Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Älgots Cup

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Älgots Cup
Arrangörsorganisation: Örkelljunga FK
Datum: lördag 29 september 2018

D16

3 630 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara PerssonHalmstad OK34:429:33
2Moa WallenborgLunds OK35:09+0:279:40
3Agnes LindblomMalmö OK35:21+0:399:44
4Elin NilssonAndrarums IF38:34+3:5210:37
5Alva NystedtSkåneslättens OL39:27+4:4510:52
6Nellie RydlundHässleholms OK40:23+5:4111:07
7Sofia PalmFK Boken41:32+6:5011:26
8Elin HugossonLunds OK41:58+7:1611:33
9Selma LarssonLunds OK42:01+7:1911:34
10Thea BökmanHelsingborgs SOK45:38+10:5612:34
11Hanna LarssonYstads OK45:45+11:0312:36
12Emma WillborgFalkenbergs OK48:46+14:0413:26
13Linnea LeijonHärlövs IF51:43+17:0114:14
14Cornelia MöllerOK Kontinent1:04:38+29:5617:48
15Emmy WallinFalkenbergs OK1:08:42+34:0018:55
16Ronja GérardOK Kontinent1:18:07+43:2521:31
17Elsa EricssonLunds OK1:18:42+44:0021:40
18Sofia RämmalLunds OK1:25:55+51:1323:40
19Fanny CarlssonFK Finn1:37:01+1:02:1926:43
Hilma HolmströmHärlövs IFej start
Kajsa HeydenLunds OKej start
Embla CinthioSkåneslättens OLej start

H16

5 160 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin WeidenSkåneslättens OL29:395:44
2Albin PerssonHalmstad OK31:42+2:036:08
3Hugo LarssonKarlskrona SOK32:25+2:466:16
4Melker AnderssonOK Pan-Kristianstad33:49+4:106:33
5Loke HedbergLunds OK34:24+4:456:40
6Erik JohanssonFK Boken35:13+5:346:49
7Anton TörnqvistKarlskrona SOK35:21+5:426:51
8Edvin SelinFK Göingarna36:11+6:327:00
9Jakob WilhelmssonKarlskrona SOK36:24+6:457:03
10Arvid KronmarKarlskrona SOK36:56+7:177:09
11Filip HåkanssonOK Orion37:48+8:097:19
12Carl ÅsLunds OK38:40+9:017:29
13Emil JägstedtHalmstad OK40:28+10:497:50
14Felix GustafssonLunds OK42:21+12:428:12
15Alfred AhltinMalmö OK43:14+13:358:22
16Ivar HelmerssonHässleholms OK43:42+14:038:28
17Johan VinbladLunds OK46:29+16:509:00
18Erik GottmoLunds OK46:30+16:519:00
19Erik ThoressonAndrarums IF48:23+18:449:22
20Malte KristianssonHalmstad OK53:38+23:5910:23
21Gabriel SteffertOK Tyringe54:26+24:4710:32
22Pontus ThuressonSkåneslättens OL56:42+27:0310:59
23Erik AlbinssonHjärnarps OL1:04:33+34:5412:30
24Lucas TreldalLunds OK1:10:14+40:3513:36
25Hugo JohanssonHalmstad OK1:18:37+48:5815:14
Robin CarlstedtHjärnarps OLej godkänd
Ludvig HedströmFalkenbergs OKej start
Agust KronkvistÖrkelljunga FKej start
Melvin NilssonHärlövs IFej start
Philip MartinssonFK Finnej start
Henning KarlbergSkåneslättens OLej start

D16 Kort

3 630 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julia De AlmeidaMalmö OK45:0212:24
2Ebba NilssonÖrkelljunga FK55:49+10:4715:22
3Johanna GersneSkåneslättens OL1:04:59+19:5717:54

H16 Kort

3 680 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Oleksii ZhelobkovKarlskrona SOKej godkänd
Jonathan OrrhedeHelsingborgs SOKej godkänd

D14

2 620 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma ZettervallKarlskrona SOK27:3710:32
2Alice OlvegårdFK Göingarna29:51+2:1411:23
3Tuva SelinFK Göingarna31:53+4:1612:10
4Emmy PalmFK Boken32:08+4:3112:15
5Viola HolmströmHärlövs IF33:24+5:4712:44
6Lisa SwartzOK Orion33:56+6:1912:57
7Elin EdvinssonFK Åsen35:05+7:2813:23
8Linnea RydlundHässleholms OK39:43+12:0615:09
9Fanny HanssonFalkenbergs OK40:19+12:4215:23
10Alice PerssonOK Tyringe40:26+12:4915:25
11Johanna OttossonÖrkelljunga FK41:15+13:3815:44
12Joanna PerssonOK Tyringe41:42+14:0515:54
13Sandra WiduchKarlskrona SOK44:25+16:4816:57
14Elsa WibergHelsingborgs SOK46:31+18:5417:45
15Lovisa WahlbomLunds OK48:37+21:0018:33
16Emelia CarlströmFK Boken50:10+22:3319:08
17Alva SvenssonFK Åsen52:58+25:2120:12
18Rebecka LindulfSkåneslättens OL53:59+26:2220:36
19Katrine Krogh MadsenOK Roskilde58:22+30:4522:16
20Sofia EdmanHelsingborgs SOK1:04:28+36:5124:36
21Amanda SörensenHalmstad OK1:11:26+43:4927:15
22Sophia BengtssonLaholms IF OK1:23:13+55:3631:45
Alma SvennerudKarlskrona SOKej godkänd
Hilma KjellgrenHalmstad OKej godkänd

H14

4 080 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Svante SelinFK Göingarna26:366:31
2Hugo CedervallÖrkelljunga FK27:05+0:296:38
3Isak AnderssonLunds OK27:46+1:106:48
4Noah KrikströmHjärnarps OL30:56+4:207:34
5Elia KämpeÖrkelljunga FK31:44+5:087:46
6Wilmer SelinFK Göingarna32:04+5:287:51
7Axel BrattOK Orion35:50+9:148:46
8Nils SwartzOK Orion37:51+11:159:16
9Alfred KjellénHelsingborgs SOK38:16+11:409:22
10Melker LarssonOK Orion38:51+12:159:31
11Gustav AnderssonOK Pan-Kristianstad39:01+12:259:33
12Viktor AhltinMalmö OK39:13+12:379:36
13David MorénHjärnarps OL39:44+13:089:44
14Elias NilssonHässleholms OK40:08+13:329:50
15Love PerssonMalmö OK41:52+15:1610:15
16Casper TuressonHärlövs IF42:25+15:4910:23
17Oliver HåkanssonOK Orion43:31+16:5510:39
18Edwin FalkstrandTormestorps IF44:41+18:0510:57
19Hugo MartinssonFK Finn44:42+18:0610:57
20Adam JohanssonSkåneslättens OL45:03+18:2711:02
21David OlanderLunds OK45:05+18:2911:02
22Melker KarlbergSkåneslättens OL46:22+19:4611:21
23Axel NilssonÖrkelljunga FK48:16+21:4011:49
24Caspar PegardOK Gynge48:44+22:0811:56
25David PerssonHelsingborgs SOK50:09+23:3312:17
26Gustav LundqvistHalmstad OK50:24+23:4812:21
27Erik OlssonFK Åsen51:30+24:5412:37
28Isak EdholmÖrkelljunga FK53:54+27:1813:12
29Gustav FribergHelsingborgs SOK54:02+27:2613:14
30Alexander PerssonHalmstad OK54:04+27:2813:15
31Hannes DahlbergSkåneslättens OL57:07+30:3113:59
32Jakob TerménLunds OK57:55+31:1914:11
33Anton ElmerfjordLunds OK58:11+31:3514:15
34William SteffertOK Tyringe1:01:33+34:5715:05
35Victor EricssonHelsingborgs SOK1:05:57+39:2116:09
36Elliot BoyOK Kontinent1:06:39+40:0316:20
37Anton KarlssonFK Finn1:08:51+42:1516:52
Arvid AlbinssonHjärnarps OLej godkänd
Isak ThysellOK Kontinentej godkänd
Isak LevinFK Åsenej start

D14 Kort

2 620 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Moa NordinYstads OK34:5913:21
2Freja LjungdahlSkåneslättens OL37:08+2:0914:10
3Alva ErikssonHjärnarps OL49:16+14:1718:48
4Villemo RönnblomOK Tyringe56:18+21:1921:29

H14 Kort

2 820 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Villyam JohanssonOK Tyringe27:549:53
2Jakob HåkanssonYstads OK32:50+4:5611:38
3Melwin IvarssonHärlövs IF46:10+18:1616:22
4Abbe NordbjörkTormestorps IF55:24+27:3019:38
5Simon KronströmMalmö OK1:38:27+1:10:3334:54
Gustav LohavHelsingborgs SOKej godkänd
Aksel SjögärdSkåneslättens OLej start

D12

2 760 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara LjungqvistLunds OK20:147:19
2Alice JohanssonFK Boken21:10+0:567:40
3Aprilia CinthioSkåneslättens OL21:13+0:597:41
4Julia LönnHalmstad OK22:01+1:477:58
5Felicia PerssonHelsingborgs SOK22:02+1:487:58
6Lina ÅsLunds OK22:48+2:348:15
7Lova KronmarKarlskrona SOK23:06+2:528:22
8Märta SvennerudKarlskrona SOK25:23+5:099:11
9Saga PalmertzHelsingborgs SOK26:29+6:159:35
10Ebba RanbroHelsingborgs SOK27:27+7:139:56
11Emma PerssonHalmstad OK28:00+7:4610:08
12Alma KjellénHelsingborgs SOK29:32+9:1810:42
13Smilla ThomassonFK Göingarna29:55+9:4110:50
14Clara SvenssonHässleholms OK33:37+13:2312:10
15Olivia TillanderYstads OK34:50+14:3612:37
16My WallenborgLunds OK34:51+14:3712:37
17Mira WallinFalkenbergs OK36:01+15:4713:02
18Linnea LindulfSkåneslättens OL37:20+17:0613:31
19Lova ElvingFK Finn37:44+17:3013:40
20Jenny SeverinssonFalkenbergs OK38:27+18:1313:55
21Klara MöllerOK Kontinent39:59+19:4514:29
22Mathea YngveOK Kontinent40:55+20:4114:49
23Saga ChristensenSkåneslättens OL42:23+22:0915:21
24Leah LindqvistFalkenbergs OK42:26+22:1215:22
25Sara MånssonHässleholms OK42:39+22:2515:27
26Teresa SøndergaardOK Roskilde43:21+23:0715:42
27Selma LeopoldOK Orion44:43+24:2916:12
28Wilma JönssonÖrkelljunga FK44:53+24:3916:15
29Siri AbrahamssonMalmö OK48:42+28:2817:38
30Märta HavenbergOK Kontinent51:06+30:5218:30
31Allie NelkingSkåneslättens OL54:38+34:2419:47
32Frida EmilssonFK Åsen56:14+36:0020:22
33Lovisa ErichsenFK Boken1:03:28+43:1422:59
34Viktoria ÅkerlundFK Boken1:04:13+43:5923:16
35Liv LundsgaardOK Kontinent1:21:56+1:01:4229:41
36Tove RosbergÖrkelljunga FK1:23:56+1:03:4230:24
Julia EdvinssonFK Åsenej godkänd
Wilda SchmidtOK Kontinentej godkänd
Anna BenattiSkåneslättens OLej start
Linnea StéenHelsingborgs SOKej start

H12

2 920 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hjalmar AxelssonFK Göingarna21:227:19
2Jakob OmelchenkoKarlskrona SOK21:41+0:197:25
3Kurt SjöbergHelsingborgs SOK22:44+1:227:47
4Carl-Johan OlvegårdFK Göingarna23:11+1:497:56
5Kasper FagerKarlskrona SOK24:36+3:148:25
6Otto NybergÖrkelljunga FK25:16+3:548:39
7Hugo HjelmLunds OK29:30+8:0810:06
8Samuel RasmussenOK Kontinent30:29+9:0710:26
9Gustav GranqvistFK Göingarna30:53+9:3110:34
10Kristoffer AnderssonÖrkelljunga FK31:04+9:4210:38
11Tage SjögärdSkåneslättens OL31:07+9:4510:39
12Oliver CarlidenHalmstad OK31:16+9:5410:42
13Elias PerssonHelsingborgs SOK31:52+10:3010:54
14Hugo ThoressonAndrarums IF32:22+11:0011:05
15Benjamin DavidsonHelsingborgs SOK33:23+12:0111:25
16Emil AnderssonLunds OK33:48+12:2611:34
17Alfred OlssonLunds OK35:25+14:0312:07
18Albin GranqvistFK Göingarna35:31+14:0912:09
19Jonathan EdholmÖrkelljunga FK35:39+14:1712:12
20Emil MårtenssonÖrkelljunga FK36:40+15:1812:33
21Gustaf GusedFalkenbergs OK37:03+15:4112:41
22Love EnerothLunds OK38:36+17:1413:13
23Arvid FalkstrandTormestorps IF39:40+18:1813:35
24Nils PerssonOK Tyringe40:32+19:1013:52
25Olle ErikssonHjärnarps OL44:45+23:2315:19
26Oskar ElmerfjordLunds OK58:36+37:1420:04
27Eskil SoelbergAndrarums IF1:08:26+47:0423:26
Gabriel EkströmHalmstad OKej godkänd

D12 Kort

1 800 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emilia CederquistMalmö OK15:388:41
2Amanda PerssonHalmstad OK18:39+3:0110:21
3Elisa SvenssonFalkenbergs OK19:39+4:0110:55
4Tilde Hertz-JensenFalkenbergs OK20:23+4:4511:19

H12 Kort

1 850 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip PerssonMalmö OK13:437:24
2Arvid RongeHelsingborgs SOK14:06+0:237:37
3Melvin BillingOK Kompassen15:00+1:178:06
4Albert KylmäHelsingborgs SOK19:16+5:3310:24

D10

1 730 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin NilssonKarlskrona SOK11:286:37
2Amelia Victor MendesHjärnarps OL12:05+0:376:59
3Sara LönnHalmstad OK12:06+0:386:59
4Emmy EllbringFK Finn13:08+1:407:35
5Olivia LindgrenFalkenbergs OK14:11+2:438:11
6Klara PalmFK Boken14:42+3:148:29
7Elvira JacobssonOK Gynge15:38+4:109:02
8Olivia SvenssonFK Åsen15:59+4:319:14
9Lisa JohnssonFK Finn16:08+4:409:19
10Karla BengtssonLaholms IF OK16:13+4:459:22
11Fifi PegardOK Gynge16:25+4:579:29
11Hanna ThysellOK Kontinent16:25+4:579:29
13Emma WikströmHästveda OK17:22+5:5410:02
14Agnes PerssonHelsingborgs SOK17:33+6:0510:08
15Nemi HarderFalkenbergs OK18:26+6:5810:39
16Linnea HedmanKarlskrona SOK19:04+7:3611:01
17Disa LundbergKarlskrona SOK19:34+8:0611:18
18Alma GieseÖrkelljunga FK20:07+8:3911:37
19Lovisa LindbergHjärnarps OL20:26+8:5811:48
20Sara CarlstedtHjärnarps OL20:54+9:2612:04
21Kristina Nilsson CondoriHästveda OK21:24+9:5612:22
22Lovisa LexellFK Finn21:43+10:1512:33
23Alva LundgrenKarlskrona SOK22:02+10:3412:44
24Ella Hertz-JensenFalkenbergs OK22:12+10:4412:49
25Linn ThuressonSkåneslättens OL23:51+12:2313:47
26Emma LundsgaardOK Kontinent24:38+13:1014:14
27Tuva ChristensenSkåneslättens OL27:58+16:3016:09
28Ellinor ÅkerlundFK Boken29:52+18:2417:15

H10

1 770 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Atle KulstadSkåneslättens OL10:315:56
2Erik ZettervallKarlskrona SOK11:43+1:126:37
3Elis OlssonHelsingborgs SOK12:08+1:376:51
4Jakob MånssonHässleholms OK12:33+2:027:05
5Milton GunnarssonÖrkelljunga FK12:41+2:107:09
6Fabian TillanderYstads OK12:43+2:127:11
7Axel FalkstrandTormestorps IF13:44+3:137:45
8David EriksonLunds OK14:02+3:317:55
9Elias PalmertzHelsingborgs SOK15:00+4:298:28
10Isak GustafssonLunds OK15:16+4:458:37
11Teodor EdmanHelsingborgs SOK15:26+4:558:43
12Erik LeopoldOK Orion16:34+6:039:21
13Isak KämpeÖrkelljunga FK16:37+6:069:23
14Johan GusedFalkenbergs OK16:42+6:119:26
15Wiggo JönssonÖrkelljunga FK17:52+7:2110:05
16Alex SöderstjernaHelsingborgs SOK18:27+7:5610:25
17Samuel BernhardtFalkenbergs OK18:58+8:2710:42
18Folke TyrbergKarlskrona SOK18:59+8:2810:43
19Vidar KarlbergSkåneslättens OL19:02+8:3110:45
20Eric WahlbomLunds OK19:35+9:0411:03
21Loke JagetegFalkenbergs OK20:05+9:3411:20
22Albin StamfjordFalkenbergs OK20:07+9:3611:21
23Simon OlssonÖrkelljunga FK21:03+10:3211:53
24Sixten EliassonKarlskrona SOK21:13+10:4211:59
25Aron De AlmeidaMalmö OK22:07+11:3612:29
26Oskar LindbergHjärnarps OL28:12+17:4115:55
27Sam MårtenssonKarlskrona SOK29:11+18:4016:29
Elias KronmarKarlskrona SOKej godkänd

Inskolning

1 530 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Leonel Alvarez LönnÖrkelljunga FKfullföljt
Wilton AspegrenOK Kontinentfullföljt
Malva BenngårdOK Kompassenfullföljt
Tilde BenngårdOK Kompassenfullföljt
Alfred GieseÖrkelljunga FKfullföljt
Edvin HedmanKarlskrona SOKfullföljt
Albin LagessonFK Finnfullföljt
Agnes LejonLaholms IF OKfullföljt
Sixten MellbyMalmö OKfullföljt
Robin SemeniucFK Finnfullföljt
Astrid TörnblomHässleholms OKfullföljt
Neah WennerlundOK Kompassenfullföljt
Nova WennerlundOK Kompassenfullföljt

U1

1 870 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Svea SjögärdSkåneslättens OL14:257:42
2Adrian ZsramMarkaryds FK15:52+1:278:29
3Philip EgerstedtHelsingborgs SOK16:03+1:388:34
4Ivar LejonLaholms IF OK16:20+1:558:44
5Erik LindhéHelsingborgs SOK17:00+2:359:05
6Hugo GranqvistFK Göingarna17:22+2:579:17
7Lowe PalmertzHelsingborgs SOK18:23+3:589:49
8Miriam OrrhedeHelsingborgs SOK18:30+4:059:53
9Emilia AnderssonÖrkelljunga FK18:44+4:1910:01
10Franka SøndergaardOK Roskilde19:01+4:3610:10
11Wilma LundgrenKarlskrona SOK19:12+4:4710:16
12Anna EriksonLunds OK20:31+6:0610:58
13Noel EkdahlHelsingborgs SOK21:11+6:4611:19
14Caiden DonovanÖrkelljunga FK22:03+7:3811:47
15Emma OlssonHelsingborgs SOK22:25+8:0011:59
16Sofie HibsonFalkenbergs OK22:34+8:0912:04
17Marie HibsonFalkenbergs OK22:42+8:1712:08
18Miriam GerbethMarkaryds FK23:10+8:4512:23
19Jonathan Madia NpeteloOK Kompassen24:50+10:2513:16
20Erik LindbergHjärnarps OL26:13+11:4814:01
21Emilio OlssonMarkaryds FK27:19+12:5414:36
22Sonja HolmFK Göingarna27:47+13:2214:51
23Vilgot BeringHelsingborgs SOK28:30+14:0515:14
24Svante EliassonKarlskrona SOK30:57+16:3216:33
25Emilia MattssonOK Tyringe31:14+16:4916:42
26Nils JohanssonOK Kompassen32:10+17:4517:12
27Elsa JohanssonOK Kompassen43:44+29:1923:23
28Gunnar NilssonOK Kompassen43:52+29:2723:27
Millie AndreassonOK Origoej godkänd
Liv PalmertzHelsingborgs SOKej start

U2 D

1 800 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Signe DavidsonHelsingborgs SOK16:229:05
2Alva SvenssonFK Finn17:09+0:479:31
3Maja KylmäHelsingborgs SOK17:18+0:569:36
4Ebba LohavHelsingborgs SOK17:39+1:179:48
5Signe RanbroHelsingborgs SOK18:40+2:1810:22
6Frida Weigelt SvendsenOK Roskilde18:50+2:2810:27
7Nellie GustafssonHelsingborgs SOK19:17+2:5510:42
8Ebba NilssonOK Gynge20:12+3:5011:13
9Astrid LjunglööwOK Gynge20:21+3:5911:18
10Alice KristenssonMarkaryds FK21:32+5:1011:57
11Ellia DonovanÖrkelljunga FK23:57+7:3513:18
12Amanda SvenssonFalkenbergs OK26:52+10:3014:55
13Delia CondoriHästveda OK28:33+12:1115:51
14Siri BerggrenKlubblös28:41+12:1915:56
15Elsa TemrénLunds OK28:44+12:2215:57
16Signe JohanssonOK Gynge33:56+17:3418:51
Ellen HallHjärnarps OLej start

U2 H

1 800 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Yanik GerbethMarkaryds FK12:477:06
2Vilmer LjungdahlSkåneslättens OL13:21+0:347:25
3Nikolai Alvarez LönnÖrkelljunga FK14:16+1:297:55
4Oskar RanbroHelsingborgs SOK16:06+3:198:56
5Lowe LiljedahlHässleholms OK17:55+5:089:57
6Melker SwärdhKarlskrona SOK18:14+5:2710:07
7Leo JohanssonHjärnarps OL18:24+5:3710:13
8Anton JacobssonOK Gynge19:06+6:1910:36
9Vincent SteffertOK Tyringe19:33+6:4610:51
10Milton RybergFalkenbergs OK19:53+7:0611:02
11Axel StamfjordFalkenbergs OK21:00+8:1311:40
12Rasmus NilssonOK Gynge21:22+8:3511:52
13Anton NilssonOK Gynge23:31+10:4413:03
14Albin NilssonOK Gynge24:15+11:2813:28
15Elton BjerrlidenSkåneslättens OL26:02+13:1514:27
16Oskar WallinFalkenbergs OK27:10+14:2315:05
17Linus NordlundFalkenbergs OK30:11+17:2416:46
18Alexander AnderssonFalkenbergs OK32:00+19:1317:46
19Agoston MerkovicsLunds OK35:07+22:2019:30
19Norman HindovLunds OK35:07+22:2019:30
Hjalmar AnderssonFK Bokenej start

Öppen motion 1

1 780 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Freja GustafsonLunds OK35:1219:46
2Fanni Gustafson FaegerstenLunds OK35:17+0:0519:49
3Puk BeringKlubblös38:15+3:0321:29
4Ulla ÖhgrenHelsingborgs SOK38:18+3:0621:31
5Amanda TörnqvistKlubblös40:11+4:5922:34

Öppen motion 3

2 960 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin FlorinHelsingborgs SOK33:0411:10
2Viktor HolmFK Göingarna34:06+1:0211:31
3Martin NordlundFalkenbergs OK35:08+2:0411:52
4Kerstin MartinssonOK Tyringe36:56+3:5212:28
5Pontus TörnblomHässleholms OK37:53+4:4912:47
6Anette Victor MendesHjärnarps OL40:20+7:1613:37
7Åsa EllbringFK Finn42:31+9:2714:21
8Ida Danielson De AlmeidaMalmö OK43:51+10:4714:48
9Madelene TörnblomHässleholms OK44:28+11:2415:01
10Pia NörhedeHvalsø OK45:37+12:3315:24
11CARINA SVENSSONMarkaryds FK48:04+15:0016:14
12Filip PerssonMalmö OK48:29+15:2516:22
13Erik JohanssonLaholms IF OK49:04+16:0016:34
14Sanna Lys MöllerSkåneslättens OL50:00+16:5616:53
15Manuela GerbethMarkaryds FK50:40+17:3617:07
16Astrid JohannessonHelsingborgs SOK50:55+17:5117:12
17Alfred LeijonHärlövs IF51:23+18:1917:21
18Gustav NilssonHärlövs IF51:33+18:2917:24
19Jonatan LagerlundSkåneslättens OL52:58+19:5417:53
20Jonathan HörlinSkåneslättens OL53:10+20:0617:57
21Marie WaltherHelsingborgs SOK54:28+21:2418:24
22Anette NilssonTormestorps IF54:45+21:4118:29
23Margareta RingRonneby OK56:50+23:4619:12
24Margareta JohanssonLaholms IF OK57:34+24:3019:26
25Gunvor GöranssonLaholms IF OK58:00+24:5619:35
26Anders BjerrlidenSkåneslättens OL58:20+25:1619:42
27Sune JohanssonLaholms IF OK58:23+25:1919:43
28Marie CarlströmFK Boken1:01:43+28:3920:51
29Margareta KillanderHästveda OK1:05:37+32:3322:10
30Ingrid KarlssonKlubblös1:06:22+33:1822:25
31Karolina ViklundAndrarums IF1:09:08+36:0423:21
32Tiffany JakobssonFK Åsen1:23:38+50:3428:15
33Annelise Saltoft JensenHvalsø OK1:38:45+1:05:4133:21
Susan StubPI-Københavnej start

Öppen motion 5

3 890 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gordon GustafsonLunds OK32:008:13
2David AnderssonIS Skanne33:13+1:138:32
3Karolina SvenssonFK Åsen41:03+9:0310:33
4Stefan LindbergYstads OK41:09+9:0910:34
5Niklas GustafsonLunds OK42:18+10:1810:52
6Mikaela JohnssonFK Finn42:32+10:3210:56
7Åsa EnerothLunds OK42:42+10:4210:58
8Kerstin OlvegårdFK Göingarna45:45+13:4511:45
9Kajsa AspegrenOK Kontinent46:58+14:5812:04
10Torun HedinIS Skanne47:52+15:5212:18
11Heidi HedinIS Skanne47:56+15:5612:19
12Tobias MånssonHässleholms OK48:42+16:4212:31
13Bea WanstadiusFK Åsen50:25+18:2512:57
13Nina TillanderYstads OK50:25+18:2512:57
15Alexander AndreassonOK Origo50:32+18:3212:59
16Marie-Helén ErikssonHjärnarps OL51:05+19:0513:07
17Annelie ThomassonFK Göingarna53:19+21:1913:42
18Håkan LejonLaholms IF OK53:40+21:4013:47
19Cecilia SvenssonHässleholms OK54:14+22:1413:56
20Sara TerménLunds OK55:19+23:1914:13
21Hanna ElfLunds OK55:58+23:5814:23
22Jan HägerAndrarums IF56:14+24:1414:27
23Sandra WallinFalkenbergs OK56:49+24:4914:36
24Hans KulstadSkåneslättens OL58:17+26:1714:58
25Marie JohanssonOK Gynge1:02:09+30:0915:58
26Elisabeth HåkanssonYstads OK1:03:11+31:1116:14
27Gun-Marie NilssonOK Origo1:03:37+31:3716:21
28Jan StrandOK Origo1:03:39+31:3916:21
29Gitte Krogh MadsenOK Roskilde1:04:59+32:5916:42
30Sara BainbridgeLaholms IF OK1:07:13+35:1317:16
31Isabell Engvall FahlénKlubblös1:07:14+35:1417:17
32Marianne  EriksonLunds OK1:10:13+38:1318:03
33Sandra ObersHästveda OK1:10:57+38:5718:14
34Bertil  PerssonKlubblös1:11:50+39:5018:27
35Lena TebringKlubblös1:12:04+40:0418:31
36Susanne ModigLaholms IF OK1:14:57+42:5719:16
37Lennart MagnussonLaholms IF OK1:17:57+45:5720:02
38Malte NilssonKlubblös1:25:24+53:2421:57
39Thomas ErichsenFK Boken1:33:36+1:01:3624:03
40Stefanie KrebsKlubblös1:51:24+1:19:2428:38
Christian WittenbecherKlubblösej godkänd
Kirsten LindemannOK Roskildeej godkänd
Karin HjelmLunds OKej godkänd
Elise HessOK Roskildeej start

Öppen motion 7

3 540 m, 57 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola AndertoftMarkaryds FK27:407:48
2Magnus CinthioSkåneslättens OL31:04+3:248:46
3Johannes HelmerssonFK Göingarna32:05+4:259:03
4Pär EricssonHelsingborgs SOK32:37+4:579:12
5Maria LönnHalmstad OK33:29+5:499:27
6Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK33:34+5:549:28
7Anders SvenssonLaholms IF OK34:45+7:059:48
8Lena SwartzOK Orion34:47+7:079:49
9Charlie FhermHästveda OK35:00+7:209:53
10Ronny FhermHästveda OK35:03+7:239:54
11Marie NilssonHärlövs IF35:23+7:439:59
12Helen NilssonHärlövs IF35:52+8:1210:07
13Mathilda NilssonFK Göingarna35:54+8:1410:08
14Christian JohnssonFK Finn37:06+9:2610:28
15Kjell LönnHjärnarps OL37:41+10:0110:38
16Johan SwartzOK Orion38:04+10:2410:45
17Jan KristenssonMarkaryds FK38:19+10:3910:49
18Enar MagnussonIS Skanne38:21+10:4110:50
19Arne AnderssonOK Torfinn38:31+10:5110:52
20Jenny VinbladLunds OK38:46+11:0610:57
21Håkan AnderssonMarkbygdens OK39:34+11:5411:10
22Sven Erik JönssonOK Tyringe39:54+12:1411:16
23Kristoffer JagetegFalkenbergs OK40:24+12:4411:24
24Stellan MartinssonOK Tyringe40:34+12:5411:27
25Anders HenrikssonIS Skanne40:40+13:0011:29
26Magdalena JohanssonHalmstad OK41:00+13:2011:34
27Morgan BjelkHästveda OK41:38+13:5811:45
28Helen AndertoftMarkaryds FK41:51+14:1111:49
28Göran MånssonStigmännen Karlshamns OK41:51+14:1111:49
30Caroline LagessonFK Finn42:14+14:3411:55
31Marie SvenssonFK Åsen43:05+15:2512:10
32Lars Göran KillanderHästveda OK43:33+15:5312:18
33Lisa ElmerfjordLunds OK44:37+16:5712:36
34Lotta MorénHjärnarps OL45:11+17:3112:45
35Daniel GerberhMarkaryds FK45:12+17:3212:46
36Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK45:19+17:3912:48
37Anna NilssonHästveda OK46:21+18:4113:05
38Olle RingRonneby OK48:43+21:0313:45
39Lars OlsenOK Roskilde48:45+21:0513:46
40Jennie Malmgren RybergFalkenbergs OK48:51+21:1113:47
41Fredrik WahlbomLunds OK49:10+21:3013:53
42Roland ErikssonHästveda OK50:54+23:1414:22
43Thomas VinbladLunds OK51:32+23:5214:33
44Erik WihlborgOK Gynge52:42+25:0214:53
45Richard AnderssonLunds OK55:05+27:2515:33
46Anette BjelkHästveda OK55:28+27:4815:40
47Tommy BengtssonHässleholms OK1:01:12+33:3217:17
48Claos MikkelsenHerlufsholm OK1:01:59+34:1917:30
49Ida FastOK Pan-Kristianstad1:08:10+40:3019:15
50Ane VeierskovOK Roskilde1:08:16+40:3619:17
51Karin LarssonOK Kompassen1:08:57+41:1719:28
52Jan-Eric NelkingFK Åsen1:09:06+41:2619:31
53Thomas PerssonOK Tyringe1:12:06+44:2620:22
54Barbro MartinssonOK Tyringe1:14:27+46:4721:01
55Malin FastKlubblös1:16:21+48:4121:34
55Katarina FastOK Pan-Kristianstad1:16:21+48:4121:34
57Jan LindemannOK Roskilde1:21:41+54:0123:04

Öppen motion 8

3 540 m, 59 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans JensenFalkenbergs OK30:288:36
2Karl JanssonFrämmestads IK33:30+3:029:27
3Stefan ElfLunds OK33:37+3:099:29
4Erik ÅsLunds OK34:55+4:279:51
5Magnus ThuressonSkåneslättens OL35:04+4:369:54
6Magnus KronmarKarlskrona SOK35:24+4:5610:00
7Frans SvenssonFK Finn35:46+5:1810:06
8Robert HedmanOK Dacke36:57+6:2910:26
9Claes AnderssonFalkenbergs OK37:47+7:1910:40
10Benny WallinFalkenbergs OK38:16+7:4810:48
11Fredrik StamfjordFalkenbergs OK39:13+8:4511:04
12Dan JohanssonFK Boken39:28+9:0011:08
13Louise AxelssonFK Göingarna39:45+9:1711:13
14Janne BrunstedtOK Roskilde40:46+10:1811:30
15Erik GotfredsenHvalsø OK40:49+10:2111:31
16Ingrid JohanssonLaholms IF OK40:51+10:2311:32
17Mark ObersHästveda OK41:49+11:2111:48
18Casper LindemannOK Roskilde41:57+11:2911:51
19Torgny HolmströmHärlövs IF43:56+13:2812:24
20Carina RydlundHässleholms OK43:57+13:2912:24
21Björn ZettervallKarlskrona SOK44:38+14:1012:36
22Christian TörnqvistOK Kompassen45:25+14:5712:49
23Jesper Skovborg MortensenHvalsø OK47:19+16:5113:21
24Anders LeopoldOK Orion47:20+16:5213:22
25Preben MortensenHvalsø OK47:56+17:2813:32
26Jonas ÅhlinHelsingborgs SOK49:03+18:3513:51
27Jakob SøndergaardOK Roskilde49:50+19:2214:04
28Morten JensenOK Roskilde50:14+19:4614:11
29Marie AlbinssonHjärnarps OL50:23+19:5514:13
30Eva NelkingSkåneslättens OL50:37+20:0914:17
31Christian StrandgaardSøllerød OK50:42+20:1414:19
32Anna WikströmHästveda OK51:42+21:1414:36
33Jørgen KroghOK Roskilde51:45+21:1714:37
34Mårten MellbyMalmö OK52:28+22:0014:49
35Henrik TöllöseHvalsø OK53:22+22:5415:04
36Anna ÅsLunds OK53:30+23:0215:06
37Henrik AnderssonOK Gynge55:14+24:4615:36
38Jan-I NygrenFK Boken55:15+24:4715:36
39Susanne ThomsenTisvilde Hegn OK56:47+26:1916:02
40Emma Nilsson CondoriHästveda OK57:40+27:1216:17
40Håkan ErikssonHästveda OK57:40+27:1216:17
42Maria TuressonHärlövs IF58:20+27:5216:28
43Maria HelmerssonHässleholms OK59:38+29:1016:50
44Fabian ZetterquistLaholms IF OK59:53+29:2516:54
45Julia LundhHästveda OK1:01:24+30:5617:20
46Tom DahlbergSkåneslättens OL1:01:45+31:1717:26
47Line LundsgaardOK Kontinent1:05:55+35:2718:37
48Michael ParvangSøllerød OK1:06:16+35:4818:43
49Jette KarlsenHvalsø OK1:07:30+37:0219:04
50Jane GotfredsenHvalsø OK1:09:04+38:3619:30
51Tage Reher ChristensenHvalsø OK1:09:25+38:5719:36
52Veronika NesverovaLunds OK1:09:42+39:1419:41
53Christine SvendsenLunds OK1:09:46+39:1819:42
54Inge MeidahlOK Roskilde1:09:59+39:3119:46
55Daniel EdmanHelsingborgs SOK1:14:59+44:3121:10
56Jenny GustafssonLunds OK1:17:30+47:0221:53
57Anders Reher ChristensenHvalsø OK1:20:31+50:0322:44
58Flemming Hjorth JensenHvalsø OK1:23:17+52:4923:31
Maureen Olsson LoLunds OKej godkänd

Öppen Motion 9

5 650 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lucian SemeniucFK Finn33:515:59
2Per AspegrenOK Kontinent34:22+0:316:04
3Erik BengtssonSävedalens AIK37:42+3:516:40
4Mattias KillanderHästveda OK38:28+4:376:48
5Mathias PerssonHelsingborgs SOK38:45+4:546:51
6Anders SelinFK Göingarna39:05+5:146:55
7Magnus GranqvistFK Göingarna40:43+6:527:12
8Mikael LundqvistHalmstad OK42:26+8:357:30
9Magnus EmilssonFK Åsen43:26+9:357:41
10Magnus WallenborgLunds OK43:27+9:367:41
11Håkan AxelssonFK Göingarna43:44+9:537:44
12Lukas WittenbecherLunds OK44:32+10:417:52
13Jens Jörgen  HansenHagi44:37+10:467:53
14Andreas BlomqvistHelsingborgs SOK46:23+12:328:12
15Lovisa WeidenSkåneslättens OL47:38+13:478:25
16Lennart MorénHjärnarps OL47:40+13:498:26
17Urban SchmidtOK Kontinent47:43+13:528:26
18Nils HelmerssonHässleholms OK49:54+16:038:49
19Niklas PerssonHalmstad OK50:27+16:368:55
20Tobias CarlstedtHjärnarps OL50:56+17:059:00
21Henrik AnderssonHässleholms OK52:04+18:139:12
22Simon SvenssonLaholms IF OK55:31+21:409:49
23Fredrik PölönenOK Torfinn55:38+21:479:50
24Henrik WeidenSkåneslättens OL56:03+22:129:55
25Örjan LarssonLunds OK58:13+24:2210:18
26Anders EricssonLunds OK58:26+24:3510:20
27Roger NilssonLaholms IF OK58:57+25:0610:26
28Jan JohanssonSkåneslättens OL1:00:03+26:1210:37
29Susanne WallenborgOK Kontinent1:01:56+28:0510:57
30Göran FastOK Pan-Kristianstad1:03:06+29:1511:10
31Björn CarlstedtHjärnarps OL1:03:34+29:4311:15
32Peter RasmussenOK Kontinent1:07:14+33:2311:53
33Fredrik HjortHelsingborgs SOK1:08:12+34:2112:04
34Max MünsbergOK Roskilde1:12:23+38:3212:48
35Åsa EricssonLunds OK1:23:00+49:0914:41
Bruno StubPI-Københavnej start

Öppen Motion 12

1 530 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus MårtenssonEslövs FK17:1411:15
2Melker JanssonFrämmestads IK18:21+1:0711:59
3Maria NörhedeHvalsø OK23:54+6:4015:37

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser