Svenska Orienteringsförbundet

Officiell totalresultatlista för Morokulien 2-dagars

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Morokulien 2-dagars
Arrangörsorganisation: Åmotfors OK
Datum: lördag 7 juli 2018 - söndag 8 juli 2018

Etapp 1, medelEtapp 2, långEtapp 2, lång (totalt)

D21

4 960 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Elin ErikssonVästvärmlands OK1:24:36
2Linda EngenRaumar Orientering1:43:05+18:29
3Heidi VogtØstmarka OK1:55:09+30:33
4Stine AustadRaumar Orientering1:55:57+31:21
Lene Margrethe SætabergetLunderseter ILej godkänd

H21

6 080 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Jan OlmKils OK1:15:28
2Peder Gjølstad RøhnebækBrandval/Kongsvinger OK1:24:34+9:06
3Thomas RuudOppsal Orientering1:24:38+9:10
4Marcus SteneboAttunda OK1:26:15+10:47
5Erik HaareKonnerud IL1:26:44+11:16
6Tor Andreas AndersenOppsal Orientering1:31:13+15:45
7Jesper ÅkessonJärfälla OK1:56:04+40:36
8Philip FøyenEidskog OL2:04:49+49:21
9Michael ForslundKristinehamns OK2:54:50+1:39:22
10Linus LännhultEds SK3:07:05+1:51:37
Anders Gjølstad RøhnebækBrandval/Kongsvinger OKutom tävlan

D21 Kort

2 700 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Kristin JanssonVästvärmlands OK1:00:34
2Kjersti RuudØstmarka OK1:28:53+28:19

H21 Kort

3 960 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Arvid ErikssonHagaby GoIF Örebro1:08:30
2Elis NordströmKils OK1:21:54+13:24
3Kay Arne NyhusBrandval/Kongsvinger OK1:35:53+27:23

D17-20

4 530 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Karoline BjørnerødOK Moss1:12:45
2Ane Sofie KroghOppsal Orientering1:12:55+0:10
3Mathilde SønsterudbråtenRaumar Orientering1:56:48+44:03
4Elise StørenBø OL2:02:07+49:22
5Ida PaananenOK Hedströmmen2:48:38+1:35:53

H17-20

4 960 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Sondre SkytterenOdal OL1:36:33
2Henrik Åserud SørensenOdal OL1:56:02+19:29

D16

3 960 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Tora Briskerud HasselvoldGrue IL1:45:43
Rebecka WestlundKils OKej start

H16

3 960 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Peder Aabogen HaugaardIndre Østfold OK1:22:50

D14

3 280 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Julia ForsgrenOK Tyr1:02:45
2Linnea Solvang StaggOK Skogsvargarna1:25:17+22:32
3Emelie ForslundKristinehamns OK1:28:08+25:23

H14

3 280 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Alfred BjørnerødOK Moss47:08
2Måns BergqvistGarphyttans IF1:01:08+14:00
3Linus NilssonOK Tyr1:06:10+19:02
4David HermanssonÅmåls OK1:09:34+22:26
5Ragnar LandeEidskog OL1:11:51+24:43
6Fredrik WestlundKils OK1:11:55+24:47
7Tobias LiumKoll1:23:17+36:09
8Jakob BaierTolered-Utby Ol-klubb1:26:12+39:04
9Jakob A. GjedeboOppsal Orientering1:26:32+39:24
Emil SkytterenOdal OLej godkänd

D12

2 410 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Izabella LjungbergOK Tyr47:52
2Lina UllerKils OK52:52+5:00
3Elsa MoqvistLerums SOK1:02:51+14:59
4Emma ChristianssonUddevalla OK1:06:17+18:25
5Isabella BaierTolered-Utby Ol-klubb1:06:22+18:30
6Klara PetterssonÅmåls OK1:15:07+27:15
7Tuva HenricssonOK Tyr1:18:38+30:46
8Oda Marissa BergersenEidskog OL1:53:48+1:05:56
Ida VatlandFossum IFutom tävlan
Erika GjedeboOppsal Orienteringej start
Emma Ailin SkårbøRaumar Orienteringej start
Sara Storm-AnderssonOK Tyrej start

H12

2 410 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
2Asbjørn LandeEidskog OL1:03:56+1:32
3Adam StråleOK Tyr1:06:07+3:43
4Danilo MobergOK Tyr1:15:33+13:09
5Alexander LännhultEds SK1:15:34+13:10
6Fabian BergqvistGarphyttans IF1:15:37+13:13
7Mikkel AasnesOdal OL1:16:22+13:58
8Matteo MobergOK Tyr1:24:14+21:50
10Alexander FedjeFrölunda OL1:33:56+31:32
11Lauritz Niklas StolpeEidskog OL2:22:36+1:20:12
Emil Husebye AamodtFredrikstad SKutom tävlan
Anton Brefält CajdellVästvärmlands OKutom tävlan

D10

1 760 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Elin AlmgrenSöders-Tyresö58:16
2Ida Mariann BergersenEidskog OL1:02:51+4:35
3Elina ChristianssonUddevalla OK1:09:47+11:31
4Freja IvermarkVästerås SOK1:31:39+33:23
Malin Husebye AamodtFredrikstad SKutom tävlan

H10

1 760 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Henry NordströmKils OK53:37
2Aleksander Tangen HoltetEidskog OL56:16+2:39
3William LännhultEds SK1:12:22+18:45
4Amund Kortner VogtØstmarka OK1:23:19+29:42
Elias Brefält CajdellVästvärmlands OKutom tävlan

D40

3 960 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Kristin JohanssonVästvärmlands OK1:10:04
2Anna Isaksson ForsgrenOK Tyr1:12:38+2:34
3Anna NordströmKils OK1:12:50+2:46
4Heidi TronbølFet OL1:12:54+2:50
5Audrun UtskarpenOSI Orientering1:19:49+9:45
6Karin Karlfeldt FedjeFrölunda OL1:25:20+15:16
7Anne Kjersti BriskerudGrue IL1:26:37+16:33
8Maria IvermarkVästerås SOK1:26:46+16:42
9Karin AlmgrenSöders-Tyresö1:28:52+18:48
Vibeke JullumBrandval/Kongsvinger OKutom tävlan

H40

4 960 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Björn BeckiusLinköpings OK1:09:42
2Martin LjungbergOK Tyr1:13:33+3:51
3Martin Koppfeldt FogelbergVästvärmlands OK1:22:02+12:20
4Filip IvermarkVästerås SOK1:24:38+14:56
5Magnus StråleOK Tyr1:29:53+20:11
6Magnus JonssonVästvärmlands OK1:34:01+24:19
Tommy SkårbøRaumar Orienteringej start

D40 Kort

2 410 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ann Helen Aabogen HaugaardIndre Østfold OK46:11
2Elin BergsengLøten o-lag49:32+3:21
3Marie ÅsbergOK Hedströmmen52:47+6:36
4Anne-Grete AustadRaumar Orientering1:00:00+13:49

H40 Kort

2 700 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Bent Ove Barmoen RindenLøten o-lag1:03:14
2Martin SkytterenOdal OL1:07:20+4:06
3Kjetil JacobsenHamar OK1:12:24+9:10
Trond FrøvollOdal OLej start

D45

3 280 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Arnhild KroghOppsal Orientering1:12:20
2Heidi ØstliRaumar Orientering1:34:07+21:47

H45

4 530 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Bent Olav AamodtFredrikstad SK59:15
2Bjørn Idar SætranIF Trauma1:07:15+8:00
3Andreas MobergOK Tyr1:07:39+8:24
4Mats KarlfeldtSävedalens AIK1:10:56+11:41
5Asgeir LiumFet OL1:12:19+13:04
6Mats ChristianssonUddevalla OK1:14:29+15:14
7Jonas SamuelssonLustens OK1:28:08+28:53
8Niklas OlssonFagersta OK1:28:25+29:10
9Magnus KällmingOK Tyr1:30:16+31:01
10Mats VesterbergOK Tyr1:31:16+32:01
11Per BaierTolered-Utby Ol-klubb1:38:28+39:13
12Øyvind StørenBø OL1:45:29+46:14
Magnus NordströmKils OKej start

D50

2 700 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lena GrandinOK Linné1:03:05
2Ida Vår DirdalLarvik OK1:06:45+3:40
3Astrid BjørnerødOK Moss1:09:31+6:26
4Karin SteneboAttunda OK1:09:37+6:32
5Ann-Charlotte SolvangOK Skogsvargarna1:21:20+18:15
6Eva KappelOK Tyr1:24:32+21:27
Heli MarjomaaStigsökarnaej godkänd

H50

4 530 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Tore BjørnerødOK Moss1:02:31
2Fredrik SteneboAttunda OK1:04:50+2:19
3Mats LiljaOK Älgen1:05:39+3:08
4Anders JohanssonVästvärmlands OK1:09:30+6:59
5Guttorm L EggeOSI Orientering1:13:49+11:18
6Tomas HermanssonÅmåls OK1:15:47+13:16
7Magnus EmanuelssonOK Skogsvargarna1:15:49+13:18
8Peter PetterssonÅmåls OK1:17:58+15:27
9Anders PetterssonStigsökarna1:22:20+19:49
10Trond HolterMåren OK1:35:04+32:33
11Johan LilljeqvistStigsökarna1:35:55+33:24
12Mikael ErikssonOK Tyr1:38:48+36:17

D55

2 700 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Nina BejbomUddevalla OK1:05:08
2Ida EngenRaumar Orientering1:05:19+0:11
3Christina GabrielssonVästvärmlands OK1:08:29+3:21
4Mette SolbergseterAustmarka IL1:22:45+17:37
5Ann-Sofie HultsvedOK Tyr1:26:00+20:52
Ingrid RoosMotala AIF OLej godkänd
Lena GottfridssonNittedal OLej start

H55

3 960 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Yngvar ChristiansenBækkelagets SK1:02:26
2Roger ÅsbergOK Hedströmmen1:13:24+10:58
3Jan-Ove BråthenOK Øst1:13:31+11:05
4Thomas GabrielssonVästvärmlands OK1:22:07+19:41
5Knut EngenRaumar Orientering1:24:05+21:39
6Bjarte LindstadOL Toten-Troll1:29:35+27:09
7Lars AnderssonOK Tyr1:32:33+30:07
8Björn EngströmLustens OK1:32:44+30:18
Thomas ÖstlundVästvärmlands OKej godkänd
Anders AxelssonOK Skogsvargarnaej start
Roy JohanssonOK Skogsvargarnaej start
Roar PedersenOppsal Orienteringej start
Magnus WideFrölunda OLej start

D60

2 700 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Wenche HultgreenIL Tyrving51:10
2Maria ErikssonÅmåls OK53:20+2:10
3Elisabeth ÖströmOK Tyr55:05+3:55
4Marit AxelssonVästvärmlands OK1:10:57+19:47
5Emma Grete HaareKonnerud IL1:13:44+22:34
6Kristin SwärdHadeland OL2:43:44+1:52:34

H60

3 280 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Olov ÖströmOK Tyr55:09
2Karl Aasmund ErøyOK Moss59:08+3:59
3Tor SolbergseterAustmarka IL1:03:09+8:00
4Kay Håvard NyhusBrandval/Kongsvinger OK1:03:11+8:02
5Bengt NilssonVästvärmlands OK1:05:51+10:42
6Tord JanssonVästvärmlands OK1:05:54+10:45
7Christer ErikssonÅmåls OK1:07:56+12:47
8Åke KappelOK Tyr1:12:54+17:45
9Christer FranssonMotala AIF OL1:15:43+20:34
10Roy GjerdingOK Moss1:23:27+28:18
11Bosse EngborgHällefors OK1:23:50+28:41
Gunnar BejbomUddevalla OKej godkänd

H65

3 280 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Roar LøvtjernetBrandval/Kongsvinger OK1:05:38
2Johan SwärdHadeland OL1:20:00+14:22
3Eystein WeltzienIL Tyrving1:25:15+19:37
4Hans Lyder HaareKonnerud IL1:42:23+36:45

D70

2 410 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
2Gunilla Olausson BrinkmanOK Älgen1:07:34+2:38
3Elise JevanordRingsaker OK1:29:52+24:56
Inger DøhlenRaumar Orienteringutom tävlan

H70

2 700 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Åke GustavssonOK Älgen52:13
2Hans Petter JevanordRingsaker OK1:17:24+25:11
3Kåre ThorbjørnsenLarvik OK1:20:57+28:44
Hasse BergstrømIL Tyrvingej godkänd
Sven-Arne NilssonVästvärmlands OKej godkänd
Thorbjörn NilssonVästvärmlands OKej godkänd

D75

1 760 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Mariann NilssonLustens OK1:22:40
2Torunn Hege FrøvollIF Sturla1:36:55+14:15

H75

2 410 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lennart MattssonLustens OK56:48
2Elling FrøvollIF Sturla1:05:29+8:41
3Leif LindhIK Vikings OK1:06:20+9:32
4Kjell BrinkmanOK Älgen1:29:20+32:32

H80

1 760 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Melvin NilssonLustens OK1:04:17
2Helge HalvorsenLarvik OK1:22:27+18:10
3Göran BarremyrOK Fryksdalen1:26:13+21:56

Inskolning

1 410 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
Sebastian Tangen HoltetEidskog OLfullföljt
Leo ÖstlundVästvärmlands OKfullföljt
Sara AlmgrenSöders-Tyresöutom tävlan
Gustav BeckiusLinköpings AIKutom tävlan
Petter BergqvistGarphyttans IFutom tävlan
Anton BjurdammRobertsfors IKutom tävlan
Rut BjurdammRobertsfors IKutom tävlan
Sofia ForslundKristinehamns OKutom tävlan
Lene FøyenKlubblösutom tävlan
Marie FøyenKlubblösutom tävlan
Filip HenricssonOK Tyrutom tävlan
Elin IvermarkVästerås SOKutom tävlan
Klara Langbrumoen RindenEidskog OLutom tävlan
Eskil Bergseng RindenLøten o-lagutom tävlan
Selma Bergseng RindenLøten o-lagutom tävlan
Assar SandHalden SKutom tävlan
Sixten SandHalden SKutom tävlan
Erlend Sørli GrandeEidskog OLutom tävlan
Solveig Ruud TednesØstmarka OKutom tävlan
Henrik VatlandFossum IFutom tävlan
Jonas Kortner VogtØstmarka OKutom tävlan
Synne SørliEidskog OLej start

U1

1 410 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Vincent LjungbergOK Tyr20:59
2Tim ÖstlundVästvärmlands OK29:51+8:52
3Emil JohanssonVästvärmlands OK32:37+11:38
4Irma BjurdammRobertsfors IK34:39+13:40
5Elias ChristianssonUddevalla OK42:40+21:41
6Christopher David EriksenLarvik OK59:48+38:49
Bo JullumBrandval/Kongsvinger OKutom tävlan
Erik JullumBrandval/Kongsvinger OKutom tävlan

U2

1 760 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Edvin BerggrenOK Hedströmmen52:10
2Alfred Holtan SanderudLillomarka OL1:12:47+20:37
3William FedjeFrölunda OL1:12:49+20:39
4Noah Nilsson-DagEds SK1:38:36+46:26

Öppen motion 1

1 750 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Sören AnderssonOK Tyr1:02:03
Karin BeckiusLinköpings AIKutom tävlan
Erik GrandeEidskog OLutom tävlan
Anton HenricssonOK Tyrutom tävlan
Alma KappelOK Tyrutom tävlan
Hanna LiljaOK Älgenutom tävlan
Maia Langbrumoen RindenKlubblösutom tävlan

Öppen motion 3

2 380 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Didrik BredesenRaumar Orientering1:12:24
2Petter Kristoffer HusåsOdal OL1:39:43+27:19
Mona BergqvistGarphyttans IFutom tävlan
Stig CarlsonVästvärmlands OKutom tävlan
Charlotta Edquist MobergOK Tyrutom tävlan
Heidi EriksenLarvik OKutom tävlan
Øyvind EriksenOK Østutom tävlan
Stig FøyenKlubblösutom tävlan
Kaia GjedeboOppsal Orienteringutom tävlan
Maria HenricssonOK Tyrutom tävlan
Jonas KroghOppsal Orienteringutom tävlan
Trond LinnesOdal OLutom tävlan
Noah OlssonStigsökarnautom tävlan
Staffan OlssonStigsökarnautom tävlan
Ulrika OlssonLustens OKutom tävlan
Egil SolbergseterAustmarka ILutom tävlan
Kristin VatlandFossum IFutom tävlan
Øystein VatlandFossum IFutom tävlan

Öppen motion 5

3 180 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Bjorn NordvikKolbotn o Skimt OL1:36:37
2Annika LännhultEds SK2:02:21+25:44
Björn BergqvistGarphyttans IFutom tävlan
Malin ChristianssonUddevalla OKutom tävlan
Oddvar GravingenOK Hierneutom tävlan
Rolf LarssonDegerfors OKutom tävlan
Elin LerudEidskog OLutom tävlan
Per  NikolaisenOK Østutom tävlan
Staffan OlssonStigsökarnautom tävlan
Ingvar OskarssonKlubblösutom tävlan
Nina PetterssonÅmåls OKutom tävlan
David ÅkerlindLustens OKej start

Öppen motion 7

3 930 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
Lars BroströmDegerfors OKutom tävlan
Ulf GrandinOK Linnéutom tävlan
Martin GranlyLillomarka OLutom tävlan
Johan HenricssonOK Tyrutom tävlan
Torbjörn JohanssonOK Älgenutom tävlan
Karin MoodhOK Tyrutom tävlan
Leif SalinOK Tyrutom tävlan
Malin SandHalden SKutom tävlan
Eva TrangiusOK Tyrutom tävlan
Anders WestlundKils OKutom tävlan
Niklas KarlssonLustens OKej start

Öppen motion 8

4 990 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
Christer AnderssonKlubblösutom tävlan
Peter AnderssonSöders-Tyresöutom tävlan
Vetle ChristiansenBækkelagets SKutom tävlan
Per Ole DahlsrudNydalens SKutom tävlan
Lars Audun HadlandOddersjaautom tävlan
Linus IsebornFrämmestads IKutom tävlan
Linda LarssonFrämmestads IKutom tävlan
Christer PerssonOK Djerfutom tävlan
Jonas SandHalden SKutom tävlan
Anna UllerKils OKutom tävlan

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser