Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för VeteranOL HOK-1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: VeteranOL HOK-1
Arrangörsorganisation: Hallstahammars OK
Datum: torsdag 11 maj 2017

A

4 300 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats BirkestålKöping-Kolsva OK38:489:01
2Stig LandstorpOK Tor39:41+0:539:13
3Alf LindbergKöping-Kolsva OK40:01+1:139:18
4Sven-Olov WiklundArboga OK40:28+1:409:24
5Per Erik FogelVästerås SOK41:58+3:109:45
6Leo JohanssonVandrarringen42:24+3:369:51
7Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK42:48+4:009:57
8Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK42:54+4:069:58
9Rolf MathisenEskilstuna OL43:20+4:3210:04
10Johan KällmanNorbergs OK43:37+4:4910:08
11Grabiella WadmanKöping-Kolsva OK46:01+7:1310:42
12Peder WickströmArboga OK49:01+10:1311:23
13Leif MathisenEskilstuna OL51:34+12:4611:59
14Harry EnbergVästerbergslagens OL52:40+13:5212:14
15Leif WadmanKöping-Kolsva OK55:48+17:0012:58
16Krister KarlssonIK Standard55:50+17:0212:59
16Sören JohanssonSala OK55:50+17:0212:59
18Lennart LundquistOK Nalle56:02+17:1413:01
19Kjell BlombergIK Standard57:45+18:5713:25
20Ingemar GustafssonOK Tjärnen59:08+20:2013:45
21Nils-Erik HjelmerVandrarringen1:03:19+24:3114:43
22Bengt HanssonSäterbygdens OK1:03:59+25:1114:52
23Åke GranstamOK Tor1:05:55+27:0715:19
24Sandra BurénKöping-Kolsva OK1:08:30+29:4215:55
25Nils OlssonVandrarringen1:10:31+31:4316:23
26Åse KristofferssonVästerås SOK1:11:13+32:2516:33
27Kurt ErikssonVandrarringen1:13:23+34:3517:03
Tord AndersenVästerbergslagens OLej godkänd

B

3 600 m, 50 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thom SandvikAvesta OK35:049:44
2Per-Erik CarleniusKatrineholms OK40:54+5:5011:21
3Kenneth JanssonSala OK40:59+5:5511:23
4Britt Linnéa ErikssonSala OK41:40+6:3611:34
5Anders MobergKatrineholms OK41:42+6:3811:35
6Roland BergSäterbygdens OK41:55+6:5111:38
7Per-Arne EkbomArboga OK42:41+7:3711:51
8Crister SundströmSala OK43:30+8:2612:05
9Anders RymanSträngnäs-Malmby OL43:33+8:2912:05
10Åke AnderssonVästerbergslagens OL44:31+9:2712:21
11Anna-Karin JohanssonVandrarringen44:32+9:2812:22
12Anita JohanssonOK Tor44:36+9:3212:23
13Håkan SöderkvistArboga OK44:40+9:3612:24
14Torsten LundVästerås SOK44:44+9:4012:25
15Pelle HöökKöping-Kolsva OK44:51+9:4712:27
16Kennet LarssonOK Enen44:55+9:5112:28
17Ragnar ErikssonOK Hedströmmen45:04+10:0012:31
18Per HaepplingVästerås SOK45:28+10:2412:37
19Hans AnderssonVästerås SOK45:29+10:2512:38
20Emma KlemetsKöping-Kolsva OK45:51+10:4712:44
21Arne KarlssonOK Tor45:52+10:4812:44
22Peter LjungströmVästerås SOK45:54+10:5012:45
23Leif JanssonEskilstuna OL46:10+11:0612:49
24Rolf HedlundEskilstuna OL46:30+11:2612:55
25Lars JohanssonOK Tor46:38+11:3412:57
26Mats HållénSK Trim/Virsbo46:52+11:4813:01
27Gunlis LarssonOK Enen47:40+12:3613:14
28Göran JanzonArboga OK47:53+12:4913:18
29Göran AnderssonVästerås SOK48:17+13:1313:24
30Lars-Erik RaskVästerås SOK48:41+13:3713:31
31Jan-Olof GustKatrineholms OK49:23+14:1913:43
32Leif ThorssonOK Grip50:21+15:1713:59
33Leif ZetterwallVästerås SOK50:33+15:2914:02
34Hans MalmkvistVästerås SOK52:37+17:3314:36
35Bernt ÅströmVästerås SOK52:39+17:3514:37
36Lars DahlströmVästerbergslagens OL52:42+17:3814:38
37Lennart KarlssonOK Grip52:45+17:4114:39
38Nils-Erik ErikssonSala OK53:35+18:3114:53
39Per NybonsVästerås SOK54:01+18:5715:00
40Jarl PalmKjula IF54:20+19:1615:05
41Anders EdlingOK Linné54:33+19:2915:09
42Åke ErikssonOK Grip54:38+19:3415:10
43Tommy LjungkvistÄrla IF55:46+20:4215:29
44Rolf TärnfjordOK Tor59:06+24:0216:25
45Stina GunnarssonÄrla IF1:00:33+25:2916:49
46Björn EkholmVästerås SOK1:01:42+26:3817:08
47Lennart ErikssonOK Enen1:01:49+26:4517:10
48Kerstin SundbergVästerås SOK1:03:15+28:1117:34
Mats EriksssonSala OKej godkänd
Jouko TaskinenVästerås SOKutgått

C

3 160 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders WelénKöping-Kolsva OK38:3912:13
2Esko RaitaÄrla IF40:11+1:3212:42
3Per-Ivar MöllbergArboga OK40:54+2:1512:56
4Barbro MöllbergArboga OK42:06+3:2713:19
5Ronny LindkvistVästerås SOK42:39+4:0013:29
6Bo LenanderVästerås SOK42:59+4:2013:36
7Lars-Olov JohanssonSala OK44:13+5:3413:59
8Lennart JohanssonOK Tor44:43+6:0414:09
9Nils JohanssonOK Tjärnen46:41+8:0214:46
10Owe EekKöping-Kolsva OK46:55+8:1614:50
11Jan RehdinKöping-Kolsva OK47:40+9:0115:05
12Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF47:43+9:0415:06
13Nils-Erik GustafssonEskilstuna OL47:45+9:0615:06
14Gun JanssonSala OK48:06+9:2715:13
15Lars KjellmanVandrarringen48:55+10:1615:28
16Kerstin PalmKjula IF49:26+10:4715:38
17Dolwai HellbergSurahammars SOK49:47+11:0815:45
18Jan AnderssonNorbergs OK50:27+11:4815:57
19Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK50:48+12:0916:04
20Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK52:22+13:4316:34
21Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo53:05+14:2616:47
22Rolf SvenssonVästerås SOK53:55+15:1617:03
23Jan ÅhsNorbergs OK54:08+15:2917:07
24Nils HellbergVästerås SOK55:33+16:5417:34
25Berit GustavssonSödertälje IF55:55+17:1617:41
26Christer LiwellÄrla IF56:38+17:5917:55
27Sixten WesterlundSödertälje IF57:15+18:3618:07
28Catharina EkmanVästerås SOK59:44+21:0518:54
29Bengt OdeVästerås SOK1:05:04+26:2520:35
30Kurt ZanderVästerås SK OK1:05:48+27:0920:49
31Inger LundhSala OK1:07:35+28:5621:23
32Björn BelfrageKöping-Kolsva OK1:08:34+29:5521:41
33Stig GustavssonSödertälje IF1:11:16+32:3722:33
34Hans SundgrenVästerås RK1:13:44+35:0523:20
35Göran PetterssonVästerås RK1:17:59+39:2024:40
36Barbro MelvingerOK Enen1:19:53+41:1425:16

D

2 200 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Sofi SandvikAvesta OK30:0513:40
2Bo LöwegrenVästerås SOK32:31+2:2614:46
3Karl-Robert MoqvistOK Tor33:32+3:2715:14
4Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK34:17+4:1215:35
5Ulf LindgrenVästerås SOK34:21+4:1615:36
6Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo34:55+4:5015:52
7Stig WesterbergOK Tor36:41+6:3616:40
8Per JacobssonArboga OK37:10+7:0516:53
9Altti JärvinenVästerås SOK40:10+10:0518:15
10Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo40:28+10:2318:23
11Boy NymanVandrarringen40:40+10:3518:29
12Stig LundinEskilstuna OL42:18+12:1319:13
13Anders JohanssonKjula IF42:33+12:2819:20
14Göran KarlssonOK Grip44:02+13:5720:00
15Monica AndreassonOK Tor44:56+14:5120:25
16Lars-Olof StenströmEskilstuna OL45:37+15:3220:44
17Bo NorenvikOK Tor46:12+16:0720:59
18Rolf JanssonIF Rune47:28+17:2321:34
19Britt LarssonVästerås SOK47:38+17:3321:39
20Lars AndreassonOK Tor49:13+19:0822:22
21Ulf BjörkmanArboga OK50:17+20:1222:51
22Ingabritt MalmGarphyttans IF51:54+21:4923:35
23Göta KåbergKöping-Kolsva OK52:08+22:0323:41
24Ann BjörkmanArboga OK52:17+22:1223:45
25Stig GuråsVästerås SOK52:57+22:5224:04
26Margareta JohanssonOK Tor53:03+22:5824:06
27Harriet KarlssonOK Grip57:28+27:2326:07
28Lars AhlströmVästerås SOK58:55+28:5026:46
29Sten NordgrenArboga OK1:01:37+31:3228:00
30Sonja HanssonKöping-Kolsva OK1:11:34+41:2932:31
31Birger HanssonKöping-Kolsva OK1:12:52+42:4733:07
Lennart LundhÄrla IFej godkänd
Sven Erik StenbergStjärnhovs OK 65ej godkänd
Leif SundNorbergs OKutgått

E

1 930 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans NordgrenArboga OK29:0615:04
2Lennart ÖbergVästerås SOK34:37+5:3117:56
3Leif NilssonVästerås SOK36:31+7:2518:55
4Liz PorteousVästerås SOK38:52+9:4620:08
5Gudrun SmedsSK Trim/Virsbo43:54+14:4822:44
6Martin BergstrandVandrarringen45:30+16:2423:34
7Dagny AnderssonOK Tjärnen49:00+19:5425:23
8Erik PetterssonKatrineholms OK57:09+28:0329:36
9Lars Olov PetterssonArboga OK58:12+29:0630:09
10Birgitta AnderssonVästerås SOK58:20+29:1430:13
11Ingrid LundinEskilstuna OL59:19+30:1330:44
12Stefan PetterssonArboga OK59:24+30:1830:46
13Gun AnderssonEskilstuna OL1:02:41+33:3532:28
14Gun HolmqvistArboga OK1:26:14+57:0844:40
Signar PalmHallstahammars OKej godkänd
Nils Gunnar SvenssonKöping-Kolsva OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser