Officiell resultatlista för Mastloppet

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Mastloppet
Arrangörsorganisation: Hellas Orientering
Datum: tisdag 19 juli 2011

Bana 1

1 600 m, 30 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 André Lindgren OK Ravinen 16:53 10:33
2 Elon Albrektsson OK Ravinen 17:47 +0:54 11:06
3 Ella Sjöberg Tullinge SK 20:25 +3:32 12:45
4 Lovisa Längheim Tullinge SK 21:48 +4:55 13:37
5 Oliver Hermundstad Snättringe SK 22:28 +5:35 14:02
6 Benjamin Elfing Snättringe SK 22:39 +5:46 14:09
7 Alfred Längheim Tullinge SK 23:03 +6:10 14:24
7 Klara Bolin Tullinge SK 23:03 +6:10 14:24
9 Claes Rundström OK Älvsjö-Örby 29:00 +12:07 18:07
10 Vilma Tiderman Björkblom Söders SOL Tyresö 33:38 +16:45 21:01
11 Caroline Stenberg Klubblös 35:35 +18:42 22:14
12 Kristoffer Tengroth Sundbybergs IK 35:46 +18:53 22:21
13 Tove Sjöberg Tullinge SK 36:44 +19:51 22:57
14 Tea Bolin Tullinge SK 36:54 +20:01 23:03
15 Axel Linnersjö Gustavsbergs OK 37:41 +20:48 23:33
16 Solveig Humla Solna OK 38:08 +21:15 23:50
17 Gustav Klingström Tullinge SK 38:57 +22:04 24:20
18 Hilma Bergström Kjula IF 39:40 +22:47 24:47
19 Hjalmar Axelsson FK Göingarna 40:01 +23:08 25:00
20 Anna Ekhagen Södertälje-Nykvarn OF 41:11 +24:18 25:44
21 Margareta Sundberg Snättringe SK 47:56 +31:03 29:57
22 Adina Carlinger Skogsluffarnas OK 53:19 +36:26 33:19
23 Tilde Carlinger Skogsluffarnas OK 53:21 +36:28 33:20
24 Linn Malmberg Sundbybergs IK 56:10 +39:17 35:06
25 Julian Malmberg Sundbybergs IK 56:23 +39:30 35:14
26 Sven Larsson Skarpnäcks OL 1:10:46 +53:53 44:13
Amanda Granqvist OK Ravinen diskvalificerad
Nellie Bolin Tullinge SK diskvalificerad
Pernilla Johnni Klubblös diskvalificerad
Erik Nederheim Haninge SOK diskvalificerad

Bana 2

2 640 m, 49 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Hugo Thorell OK Ravinen 35:25 13:24
2 Tone Albrektsson OK Ravinen 36:39 +1:14 13:52
3 Eva Albrektsson OK Ravinen 36:43 +1:18 13:54
4 Berit Aslaksen Järfälla OK 38:57 +3:32 14:45
5 Martin Andersson-Björk Haninge SOK 43:06 +7:41 16:19
6 Kristina Klang Solna OK 43:34 +8:09 16:30
7 Margareta Wadin OK Älvsjö-Örby 45:12 +9:47 17:07
8 Axel Granqvist OK Ravinen 46:22 +10:57 17:33
9 Emilia Engel OK Ravinen 46:35 +11:10 17:38
10 Annika Engel Hässleholms OK 46:41 +11:16 17:40
11 Åke Linderoth Sundbybergs IK 47:34 +12:09 18:01
12 Berit Lindunger Haninge SOK 48:34 +13:09 18:23
13 Sten Tiderman Tumba-Mälarhöjden OK 49:31 +14:06 18:45
14 Per-Åke Berg Stockholms OK 49:46 +14:21 18:51
15 Gunvor Granath Nynäshamns OK 52:02 +16:37 19:42
16 Klara Andén Södertälje-Nykvarn OF 53:54 +18:29 20:25
17 Amanda Blomdahl Tullinge SK 56:19 +20:54 21:19
18 Mattias Kallhauge Snättringe SK 57:45 +22:20 21:52
19 Rolf Särström Skogsluffarnas OK 58:15 +22:50 22:03
20 Sven Jansson Snättringe SK 58:59 +23:34 22:20
21 Leif Nilsson Vandrarringen 1:00:34 +25:09 22:56
22 Stefan Mellander Klubblös 1:02:22 +26:57 23:37
23 Fritjof Axelssoon FK Göingarna 1:03:03 +27:38 23:52
24 Erik-Olov Cloth Tullinge SK 1:04:02 +28:37 24:15
25 Sonja Perneby Tullinge SK 1:04:04 +28:39 24:16
26 Karin Lundeqvist OK Hällen 1:05:03 +29:38 24:38
27 Moa Westblad OK Ravinen 1:06:26 +31:01 25:09
28 Eva-Lena Svanström Täby OK 1:06:50 +31:25 25:18
29 Per Wester Gustavsbergs OK 1:07:12 +31:47 25:27
30 Felix Tiderman Björkblom Söders SOL Tyresö 1:11:23 +35:58 27:02
31 Gert Gyllbrand Gustavsbergs OK 1:12:27 +37:02 27:26
32 Ulla Ekblom Skogsluffarnas OK 1:12:29 +37:04 27:27
33 Britt-Marie Danell Tullinge SK 1:12:43 +37:18 27:32
34 Melker Carlinger Skogsluffarnas OK 1:13:43 +38:18 27:55
35 Kerstin Moradt Haninge SOK 1:18:16 +42:51 29:38
36 Arthur Eriksson Hammarby IF OF 1:20:15 +44:50 30:23
37 Ingvar Hultqvist OK Hällen 1:25:08 +49:43 32:14
38 Bengt Åhlander Hammarby IF OF 1:25:50 +50:25 32:30
39 Jenny Fält Klubblös 1:26:48 +51:23 32:52
40 Heidi Bjerkhaug OK Ravinen 1:32:19 +56:54 34:58
Calle Thorell OK Ravinen diskvalificerad
Maria Wicksell Hellas Orientering diskvalificerad
Margareta Sedvall Klubblös diskvalificerad
Michael Granqvist OK Ravinen diskvalificerad
Kjell Anzelius Stigfinnarna diskvalificerad
Bo Sundberg Snättringe SK diskvalificerad
K-G Jansson Stockholms OK diskvalificerad
Chila Terry Penoc diskvalificerad
Matilde Johnni Klubblös diskvalificerad

Bana 3

3 180 m, 71 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jan Ekman KA 3 IF 34:32 10:51
2 Jonas Bergström Kjula IF 35:42 +1:10 11:13
3 Sören Andersson Väsby OK 37:31 +2:59 11:47
4 Märta Skog Tullinge SK 38:37 +4:05 12:08
5 Göran Larsson Södertälje-Nykvarn OF 42:03 +7:31 13:13
6 Ulf Eskilsson OK Södertörn 44:18 +9:46 13:55
7 Stig Gustavsson Södertälje IF 45:11 +10:39 14:12
8 Markus Aggefors Klubblös 45:16 +10:44 14:14
9 Arne Åhman OK Klemmingen 45:44 +11:12 14:22
9 Sten Bergstrand Skogsluffarnas OK 45:44 +11:12 14:22
11 Solveig Dillman Hammarby IF OF 45:57 +11:25 14:26
12 Minna Sahlsten Skarpnäcks OL 46:10 +11:38 14:31
13 Jenny Alm-Malmberg Sundbybergs IK 46:23 +11:51 14:35
14 Ingvar Jansson Sundbybergs IK 46:43 +12:11 14:41
15 Anders Wigren Tullinge SK 49:30 +14:58 15:33
16 Björn Ekblom Skogsluffarnas OK 49:51 +15:19 15:40
17 Bertil Ljungemyr IFK Lidingös Skid o OK 51:23 +16:51 16:09
17 Hans Carlsson Hellas Orientering 51:23 +16:51 16:09
19 Gunnel Granqvist Nynäshamns OK 52:43 +18:11 16:34
20 Ewert Engstedt Tullinge SK 53:37 +19:05 16:51
21 Caroline Johansson IFK Södertälje 55:11 +20:39 17:21
22 Eva-Stina Svärd Haninge SOK 56:19 +21:47 17:42
23 Uno Engman IFK Enskede 56:59 +22:27 17:55
24 Berit Gustavsson Södertälje IF 58:18 +23:46 18:20
25 Karl-Erik Mogren Stigfinnarna 58:34 +24:02 18:25
26 Helena Falk Skarpnäcks OL 59:18 +24:46 18:38
27 Johan Sandwall Skarpnäcks OL 59:45 +25:13 18:47
28 Lennart Stenberg Stigfinnarna 1:00:39 +26:07 19:04
29 Sigrid Blom Tullinge SK 1:00:45 +26:13 19:06
30 Katarina Sahlsten Skarpnäcks OL 1:02:26 +27:54 19:37
31 Sophia Perneby Tullinge SK 1:02:37 +28:05 19:41
32 Sara Sundelin OK Älvsjö-Örby 1:02:57 +28:25 19:47
33 Åke Andersson OK Älvsjö-Örby 1:03:01 +28:29 19:48
34 Katrin Fabian Klubblös 1:05:21 +30:49 20:33
35 Fredrik Glännefors Söders SOL Tyresö 1:06:22 +31:50 20:52
36 Gunell Junegaard OK Södertörn 1:07:21 +32:49 21:10
37 Sonja Sundell Sundbybergs IK 1:07:29 +32:57 21:13
38 Ingvar Oskarsson Klubblös 1:07:40 +33:08 21:16
39 Bo Kimstrand Ericsson IF 1:08:30 +33:58 21:32
40 Lars Andersson Skogsluffarnas OK 1:08:45 +34:13 21:37
41 Leif Jehander Bromma-Vällingby SOK 1:16:45 +42:13 24:08
42 Hellen Bolin Tullinge SK 1:19:03 +44:31 24:51
43 Yngve Cedberg Snättringe SK 1:19:18 +44:46 24:56
44 Edda Nilsson Stockholmspolisens IF OF 1:19:46 +45:14 25:05
45 Eva Boström Tumba-Mälarhöjden OK 1:21:20 +46:48 25:34
46 Anna Dahlberg IFK Enskede 1:21:59 +47:27 25:46
47 Kristina Tedhamre Snättringe SK 1:26:27 +51:55 27:11
48 Rolf Lövqvist Söders SOL Tyresö 1:26:59 +52:27 27:21
49 Helena Korhonen Haninge SOK 1:27:07 +52:35 27:23
50 Elisabeth Thorsén Centrum OK 1:28:07 +53:35 27:42
51 Hilda Axelsson FK Göingarna 1:28:25 +53:53 27:48
52 Veronica Köhler Tullinge SK 1:28:26 +53:54 27:48
53 Lars Sandvik OK Ravinen 1:28:45 +54:13 27:54
54 Lars Fridén FMV 1:31:03 +56:31 28:37
55 Gunilla Langett Täby OK 1:37:21 +1:02:49 30:36
56 Anders Nelin Televerket 1:38:44 +1:04:12 31:02
57 Jan Burell Vandrarringen 1:48:55 +1:14:23 34:15
58 David Jonsson Hammarby IF OF 1:50:10 +1:15:38 34:38
59 Bengt Mohlin Göteborgs Skidklubb 1:59:07 +1:24:35 37:27
60 Irmgard Fabian Klubblös 2:02:36 +1:28:04 38:33
61 Ingela Wallin Klubblös 2:36:14 +2:01:42 49:07
Peter Malmberg Waxholms OK diskvalificerad
Björn Stolt OK Ravinen diskvalificerad
Caroline Längheim Tullinge SK diskvalificerad
Carin Kihlström Täby OK diskvalificerad
Jette Axelsson Tumba-Mälarhöjden OK diskvalificerad
Riina Larsson-Mänd Fredrikshofs IF Skid & OK diskvalificerad
Frida Forsberg Tullinge SK diskvalificerad
Carina Törnblom Järla Orientering diskvalificerad
Anita Lindbohm Skarpnäcks OL diskvalificerad
Tommy Wallin Klubblös diskvalificerad
Henrik Bruhn Fredrikshofs IF Skid & OK ej start

Bana 4

3 840 m, 96 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ola Eriksson Bromma-Vällingby SOK 34:00 8:51
2 Oscar Arman Nyköpings OK 35:56 +1:56 9:21
3 Lars-Åke Wall OK Tisaren 36:06 +2:06 9:24
4 Anna-Karin Sundqvist Tullinge SK 37:40 +3:40 9:48
5 Jonas Leandersson Södertälje-Nykvarn OF 39:48 +5:48 10:21
6 Nicklas Hermundstad Snättringe SK 39:57 +5:57 10:24
7 Jan Söderberg IFK Lidingös Skid o OK 44:25 +10:25 11:34
8 Jan-Erik Danell Tullinge SK 44:55 +10:55 11:41
9 Kjell Holmberg OK Södertörn 46:36 +12:36 12:08
10 Per Wall OK Tisaren 47:50 +13:50 12:27
11 Anna Curtius Klubblös 47:59 +13:59 12:29
12 Renate Widmer Schweiz 48:58 +14:58 12:45
13 EvaLena Ericson Södertälje-Nykvarn OF 49:32 +15:32 12:53
14 Lotta Valentin-Larsson Gustavsbergs OK 50:25 +16:25 13:07
15 Lars Jonasson Järfälla OK 50:51 +16:51 13:14
16 Victor Imark Tullinge SK 51:19 +17:19 13:21
17 Elin Ahlström IFK Enskede 51:41 +17:41 13:27
18 Anna-Karin Ohlsson Tullinge SK 52:21 +18:21 13:37
19 Reijo Korhonen Haninge SOK 52:46 +18:46 13:44
20 Matz Larsson Gustavsbergs OK 52:51 +18:51 13:45
21 Birgitta Billstam Järfälla OK 53:16 +19:16 13:52
22 Jenny Ekström OK Österåker 53:41 +19:41 13:58
23 Anders Månsson Klubblös 54:03 +20:03 14:04
24 Fredrik Månsson Klubblös 54:04 +20:04 14:04
25 Elin Sundqvist Tullinge SK 54:14 +20:14 14:07
26 Emma Englid Tumba-Mälarhöjden OK 54:24 +20:24 14:10
27 Benny Bogstedt Tullinge SK 54:42 +20:42 14:14
28 Michelle Ruppenthal Schweiz 54:52 +20:52 14:17
29 Hanna Korhonen Haninge SOK 55:04 +21:04 14:20
30 Fredrik Sundström IFK Lidingös Skid o OK 55:05 +21:05 14:20
31 Olle Arman Nyköpings OK 55:51 +21:51 14:32
32 Leif Thorsson OK Grip 56:14 +22:14 14:38
33 Monika Högberg OK Södertörn 56:17 +22:17 14:39
34 Mattias Perneby IFK Lidingös Skid o OK 56:22 +22:22 14:40
35 Mattias Berglund Bromma-Vällingby SOK 57:16 +23:16 14:54
35 Eva Englid Tumba-Mälarhöjden OK 57:16 +23:16 14:54
37 Stig Thorsson Södertälje-Nykvarn OF 57:49 +23:49 15:03
38 Catarina Boström Enebybergs IF 58:09 +24:09 15:08
39 Claudine Ruppenthal Schweiz 58:27 +24:27 15:13
40 Rolf Ekström Hellas Orientering 58:36 +24:36 15:15
41 Evy Nord Södertälje IF 58:55 +24:55 15:20
42 Margareta Andersson Hellas Orientering 59:15 +25:15 15:25
43 Olof Rudin Tumba-Mälarhöjden OK 59:23 +25:23 15:27
44 Lennart Karlsson OK Grip 59:30 +25:30 15:29
45 Mats Lundblad Täby OK 59:33 +25:33 15:30
46 Micke Gustafsson OK Södertörn 1:00:00 +26:00 15:37
47 Lars Nord Södertälje IF 1:01:25 +27:25 15:59
48 Leif Hofmeijer OK Älvsjö-Örby 1:01:45 +27:45 16:04
49 Erik Nygren Wahlin OK Södertörn 1:01:56 +27:56 16:07
50 Ronny Hedlund OK Södertörn 1:02:01 +28:01 16:09
51 Lars Öhman Fredrikshofs IF Skid & OK 1:03:09 +29:09 16:26
52 Fiona Signer Schweiz 1:03:19 +29:19 16:29
53 Richard Welander OK Älvsjö-Örby 1:03:23 +29:23 16:30
54 Ingrid Graneli Haninge SOK 1:03:33 +29:33 16:32
55 Åsa Jönsson Järla Orientering 1:04:06 +30:06 16:41
55 Elias Gemperli Schweiz 1:04:06 +30:06 16:41
57 Mikael Wester Vingåkers OK 1:05:04 +31:04 16:56
58 Lars Nordin Solna OK 1:05:13 +31:13 16:59
59 Conradin Meili Schweiz 1:05:23 +31:23 17:01
60 Ylva Nilsson Snättringe SK 1:05:27 +31:27 17:02
61 Gunilla Kallhauge Snättringe SK 1:05:46 +31:46 17:07
62 Kerstin Ohlsson Haninge SOK 1:07:38 +33:38 17:36
63 Ivar Nordberg OK Älvsjö-Örby 1:08:44 +34:44 17:53
64 Sture Nilsson Stockholmspolisens IF OF 1:10:46 +36:46 18:25
65 Tommy Fagerdahl Klubblös 1:12:34 +38:34 18:53
66 Håkan Sjökvist Söders SOL Tyresö 1:14:16 +40:16 19:20
67 Ann Sjöberg Enebybergs IF 1:14:35 +40:35 19:25
68 Lena Imhof Schweiz 1:15:07 +41:07 19:33
69 Maggan Bogstedt Tullinge SK 1:16:12 +42:12 19:50
70 Gunnar Lindholm Klubblös 1:16:22 +42:22 19:53
71 Ann-Mari Fehrnström Enebybergs IF 1:17:15 +43:15 20:07
72 Jan Svärd IFK Enskede 1:19:31 +45:31 20:42
73 Anna Refors Järla Orientering 1:19:32 +45:32 20:42
74 Caroline Egnerfors Klubblös 1:20:46 +46:46 21:01
75 Olle Nygren OK Södertörn 1:23:27 +49:27 21:43
76 Erland Ljungström Spårvägens OK 1:30:03 +56:03 23:27
77 David Novak Schweiz 1:31:02 +57:02 23:42
78 Leif Fält Klubblös 1:37:25 +1:03:25 25:22
79 Susanne Lund Haninge SOK 1:39:23 +1:05:23 25:52
80 Anders Jensen-Urstad Klubblös 1:39:44 +1:05:44 25:58
81 Bengt Mellin Sundbybergs IK 1:43:24 +1:09:24 26:55
82 Erika Carlinger Skogsluffarnas OK 1:53:16 +1:19:16 29:29
83 Harald Carlinger Skogsluffarnas OK 1:53:24 +1:19:24 29:31
84 Lukas Zihlmann Schweiz 2:21:54 +1:47:54 36:57
Anna Blomgren Tullinge SK diskvalificerad
Anna Perneby Tullinge SK diskvalificerad
Olle Laurell IFK Tumba SOK diskvalificerad
Lena Stenberg IFK Umeå diskvalificerad
Eidar Lindgren OK Ravinen diskvalificerad
Ladina Wegmueller Schweiz diskvalificerad
Gösta Guteland Snättringe SK diskvalificerad
Ari Sahlsten Skarpnäcks OL diskvalificerad
Annika Dalgren OK Ravinen diskvalificerad
Gunnar Risting Nyköpings OK diskvalificerad
Bengt Eklund Fredrikshofs IF Skid & OK ej godkänd
Göran Persson OK Södertörn ej godkänd

Bana 5

4 770 m, 105 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Olle Boström Järla Orientering 26:24 5:32
2 Kicki Skog Tullinge SK 39:17 +12:53 8:14
3 Simon Imark Tullinge SK 41:08 +14:44 8:37
4 Kristoffer Edshage Centrum OK 42:26 +16:02 8:53
5 Per Forsgren Tumba-Mälarhöjden OK 42:50 +16:26 8:58
6 Niklas Sundqvist Tullinge SK 44:07 +17:43 9:14
7 Claudio Rohrbach Schweiz 44:25 +18:01 9:18
8 Maria Schmalensee Täby OK 44:54 +18:30 9:24
9 Barbora Malisova Järla Orientering 45:57 +19:33 9:37
10 Rune Rådeström Snättringe SK 46:00 +19:36 9:38
11 Lennart Agén Tullinge SK 46:30 +20:06 9:44
12 Rachel Engeler Schweiz 46:56 +20:32 9:50
13 Ingemar Gard Söders SOL Tyresö 47:19 +20:55 9:55
14 Bengt Kärrström Tullinge SK 48:02 +21:38 10:04
15 Martina Seiterle Schweiz 48:10 +21:46 10:05
16 Hans Sundqvist Tullinge SK 48:40 +22:16 10:12
17 Jessica Sjöberg Tullinge SK 48:49 +22:25 10:14
18 Bernt Stenberg IFK Umeå 49:13 +22:49 10:19
19 Jan Guhl Schweiz 49:45 +23:21 10:25
20 Henrik Trofast Tullinge SK 49:48 +23:24 10:26
21 Jonny Nilsson Snättringe SK 50:03 +23:39 10:29
22 Cornelia Camathias Schweiz 50:50 +24:26 10:39
23 Annetta Schaad Schweiz 50:56 +24:32 10:40
24 Mirjam Faessler Schweiz 51:20 +24:56 10:45
25 Anders Skog Tullinge SK 51:43 +25:19 10:50
26 Micael Thollander Södertälje-Nykvarn OF 52:32 +26:08 11:00
27 Linnea Engstedt Tullinge SK 52:37 +26:13 11:01
28 Pia Hellgren OK Södertörn 52:55 +26:31 11:05
29 Michael Imhof Schweiz 53:16 +26:52 11:10
30 David Björelind Järla Orientering 53:27 +27:03 11:12
31 Staffan Elmhagen Söders SOL Tyresö 53:29 +27:05 11:12
32 Ingemar Larsson Tullinge SK 53:39 +27:15 11:14
33 Lena Sundqvist Tullinge SK 54:11 +27:47 11:21
34 Camilla Engel OK Ravinen 54:15 +27:51 11:22
35 Annica Jansson IFK Lidingös Skid o OK 54:18 +27:54 11:23
36 Lotta Thureson Giberg Hellas Orientering 55:18 +28:54 11:35
37 Anders Mattsson OK Älvsjö-Örby 55:30 +29:06 11:38
38 Leif Kling Ockelbo OK 55:35 +29:11 11:39
39 Ann Franzén OK Södertörn 56:00 +29:36 11:44
40 Anton Blomdahl Tullinge SK 56:11 +29:47 11:46
41 Karin Forsberg Tullinge SK 56:48 +30:24 11:54
42 Véronique Ruppenthal Schweiz 57:02 +30:38 11:57
43 Christer Andén Södertälje-Nykvarn OF 58:48 +32:24 12:19
44 Patrick Zbinden Schweiz 59:02 +32:38 12:22
45 Göran Andersson Attunda OK 59:31 +33:07 12:28
46 Lukas Kuenzi Schweiz 1:00:36 +34:12 12:42
47 Alexander Nilsson OK Södertörn 1:00:39 +34:15 12:42
48 Elina Sundqvist Tullinge SK 1:00:51 +34:27 12:45
49 Louise Axelsson FK Göingarna 1:00:58 +34:34 12:46
50 Anders Kärrström Tullinge SK 1:01:00 +34:36 12:47
51 Oskar Nedereheim Haninge SOK 1:01:24 +35:00 12:52
52 Lena Jansson Järla Orientering 1:01:58 +35:34 12:59
53 Gunnar Eriksson Södertälje IF 1:02:46 +36:22 13:09
54 Magdalena van de Voorde Tullinge SK 1:02:59 +36:35 13:12
55 Hans-Erik Persson Sundbybergs IK 1:03:30 +37:06 13:18
56 Bengt Mattiasson IFK Södertälje 1:04:14 +37:50 13:27
57 Henrik Morast Haninge SOK 1:04:51 +38:27 13:35
58 Karin Almgren Söders SOL Tyresö 1:05:09 +38:45 13:39
59 Fredrik Morast Haninge SOK 1:05:30 +39:06 13:43
60 Maria Nymark Söders SOL Tyresö 1:06:05 +39:41 13:51
61 Barbara Shoenenberger Schweiz 1:06:13 +39:49 13:52
62 Anders Stenback Bromma-Vällingby SOK 1:07:38 +41:14 14:10
63 Leif Lundqvist Enebybergs IF 1:09:05 +42:41 14:28
64 Aila Halttunen Haninge SOK 1:09:32 +43:08 14:34
65 Sven-Erik Amren Snättringe SK 1:09:35 +43:11 14:35
66 Martin Terry IFK Lidingös Skid o OK 1:10:19 +43:55 14:44
67 Lars Ågren Klubblös 1:10:28 +44:04 14:46
68 Embla Morast Haninge SOK 1:11:14 +44:50 14:56
69 Jonathan Lindell IFK Enskede 1:12:02 +45:38 15:06
70 Håkan Granevi Tullinge SK 1:13:17 +46:53 15:21
71 Sverre Jonsson OK Ravinen 1:15:26 +49:02 15:48
72 Reine Borgström Skogsluffarnas OK 1:15:55 +49:31 15:54
73 Mattias Skeppling OK Södertörn 1:16:10 +49:46 15:58
74 Gunnar Bramsten Sundbybergs IK 1:17:01 +50:37 16:08
75 Nicklas Nilsson Stockholmspolisens IF OF 1:18:14 +51:50 16:24
76 Werner Köhler Tullinge SK 1:18:27 +52:03 16:26
77 Lars Risby OK Ravinen 1:19:12 +52:48 16:36
78 Jörgen Widlund Nynäshamns OK 1:20:47 +54:23 16:56
79 Kristian Lundgren Stigfinnarna 1:21:00 +54:36 16:58
80 Kenneth Johansson Klubblös 1:25:44 +59:20 17:58
81 Per Ånmark IFK Tumba SOK 1:25:59 +59:35 18:01
82 Kurt Zander Västerås SK OK 1:27:22 +1:00:58 18:18
83 Torbjörn Tirén Hellas Orientering 1:30:20 +1:03:56 18:56
83 Tomas Björelind Järla Orientering 1:30:20 +1:03:56 18:56
85 Ingemar Johnsson Haninge SOK 1:33:57 +1:07:33 19:41
86 Glen Terry Penoc 1:38:37 +1:12:13 20:40
87 Ingemar Tedhamre Snättringe SK 1:48:11 +1:21:47 22:40
88 Glenn Widerström Klubblös 2:02:24 +1:36:00 25:39
89 Kristian Gustafsson Söders SOL Tyresö 2:13:31 +1:47:07 27:59
90 Wolfgang Fabian Klubblös 2:38:16 +2:11:52 33:10
Dan Klang Solna OK diskvalificerad
Magnus Haraldsson Gustavsbergs OK diskvalificerad
Martin Eriksson OK Södertörn diskvalificerad
Anna-Lena Längheim Tullinge SK diskvalificerad
Olle Skog Tullinge SK diskvalificerad
Egil Morast Haninge SOK diskvalificerad
Tonja Kuenzler Schweiz diskvalificerad
Monika Faessler Schweiz diskvalificerad
Karl-Johan Malmberg Sundbybergs IK diskvalificerad
Georg Larsson Fredrikshofs IF Skid & OK diskvalificerad
Sofia Smitt Södertälje-Nykvarn OF diskvalificerad
Erik Engstedt Tullinge SK diskvalificerad
Per Södersten OK Ravinen diskvalificerad
Per-Anders Carlstedt Stockholms Godtemplares IF diskvalificerad
Olle Jorinder Järla Orientering diskvalificerad

Bana 6

6 450 m, 80 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lars Palmqvist Järfälla OK 49:51 7:43
2 Lars Sjöberg Tullinge SK 52:10 +2:19 8:05
3 Nils Gumaelius Waxholms OK 54:20 +4:29 8:25
4 Tobias Wahlgren Järla Orientering 55:52 +6:01 8:39
5 Lars Forsberg OK Ravinen 56:09 +6:18 8:42
6 Pär Westblad OK Ravinen 57:56 +8:05 8:58
6 David Stark Schweiz 57:56 +8:05 8:58
8 Anders Boström Tumba-Mälarhöjden OK 58:12 +8:21 9:01
9 Jan Stenberg Klubblös 59:38 +9:47 9:14
10 Krister Gumaelius Waxholms OK 59:39 +9:48 9:14
11 Mathias Myrefelt Skarpnäcks OL 59:48 +9:57 9:16
12 Niklas Wansölin OK Ravinen 59:50 +9:59 9:16
13 Hans Vedin Söders SOL Tyresö 1:00:02 +10:11 9:18
14 Fanny Deckner Skarpnäcks OL 1:00:31 +10:40 9:22
15 Tobias Zbinden Schweiz 1:01:46 +11:55 9:34
16 Joakim Andén Södertälje-Nykvarn OF 1:02:14 +12:23 9:38
17 Roland Persson Skarpnäcks OL 1:02:21 +12:30 9:40
18 Christian Kreis Schweiz 1:02:47 +12:56 9:44
19 David Mellin Sundbybergs IK 1:03:20 +13:29 9:49
20 Bertil Nilsson Snättringe SK 1:04:02 +14:11 9:55
21 Pirmin Schneider Schweiz 1:04:03 +14:12 9:55
22 Björn Lönne Skarpnäcks OL 1:04:06 +14:15 9:56
23 Joel Ahlqvist Skarpnäcks OL 1:04:43 +14:52 10:02
24 Jo Stevensen Södertälje-Nykvarn OF 1:05:11 +15:20 10:06
25 Karolin Ohlsson Tullinge SK 1:05:52 +16:01 10:12
26 Daniel Bengtsson Tullinge SK 1:06:06 +16:15 10:14
27 Per-Arne Forsberg Tullinge SK 1:07:32 +17:41 10:28
28 Olle Forsberg OK Ravinen 1:07:51 +18:00 10:31
29 Martin Wehrli Schweiz 1:08:47 +18:56 10:39
30 Anders Granberg OK Klemmingen 1:08:55 +19:04 10:41
31 Erich Moeller Schweiz 1:09:19 +19:28 10:44
32 Björn Salomonsson Snättringe SK 1:09:20 +19:29 10:44
33 Anders Berntsson Snättringe SK 1:09:31 +19:40 10:46
34 Mats Zackrisson OK Älvsjö-Örby 1:09:37 +19:46 10:47
35 Urban Freij Snättringe SK 1:10:13 +20:22 10:53
36 Frida Forsberg OK Ravinen 1:10:37 +20:46 10:56
37 Annie Forsberg OK Ravinen 1:10:56 +21:05 10:59
38 Stefan Gustafsson Skarpnäcks OL 1:11:11 +21:20 11:02
39 Göran Längheim Tullinge SK 1:11:57 +22:06 11:09
40 Beat Hubmann Schweiz 1:12:47 +22:56 11:17
41 Mikael Moser Klubblös 1:13:26 +23:35 11:23
42 Lars Eriksson Klubblös 1:14:29 +24:38 11:32
43 Anders Hedberg Snättringe SK 1:14:39 +24:48 11:34
44 Björn Linder Gustavsbergs OK 1:15:13 +25:22 11:39
45 Kerstin Imark Tullinge SK 1:16:40 +26:49 11:53
46 Martin Ahlström IFK Enskede 1:17:27 +27:36 12:00
47 Göran Hellgren OK Södertörn 1:18:17 +28:26 12:08
48 Luca Zingg Schweiz 1:19:15 +29:24 12:17
49 Paul Norén OK Södertörn 1:21:06 +31:15 12:34
50 Jonathan Berglind OK Södertörn 1:21:11 +31:20 12:35
51 Ulf Bylund IFK Enskede 1:23:06 +33:15 12:53
52 Ammie Berglund Tumba-Mälarhöjden OK 1:23:30 +33:39 12:56
53 Johan Kammargården Björkfors GOIF 1:24:27 +34:36 13:05
54 Tomas Movin Snättringe SK 1:25:45 +35:54 13:17
55 Kjell Bengtsson Tullinge SK 1:26:24 +36:33 13:23
56 Tomas Nilsson Hässleholms OK 1:26:46 +36:55 13:27
57 Leif Carlsson Skarpnäcks OL 1:26:58 +37:07 13:28
58 Niklas Lundin Älvsby IF OK 1:29:51 +40:00 13:55
59 Channa Lönne Skarpnäcks OL 1:31:09 +41:18 14:07
60 Anders Mellergård Snättringe SK 1:32:05 +42:14 14:16
61 Magnus Blomberg Centrum OK 1:32:53 +43:02 14:24
62 Conny Axelsson Tumba-Mälarhöjden OK 1:33:54 +44:03 14:33
63 Stellan Fehrnström Enebybergs IF 1:35:29 +45:38 14:48
64 Ronny Nordgren Sundbybergs IK 1:42:26 +52:35 15:52
65 Linnea Carlsson Skarpnäcks OL 1:48:11 +58:20 16:46
66 Hans Malmberg Waxholms OK 1:58:10 +1:08:19 18:19
67 Kalle Högberg OK Södertörn 2:11:46 +1:21:55 20:25
68 Olle Källbecka Hammarby IF OF 2:12:44 +1:22:53 20:34
Linus Rispling Tumba-Mälarhöjden OK diskvalificerad
Jacob Bolin Tullinge SK diskvalificerad
Tobias Grob Schweiz diskvalificerad
Lennart Brattgård IFK Lidingös Skid o OK diskvalificerad
Ellinor Fryxell Tullinge SK diskvalificerad
Ceciia Imark Tullinge SK diskvalificerad
Per Franzén OK Södertörn diskvalificerad
Johnny Engel OK Ravinen diskvalificerad
Simon Engel Hässleholms OK diskvalificerad
Mats Jensen-Urstad IFK Lidingös Skid o OK diskvalificerad
Måns Hellgren OK Södertörn diskvalificerad
Stefan Myrefelt Skarpnäcks OL diskvalificerad
Simon Rueegg Schweiz ej start

Bana 7

7 120 m, 21 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Christoffer Eskilsson Haninge SOK 52:11 7:19
2 Anders Kärrström Tullinge SK 52:18 +0:07 7:20
3 Per Kallhauge Snättringe SK 55:32 +3:21 7:47
4 Jonas Halai Centrum OK 59:56 +7:45 8:25
5 Jan-Olof Bogren Sundbybergs IK 1:00:26 +8:15 8:29
6 Svetlana Mironova Hellas Orientering 1:01:09 +8:58 8:35
7 Göran Nilsson Snättringe SK 1:01:26 +9:15 8:37
8 Martin Granqvist FK Göingarna 1:02:34 +10:23 8:47
9 Patrik Nilsson Snättringe SK 1:12:25 +20:14 10:10
10 Per Ove Wallén Täby OK 1:12:51 +20:40 10:13
11 Sofia Forsgren OK Skogsfalken 1:13:17 +21:06 10:17
12 Tore Eklund Södertälje-Nykvarn OF 1:13:25 +21:14 10:18
13 Emelie Holmström Järla Orientering 1:15:25 +23:14 10:35
14 Jesper Dalgren OK Ravinen 1:16:08 +23:57 10:41
15 William Nilsson OK Södertörn 1:16:26 +24:15 10:44
16 Daniel Toren Tullinge SK 1:16:47 +24:36 10:47
17 Sune Södergrann Tullinge SK 1:20:20 +28:09 11:16
18 Thomas Eriksson Tumba-Mälarhöjden OK 1:30:48 +38:37 12:45
19 Björn Bängtsson Centrum OK 1:32:32 +40:21 12:59
Jari Pöyhönen IFK Lidingös Skid o OK diskvalificerad
Jesper Hedberg Snättringe SK diskvalificerad

Bana 8

8 180 m, 35 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Dmitri Tsvetkov Ryssland 50:41 6:11
2 David Bejbom Järla Orientering 51:30 +0:49 6:17
3 Magnus Glännefors Söders SOL Tyresö 52:06 +1:25 6:22
4 Kent Ohlsson Södertälje-Nykvarn OF 52:47 +2:06 6:27
5 Lars Hakan Sandvik Täby OK 56:42 +6:01 6:55
6 Dan Wester Järla Orientering 58:06 +7:25 7:06
7 Olof Smitt Södertälje-Nykvarn OF 1:00:24 +9:43 7:23
8 Martin Lampinen Södertälje-Nykvarn OF 1:00:30 +9:49 7:23
9 Rikard Imark Tullinge SK 1:00:56 +10:15 7:26
10 Henrik Persson Tullinge SK 1:01:27 +10:46 7:30
11 Dan Giberg Tumba-Mälarhöjden OK 1:02:18 +11:37 7:36
12 Juho-Veikko Hytönen Järla Orientering 1:06:20 +15:39 8:06
13 Anders Brinkman Vandrarringen 1:07:51 +17:10 8:17
14 Johan Eklöv Tumba-Mälarhöjden OK 1:08:03 +17:22 8:19
15 Niclas Sjögren Södertälje-Nykvarn OF 1:08:39 +17:58 8:23
16 Pavel Shestakov Hellas Orientering 1:08:58 +18:17 8:25
17 Anders Axling Södertälje-Nykvarn OF 1:11:24 +20:43 8:43
18 Fredrik Forsberg Tullinge SK 1:12:11 +21:30 8:49
19 Niclas Behrenfeldt Skarpnäcks OL 1:13:19 +22:38 8:57
20 Oskar Karlin Centrum OK 1:15:20 +24:39 9:12
21 Kenneth Jönsson Tullinge SK 1:18:04 +27:23 9:32
22 Bengt Ivars Väsby OK 1:18:44 +28:03 9:37
23 Michael Refors Järla Orientering 1:19:21 +28:40 9:42
24 Jörgen Batz Skarpnäcks OL 1:26:04 +35:23 10:31
25 Gunnar Hedlund Södertälje-Nykvarn OF 1:27:13 +36:32 10:39
26 Daniel Lennartsson Centrum OK 1:38:41 +48:00 12:03
27 Robert Irestig Stigfinnarna 1:41:34 +50:53 12:24
28 Malin Annegård SOK Viljan 1:43:32 +52:51 12:39
29 Per Ljung Stockholms OK 2:25:54 +1:35:13 17:50
30 Fredrik Weiland Piteå IF 2:32:25 +1:41:44 18:37
Jakob Jansson Järla Orientering diskvalificerad
Daniel Lind Tumba-Mälarhöjden OK diskvalificerad
Håkan Berglund Tumba-Mälarhöjden OK diskvalificerad
Peter Andersson Söders SOL Tyresö diskvalificerad
Jens Wicksén SOK Viljan diskvalificerad

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Vålådalens 3-dagars