Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Medelpad + Jämtland-Härjedalen

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Medelpad + Jämtland-Härjedalen
Arrangörsorganisationer: Jämtland-Härjedalens Orienteringsförbund / Ånge OK
Datum: lördag 9 juni 2018

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Catharina Ytterbom SchönfeldtÖppen motion 2 (4)38:00+21:5021:35

Brunflo IF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Eivor LindgrenD70 (5)56:48+18:1826:03
5Ove HemmingssonH65 (11)37:20+3:4212:31

Freidig

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
5Arild Holm ClausenH45 (20)38:34+8:3210:10
20Maj Lisbet RønningÖppen motion 8 (22)1:31:35+46:5334:10

Frösö IF

10 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Johan AndreassonH35 (5)43:1810:11
3Håkan CarnlandH55 (9)34:13+3:269:48
6Anders ErikssonH55 (9)35:57+5:1010:18
7Ylva NowénÖppen motion 4 (22)30:53+6:1915:31
8Vidar BäckmanH16 (9)49:25+20:1814:09
9Joar BäckmanH14 (12)40:47+14:1112:39
9Charlotta NilssonÖppen motion 8 (22)58:18+13:3621:45
10Oskar NowénH14 (12)41:22+14:4612:50
16Niclas LidströmH45 (20)48:31+18:2912:48
18Torulf BäckmanH45 (20)50:41+20:3913:22
Jenny SwartzD45 (6)ej start

Fältjägarnas IF

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Agneta SamuelssonD55 (4)47:18+8:2317:55
6Bernt ÅkerlundH65 (11)39:07+5:2913:07
7Ingrid StengårdÖppen motion 8 (22)50:58+6:1619:01
9Seth PerssonH65 (11)47:38+14:0015:59

Göteborg-Majorna OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
15Kristina LarssonÖppen motion 8 (22)1:04:17+19:3523:59

Heby AIF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Leif ErikssonH70 (15)37:1312:29

IFK Enskede

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
12Christer HedinH70 (15)57:25+20:1219:16

IFK Mora OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
6Björn AlbinssonH45 (20)38:52+8:5010:15
17Arne HolmerH45 (20)49:55+19:5313:10

Kovlands IF

16 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Madeleine Tjernberg DahlinD21 (10)31:108:55
2Barbro EdströmD65 (5)52:14+0:0918:39
2Jonas KarlssonH35 (5)44:11+0:5310:23
3Owe EdströmH70 (15)39:50+2:3713:22
4Viktoria KarlssonD35 (7)43:54+7:4513:25
4Felix DahlinH10 (8)16:24+3:429:19
4Mattias EdströmH45 (20)33:34+3:328:51
5Viggo ÖstlundH14 (12)33:27+6:5110:23
5Stina KarlssonU1 (8)29:13+9:3017:48
6Elin KarlssonD12 (6)39:26+13:4414:42
7Harri NäätänenH70 (15)51:15+14:0217:11
8Alfred DahlinH12 (12)33:25+9:5112:28
9Marie DahlinD21 (10)46:16+15:0613:15
12Anna-Karin ÖstlundÖppen motion 8 (22)1:01:47+17:0523:03
12Olivia KarlssonD14 (13)53:33+21:0020:17
18Ulf NilssonÖppen motion 8 (22)1:19:27+34:4529:38
Alva DahlinD14 (13)ej start

Litsbygdens SK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Monika LundD21 (10)36:32+5:2210:28
oskar SöderhjelmInskolning (8)fullföljt
Erik SöderhjelmH21 (21)ej start

Ljusdals OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Christina FlordalD70 (5)38:3017:39
8Jon FlordalH65 (11)46:25+12:4715:34

Njurunda OK

9 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Simon HanssonÖppen motion 2 (4)17:45+1:3510:05
4Gunilla JacobssonD55 (4)56:11+17:1621:16Ladda ner rutt i gpx-format
4Erik KardellH75 (7)1:02:14+26:4622:13
6Paulina TomasdotterD21 (10)40:46+9:3611:40
9Niklas MartinH45 (20)40:34+10:3210:42
11Johnny BlästaH45 (20)41:11+11:0910:51
15Jörgen BlästaH45 (20)46:52+16:5012:21
20Anders SjöbomH21 (21)1:02:23+24:3812:45
20Peter SjöbomH45 (20)1:08:44+38:4218:08

Nässjö OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
19Markus NordmarkH21 (21)58:29+20:4411:57

OK Linné

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
17Anders CarnlandH21 (21)53:56+16:1111:01

OK Nipan

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Ingmar HolmerH18 (2)47:5712:39

OK Silvanus

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
13Lennart BerggrenÖppen motion 4 (22)40:42+16:0820:27

OK Storsjön

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
8Martin OhlssonH21 (21)46:51+9:069:34

Røros IL

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Petter GullikstadH55 (9)33:33+2:469:36Ladda ner rutt i gpx-format

Selånger SOK

9 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Laila NäslundD75 (4)39:1818:01
2Mats AnderssonH65 (11)33:47+0:0911:20
3Anna-Carin SundlöfÖppen motion 2 (4)25:22+9:1214:24
3Inga-Lill AnderssonD55 (4)49:43+10:4818:49
3Lars-Peter JohnssonH65 (11)35:10+1:3211:48
7Sten Åke VedinH65 (11)45:52+12:1415:23
8Peter ErngrundÖppen motion 4 (22)31:31+6:5715:50
12Carl ErngrundH12 (12)56:25+32:5121:03
Olle NäslundH75 (7)ej godkänd

Sundsvalls OK

132 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Elsa LakeU1 (8)19:4312:01
1Kristina NordlanderD35 (7)36:0911:03
1Hugo NordlanderH14 (12)26:368:15
1Wilma LarssonD14 (13)32:3312:19
1Andrei KuzminH12 (12)23:348:47
1Albin TuvessonH10 (8)12:427:12
1Anne OpelÖppen motion 2 (4)16:109:11
1Thomas RexH21 (21)37:457:43
1Klara HedinD10 (7)14:318:14
1Susanne PeterssonD45 (6)31:509:51
1Irmelie EnströmD16 (9)32:029:40
1Klara EdströmD12 (6)25:429:35
1Oskar VikströmH16 (9)29:078:20
1Hugo LindströmU2 (7)19:5311:17
1Janne NäätänenH45 (20)30:027:55
2Hans OpelÖppen motion 4 (22)26:21+1:4713:14
2Robin EdlundH18 (2)1:06:53+18:5617:38
2Linnea DufvaU1 (8)24:21+4:3814:50
2Edvin LakeH14 (12)28:43+2:078:55
2Stina NordinD21 (10)31:43+0:339:05
2Herman EliassonH10 (8)14:00+1:187:57
2Göran BergH75 (7)50:44+15:1618:07
2Alice PalmgrenD18 (3)38:44+1:2511:42
2Astrid RexD16 (9)36:12+4:1010:56
2Linnea HellqvistD10 (7)14:38+0:078:18
2Elsa GranholmD14 (13)32:36+0:0312:20
2Charlotta PalmgrenD45 (6)37:24+5:3411:34
2Alva EliassonD12 (6)29:15+3:3310:54
2Hannes LindahlH16 (9)29:23+0:168:25
2Erik NorinH45 (20)32:29+2:278:34
3Jonas LindU2 (7)20:50+0:5711:50
3Ida-Marie TuvessonU1 (8)27:26+7:4316:43
3Hedwig HaasD21 (10)32:43+1:339:22
3Ingrid Viklander-NylanderD65 (5)53:26+1:2119:05
3Simon NordlanderH14 (12)32:07+5:319:58
3Sara TimnerD35 (7)38:22+2:1311:43
3Alex AnderssonH12 (12)27:19+3:4510:11
3Ulla HellmanD75 (4)40:50+1:3218:43
3Anders AxlingH21 (21)38:58+1:137:58
3Roger PalmgrenH45 (20)33:21+3:198:47
3Tobias OpelH10 (8)15:23+2:418:44
3Lisa JakobssonD16 (9)37:54+5:5211:27
3Freja LoréD10 (7)15:35+1:048:51
3Ella YtterströmD12 (6)33:52+8:1012:38
4Frans ForsbergU2 (7)21:35+1:4212:15
4Sofie LindeU1 (8)27:31+7:4816:46
4Irené LarssonÖppen motion 4 (22)28:21+3:4714:14
4Fredrik NordlanderH35 (5)46:45+3:2711:00
4Elisabet LundgrenD70 (5)59:02+20:3227:04
4Olov NorinH14 (12)32:30+5:5410:05
4Olof FrænellH55 (9)35:46+4:5910:14
4Emma JohanssonD14 (13)36:51+4:1813:57
4Elvy PeterssonD75 (4)44:50+5:3220:33
4Selma YtterströmD10 (7)16:51+2:209:34
4Julia NordlanderD16 (9)38:55+6:5311:45
4Axel LundgrenH16 (9)31:59+2:529:09
4Anna NordinD45 (6)39:52+8:0212:20
4Magnus EngbergÖppen motion 8 (22)47:07+2:2517:34
4Wilma LindströmD12 (6)36:42+11:0013:41
5Kadri KalvoD21 (10)36:39+5:2910:30
5Thilla SundströmÖppen motion 4 (22)29:03+4:2914:35
5Ingrid PeterssonD70 (5)1:07:01+28:3130:44
5Kajsa LakeD35 (7)46:32+10:2314:13
5Vidar SjöblomU2 (7)21:43+1:5012:20
5Sören JanssonH75 (7)1:04:22+28:5422:59
5Emil LundgrenH12 (12)31:07+7:3311:36
5Peter HanssonH55 (9)35:54+5:0710:17
5Malin UnanderÖppen motion 8 (22)47:27+2:4517:42
5Ylva SandströmD14 (13)37:08+4:3514:03
5Emma JakobssonD12 (6)38:17+12:3514:17
5Winn BjörklundH70 (15)44:06+6:5314:47
5Elisabet EngbergD10 (7)17:27+2:569:54
5Lukas JohanssonH16 (9)32:11+3:049:13
6Cornelia SundinU1 (8)35:37+15:5421:43
6Thess SundströmÖppen motion 4 (22)30:41+6:0715:25
6Ivar GranholmH12 (12)31:21+7:4711:41
6Ove PeterssonH75 (7)1:09:50+34:2224:56
6Mattias LarssonH14 (12)35:35+8:5911:03
6Tobias EliassonH21 (21)42:34+4:498:42
6Alexander DufvaH10 (8)18:10+5:2810:19
6Månia SundinU2 (7)29:31+9:3816:46
6Amanda SchönfeldtD16 (9)43:57+11:5513:16
6Ebba LindholmD14 (13)37:24+4:5114:10
6Malin TuvessonÖppen motion 8 (22)50:56+6:1419:00
6Tore PalmgrenH16 (9)33:40+4:339:38
6Agnes VågbergD10 (7)17:53+3:2210:09
6Clary RexD45 (6)1:07:45+35:5520:58
7Alfred DevallU2 (7)36:08+16:1520:31
7Arvid SjöblomU1 (8)37:04+17:2122:36
7Lovisa DufvaD14 (13)38:35+6:0214:36
7Aron CarlssonH10 (8)18:12+5:3010:20
7Magnus JonssonH45 (20)39:10+9:0810:20
7Sara JakobssonD10 (7)19:36+5:0511:08
7Tove FrænellD16 (9)47:20+15:1814:18
8Emma JohanssonD21 (10)43:48+12:3812:33
8Olle SjöblomU1 (8)37:33+17:5022:53
9Katharina SandströmÖppen motion 4 (22)32:03+7:2916:06
10Erik ToomingasH21 (21)48:29+10:449:54
10Björn AbelssonH65 (11)54:38+21:0018:20
10Ana MatkovicD21 (10)46:44+15:3413:23
10Mats JohanssonÖppen motion 8 (22)59:05+14:2322:02
10Lars HenrikssonH45 (20)40:53+10:5110:47
10Ebba AnderssonD14 (13)47:03+14:3017:49
10Linus OpelH12 (12)36:41+13:0713:41
10Tore LundgrenH70 (15)55:10+17:5718:30
11Wilmer RexH14 (12)42:00+15:2413:02
11Gitte LethÖppen motion 8 (22)59:45+15:0322:17
11Thua SundströmÖppen motion 4 (22)40:11+15:3720:11
12Elis LiukkonenH14 (12)43:51+17:1513:37
12Oskar NilssonÖppen motion 4 (22)40:32+15:5820:22
12Torbjörn AnderssonH45 (20)41:56+11:5411:03
13Albin KårénH21 (21)50:29+12:4410:19
14Gustav FrænellH21 (21)51:55+14:1010:37
14Henrik LundgrenH45 (20)44:27+14:2511:43
15Malin SundströmÖppen motion 4 (22)41:16+16:4220:44
16Karin LindÖppen motion 8 (22)1:05:37+20:5524:29
17Kjell AnderssonÖppen motion 4 (22)47:36+23:0223:55
17Fredrik GranholmÖppen motion 8 (22)1:09:03+24:2125:45
19Erik JakobssonH45 (20)54:30+24:2814:22
20Adrian CarlssonÖppen motion 4 (22)51:50+27:1626:02
21Nora UddmanÖppen motion 4 (22)58:22+33:4829:19
22Kerstin BrunnÖppen motion 4 (22)1:06:49+42:1533:34
Elias JutboInskolning (8)fullföljt
Klemens OpelInskolning (8)fullföljt
Thotte SundströmInskolning (8)fullföljt
Simon UnanderInskolning (8)fullföljt
Wilma UnanderInskolning (8)fullföljt
Kajsa HedinD35 (7)ej godkänd
Elin SvenssonD35 (7)ej godkänd
Kerstin FrænellÖppen motion 8 (22)ej godkänd
Karl-Erik NorlingH70 (15)ej godkänd
Jonne LiukkonenH16 (9)ej godkänd
Anders ErlandssonH21 (21)ej start
Erik SjöblomH35 (5)ej start
Oskar ErlandssonH14 (12)ej start
Lars PalinH65 (11)ej start
Olov VikströmH21 (21)ej start
Fredrik GranholmH35 (5)ej start
Stina LindholmD14 (13)ej start
Ove JanssonH55 (9)ej start
Petter ErlandssonH16 (9)ej start
Kalle HedinU1 (8)ej start
Kajsa ErlandssonInskolning (8)ej start

Sävedalens AIK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Johan NilssonÖppen motion 8 (22)44:4216:40

Söderhamns OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2David SundströmH21 (21)38:45+1:007:55
8Kjell BomanH55 (9)37:35+6:4810:46
10Agneta JonzonÖppen motion 4 (22)34:23+9:4917:16

Tandsbyns IF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Agnes MattssonD18 (3)51:05+13:4615:25
21Richard EngholmH21 (21)1:09:51+32:0614:17
Jörgen MattssonH45 (20)ej start

Timrå SOK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Heléne CardellD75 (4)39:43+0:2518:13
8Åke HöglundH70 (15)52:09+14:5617:30
13Gaston HådénH70 (15)1:04:26+27:1321:37

Vittjärvs IK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Roland SalomonssonH70 (15)43:50+6:3714:42

VK Uvarna

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Marcus ErikssonH55 (9)30:478:49
3Ida BergforsD14 (13)36:22+3:4913:46
7Lars JonssonH55 (9)37:33+6:4610:45
8Thomas EngbergÖppen motion 8 (22)57:50+13:0821:34
13Erik BergforsÖppen motion 8 (22)1:02:16+17:3423:14
Elin BergforsInskolning (8)fullföljt
Hans-Erik JanssonH55 (9)ej start
Jennie JohanssonÖppen motion 4 (22)ej start

Östersunds OK

65 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Kristina HammarfalkD55 (4)38:5514:44
1Linda ErikssonÖppen motion 4 (22)24:3412:20
1Ingeborg DanielssonD65 (5)52:0518:36
1Lars StrinnholmH65 (11)33:3811:17
1Kurt HalvarssonH75 (7)35:2812:40
1Maja WillénD18 (3)37:1911:16
2Johan NäslundÖppen motion 8 (22)45:19+0:3716:54
2Camilla HambergD35 (7)38:02+1:5311:37
2Erik HedströmU2 (7)20:00+0:0711:21
2Ewa Marianne BerggrenD70 (5)54:38+16:0825:03
2Oskar BoströmH12 (12)26:12+2:389:46
2Tom BrantheimH70 (15)39:01+1:4813:05
3Mattias Van den Dool EnebjörkH35 (5)46:35+3:1710:57
3Peter WallskogÖppen motion 4 (22)28:20+3:4614:14
3Lars LodinÖppen motion 8 (22)45:36+0:5417:00
3Alf BerggrenH75 (7)1:00:07+24:3921:28
3Axel HedströmH16 (9)31:46+2:399:06
3Malin SjöblomD45 (6)38:04+6:1411:47
4Karin WalltinD65 (5)53:30+1:2519:06
4Ola LindgrenH65 (11)37:15+3:3712:30
4Måns RavaldH12 (12)28:04+4:3010:28
4Olle NäslundH21 (21)40:33+2:488:17
5Helen EriksdotterD65 (5)54:16+2:1119:22
5Anders DanielssonH35 (5)48:11+4:5311:20
5Arvid BerggrenH10 (8)18:04+5:2210:15
5Ulf LindqvistH21 (21)40:58+3:138:22
5Flisa RavaldD16 (9)41:06+9:0412:25
5Ulrika WillénD45 (6)52:12+20:2216:09
6Per HedmanH70 (15)46:54+9:4115:44
7Johan HalvarssonH21 (21)45:50+8:059:22
7Hanna Sunnerheim SjöbergD21 (10)43:04+11:5412:20
7Tore HambergH14 (12)35:44+9:0811:05
7Felix Sjölund MyhrH12 (12)31:58+8:2411:55
7Hannes Sjölund MyhrH16 (9)39:27+10:2011:18
8Axel ArnessonH14 (12)35:50+9:1411:07
8Arvid HedmanH10 (8)22:02+9:2012:31
8Greta BlücherD16 (9)49:19+17:1714:53
8Lars-Åke LarssonH45 (20)40:29+10:2710:40
8Alva ErikssonD14 (13)38:59+6:2614:45
9Daniel SjölundH21 (21)48:19+10:349:52
9Olle SjöblomH12 (12)33:43+10:0912:34
9Hans ÅgrenH55 (9)52:47+22:0015:07
9Hanna LindqvistD14 (13)45:25+12:5217:12
9Tindra ÖsterbergD16 (9)1:00:53+28:5118:23
9Åke BengtssonH70 (15)53:34+16:2117:58
11Jonatan GreenH12 (12)37:12+13:3813:52
11Claes SöderhjelmH65 (11)1:05:56+32:1822:07
11Elsa ArnessonD14 (13)48:46+16:1318:28
11Bertil NordströmH70 (15)55:56+18:4318:46
11Måns ErikssonH21 (21)49:07+11:2210:02
12Marcus AmrénH21 (21)50:16+12:3110:16
13Erik WillénH45 (20)43:04+13:0211:21
13Frida BerggrenD14 (13)54:24+21:5120:36
14Mathilda HeiskanenÖppen motion 8 (22)1:04:02+19:2023:53
14Toste WallskogÖppen motion 4 (22)40:51+16:1720:31
15Daniel BerggrenH21 (21)52:55+15:1010:49
16Adrian JonesH21 (21)53:43+15:5810:59Ladda ner rutt i gpx-format
16Elin HedmanÖppen motion 4 (22)42:04+17:3021:08
18Erik HedmanH21 (21)57:00+19:1511:39
18Björn WikstrandÖppen motion 4 (22)48:50+24:1624:32
19Lars-Eric GahlinÖppen motion 8 (22)1:19:31+34:4929:40
19Axel LodinÖppen motion 4 (22)51:35+27:0125:55
Malte SjöblomInskolning (8)fullföljt
Malin OlssonÖppen motion 8 (22)ej godkänd
Stig-Göran MårtenssonH70 (15)ej godkänd
Greta HedmanD14 (13)ej start
Lennart HambergH21 (21)ej start
Olle HambergH12 (12)ej start
Anna Hedström RingvallD45 (6)ej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser