Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, stafett, Bohuslän-Dal

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: DM, stafett, Bohuslän-Dal
Arrangörsorganisationer: Ljungskile FK / Uddevalla OK
Datum: söndag 23 september 2018

H21

6 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Uddevalla OK 11:37:24
1. Victor Flingmark18:03118:031
2. Axel Wassenius21:04139:07100:00
3. Victor Flingmark24:412+4:471:03:48100:00
4. Axel Wassenius33:365+14:451:37:24100:00
2OK Gipen 11:42:04+4:40
1. Anton Berneving18:162+0:1318:162+0:13
2. Patrik Lilleeng21:282+0:2439:4420+0:37+0:24
3. Anton Berneving26:193+6:251:06:0320+2:15+1:38
4. Patrik Lilleeng36:016+17:101:42:0420+4:40+2:25
3Åmåls OK 11:43:48+6:24
1. Jörgen Åhl18:183+0:1518:183+0:15
2. Tomas Johansson40:126+19:0858:305+2+19:23+19:08
3. Jörgen Åhl26:274+6:331:24:5750+21:09+1:46
4. Tomas Johansson18:5111:43:483-2+6:24-14:45
4Brattås CK 11:45:42+8:18
1. Ulrik Olsson18:183+0:1518:183+0:15
2. Tim Olsson27:134+6:0945:3130+6:24+6:09
3. Ulrik Olsson27:175+7:231:12:4830+9:00+2:36
4. Tim Olsson32:544+14:031:45:424+1+8:18-0:42
5Stenungsunds OK 11:46:14+8:50
1. Jonathan Rhys (Harlequins Orienteering Club)28:476+10:4428:476+10:44
2. Jan Hansson33:585+12:541:02:4560+23:38+12:54
3. Jonathan Rhys (Harlequins Orienteering Club)19:5411:22:394-2+18:51-4:47
4. Jan Hansson23:352+4:441:46:145+1+8:50-10:01
6Stenungsunds OK 22:05:13+27:49
1. Erik Lund27:365+9:3327:365+9:33
2. Torbjörn Almegius21:453+0:4149:214-1+10:14+0:41
3. Erik Lund44:196+24:251:33:406+2+29:52+19:38
4. Torbjörn Almegius31:333+12:422:05:1360+27:49-2:03
Eds SK 1ej start
1. Annika Lännhultej startej start
2. Linus Lännhultej startej start
3. Annika Lännhultej startej start
4. Linus Lännhultej startej start
Idefjordens SK 1ej start
1. Oscar Gustafssonej startej start
2. Roger Gustafssonej startej start
3. Oscar Gustafssonej startej start
4. Roger Gustafssonej startej start
Stångenäs AIS 1ej start
1. Tobias Govikej startej start
2. Mattias Johanssonej startej start
3. Tobias Govikej startej start
4. Mattias Johanssonej startej start

D21

4 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Skärmen 11:45:09
1. Sofia Johansson23:10123:101
2. Frida Johansson26:432+3:5149:53100:00
3. Sofia Johansson25:2711:15:20100:00
4. Frida Johansson29:4911:45:09100:00
2Uddevalla OK 11:56:04+10:55
1. Frida Strömgård26:112+3:0126:112+3:01
2. Åsa Jarhag Håkansson29:343+6:4255:4520+5:52+2:51
3. Frida Strömgård29:553+4:281:25:4020+10:20+4:28
4. Åsa Jarhag Håkansson30:242+0:351:56:0420+10:55+0:35
3Eds SK 12:01:39+16:30
1. Ingrid Jansson31:193+8:0931:193+8:09
2. Gunnilla Ottersten29:354+6:431:00:5430+11:01+2:52
3. Ingrid Jansson29:322+4:051:30:2630+15:06+4:05
4. Gunnilla Ottersten31:133+1:242:01:3930+16:30+1:24
Åmåls OK 1utgått
1. Linnea Axelsson1:02:144+39:041:02:144+39:04
2. Emelie Backman22:5211:25:0640+35:13-3:51
3. Linnea Axelssonutgåttutgått
4. Emelie Backmanutgåttutgått

H16

1 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Stenungsunds OK 11:10:20
1. Johan Lund17:14117:141
2. Arvid Ekström17:30134:44100:00
3. Johan Lund18:20153:04100:00
4. Arvid Ekström17:1611:10:20100:00

H14

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Åmåls OK / Uddevalla OK 156:25
1. David Hermansson12:47112:471
2. Hjalmar Olsson (Uddevalla OK)12:59125:46100:00
3. David Hermansson15:492+2:2141:35100:00
4. Hjalmar Olsson (Uddevalla OK)14:50156:25100:00
2OK Gipen 11:12:21+15:56
1. Max Nyman24:423+11:5524:423+11:55
2. Axel Brönnestam13:122+0:1337:542-1+12:08+0:13
3. Max Nyman18:473+5:1956:413+1+15:06+2:58
4. Axel Brönnestam15:402+0:501:12:212-1+15:56+0:50
3Brattås CK 11:14:14+17:49
1. Erik Südhoff17:062+4:1917:062+4:19
2. Elsie Gerhardt26:043+13:0543:103+1+17:24+13:05
3. Erik Südhoff13:28156:382-1+15:03-2:21
4. Elsie Gerhardt17:363+2:461:14:143+1+17:49+2:46

H12

8 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Åmåls OK 236:48
1. Pontus Nilsson7:473+0:197:473+0:19
2. Arvid Eriksson9:19117:061-2-0:19
3. Pontus Nilsson9:405+1:5726:462+1+1:17+1:17
4. Arvid Eriksson10:023+0:3636:481-1-1:17
2Åmåls OK 337:24+0:36
1. Albin Skott7:2817:281
2. Oscar Ahlstedt10:182+0:5917:462+1+0:40+0:40
3. Albin Skott7:43125:291-1-0:40
4. Oscar Ahlstedt11:556+2:2937:242+1+0:36+0:36
3Åmåls OK 138:14+1:26
1. Klara Pettersson7:442+0:167:442+0:16
2. Simon Skott10:443+1:2518:283+1+1:22+1:06
3. Klara Pettersson8:234+0:4026:5130+1:220:00
4. Simon Skott11:235+1:5738:1430+1:26+0:04
4Eds SK 142:22+5:34
1. William Lännhult11:314+4:0311:314+4:03
2. Alexander Lännhult10:534+1:3422:2440+5:18+1:15
3. William Lännhult9:506+2:0732:1440+6:45+1:27
4. Alexander Lännhult10:084+0:4242:2240+5:34-1:11
5Brattås CK 146:41+9:53
1. Miles Gerhardt13:065+5:3813:065+5:38
2. Floyd Gerhardt16:055+6:4629:1150+12:05+6:27
3. Miles Gerhardt8:042+0:2137:1550+11:46-0:19
4. Floyd Gerhardt9:26146:4150+9:53-1:53
6Kvillebyns SK 11:01:12+24:24
1. Elliott Wilson13:316+6:0313:316+6:03
2. Harald Roessner21:097+11:5034:4060+17:34+11:31
3. Elliott Wilson10:587+3:1545:3860+20:09+2:35
4. Harald Roessner15:347+6:081:01:1260+24:24+4:15
7Ljungskile FK 11:33:29+56:41
1. Vide Klingberg22:017+14:3322:017+14:33
2. Jakob Sundberg30:118+20:5252:1270+35:06+20:33
3. Vide Klingberg17:378+9:541:09:4970+44:20+9:14
4. Jakob Sundberg23:408+14:141:33:2970+56:41+12:21
Brattås CK 2ej godkänd
1. Anton Arvidssonej godkändej godkänd
2. Doris Lagergren18:096+8:50ej godkänd
3. Anton Arvidsson8:093+0:26ej godkänd
4. Doris Lagergren9:292+0:03ej godkänd

D12

11 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Brattås CK 131:54
1. Malva Arvidsson7:1117:111
2. Molly Bergstrand8:31115:42100:00
3. Malva Arvidsson7:373+0:1623:19100:00
4. Molly Bergstrand8:35131:54100:00
2Uddevalla OK 136:39+4:45
1. Tilia Olsson10:254+3:1410:254+3:14
2. Emma Christiansson9:303+0:5919:5540+4:13+0:59
3. Tilia Olsson7:232+0:0227:185+1+3:59-0:14
4. Emma Christiansson9:212+0:4636:392-3+4:45+0:46
3Brattås CK 236:40+4:46
1. Lotta Lagergren10:254+3:1410:254+3:14
2. Lisa Hafstad Wallander9:314+1:0019:565+1+4:14+1:00
3. Lotta Lagergren7:21127:174-1+3:58-0:16
4. Lisa Hafstad Wallander9:233+0:4836:403-1+4:46+0:48
4Åmåls OK 240:04+8:10
1. Emilie Hellström7:553+0:447:553+0:44
2. Jonna Åhl9:212+0:5017:162-1+1:34+0:50
3. Emilie Hellström9:515+2:3027:073+1+3:48+2:14
4. Jonna Åhl12:575+4:2240:044+1+8:10+4:22
5Åmåls OK 340:08+8:14
1. Alva Olsson7:192+0:087:192+0:08
2. Emma Hellström10:065+1:3517:253+1+1:43+1:35
3. Alva Olsson8:534+1:3226:182-1+2:59+1:16
4. Emma Hellström13:507+5:1540:085+3+8:14+5:15
6Åmåls OK 148:49+16:55
1. Lina Ahlstedt11:266+4:1511:266+4:15
2. Eira Olsson14:408+6:0926:0660+10:24+6:09
3. Lina Ahlstedt12:2810+5:0738:347+1+15:15+4:51
4. Eira Olsson10:154+1:4048:496-1+16:55+1:40
7Ljungskile FK 152:15+20:21
1. Elsa Forseng13:188+6:0713:188+6:07
2. Elin Sundberg13:277+4:5626:457-1+11:03+4:56
3. Elsa Forseng11:447+4:2338:296-1+15:10+4:07
4. Elin Sundberg13:466+5:1152:157+1+20:21+5:11
8Ljungskile FK 31:01:00+29:06
1. Ebba Forseng13:209+6:0913:209+6:09
2. Astrid Samuelsson15:499+7:1829:098-1+13:27+7:18
3. Ebba Forseng14:2711+7:0643:3680+20:17+6:50
4. Astrid Samuelsson17:2411+8:491:01:0080+29:06+8:49
9Uddevalla OK 21:01:04+29:10
1. Linn Alm19:1010+11:5919:1010+11:59
2. Alva Zakariasson12:516+4:2032:019-1+16:19+4:20
3. Linn Alm12:158+4:5444:1690+20:57+4:38
4. Alva Zakariasson16:489+8:131:01:0490+29:10+8:13
10Ljungskile FK 21:12:30+40:36
1. Vera Klingberg22:1011+14:5922:1011+14:59
2. Celia Klingberg21:5610+13:2544:0610-1+28:24+13:25
3. Vera Klingberg11:296+4:0855:35100+32:16+3:52
4. Celia Klingberg16:5510+8:201:12:30100+40:36+8:20
Uddevalla OK 2ej godkänd
1. Elina Christiansson11:317+4:2011:317+4:20
2. Vilma Henrikssonej godkändej godkänd
3. Elina Christiansson12:249+5:03ej godkänd
4. Vilma Henriksson16:478+8:12ej godkänd

H80

7 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Uddevalla OK 21:09:28
1. Jonas Zakariasson12:55112:551
2. Håkan Lindén21:546+7:0334:494+3+3:31+3:31
3. Jonas Zakariasson20:304+7:4655:192-2+2:13-1:18
4. Håkan Lindén14:0911:09:281-1-2:13
2OK Gipen 11:12:39+3:11
1. Johan Nyman13:152+0:2013:152+0:20
2. Jörgen Nyman21:265+6:3534:413+1+3:23+3:03
3. Johan Nyman22:066+9:2256:474+1+3:41+0:18
4. Jörgen Nyman15:522+1:431:12:392-2+3:11-0:30
3Eds SK 1 utan tävlan1:17:00+7:32
1. Melker Andersson15:264+2:3115:264+2:31
2. Gert Andersson17:074+2:1632:332-2+1:15-1:16
3. Melker Andersson23:557+11:1156:283+1+3:22+2:07
4. Gert Andersson20:323+6:231:17:0030+7:32+4:10
4Åmåls OK 21:17:06+7:38
1. Peter Pettersson15:113+2:1615:113+2:16
2. Tomas Carlsson16:072+1:1631:181-2-2:16
3. Peter Pettersson21:485+9:0453:06100:00
4. Tomas Carlsson24:006+9:511:17:064+3+7:38+7:38
5Åmåls OK 11:20:51+11:23
1. Kristina Hellström25:406+12:4525:406+12:45
2. Tomas Hermansson14:51140:315-1+9:13-3:32
3. Kristina Hellström18:243+5:4058:5550+5:49-3:24
4. Tomas Hermansson21:564+7:471:20:5150+11:23+5:34
6Brattås CK 11:25:12+15:44
1. Thomas Bergstrand29:507+16:5529:507+16:55
2. Odd Wallander16:143+1:2346:046-1+14:46-2:09
3. Thomas Bergstrand15:312+2:471:01:3560+8:29-6:17
4. Odd Wallander23:375+9:281:25:1260+15:44+7:15
7Uddevalla OK 11:31:12+21:44
1. Mats Christiansson21:165+8:2121:165+8:21
2. Malin Christiansson32:597+18:0854:157+2+22:57+14:36
3. Mats Christiansson12:4411:06:5970+13:53-9:04
4. Malin Christiansson24:137+10:041:31:1270+21:44+7:51
Stigsökarna 1ej start
1. Fredrik Lilljeqvistej startej start
2. Johan Lilljeqvistej startej start
3. Fredrik Lilljeqvistej startej start
4. Johan Lilljeqvistej startej start

D80

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Stenungsunds OK 11:17:18
1. Hanna Karlsson17:25117:251
2. Christina Birath19:342+1:5636:59100:00
3. Hanna Karlsson20:312+2:0757:30100:00
4. Christina Birath19:4811:17:18100:00
2OK Gipen 11:18:10+0:52
1. Johanna Ronnede21:523+4:2721:523+4:27
2. Sofia Samuelsson17:38139:302-1+2:31-1:56
3. Johanna Ronnede18:24157:5420+0:24-2:07
4. Sofia Samuelsson20:162+0:281:18:1020+0:52+0:28
3Stigsökarna 11:35:08+17:50
1. Anneli Gordon18:502+1:2518:502+1:25
2. Ingela Karlsson22:133+4:3541:033+1+4:04+2:39
3. Anneli Gordon21:423+3:181:02:4530+5:15+1:11
4. Ingela Karlsson32:233+12:351:35:0830+17:50+12:35

H100

8 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Skärmen 11:00:45
1. Mats Lindström17:314+2:1417:314+2:14
2. Mats Hallsten14:382+2:0732:093-1+1:13-1:01
3. Mats Lindström15:243+1:1147:3330+1:55+0:42
4. Mats Hallsten13:1211:00:451-2-1:55
2Uddevalla1:01:54+1:09
1. Karl Eriksson15:17115:171
2. Agneta Eriksson16:084+3:3731:252+1+0:29+0:29
3. Karl Eriksson14:13145:381-1-0:29
4. Agneta Eriksson16:165+3:041:01:542+1+1:09+1:09
3Herrestads AIF 11:06:28+5:43
1. Ulf Björkdahl16:002+0:4316:002+0:43
2. Birgit Hansson16:115+3:4032:114+2+1:15+0:32
3. Ulf Björkdahl14:462+0:3346:572-2+1:19+0:04
4. Birgit Hansson19:317+6:191:06:283+1+5:43+4:24
4Stångenäs AIS 11:08:23+7:38
1. Fredrik Nilsson18:255+3:0818:255+3:08
2. Tommy Johansson12:31130:561-4-3:08
3. Fredrik Nilsson22:497+8:3653:454+3+8:07+8:07
4. Tommy Johansson14:383+1:261:08:2340+7:38-0:29
5OK Skärmen 21:09:54+9:09
1. Bengt Zetterberg19:137+3:5619:137+3:56
2. Mikael Johansson18:156+5:4437:286-1+6:32+2:36
3. Bengt Zetterberg16:195+2:0653:475-1+8:09+1:37
4. Mikael Johansson16:074+2:551:09:5450+9:09+1:00
6Uddevalla OK 21:20:08+19:23
1. Martin West19:398+4:2219:398+4:22
2. Ylva West22:517+10:2042:307-1+11:34+7:12
3. Martin West16:144+2:0158:446-1+13:06+1:32
4. Ylva West21:248+8:121:20:0860+19:23+6:17
Håby IF 1ej godkänd
1. Hans-Erik Ringström18:366+3:1918:366+3:19
2. Sven Ringström15:493+3:1834:255-1+3:29+0:10
3. Hans-Erik Ringströmej godkändej godkänd
4. Sven Ringström13:362+0:24ej godkänd
OK Gipen 1ej godkänd
1. Claes Olsson17:203+2:0317:203+2:03
2. Claes Franssonej godkändej godkänd
3. Claes Olsson17:166+3:03ej godkänd
4. Claes Fransson16:506+3:38ej godkänd

D100

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Uddevalla OK 11:20:21
1. Eva Karlsson17:20117:201
2. Nina Bejbom23:332+0:5140:53100:00
3. Eva Karlsson19:1311:00:06100:00
4. Nina Bejbom20:1511:20:21100:00
2Stenungsunds OK 11:27:22+7:01
1. Kerstin Haugen Lund19:263+2:0619:263+2:06
2. Anneli Brander Nilsson22:42142:082-1+1:15-0:51
3. Kerstin Haugen Lund20:203+1:071:02:2820+2:22+1:07
4. Anneli Brander Nilsson24:543+4:391:27:2220+7:01+4:39
3Kvillebyns SK 11:30:22+10:01
1. Kerstin Burman17:342+0:1417:342+0:14
2. Roessner Eva31:023+8:2048:363+1+7:43+7:29
3. Kerstin Burman19:302+0:171:08:0630+8:00+0:17
4. Roessner Eva22:162+2:011:30:2230+10:01+2:01

H120

7 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Eds SK 154:38
1. Lasse Johansson14:09114:091
2. Sten Gustafsson13:35127:44100:00
4. Lasse Johansson15:173+0:5243:01100:00
5. Sten Gustafsson11:37154:38100:00
2OK Gipen 21:00:29+5:51
1. Lars Elfving14:332+0:2414:332+0:24
2. Sören Lind14:212+0:4628:5420+1:10+0:46
4. Lars Elfving16:215+1:5645:1520+2:14+1:04
5. Sören Lind15:143+3:371:00:2920+5:51+3:37
3OK Gipen 11:03:36+8:58
1. Tomas Nilsson15:213+1:1215:213+1:12
2. Urban Larsson17:163+3:4132:3730+4:53+3:41
4. Tomas Nilsson16:236+1:5849:0030+5:59+1:06
5. Urban Larsson14:362+2:591:03:3630+8:58+2:59
4Stenungsunds OK 11:09:21+14:43
1. Mats Karlsson15:244+1:1515:244+1:15
2. Arne Lund18:084+4:3333:3240+5:48+4:33
4. Mats Karlsson15:304+1:0549:0240+6:01+0:13
5. Arne Lund20:195+8:421:09:2140+14:43+8:42
5Kvillebyns SK 11:15:43+21:05
1. Roalh Kleveland18:397+4:3018:397+4:30
2. Mats Hugoson20:115+6:3638:5070+11:06+6:36
4. Roalh Kleveland21:067+6:4159:5670+16:55+5:49
5. Mats Hugoson15:474+4:101:15:435-2+21:05+4:10
6Eds SK 21:16:12+21:34
1. Carl-Göran Struts16:455+2:3616:455+2:36
2. Arvid Galborgen21:537+8:1838:386+1+10:54+8:18
4. Carl-Göran Struts14:25153:035-1+10:02-0:52
5. Arvid Galborgen23:097+11:321:16:126+1+21:34+11:32
7Uddevalla OK 11:16:18+21:40
1. Gunnar Bejbom17:056+2:5617:056+2:56
2. Arne Alfredsson21:326+7:5738:375-1+10:53+7:57
4. Gunnar Bejbom14:442+0:1953:216+1+10:20-0:33
5. Arne Alfredsson22:576+11:201:16:187+1+21:40+11:20

D120

4 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Eds SK 11:36:13
1. Yvonne Galborgen32:504+3:2732:504+3:27
2. Helena Eriksson16:45149:351-3-3:27
4. Yvonne Galborgen31:124+6:431:20:47100:00
5. Helena Eriksson15:2611:36:13100:00
2OK Gipen 21:46:03+9:50
1. Kerstin Ljungberg32:393+3:1632:393+3:16
2. Eva Lingegård25:232+8:3858:0230+8:27+5:11
4. Kerstin Ljungberg24:462+0:171:22:4830+2:01-6:26
5. Eva Lingegård23:152+7:491:46:032-1+9:50+7:49
3Uddevalla OK 11:57:16+21:03
1. Marion Hallsten29:23129:231
2. Inga-Lill Nilsson27:493+11:0457:122+1+7:37+7:37
4. Marion Hallsten24:2911:21:4120+0:54-6:43
5. Inga-Lill Nilsson35:353+20:091:57:163+1+21:03+20:09
4OK Gipen 12:22:46+46:33
1. Gudrun Medman30:062+0:4330:062+0:43
2. Bibbi Gustafsson37:354+20:501:07:414+2+18:06+17:23
4. Gudrun Medman28:213+3:521:36:0240+15:15-2:51
5. Bibbi Gustafsson46:444+31:182:22:4640+46:33+31:18

H140

6 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Uddevalla OK 241:56
1. Rune Sandberg10:02110:021
2. Per-Arne Källén11:292+0:3421:312+1+0:33+0:33
4. Rune Sandberg10:50132:211-1-0:33
5. Per-Arne Källén9:35141:56100:00
2Stångenäs AIS 144:57+3:01
1. Lennart Hermansson10:032+0:0110:032+0:01
2. Bengt-Olof Johansson10:55120:581-1-0:01
4. Lennart Hermansson11:272+0:3732:252+1+0:04+0:04
5. Bengt-Olof Johansson12:324+2:5744:5720+3:01+2:57
3Uddevalla OK 145:09+3:13
1. Olof Karlsson10:083+0:0610:083+0:06
2. Per Ivarsson11:573+1:0222:0530+1:07+1:01
4. Olof Karlsson12:073+1:1734:1230+1:51+0:44
5. Per Ivarsson10:572+1:2245:0930+3:13+1:22
4OK Gipen 256:46+14:50
1. Börje Sundberg12:304+2:2812:304+2:28
2. Matts Mattsson14:105+3:1526:405+1+5:42+3:14
4. Börje Sundberg14:084+3:1840:484-1+8:27+2:45
5. Matts Mattsson15:585+6:2356:4640+14:50+6:23
5Svanesunds GIF 11:22:05+40:09
1. Gunnar Persson19:046+9:0219:046+9:02
2. Jan Kjellström16:446+5:4935:4860+14:50+5:48
4. Gunnar Persson17:055+6:1552:535-1+20:32+5:42
5. Jan Kjellström29:126+19:371:22:0550+40:09+19:37
OK Gipen 1ej godkänd
1. Lennart Färjhage12:365+2:3412:365+2:34
2. Yngve Nilsson12:444+1:4925:204-1+4:22+1:48
4. Lennart Färjhageej godkändej godkänd
5. Yngve Nilsson11:253+1:50ej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser