Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för NAIS - Ungdomsserien+NOK

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: NAIS - Ungdomsserien+NOK
Arrangörsorganisation: NAIS Orienteringsklubb
Datum: tisdag 2 maj 2017

D16

4 310 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin LjungemyrOK Kolmården36:288:27
2Sara WänströmFinspångs SOK38:29+2:018:55
3Linnea LundOK Kolmården40:25+3:579:22
4Elin NetzOK Kolmården51:14+14:4611:53
5Ida WaernqvistNAIS Orienteringsklubb53:16+16:4812:21
Fanny ÖstlundOK Kolmårdenej godkänd
Alva KapplingOK Kolmårdenej godkänd

H16

4 880 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor WaernqvistNAIS Orienteringsklubb34:577:09
2Erik WikströmNAIS Orienteringsklubb45:16+10:199:16
3Ludvig ClassonNAIS Orienteringsklubb53:21+18:2410:55
4Assar JohanssonTjalve IF Norrköping55:19+20:2211:20
5Axel KindåkerFinspångs SOK1:01:26+26:2912:35
6Mattis GranströmNAIS Orienteringsklubb1:03:21+28:2412:58
7Martin KvillengFinspångs SOK1:07:27+32:3013:49
8Erik JohnssonOK Kolmården1:09:11+34:1414:10

D14

3 700 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annie LundOK Kolmården34:499:24
2Yrsa RöjgårdOK Kolmården35:26+0:379:34
3Jensine SvenssonFinspångs SOK39:26+4:3710:39
4Sofie VindFinspångs SOK40:47+5:5811:01
5Alice JohanssonFinspångs SOK41:27+6:3811:12
6Linn JohnssonMatteus SI52:31+17:4214:11
7Linda SvenssonFinspångs SOK1:04:34+29:4517:27
8Iris JussilaNAIS Orienteringsklubb1:12:31+37:4219:35
9Amanda WärnNAIS Orienteringsklubb1:21:13+46:2421:57
Sofia TunessonSkogspojkarnas OKej godkänd
Moa Algers OmholtSkogspojkarnas OKej start
Siri BäckstedtMatteus SIej start
Maja HarryssonFinspångs SOKej start

H14

3 820 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olof EkmanFinspångs SOK33:488:50
2Andreas TörnkvistOK Denseln35:13+1:259:13
3Carl HedegårdOK Kolmården37:13+3:259:44
4Valter FredrikssonTjalve IF Norrköping38:10+4:229:59
5Simon FlankegårdTjalve IF Norrköping45:43+11:5511:58
6Hugo JosefssonTjalve IF Norrköping55:33+21:4514:32
7Elmer WaldfeltFinspångs SOK59:44+25:5615:38
8Oskar RavanttiTjalve IF Norrköping1:01:38+27:5016:08
9Francesco SavaniSkogspojkarnas OK1:05:36+31:4817:10

D12

2 800 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofie EttlingSkogspojkarnas OK25:018:56
2Ida ErnstssonFinspångs SOK29:46+4:4510:37
3Stella RosengrenTjalve IF Norrköping32:43+7:4211:41
4Klara ZimmermanTjalve IF Norrköping33:35+8:3411:59
5Ellinor OlaussonTjalve IF Norrköping36:01+11:0012:51
6Johanna LinellFinspångs SOK37:31+12:3013:23
7Josefine NilssonFinspångs SOK37:37+12:3613:26
8Moa GöhlFinspångs SOK37:58+12:5713:33
9Emma LindgrenNAIS Orienteringsklubb56:42+31:4120:15
Alva KarlssonOK Kolmårdenej godkänd
Sofia MelinOK Kolmårdenej godkänd
Cornelia LarssonFinspångs SOKej start
Smilla ReuteråsTjalve IF Norrköpingej start

H12

2 800 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wilmer KempeOK Denseln23:118:16
2Arvid Algers OmholtSkogspojkarnas OK23:31+0:208:23
3Rikard HellgrenFinspångs SOK24:48+1:378:51
4Hugo BraamOK Denseln28:56+5:4510:20
5Melker WaldfeltFinspångs SOK37:24+14:1313:21
6Melker ÖsterströmHammarkinds OK39:26+16:1514:05
7Robin WilhelmsonTjalve IF Norrköping39:35+16:2414:08
8Ted JohnssonMatteus SI53:27+30:1619:05
9Vincent DahmTjalve IF Norrköping59:41+36:3021:18
10Arvid ArtilesMatteus SI1:01:35+38:2421:59
Edvin FredrikssonTjalve IF Norrköpingej start

D10

2 200 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nora PeterssonNAIS Orienteringsklubb18:488:32
2Tilda MalmströmTjalve IF Norrköping20:17+1:299:13
3Emma EngströmFinspångs SOK21:29+2:419:45
4Alice ClassonNAIS Orienteringsklubb24:46+5:5811:15
5Moa PetterssonOK Kolmården26:00+7:1211:49
6Alice EttlingSkogspojkarnas OK29:06+10:1813:13
7Ylva VengelinNAIS Orienteringsklubb36:11+17:2316:26

H10

2 200 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hannes PetersonOK Denseln19:418:56
2Tobias FjellnerMatteus SI19:43+0:028:57
3Viggo PetterssonOK Kolmården39:00+19:1917:43
4Rasmus WärnNAIS Orienteringsklubb41:10+21:2918:42
Eli OlaussonTjalve IF Norrköpingej start

Inskolning

1 950 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Hugo CarlgrenNAIS Orienteringsklubbfullföljt
Alice DanielssonGOIF Tjalvefullföljt
Anton EkblomNAIS Orienteringsklubbfullföljt
Ejnar FalkNAIS Orienteringsklubbfullföljt
Simon GilleNAIS Orienteringsklubbfullföljt
Elsa GillerforsNAIS Orienteringsklubbfullföljt
Ture LevinssonOK Kolmårdenfullföljt
Sigrid LindMatteus SIfullföljt
Thelma Samuelsson KonstantinidisMatteus SIfullföljt
Elias WedinNAIS Orienteringsklubbfullföljt
Stina ZettervallNAIS Orienteringsklubbfullföljt
Emil OscarssonFinspångs SOKej start

U1

1 950 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mio NorinMatteus SI14:437:32
2Nils JohnssonMatteus SI15:54+1:118:09
3Disa VengelinNAIS Orienteringsklubb16:09+1:268:16
4Rasmus WilhelmsonTjalve IF Norrköping16:25+1:428:25
5Malte AnderssonMatteus SI16:41+1:588:33
6SIgne WikströmNAIS Orienteringsklubb16:51+2:088:38
7Theo IllnerTjalve IF Norrköping17:21+2:388:53
8Matilda ÖsterlundMatteus SI17:42+2:599:04
9Alvar KempeOK Denseln17:57+3:149:12
10Alvin Lindgren-JohanssonTjalve IF Norrköping18:00+3:179:13
11Malin GöhlFinspångs SOK18:57+4:149:43
12Mille NorinMatteus SI19:37+4:5410:03
13Jakob FjellnerMatteus SI19:38+4:5510:04
14Sanna JosefssonOK Kolmården20:25+5:4210:28
15Erik EttlingSkogspojkarnas OK20:32+5:4910:31
16Oscar LundbyTjalve IF Norrköping20:57+6:1410:44
17Linus JosefssonOK Kolmården21:02+6:1910:47
18Ville AnderssonMatteus SI22:23+7:4011:28
19Markus KantarpÄrla IF23:45+9:0212:10
20Emil TingströmNAIS Orienteringsklubb24:30+9:4712:33
21Oscar BergholtzOK Kolmården25:12+10:2912:55
22Arvid FalkNAIS Orienteringsklubb27:08+12:2513:54
23Linn BorgOK Denseln27:48+13:0514:15
24Holger WänströmFinspångs SOK31:48+17:0516:18
25Emmy KemmpeOK Denseln32:38+17:5516:44
26Timbastian BranderTjalve IF Norrköping33:25+18:4217:08
27Emil TräffNAIS Orienteringsklubb45:49+31:0623:29
Adam LundbyTjalve IF Norrköpingej godkänd
Edvin EklundOK Denselnej start
Ella JohanssonFinspångs SOKej start

U2

2 200 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon HellmanTjalve IF Norrköping18:438:30
2Edwin WedinNAIS Orienteringsklubb19:49+1:069:00
3Eskil JussilaNAIS Orienteringsklubb20:48+2:059:27
4Edwin FlyxénHammarkinds OK22:21+3:3810:09
5Clara IllnerTjalve IF Norrköping22:45+4:0210:20
6Sixten LevinssonOK Kolmården22:54+4:1110:24
7Alexander LarssonFinspångs SOK23:16+4:3310:34
8Jan KinnanderMatteus SI25:16+6:3311:29
9Leonardo MelinOK Kolmården27:04+8:2112:18
10Emma BergOK Kolmården27:30+8:4712:29
11Alva ViklundMatteus SI28:12+9:2912:49
12Oskar SöderströmOK Kolmården29:13+10:3013:16
13Otto BrantvallOK Denseln29:14+10:3113:17
14Moa TingströmHammarkinds OK29:35+10:5213:26
15Hilda BrantvallOK Denseln30:09+11:2613:42
16Agnes EklundOK Denseln30:32+11:4913:52
17Lukas KantarpÄrla IF33:40+14:5715:18
18Tilde TingströmNAIS Orienteringsklubb35:18+16:3516:02
19Emmy BorgOK Denseln36:22+17:3916:31
20Alma BrantvallOK Denseln37:40+18:5717:07
21Ida PetterssonOK Kolmården37:53+19:1017:13
22Wilma FahlstedtSkogspojkarnas OK54:29+35:4624:45
Sixten LundmarkÄrla IFej start

U3

2 800 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin ArveliusTjalve IF Norrköping37:3813:26
2Gustav GranströmNAIS Orienteringsklubb42:27+4:4915:09
3Emmy AnderssonKlubblös44:11+6:3315:46
4John KinnanderMatteus SI44:35+6:5715:55
5Linnea SjödinOK Kolmården1:04:21+26:4322:58
Tuva AnderssonNAIS Orienteringsklubbej start

A

8 400 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robbin KantarpÄrla IF48:415:47
2Kristian AlgersSkogspojkarnas OK52:34+3:536:15
3Peter EttlingSkogspojkarnas OK58:37+9:566:58
4Olle KaleredOK Denseln1:02:44+14:037:28
5Peter LundOK Kolmården1:05:13+16:327:45
6Mats RöjgårdOK Kolmården1:09:09+20:288:13
7Jesper KarlssonGOIF Tjalve1:10:18+21:378:22
8Pontus JohnssonMatteus SI1:11:05+22:248:27
9Veronica LundOK Kolmården1:11:56+23:158:33
10Fredrik EngmanOK Denseln1:17:14+28:339:11
11Jimmy DahlOK Kolmården1:26:26+37:4510:17
12Lars NorinSvärtinge1:42:31+53:5012:12
David ModigOK Denselnej godkänd
Algirdas BartkeviciusOK Denselnej godkänd

B

6 080 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik LjungemyrOK Kolmården43:447:11
2Joakim GustafssonFinspångs SOK44:19+0:357:17
3Elias AxelssonFinspångs SOK47:18+3:347:46
4Per KempeOK Denseln50:03+6:198:13
5Jonny KarlssonOK Denseln50:18+6:348:16
6Thomas LiljaOK Denseln55:23+11:399:06
7Vesa JussilaNAIS Orienteringsklubb55:37+11:539:08
8Mats EngströmOK Denseln56:14+12:309:14
9Mats EkmanFinspångs SOK56:20+12:369:15
10Anna MalmlövOK Skogsfalken58:10+14:269:34
11Johan WänströmFinspångs SOK59:14+15:309:44
12Leif LindgrenLinköpings OK59:35+15:519:47
13Elizabete BlumentaleJönköpings OK1:00:11+16:279:53
14Magnus SahlmanLinköpings OK1:00:54+17:1010:00
15Theodor BergNAIS Orienteringsklubb1:01:24+17:4010:05
16Siri EngbergJärla Orientering1:03:39+19:5510:28
17Hanna LundgrenLinköpings OK1:14:02+30:1812:10
18Emmy LindgrenLinköpings OK1:14:04+30:2012:10
19Anders AxelssonFinspångs SOK1:16:49+33:0512:38
20Jonas RothLinköpings OK1:18:01+34:1712:49
21Pontus BranderTjalve IF Norrköping1:18:46+35:0212:57
22Hanna RothLinköpings OK1:21:27+37:4313:23

C

4 980 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa BerggrenOK Kolmården41:388:21
2Magnus JohanssonKlubblös41:55+0:178:25
3Henrik PetersonOK Denseln44:03+2:258:50
4Pedro LundqvistLinköpings OK46:54+5:169:25
5Andreas HellgrenHammarkinds OK47:19+5:419:30
6Ingvild KongslienSkogspojkarnas OK47:42+6:049:34
7Annika IvarssonLinköpings OK49:53+8:1510:01
8Lovisa TunessonSkogspojkarnas OK50:40+9:0210:10
9Jonas ViklundMatteus SI50:56+9:1810:13
10Karolina HellgrenFinspångs SOK52:38+11:0010:34
11Elin GunnarssonLinköpings OK54:48+13:1011:00
12Fredrik UrbergHammarkinds OK56:29+14:5111:20
13Runar AldénOK Kolmården56:37+14:5911:22
14Elin KjellmanLinköpings OK58:19+16:4111:42
15Carl GranströmNAIS Orienteringsklubb58:42+17:0411:47
16Lars HörnströmTäby OK59:14+17:3611:53
17Kristin HerberthsonLinköpings OK59:23+17:4511:55
18Malin AxFinspångs SOK1:01:32+19:5412:21
19Tommy AnderssonNAIS Orienteringsklubb1:02:28+20:5012:32
20Niklas JohnssonFinspångs SOK1:02:49+21:1112:36
21Johan FridströmFinspångs SOK1:04:37+22:5912:58
22Fredrik KempeOK Denseln1:06:02+24:2413:15
23Ebba HedegårdOK Kolmården1:06:18+24:4013:18
24Jonas KapplingOK Kolmården1:08:49+27:1113:49
25Fredrik KarlssonOK Kolmården1:12:56+31:1814:38
26Carina KaleredOK Denseln1:17:07+35:2915:29
27Fia WärnNAIS Orienteringsklubb1:17:50+36:1215:37
28Johan DahmGOIF Tjalve1:21:50+40:1216:25
29Matilda KohtamäkiFinspångs SOK1:39:30+57:5219:58
30Åsa KohtamäkiFinspångs SOK1:39:47+58:0920:02
Torbjörn AlmgrenOK Kolmårdenej godkänd

D

4 160 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny RöjgårdOK Kolmården36:138:42
2Jesper WaldfeltFinspångs SOK40:10+3:579:39
3Per WirénOK Kolmården42:22+6:0910:11
4Märta BerggrenOK Kolmården43:25+7:1210:26
5Annica BerggrenOK Kolmården44:02+7:4910:35
6Lina KromnérSkogspojkarnas OK46:04+9:5111:04
7Magnus HedegårdOK Kolmården47:09+10:5611:20
8Anna BrunellOK Kolmården47:55+11:4211:31
9Lena LindmanFinspångs SOK48:49+12:3611:44
10Mikael OlaolssonTjalve IF Norrköping50:45+14:3212:11
11Lova ElnergårdLinköpings OK52:57+16:4412:43
12Anna GillerforsNAIS Orienteringsklubb53:32+17:1912:52
13Peter FahlstedtSkogspojkarnas OK54:31+18:1813:06
14Roger KarlssonOK Kolmården54:59+18:4613:13
15Lukas MattssonOK Kolmården57:17+21:0413:46
16Kennet LindqvistOK Kolmården1:00:29+24:1614:32
17Irika AxÖdeshögs SK1:02:16+26:0314:58
18Greger MattssonOK Kolmården1:03:33+27:2015:16
18Peter MattssonKlubblös1:03:33+27:2015:16
20Gert KromnérSkogspojkarnas OK1:07:22+31:0916:11
21Malin EklöfMatteus SI1:09:00+32:4716:35
22Alf MattssonOK Kolmården1:10:44+34:3117:00
23Lars JosefssonFinspångs SOK1:17:38+41:2518:39
Harris BrandeGOIF Tjalveej godkänd
Britt-Marie AldénOK Kolmårdenutgått
Niklas EklundOK Denselnutgått

E

2 900 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl MollénOK Denseln31:2910:51
2Per MalmlövOK Skogsfalken34:15+2:4611:48
3Johan TingströmNAIS Orienteringsklubb36:21+4:5212:32
4Filip FlankegårdGOIF Tjalve43:43+12:1415:04
5Sara AnderssonOK Denseln46:39+15:1016:05
6Petter LindMatteus SI47:55+16:2616:31
7Hilda SamuelssonMatteus SI47:57+16:2816:32
8Federica De MagistrisOK Kolmården52:54+21:2518:14
9Carin AnderssonOK Denseln59:45+28:1620:36
10Magnus AnderssonOK Denseln1:01:05+29:3621:03
11Sonja Albisser SvenssonFinspångs SOK1:02:02+30:3321:23
12Åsa KindåkerFinspångs SOK1:03:28+31:5921:53
13Annica KarlssonGOIF Tjalve1:21:33+50:0428:07
Kajsa NilssonKlubblösej godkänd
Charlotte EklöfNAIS Orienteringsklubbej godkänd
Johnny WallingeOK Kolmårdenutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser