Officiell resultatlista för Rambergssprinten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Rambergssprinten
Arrangörsorganisation: Tolereds Allmänna IK
Datum: lördag 27 maj 2017

D21

3 960 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Runa FremstadGöteborg-Majorna OK32:288:11
2Aina EdgrenTrollhättans SOK33:25+0:578:26
3Louise GötforsGöteborg-Majorna OK34:30+2:028:42
4Jolanta KolosinskaGöteborg-Majorna OK35:10+2:428:52
5Lovisa LemanGöteborgs SK35:50+3:229:02
6Linda MartinssonIF Marin Väst38:21+5:539:41
7Ellika GrothKungälvs OK39:54+7:2610:04
8Malin SettergrenHalmstad OK40:39+8:1110:15
9Emelie SvalinVänersborgs SK45:57+13:2911:36
10Cecilia GrothKungälvs OK46:04+13:3611:37
11Emma EkbergLidköpings VSK46:55+14:2711:50
12Alicia FribergC.E.Colivenc48:17+15:4912:11
13Madeleine AttforsSävedalens AIK48:32+16:0412:15
14Hedda Bergqvist-kringstadGöteborg-Majorna OK54:10+21:4213:40
Linnéa HolmqvistHagaby GoIF Örebroej godkänd
Lucyna DrewniowskaGöteborg-Majorna OKej godkänd
Emelie BackschneiderIFK Göteborgej start

H21

4 640 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders HedbergGöteborg-Majorna OK30:026:28
2Viktor RunnbyGöteborg-Majorna OK30:07+0:056:29
3Håkan PeterssonIFK Göteborg30:15+0:136:31
4Niklaus ReyNyköpings OK30:25+0:236:33
5Jonas MerzGöteborg-Majorna OK30:29+0:276:34
6Måns SandgrenOK Orion30:38+0:366:36
7Fredrik LöwegrenIFK Göteborg30:39+0:376:36
8Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OF30:43+0:416:37
9Arvid VågIFK Göteborg30:46+0:446:37
10Andreas HöyeFredrikstad SK31:17+1:156:44
11Joakim KaminskyGöteborg-Majorna OK31:53+1:516:52
12Robbie AndersonGöteborg-Majorna OK32:35+2:337:01
13Fredrik WennermarkOK Skogsfalken34:04+4:027:20
14Kevin StåhlOK Hammaren36:05+6:037:46
15Jonas LauriFK Herkules36:38+6:367:53
16Tobias JohanssonOK Skogshjortarna36:49+6:477:56
17Vidar FaxénSävedalens AIK37:19+7:178:02
18Rasmus ArfwedsonFrölunda OL37:54+7:528:10
19Rikard PentonenIFK Göteborg37:55+7:538:10
20Johan LarssonOK Skogshjortarna38:44+8:428:20
21Adam BrobergIF Rigor40:48+10:468:47
22Geir Myhr ØienRingsaker OK41:12+11:108:52
23Anders ArfwedsonFrölunda OL41:16+11:148:53
24Henrik BrusSävedalens AIK43:32+13:309:22
25Erik LauriFK Herkules44:13+14:119:31
26Erik KvarnströmKils OK45:02+15:009:42
27Albert JohannessonGöteborg-Majorna OK47:50+17:4810:18
28Martin AnderssonSjövalla FK50:14+20:1210:49
29Wojciech WiktorGöteborg-Majorna OK50:20+20:1810:50
30Martin LindqvistStenungsunds OK53:50+23:4811:36
Andreas KarlssonSävedalens AIKej godkänd
Johan DelvertOK Orionej start
Hans EgefalkHagaby GoIF Örebroej start

D20

3 930 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isabella LagoGöteborg-Majorna OK39:3410:04
2Emelie LorénOK Landehof41:21+1:4710:31
3Tove PerssonMölndal Outdoor IF43:18+3:4411:01
Elin HermanssonKungälvs OKej start
Lisa BörnstedtKungälvs OKej start
Lina ErdeliusIF Rigorej start

H20

3 960 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle AnderssonTullinge SK28:117:07
2Vilhelm MelkstamLerums SOK37:08+8:579:22

D16

3 350 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mina ShabbakiTolered-Utby Ol-klubb53:2615:57

H16

3 350 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid BacktemanLerums SOK35:2910:35
2Zebastian ArfwedsonFrölunda OL40:52+5:2312:11
3Mattias LauriFK Herkules43:41+8:1213:02
Olle ÅrebäckGöteborg-Majorna OKej godkänd

D14

2 880 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna FredrixonOK Skogshjortarna31:1910:52

H14

3 310 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alfred ErdeliusIF Rigor26:458:04
2Jakob LundbergTolered-Utby Ol-klubb29:05+2:208:47
3Arvid PerssonMölndal Outdoor IF29:43+2:588:58
4Albin LiljenvallTolered-Utby Ol-klubb30:51+4:069:19
5Alfred JohanssonOK Alehof31:41+4:569:34
6Lukas GrothKungälvs OK35:21+8:3610:40
7Hannes EssungerSjövalla FK35:33+8:4810:44
8Tobias UndelandIFK Göteborg37:31+10:4611:20
9Simon LjungkvistOK Alehof48:59+22:1414:47
10Erik WettergrenIK Uven1:24:52+58:0725:38
Arvid PeterssonTolered-Utby Ol-klubbej start

D12

2 360 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Audrey HanssonFrölunda OL20:258:39
2Amanda CliffordsonTolered-Utby Ol-klubb20:26+0:018:39
3Maja KarlssonTolered-Utby Ol-klubb21:39+1:149:10
4Silje RingstadTolered-Utby Ol-klubb21:51+1:269:15
5Lovisa DavidsonGöteborg-Majorna OK28:15+7:5011:58
6Hanna SchälinOK Alehof40:15+19:5017:03
Alva LiljenvallTolered-Utby Ol-klubbej start

H12

2 360 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melvin AnderssonTolered-Utby Ol-klubb22:529:41
2Liam HogedalVänersborgs SK24:23+1:3110:19
3Felix JohanssonOK Alehof32:25+9:3313:44
4Erik PeterssonTolered-Utby Ol-klubb34:16+11:2414:31
5Elias LauriFK Herkules42:27+19:3517:59
6Noah TörngrenTolered-Utby Ol-klubb45:16+22:2419:10

D10

1 990 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nelly GrothKungälvs OK44:5922:36
2Saga RingstadTolered-Utby Ol-klubb46:20+1:2123:16

H10

1 990 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gabriel HogedalVänersborgs SK20:2910:17
2Gustav RexOK Landehof21:08+0:3910:37
3Malte LjungkvistOK Alehof23:02+2:3311:34
4Albin TörngrenTolered-Utby Ol-klubb24:52+4:2312:29
5Ulrik OlssonTolered-Utby Ol-klubb38:56+18:2719:33

D40

3 310 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida HördegårdhIFK Göteborg24:447:28
2Anna LundbergGöteborgs SK28:54+4:108:43
3Susanne CoxLerums SOK30:24+5:409:11
4Karolina MelkstamLerums SOK30:48+6:049:18
5Sara LorénOK Landehof31:33+6:499:31
6Åsa CliffordsonTolered-Utby Ol-klubb32:39+7:559:51
7Ellinor JohanssonOK Alehof33:04+8:209:59
8Ann-Sofi HermanssonKungälvs OK35:32+10:4810:44
9Johanna WallinderGöteborg-Majorna OK37:18+12:3411:16
10Caroline KarlssonTolered-Utby Ol-klubb37:28+12:4411:19
11Cathrine DavidsonGöteborg-Majorna OK38:37+13:5311:40
12Susanne BerghMölndal Outdoor IF39:30+14:4611:56
13Gisela LindFK Herkules40:11+15:2712:08
14Ann-Louise EliassonGöteborg-Majorna OK42:11+17:2712:44
15Cecilia FlakbergIFK Göteborg51:09+26:2515:27
16Julie FrancisMelbourne Forest racers51:44+27:0015:37

H40

3 930 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart BengtssonFalkenbergs OK29:447:33
2Fredrik JohanssonMelbourne Forest racers29:46+0:027:34
3Ola JodalGöteborg-Majorna OK30:23+0:397:43
4Johan G HördegårdhIFK Göteborg30:27+0:437:44
5Marcus HanssonFrölunda OL31:58+2:148:08
6Jonas ErikssonLänna IF33:26+3:428:30
7William RexOK Landehof34:48+5:048:51
8Olle SchälinOK Alehof34:54+5:108:52
9Emil ErdeliusIF Rigor35:14+5:308:57
10Jimmy PetterssonGöteborg-Majorna OK36:28+6:449:16
11Henrik MelkstamLerums SOK36:56+7:129:23
12Andreas EklundGöteborg-Majorna OK36:58+7:149:24 Ladda ner rutt i gpx-format
13Henrik EssungerSjövalla FK38:24+8:409:46
14Mathias FredrixonOK Skogshjortarna38:43+8:599:51
15Sven-Olof HermanssonTolered-Utby Ol-klubb45:41+15:5711:37
16Mats HermanssonKungälvs OK52:22+22:3813:19
Martin RådboMölndal Outdoor IFej start

D50

2 880 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin ÅrebäckGöteborg-Majorna OK19:396:49
2Laila B HöglundFK Herkules20:02+0:236:57
3Helena SvenssonFK Herkules21:18+1:397:23
4Annika KuhlinGöteborg-Majorna OK22:39+3:007:51
5Åsa NybergGöteborg-Majorna OK23:58+4:198:19
6Tuuli SaariFK Herkules27:47+8:089:38
7Bibbi GustafssonOK Gipen55:36+35:5719:18

H50

3 350 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per GustavssonGöteborg-Majorna OK28:198:27
2Per FlakbergIFK Göteborg29:17+0:588:44
3Torsten BacktemanLerums SOK29:19+1:008:45
4Joachim FribergC.E.Colivenc29:48+1:298:53
5Erik RuotsalainenFrölunda OL30:13+1:549:01
6Johan WettergrenIK Uven31:02+2:439:15
7Andrew LagoGöteborg-Majorna OK31:18+2:599:20
8Ulf AnderssonGöteborg-Majorna OK31:40+3:219:27
9Thomas AttforsSävedalens AIK32:21+4:029:39
10Magnus SternerSträngnäs-Malmby OL32:26+4:079:40
11Roger HallgrenIFK Göteborg33:06+4:479:52
12Jörgen IvarssonHestra IF33:54+5:3510:07
13Thomas GustafssonGöteborg-Majorna OK38:07+9:4811:22
14Peter BrobergIF Rigor40:33+12:1412:06
15Magnus UppströmFK Herkules40:45+12:2612:09
Christer BorgGöteborg-Majorna OKej godkänd
Magnus KarlssonOK Landehofej start

D60

2 360 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria NordvallOK Kolmården21:379:09
2Eva KarlssonUddevalla OK22:24+0:479:29
3My EngströmLerums SOK24:20+2:4310:18
4Gunilla HogedalVänersborgs SK26:43+5:0611:19

H60

3 310 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf PalmérUlricehamns OK24:247:22
2Sigurd DæhliLøten o-lag24:45+0:217:28
3Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK29:10+4:468:48
4Carl-Henry AnderssonOK Orinto29:52+5:289:01
5Henrik UndelandIFK Göteborg31:03+6:399:22
6Anders SpånérGöteborg-Majorna OK31:40+7:169:34
7Sten BlomströmIK Stern32:05+7:419:41
8Urban LarssonOK Gipen32:15+7:519:44
9Lars HogedalVänersborgs SK33:02+8:389:58
10Kent ErikssonLerums SOK34:28+10:0410:24
11Börje SundbergOK Gipen36:39+12:1511:04
12Lars SilvervretOK Hedströmmen38:59+14:3511:46
13Tommy RoosFalköpings AIK OK39:04+14:4011:48
14Lennart AnderssonGöteborgs SK39:07+14:4311:49
15Johnny KarlssonUddevalla OK39:26+15:0211:54
Björn EngströmLerums SOKej start

D70

2 360 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid Rex WallströmOK Landehof27:1611:33
2Barbro BörjessonOK Skogshjortarna30:18+3:0212:50
3Britt RangertIK Ymer31:48+4:3213:28
4Lillemor HallinOK Landehof43:51+16:3518:34

H70

2 880 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik HvoslefIK Stern24:538:38
2Per-Ivar MöllbergArboga OK27:49+2:569:39
3Åke GatelidOK Skogshjortarna28:09+3:169:46
4Kurt FredrixonOK Skogshjortarna28:13+3:209:47
5Lennart AlmströmIK Stern28:28+3:359:53
6Ronny AnderssonOK Skogshjortarna30:24+5:3110:33
7Sune MentorGöteborg-Majorna OK38:59+14:0613:32
8Christer WestbergIFK Göteborg41:22+16:2914:21

Öppen motion 1

1 990 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thorunn Aamodt OvesenLardal OL24:4612:26
2Jonna Jodal-GöthforsGöteborg-Majorna OK32:54+8:0816:31
3Lena LitvinovaIFK Göteborg44:47+20:0122:30
4Samuel WettergrenIK Uven49:36+24:5024:55
Maria PollMölndal Outdoor IFej godkänd

Öppen motion 3

3 310 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik LundkvistHJS-Vansbro OK36:4311:05
2Widar Taxth LölandHisøy OK38:22+1:3911:35
3Lennart TägtströmDomnarvets GOIF41:25+4:4212:30
4Ove LarssonKvarnsvedens GOIF OK42:48+6:0512:55
5Matilda SvenssonÅmåls OK46:47+10:0414:08
6Elin RönnowOK Orinto54:39+17:5616:30
7Bodil LjungkvistOK Alehof55:04+18:2116:38
8Pia EssungerSjövalla FK59:12+22:2917:53
9Ted NömmIFK Göteborg1:05:50+29:0719:53
10Rolf EckermarkGöteborg-Majorna OK1:06:25+29:4220:03
11Rosa KaminskyGöteborg-Majorna OK1:14:13+37:3022:25
Viola EckermarkGöteborg-Majorna OKej godkänd
Maria LarssonTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Bo SandströmOK Skogsmunkenej godkänd
David AnderssonKlubblösej godkänd

Öppen motion 5

3 930 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OK34:428:49
2Stefan NormanSävedalens AIK36:49+2:079:22
3Yves GänssingerGöteborg-Majorna OK37:12+2:309:27
4Niklas HidmanKlubblös38:38+3:569:49
5Kajsa NormanSävedalens AIK43:01+8:1910:56
6Gunnar JönssonGöteborg-Majorna OK43:55+9:1311:10
7Lisa FalkGöteborg-Majorna OK44:57+10:1511:26
8Jenny AnderssonÄtrans IF45:04+10:2211:28
9Christer BechIdefjordens SK46:52+12:1011:55
10Sofia LundbergGöteborg-Majorna OK49:17+14:3512:32
11Anna NilssonFK Snapphanarna49:18+14:3612:32
12Elin KarlssonLycksele IF51:21+16:3913:03
13Lena TornéusSävedalens AIK53:07+18:2513:30
14Elin SandahlKlubblös54:23+19:4113:50
15Björn EngelbrektssonFK Snapphanarna56:25+21:4314:21
16Hanna SvenssonFK Herkules56:46+22:0414:26
17Henrik BirkestadOK Orinto1:12:16+37:3418:23
18Kristina WettergrenIK Uven1:38:20+1:03:3825:01
Lars RenbergAstraZeneca IF Mölndalej godkänd

Öppen motion 8

4 640 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik BengtssonOK Skogsfalken39:258:29
2Emma AnderssonSävedalens AIK42:46+3:219:13
3Patrik FalkGöteborg-Majorna OK46:07+6:429:56
4Emma BacklundSäterbygdens OK49:14+9:4910:36
5Andreas Duc JörgensenFarumTisvilde OK49:33+10:0810:40
6Lotta FalkGöteborg-Majorna OK49:36+10:1110:41
7Jan JohanssonFrölunda OL51:17+11:5211:03
8Daniel TorstenssonGöteborgs SK52:43+13:1811:21
9Viktor TorstenssonÄtrans IF1:01:40+22:1513:17
10Mikael NömmIFK Göteborg1:06:16+26:5114:16
11Karin ÅkesdotterIFK Göteborg1:10:52+31:2715:16

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser