Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veterantävling

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veterantävling
Arrangörsorganisation: Nyköpings OK
Datum: tisdag 23 maj 2017

A

4 300 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl-Erik JohanssonOK Södertörn43:0810:01
2Karin GustafssonSträngnäs-Malmby OL44:29+1:2110:20
3Stig LandstorpOK Tor45:50+2:4210:39
4Rolf MathisenEskilstuna OL47:31+4:2311:03
5Leif MathisenEOL47:51+4:4311:07
6Åke WansölinSöders-Tyresö48:03+4:5511:10
7Kjell HolmbergOK Södertörn49:03+5:5511:24
8Stig PedersonSödertälje IF50:10+7:0211:40
9Göran SvärdOK Klemmingen50:12+7:0411:40
10Runar AldénOK Kolmården50:18+7:1011:41
11Jerry HolmEskilstuna OL50:58+7:5011:51
12Lennart OlssonIK Standard51:08+8:0011:53
13Anders HasselboOK Måsen53:16+10:0812:23
14Jan LindgrenOK Södertörn53:51+10:4312:31
15Björn SveréusSödertälje-Nykvarn OF55:33+12:2512:55
16Kurt Håkan AnderssonOK Tor55:53+12:4512:59
17Kjell BlombergIK Standard56:06+12:5813:02
18Britt-Marie AldénOK Kolmården56:07+12:5913:03
19Kjell OhlssonFredrikshofs IF Skid & OK56:37+13:2913:10
20Ove JohanssonOK Kolmården57:25+14:1713:21
21Alf Eriksson-LångSöders-Tyresö58:52+15:4413:41
22Rolf LindIK Standard59:53+16:4513:55
23Ronny HedlundOK Södertörn1:00:50+17:4214:08
24Frank NordahlSträngnäs-Malmby OL1:03:20+20:1214:43
25Rolf SkoglundHellas Orientering1:06:30+23:2215:27
26Aila HalttunenHaninge SOK1:06:56+23:4815:33
27Staffan HolmbergSödertälje-Nykvarn OF1:07:36+24:2815:43
28Staffan ElmhagenSöders-Tyresö1:11:31+28:2316:37
Jan ForsellSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Christer AndénSödertälje-Nykvarn OFutgått

B

3 520 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stig Arne BorgÄrla IF37:3710:41
2Rolf HedlundEskilstuna OL41:04+3:2711:40
3Bengt JönssonÅkers IF44:11+6:3412:33
4Per-Erik CarleniusKatrineholms OK44:21+6:4412:35
5Anders MobergKatrineholms OK45:27+7:5012:54
6Ulf StridhSnättringe SK45:44+8:0712:59
7Anders RymanSträngnäs-Malmby OL46:51+9:1413:18
8Bendy WallinTrosabygdens OK47:46+10:0913:34
9Jan-Olof GustKatrineholms OK48:50+11:1313:52
10Jarl Erik PalmKjula IF49:51+12:1414:09
11Kerstin PalmKjula IF50:45+13:0814:25
12Ulf SvedestamEskilstuna OL51:08+13:3114:31
13Sven-Arne NilssonOK Klemmingen51:26+13:4914:36
14SKjell NilssonOK Klemmingen51:51+14:1414:43
15Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF52:53+15:1615:01
16Vivianne HolgerssonOK Måsen53:13+15:3615:07
17Jan EnesvedSödertälje IF53:47+16:1015:16
18Ingrid GraneliHaninge SOK54:09+16:3215:23
19Roland AlsénOK Roxen54:43+17:0615:32
20Hans LindgrenTrosabygdens OK56:35+18:5816:04
21Stig GustavssonSödertälje IF1:00:09+22:3217:05
22Ingemar GustafssonOK Tjärnen1:00:27+22:5017:10
23Kjell JanssonOK Måsen1:01:15+23:3817:24
24Kurt ZanderVästerås SOK1:04:22+26:4518:17
25Martin ErikssonOK Södertörn1:05:13+27:3618:31
26Stina GunnarssonÄrlaIF1:06:27+28:5018:52
27Berit GustavssonSödertälje IF1:07:15+29:3819:06
28Sixten WesterlundSödertälje IF1:09:45+32:0819:48
29Margareta ErikssonOK Klemmingen1:14:00+36:2321:01
Sven AnderssonOK Hällenej godkänd
Sune LindellOK Hällenej godkänd
Fred ÅhlundOK Klemmingenej godkänd
Leif JanssonEskilstuna OLej godkänd

C

2 750 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf JerningSödertälje IF34:0312:22
2Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF35:11+1:0812:47
3Anna BlomgrenTullinge SK35:44+1:4112:59
4Stig ThorssonSödertälje-Nykvarn OF37:51+3:4813:45
5Arne ÅhmanTumba-Mälarhöjden OK40:21+6:1814:40
6Hans HolgerssonOK Måsen44:44+10:4116:16
7Lars-Erik ThofeltOK Klemmingen44:54+10:5116:19
8Christer LiwellÄrla IF45:40+11:3716:36
9Bertil WahlqvistIFK Norrköpings OK46:13+12:1016:48
10Ulla LindellOK Hällen46:17+12:1416:49
11Rolf LindblomKjula IF48:06+14:0317:29
12Arne Almstr”mKlubblös48:50+14:4717:45
13Jan FlodinOK Nalle49:06+15:0317:51
14Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF49:52+15:4918:08
15Nils JohanssonOK Tjärnen50:54+16:5118:30
16Ulf EskilssonOK Södertörn51:29+17:2618:43
17Lars-Gunnar LarssonOK Tor54:59+20:5619:59
18Lauri LumpusSödertälje IF57:41+23:3820:58
19Catharina JohanssonOK Kolmården1:04:44+30:4123:32
20Kristina SkoglundHellas Orientering1:05:49+31:4623:56
21Sten MöllerSödertälje-Nykvarn OF1:44:50+1:10:4738:07
22Agneta PorkénFredrikshofs IF Skid & OK2:03:39+1:29:3644:57
Torbjörn BäckIFK Norrköpings OKej godkänd
Monica Lindquist MöllerSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Bengt MattiassonSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Karin CarlssonNyköpings OKutgått

D

2 280 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inge GustavssonSMOL30:2813:21
2Karl-Robert MoqvistOK Tor32:24+1:5614:12
3Bengt LindkvistÅkers IF33:51+3:2314:50
4Bertil RydgrenIFK Enskede36:38+6:1016:04
5Lennart LundhÄrla IF37:19+6:5116:22
6Bertil EngmanIFK Norrköpings OK38:32+8:0416:54
7Lisbeth ÅhlundOK Klemmingen39:16+8:4817:13
8Göran SjögrenIFK Norrköpings OK43:58+13:3019:17
9Berit LindungerHaninge SOK44:55+14:2719:42
10Lars GustafssonSträngnäs-Malmby OL46:56+16:2820:35
11Gittan JonssonKjula IF46:58+16:3020:35
12Stig LundinEskilstuna OL47:13+16:4520:42
13Sören ElbrandKatrineholms OK48:21+17:5321:12
14Christer ArevångOK Måsen48:37+18:0921:19
15Margaretha NylundOK Södertörn49:13+18:4521:35
16Birgitta WallinTrosabygdens OK49:46+19:1821:49
17AnnBritt FlodinOK Nalle49:56+19:2821:54
18Görel SvedestamEskilstuna OL50:46+20:1822:15
19Margareta JönssonÅkers IF53:42+23:1423:33
20Sven-Erik StenbergStjärnhovs OK 6554:00+23:3223:41
21Erland KarlssonOK Tjärnen1:04:23+33:5528:14
22Hans SvenssonSkogsluffarnas OK1:09:41+39:1330:33
23Doris NilssonOK Klemmingen1:14:32+44:0432:41

E

1 580 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica SvärdOK Klemmingen28:4318:10
2Ingrid LundinEskilstuna OL31:15+2:3219:46
3Harry AxelssonKatrineholms OK31:24+2:4119:52
4Erik PetterssonKatrineholms OK31:39+2:5620:01
5Gun AnderssonEskilstuna OL35:10+6:2722:15
6Karl Yngve LindströmOK Tjärnen36:12+7:2922:54
7Dagny AnderssonOK Tjärnen39:38+10:5525:05
8Brigitte AlsénOK Roxen45:11+16:2828:35
9Solveig LundkvistKatrineholms OK45:53+17:1029:02
10Gunvor GranathNynäshamns OK46:57+18:1429:42
11Eva JerningSödertälje IF47:32+18:4930:05
Rolf JohanssonSödertälje IFej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser