+13:138:11
12Henrik WillamoSödertälje-Nykvarn OF56:10+14:398:24
13Martin SkärlénHaninge SOK1:12:13+30:4210:48
14Christopher AnderssonVingåkers OK1:26:34+45:0312:57
15Albert RenellOK Tor1:31:06+49:3513:38
Erik WigleSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Ola EklundKatrineholms OKej godkänd
William NilssonNyköpings OKej start

D17-20 Kort

4 780 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin BlomkvistSkattkärrs SOK1:02:1413:01
2Heidi ForsOK Grip1:14:00+11:4615:28

H17-20 Kort

5 660 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus TäckOK Hammaren51:599:11

D16

4 780 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva SvenskTjällmo-Godegårds OK38:288:02
2Karolína BejvlováOK Kamenice43:53+5:259:10
3Helena HankovcováOK Kamenice44:46+6:189:21
4Ema ČernáOK Kamenice45:19+6:519:28
5Irmelie EnströmSundsvalls OK46:37+8:099:45
6Karin WedmanVästerbergslagens OL48:54+10:2610:13
7Lovisa HambäckLånghundra IF51:04+12:3610:41
8Sofie BodinAlmby IK51:21+12:5310:44
9Emma EngehultNotodden OL54:12+15:4411:20
10Karolina Bergh PapasikasSkarpnäcks OL54:30+16:0211:24
11Ida HallinSurahammars SOK56:12+17:4411:45
12Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK56:14+17:4611:45
13Ellen AnderssonHagaby GoIF Örebro1:03:19+24:5113:14

H16

5 660 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Valter PetterssonOK Tisaren36:006:21
2Henrik PetrisiVästerbergslagens OL36:52+0:526:30
3Isak OlssonStigsökarna40:08+4:087:05
4Casper SkeppSävedalens AIK41:40+5:407:21
5Martin GajdaOK Kamenice42:03+6:037:25
6Jonas CarlssonStora Tuna OK42:51+6:517:34
7Tomáš KováříkOK Kamenice43:55+7:557:45
8Tobias Janzon SjöstedtOK Måsen45:07+9:077:58
9Hugo HankovecOK Kamenice45:08+9:087:58
10Adam ŠkvorOK Kamenice45:35+9:358:03
11Linus MalmKFUM Örebro OK46:46+10:468:15
12Wille LångbergHudiksvalls OK47:30+11:308:23
13Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OF48:01+12:018:29
14Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb50:08+14:088:51
15Oscar OlinIK Hakarpspojkarna51:08+15:089:02
16Viktor LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF51:51+15:519:09
17David MårtenssonGarphyttans IF54:42+18:429:39
18Carl HedegårdOK Kolmården1:07:48+31:4811:58
19Hampus PerssonOK Enen1:08:55+32:5512:10
20Marcus EkmanTäby OK1:09:45+33:4512:19
21Albin EronnLinköpings OK1:10:37+34:3712:28
22William VuorinenOK Tor1:34:48+58:4816:44
Sverre RöjgårdOK Kolmårdenej godkänd
Vincent LindvallSträngnäs-Malmby OLej start
Kim ÖrnbergTumba-Mälarhöjden OKej start
Eric HallnerOckelbo OKej start

D16 Kort

3 830 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilde WickströmOK Tor55:0014:21
2Louise LindellGustavsbergs OK1:07:53+12:5317:43

D14

3 830 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Yrsa RöjgårdOK Kolmården27:327:11
2Elsa KaipeOK Kåre28:10+0:387:21
3Moa BirkebækStora Tuna OK29:23+1:517:40
4Stina BygdénSödertälje-Nykvarn OF33:58+6:268:52
5Meja AleniusNyköpings OK35:14+7:429:11
6Jonna LindbladOK Djerf36:03+8:319:24
7Amanda SjödinOK Tisaren36:14+8:429:27
8Emma OlinIK Hakarpspojkarna37:17+9:459:44
9Hanna ÖstbergStora Tuna OK38:44+11:1210:06
10Julia AnderssonOK Tor42:14+14:4211:01
11Olivia KarlssonKovlands IF47:35+20:0312:25
12Kristýna JedličkováOK Kamenice50:02+22:3013:03
13Isabelle StåhlbrandtRasbo IK50:47+23:1513:15
14Alva WickströmArboga OK56:43+29:1114:48
15Lena PerssonTullinge SK58:09+30:3715:10
Lovisa DufvaSundsvalls OKej godkänd
Sandra ValjusIFK Lidingö SOKej start
Nelly MårtenssonGarphyttans IFej start

H14

3 830 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin NilssonLånghundra IF22:055:45
2Arvid SkeppSävedalens AIK22:17+0:125:49
3Hugo ÖrnKFUM Örebro OK23:54+1:496:14
4Viktor JemthIF Thor25:06+3:016:33
5Emil LarssonOK Tisaren27:50+5:457:16
6Casper KarlssonOK Tor27:52+5:477:16
7Valle LarssonIF Thor29:14+7:097:37
8Linus HallinSurahammars SOK29:41+7:367:45
9Isak EskilssonIK Hakarpspojkarna30:16+8:117:54
10Olle LångbergHudiksvalls OK30:47+8:428:02
11Kristoffer KlarinVästerås SOK30:55+8:508:04
12Sebastian ÅkärbjärIFK Mora OK32:40+10:358:31
13Viktor FröbergOK Tor32:45+10:408:33
14Hugo PerssonOK Denseln32:51+10:468:34
15Jakub JedličkaOK Kamenice34:24+12:198:58
16Vidar NettelmarkSurahammars SOK35:01+12:569:08
17Ludvig EronnLinköpings OK36:12+14:079:27
18Jakob CarlssonStora Tuna OK36:49+14:449:36
19Rasmus DoeringGarphyttans IF37:16+15:119:43
20Wilhelm TengrothOK Måsen38:05+16:009:56
20Viktor NorbergStora Tuna OK38:05+16:009:56
22Isak DalinLeksands OK38:16+16:119:59
23Nils Arvid WedmanVästerbergslagens OL42:06+20:0110:59
24Åke FalkenströmSkogsluffarnas OK42:28+20:2311:05
25Rasmus LindblomGustavsbergs OK42:32+20:2711:06
26Erik ElfÖlmstads IS49:50+27:4513:00
27Zeb SvenssonOK Tjärnen54:59+32:5414:21
28Samuel ResmalmOK Hedströmmen1:02:10+40:0516:13
29Bruno GöranssonAlmby IK1:08:04+45:5917:46
Jonatan WickströmOK Torej godkänd
Oscar LandstorpOK Torej godkänd
Viktor ZillingOK Södertörnej start

D14 Kort

2 480 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ella LiwellSödertälje-Nykvarn OF21:188:35
2Lina HolmqvistOK Tor21:30+0:128:40
3Frida GustavssonStora Sundby GoIF22:02+0:448:53
4Nora RinmanStora Sundby GoIF24:00+2:429:40

D12

2 480 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia GustafssonKFUM Örebro OK17:517:11
2Ella JacobsonOK Tor18:03+0:127:16
3Alva EliassonSundsvalls OK20:12+2:218:08
4Tilde TimlövStora Sundby GoIF21:09+3:188:31
5Sofie LindellGustavsbergs OK21:11+3:208:32
6Emily KruysIF Thor21:16+3:258:34
7Elsa TunbladMälarö SOK22:17+4:268:59
8Fia AnderssonHagaby GoIF Örebro22:18+4:278:59
9Rebecka ÅkärbjärIFK Mora OK22:36+4:459:06
10Elin DoeringGarphyttans IF22:46+4:559:10
11Stina SöderqvistLinköpings OK24:12+6:219:45
12Maja SjödinOK Tisaren24:28+6:379:51
13Nora NordlundOK Kåre24:57+7:0610:03
14Emilia MellegårdLidköpings VSK26:14+8:2310:34
15Alice CarlssonIK Standard26:33+8:4210:42
16Wilma WikströmFellingsbro GOIF30:50+12:5912:25
17Elin KarlssonKovlands IF32:40+14:4913:10
18Klara BjällhageOK Tor52:47+34:5621:17
19Lovisa Eriksson WibergStora Sundby GoIF59:45+41:5424:05
Emilia HedmanKungälvs OKej godkänd
Matilda PerssonOK Enenåterbud

H12

2 480 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik NederheimTäby OK13:365:29
2Anton JonssonOK Tyr14:28+0:525:50
3Ludvig Eggöy MarkhesterSnättringe SK15:01+1:256:03
4Emil ÅbergOK Linné15:11+1:356:07
5Jonathan NilssonGustavsbergs OK15:58+2:226:26
6Philip SjödinOK Tisaren15:59+2:236:26
6Emil SkeppSävedalens AIK15:59+2:236:26
8Axel ThybeckLindebygdens OK16:14+2:386:32
9Viktor FischerOK Linné17:03+3:276:52
10Viggo HolmbergOK Tylöskog17:17+3:416:58
11Rasmus EngehultNotodden OL19:09+5:337:43
12Sebastian LindblomGustavsbergs OK19:33+5:577:52
13Oscar LennellSträngnäs-Malmby OL20:21+6:458:12
14Oscar SvenskTjällmo-Godegårds OK20:37+7:018:18
15Jonathan AnderssonVingåkers OK22:10+8:348:56
16Henning FalkenströmSkogsluffarnas OK22:21+8:459:00
17Oscar KjellmanLinköpings OK22:58+9:229:15
18Vidar MoldinSödertälje-Nykvarn OF23:38+10:029:31
19Melvin StranskyStora Sundby GoIF24:23+10:479:49
20Malte KlassonOK Hammaren25:50+12:1410:25
21Gustav HjelmOK Måsen31:10+17:3412:34
22Arvid FröbergOK Tor33:33+19:5713:31
23Gustav NyströmOK Ravinen44:37+31:0117:59

D12 Kort

2 050 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nike RinaldoOK Tor17:078:20
2Elsa VernerOK Tor19:05+1:589:18
3Emilia AnderssonOK Tor20:39+3:3210:04
4Hanna OlmIF Thor23:28+6:2111:26
5Julie CasselsjöOK Kolmården36:05+18:5817:36
Malva EnlundSala OKej start
Ester AspersandSala OKej start

H12 Kort

2 050 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor ÖstbergStora Tuna OK17:318:32
2Castor FlordalKatrineholms OK24:22+6:5111:53

D10

2 050 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wilma JonssonOK Tyr14:116:55
2Julia EkOK Ravinen16:46+2:358:10
3Molly BomanMälarö SOK17:33+3:228:33 Ladda ner rutt i gpx-format
4Annalena ZinnikerOLK Wiggertal17:44+3:338:39
5Lovisa ThybeckLindebygdens OK18:39+4:289:05
6Frida SöderqvistLinköpings OK18:50+4:399:11
7Alice FunkeLeksands OK19:30+5:199:30
8Astrid JacobsonOK Tor20:11+6:009:50
9Armida MalmqvistOK Tor20:34+6:2310:01
10Selma WickströmArboga OK20:43+6:3210:06
11Mira VejedalSnättringe SK20:53+6:4210:11
12Hanna MoldinSödertälje-Nykvarn OF21:24+7:1310:26
13Gabriella HaslerSurahammars SOK21:51+7:4010:39
14Ester KlassonOK Hammaren21:54+7:4310:40
15Ellinor KruysIF Thor22:25+8:1410:56
16Elsa KarlssonKatrineholms OK23:42+9:3111:33
17Hedda TunbladMälarö SOK23:54+9:4311:39
18Alma WesselLänna IF24:25+10:1411:54
Elma MagnellKatrineholms OKej start
Tuva AnderssonNAIS Orienteringsklubbej start

H10

2 050 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alvin LundgrenVäxjö OK12:516:16
2Gustav Eggöy MarkhesterSnättringe SK13:05+0:146:22
3Isak LarssonOK Tisaren13:37+0:466:38
4Petr GajdaOK Kamenice13:51+1:006:45
5Herman EliassonSundsvalls OK14:02+1:116:50
6Alexander DufvaSundsvalls OK14:05+1:146:52
7Anton ÅbergOK Linné14:37+1:467:07
8Oskar KaipeOK Kåre14:47+1:567:12
9Melker CarlssonKFUM Örebro OK14:49+1:587:13
10Oskar WennbergStorviks IF15:22+2:317:29
11Emil LindgrenOK Tor15:32+2:417:34
11Alfred WesselLänna IF15:32+2:417:34
13Melker VernerOK Tor15:59+3:087:47
14Albert JonforsenFrölunda OL16:00+3:097:48
15Isak WinnerstamEskilstuna OL16:10+3:197:53
16David JonforsenHallstahammars OK17:18+4:278:26
17Axel LindbladOK Djerf17:26+4:358:30
18Filip ÅkärbjärIFK Mora OK18:11+5:208:52
19Oskar LiwellSödertälje-Nykvarn OF18:30+5:399:01
20Arvid HellbergSundbybergs IK18:55+6:049:13
21Edvin WesterSkogslöparna19:09+6:189:20
22Petter NordlundOK Kåre20:47+7:5610:08
23Gustav NorbergStora Tuna OK20:50+7:5910:09
24Emil WinnerstamEskilstuna OL21:34+8:4310:31
25Olle LandstorpOK Tor23:06+10:1511:16
Hilding GindemoÄrla IFej godkänd

D35

6 050 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva ElfvingDomnarvets GOIF51:268:30
2Sara HelanderDomnarvets GOIF56:46+5:209:22
3Lena NordlundOK Kåre1:00:14+8:489:57
4Alexandra AltorferOLG Cordoba1:02:05+10:3910:15
5Camilla AdlertegOK Enen1:02:24+10:5810:18
6Karin ElfvingDomnarvets GOIF1:04:50+13:2410:42
7Sandra EdhagerNyköpings OK1:05:17+13:5110:47
8Sofia SundströmTullinge SK1:15:30+24:0412:28
9Viktoria KarlssonKovlands IF1:18:05+26:3912:54

H35

7 870 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mathias NyströmNorbergs OK55:056:59
2Stefan RingOK Löftan1:02:10+7:057:53
3Henrik WickströmVästerås SOK1:06:12+11:078:24
4Johan HöökIK Jarl Rättvik1:09:14+14:098:47
5Ingemar ÅkermanTullinge SK1:16:21+21:169:42
6Per VernerOK Tor1:22:53+27:4810:31
7Bart Van WijngaardenOK Klemmingen1:23:42+28:3710:38
7Michael WickströmArboga OK1:23:42+28:3710:38
9Mikael MellegårdLidköpings VSK1:25:00+29:5510:48
10Christian BjörkmanÅkers IF1:32:33+37:2811:45
Olle HägglundSträngnäs-Malmby OLej start

D40

5 260 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna EkOK Ravinen41:507:57
2Malin JonssonOK Tyr43:31+1:418:16
3Anna LöwegrenKatrineholms OK47:12+5:228:58
4Elisabeth FriesUmeå OK47:48+5:589:05
5Malin WiklundAlmby IK51:32+9:429:47
6Katrin SkeppSävedalens AIK51:39+9:499:49
7Sofia CarlssonLindebygdens OK51:54+10:049:52
8Sara TimnerSundsvalls OK53:34+11:4410:11
9Caroline CasselsjöOK Kolmården1:03:27+21:3712:03
10Sofia HaslerSurahammars SOK1:09:24+27:3413:11
11Johanna JonssonIK Gandvik1:09:30+27:4013:12
12Annelie MoldinSödertälje-Nykvarn OF1:13:29+31:3913:58
13Åsa KruysIF Thor1:17:45+35:5514:46
14Angelica LindblomGustavsbergs OK1:26:57+45:0716:31
15Ida SundstedtRasbo IK1:28:17+46:2716:47
16Anna WennbergOK Tor1:33:51+52:0117:50
17Sanna-Kaisa NyströmOK Ravinen1:51:28+1:09:3821:11
18Ida WesselLänna IF1:59:04+1:17:1422:38
Anna OlinIK Hakarpspojkarnaej start

H40

7 820 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars NordinTullinge SK53:086:47
2Pontus FunkeLeksands OK53:35+0:276:51
3Gustav NäsmanHaninge SOK56:22+3:147:12
4Jacob BolinTullinge SK57:42+4:347:22
5Magnus HedmanKungälvs OK58:25+5:177:28
6Lars SoldaggOK Klemmingen59:05+5:577:33
7Lars-Erik HaslerSurahammars SOK59:13+6:057:34
8Mats EdengrenVallentuna-Össeby OL59:46+6:387:38
9Jesper HedbergIF Thor1:00:34+7:267:44
10Daniel AlnebergSträngnäs-Malmby OL1:00:35+7:277:44
11Emil AnderssonLänna IF1:01:22+8:147:50
12Henrik SjögrenHaninge SOK1:02:07+8:597:56
13Daniel GustafssonKFUM Örebro OK1:03:09+10:018:04
14Daniel AnderssonIK Gandvik1:04:02+10:548:11
15Mats ÅbergOK Linné1:05:08+12:008:19
16Henrik FlordalKatrineholms OK1:06:43+13:358:31
17Anders FröbergOK Tor1:08:12+15:048:43
18Fredrik HildenborgStora Sundby GoIF1:10:23+17:159:00
19Magnus LindblomGustavsbergs OK1:12:28+19:209:16
20Jakob WedmanVästerbergslagens OL1:14:01+20:539:27
21Urban SärnbrinkOK Tisaren1:14:39+21:319:32
22Henrik HallinSurahammars SOK1:18:06+24:589:59
23Johan StenbergIF Thor1:21:23+28:1510:24
24Fredrik Eggöy MarkhesterSnättringe SK1:23:54+30:4610:43
25Tommy AnderssonNAIS Orienteringsklubb1:29:36+36:2811:27
26Adam JedličkaOK Kamenice1:31:09+38:0111:39
27Mikael StranskyStora Sundby GoIF1:35:26+42:1812:12
28Björn NorbergStora Tuna OK1:47:56+54:4813:48
29Björn WinnerstamEskilstuna OL2:00:53+1:07:4515:27
Ove OksvoldCentrum OKej start
Lars-Olof MagnellKatrineholms OKej start
Andreas OlssonIF Thorej start
Ulf PerssonIFK Enskedeej start
Björn LjunggrenOK Hammarenej start

D45

4 610 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny RöjgårdOK Kolmården40:468:50
2Helena NorbergStora Tuna OK41:30+0:449:00
3Mia EronnLinköpings OK41:44+0:589:03
4Anna Karin OlmIF Thor41:51+1:059:04
5Agneta ErikssonOK Kolmården42:58+2:129:19
6Eva HallOK Tor44:12+3:269:35
7Annika BygdénSödertälje-Nykvarn OF44:26+3:409:38
8Anna-Karin MattssonSkattkärrs SOK45:56+5:109:57
9Ingela ErikssonGävle OK46:49+6:0310:09
10Sofie BergendahlIF Thor47:46+7:0010:21
11Anne-Marie WigleSödertälje-Nykvarn OF50:24+9:3810:55
12Helena HudečkováOK Kamenice52:22+11:3611:21
13Kerstin KahmannTUS Lübbecke52:53+12:0711:28
14Anna TimnerKatrineholms OK54:02+13:1611:43
15Kristin HellbergSundbybergs IK56:00+15:1412:08
16Ann-Sofie TäckOK Hammaren58:26+17:4012:40
17Sofia PerssonTullinge SK59:33+18:4712:55
18Susanne LundgrenVäxjö OK1:03:24+22:3813:45
19Kristin RamsellLeksands OK1:05:22+24:3614:10
20Monica AnderssonVingåkers OK1:10:48+30:0215:21
21Anna FunkeLeksands OK1:16:29+35:4316:35
22Anna GustafssonKFUM Örebro OK1:17:27+36:4116:48
23Elisabeth ÅkärbjärIFK Mora OK1:18:33+37:4717:02
24Åsa Rimsjö SandTullinge SK1:20:28+39:4217:27
Zuzana ŠkvorováOK Kameniceej godkänd

H45

6 680 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas HallménOK Tisaren45:046:44
2Dan LarssonOK Tisaren48:11+3:077:12
3Lars BygdénSödertälje-Nykvarn OF48:30+3:267:15
4Magnus FalkenströmSkogsluffarnas OK49:38+4:347:25
5Lars LindbomMälarö SOK50:05+5:017:29
6Henric BrohedeOK Tyr50:19+5:157:31
7Markus OlinIK Hakarpspojkarna51:07+6:037:39
8Fridolf EskilssonIK Hakarpspojkarna51:19+6:157:40
9Mats ÅhmanTumba-Mälarhöjden OK51:44+6:407:44
9Fredrik LindellIF Thor51:44+6:407:44
11Per CarlssonStora Tuna OK52:40+7:367:53
12Mats LiwellSödertälje-Nykvarn OF53:27+8:238:00
13Christer CasselsjöOK Kolmården53:42+8:388:02
14Daniel OlmIF Thor55:36+10:328:19
15Magnus ÖhlingOK Tor56:33+11:298:27
16Erik BengtssonFK Åsen57:21+12:178:35
17Magnus HjorthDomnarvets GOIF58:45+13:418:47
18David WästlundOK Tyr58:57+13:538:49
19Niklas HenrikssonAttunda OK59:41+14:378:56
20Mats GustafssonKFUM Örebro OK59:48+14:448:57
21Joakim DahlbergAlmby IK1:01:32+16:289:12
22Krister ÅkärbjärIFK Mora OK1:01:49+16:459:15
23Fredrik NilssonLånghundra IF1:02:39+17:359:22
24Magnus JonssonSundsvalls OK1:03:25+18:219:29
25Rickard JonforsenHallstahammars OK1:03:30+18:269:30
26Martin MoldinSödertälje-Nykvarn OF1:03:39+18:359:31
27Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro1:04:05+19:019:35
28Magnus AnderssonSundbybergs IK1:05:33+20:299:48
29Mikael NyströmOK Ravinen1:05:44+20:409:50
30Nic KruysIF Thor1:05:56+20:529:52
31Fredrik LandstorpOK Tor1:14:49+29:4511:12
32Mickael GöranssonAlmby IK1:17:50+32:4611:39
33Jonas StåhlbrandtRasbo IK1:22:13+37:0912:18
Jonas LångbergHudiksvalls OKej start

D50

4 140 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Yvonne AnderssonTullinge SK34:478:24
2Anna FolkegårdSträngnäs-Malmby OL37:03+2:168:56
3Hana TichovskaSK Praga37:59+3:129:10
4Marie AlfredssonOK Tyr38:31+3:449:18
5Sofia HolmgrenHagaby GoIF Örebro41:26+6:3910:00
6Carola RayOK7742:43+7:5610:19
7Petra KolsvikHägersta GF42:48+8:0110:20
8Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK42:57+8:1010:22
9Monica BomanGävle OK44:36+9:4910:46
10Ingrid JohanssonLaholms IF OK44:42+9:5510:47
11Lena GumaeliusWaxholms OK44:47+10:0010:49
12Charlotta AskeljungOK Klemmingen45:14+10:2710:55
13Eva-Lena NilssonNyköpings OK45:36+10:4911:00
14Karin TorstenssonFalköpings AIK OK46:13+11:2611:09
15Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK46:30+11:4311:13
16Pia Käck FritzellGudhems IF47:18+12:3111:25
17Barbara LeuenbergerFinspångs SOK47:31+12:4411:28
18Kristina ForsOK Grip48:10+13:2311:38
19Berit WetterArboga OK50:58+16:1112:18
20Barbara ZinnikerOLK Wiggertal51:17+16:3012:23
21Margareta BerghSkarpnäcks OL51:24+16:3712:24
22Kajsa HolmqvistHagaby GoIF Örebro52:06+17:1912:35
23Anna NorrbomSala OK58:48+24:0114:12
24Ebba HedegårdOK Kolmården59:14+24:2714:18
25Monica FröjdSnättringe SK59:27+24:4014:21
26Åsa WikströmFellingsbro GOIF1:05:48+31:0115:53
27Lotta StålVästerbergslagens OL1:05:57+31:1015:55
28Elisabeth StödemanSurahammars SOK1:10:23+35:3617:00
29Anna LindellGustavsbergs OK1:11:52+37:0517:21
30Maria KjellmanLinköpings OK1:23:57+49:1020:16
Kristina ZillingOK Södertörnej start
Lena PetrisiVästerbergslagens OLej start

H50

6 050 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders SvenskTjällmo-Godegårds OK43:127:08
2Ola JernströmAvesta OK45:19+2:077:29
3Pär StålVästerbergslagens OL45:39+2:277:32
3Ingemar MagnussonOK Måsen45:39+2:277:32
5Sven LundgrenVäxjö OK47:20+4:087:49
6Pär EricsonNyköpings OK47:22+4:107:49
7Gunnar KindlundhTrosabygdens OK48:19+5:077:59
8Anders DalhammerOK Roxen49:48+6:368:13
9Anders BrinkmanVandrarringen49:54+6:428:14
10Tomas NormanLeksands OK50:18+7:068:18
11Thomas PerssonOK Denseln50:37+7:258:21
12Piero SannicoloTullinge SK50:56+7:448:25
13Urban RisbergEskilstuna OL51:15+8:038:28
14Tomas RayOK7751:17+8:058:28
15Johan MalmOK Kolmården52:07+8:558:36
16Mats EkmanTäby OK52:22+9:108:39
17Christer AlmHagaby GoIF Örebro52:27+9:158:40
18Roland SannicoloTäby OK52:29+9:178:40
19Björn CarlssonOK Hällen52:33+9:218:41
20Stefan BjurstedtSurahammars SOK53:03+9:518:46
21Martin ŠkvorOK Kamenice53:30+10:188:50
22Tomas JonssonVandrarringen53:35+10:238:51
23Per WintherVästerbergslagens OL53:41+10:298:52
24Rune EngehultNotodden OL55:28+12:169:10
25Peter HambäckLånghundra IF55:47+12:359:13
26Tommy FröjdSundsvalls OK55:54+12:429:14
27Roger LarssonKatrineholms OK55:56+12:449:14
28Kenneth JönssonTullinge SK56:59+13:479:25
29Patrik ThybeckLindebygdens OK57:04+13:529:25
30Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb57:49+14:379:33
31Fredrik PetrisiVästerbergslagens OL58:47+15:359:42
32Peter ForsOK Grip1:01:28+18:1610:09
33Christer ErikssonOK Kolmården1:01:47+18:3510:12
34Jonas PetterssonOK Tisaren1:02:31+19:1910:20
35Jonatan LindellGustavsbergs OK1:03:19+20:0710:27
36Patrik SteenOK Enen1:03:59+20:4710:34
37Tore NallgårdVästerås SOK1:04:50+21:3810:42
38Nils AronssonOK Tisaren1:05:11+21:5910:46
39Oskar NederheimTäby OK1:12:00+28:4811:54
40Christer LinderborgKöping-Kolsva OK1:14:49+31:3712:21
41Eric HuijsersHammarby IF OF1:21:15+38:0313:25
42Magnus HedegårdOK Kolmården1:21:18+38:0613:26
43Robert ÖstlundSäterbygdens OK1:22:32+39:2013:38
Gunnar SkärlénHaninge SOKej godkänd
Patric JärleskogOK Torej godkänd
Magnus SternerSträngnäs-Malmby OLej start
Staffan ZillingOK Södertörnej start
Johan AspersandSala OKej start
Thomas AnderssonKatrineholms OKej start
Kenneth HermanssonSigtuna OKej start

D55

4 140 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria JonssonTullinge SK34:168:16
2Inger BergLinköpings OK37:03+2:478:56
3Kia NordströmTäby OK37:49+3:339:08
4Carina DoyleSundbybergs IK41:34+7:1810:02
5Kerstin SjökvistOK Österåker42:09+7:5310:10
6Annika LarssonArboga OK44:43+10:2710:48
7Ann-mari SilfverLånghundra IF45:29+11:1310:59
8Karin ForsbergTullinge SK45:49+11:3311:04
9Pia VångellLinköpings OK48:19+14:0311:40
10Agneta GrönlundKatrineholms OK48:41+14:2511:45
11Annette Falck LarssonVänersborgs SK51:36+17:2012:27
12Lena HellströmOK Ravinen53:54+19:3813:01
13Laila SpångmyrIK Jarl Rättvik55:49+21:3313:28
14Marit ÄngHagaby GoIF Örebro1:03:21+29:0515:18
15Caroline JohanssonGustavsbergs OK1:05:22+31:0615:47
16Marita FilipssonMarkaryds FK1:20:57+46:4119:33
Marianne RuppOLG Thunej start

H55

5 770 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BergLinköpings OK40:076:57
2Stefan NybergAvesta OK42:06+1:597:17
3Peter NordströmTäby OK44:06+3:597:38
4Marcus ErikssonVK Uvarna45:07+5:007:49
5Tomas SjökvistOK Österåker45:11+5:047:49
6Jan-Olof SvenssonHalmstad OK46:08+6:017:59
7Peter LundbergJärfälla OK46:29+6:228:03
8Dan NilssonNyköpings OK46:42+6:358:05
9Mats HallNyköpings OK47:10+7:038:10
10Thomas JanssonOK Roslagen49:18+9:118:32
11Torbjörn KarlssonHagaby GoIF Örebro50:07+10:008:41
12Håkan DahlbäckOK Österåker50:37+10:308:46
13Pedro LundqvistLinköpings OK51:20+11:138:53
14Ronny NordgrenSundbybergs IK51:37+11:308:56
15Gunnar ErikssonSödertälje-Nykvarn OF52:51+12:449:09
16Patrik AhlgrenTäby OK55:03+14:569:32
17Per CarlssonNyköpings OK55:25+15:189:36
18Jan SundbüeOK Hällen56:43+16:369:49
19Torbjörn JohanssonOK Södertörn56:57+16:509:52
20Lars GerhardssonAttunda OK59:09+19:0210:15
21Martin TichovskySK Praga1:00:30+20:2310:29
22Ulf LindbergSnättringe SK1:00:51+20:4410:32
23Thomas ErikssonTumba-Mälarhöjden OK1:00:58+20:5110:33
24Per-Arne ForsbergTullinge SK1:01:06+20:5910:35
25Lars JonssonVK Uvarna1:01:46+21:3910:42
26Ulf HamreforsVästerås SOK1:02:16+22:0910:47
27Sverker ErikssonOK Gynge1:04:06+23:5911:06
28Urs ZinnikerOLK Wiggertal1:04:21+24:1411:09
29Leif SandahlOK Tyr1:04:39+24:3211:12
30Nils-Olof LarssonVänersborgs SK1:05:45+25:3811:23
31Peter AskeljungOK Klemmingen1:07:03+26:5611:37
32Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF1:12:14+32:0712:31
33Håkan SvenssonAlmby IK1:18:29+38:2213:36
34Ingvar SvenssonAlmby IK1:20:40+40:3313:58
35Lars LundinTierps SOK1:26:54+46:4715:03
36Bo RenellOK Tor1:29:57+49:5015:35
37Fredrik NilssonKFUM Örebro OK1:33:16+53:0916:09
38Sören WilhelmssonFalköpings AIK OK1:39:03+58:5617:09
Mats HellstadiusSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Björn AlpbergAlmby IKej godkänd
Karri LindellOK Måsenej godkänd
Sven UndelandSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Peter YlsöbäckKjula IFej start

D60

3 550 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt-Marie HellgrenOK Älvsjö-Örby41:5111:47
2Barbro IsakssonOK Tisaren42:14+0:2311:53
3Eva ElnerudSigtuna OK42:27+0:3611:57
4Eva BlomgrenHagaby GoIF Örebro43:30+1:3912:15
5Margareta WadinOK Älvsjö-Örby46:21+4:3013:03
6Susanne HolmbergOK Södertörn49:27+7:3613:55
7Gudrun PerssonHallstahammars OK55:38+13:4715:40
8Kerstin Alneberg StenssonSträngnäs-Malmby OL56:40+14:4915:57
9Tanja-Birgit SöderströmSala OK58:13+16:2216:23
10Carina ErikssonNyköpings OK1:08:34+26:4319:18

H60

5 220 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clas FriesUmeå OK40:107:41
2Roger LindLeksands OK42:04+1:548:03
3Krister GumaeliusWaxholms OK43:20+3:108:18
4Lennart AgénTullinge SK45:30+5:208:42
5Anders LillstrandSödertälje-Nykvarn OF45:37+5:278:44
6Jörgen KarlssonAttunda OK46:31+6:218:54
7Göran JohanssonIF Åland47:00+6:509:00
8Stefan GustafssonOK Hällen48:55+8:459:22
9Ola HedinOK Hammaren50:27+10:179:39
10Tapani MattusIFK Lidingö SOK51:20+11:109:50
11Tomas AnderssonOK Tor52:21+12:1110:01
12Göran DoyleSundbybergs IK52:45+12:3510:06
13Ulf NordzellOK Djerf54:01+13:5110:20
14Nils-Olof BodinAlmby IK54:50+14:4010:30
15Håkan GustafsonEskilstuna OL55:50+15:4010:41
16Sten-Olof MatssonLeksands OK55:58+15:4810:43
17Kenneth HagströmOK Letstigen1:00:23+20:1311:34
18Tomas VångellLinköpings OK1:03:35+23:2512:10
19Peter SvenssonAvesta OK1:04:58+24:4812:26
20Harald BauerIFK Lidingö SOK1:06:54+26:4412:48
21Ove ErikssonNyköpings OK1:07:48+27:3812:59
22Anders AlamaaIK Vikings OK1:11:18+31:0813:39
23Lars SpångmyrIK Jarl Rättvik1:17:10+37:0014:46
Stefan O JanssonLerums SOKej start
Thom SandvikAvesta OKej start
Henry VestergårdAlmby IKej start
Stefan MyrefeltSkarpnäcks OLej start

D65

3 550 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger OnsbringEskilstuna OL34:279:42
2Ann-Britt GöranssonAlmby IK37:54+3:2710:40
3Margareta HaraldssonGustavsbergs OK41:34+7:0711:42
4Marianne LissEskilstuna OL42:33+8:0611:59
5Britta EklundTrosabygdens OK45:25+10:5812:47
6Solveig HedenblomSjövalla FK45:55+11:2812:56
7Monica SvärdOK Klemmingen46:46+12:1913:10
8Ingegerd LusenskySträngnäs-Malmby OL48:02+13:3513:31
9Annika NorströmHallstahammars OK49:37+15:1013:58
10Britt-Marie AldénOK Kolmården50:05+15:3814:06
11Lena HedmanHallstahammars OK52:02+17:3514:39
12Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL52:14+17:4714:42
13Titti BergendahlOK Måsen58:25+23:5816:27
14Lena JakobssonVästerås SOK1:02:24+27:5717:34
15Annette RagvaldVingåkers OK1:16:09+41:4221:27
Karin LarssonOK Kompassenej godkänd
Lena JansonArboga OKej godkänd
Solvej CarlsonIFK Hedemora OKej start

H65

4 610 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif CarlssonSOK Viljan41:549:05
2Lars JakobssonVästerås SOK42:38+0:449:14
3Hans-Erik SkalbergVästerås SOK46:48+4:5410:09
4Sven-Olov WiklundArboga OK46:54+5:0010:10
5Mats HastadFellingsbro GOIF47:39+5:4510:20
6Tor-Olof BlomsterIF Åland49:21+7:2710:42
7Bo HerderssonMarkbygdens OK49:33+7:3910:44
7Arne JohanssonOK Ravinen49:33+7:3910:44
9Kent ErikssonLerums SOK50:16+8:2210:54
10Karl-Göran WahlströmAlmby IK50:34+8:4010:58
11Anders KärrströmTullinge SK51:41+9:4711:12
12Kent BergendahlNyköpings OK52:09+10:1511:18
13Karl-Erik JohanssonOK Södertörn52:20+10:2611:21
14Per-Åke HullAlmby IK52:38+10:4411:25
15Peter RasmussenNyköpings OK53:24+11:3011:35
16Peter SundgrenVallentuna-Össeby OL54:42+12:4811:51
17Bengt JohanssonOK Skogshjortarna54:47+12:5311:53
18Lars-Erik HermanssonOK Linné55:06+13:1211:57
19Stefan ÖbergOK Milan55:35+13:4112:03 Ladda ner rutt i gpx-format
20Lars ÖstlinOK Milan56:19+14:2512:12
21Lennart LundgrenAvesta OK58:22+16:2812:39
22Magnus HaraldssonGustavsbergs OK59:12+17:1812:50
22Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL59:12+17:1812:50
24Paul NorénOK Södertörn59:41+17:4712:56
25Peder WickströmArboga OK1:00:10+18:1613:03
26Harry EnbergVästerbergslagens OL1:00:28+18:3413:06
27Christer NordströmOK Älvsjö-Örby1:02:41+20:4713:35
28Göran SvärdOK Klemmingen1:05:21+23:2714:10
29Christer NälemarkOK Djerf1:07:00+25:0614:32
30Ove JohanssonOK Kolmården1:07:58+26:0414:44
31Bo Karlsson LöfrothEskilstuna OL1:09:48+27:5415:08
32Bo-Göran KarlssonAvesta OK1:15:54+34:0016:27
33Martin ErikssonOK Södertörn1:35:29+53:3520:42
Sten ÅhlinOK Måsenej godkänd
Ingemar GardSöders-Tyresöej godkänd
Leif WadmanKöping-Kolsva OKej godkänd
Rolf KarlssonOK Hällenej start
Jan JohanssonIF Thorej start
Hans RagvaldVingåkers OKej start

D70

2 960 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro MöllbergArboga OK40:1513:35
2Anita JohanssonOK Tor45:04+4:4915:13
3Margareta HagstedtVäsby OK45:34+5:1915:23
4Annie GunnarstorpOK Motala46:52+6:3715:50
5Eva KjellmanVandrarringen48:09+7:5416:16
6Siv FrodinKöping-Kolsva OK49:00+8:4516:33
7Ewa NordlundLänna IF50:26+10:1117:02
8Barbro AnderssonOK Skogshjortarna52:39+12:2417:47
9Monica Lindquist MöllerSödertälje-Nykvarn OF54:46+14:3118:30
10Sonja JedarÅkers IF57:16+17:0119:20
11Marianne SellgrenSigtuna OK1:00:09+19:5420:19
12Ingrid TengelandIK Gandvik1:01:13+20:5820:40
Vega SlottnerJönköpings OKej start

H70

3 990 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans-Ove ErikssonNyköpings OK35:508:58
2Torgny PetterssonVästerviks OK38:56+3:069:45
3Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF39:02+3:129:46
4Stig LandstorpOK Tor40:43+4:5310:12
5Alf LindbergKöping-Kolsva OK41:28+5:3810:23
6Anders SellgrenSigtuna OK41:53+6:0310:29
7Leif StrandbergGustavsbergs OK41:55+6:0510:30
8Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL42:07+6:1710:33
9Per-Erik CarleniusKatrineholms OK44:20+8:3011:06
10Bertil HöökVästerbergslagens OL44:23+8:3311:07
11Håkan AlderudNyköpings OK44:58+9:0811:16
12Leif NordlundLänna IF45:48+9:5811:28
13Torsten PetterssonLånghundra IF45:49+9:5911:28
14Boris HolmbergIF Åland46:39+10:4911:41
15Bjarne BlomsterIF Åland46:58+11:0811:46
16Håkan SöderqvistArboga OK47:08+11:1811:48
17Bo SegerEskilstuna OL47:27+11:3711:53
18Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF48:03+12:1312:02
19Lennart LundhOK Tisaren50:42+14:5212:42
20Bengt SörensenJönköpings OK50:49+14:5912:44
21Åke HöglundTimrå SOK52:01+16:1113:02
22Ulf StridhSnättringe SK52:10+16:2013:04
23Inge SundströmNyköpings OK55:44+19:5413:58
24Göran EklundTrosabygdens OK55:45+19:5513:58
25Åke GranstamOK Tor55:50+20:0013:59
26Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF56:21+20:3114:07
27Ingvar HalldinOK Tylöskog58:36+22:4614:41
28Hans-Urs ZwickyOLG Cordoba58:58+23:0814:46
29Runar AldénOK Kolmården1:00:58+25:0815:16
30Bernt LöfkvistBjursås OK1:05:30+29:4016:24
31Göran LarssonOK Kompassen1:12:44+36:5418:13
Roland KusgårdSödertälje-Nykvarn OFej start
Nils KarlssonVäxjö AISej start
Roland PerssonIFK Enskedeej start
André StraussOLG Thunej start

D75

2 960 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta JohanssonKristinehamns OK37:2812:39
2Dagny GustavssonSigtuna OK37:47+0:1912:45
3Eva von HeijneSigtuna OK47:33+10:0516:03
4Siv StamSäterbygdens OK52:12+14:4417:38
5Barbro CedérusSnättringe SK55:28+18:0018:44
6Barbro JohanssonSjövalla FK1:05:55+28:2722:16
7Kerstin ElfÖlmstads IS1:09:21+31:5323:25
8Lisbeth EurénAvesta OK1:32:24+54:5631:12

H75

3 550 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK35:3110:00
2Jan JohanssonIFK Hedemora OK39:43+4:1211:11
3Olle JohanssonIFK Hedemora OK40:12+4:4111:19
4Per-Ivar MöllbergArboga OK40:36+5:0511:26
5Ragnar ErikssonOK Hedströmmen41:28+5:5711:40
6Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK42:27+6:5611:57
7Bengt JönssonÅkers IF43:06+7:3512:08
8Runo JohanssonKristinehamns OK43:24+7:5312:13
9Lars JohanssonOK Tor44:50+9:1912:37
10Lars CedérusSnättringe SK44:59+9:2812:40
11Ulf WaldenfjordLinköpings OK46:36+11:0513:07
12Sven Erik SjöholmMullsjö SOK47:02+11:3113:14
13Ronny AnderssonOK Skogshjortarna47:48+12:1713:27
14Lennart KarlssonOK Grip51:52+16:2114:36
15Karl-Robert MoqvistOK Tor52:03+16:3214:39
16Lars-B LarssonOK Tyr52:59+17:2814:55
17Sverre JonssonOK Ravinen54:38+19:0715:23
18Leif HermundstadSnättringe SK55:04+19:3315:30 Ladda ner rutt i gpx-format
19Kjell MjöbergHallstahammars OK56:13+20:4215:50
20Uno BergOK Motala57:37+22:0616:13
21Göran JohanssonSnättringe SK1:03:02+27:3117:45
22Lars KjellmanVandrarringen1:06:15+30:4418:39
23Lars AlmqvistArboga OK1:11:21+35:5020:05
24Sune AhlinKöping-Kolsva OK1:21:20+45:4922:54
Alf MattssonOK Kolmårdenej start
Magnus MejyrGävle OKej start

D80

2 640 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin LexellOK Torfinn48:4018:26
2Karin CarlssonNyköpings OK57:09+8:2921:38
3Göta KåbergKöping-Kolsva OK1:30:52+42:1234:25
Harriet KarlssonOK Gripej godkänd
Dagny AnderssonOK Tjärnenej start
Ingrid LundinEskilstuna OLej start

H80

2 960 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tord LidströmHagaby GoIF Örebro35:2411:57
2Curt ThorénNyköpings OK36:38+1:1412:22
3Svante NyströmVästerbergslagens OL37:50+2:2612:46
4Folke NyströmVästerbergslagens OL40:26+5:0213:39
5Anders AdlerLinköpings AIK41:23+5:5913:58
6John VallinOK Hedströmmen44:17+8:5314:57
7Nils JohanssonOK Tjärnen51:04+15:4017:15
8Bo KarlssonKöping-Kolsva OK56:33+21:0919:06
Rune SandbergHallstahammars OKej godkänd
Arne ÅhmanTumba-Mälarhöjden OKej start

H85

2 640 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt EdvardssonOK Torfinn53:2720:14
2Stig LundinEskilstuna OL56:17+2:5021:19
3Bo ElmgrenSundbybergs IK1:22:07+28:4031:06

Inskolning

1 890 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Kasper BoströmOK Linnefullföljt
Nora BringertKatrineholms OKfullföljt
Hilda ElfvingDomnarvets GOIFfullföljt
Vidar EngströmOK Hällenfullföljt
Aron FalkOK Hällenfullföljt
Nova FranssonÄrla IFfullföljt
Agnes HovstadiusOK Linefullföljt
Freja HovstadiusOK Linefullföljt
Vilma HovstadiusOK Linnefullföljt
Stina KarlssonKovlands IFfullföljt
Eskil LöfåsDomnarvets GOIFfullföljt
Alva MellegårdLinköpings vskfullföljt
Liv MobergEskilstuna OLfullföljt
Tova OlssonIF Thorfullföljt
Liv StällbergTullinge SKfullföljt
Vera StällbergTullinge SKfullföljt
David SvahnSundbybergs IKfullföljt
Ingalisa ÖbergOK Hällenfullföljt

U1

1 890 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida HerbstVästerås SOK14:327:41
2Malkom MalmqvistOK Tor15:38+1:068:16
3Frida EkOK Ravinen16:48+2:168:53
4Måns DahlbergAlmby IK17:20+2:489:10
5Viktor HellbergSundbybergs IK18:55+4:2310:00
6Elias ÖbergOK Hällen19:11+4:3910:08
7André ÖhlingOK Tor19:34+5:0210:21
8Harald CarlssonKFUM Örebro OK19:57+5:2510:33
9Sigge RinaldoOK Tor20:18+5:4610:44
10Adam LindgrenOK Tor20:35+6:0310:53
11Moa WegmüllerOK Rodhen20:42+6:1010:57
12Måns TroengOK Linné20:54+6:2211:03
13Emma KlarinVästerås SOK20:55+6:2311:04
14Jonatan PerssonOK Enen20:56+6:2411:04
15Felix HerbstVästerås SOK21:23+6:5111:18
16Nellie WahlströmIF Thor21:28+6:5611:21
17Casper Persson BierfeldtÄrla IF21:43+7:1111:29
18Elvira SvenskTjällmo-Godegårds OK21:53+7:2111:34
19Ebba JaneråsOK Linné23:05+8:3312:12
20Neo FranssonÄrla IF23:21+8:4912:21
21Linnea DufvaSundsvalls OK23:53+9:2112:38
22Jonna DoeringGarphyttans IF24:02+9:3012:42
23Ida KjellmanLinköpings OK24:07+9:3512:45
24Ludvig BomanMälarö SOK24:19+9:4712:51
25Olle ZetterbergVästerås SOK25:03+10:3113:15
26Elin ÖstbergStora Tuna OK25:40+11:0813:34
27Matilda JonforsenFrölunda OL25:55+11:2313:42
28Olle JacobsonOK Tor26:49+12:1714:11
29Nora TunbladMälarö SOK29:24+14:5215:33
30Lovisa PerssonDomnarvets GOIF31:33+17:0116:41
31Freja PerssonDomnarvets GOIF31:38+17:0616:44
32Ester FalkOK Hällen32:11+17:3917:01
33Vera WennbergStorviks IF33:55+19:2317:56
34Vendela Kettunen SvedbergOK Hammaren33:57+19:2517:57
35Ida OlssonIF Thor35:29+20:5718:46
36Nike VejedalSnättringe SK41:55+27:2322:10
37Ilon HolmströmOK Ravinen45:08+30:3623:52
38Emelie WassbergKlubblös55:00+40:2829:06
39Klara GoudeKlubblös55:05+40:3329:08
Vera StällbergTullinge SKej godkänd
Lukas KantarpÄrla IFej godkänd
Solveig SoldaggOK Klemmingenej godkänd

U2

2 050 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton MobergEskilstuna OL15:207:28
2Hugo NyströmOK Ravinen17:07+1:478:20
3Arvid MagnussonStora Sundby GoIF20:22+5:029:56
4Lovisa FischerOK Linné21:04+5:4410:16
5Isak StåhlbrandtRasbo IK21:49+6:2910:38
6Wilma LarssonSala OK21:51+6:3110:39
7Fabian WästlundOK Tyr22:18+6:5810:52
8Katja SmittSödertälje-Nykvarn OF22:44+7:2411:05
9Lovisa NederheimTäby OK23:08+7:4811:17
10Noel MalmströmEskilstuna OL23:57+8:3711:40
11Iris DahlbergGarphyttans IF24:01+8:4111:42
12Amelia HitterstenIK Standard24:21+9:0111:52
13Vidar LarssonIF Thor24:26+9:0611:55
14Emilia LennellSträngnäs-Malmby OL24:47+9:2712:05
15Iris KällströmerNyköpings OK26:13+10:5312:47
16Felix AnderssonNAIS Orienteringsklubb27:35+12:1513:27
17Elsa NorwaldOK Tor28:00+12:4013:39
18Alice NorwaldOK Tor28:10+12:5013:44
19Agnes EngmanIK Standard29:34+14:1414:25
20Alma SvahnSundbybergs IK32:19+16:5915:45
21Karl HedmanKungälvs OK35:04+19:4417:06
22Saga SehlerOK Kolmården35:40+20:2017:23
23Elin HedmanKungälvs OK36:13+20:5317:40
24Tom ValjusLidingö SOK36:35+21:1517:50
25Emil OlinIK Hakarpspojkarna47:16+31:5623:03

Öppen 1

2 050 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Veronica LarssonRasbo IK20:3010:00
2Johan GoudeKlubblös27:50+7:2013:34
3Ida RökenTäby OK28:19+7:4913:48
4Johanna GoudeKlubblös30:40+10:1014:57
5Stefan FriesUmeå OK34:47+14:1716:58
6Linnea AnderssonKlubblös36:14+15:4417:40
7Jenny LundbergKlubblös36:18+15:4817:42

Öppen 3

2 480 m, 55 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cajsa AleniusNyköpings OK16:146:32
2Elias OhlssonTjällmo-Godegårds OK18:23+2:097:24
3Elis HanssonIF Thor18:52+2:387:36
4Arvid JonforsenHallstahammars OK20:09+3:558:07
5Ylva DoeringGarphyttans IF21:04+4:508:29
6Emelie RökenTäby OK21:34+5:208:41
7Gary JonforsenFrölunda OL22:20+6:069:00
8Mikael AleniusNyköpings OK22:32+6:189:05
9Elin PalmVästerås SOK23:11+6:579:20
10Jessica FredrikssonKlubblös23:29+7:159:28
11Joseph ByströmVästerås SOK23:42+7:289:33
12Karuna DahlbergGarphyttans IF24:57+8:4310:03
13Matthias JohanssonGarphyttans IF24:58+8:4410:04
14Janette StaflinVästerås SOK25:45+9:3110:22
15Liam RönblomKatrineholms OK25:56+9:4210:27
16Hans WrådheOK Tjärnen26:10+9:5610:33
17Catharina AnderssonOK Tor26:29+10:1510:40
18Katarina MelinGarphyttans IF27:55+11:4111:15
19Anna GruvrisIK Jarl Rättvik28:04+11:5011:19
20MARIA JONFORSENFrölunda OL28:18+12:0411:24
21Frode SmittSödertälje-Nykvarn OF28:37+12:2311:32
21Jonas BerglundBromma-Vällingby SOK28:37+12:2311:32
23Kajsa VernerOK Tor28:38+12:2411:32
24Fredrik Cederquist TörnbladCentrum OK28:54+12:4011:39
25Linda WickströmOK Tor29:32+13:1811:54
26Börje GustavssonHägersta GF29:40+13:2611:57
27Klara FischerOK Linné29:59+13:4512:05
28Viktor Kettunen SvedbergOK Hammaren30:05+13:5112:07
28Lisa LynchKlubblös30:05+13:5112:07
30Satu KettunenOK Hammaren30:13+13:5912:11
31Linda SlagbrandVästerås SOK31:03+14:4912:31
32Stina SmederödKils OK32:29+16:1513:05
33Annica AhlgrenTäby OK32:56+16:4213:16
34Sanna NorrmanIK Standard33:14+17:0013:24
35Britt-Marie EkbergOK Orinto34:03+17:4913:43
36Ann-lis  C MårtenssonKlubblös34:31+18:1713:55
37Jouko TaskinenVästerås SOK35:01+18:4714:07
38Carin BauerIFK Lidingö SOK35:43+19:2914:24
39Mattias SundstedtRasbo IK36:08+19:5414:34
40Eva HagrotTäby OK37:14+21:0015:00
41Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OL37:47+21:3315:14
42Lars LindegrenOK Tylöskog38:55+22:4115:41
43Ulla LindegrenOK Tylöskog38:56+22:4215:41
44Vega SundstedtRasbo IK40:22+24:0816:16
45Anna NordinRotebro IS OK40:24+24:1016:17
46Linda CarlssonOK Tyr40:48+24:3416:27
47Claes RundströmOK Älvsjö-Örby40:56+24:4216:30
48Siw SöderqvistLeksands OK41:36+25:2216:46
49Oskar DalinLeksands OK43:13+26:5917:25
50Kristina HöökVästerbergslagens OL43:22+27:0817:29
51Liz PorteousVästerås SOK47:41+31:2719:13
52Viola HolmströmOK Ravinen49:45+33:3120:03
53Sten HellströmOK Ravinen50:55+34:4120:31
54Emelie GustafssonStora Sundby GoIF54:54+38:4022:08
Jan-Erik KraftHallstahammars OKej godkänd

Öppen 5

3 830 m, 66 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik BoströmOK Linné24:496:28
2Malin DahlbäckOK Österåker29:23+4:347:40
3Sofia TunessonSkogspojkarnas OK33:41+8:528:47
4Ludvig HaslerSurahammars SOK34:59+10:109:08
5Jimmy SvedbergOK Hammaren35:08+10:199:10
6Sara BengtsonKöping-Kolsva OK37:56+13:079:54
7Magnus JedarÅkers IF38:08+13:199:57
8Sixten SlagbrandVästerås SOK38:16+13:279:59
9Robert HagströmEskilstuna OL38:25+13:3610:01
10Linnea PetrisiVästerbergslagens OL39:09+14:2010:13
11Helena FalkTäby OK39:17+14:2810:15
12Carin MagnussonOK Tor39:49+15:0010:23
13Tuva HolmströmOK Ravinen41:24+16:3510:48
14Dan BomanMälarö SOK42:01+17:1210:58
15Felix LarssonArboga OK42:52+18:0311:11
16Anders MobergKatrineholms OK43:02+18:1311:14
17Alice RökenTäby OK43:21+18:3211:19
18Heléna KruskopfKorsnäs IF OK43:36+18:4711:23
19Victoria FalkenströmSkogsluffarnas OK43:39+18:5011:23
20Jan GustavssonStora Sundby GoIF44:37+19:4811:38
21Magdalena SjödinOK Tisaren45:03+20:1411:45
22Lena FlinkFjärås AIK45:09+20:2011:47
23Isak WadmanVästerås SOK45:29+20:4011:52
24Hugo ZetterbergVästerås SOK46:15+21:2612:04
25Karl-Erik HildenborgStora Sundby GoIF46:41+21:5212:11
26Åsa HallanderCentrum OK46:53+22:0412:14
27Marie ErikssonLinköpings AIK47:46+22:5712:28
28Karin LindgrenOK Tor49:05+24:1612:48
29Kaisa MårtenssonGarphyttans IF49:35+24:4612:56
30Frida JonforsenHallstahammars OK49:44+24:5512:59
31Pasi ValjusIFK Lidingö SOK49:54+25:0513:01
32Mildred PetterssonSödertälje-Nykvarn OF49:58+25:0913:02
33Eric PalmVästerås SOK50:13+25:2413:06
34Annika HallNyköpings OK51:23+26:3413:24
35Linda NilssonLånghundra IF52:16+27:2713:38
36Anna Martinsson-KarlssonStockholmspolisens IF OF52:48+27:5913:47
37Jimmy LarssonIF Thor55:00+30:1114:21
38Peter SvahnKlubblös55:48+30:5914:34
39Helena EkmanStora Sundby GoIF56:25+31:3614:43
40Anna WennbergStorviks IF57:17+32:2814:57
41Anna KlassonOK Hammaren57:22+32:3314:58
42Thomas LindgrenOK Tor57:44+32:5515:04
43Dennis BjurstedtSurahammars SOK58:14+33:2515:12
44Matilda EkmanTäby OK59:16+34:2715:28
45Berit EkmanTäby OK59:33+34:4415:32
46Sune HedströmOK Rodhen1:00:30+35:4115:47
47Henrik WennbergStorviks IF1:03:35+38:4616:36
48Erik BernerssonOK Enen1:04:05+39:1616:43
49Louise DalhammerOK Roxen1:05:42+40:5317:09
50Cecilia NilssonGustavsbergs OK1:06:13+41:2417:17
51Robert PuustaOK Älvsjö-Örby1:07:11+42:2217:32
52Pernilla NorwaldOK Tor1:07:49+43:0017:42
53Linda NordströmOK Älvsjö-Örby1:08:15+43:2617:49
54Lotta LarssonVästerbergslagens OL1:10:27+45:3818:23
55Karin TunbladMälarö SOK1:10:35+45:4618:25
56Leif  HagstedtVäsby OK1:11:01+46:1218:32
57Emma IsacssonOK Linné1:14:19+49:3019:24
58Åsa CarlssonOK Hällen1:15:05+50:1619:36
59Anna DufvaSundsvalls OK1:17:05+52:1620:07
60Johan KarlssonKatrineholms OK1:17:22+52:3320:12
61Cecilia HolmbergOK Tylöskog1:17:27+52:3820:13
62Lisa sundinKlubblös1:29:02+1:04:1323:14
63Inger LethagenVästerås SOK1:29:42+1:04:5323:25
64Gunilla HamreforsVästerås SOK2:12:57+1:48:0834:42
Märta WadmanVästerås SOKej godkänd
Johan MobergEskilstuna OLej godkänd

Öppen 7

3 080 m, 103 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders DalinLeksands OK20:046:30
2Johan HerbstVästerås SOK22:18+2:147:14
3Marcus RamströmOK Kåre26:17+6:138:32
4Jesper MelinGarphyttans IF26:27+6:238:35
5Stefan VikströmOK Tor28:18+8:149:11
6Ulf IsacssonOK Linné29:03+8:599:25
7Per ErikssonLinköpings OK29:06+9:029:26
8Eva PalmVästerås SOK29:10+9:069:28
9Mikael AnderssonOK Tor29:14+9:109:29
10Lukas WibergStora Sundby GoIF29:25+9:219:33
11Christer LagerhällRehns BK29:35+9:319:36
12Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL29:42+9:389:38
13Carolina MikaelsdotterVästerås SOK30:07+10:039:46
14Beatrice ErikssonOK Hällen31:18+11:1410:09
15Stellan TäckOK Hammaren31:23+11:1910:11
16Anders S NybergSäterbygdens OK32:31+12:2710:33
17Stefan BlomgrenHagaby GoIF Örebro32:51+12:4710:39
18Carina SundbüeSträngnäs-Malmby OL33:48+13:4410:58
19Anders MelinGarphyttans IF33:57+13:5311:01
20Hans ÖbergOK Hällen34:14+14:1011:06
21Klas BringertKatrineholms OK34:19+14:1511:08
22Elin VinbladHagaby GoIF Örebro34:40+14:3611:15
23Anders MagnussonNyköpings OK34:57+14:5311:20
24Birgitta IsakssonVästerås SOK35:02+14:5811:22
25Kristin KällströmerNyköpings OK35:20+15:1611:28
26Jesper AnderssonVingåkers OK36:17+16:1311:46
27Elin RimhagenLinköpings OK36:27+16:2311:50
28Lina SöderkvistSäterbygdens OK36:28+16:2411:50
29Bibi SilvemarkDalaportens OL37:00+16:5612:00
30Daniel AlthausOLG Bern37:21+17:1712:07
31Marie LarssonKöping-Kolsva OK37:40+17:3612:13
32Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK38:08+18:0412:22
33Maria HjorthDomnarvets GOIF38:28+18:2412:29
34Therese HolmströmOK Ravinen38:45+18:4112:34
35Olle ArmanNyköpings OK38:48+18:4412:35
36Sofie YngströmKFUM Örebro OK38:50+18:4612:36
37Johanna DalinLeksands OK39:00+18:5612:39
38Magnus PedersenOK Skogshjortarna39:51+19:4712:56
39Eva PedersenOK Skogshjortarna40:00+19:5612:59
40Lena RisbyOK Ravinen40:37+20:3313:11
41Sofia KihlmanSträngnäs-Malmby OL40:40+20:3613:12
42Sara SöderqvistLinköpings OK40:41+20:3713:12
43Emma KlemetsKöping-Kolsva OK40:51+20:4713:15
43Lennart LundquistOK Nalle40:51+20:4713:15
45Lotta LindbergGymmix Huddinge41:07+21:0313:20
46Richard NilssonGustavsbergs OK41:10+21:0613:21
47Lena  KarlssonOK Måsen41:15+21:1113:23
48Kerstin SvenskOK Hällen41:23+21:1913:26
49Jenny OlssonStigsökarna41:57+21:5313:37
50Per-Arne RamströmSträngnäs-Malmby OL42:16+22:1213:43
51Margareta LöfqvistVästerås SOK42:24+22:2013:45
52Conny NilssonNyköpings OK42:28+22:2413:47
53Kurt EkbergOK Orinto42:36+22:3213:49
54Joakim LundqvistGöteborg-Majorna OK42:49+22:4513:54
55Mona HullAlmby IK43:18+23:1414:03
55Rebecca MårtenssonKöping-Kolsva OK43:18+23:1414:03
57Tony HolmbergOK Tylöskog43:23+23:1914:05
58Veronica ErikssonOK Hällen43:39+23:3514:10
59Tuula ÅhlinOK Måsen44:22+24:1814:24
60Sofia FranssonMotala AIF OL44:26+24:2214:25
61Bert KoskinenSödertälje-Nykvarn OF44:32+24:2814:27
62Annika DavidssonVästerås SOK44:54+24:5014:34
63Lars Åke SvenskOK Hällen45:00+24:5614:36
64Johan KarlssonTjällmo-Godegårds OK45:08+25:0414:39
65Titti RudhAvesta OK45:21+25:1714:43
66Karin SärnbrinkOK Tisaren45:54+25:5014:54
67Marcus WibergStora Sundby GoIF46:03+25:5914:57
68Hans GustavssonNyköpings OK46:05+26:0114:57
69Ida AsplundÄrla IF46:42+26:3815:09
70Louise-Marie NilssonOK Klemmingen46:53+26:4915:13
71Ninni CarlssonStora Tuna OK47:03+26:5915:16
72Kjell NilssonOK Klemmingen47:29+27:2515:25
73Agneta HasselkvistOK Milan47:48+27:4415:31
74Per PetterssonOK Djerf47:49+27:4515:31
75Eva KindlundhTrosabygdens OK48:48+28:4415:50
76Marie LindbladOK Djerf49:58+29:5416:13
77Helena StrömSundbybergs IK50:08+30:0416:16
78Gitte JutvikTrosabygdens OK50:12+30:0816:17
79Mats KåbergKöping-Kolsva OK50:31+30:2716:24
80Ritva KärkkäinenAvesta OK53:05+33:0117:14
81Linus JernströmAvesta OK53:08+33:0417:15
82Margareta ErikssonOK Klemmingen53:17+33:1317:17
83Birgitta TorstenssonOK Hällen53:25+33:2117:20
84Hans AnderssonIK Gandvik53:35+33:3117:23
85Emma HerbstVästerås SOK55:27+35:2318:00
86Sven JacobsonOK Milan55:31+35:2718:01
87Ingela AlnessLånghundra IF56:28+36:2418:20
88Anette RamströmSträngnäs-Malmby OL56:37+36:3318:22
89Irene GustafssonOK Måsen58:08+38:0418:52
90Mikael TorstenssonOK Hällen1:00:17+40:1319:34
91Ulf BolinderVästerås SOK1:00:37+40:3319:40
92Catharina DahlmarkVästerås SOK1:04:27+44:2320:55
93Åsa SundbergOK Södertörn1:04:38+44:3420:59
94Anders SvenskGymmix Huddinge1:06:20+46:1621:32
95Cecilia JanzonOK Måsen1:07:13+47:0921:49
96Mia EngehultNotodden OL1:09:34+49:3022:35
97Jan-Eric LethagenVästerås SOK1:12:11+52:0723:26
98Nils-Gunnar LindbergSträngnäs-Malmby OL1:14:16+54:1224:06
99Lars AlbertssonOK Tylöskog1:46:16+1:26:1234:30
100Britt inger LindbergSträngnäs-Malmby OL1:51:01+1:30:5736:02
Johan KruskopfKorsnäs IF OKej godkänd
Gitte JutvikTrosabygdens OKej godkänd
Gertrud AsplundVästerås SOKej godkänd

Öppen 8

5 220 m, 76 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin JohanssonSnättringe SK37:527:15
2Samuel AnderssonHagaby GoIF Örebro38:01+0:097:16
3Jonathan AhlsénSödertälje-Nykvarn OF39:09+1:177:30
4Christoffer AhlsénSödertälje-Nykvarn OF39:16+1:247:31
5Emeli PetterssonTullinge SK40:26+2:347:44
6Johan ErikssonHagaby GoIF Örebro41:20+3:287:55
7Sanna SkoogKils OK41:56+4:048:01
8Stina HaraldssonJärla Orientering42:22+4:308:06
9Tomas ÖbergOK Hällen43:22+5:308:18
10Anders LundJärfälla OK43:53+6:018:24
11Fredrik ÖstbergStora Tuna OK43:55+6:038:24
12Andreas ZeijlonOK Hällen44:02+6:108:26
13Andreas YngströmHagaby GoIF Örebro44:13+6:218:28
14Jens AndertoftVästerås SOK44:18+6:268:29
15Catarina ÖbergStora Tuna OK47:00+9:089:00
16Ruhdi KarlssonVästerås SOK47:32+9:409:06
17Johan AlfredssonStora Tuna OK47:56+10:049:10
18Anna ZetterbergVästerås SOK48:50+10:589:21
19Björn AxelssonTullinge SK49:03+11:119:23
20Åke SundinHällefors OK49:13+11:219:25
21Ulf RådbergOK Roslagen49:22+11:309:27
22Claes CaspárÄrla IF49:23+11:319:27
23Andreas PerssonDomnarvets GOIF49:30+11:389:28
24Mattias ZeijlonOK Hällen49:56+12:049:33
25Björn LöfrothEskilstuna OL50:07+12:159:36
26Lennart MyrehedVandrarringen50:17+12:259:37
27Karin E GustafssonHagaby GoIF Örebro50:50+12:589:44
28Börje PerssonOK Ravinen51:11+13:199:48
29Benneth SundqvistKöping-Kolsva OK51:47+13:559:55
30Håkan TrollvadSurahammars SOK51:53+14:019:56
31Mats AronssonBromma-Vällingby SOK51:54+14:029:56
32Bengt HaglundLeksands OK51:57+14:059:57
33Ivar NäsholmÄrla IF52:33+14:4110:04
34Karl ZensOK Tor53:02+15:1010:09
35Per TorstenssonKlubblös53:08+15:1610:10
36Eva WadmanVästerås SOK54:10+16:1810:22
37Göran KarlssonOK Hällen54:21+16:2910:24
38Sofia StenbergDomnarvets GOIF54:50+16:5810:30
39Mikael DavidssonVästerås SOK55:07+17:1510:33
40Josefine DahlstedtTjalve IF Norrköping55:14+17:2210:34
41Lisa WesterSkogslöparna55:34+17:4210:38
42Marie SvenskTjällmo-Godegårds OK55:56+18:0410:42
43Andreas BergLinköpings OK56:00+18:0810:43
44Daniel NorwaldOK Tor56:29+18:3710:49
45Lukas LarssonArboga OK56:34+18:4210:50
46Nicklas BjällhageOK Tor56:52+19:0010:53
47Stefan WestlinOK Måsen57:10+19:1810:57
48Christina AlnebergSträngnäs-Malmby OL57:37+19:4511:02
49Henrik SöderqvistLinköpings AIK58:34+20:4211:13
50Mats BirkestålKöping-Kolsva OK58:50+20:5811:16
51Mats-Åke IsakssonVästerås SOK59:22+21:3011:22
52Ulf AnderssonHaninge SOK59:23+21:3111:22
53Håkan AhlqvistOK Tyr1:00:00+22:0811:29
54Marcus ArnoldssonVästerås SOK1:00:19+22:2711:33
55Lars HernevidKatrineholms OK1:00:24+22:3211:34
56Jörgen OlaussonVingåkers OK1:00:32+22:4011:35
57Niklas DoeringGarphyttans IF1:01:09+23:1711:42
58Per WadmanVästerås SOK1:02:06+24:1411:53
59Niclas RökenTäby OK1:02:59+25:0712:03
60Gunilla BomanVästerås SOK1:03:35+25:4312:10
61Klara BjällhageOK Tor1:04:00+26:0812:15
62Daniel BoströmOK Tor1:05:10+27:1812:29
63Patrik LanderOK Enen1:06:22+28:3012:42
64Carl-Gustav NöjdNAIS Orienteringsklubb1:07:45+29:5312:58
65Christer LarssonSala OK1:08:40+30:4813:09
66Ian McKenzieUringa Orienteers1:09:11+31:1913:15
67Björn BylundIFK Enskede1:10:31+32:3913:30
68Tommy BomanVästerås SOK1:11:04+33:1213:36
69Mats BernerssonOK Enen1:13:43+35:5114:07
70Daniel ForsströmKöping-Kolsva OK1:15:10+37:1814:23
71Ulf BackVandrarringen1:15:30+37:3814:27
72Stefan AnderssonIFK Mora OK1:16:50+38:5814:43
73Malin AxFinspångs SOK1:20:59+43:0715:30
74Sofia SmittSödertälje-Nykvarn OF1:24:12+46:2016:07
75Josiah BergrothVästerås SOK1:31:34+53:4217:32
76Kristian FellVästerås SOK2:03:11+1:25:1923:35

Öppen 9

7 820 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas UllerKils OK46:215:55
2Ludvig ErikssonKils OK47:08+0:476:01
3Olof SmittSödertälje-Nykvarn OF52:23+6:026:41
4Emil RankkaOK Roxen52:46+6:256:44
5Robert PalmVästerås SOK54:53+8:327:01
6Joakim GustafssonFinspångs SOK55:27+9:067:05
7Johan SundénVästerås SOK55:56+9:357:09
8Andreas MagnussonOK Måsen58:21+12:007:27
9Lars LönnkvistTullinge SK59:55+13:347:39
10David ModigOK Denseln1:00:22+14:017:43
11Pär NymanOK Tyr1:02:21+16:007:58
12Kristofer WesterSkogslöparna1:03:14+16:538:05
13Mattias ÖstbergStora Tuna OK1:03:38+17:178:08
14Jerker BomanGävle OK1:03:55+17:348:10
15Anna KindlundhSödertälje-Nykvarn OF1:05:40+19:198:23
16Claes AnderssonKlubblös1:09:25+23:048:52
17Jonas KarlssonKovlands IF1:16:11+29:509:44
18Johan HörnfeldtOK Ravinen1:17:24+31:039:53
19Johan HydenKlubblös1:21:29+35:0810:25
20Nils LinderOK Hällen1:27:58+41:3711:14
21Kari TalltjärnVästerås SOK1:32:22+46:0111:48
22Linus TalltjärnKlubblös1:34:04+47:4312:01
23Andreas FischerOK Linné1:41:49+55:2813:01
24Joakim NilssonStora Skedvi IK SOFF1:46:08+59:4713:34
25Simon BernerssonOK Enen1:46:44+1:00:2313:38
Emma RisbyOK Ravinenej godkänd
Johan StällbergTullinge SKej godkänd

Öppen 10

4 780 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marianne PetterssonSödertälje-Nykvarn OF47:299:56
2Emma ÖstbergStora Tuna OK54:05+6:3611:18
3Patrik GustavssonVästerbergslagens OL55:52+8:2311:41
4Elsa VilhelmssonFalköpings AIK OK57:32+10:0312:02
5Anna RökenTäby OK1:00:22+12:5312:37
6Barbro LönnkvistTullinge SK1:04:18+16:4913:27
7Peter KraftSala OK1:07:26+19:5714:06

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser