*** Instance-specific ***

Officiell resultatlista för DM, lång, Bohuslän-Dal

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, lång, Bohuslän-Dal
Arrangörsorganisation: Idefjordens SK
Datum: söndag 26 augusti 2018

D21

6 060 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jennie AnderssonGöteborg-Majorna OK51:408:31
2Malin WidénUddevalla OK53:54+2:148:53
3Maria LundStenungsunds OK1:08:41+17:0111:20
4Maria ErikssonEds SK1:09:27+17:4711:27
5Linda ErikssonOK Skärmen1:10:49+19:0911:41
6Noa NoimanLev Hsaron1:27:43+36:0314:28

H21

8 710 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats NordbrødenHalden SK58:266:42
2Nitsan YasurIZRAEL OC59:29+1:036:49
3Petr HorvátSK SEVERKA ŠUMPERK1:01:09+2:437:01
4Victor FlingmarkUddevalla OK1:03:29+5:037:17
5Magnus ArvidssonBrattås CK1:03:55+5:297:20
6Ulrik OlssonBrattås CK1:05:30+7:047:31
7Jonathan RhysStenungsunds OK1:11:20+12:548:11
8Christian KarldénKvillebyns SK1:12:28+14:028:19
9Anton BernevingOK Gipen1:16:23+17:578:46
10Daniel OlssonUddevalla OK1:17:38+19:128:54
11Per KällvikÅmåls OK1:18:40+20:149:01
12Jonatan LarssonUddevalla OK1:20:37+22:119:15
13Mattias KlingbergLjungskile FK1:39:32+41:0611:25
14Linus OlssonOK Gipen1:41:30+43:0411:39
Patrik LilleengOK Gipenej godkänd
Oscar GustafssonIdefjordens SKej start

D18

5 120 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna Källvik LeufvénÅmåls OK45:478:56
2Erika Källvik LeufvénÅmåls OK47:42+1:559:18
3Ebba LindOK Skärmen50:42+4:559:54
4Sofia JohanssonOK Skärmen54:41+8:5410:40

H18

6 330 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Oskar CarlssonKvillebyns SKej start

D16

4 520 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida SüdhoffBrattås CK1:03:0113:56
2Frida JohanssonOK Skärmen1:06:18+3:1714:40

H16

4 930 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Willy FjällborgStenungsunds OK40:088:08
2Johan LundStenungsunds OK51:18+11:1010:24
3Melker AnderssonEds SK1:06:11+26:0313:25
4Arvid EkströmStenungsunds OK1:12:45+32:3714:45
5Erik PerssonBrattås CK1:18:15+38:0715:52

D14

3 150 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovis BergstrandBrattås CK28:399:05
2Elsie GerhardtBrattås CK44:27+15:4814:06
3Felicia SandinOK Skärmen44:59+16:2014:16
4Emilia SandinOK Skärmen50:33+21:5416:02

H14

3 150 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1David HermanssonÅmåls OK27:178:39
2Hjalmar OlssonUddevalla OK30:21+3:049:38
3Max NymanOK Gipen31:11+3:549:53
4Sebastian MitchellHOC35:02+7:4511:07
5Erik SüdhoffBrattås CK36:26+9:0911:33
Axel BrönnestamOK Gipenej start

D12

2 900 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malva ArvidssonBrattås CK22:337:46
2Alva OlssonÅmåls OK22:53+0:207:53
3Saga KällstrandÅmåls OK24:54+2:218:35
4Lisa Hafstad WallanderBrattås CK25:15+2:428:42
5Emma ChristianssonUddevalla OK25:50+3:178:54
6Klara PetterssonÅmåls OK26:20+3:479:04
7Molly BergstrandBrattås CK26:53+4:209:16
8Emilie HellströmÅmåls OK27:49+5:169:35
9Hilma EkströmStenungsunds OK31:11+8:3810:45
10Tilia OlssonUddevalla OK31:48+9:1510:57
11Lina AhlstedtÅmåls OK38:16+15:4313:11

H12

2 900 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin SkottÅmåls OK19:526:51
2Eric ÅhlÅmåls OK22:33+2:417:46
3Miles GerhardtBrattås CK23:59+4:078:16
4Floyd GerhardtBrattås CK24:31+4:398:27
5Arthur MitchellHOC26:23+6:319:05
6Pontus NilssonÅmåls OK28:57+9:059:58
7Harald RoessnerKvillebyns SK31:22+11:3010:48
8Alexander LännhultEds SK32:09+12:1711:05
9Viktor NilssonStångenäs AIS38:08+18:1613:08

D10

2 320 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eira OlssonÅmåls OK17:227:29
2Emma HellströmÅmåls OK24:17+6:5510:28
3Alice KällstrandÅmåls OK25:12+7:5010:51
4Elina ChristianssonUddevalla OK25:40+8:1811:03
5Jonna ÅhlÅmåls OK25:53+8:3111:09
6Vilja OlssonÅmåls OK31:25+14:0313:32

H10

2 320 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton ArvidssonBrattås CK22:499:50
2Oscar AhlstedtÅmåls OK31:36+8:4713:37
3William LännhultEds SK32:36+9:4714:03
4Simon SkottÅmåls OK34:31+11:4214:52

D35

6 060 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Jenny EkströmStenungsunds OKej godkänd

H35

7 130 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan TykessonRävetofta OK1:14:3910:28
2Lars-Henrik GalborgenEds SK2:08:16+53:3717:59
3Linus LännhultEds SK2:12:18+57:3918:33

H40

6 330 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas JohanssonÅmåls OK53:558:31
2Odd WallanderBrattås CK1:13:40+19:4511:38
3Tomas CarlssonÅmåls OK1:15:10+21:1511:52

H45

5 890 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jörgen ÅhlÅmåls OK48:018:09
2Mats ChristianssonUddevalla OK52:41+4:408:56
3Thomas BergstrandBrattås CK57:44+9:439:48

D50

4 460 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agneta ErikssonUddevalla OK50:1311:15
2Helena ErikssonEds SK50:25+0:1211:18
3Kristina LindOK Skärmen52:35+2:2211:47
4Annelie JohanssonOK Skärmen58:54+8:4113:12
5Kerstin MitchellHOC1:07:29+17:1615:07

H50

5 570 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter PetterssonÅmåls OK49:058:48
2Gert AnderssonEds SK51:44+2:399:17
3Tomas HermanssonÅmåls OK54:54+5:499:51
4Anders PetterssonStigsökarna56:51+7:4610:12
5Johan LilljeqvistStigsökarna59:38+10:3310:42
6Karl ErikssonUddevalla OK1:02:01+12:5611:08
7Fredrik NilssonStångenäs AIS1:18:58+29:5314:10
Jan Tore HenriksenNydalens SKej start

D55

3 870 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina BirathStenungsunds OK43:5511:20
2Nina BejbomUddevalla OK50:19+6:2413:00
3Birgit HanssonHerrestads AIF51:29+7:3413:18
4Mona OlssonBrattås CK1:08:24+24:2917:40

H55

5 570 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan HanssonStenungsunds OK49:238:51
2Mats HugosonKvillebyns SK1:05:14+15:5111:42
3Mats LindströmOK Skärmen1:05:58+16:3511:50
4Mikael JohanssonOK Skärmen1:15:26+26:0313:32

D60

3 870 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria ErikssonÅmåls OK40:2210:25
2Liv Inger PrangerødTistedalen Friluftslag40:37+0:1510:29
3Kerstin BurmanKvillebyns SK52:58+12:3613:41
4Anneli Brander NilssonStenungsunds OK58:54+18:3215:13
5Eva KarlssonUddevalla OK59:20+18:5815:19
6Märit GustafssonEds SK59:52+19:3015:28
7Kerstin Haugen LundStenungsunds OK1:17:26+37:0420:00
8Britt KarlssonStenungsunds OK1:22:40+42:1821:21
9Kerstin LjungbergOK Gipen1:23:38+43:1621:36

H60

4 820 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sten GustafssonEds SK40:198:21
2Lasse JohanssonEds SK45:56+5:379:31
3Carl-Göran StrutsEds SK48:32+8:1310:04
4Ulf BjörkdahlHerrestads AIF49:58+9:3910:21
5Christer ErikssonÅmåls OK51:53+11:3410:45
6Urban LarssonOK Gipen52:16+11:5710:50
7Arne LundStenungsunds OK54:09+13:5011:14
8Lars ElfvingOK Gipen54:58+14:3911:24
9Anders ErikssonOK Gipen56:41+16:2211:45
10Bror WidénUddevalla OK57:32+17:1311:56
11Börje SundbergOK Gipen1:04:13+23:5413:19
12Göran AndreassonOK Kroppefjäll1:12:24+32:0515:01
13Reine SpetzStenungsunds OK1:18:59+38:4016:23

D65

3 710 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva TykessonRävetofta OK43:5611:50
2Marion HallstenUddevalla OK55:32+11:3614:58
3Gunnel TurpeinenKvillebyns SK55:41+11:4515:00
Marit Bokerød  HansenIdd SPKej godkänd

H65

4 460 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats KarlssonStenungsunds OK41:059:12
2Kent KardellLjungskile FK41:49+0:449:22
3Bent GalborgenIndre Østfold OK45:17+4:1210:09
4Gunnar BejbomUddevalla OK48:18+7:1310:49
5Conny JidetoftStångenäs AIS49:06+8:0111:00
6Roalh KlevelandKvillebyns SK50:22+9:1711:17
7Arvid GalborgenEds SK51:00+9:5511:26
8Yngve NilssonOK Gipen51:12+10:0711:28
9Roland MattssonOK Skärmen52:49+11:4411:50
10Bo KarlssonLjungskile FK54:35+13:3012:14
11Jan-Erik PålssonUddevalla IS56:44+15:3912:43
12Janne ErikssonEds SK1:01:21+20:1613:45
13Hans-Erik RingströmHåby IF1:05:07+24:0214:36
14Dan WidercrantzOK Skärmen1:09:34+28:2915:35
Arne AlfredssonUddevalla OKej godkänd
Per IvarssonUddevalla OKej godkänd

H70

3 870 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Willy GrønstadGimle IF39:1910:09
2Rune SandbergUddevalla OK40:40+1:2110:30
3Bengt-Olof JohanssonStångenäs AIS42:08+2:4910:53
4Leif BokerødIdd SPK42:27+3:0810:58
5Lennart HermanssonStångenäs AIS46:26+7:0711:59
6Per-Arne KällénUddevalla OK47:10+7:5112:11
7Olof KarlssonUddevalla OK51:36+12:1713:20
8Lars-Evan PetterssonKolbotn o Skimt OL54:22+15:0314:02
9Bertil HermanssonStenungsunds OK58:19+19:0015:04
10Oskar JohanssonStångenäs AIS58:37+19:1815:08
11Allan WikströmStångenäs AIS59:47+20:2815:26
12Johnny KarlssonUddevalla OK1:07:46+28:2717:30
Lennart FärjhageOK Gipenej godkänd

H75

2 490 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Matts MattssonOK Gipen35:2014:11
2Gunnar PerssonSvanesunds GIF37:01+1:4114:51
3Ove KilbornUddevalla IS49:44+14:2419:58

Inskolning

2 380 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Sofia RoessnerKvillebyns SK41:2017:22

U1

2 320 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elias ChristianssonUddevalla OK37:0916:00
2Patricia ErikssonOK Skärmen42:58+5:4918:31
3Ida NilssonÅmåls OK45:43+8:3419:42
Knut ErikssonBrattås CKej start

U2

2 900 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Einar RoessnerKvillebyns SK37:5113:03
2Jessica ErikssonOK Skärmen46:57+9:0616:11
2Rebecca ErikssonOK Skärmen46:57+9:0616:11
4Nils EkströmStenungsunds OK50:28+12:3717:24
5Oskar OlssonÅmåls OK56:14+18:2319:23
Nils ErikssonBrattås CKej start

Öppen motion 1

2 320 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina WernerssonOK Orinto47:5520:39
2Harriet NymanOK Gipen57:32+9:3724:47

Öppen motion 3

2 900 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oscar NymanOK Gipen38:5313:24
2Liv LindOK Skärmen1:13:08+34:1525:13

Öppen motion 5

3 150 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lea TaraldsvikSarpsborg OL34:0010:47
2Nina PetterssonÅmåls OK39:25+5:2512:30
3Monica NordbrødenHalden SK46:58+12:5814:54

Öppen motion 6

5 750 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Øivind BergetSarpsborg OL1:22:1514:18

Öppen motion 7

2 860 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael FjällborgStenungsunds OK32:3911:24
2Michaela KällstrandÅmåls OK33:31+0:5211:43
3Jörgen NymanOK Gipen34:39+2:0012:06
4Bjørn Ketil HansenSarpsborg OL38:28+5:4913:26
5Mikael NilssonÅmåls OK46:29+13:5016:15
6Linda GerhardtBrattås CK57:22+24:4320:03
7Conny WernerssonOK Orinto1:04:06+31:2722:24
8Gunilla HolmbergHerrestads AIF1:07:09+34:3023:28
9Monica BrönnestamOK Gipen1:21:37+48:5828:32
10Bibbi GustafssonOK Gipen1:38:06+1:05:2734:18

Öppen motion 8

4 930 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torbjörn AlmegiusStenungsunds OK47:389:39
2Adam KarlssonHagaby GoIF Örebro48:16+0:389:47
3Jørn NordbrødenHalden SK55:02+7:2411:09
4Carl HansenUddevalla OK55:25+7:4711:14
5Kristina HellströmÅmåls OK59:54+12:1612:09
6Magnus HellströmÅmåls OK1:02:14+14:3612:37
7Siri HansenUddevalla OK1:02:27+14:4912:40
8Hanna KarlssonStenungsunds OK1:04:11+16:3313:01
9Mattias HolmströmÅmåls OK1:20:05+32:2716:14
Tim OlssonBrattås CKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser