Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Tour de Medelpad/Ångermanland, dag 1, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Tour de Medelpad/Ångermanland, dag 1, medel
Arrangörsorganisationer: Njurunda OK / Selånger SOK / Timrå SOK / Ångermanlands Orienteringsförbund
Datum: torsdag 10 maj 2018

Alfta-Ösa OK

9 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Karin DelinD70 (6)40:18+2:1815:51
2Elin LadängesD14 (35)29:52+1:519:38
8Monika ÖstbergD45 (18)49:57+16:3014:33
12Viktor LadängesH18 Elit (16)56:58+26:5813:59
14Ella SandbergD14 (35)42:21+14:2013:39
18Elis SandbergH16 (24)49:19+21:4314:25
19Christina ErikssonÖppen motion 3 (31)47:00+22:4718:34
20Adrian Hansson BångaH16 (24)1:06:32+38:5619:27
22Robert LadängesH45 (25)1:01:04+27:4314:58

Arboga OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Rasmus MöllerH20 Elit (7)49:28+16:5110:56
44Erik MöllerÖppen motion 8 (51)1:24:45+49:3718:50

Attunda OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Jakob RedtzerH21 (4)ej godkänd

Bjursås OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Maria DanielssonD35 (3)59:45+22:3416:55

Bolidens SK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
5Bo JonssonH75 (10)53:00+14:3018:09

Bromma-Vällingby SOK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
9Mattias BerglundH50 (24)37:15+9:4110:20
22Thomas BabtistH50 (24)58:58+31:2416:22
36Joakim BergH21 Elit (45)52:00+19:2610:10

Domnarvets GOIF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
19Lena NordlundÖppen motion 8 (51)52:43+17:3511:42

Eksjö SOK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Linnéa GolsäterD21 Elit (34)34:28+1:318:28

Forsa OK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Ellen MikaelssonD12 Kort (1)25:0211:13
1Hanna KjellinD20 Elit (5)36:2210:02
23Karin GustavssonÖppen motion 5 (66)47:21+17:3615:16
33Malin LindbergD21 Elit (34)53:56+20:5913:15
33Anders LindbergH21 Elit (45)49:17+16:439:38
Jan-Gunnar SwärdH75 (10)ej start

Fältjägarnas IF

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Seth PerssonH65 (12)45:05+7:5613:08
12Agneta SamuelssonD55 (14)1:13:38+35:3321:28
20Roger KrohnH50 (24)50:39+23:0514:04
39Ingrid StengårdÖppen motion 8 (51)1:14:42+39:3416:36

Gävle OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
31Erik HanssonH21 Elit (45)48:27+15:539:28

Hagaby GoIF Örebro

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Fredrik LarssonH21 Elit (45)ej start

Haninge SOK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Henrik SjögrenH40 (15)35:08+0:398:36
6Niclas SjögrenH40 (15)39:05+4:369:34

Hudiksvalls OK

18 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Christina WestmanD70 (6)38:0014:57
1Filip ZetterbergH10 (9)17:097:41
3Evert BergströmH80 (7)58:04+17:3022:51
4Jan ZetterbergH60 (10)41:52+8:0611:37
6Max ZetterbergH12 (19)26:56+8:0510:38
7Rolf KrohnH80 (7)1:41:42+1:01:0840:02
8Lennart WinbergH60 (10)1:01:35+27:4917:06
9Jonas LångbergÖppen motion 8 (51)46:04+10:5610:14
9Johan SidenvallÖppen motion 5 (66)38:12+8:2712:19
10Marianne ÅsåkerD50 (10)1:50:23+1:15:4932:10
13Olle LångbergH14 (30)35:43+12:5211:31
15Jessica ZetterbergÖppen motion 5 (66)42:42+12:5713:46
15Hjalmar WennbergH14 (30)36:47+13:5611:51
17Aron SidenvallH14 (30)37:19+14:2812:02
34Stefan GunnarssonÖppen motion 8 (51)1:03:25+28:1714:05
Gun KrohnD75 (5)ej godkänd
Wille LångbergH16 (24)ej godkänd
Wilmer WennbergH12 (19)ej godkänd
Catherine WennbergD40 (11)ej start

Härnösands OK

38 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Jonathan EngströmU1 (18)12:347:26
1Elin EdströmD18 Elit (5)40:2711:10
1Susanna EdströmD40 (11)37:4810:42
2Tilde EngbergD18 Elit (5)46:24+5:5712:49
2Anita GalinD60 (2)59:29+14:2923:59
3Christer SilfvernagelH75 (10)49:43+11:1317:01
3Marie-Louise EngbergD40 (11)40:23+2:3511:26
4Johan EngströmÖppen motion 5 (66)35:03+5:1811:18
4Torbjörn EngbergH40 (15)36:48+2:199:01
5Sarah BorglundD14 (35)32:52+4:5110:36
6Sarah DjärvÖppen motion 5 (66)37:42+7:5712:09
7Ture NordgrenU1 (18)17:41+5:0710:27
7Alexander NorbergÖppen motion 5 (66)38:00+8:1512:15
9Ingrid MolinU2 (19)30:33+15:5513:45
10Per EdströmH45 (25)46:47+13:2611:27
10Nils EngbergH14 (30)33:58+11:0710:57
10Elsa LindahlD14 (35)37:34+9:3312:07
11Jakob EngströmH12 (19)28:41+9:5011:20
12Mattias NordlanderÖppen motion 5 (66)40:41+10:5613:07
12Seth BorglundH16 (24)42:00+14:2412:16
18Ditte MolinU2 (19)38:38+24:0017:24
21Anna MemmiÖppen motion 8 (51)55:03+19:5512:14
21Elmina MolinD14 (35)47:23+19:2215:17
21Göran AbelÖppen motion 7 (36)51:30+23:1417:38
22Per MolinÖppen motion 8 (51)55:21+20:1312:18
24Ulf LindahlH50 (24)1:06:01+38:2718:20
25Hanny EdströmD14 (35)54:35+26:3417:36
26Helena ModerathoÖppen motion 5 (66)49:28+19:4315:57
29Sanna BerglundÖppen motion 5 (66)50:50+21:0516:23
29Jonna FribäckD14 (35)1:18:49+50:4825:25
31Christina EngströmÖppen motion 3 (31)57:46+33:3322:49
35Per HanssonÖppen motion 8 (51)1:07:07+31:5914:54
38Magnus NordgrenÖppen motion 8 (51)1:09:46+34:3815:30
39Johanna LindahlÖppen motion 5 (66)55:21+25:3617:51
Lena AbelÖppen motion 7 (36)ej godkänd
Jodie FribäckD12 (15)ej godkänd
Eskil EngbergH12 (19)ej godkänd
Erik BorglundÖppen motion 8 (51)ej godkänd
Elmer NordlanderH10 (9)ej start

IF Femman

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
7Mikael BäckH55 (17)33:00+5:499:10

IF Thor

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Dorothe SpillmannD55 (14)44:10+6:0512:52
19Michael HolmgrenH50 (24)48:50+21:1613:33

IFK Kiruna

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
47Albin LindholmÖppen motion 5 (66)1:03:46+34:0120:34
Åsa RedinÖppen motion 7 (36)ej godkänd

IFK Lidingö SOK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Mikael TarandiH65 (12)37:0910:49
8Alice HugossonD21 Elit (34)37:26+4:299:11
10Rasmus Palmqvist AslaksenH21 Elit (45)37:46+5:127:23
14Synnøve BråtenD21 Elit (34)39:34+6:379:43
25Linnea ClaesdotterD21 Elit (34)43:29+10:3210:41

IFK Mora OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
7Isabel SalénD21 Elit (34)37:24+4:279:11
7Siv SvahnD55 (14)56:14+18:0916:23
Gustav BjörklundH18 Elit (16)ej start

IK Hakarpspojkarna

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Olle KarlssonH14 (30)22:517:22
3Klas KarlssonÖppen motion 8 (51)38:08+3:008:28

Järfälla OK

25 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Anne LundmarkD65 (4)42:5517:18
1Oskar EdvardssonH20 Elit (7)32:377:12
4Lars PalmqvistH55 (17)30:29+3:188:28
5Samuel AnderssonU2 (19)23:58+9:2010:47
5Nils EdvardssonH45 (25)40:13+6:529:51
5Niklas SvenssonH18 Elit (16)35:51+5:518:48
5Erik BovalliusH16 (24)33:00+5:249:38
6Jesper ÅkessonH14 (30)29:11+6:209:24
6Ann RollerD45 (18)43:26+9:5912:39
6Eric RollerH50 (24)34:13+6:399:30
7Sofia EdvardssonD16 (18)50:32+13:2414:46
7Kenneth PetterssonH60 (10)55:12+21:2615:20
15Karin BoströmD21 Elit (34)39:42+6:459:45
15Maria EdvardssonD45 (18)1:08:32+35:0519:58
16Magdalena GrunderD45 (18)1:22:37+49:1024:05
16Andreas GrunderH45 (25)52:00+18:3912:44
17Jan NettelbjerH55 (17)1:20:07+52:5622:15
19Marcus GrunderH14 (30)38:57+16:0612:33
20Mark ÅkessonH45 (25)55:34+22:1313:37
25Helena AnderssonÖppen motion 5 (66)49:12+19:2715:52
37Jefta LangerakH21 Elit (45)52:07+19:3310:11
60Ingrid UlfstedtÖppen motion 5 (66)1:55:28+1:25:4337:14
Stefan SundeliusH60 (10)ej godkänd
Jamie RollerU1 (18)ej godkänd
William GrunderH16 (24)ej godkänd

Järla Orientering

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
19Arvid HenrikssonH21 Elit (45)43:45+11:118:33

Kexholms SK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
29Patrik JohanssonH21 Elit (45)47:44+15:109:20

KFUM Örebro OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Melker ForsbergH18 Elit (16)32:00+2:007:51

Kils OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
7Jonathan UllerH18 Elit (16)40:58+10:5810:03
28Andreas UllerH21 Elit (45)46:41+14:079:08

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Maria FedorovaInskolning (18)fullföljt

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Jakob Van De WalU2 (19)20:19+5:419:09

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
13Tove Van De WalU2 (19)35:35+20:5716:01

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Kornelia LundbergÖppen motion 1 (6)41:01+15:1318:28

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
7Anna CabrajicÖppen motion 3 (31)38:10+13:5715:05

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
28Maria FedorovaÖppen motion 3 (31)55:30+31:1721:56

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
57Maria KlingÖppen motion 5 (66)1:21:29+51:4426:17

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Tobias LundqvistÖppen motion 5 (66)ej godkänd

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
46Stefan MellanderÖppen motion 8 (51)1:28:43+53:3519:42

Kovlands IF

22 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
5Harri NäätänenH70 (14)43:37+9:1814:56
6Mattias EdströmH45 (25)41:06+7:4510:04
6Inge HultmanH65 (12)47:27+10:1813:50
8Felix DahlinH10 (9)44:07+26:5819:46
12Savanna DahlkvistÖppen motion 3 (31)40:41+16:2816:04
12Agnes DahlinU1 (18)23:27+10:5313:52
15Teresia YtterbomÖppen motion 3 (31)41:30+17:1716:24
17Alfred DahlinH12 (19)47:02+28:1118:35
18Alva DahlinD14 (35)44:37+16:3614:23
19Madeleine Tjernberg DahlinD21 Elit (34)41:01+8:0410:04
20Louise EngmanÖppen motion 3 (31)50:12+25:5919:50
22Anna-Karin ÖstlundÖppen motion 7 (36)52:29+24:1317:58
22Mikael TjärnbergÖppen motion 5 (66)46:34+16:4915:01
22Ann-Christin TjernbergÖppen motion 3 (31)52:56+28:4320:55
23Göran TjernbergÖppen motion 8 (51)55:27+20:1912:19
28Viggo ÖstlundH14 (30)50:44+27:5316:21
30Elin KarlssonÖppen motion 3 (31)56:46+32:3322:26
30Ulf NilssonÖppen motion 5 (66)50:59+21:1416:26
30Jonas KarlssonÖppen motion 8 (51)1:00:25+25:1713:25
31Olivia KarlssonÖppen motion 5 (66)51:08+21:2316:29
34Marie DahlinD21 Elit (34)56:31+23:3413:53
43Karin ViklundÖppen motion 5 (66)59:30+29:4519:11
Yngve LarssonH85ej start
Gunnar JonssonH85ej start

Kramfors-Alliansen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
6Agnetha FredrikssonD55 (14)52:53+14:4815:25

Kvarnsvedens GOIF OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
19Juni LindströmU2 (19)42:11+27:3319:00
Lovis LindströmInskolning (18)fullföljt

Leksands OK

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Charlotte LindkvistD21 Elit (34)ej start

Ljusdals OK

9 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Christina FlordalD70 (6)47:46+9:4618:48
4Stina SkyttnerÖppen motion 7 (36)35:24+7:0812:07
8Ivan SöderqvistH65 (12)49:37+12:2814:27
10Jon FlordalH65 (12)54:03+16:5415:45
24Jan-Erik SkyttnerÖppen motion 7 (36)56:15+27:5919:15
32Niklas SkyttnerÖppen motion 8 (51)1:02:03+26:5513:47
33Eva SkyttnerÖppen motion 5 (66)51:45+22:0016:41
Ulla MohlinÖppen motion 5 (66)ej godkänd
Tommy ÖstH60 (10)ej godkänd

Långhundra IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Conny ForsbergH50 (24)31:51+4:178:50
Albin ForsbergH16 (24)ej start
Ewa Edström ForsbergD50 (10)ej start

Malungs OK Skogsmårdarna

8 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Martin HammarbergH21 Elit (45)33:47+1:136:36
5Ludvig ÅhlundH21 Elit (45)33:58+1:246:38
7Jörgen NorénH40 (15)43:15+8:4610:36
8Natalie NorénD10 (10)28:51+8:1212:56
9Johan NordlundH21 Elit (45)37:25+4:517:19
26Jonas Bäckström ArlestedtH21 Elit (45)45:47+13:138:57
Lukas NorénInskolning (18)fullföljt
Rickard BörjessonH21 Elit (45)ej godkänd

Njurunda OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
6Erik KardellH75 (10)53:40+15:1018:22
36Linda GårdingÖppen motion 5 (66)53:25+23:4017:13

Nyköpings OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Pär EricsonH50 (24)30:03+2:298:20
16Emilia EricsonU2 (19)37:45+23:0717:00
32Rebecka HylanderD21 Elit (34)48:32+15:3511:55

Nässjö OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
43Markus NordmarkH21 Elit (45)1:09:22+36:4813:34

Ockelbo OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Inge PerssonH70 (14)41:37+7:1814:15

OK Branten

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Sten ErikssonH80 (7)46:39+6:0518:21

OK Grip

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Kristina ForsD50 (10)42:27+7:5312:22
7Peter ForsH50 (24)35:42+8:089:55

OK Hammaren

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Tove FlodmanD20 Elit (5)50:57+14:3514:04

OK Hällen

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Hugo KindbornH16 (24)27:368:04
3Mikael KindbornH55 (17)29:05+1:548:04

OK Kåre

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Petter NordlundU1 (18)15:34+3:009:12
6Nora NordlundD12 (15)34:55+5:5713:48
14Albin BergkvistH21 Elit (45)40:02+7:287:50
16Matilda ErikssonD21 Elit (34)40:29+7:329:56

OK Linné

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Sara RoosD12 (15)28:5811:26
1Henrik RoosH45 (25)33:218:10
1Johanna RoosD14 (35)28:019:02
18Bo StrandH50 (24)48:13+20:3913:23
20Erik BjörklundH21 Elit (45)43:59+11:258:36
32Klara StrandÖppen motion 5 (66)51:12+21:2716:30
45Evonne StrandÖppen motion 8 (51)1:25:22+50:1418:58
Arvid RoosH18 Elit (16)ej start

OK Nipan

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Gustav KrighH75 (10)48:31+10:0116:36
2Rosita BlidefalkÖppen motion 1 (6)37:17+11:2916:47
2Anna NieminenD55 (14)43:26+5:2112:39
3Göran HällströmH65 (12)44:34+7:2512:59
3Anna-Karin ViklundD50 (10)40:58+6:2411:56
5Susanne RantakokkoD55 (14)48:28+10:2314:07
8Stig BlidefalkH70 (14)46:22+12:0315:52

OK Nolaskogsarna

17 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Per MagnussonH55 (17)27:117:33
2Jan NäslundH50 (24)27:44+0:107:42
2Hugo ErikssonH20 Elit (7)34:54+2:177:43
3Simon DahlbergH20 Elit (7)41:41+9:049:13
5Delisia NyströmD10 (10)24:05+3:2610:47
5Niklas NyströmÖppen motion 7 (36)35:46+7:3012:14
7Anna-Lena LindströmD50 (10)48:30+13:5614:08
8Isac ErikssonH18 Elit (16)43:01+13:0110:34
10Clas EngströmH50 (24)39:51+12:1711:04
14Linus DahlbergH16 (24)44:33+16:5713:01
15Rune LindströmH50 (24)44:14+16:4012:17
21Erik MagnussonH21 Elit (45)44:12+11:388:38
31Dag StridhH21 Elit (45)48:27+15:539:28
33Gudrun WegelandÖppen motion 8 (51)1:02:50+27:4213:57
37Lena DahlbergÖppen motion 5 (66)53:45+24:0017:20
Milea NyströmInskolning (18)fullföljt
Julina NyströmD12 (15)ej godkänd
Nora EngströmD14 (35)ej start

OK Pan-Kristianstad

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
12Jannie HagårdD21 Elit (34)39:04+6:079:35
41Marcus BillH21 Elit (45)1:01:17+28:4311:59

OK Ravinen

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Hanna HänströmD21 Elit (34)35:17+2:208:40
7Ulrika ForsbergD40 (11)45:05+7:1712:46
23Love BerzellH21 Elit (45)44:38+12:048:44
27Björn StegringÖppen motion 5 (66)49:54+20:0916:05

OK Renen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
6Inge SöderqvistH55 (17)32:34+5:239:02
Hanna LundbergD16 (18)ej start

OK Södertörn

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Emil BlidefalkH14 Kort (1)45:0117:47
9Patrik BlidefalkH45 (25)45:05+11:4411:02

OK Tranan

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
10Sara KindlundD21 Elit (34)38:20+5:239:25

OK Tyr

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
5Stina GranefeltD21 Elit (34)36:49+3:529:02

OK Vargen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
26Emma BergströmD21 Elit (34)43:56+10:5910:47

OK Österåker

20 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Vera HallgrenD14 Kort (2)38:2915:12
3Caroline WestbomD35 (3)1:01:25+24:1417:23
5Therese NilssonD16 (18)49:03+11:5514:20
5Michaela LundellD40 (11)43:25+5:3712:17
6Åsa HallgrenD50 (10)47:58+13:2413:59
7Linus NilssonH14 (30)30:15+7:249:45
9Jeanette JonssonD50 (10)1:14:45+40:1121:47
11Tilde JonssonD16 (18)1:00:00+22:5217:32
13Torbjörn GillsparrH40 (15)1:05:59+31:3016:10
14Linus HolmqvistÖppen motion 8 (51)48:51+13:4310:51
18Simon LundellH14 (30)38:40+15:4912:28
20Malte AlbinssonH14 (30)39:00+16:0912:34
24Niclas NilssonÖppen motion 8 (51)55:31+20:2312:20
29Lena NilssonÖppen motion 7 (36)1:13:30+45:1425:10
44Christer NilssonÖppen motion 5 (66)1:00:00+30:1519:21
45Åsa NilssonÖppen motion 5 (66)1:00:01+30:1619:21
46Monica NilssonÖppen motion 5 (66)1:00:07+30:2219:23
53Nayara GillsparrÖppen motion 5 (66)1:11:16+41:3122:59
56Cim HolmqvistÖppen motion 5 (66)1:12:57+43:1223:31
Signe AlbinssonD10 (10)ej godkänd

Rehns BK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
29Erica EdmanD21 Elit (34)47:21+14:2411:38

Ronneby OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
27Thomas JohannessonH21 Elit (45)45:57+13:238:59

Selånger SOK

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
6Martin SöderbergÖppen motion 8 (51)42:30+7:229:26
9Carl ErngrundH12 (19)28:01+9:1011:04
11Mikael AugustssonÖppen motion 5 (66)39:29+9:4412:44
11Sofia LindénÖppen motion 7 (36)42:39+14:2314:36
20Peter ErngrundÖppen motion 5 (66)45:45+16:0014:45
21Johan LindénH14 (30)40:03+17:1212:55
28Alice LindqvistD14 (35)1:09:05+41:0422:17

Sidensjö IK

8 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Anne-Marie ByströmD75 (5)54:50+17:2926:52
6Birger ByströmH80 (7)1:34:57+54:2337:22
6Jörgen EdinH60 (10)44:47+11:0112:26
7Felicia Aspnäs FermD10 (10)28:24+7:4512:44
18Stina HedbergÖppen motion 5 (66)43:50+14:0514:08
28Ulrika AspnäsÖppen motion 7 (36)1:03:26+35:1021:43
Filip Aspnäs FärmInskolning (18)fullföljt
Inger EdinD55 (14)ej godkänd

Skellefteå OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Mikael LindmarkH45 (25)33:59+0:388:19
15Arvid Feil LindmarkH16 (24)45:07+17:3113:11

Skogsluffarnas OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Elias TidevallH18 Elit (16)30:007:22
14Karin TidevallÖppen motion 7 (36)44:15+15:5915:09

Skogslöparna

23 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Katarina KvickD60 (2)45:0018:08
1Liam HälldalH12 (19)18:517:27
2Jonas ByströmH35 (6)41:04+0:209:07
3Amelie JosefssonD16 (18)46:16+9:0813:31
3Emma WibergD20 Elit (5)49:56+13:3413:47
3Martin NilssonH12 (19)22:27+3:368:52
3Benjamin NäslundH18 Elit (16)34:51+4:518:33
4Marcus NilssonH14 (30)28:01+5:109:02
5Emelie WibergD18 Elit (5)1:09:24+28:5719:10
5Evelina SöderlundD20 Elit (5)1:07:18+30:5618:35
5Jonas HälldalH40 (15)37:07+2:389:05
7Torgny NäslundH45 (25)44:13+10:5210:50
15Per-Johan JosefssonH45 (25)50:03+16:4212:16
16Jonatan HälldalH14 (30)36:52+14:0111:53
21Mikael NilssonH50 (24)54:14+26:4015:03
24Filip NordströmH14 (30)41:54+19:0313:30
25Jonas SöderlundÖppen motion 8 (51)55:50+20:4212:24
26Hans NordströmÖppen motion 7 (36)59:54+31:3820:30
26Elias SöderlundH14 (30)45:00+22:0914:30
30Arvid StrandbergH21 Elit (45)47:51+15:179:21
54Jörgen WibergÖppen motion 5 (66)1:12:36+42:5123:25
55Mona BlombergÖppen motion 5 (66)1:12:40+42:5523:26
Petra SöderlundÖppen motion 5 (66)ej godkänd
Smilla SandströmD18 Elit (5)ej start

Snättringe SK

34 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Cecilia NorellÖppen motion 1 (6)25:4811:37
1Mats HainkeÖppen motion 7 (36)28:169:40
2Stefan Svensson GeliusH45 (25)33:39+0:188:14
2Lilly ChristieD14 Kort (2)1:28:38+50:0935:01
2Göran NilssonH60 (10)37:10+3:2410:19
2Gustav Eggöy MarkhesterH10 (9)18:34+1:258:19
3Harry NorellU1 (18)14:54+2:208:48
4Thea GeliusD10 (10)23:31+2:5210:32
4Anders AbelH35 (6)54:41+13:5712:09
4Erik Lidström LauriH16 (24)31:46+4:109:17
4Ludvig Eggöy MarkhesterH12 (19)24:47+5:569:47
5Elin AbelD12 (15)33:47+4:4913:21
5Love NorellU1 (18)16:38+4:049:50
6Henrik NorellH35 (6)1:10:24+29:4015:38
7Kerstin ChristieD12 (15)39:36+10:3815:39
7Hugo AbelH10 (9)28:11+11:0212:38
7John WolgastH16 (24)34:37+7:0110:07
8Isak GeliusH16 (24)34:42+7:0610:08
8Fredrik Eggöy MarkhesterH40 (15)44:08+9:3910:49
9Bo LauriH55 (17)37:24+10:1310:23
10Gittan GeliusD45 (18)56:49+23:2216:33
10Albin HainkeH16 (24)39:37+12:0111:35
11Mats BernH50 (24)40:24+12:5011:13
15Elin WolgastD14 (35)42:53+14:5213:50
17Johan LidmarÖppen motion 8 (51)50:30+15:2211:13
19David BernH16 (24)59:35+31:5917:25
35Karin AbelÖppen motion 5 (66)53:16+23:3117:10
48James ChristieÖppen motion 8 (51)1:40:12+1:05:0422:16
51Anneli ChristieÖppen motion 5 (66)1:05:05+35:2020:59
58Louise Eggöy MarkhesterÖppen motion 5 (66)1:21:32+51:4726:18
Alice Eggöy MarkhesterInskolning (18)fullföljt
Anneli LidmarD45 (18)ej godkänd
Molly GeliusD12 (15)ej godkänd
Alva Lidström LauriD14 (35)ej godkänd

Solna OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
10Annika SvenssonD55 (14)58:22+20:1717:00
11Jan BojlingH70 (14)48:51+14:3216:43

Stora Tuna OK

13 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Anton ForsbergH21 Elit (45)32:346:22
1Maja MaxénD10 (10)20:399:15
1Johanna MaxénD35 (3)37:1110:32
1Björn ArvidssonH35 (6)40:449:03
2Joakim SvenskH21 Elit (45)33:10+0:366:29
3Olle KaleredH21 Elit (45)33:33+0:596:33
6Jesper SvenskH21 Elit (45)34:10+1:366:41
9Ebba MaxénU1 (18)20:00+7:2611:50
11Viktor SvenskH21 Elit (45)37:55+5:217:25
12Erik BlomgrenH21 Elit (45)38:38+6:047:33
13Jonas AnderssonH21 Elit (45)38:40+6:067:34
22Maria BjörklundD21 Elit (34)42:56+9:5910:32
24Mattias MårtsH21 Elit (45)44:40+12:068:44

Sundsvalls OK

214 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Kadri KalvoD21 (4)45:5913:01
1Ulla HellmanD75 (5)37:2118:18
1Karl-Erik NorlingH70 (14)34:1911:45
1Anders ErlandssonH40 (15)34:298:27
1Anders AxlingÖppen motion 8 (51)35:087:48
1Pia LindholmD50 (10)34:3410:04
2Hugo NordlanderH14 (30)25:48+2:578:19
2Irmelie EnströmD16 (18)41:54+4:4612:15
2Jenny DanielssonD21 (4)57:38+11:3916:19
2Signe FeilD12 (15)29:01+0:0311:28
2Jesper UnanderÖppen motion 3 (31)27:27+3:1410:50
2Elvy PeterssonD75 (5)41:52+4:3120:31
2Winn BjörklundH70 (14)36:26+2:0712:28
2Elin SvenssonD40 (11)39:02+1:1411:03
2Tore PalmgrenH16 (24)29:46+2:108:42
2Jan NordinH55 (17)28:26+1:157:53
2Anna NordinD50 (10)40:28+5:5411:47
3Axel DanielssonU2 (19)22:13+7:3510:00
3Anna LundgrenD45 (18)38:33+5:0611:14
3Alva EliassonD12 (15)29:35+0:3711:41
3Ingrid Wiklander NylanderD65 (4)59:55+17:0024:09
3Klara HedinD10 (10)22:04+1:259:53
3Jenny PalmgrenÖppen motion 3 (31)28:44+4:3111:21
3Rickard AnderssonÖppen motion 5 (66)30:52+1:079:57
3Anna HammarbergÖppen motion 7 (36)35:10+6:5412:02
3Herman EliassonH10 (9)21:30+4:219:38
3Tobias EliassonH40 (15)35:57+1:288:48
3Axel LundgrenH16 (24)31:44+4:089:16
4Elsa LakeU2 (19)22:21+7:4310:04
4Martin LundgrenÖppen motion 8 (51)39:52+4:448:51
4Jenny WegebroD21 Elit (34)35:19+2:228:40
4Charlotte VikströmD45 (18)40:09+6:4211:42
4Klara EdströmD12 (15)30:26+1:2812:01
4Astrid RexD16 (18)49:01+11:5314:19
4Alice PalmgrenD18 Elit (5)50:23+9:5613:55
4Göran BergH75 (10)52:09+13:3917:51
4Louise RohdénD21 (4)1:15:21+29:2221:20
4Emilia StamÖppen motion 1 (6)41:02+15:1418:29
4Inger LorentzsonD70 (6)50:12+12:1219:45
4Alexander DufvaH10 (9)21:53+4:449:48
4Katharina SandströmÖppen motion 3 (31)31:01+6:4812:15
4Jenny ErlandssonD40 (11)43:06+5:1812:12
4Elsa GranholmD14 (35)32:17+4:1610:24
5Erik NorinH50 (24)33:23+5:499:16
5Charlotta PalmgrenD45 (18)41:59+8:3212:14
5Edvin LakeH14 (30)28:24+5:339:09
5Annika PalmgrenÖppen motion 3 (31)31:17+7:0412:21
5Lars PalinH65 (12)45:53+8:4413:22Ladda ner rutt i gpx-format
5Gustav FrænellH20 Elit (7)52:22+19:4511:35
5Ingrid PeterssonD70 (6)56:14+18:1422:08
5Peter LoréÖppen motion 8 (51)41:14+6:069:09
5Albin TuvessonH10 (9)22:19+5:1010:00
5Andrei KuzminH12 (19)25:27+6:3610:03
6Olle DanielssonU1 (18)17:18+4:4410:14
6Martin StorkampH20 Elit (7)55:30+22:5312:16
6Agnes FeilD10 (10)25:17+4:3811:20
6Hanna HugossonD21 Elit (34)37:07+4:109:07
6Elisabet LundgrenD70 (6)1:04:05+26:0525:13
6Hannes LindahlH16 (24)33:28+5:529:47
6Anne OpelÖppen motion 3 (31)35:25+11:1213:59
6Sara TimnerD40 (11)44:20+6:3212:33
6Albin KårénH18 Elit (16)37:04+7:049:06
7Ivan KuzminÖppen motion 8 (51)45:06+9:5810:01
7Ove PeterssonH75 (10)55:29+16:5919:00
7Linnea HellqvistU2 (19)24:12+9:3410:54
7Tore LundgrenH70 (14)45:11+10:5215:28
7Björn AbelssonH65 (12)48:50+11:4114:14
7Ola TuvessonÖppen motion 7 (36)38:41+10:2513:14
7Kasper LarssonH12 (19)27:35+8:4410:54
8Gunnar BengtssonH75 (10)56:48+18:1819:27
8Kjell AnderssonÖppen motion 3 (31)39:45+15:3215:42
8Moa KarlssonD12 (15)42:14+13:1616:41
8Elisabet EngbergU2 (19)26:51+12:1312:05
8Torbjörn AnderssonH45 (25)44:31+11:1010:54
8Simon NordlanderH14 (30)30:38+7:479:52
8Ola LindströmÖppen motion 8 (51)45:26+10:1810:05
8Julia NordlanderD16 (18)54:35+17:2715:57
8Kajsa HedinD40 (11)46:50+9:0213:16
8Stina FeilÖppen motion 7 (36)40:41+12:2513:55
8Lina Grahn-BirveU1 (18)18:42+6:0811:03
8Emil LundgrenH12 (19)27:51+9:0011:00
8Catrin JohanssonD50 (10)53:55+19:2115:43
8Ebba AnderssonD14 (35)36:52+8:5111:53
9Oskar ErlandssonH14 (30)32:09+9:1810:22
9Agnes VågbergD10 (10)29:14+8:3513:06
9Oskar VikströmH16 (24)37:12+9:3610:52
9Jenny UnanderD40 (11)52:00+14:1214:43
9Martin ErikssonH40 (15)45:38+11:0911:11
9Stina LindholmD14 (35)37:26+9:2512:04
10Stefan IvarssonÖppen motion 8 (51)47:33+12:2510:34
10Thua SundströmÖppen motion 3 (31)40:09+15:5615:52
10Hans OpelÖppen motion 5 (66)38:51+9:0612:31
10AnnaKarin HaglundÖppen motion 7 (36)42:22+14:0614:30
10Oskar KullbergU1 (18)20:17+7:4312:00
10Johanna ÖhmanU2 (19)34:30+19:5215:32
10Månia SundinU2 (19)34:30+19:5215:32
10Björn JohanssonH18 Elit (16)44:21+14:2110:53
11Malin SundströmÖppen motion 3 (31)40:11+15:5815:52
11Lina SäterbergU1 (18)20:55+8:2112:22
11Elsa PalmgrenÖppen motion 8 (51)47:55+12:4710:38
11Johan AgåsH45 (25)46:51+13:3011:28
11Elin VedinD21 Elit (34)38:58+6:019:34
11Lukas JohanssonH16 (24)39:59+12:2311:41
12Hugo LindströmU1 (18)23:27+10:5313:52
12Olov NorinH14 (30)35:13+12:2211:21
12Roger PalmgrenÖppen motion 8 (51)48:03+12:5510:40
12Tove FrænellD16 (18)1:00:33+23:2517:42
12Olle LoréU2 (19)34:31+19:5315:32
12Uno JohanssonH55 (17)40:28+13:1711:14
12Ivar GranholmH12 (19)28:52+10:0111:24
13Michael LarssonH45 (25)48:20+14:5911:50
13Emma JohanssonD14 (35)40:43+12:4213:08
13Vivian StorkampD55 (14)1:25:22+47:1724:53
13Alex AnderssonH12 (19)30:25+11:3412:01
14Kalle HedinU1 (18)23:41+11:0714:00
14Aron CarlssonU2 (19)36:26+21:4816:24
14Lisa JakobssonD16 (18)1:07:34+30:2619:45
14Lena AnderssonD45 (18)1:05:58+32:3119:13
14Wilmer RexH14 (30)36:10+13:1911:40
14Mattias AgåsH40 (15)1:07:21+32:5216:30
14Sara ForsbergÖppen motion 5 (66)40:56+11:1113:12
14Peter HanssonH55 (17)41:39+14:2811:34
15Ruben JensenU1 (18)24:29+11:5514:29
15Sara JakobssonU2 (19)37:44+23:0616:59
15Olof FrænellH55 (17)41:46+14:3511:36
15Kalle Grahn-BirveH12 (19)32:09+13:1812:42
16Anders SjögrenÖppen motion 8 (51)49:33+14:2511:00
16Ivar LakeÖppen motion 3 (31)42:55+18:4216:57
16Rolf JohanssonH50 (24)46:27+18:5312:54
16Cornelia SundinU1 (18)31:04+18:3018:22
16Tyra KarlssonD16 (18)1:46:31+1:09:2331:08
16Ylvalie EnströmU2 (19)37:45+23:0717:00
16Elin UnanderÖppen motion 7 (36)46:28+18:1215:54
16Linus OpelH12 (19)38:44+19:5315:18
16Ebba LindholmD14 (35)43:37+15:3614:04
17Hans JohanssonH50 (24)47:53+20:1913:18
17Clary RexD45 (18)1:49:50+1:16:2332:01
17Magnus JonssonH45 (25)52:06+18:4512:46
17Olov VikströmH21 Elit (45)42:53+10:198:23
17Petter ErlandssonH16 (24)46:00+18:2413:27
17Julian SvenssonU1 (18)35:23+22:4920:56
18Tony DalebrandÖppen motion 8 (51)52:24+17:1611:38
18Johanna SjölundD21 Elit (34)40:42+7:4510:00
18Janne NäätänenH21 Elit (45)43:36+11:028:31
18Maja JakobssonÖppen motion 3 (31)46:41+22:2818:27
19Peter LorentzsonÖppen motion 7 (36)47:54+19:3816:24
19Henrik LundgrenH45 (25)54:35+21:1413:22
19Ylva SandströmD14 (35)45:55+17:5414:48
20Susanne PeterssonÖppen motion 8 (51)53:21+18:1311:51
21Emma RastebyÖppen motion 3 (31)50:36+26:2320:00
21Erik JakobssonH45 (25)58:32+25:1114:20
21Hedwig HaasD21 Elit (34)42:36+9:3910:28
21Rickard KarlssonÖppen motion 5 (66)46:07+16:2214:52
22Markus FrödinH21 Elit (45)44:30+11:568:42
22Arvid CarlssonH14 (30)41:02+18:1113:14
23Birgitta HammarbergÖppen motion 3 (31)52:57+28:4420:55
23Mattias LarssonH14 (30)41:15+18:2413:18
23Josef AnderssonÖppen motion 7 (36)54:02+25:4618:30
23Magnus EdlundH45 (25)1:12:42+39:2117:49
24Ellinor FranssonD21 Elit (34)43:13+10:1610:37
24Camilla EngbergÖppen motion 5 (66)48:38+18:5315:41
24Wilma LarssonD14 (35)49:40+21:3916:01
25Jan HammarbergÖppen motion 7 (36)56:49+28:3319:27
25Kerstin BrunnÖppen motion 3 (31)54:02+29:4921:21
26Thilla SundströmÖppen motion 3 (31)55:16+31:0321:50
26Anders LindholmÖppen motion 8 (51)56:57+21:4912:39
27Thess SundströmÖppen motion 3 (31)55:17+31:0421:51
27Maria JonssonD21 Elit (34)44:32+11:3510:56
27Magnus SäterbergÖppen motion 8 (51)59:49+24:4113:17
27Caroline JohanssonÖppen motion 7 (36)1:00:58+32:4220:52
27Tova Grahn-BirveD14 (35)1:04:41+36:4020:51
28Håkan UnanderÖppen motion 8 (51)1:00:10+25:0213:22
28Jill JohanssonD21 Elit (34)47:01+14:0411:33
29Tomas StamÖppen motion 8 (51)1:00:24+25:1613:25
30Stina NordinD21 Elit (34)47:23+14:2611:38
31Annika CarlbergD21 Elit (34)47:52+14:5511:45
31Petronella EnströmÖppen motion 7 (36)1:32:12+1:03:5631:34
32Anna KårénÖppen motion 7 (36)1:33:03+1:04:4731:51
34Martin HässlerH21 Elit (45)50:40+18:069:54
35Anders VedinH21 Elit (45)51:26+18:5210:03
36Kajsa LakeÖppen motion 8 (51)1:08:40+33:3215:15
39Tomas JohnssonH21 Elit (45)55:03+22:2910:46
40Jonas ÅkerdahlH21 Elit (45)58:23+25:4911:25
41Irené LarssonÖppen motion 5 (66)58:24+28:3918:50
42Kerstin FrænellÖppen motion 8 (51)1:21:45+46:3718:10
42Erik ToomingasH21 Elit (45)1:05:16+32:4212:46
48David PalmgrenÖppen motion 5 (66)1:04:18+34:3320:44
49Katarina PalmgrenÖppen motion 5 (66)1:04:32+34:4720:49
49Mats JohanssonÖppen motion 8 (51)1:44:25+1:09:1723:12
50Anna Maria KullbergÖppen motion 5 (66)1:04:55+35:1020:56
52Anna DufvaÖppen motion 5 (66)1:05:22+35:3721:05
Morris DanielssonInskolning (18)fullföljt
Kajsa ErlandssonInskolning (18)fullföljt
Nora GustavssonInskolning (18)fullföljt
Viktor GustavssonInskolning (18)fullföljt
Elias JutboInskolning (18)fullföljt
Melker ThunbergInskolning (18)fullföljt
Simon UnanderInskolning (18)fullföljt
Wilma UnanderInskolning (18)fullföljt
Fanny VikströmInskolning (18)fullföljt
Wilma LindströmD12 (15)ej godkänd
Amanda SchönfeldtD16 (18)ej godkänd
Helena KarlssonÖppen motion 5 (66)ej godkänd
Sören JanssonH75 (10)ej godkänd
Thomas RexH21 Elit (45)ej godkänd
Truls LindholmH20 Elit (7)ej godkänd
Tina JohanssonÖppen motion 5 (66)ej godkänd
Fredrik GranholmÖppen motion 8 (51)ej godkänd
Sten-Olov HellbergH70 (14)ej godkänd
Kristina NordlanderD40 (11)ej godkänd
Tobias OpelH10 (9)ej godkänd
Fredrik NordlanderH40 (15)ej godkänd
Robin EdlundH18 Elit (16)ej godkänd
Per NordlingH50 (24)ej start
Emma JakobssonD12 (15)ej start
Mattias LindahlH50 (24)ej start
Maja JakobssonD14 (35)ej start
Lovisa DufvaD14 (35)ej start
Nils LundgrenH18 Elit (16)ej start
Malin TuvessonÖppen motion 7 (36)ej start
Albin LindahlÖppen motion 5 (66)återbud
Herman ThunbergInskolning (18)ej godkänd
Linnea DufvaInskolning (18)ej start
Ida-Marie TuvessonInskolning (18)ej start

Säterbygdens OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
16Anders S NybergH55 (17)1:14:08+46:5720:35
17Lina SöderkvistÖppen motion 7 (36)46:46+18:3016:00

Söderhamns OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Kjell BomanH60 (10)38:39+4:5310:44
7David SundströmH21 Elit (45)36:05+3:317:03
28Agneta JonzonÖppen motion 5 (66)50:02+20:1716:08

Söders-Tyresö

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Roger GlänneforsH60 (10)33:469:22
4Fredrik GlänneforsH18 Elit (16)35:38+5:388:45
6Åke WansölinH70 (14)43:47+9:2814:59
11Anders ForsstedtH65 (12)57:05+19:5616:38

Södertälje-Nykvarn OF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Moa Leijon LindD21 Elit (34)32:578:05
16Pål SkogtjärnH21 Elit (45)42:06+9:328:14

Tandsbyns IF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Agnes MattssonD18 (1)1:33:1126:23
40Richard EngholmÖppen motion 5 (66)56:43+26:5818:17

Timrå SOK

9 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Albin JohanssonÖppen motion 3 (31)24:139:34
3Heléne CardellD75 (5)50:45+13:2424:52
4Louise MaxénD65 (4)1:13:45+30:5029:44
5Roland LundqvistH80 (7)1:14:31+33:5729:20
5Olov TallqvistH35 (6)1:01:03+20:1913:34
9Åke HöglundH70 (14)46:31+12:1215:55
10Gaston HådénH70 (14)47:19+13:0016:12
12Gunnar MellinH70 (14)54:32+20:1318:40
Lars MaxénÖppen motion 7 (36)ej godkänd

Trollhättans SOK

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Louise BorgD21 Elit (34)ej start

Tullinge SK

55 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Joel ÅhgrenU2 (19)14:386:35
1Lars NordinH50 (24)27:347:39
1Jessica SjöbergD45 (18)33:279:45
1Adam BrattH18 (1)45:5713:01
1Anna-Karin SundqvistD55 (14)38:0511:06
2Jörgen OhlinÖppen motion 8 (51)36:13+1:058:02
2Cloe MatthewsU1 (18)13:53+1:198:12
2Mikael ÅhgrenÖppen motion 7 (36)32:37+4:2111:10
2Maria KärrströmD65 (4)51:31+8:3620:46
2Fanny BergmanD10 (10)21:04+0:259:26
2Arvid MyrbergerH12 (19)22:17+3:268:48
3Tilda AnderssonD18 Elit (5)47:21+6:5413:04
3Per BerghH35 (6)41:48+1:049:17
3Wilma LeicktD14 (35)31:06+3:0510:01
4Lars SjöbergH45 (25)34:27+1:068:26
5Bengt KärrströmH60 (10)42:20+8:3411:45
6Tove SjöbergD16 (18)49:06+11:5814:21
6Eskil MyrbergerH10 (9)25:49+8:4011:34
8Patrik LeicktH50 (24)36:40+9:0610:11
8Thomas SundbergÖppen motion 5 (66)38:08+8:2312:18
9Lisa SundbergÖppen motion 3 (31)39:49+15:3615:44
9Kristin BerghÖppen motion 7 (36)41:16+13:0014:07
10Alva BladhD16 (18)56:38+19:3016:33
10Henrik BladhH40 (15)47:13+12:4411:34
10Elias BladhH12 (19)28:28+9:3711:15
10Mikael SundqvistH55 (17)38:41+11:3010:44
11Ludvig FerdmanH14 (30)34:20+11:2911:04
12Lisa LeicktD45 (18)1:03:48+30:2118:36
12Daniel EkenstedtÖppen motion 7 (36)42:58+14:4214:42
12Henrik TrofastH40 (15)58:05+23:3614:14
13Katja LeicktD16 (18)1:03:39+26:3118:36
13Stefan FerdmanÖppen motion 7 (36)42:59+14:4314:43
14Peter BergmanH45 (25)49:16+15:5512:04
14Gustav MyrbergerH12 (19)31:30+12:3912:27
16Wilhelm BergmanH16 (24)45:36+18:0013:20
17Karin LundbergD21 Elit (34)40:41+7:449:59
17Klara JunegardD14 (35)43:53+15:5214:09
18Rolf E. NilssonÖppen motion 7 (36)47:01+18:4516:06
21Hugo BacklundH16 (24)1:13:44+46:0821:33
23Nova MatthewsD14 (35)48:55+20:5415:46
26Kimberly EkenstedtD14 (35)58:17+30:1618:48
27Axel TrofastH14 (30)47:56+25:0515:27
29Emil HelanderH14 (30)50:59+28:0816:26
30Felix ArkängH14 (30)1:00:40+37:4919:34
41Daniel HelanderÖppen motion 8 (51)1:21:11+46:0318:02
42Magdalena Hoffsten-ArkängÖppen motion 5 (66)59:28+29:4319:10
Eskil BerghInskolning (18)fullföljt
Ella MatthewsD12 (15)ej godkänd
Örjan ArkängÖppen motion 7 (36)ej godkänd
Hilda TrofastD12 (15)ej godkänd
Elias LindkvistH16 Kort (1)ej godkänd
Lena PerssonD14 (35)ej godkänd
Lina MatthewsD40 (11)ej godkänd
Fanny SundbergD14 (35)ej godkänd
Emilia BergmanD14 (35)ej godkänd
David TörnqvistH16 Kort (1)ej start

Täby OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Ida HänströmD16 (18)37:0810:51
Anton HänströmH18 Elit (16)ej godkänd

Ulricehamns OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
23Karin BjörnlingerD21 Elit (34)43:11+10:1410:36

Umedalens IF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
11Emmy KärrlanderD14 (35)38:02+10:0112:16
12Stefan KärrlanderH45 (25)46:58+13:3711:30

Umeå OK

8 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Mats SandewallH65 (12)43:42+6:3312:44
3Louise HaneD21 (4)1:05:09+19:1018:27
4Gunnar TimnerH80 (7)1:11:01+30:2727:57
6Lena TimnerÖppen motion 1 (6)50:53+25:0522:55
7Alice LarssonD14 (35)35:00+6:5911:17
16Linda BrynolfssonÖppen motion 3 (31)42:55+18:4216:57
20Klara YngvessonD21 Elit (34)42:29+9:3210:26
38Henrik PerssonH21 Elit (45)53:19+20:4510:26

Upsala IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Martin EngqvistH80 (7)40:3415:58

Visborgs OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
15Andreas NikolaussonH21 Elit (45)40:16+7:427:52

Vittjärvs IK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Roland SalomonssonH70 (14)41:59+7:4014:22
9Evelina WickbomD21 Elit (34)38:13+5:169:23
13Amanda HolmgrenD21 Elit (34)39:33+6:369:43
18Krister BerglundH45 (25)54:13+20:5213:17
59Annika BerglundÖppen motion 5 (66)1:33:31+1:03:4630:10

VK Uvarna

16 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Hans-Erik JanssonÖppen motion 5 (66)29:459:35
5Åsa NilssonÖppen motion 1 (6)49:07+23:1922:07
5Marcus ErikssonH55 (17)31:01+3:508:36
9Jim PerssonH75 (10)1:34:09+55:3932:14
12Jan OlofssonH65 (12)58:28+21:1917:02
13Lars JonssonÖppen motion 8 (51)48:28+13:2010:46
13Markus EngbergÖppen motion 3 (31)41:13+17:0016:17
14Thomas EngbergÖppen motion 3 (31)41:18+17:0516:19
16Jonas WibergÖppen motion 5 (66)42:50+13:0513:49
17Pernilla HannusÖppen motion 5 (66)43:46+14:0114:07
19Erik BergforsÖppen motion 5 (66)43:53+14:0814:09
22Ida BergforsD14 (35)47:56+19:5515:27
29Karin ErikssonÖppen motion 3 (31)56:34+32:2122:21
34Kristina NilssonÖppen motion 5 (66)51:50+22:0516:43
47Sara NilssonÖppen motion 8 (51)1:29:18+54:1019:50
Elin BergforsInskolning (18)fullföljt
Kjell ErikssonH70 (14)ej start

Väsby OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Lukas OlssonH21 (4)40:559:05
2Joakim OlssonH21 (4)46:58+6:0310:26
3Filip OlssonH21 (4)1:17:15+36:2017:10
14Hans JonssonH50 (24)43:49+16:1512:10

Västerås SOK

36 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Anna LindgrenD45 (18)35:51+2:2410:27
2Jonna ForsD20 Elit (5)38:56+2:3410:45
3Simon SvenssonH14 (30)26:45+3:548:37
4Gunilla BomanD55 (14)44:23+6:1812:56
6Niclas AhlströmÖppen motion 7 (36)38:21+10:0513:08
7Malena AhlströmD45 (18)45:34+12:0713:17
8Lena TörnqvistD55 (14)57:38+19:3316:48
8Per SundströmH55 (17)37:15+10:0410:20
9Amanda HallD16 (18)55:11+18:0316:08
9Annika DavidssonD55 (14)58:00+19:5516:54
9Andreas NäslundH18 Elit (16)43:47+13:4710:45
11Anna HallD45 (18)1:00:53+27:2617:45
11Pontus LindgrenH18 Elit (16)56:39+26:3913:55
11Jonas Jensen-TornehedH40 (15)50:23+15:5412:20
11Stefan TörnqvistH55 (17)39:42+12:3111:01
12Joakim AhlströmH50 (24)40:46+13:1211:19
12Maja AhlströmD14 (35)38:41+10:4012:28
13Lill NallgårdD45 (18)1:05:17+31:5019:01
13Mikael DavidssonH50 (24)41:15+13:4111:27
13Tobias DahlmarkH16 (24)43:46+16:1012:47
13Jan-Olov BergmanH55 (17)41:10+13:5911:26
14Sixten TörnqvistH18 Elit (16)1:17:44+47:4419:05
15Kristina LindgrenD16 (18)1:09:09+32:0120:13
15Tommy BomanÖppen motion 7 (36)44:40+16:2415:17
15Hans NäslundÖppen motion 8 (51)49:09+14:0110:55
20Inger GunnarssonÖppen motion 7 (36)48:21+20:0516:33
24Sara NordinÖppen motion 3 (31)53:21+29:0821:05
24Lars HallH45 (25)1:16:34+43:1318:45
25David LindgrenH45 (25)1:23:54+50:3320:33
30Catharina DahlmarkÖppen motion 7 (36)1:14:58+46:4225:40
38Cecilia VälijeesiöÖppen motion 5 (66)54:43+24:5817:39
40Fredrik DahlmarkÖppen motion 8 (51)1:15:36+40:2816:48
43Elin DahlmarkÖppen motion 8 (51)1:22:01+46:5318:13
Jennifer SvenssonD16 (18)ej godkänd
Emil AhlströmH16 (24)ej godkänd
Kajsa HallD14 (35)ej godkänd

Åre OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
13Gunnar HedbergH70 (14)55:06+20:4718:52

Ärla IF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
8Oscar VångellH21 Elit (45)36:59+4:257:14
25Halvor Eid NielsenH21 Elit (45)44:47+12:138:45

Östersunds OK

19 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Tua DahlgrenD20 (1)50:4414:22
1Kurt HalvarssonH75 (10)38:3013:11
2Axel HalvarssonÖppen motion 5 (66)30:14+0:299:45
5Jens HalvarssonÖppen motion 5 (66)36:59+7:1411:55
5Inger DahlgrenD50 (10)46:23+11:4913:31
6Arvid HedmanU2 (19)24:00+9:2210:48
6Alva ErikssonD14 (35)34:59+6:5811:17
9Britta BrännströmD45 (18)52:40+19:1315:21
9Lars StrinnholmH65 (12)50:00+12:5114:34
11Kristina HammarfalkD55 (14)1:00:18+22:1317:34
13Linda ErikssonÖppen motion 5 (66)40:48+11:0313:09
13Måns ErikssonH18 Elit (16)1:08:20+38:2016:47
20Elsa ArnessonD14 (35)46:08+18:0714:52
23Anders DahlgrenH50 (24)1:01:42+34:0817:08
25Axel ArnessonH14 (30)43:39+20:4814:04
31Erik HedmanÖppen motion 8 (51)1:01:15+26:0713:36
37Anna WesterlundÖppen motion 8 (51)1:08:51+33:4315:18
Greta HedmanD12 (15)ej godkänd
Gry DahlgrenD14 (35)ej godkänd
Elin HedmanÖppen motion 5 (66)ej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser