Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, stafett, Uppland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: DM, stafett, Uppland
Arrangörsorganisation: Långhundra IF
Datum: söndag 23 september 2018

D12

5 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Linné 21:27:38
1. Sara Roos26:45126:451
2. Ellen Aarnio30:153+6:0057:003+2
3. Signe Palm30:3811:27:381-2
2OK Linné 11:28:34
1. Ida Palm31:582+5:1331:582
2. Ellen Hedin24:162+0:0156:141-1
2. Tuva Larsson41:396+17:241:05:55
3. Alva Larsson32:202+1:421:28:342+1
3IF Thor 11:31:08
1. Tora Jonsell32:053+5:2032:053
2. Emmy Roos24:15156:202-1
2. Ellinor Kruys41:335+17:181:05:48
3. Emily Kruys34:483+4:101:31:083+1
4Sigtuna OK 12:09:38
1. Maja Lyckebäck32:064+5:2132:064
2. Emelie Wilhelm41:214+17:061:13:2740
3. Alva Strömland56:114+25:332:09:3840
Långhundra IF 1ej godkänd
1. Olivia Unnerud45:235+18:3845:235
2. Hilda Öjelund41:457+17:301:27:0850
2. Nora Svedin Jakobsson41:478+17:321:23:32
3. Ida Warvelinej godkändej godkänd

H12

6 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Linné 11:24:52
1. Edvin Tögenmark24:07124:071
2. Anton Åberg26:13150:2010
3. Axel Sparrman34:323+11:331:24:5210
2OK Linné 21:26:58
1. Felix Johnsson29:132+5:0629:132
2. Arvid Tögenmark31:212+5:081:00:3420
2. Axel Vikman31:263+5:131:02:47
3. Emil Åberg26:242+3:251:26:5820
3Rånäs OK 11:46:53
1. Gustav Svensson41:254+17:1841:254
2. Eric Henriksson42:297+16:161:23:5440
2. Ossian Olá42:318+16:181:25:00
3. Hugo Örtlund22:5911:46:533-1
4IF Thor 11:58:16
1. Lukas Lind39:193+15:1239:193
2. Oskar Lind36:275+10:141:15:4630
2. Jakob Wåhlström36:496+10:361:13:16
3. Algot Hellgren42:304+19:311:58:164+1
Länna IF 1ej godkänd
1. Alma Wessel1:06:265+42:191:06:265
2. Alfred Wessel54:409+28:272:01:0650
2. Sara Hartvik54:4610+28:331:49:26
3. vacant ej godkändej godkänd
OK Enen 1ej godkänd
1. Matilda Perssonej godkändej godkänd
2. Mikael Berg33:094+6:56ej godkänd
3. Hillevi Larsson51:505+28:51ej godkänd

D14

4 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Linné 21:38:41
1. Moa Lundin40:012+0:0340:012
2. Elsa Hedin26:002+0:231:06:0120
3. Johanna Roos32:4011:38:411-1
2OK Rodhen 11:47:08
1. Elsa Söllvander Eklund40:223+0:2440:223
2. Agnes Söllvander Eklund25:3711:05:591-2
2. Erica Karlsson44:035+18:261:09:40
3. Frida Melin1:06:464+34:061:47:082+1
3OK Linné 12:09:05
1. Ines Aarnio39:58139:581
2. Nadine Huss Landström40:174+14:401:20:154+3
2. Sara Ekströmej startfullföljt
3. Klara Hart48:502+16:102:09:053-1
4Långhundra IF 12:13:30
1. Sara Sundqvist40:284+0:3040:284
2. Ella Servin39:463+14:091:20:143-1
2. Agnes Cedstedt50:126+24:351:29:58
3. Isabel Unnerud53:163+20:362:13:304+1

H14

4 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Linné 11:27:31
1. Axel Gidlund30:52130:521
2. Mathias Nordlinder25:48156:4010
3. Viktor Boström30:5111:27:3110
2IF Thor 11:41:18
1. Axel Andersson40:443+9:5240:443
2. David Berglund29:272+3:391:10:1130
2. Elis Hansson35:194+9:311:04:46
2. Miro Mårtensson38:587+13:101:08:25
3. Love Bylund31:072+0:161:41:182-1
3Sigtuna OK 12:00:25
1. Gustav Lyckebäck35:182+4:2635:182
2. Elise Magnusson32:293+6:411:07:4720
2. William Leijonspjuth37:515+12:031:10:20
2. Sean Berglund37:546+12:061:10:23
3. Elias Strömland52:383+21:472:00:253+1
Rasbo IK 1ej godkänd
1. Isabelle Ståhlbrandt46:354+15:4346:354
2. Alfons Westerbergh40:388+14:501:27:1340
3. Isabelle Ståhlbrandtej startej godkänd

H16

7 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1IF Thor 11:31:34
1. Aron Hellgren31:18131:181
2. Arvid Bylund26:032+1:2557:212+1
3. Viktor Jemth34:132+0:271:31:341-1
2OK Rodhen 11:36:03
1. David Melin32:322+1:1432:322
2. Simon Claesson24:38157:101-1
2. Emilia Bergström28:233+3:4553:01
2. Kevin Sjölanderej startfullföljt
3. John McLelland38:533+5:071:36:032+1
3OK Linné 12:01:00
1. Lukas Aarnio35:263+4:0835:263
2. Simon Wahlnäs43:179+18:391:18:4330
2. Elliot Angelsiöö48:0711+23:291:31:24
3. Emil Boström42:174+8:312:01:0030
4Rånäs OK 12:01:53
1. Jacob Henriksson48:107+16:5248:107
2. Malin Svensson39:577+15:191:28:0770
2. Alva Oláej startfullföljt
3. Oskar Sundblom33:4612:01:534-3
5IF Thor 22:07:54
1. Hanna Jonsell44:365+13:1844:365
2. Emelie Svärd38:375+13:591:23:134-1
2. Ellen Hannrup38:386+14:001:17:15
3. Ebba Lindell44:415+10:552:07:545+1
6Långhundra IF 12:25:00
1. Edvin Nilsson41:554+10:3741:554
2. Fanny Cedstedt41:418+17:031:23:365+1
2. Love Umegård44:0710+19:291:25:48
3. Albin Warvelin1:01:246+27:382:25:006+1
Länna IF 1ej godkänd
1. Cornelia Krafft47:156+15:5747:156
2. Gabriel Östlund37:184+12:401:24:3360
3. Aron Bromanej godkändej godkänd

D21

8 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1IF Thor 12:37:54
1. Fanny Fredriksson52:263+5:4352:263
2. Josefin Bengtsson55:5111:48:171-2
3. Gunilla Svärd49:3712:37:5410
2OK Pan-Kristianstad 12:54:44
1. Nicole Ljungdahl54:524+8:0954:524
2. Olivia Nilsson57:012+1:101:51:532-2
3. Elin Carlsson1:02:512+13:142:54:4420
3OK Rodhen 12:57:02
1. Maria Sjölander46:442+0:0146:442
2. Lisa Johansson1:05:434+9:521:52:273+1
3. Jessica Söllvander1:04:353+14:582:57:0230
4OK Linné 23:33:12
1. Kate Morrison1:10:047+23:211:10:047
2. Elisa Hamelius58:563+3:052:09:006-1
3. Johanna Ragvald1:24:124+34:353:33:124-2
OK Enen 1ej godkänd
1. Malva Steen56:215+9:3856:215
2. Elisabet Lindblom Larsson2:03:318+1:07:402:59:528+3
3. Lisa Anderssonej startej godkänd
OK Linné 1ej godkänd
1. Kristin Olovsson58:176+11:3458:176
2. Maria Jansson1:06:195+10:282:04:365-1
3. Emma Isacssonej godkändej godkänd
OK Linné 3ej godkänd
1. Lisa Rönnols1:14:568+28:131:14:568
2. Ulrika Lindstram1:17:597+22:082:32:557-1
3. Lotta Sandroosej godkändej godkänd
OK Roslagen 1ej godkänd
1. Rebecka Lindberg46:43146:431
2. Carolina Nealis1:11:536+16:021:58:364+3
3. Johanna Lännevallej godkändej godkänd

H21

11 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Linné 22:47:52
1. Erik Björklund56:564+7:3056:564
2. Mats Troeng50:022+2:231:46:583-1
3. Carl-Johan Högberg1:00:544+7:112:47:521-2
2OK Linné 12:52:41
1. Erik Lind58:365+9:1058:365
2. Olof Eriksson1:00:225+12:431:58:5850
3. Viktor Janrik53:4312:52:412-3
3OK Linné 52:52:55
1. Olle Nilsson50:242+0:5850:242
2. Jan Troeng47:3911:38:031-1
3. Johan Hamelius1:14:527+21:092:52:553+2
4IF Thor 13:02:44
1. Erik Hannrup49:26149:261
2. Victor Bylund1:09:296+21:501:58:554+3
3. Emil Jonsell1:03:495+10:063:02:4440
5OK Linné 33:10:36
1. Gustaf Granath54:303+5:0454:303
2. Josef Nordlund51:013+3:221:45:312-1
3. Olle Karlström1:25:058+31:223:10:365+3
6OK Rodhen 13:16:05
1. Axel Bergström1:09:448+20:181:09:448
2. Emil Grehn1:09:427+22:032:19:266-2
3. Simon Andersson56:392+2:563:16:0560
7Rånäs OK 13:16:28
1. Tiago Aires1:00:436+11:171:00:436
2. Simon Bohman1:18:448+31:052:19:277+1
3. John Larsson57:013+3:183:16:2870
8OK Enen 14:08:10
1. Henrik Törnqvist1:09:027+19:361:09:027
2. Edvin Wiklund1:28:279+40:482:37:298+1
3. Rasmus Steen1:30:419+36:584:08:1080
OK Linné 4ej godkänd
1. Tuve Möllerej godkändej godkänd
2. Olle Grywenz56:344+8:55ej godkänd
3. Arvid Roos1:05:276+11:44ej godkänd
OK Rodhen 2ej godkänd
1. Per Melin1:30:109+40:441:30:109
2. Henrik Söderman2:31:3311+1:43:544:01:4310+1
3. Torbjörn Jacobssonej startej godkänd
OK Enen 2utgått
1. Ville Fontell1:55:1110+1:05:451:55:1110
2. Henrik Carlström2:01:2110+1:13:423:56:329-1
3. ej startej start

D120

5 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1IF Thor 11:49:16
1. Ammie Berglund37:353+7:2237:353
2. Sara Lind33:562+3:031:11:312-1
3. Sofie Bergendahl37:452+1:131:49:161-1
2OK Linné 11:49:22
1. Annika Björk37:172+7:0437:172
2. Annette Roos35:333+4:401:12:503+1
3. Lena Kask36:3211:49:222-1
3Sigtuna OK 12:08:47
1. Marie Lyckebäck41:374+11:2441:374
2. Åsa Berg37:344+6:411:19:1140
3. Eva Sköld49:363+13:042:08:473-1
4OK Rodhen 12:11:31
1. Jenny Wegmüller30:13130:131
2. Yvonne Grehn30:5311:01:0610
3. Lena Bergström1:10:255+33:532:11:314+3
5IF Thor 22:48:28
1. Åsa Kruys50:465+20:3350:465
2. Caroline Vessby53:065+22:131:43:5250
3. Ann-Sofie Jemth1:04:364+28:042:48:2850

H120

12 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Roslagen 12:02:05
1. Jonas Nordström46:24146:241
2. Torbjörn Lännevall33:323+0:321:19:5610
3. Tommy Lindberg42:0912:02:0510
2OK Linné 12:11:42
1. Henrik Boström49:332+3:0949:332
2. Marcus Phersson38:436+5:431:28:164+2
3. Anders Boström43:262+1:172:11:422-2
3IF Thor 12:18:08
1. Jesper Hedberg50:593+4:3550:593
2. Fredrik Lindell33:0011:23:592-1
3. Jörgen Hellgren54:095+12:002:18:083+1
4IF Thor 22:18:24
1. Mats Jonsell53:054+6:4153:054
2. Staffan Jacobsson Svärd33:414+0:411:26:463-1
3. Per-Olov Wedin51:384+9:292:18:244+1
5Länna IF 12:37:11
1. Emil Andersson56:155+9:5156:155
2. Jonas Selling43:359+10:351:39:506+1
3. Jonas Eriksson57:218+15:122:37:115-1
6OK Linné 22:37:47
1. Mats Åberg57:366+11:1257:366
2. Mattias Lundblad36:585+3:581:34:345-1
3. Rob Hart1:03:139+21:042:37:476+1
7Rasbo IK 13:05:04
1. Jonas Ståhlbrandt1:26:1611+39:521:26:1611
2. Johan Westerbergh43:058+10:052:09:2110-1
3. Jenny Westerbergh55:436+13:343:05:047-3
8IF Thor 53:08:24
1. Jonas Andersson1:02:409+16:161:02:409
2. Nic Kruys51:5711+18:571:54:3790
3. Per Jemth1:13:4710+31:383:08:248-1
9IF Thor 43:10:17
1. Henrik Åberg1:17:5510+31:311:17:5510
2. Mikael Bäsén56:0512+23:052:14:0011+1
3. Henrik Wåhlström56:177+14:083:10:179-2
10OK Enen 13:10:41
1. Andreas Eng1:01:388+15:141:01:388
2. Johan Malmström46:5410+13:541:48:3280
3. F Henrik Åhman1:22:0911+40:003:10:4110+2
IF Thor 3ej godkänd
1. Alva Lindell1:01:367+15:121:01:367
2. Thomas Roos41:277+8:271:43:0370
3. Ola Lindej godkändej godkänd
OK Rodhen 1ej godkänd
1. Simon Wegmüllerej godkändej godkänd
2. Ulf Bergström33:212+0:21ej godkänd
3. Jonas Eklund44:153+2:06ej godkänd

D150

5 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Rånäs OK 11:51:12
1. Marianne Carlberg32:22132:221
2. Bente Henriksson36:0611:08:2810
3. Marica Tynell42:444+6:301:51:1210
2OK Linné 11:57:29
1. Maria Hart36:183+3:5636:183
2. Lena Nilsson40:472+4:411:17:0530
3. Helena Grennberg40:242+4:101:57:292-1
3OK Rodhen 11:58:57
1. Annika Ardell32:22132:221
2. Karin Jansson44:375+8:311:16:592+1
3. Gabriella Melin41:583+5:441:58:573+1
4OK Roslagen 12:09:08
1. Birgitta Skoglund45:004+12:3845:004
2. Maria Lännevall41:243+5:181:26:2440
3. Maria Kvarnlöf42:444+6:302:09:0840
5IF Thor 12:14:07
1. Linda Wåhlström53:505+21:2853:505
2. Helena Ekbrink44:034+7:571:37:5350
3. Dorothe Spillmann36:1412:14:0750

H150

13 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Roslagen 11:57:09
1. Pontus Gille41:16141:161
2. Thomas Källberg34:572+0:431:16:1310
3. Ola Hultin40:5611:57:0910
2Rånäs OK 12:06:42
1. Anders Ohlin48:353+7:1948:353
2. Per Carlberg35:073+0:531:23:422-1
3. Henrik Sundblom43:002+2:042:06:4220
3OK Roslagen 42:27:02
1. Pål Jansson48:364+7:2048:364
2. Ulf Rådberg35:374+1:231:24:133-1
3. Ove Eriksson1:02:499+21:532:27:0230
4OK Linné 12:31:21
1. Lars Olsson57:047+15:4857:047
2. Pär Tögenmark34:1411:31:184-3
3. Bo Strand1:00:038+19:072:31:2140
5Vallentuna-Össeby OL 12:35:53
1. Mattias Sandqvist47:452+6:2947:452
2. Svante Jonsell56:539+22:391:44:389+7
3. Christer Arksand51:153+10:192:35:535-4
6OK Enen 12:37:19
1. Mats Bäckström53:556+12:3953:556
2. Patrik Steen44:346+10:201:38:2960
3. Per Ågren58:506+17:542:37:1960
7OK Roslagen 22:39:46
1. Anders Söderbärg58:468+17:3058:468
2. Mats Lundman45:498+11:351:44:3580
3. Andreas Andersson55:115+14:152:39:467-1
8OK Roslagen 32:40:38
1. Daniel Svensson Hagstedt58:499+17:3358:499
2. Staffan Broman41:515+7:371:40:407-2
3. Peter Lindberg59:587+19:022:40:388+1
9Sigtuna OK 12:43:52
1. Johan Kügler51:345+10:1851:345
2. Kenneth Hermansson44:557+10:411:36:2950
3. Stefan Nordström1:07:2311+26:272:43:529+4
10Länna IF 13:06:10
1. Andreas Krafft1:08:4710+27:311:08:4710
2. Johan Hartvik1:05:5311+31:392:14:40100
3. Håkan Lång51:304+10:343:06:10100
11Rånäs OK 23:35:53
1. Jesper Henriksson1:27:3112+46:151:27:3112
2. Mattias Örtlund1:14:0812+39:542:41:39120
3. Magnus Bergström1:05:5310+24:573:35:5311-1
12Länna IF 23:55:34
1. James Brewis1:09:0411+27:481:09:0411
2. Hans Karlsson1:17:0713+42:532:26:11110
3. Svante Gustafson1:29:2312+48:273:55:3412+1
OK Enen 2ej godkänd
1. Tore Carlström2:27:5813+1:46:422:27:5813
2. Mats Lilja1:02:0710+27:533:32:07130
3. Carl Dingesej startej godkänd

H180

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Linné 11:51:45
1. Stig Andersson47:083+11:4547:083
2. Svend Erik Mathiassen31:2311:18:312-1
3. Andreas Hjertson33:1411:51:451-1
2Rånäs OK 11:53:59
1. Roine Andersson45:322+10:0945:322
2. Eddie Bjärrenholt34:453+3:221:20:173+1
3. Lars Ohlin33:422+0:281:53:592-1
3IF Thor 12:26:28
1. Pär Jansson35:23135:231
2. Jan Johansson33:342+2:111:08:5710
3. Reinhold Lennebo1:17:313+44:172:26:283+2

D200

2 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Sigtuna OK 11:58:33
1. Eva Elnerud49:31149:311
2. Margareta Haraldsson35:3911:25:1010
3. Dagny Gustavsson33:2311:58:3310
2Länna IF 12:14:13
1. Inger Skantz49:322+0:0149:322
2. Margaretha Nyström43:302+7:511:33:0220
3. Britt Larsson41:112+7:482:14:1320

H200

2 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Linné 12:13:22
1. Lars-Erik Hermansson36:21136:211
2. Urban Gullberg53:142+1:181:29:3510
3. Per-Erik Wåhlberg43:4712:13:2210
Sigtuna OK 1ej godkänd
1. Per-Åke Holm41:112+4:5041:112
2. Lars-Olov Andersson51:5611:33:0720
3. Martyn Passmoreej godkändej godkänd

Öppen stafett

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Linné 11:41:49
1. Tommy Stenvi23:34123:341
2. Oskar Stenvi26:32150:0610
3. Oscar Palm51:432+6:471:41:4910
2OK Linné 21:57:31
1. Eva Schönquist33:452+10:1133:452
2. Linn Risto38:502+12:181:12:3520
3. Kjell Risto44:5611:57:3120
3Rasbo IK 12:28:14
1. Linda Wikstrand39:483+16:1439:483
2. Hedvig Sundstedt42:393+16:071:22:2730
3. Ida Sundstedt1:05:473+20:512:28:1430

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser