Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vittjärvs 2-dagars, etapp 1, sprint, Norrbotten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vittjärvs 2-dagars
Arrangörsorganisation: Vittjärvs IK
Datum: fredag 24 augusti 2018 - lördag 25 augusti 2018

Etapp 1, sprint, NorrbottenEtapp 2, medel + DM, medel, NorrbottenEtapp 2, medel + DM, medel, Norrbotten (totalt)

D21

2 670 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena TuressonOK Renen15:375:50
2Sigrid HolmgrenOK Renen20:01+4:247:29

H21

2 760 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joar SvartholmBergnäsets AIK13:424:57
2Anders DahlinOK Sarven14:10+0:285:07
3David LundstenVittjärvs IK14:18+0:365:10
4Arttu TaulavuoriAlatornion Pirkat14:27+0:455:14
5Melker PetterssonOK Renen15:01+1:195:26
6Magnus LindmarkIFK Kiruna15:24+1:425:34
7Petter NorénÄlvsby IF OK16:26+2:445:57
8Theo OdenrydJärbo OK19:19+5:376:59
Mats LuspaIFK Kirunautgått
Oskar ÖqvistBergnäsets AIKej start

H20

2 670 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus WickbomBergnäsets AIK12:154:35
2Robin SalénBergnäsets AIK12:28+0:134:40
3Johan EdenhamnLänna IF13:20+1:054:59
4Harald LarssonBergnäsets AIK13:59+1:445:14
5Truls LindholmSundsvalls OK14:06+1:515:16
6Gabriel LarssonGammelstads IF17:09+4:546:25

D18

2 560 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara BrännströmOK Renen18:497:21
2Agnes KarlssonÄlvsby IF OK20:02+1:137:49
3Hanna SvanbergOK Renen20:51+2:028:08
Emma HedlundOK Renenej start
Ida WickbergOK Nolaskogsarnaej start

D16

2 520 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anni TaulavuoriAlatornion Pirkat17:507:04
2Edit KarlssonÄlvsby IF OK17:51+0:017:05
3Ellen KillmeyVittjärvs IK18:14+0:247:14
4Emmie LindbäckOK Renen19:32+1:427:45
5Anna AasaÖvertorneå IF20:13+2:238:01
6Moa EngströmOK Renen23:33+5:439:20

H16

2 560 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon MarkströmOK Renen22:098:39
2Martin LundströmVittjärvs IK29:32+7:2311:32

D14

2 060 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ella TuressonOK Renen11:505:44
2Klara KivijärviOK Renen12:44+0:546:10
3Lisa LarssonÄlvsby IF OK13:33+1:436:34
4Emma HasselströmOK Renen13:47+1:576:41
5Matilda AasaÖvertorneå IF14:03+2:136:49
6Tova LindbäckOK Renen15:08+3:187:20
7Lisa HörnquistOK Renen15:30+3:407:31
Emilia GarbergÄlvsby IF OKej godkänd
Alva EngströmOK Renenej start
Emilia LundholmOK Renenej start

H14

2 520 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tim LundbergOK Renen15:116:01
2Oskar IngvarssonOK Renen15:12+0:016:01
3Martin LundholmOK Renen17:49+2:387:04
4Aron BlomqvistVittjärvs IK18:15+3:047:14
5Edvin LundOK Renen18:48+3:377:27
6Anton HedströmOK Renen19:21+4:107:40
7Linus NordinOK Renen19:40+4:297:48
8Albin WollbrandOK Renen21:27+6:168:30

D14 Kort

1 680 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emilia WickbomVittjärvs IK21:4812:58

D12

1 680 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mirjam EdinOK Renen11:246:47
2Minna TuressonOK Renen12:22+0:587:21
3Ella HedströmOK Renen15:35+4:119:16
4Tova HolmbergBergnäsets AIK16:13+4:499:39

H12

1 680 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid IngvarssonOK Renen9:525:52
2Eric HasselströmOK Renen10:17+0:256:07
3Mattias KillmeyVittjärvs IK15:53+6:019:27
4Melker WollbrandOK Renen19:13+9:2111:26
5Hugo PellaVittjärvs IK19:16+9:2411:28
6Anton HanssonBergnäsets AIK19:51+9:5911:48
7Emil EngströmOK Renen20:34+10:4212:14
8Martin LarssonÄlvsby IF OK22:43+12:5113:31
9Ove RenbergBergnäsets AIK24:20+14:2814:29
Alexander WärneVittjärvs IKej godkänd
Vilgot KuokkanenOK Renenej start

D10

1 350 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Iris BergkvistOK Renen8:226:11
2Astrid LundOK Renen8:23+0:016:12
3Hedda EdinOK Renen9:57+1:357:22
4Vilma KuokkanenOK Renen10:42+2:207:55
5Hulda LindqvistOK Renen10:44+2:227:57
6Vera EdeskärOK Renen12:21+3:599:08
7Maja StridsmanBergnäsets AIK15:21+6:5911:22
8Irma IngvarssonOK Renen16:51+8:2912:28

H10

1 350 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel EngströmOK Renen8:426:26
2Hjalmar EdinOK Renen10:13+1:317:34
3Elias HedströmOK Renen10:37+1:557:51
4Helmer KaarleÖvertorneå IF12:34+3:529:18
5Albin BerggrenOK Renen12:52+4:109:31
6Karl KristofferssonOK Sarven20:11+11:2914:57
Viktor JonssonOK Renenej godkänd

D40

2 560 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin KristofferssonOK Sarven19:477:43
2Pernilla SirviöÖvertorneå IF21:55+2:088:33
3Cecilia LundOK Renen22:55+3:088:57

H40

2 620 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin HolmbergBergnäsets AIK18:597:14
2Tomas HedströmOK Renen25:34+6:359:45
3Ove JohanssonOK Renen29:55+10:5611:25
Fredrik EngströmOK Renenej start

D45

2 520 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin WollbrandOK Renen16:416:37
2Karin KarlssonÄlvsby IF OK20:04+3:237:57
3Tarja TaulavuoriAlatornion Pirkat20:34+3:538:09
4Maria SvanbergOK Renen25:38+8:5710:10
5Agneta LindbäckOK Renen26:16+9:3510:25
Kati RemesOK Renenej start

H45

2 560 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tero TaulavuoriAlatornion Pirkat15:256:01
2Fredrik LundströmOK Renen17:35+2:106:52
3Henrik LundOK Renen20:24+4:597:58
4Mats HedströmOK Renen20:48+5:238:07
5Klas EdinOK Renen21:25+6:008:21
6Rikard LarssonÄlvsby IF OK22:32+7:078:48
Martin HasselströmOK Renenej start

H50

2 520 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Panu HyvönenSK Uranus14:015:33
2Seppo KonttajärviSK Uranus15:55+1:546:18
3Peter LundbergOK Renen16:37+2:366:35
4Göran KarlssonPiteå IF Orienteringsklubb18:04+4:037:10
5Anders NordinOK Renen19:18+5:177:39

H55

2 520 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inge SöderqvistOK Renen14:355:47
2Magnus SäverosNilivaara IS17:00+2:256:44
3Anders AbrahamssonGammelstads IF17:47+3:127:03
4Sven ÖrnerlingOK Renen18:43+4:087:25
5Mats LundinLånghundra IF18:57+4:227:31
6Mikael SundbergOK Renen19:22+4:477:41
7Richard HolmgrenBergnäsets AIK19:27+4:527:43
8Keijo RuotsalainenSK Uranus23:01+8:269:08
Ahti AasaÖvertorneå IFej godkänd
Håkan TholerudSeskarö IFej start

D60

1 680 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger VennbergOK Renen18:4711:10
2Angela NilssonSkellefteå OK20:10+1:2312:00

H60

2 060 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK13:586:46

H65

2 060 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell SandströmBodens Bandyklubb OS14:467:10
2Jan LindelöfSeskarö IF17:03+2:178:16
3Robert SvartholmGammelstads IF17:21+2:358:25
4Henry PilstålOK Renen30:51+16:0514:58

H70

1 460 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Matts EngvallBodens Bandyklubb OS13:109:01
2Conny LagerskogArvidsjaurs OK14:21+1:119:49
3Kjell MörtbergBodens Bandyklubb OS15:00+1:5010:16
4Eje AnderssonBodens Bandyklubb OS27:44+14:3418:59

H75

1 460 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birger LundbergArvidsjaurs OK22:1815:16
Christer LundinOK Renenej godkänd

H80

1 460 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Runar MarktinArvidsjaurs OK16:0611:01
2Gunnar LindströmOK Renen18:27+2:2112:38

Inskolning

1 030 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Elsa GranlundOK Renenfullföljt
Love JohanssonVittjärvs IKfullföljt
Runa SirviöÖvertorneå IFej start

U1

1 220 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torkel Lund JungOK Renen11:519:42
2*Ivan DegerlundVittjärvs IK15:12+3:2112:27
3Emil HedströmOK Renen16:58+5:0713:54

U2

1 350 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Samanta DegerlundVittjärvs IK14:5711:04
2Knut HolmbergBergnäsets AIK15:29+0:3211:28
3Ellen StridsmanBergnäsets AIK17:46+2:4913:09
4Axel JonssonOK Renen19:27+4:3014:24
5Erik HörnquistOK Renen20:25+5:2815:07
6Siri EdeskärOK Renen20:33+5:3615:13
7Emil ViklundÄlvsby IF OK29:57+15:0022:11
Hannes PellaVittjärvs IKej godkänd
Lisa LandenVittjärvs IKej godkänd
Malte HenrikssonOK Renenej start
Olle NordströmVittjärvs IKej start

Öppen motion 3

1 680 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristina HedströmOK Renen14:588:54

Öppen motion 5

2 520 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik LarssonBergnäsets AIK19:267:42
2Christine HedströmOK Renen20:08+0:427:59
3Mikael HörnquistOK Renen20:16+0:508:02
4Anna EngströmOK Renen26:20+6:5410:26
5David AllebeckKlubblös30:13+10:4711:59
6Samuel JonssonOK Renen32:33+13:0712:55
7Sylvia BrännströmOK Renen36:21+16:5514:25

Öppen motion 8

2 760 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel GranlundLångvikens OK16:195:54
2Mirja AnderssonOK Sarven20:03+3:447:15
3Ann-Sofie EdenhamnLänna IF22:51+6:328:16
4Tommy EdeskärOK Renen33:17+16:5812:03
5Elin BergströmOK Vargen34:29+18:1012:29
6Joel OlssonKlubblös34:31+18:1212:30

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser