Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Norra Hallands Ungdomsserie etapp 3

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Norra Hallands Ungdomsserie etapp 3
Arrangörsorganisation: Fjärås AIK
Datum: lördag 20 maj 2017

D16

3 870 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin CarlssonIK Trenne Ullared50:5013:08
2Evelina OlssonOK Nackhe54:44+3:5414:08
Elsa EricssonFK Friskus-Varbergej start
Alvina AxelssonOK Nackheej start

H16

4 290 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper JohanssonOK Löftan29:236:50
2Adrian VartiaOK Löftan35:50+6:278:21
3Alexander MayerIF Rigor49:39+20:1611:34
4Axel ErikssonOK Löftan50:27+21:0411:45
5Erik HultanderIF Rigor1:16:22+46:5917:48
Noah BechtelFK Friskus-Varbergej godkänd

D14

3 140 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thilda SeldénIF Rigor30:039:34
2Annie ErikssonOK Löftan38:52+8:4912:22
3Maja KarmstigFK Friskus-Varberg39:00+8:5712:25
4Emelie RengmyrIF Rigor45:37+15:3414:31
5Ida BruhnIF Rigor46:58+16:5514:57
6Marta TörnströmFK Friskus-Varberg49:18+19:1515:42
7Linnea HöökFjärås AIK54:04+24:0117:13
8Alice NordqvistIF Rigor1:41:57+1:11:5432:28
Elsa BobergIF Rigorej start

H14

3 380 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alfred ErdeliusIF Rigor32:119:31
2Tobias JohanssonOK Löftan32:46+0:359:41
3Jakob MobergOK Löftan34:48+2:3710:17
4Jonathan RundqvistOK Nackhe35:07+2:5610:23
5Simon CorneliussonOK Löftan38:23+6:1211:21
6Andreas HandinOK Löftan46:03+13:5213:37
7Gustav AnderssonOK Löftan52:53+20:4215:38
8Edvin SahlinOK Löftan59:39+27:2817:38
9Hugo DavidssonFjärås AIK1:00:36+28:2517:55
10Fabian OdénFjärås AIK1:02:03+29:5218:21
11Martin HanssonIF Rigor1:08:43+36:3220:19
12Filip CarlqvistFK Friskus-Varberg1:23:22+51:1124:39
Hugo ÅkerbergOK Löftanej start
Elias PerssonFjärås AIKej start
Axel BechtelFK Friskus-Varbergej start

D12

2 930 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida AnderssonOK Löftan42:4614:35
2Frida OdénFjärås AIK46:52+4:0615:59
3Felicia AhlstrandFK Friskus-Varberg59:34+16:4820:19
4Emy HjertströmFK Friskus-Varberg1:24:15+41:2928:45

H12

2 820 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil SeldénIF Rigor28:4210:10
2Albin PaulssonOK Löftan33:55+5:1312:01
3Adam SjööarvOK Nackhe35:04+6:2212:26
4Olle FlorénIF Rigor38:14+9:3213:33
5Samuel DahlbergIK Trenne Ullared39:04+10:2213:51
6Vilhelm SkärbäckOK Nackhe40:01+11:1914:11
7Adam BromsFK Friskus-Varberg42:41+13:5915:08
8Simon HanssonIF Rigor43:31+14:4915:25
9Olle RunevadOK Nackhe49:42+21:0017:37
10Isak TörnströmFK Friskus-Varberg51:25+22:4318:13
11Edvin AlexanderssonIF Rigor53:20+24:3818:54
12Melker JohanssonOK Löftan59:52+31:1021:13
Oskar BlomOK Löftanej start

D12 Kort

2 530 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva SahlinOK Löftan41:5716:34

D10

2 450 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin AnderssonOK Löftan24:069:50
2Lova JohanssonFK Friskus-Varberg29:56+5:5012:13
3Alice BrandtOK Löftan36:38+12:3214:57
4Agnes PaulssonOK Löftan38:20+14:1415:38
5Molly GraadIF Rigor1:03:43+39:3726:00
Alice CarlqvistFK Friskus-Varbergej start

H10

2 580 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andy GranforsIF Rigor27:2710:38
2Alvar AlexanderssonIF Rigor29:33+2:0611:27
3Vilmer AntonssonFK Friskus-Varberg34:24+6:5713:20
4Arvid JohanssonFK Friskus-Varberg38:16+10:4914:49
5Kasper HellerströmFK Friskus-Varberg48:14+20:4718:41
6Pelle RunevadOK Nackhe58:05+30:3822:30
Jacob RuderfeltIF Rigorej start

Inskolning

1 950 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Oskar AnderssonFK Friskus-Varbergfullföljt
Veronica AnderssonFjärås AIKfullföljt
Ztella ArdforsOK Löftanfullföljt
Frida AxelssonIF Rigorfullföljt
Alva BjöremarkFjärås AIKfullföljt
Elias EdströmIF Rigorfullföljt
Hampus EdströmIF Rigorfullföljt
Raquel FlorénIF Rigorfullföljt
Svante FlorénIF Rigorfullföljt
Ebba FranssonFK Friskus-Varbergfullföljt
Märta JohanssonFK Friskus-Varbergfullföljt
Anton SvenssonOK Nackhefullföljt
Anita ToresonOK Löftanfullföljt
Miranda WalleniusFjärås AIKfullföljt
Nova ÖrwallFjärås AIKfullföljt
Elvin ÖrwallFjärås AIKej godkänd

U1

2 280 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Folke FranssonFK Friskus-Varberg26:1711:31
2Ella RuderfeltIF Rigor32:08+5:5114:05
3Lukas MobergOK Löftan32:55+6:3814:26
4Sixten TörnströmFK Friskus-Varberg33:58+7:4114:53
5Evelina JohanssonFK Friskus-Varberg34:37+8:2015:10
6Ralf GustavssonOK Löftan34:56+8:3915:19
7Jakob AnderssonOK Löftan35:17+9:0015:28
8Albin BrandtOK Löftan36:08+9:5115:50
9Karoline GraffnerOK Löftan38:20+12:0316:48
10Nanny AspegrenOK Löftan42:08+15:5118:28
11Alfred ArnellOK Löftan43:43+17:2619:10
12Edward ArnellOK Löftan43:54+17:3719:15
13Erik AxelssonIF Rigor44:20+18:0319:26
14Samuel DyrmanIF Rigor46:27+20:1020:22
15Matilda EdströmIF Rigor54:33+28:1623:55
16Agnes AspegrenOK Löftan56:06+29:4924:36
17Freja AndreassonOK Löftan1:09:40+43:2330:33
Gustav FrankOK Löftanej start
Astrid HellerströmFK Friskus-Varbergej start

U2

2 430 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1David CarlssonIK Trenne Ullared26:4310:59
2Noa TorstensvikFK Friskus-Varberg28:58+2:1511:55
3Wilhelm BjöremarkFjärås AIK37:33+10:5015:27
4Wilhelm EkFjärås AIK38:03+11:2015:39
5Max AppelgrenIF Rigor41:06+14:2316:54
6Zmilla ArdforsOK Löftan42:26+15:4317:27
7Hjalmar AntonssonFK Friskus-Varberg44:30+17:4718:18
8Alice SjööarvOK Nackhe48:26+21:4319:55
9Amanda WressmarkOK Nackhe50:27+23:4420:45
10Anna NordqvistIF Rigor56:06+29:2323:05
11Johannes DahlbergIK Trenne Ullared1:23:52+57:0934:30

Öppen motion 3

2 920 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel HällåsOK Löftan45:2315:32
2Åsa HanssonIF Rigor56:26+11:0319:19
3Lars HultanderIF Rigor58:09+12:4619:54
4Kristina TörnströmFK Friskus-Varberg1:04:39+19:1622:08
5Marita HultanderIF Rigor1:07:05+21:4222:58
6Lena AppelgrenIF Rigor1:09:59+24:3623:58
Susanne FjällborgStenungsunds OKej start
Kristina HellbergIF Rigorej start

Öppen motion 5

2 890 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik AnderssonOK Löftan29:5610:21
2Mats AnderssonOK Löftan31:20+1:2410:50
3Anders IvarssonFK Friskus-Varberg31:38+1:4210:56
4Mikael BromsFK Friskus-Varberg34:24+4:2811:54
5Linda CorneliussonOK Löftan35:16+5:2012:12
6Tomas TorstensvikFK Friskus-Varberg35:48+5:5212:23
7Mikael RuderfeltIF Rigor38:36+8:4013:21
8Mikael NilssonFK Friskus-Varberg39:51+9:5513:47
9Fredrik HanssonIF Rigor41:21+11:2514:18
10Gunilla CarlssonIK Trenne Ullared42:46+12:5014:47
11Fredrik CarlqvistFK Friskus-Varberg45:45+15:4915:49
Annette JohanssonIF Rigorej start

Öppen motion 8

4 150 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas FlorénIF Rigor33:208:01
2Stefan GraadIF Rigor37:22+4:029:00
3Ulf TörnströmFK Friskus-Varberg38:25+5:059:15
4Willy FjällborgStenungsunds OK40:21+7:019:43
5Emil ErdeliusIF Rigor41:33+8:1310:00
6Fredrik BrorsonOK Nackhe47:34+14:1411:27
7Mikael FjällborgStenungsunds OK51:42+18:2212:27
8Sven-Erik DahlbergIK Trenne Ullared51:57+18:3712:31
9Håkan RundqvistOK Nackhe55:41+22:2113:25
10Unni GranforsIF Rigor57:38+24:1813:53
11Malin BrorsonOK Nackhe59:19+25:5914:17
Jeanette BlomOK Löftanej godkänd

H12 Kort

2 530 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar MobergOK Löftan37:5414:58
2Walter HällåsOK Löftan40:06+2:1215:50
3Zebastian ArdforsOK Löftan43:33+5:3917:12
4Viktor WressmarkOK Nackhe51:29+13:3520:20

H14 Kort

2 760 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik BromsFK Friskus-Varberg38:1913:52

H16 Kort

3 280 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alexander WestlingFK Friskus-Varberg1:08:1320:47
2Daniel AnderssonFjärås AIK1:36:57+28:4429:33

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser