Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Älgjakten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Älgjakten
Arrangörsorganisation: Frösö IF
Datum: söndag 16 september 2018

Stafettklass

45 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Skogslöparna 12:04:41
1. Signe Forsberg18:0913+3:1818:0913
2. Hanna Woxlin17:1811+2:2035:278-5
3. Liv Pauler18:0111+2:4953:287-1
4. Ida Pauler16:302+1:011:09:582-5
5. Sixten Persson15:343+3:171:25:321-1
6. Helena Forsberg19:229+3:161:44:5410
7. Börje Pauler19:4712+4:342:04:4110
2Verdal OK 12:05:30
1. Aleksander Tanem Iversen16:409+1:4916:409
2. Arne Okkenhaug14:58131:383-6
3. Trude Markhus22:0423+6:5253:428+5
4. Fredrikke Baglo Bjørkeng18:064+2:371:11:485-3
5. Mathea Baglo Bjørkeng17:389+5:211:29:262-3
6. Kurt Ove Melbye19:3911+3:331:49:0520
7. Martin Vehus Skjerve16:254+1:122:05:3020
3Freidig 22:07:19
1. Emil Reinertsen Leroyer15:156+0:2415:156
2. Kasper Sæterhaug Knudsen22:5734+7:5938:1215+9
3. Lina Snøfugl17:188+2:0655:3010-5
4. Una Kittilsen15:2911:10:593-7
5. Brage Asplem21:2820+9:111:32:275+2
6. Sverre Hellevik17:153+1:091:49:424-1
7. Ane Malene Kolstad17:378+2:242:07:193-1
4Freidig 12:08:40
1. Emil Grønli15:368+0:4515:368
2. August Maske20:2425+5:2636:0010+2
3. Solveig Nissen16:466+1:3452:466-4
4. Marita Aske18:186+2:491:11:044-2
5. Vegard Ulseth Sylte24:5929+12:421:36:039+5
6. Vegard Leriem Storli17:245+1:181:53:276-3
7. Mathea Spets Storhov15:1312:08:404-2
5Byåsen IL 32:10:18
1. Håkon Sæternes22:5632+8:0522:5632
2. Nora Hanssen16:336+1:3539:2921-11
3. Jørgen Aune17:2510+2:1356:5415-6
4. Malin Nordgård Leiren18:388+3:091:15:327-8
5. Tord Romundstad16:165+3:591:31:483-4
6. Ivar Flatvad17:517+1:451:49:3930
7. Torgeir Aune20:3914+5:262:10:185+2
6Medelpads OF 12:13:40
1. Mattias Larsson16:4910+1:5816:4910
2. Klara Edström16:459+1:4733:344-6
3. Herman Eliasson16:425+1:3050:163-1
4. Nora Uddman28:5739+13:281:19:1313+10
5. Alex Andersson18:0010+5:431:37:1310-3
6. Ebba Lindholm19:229+3:161:56:35100
7. Erik Norin17:055+1:522:13:406-4
7Medelpads OF 52:14:51
1. Olov Norin15:032+0:1215:032
2. Elin Karlsson22:2732+7:2937:3013+11
3. Axel Danielsson25:1237+10:001:02:4220+7
4. Linnea Hellqvist20:4115+5:121:23:2318-2
5. Emil Lundgren16:366+4:191:39:5914-4
6. Ylva Sandström16:252+0:191:56:249-5
7. Mattias Edström18:279+3:142:14:517-2
8Medelpads OF 42:14:57
1. Elis Liukkonen15:104+0:1915:104
2. Wilma Lindström18:2517+3:2733:355+1
3. Alexander Dufva16:364+1:2450:112-3
4. Teresia Ytterbom28:1236+12:431:18:2310+8
5. Andrei Kuzmin14:112+1:541:32:346-4
6. Stina Lindholm17:194+1:131:49:535-1
7. Magnus Jonsson25:0425+9:512:14:578+3
9Medelpads OF 22:15:15
1. Alice Larsson15:145+0:2315:145
2. Alva Eliasson16:134+1:1531:272-3
3. Olivia Karlsson21:1019+5:5852:375+3
4. Selma Ytterström22:1925+6:501:14:566+1
5. Ebba Andersson17:238+5:061:32:194-2
6. Torbjörn Andersson23:5626+7:501:56:158+4
7. Håkan Stolt19:0010+3:472:15:159+1
10Medelpads OF 32:20:01
1. Oskar Erlandsson15:073+0:1615:073
2. Signe Feil16:113+1:1331:181-2
3. Albin Tuvesson15:12146:3010
4. Moa Karlsson21:4920+6:201:08:1910
5. Karin Viklund24:2028+12:031:32:397+6
6. Sara Timner21:5820+5:521:54:3770
7. Ola Tuvesson25:2427+10:112:20:0110+3
11Freidig / Melhus IL / OL Trollelg 42:22:27
1. Thomas Berge Mjølhus19:2218+4:3119:2218
2. Johan Ivarsson14:592+0:0134:217-11
3. Atle Pedersen18:0412+2:5252:254-3
4. Tina Strømdal Wik24:4629+9:171:17:119+5
5. Pål Kittilsen20:0417+7:471:37:1511+2
6. Martin Ohlsson21:5820+5:521:59:13110
7. Björn Lövås23:1421+8:012:22:27110
12Medelpads OF 62:22:32
1. Elsa Granholm15:167+0:2515:167
2. Ella Ytterström18:5921+4:0134:156-1
3. Tobias Opel21:5621+6:4456:1112+6
4. Agnes Vågberg27:1433+11:451:23:2519+7
5. Linus Opel23:2624+11:091:46:5121+2
6. Lovisa Dufva16:0612:02:5713-8
7. Pessi Liukkonen19:3511+4:222:22:3212-1
13Melhus IL2:24:40
1. Andreas Aagesen20:1521+5:2420:1521
2. Peter Pryts Jensen16:215+1:2336:3612-9
3. Ørjan Sæter17:107+1:5853:469-3
4. Oskar Storler22:0423+6:351:15:508-1
5. Sander Sandmo19:2212+7:051:35:1280
6. Håkon wærnes Øfsti25:0129+8:552:00:1312+4
7. Martin Aune24:2722+9:142:24:4013+1
14Byåsen IL 22:26:13
1. Erlend Aune29:2441+14:3329:2441
2. Marie Wollan Benum16:438+1:4546:0729-12
3. Ådne Stordal19:1616+4:041:05:2326-3
4. Stine Aune22:1224+6:431:27:3524-2
5. Åsa Bull20:0215+7:451:47:37240
6. Sander Male jensen Jensen17:517+1:452:05:2815-9
7. Aksel Aalmen Viken20:4515+5:322:26:1314-1
15Östersunds OK 22:27:39
1. Hanna Sunnerheim Sjöberg24:4236+9:5124:4236
2. Filippa Bernsten18:0414+3:0642:4626-10
3. Olle Hamberg16:323+1:2059:1816-10
4. Tom Brantheim20:0212+4:331:19:2014-2
5. Greta Hedman19:1811+7:011:38:3812-2
6. James Turton26:0534+9:592:04:4314+2
7. Lars-Eric Gahlin22:5620+7:432:27:3915+1
16Brobyggarna 22:29:06
1. Oskar Vikström17:1511+2:2417:1511
2. Gry Dahlgren18:4218+3:4435:579-2
3. Alva Larsson23:2128+8:0959:1816+7
4. Jakob Wickenberg23:5728+8:281:23:1517+1
5. Lisa Jakobsson23:2725+11:101:46:4218+1
6. Amanda Schönfeldt20:5513+4:492:07:3719+1
7. Adrian Johansson21:2916+6:162:29:0616-3
17OL Trollelg 12:29:27
1. Frida Haugskott17:4512+2:5417:4512
2. Kristin Haugskott18:2216+3:2436:0711-1
3. Louise Hals Stensrud26:4638+11:341:02:5322+11
4. Astrid Berge Mjølhus28:2937+13:001:31:2227+5
5. Sigrid Haugskott16:124+3:551:47:3423-4
6. Marianne Berge Mjølhus25:4432+9:382:13:18230
7. Anders Berge Mjølhus16:093+0:562:29:2717-6
18Byåsen IL 12:29:49
1. Einar Eide22:5431+8:0322:5431
2. Ingrid Wollan Benum16:347+1:3639:2820-11
3. Herman Bruchmüller Sundt17:199+2:0756:4713-7
4. Maren Viken28:4238+13:131:25:2922+9
5. Kasper Lodgaard22:0221+9:451:47:31220
6. Vebjørn Bergh-Hansen19:5112+3:452:07:2217-5
7. Trond Benum22:2719+7:142:29:4918+1
19Fältjägarnas IF2:30:19
1. Roger Krohn21:3626+6:4521:3626
2. Bertil Nordqvist17:2612+2:2839:0219-7
3. Rolf Krohn25:0535+9:531:04:0724+5
4. Bernt Åkerlund21:1317+5:441:25:2021-3
5. Agneta Samuelsson23:3826+11:211:48:5825+4
6. Lars-Åke Karlsson21:2618+5:202:10:2422-3
7. Seth Persson19:5513+4:422:30:1919-3
20Östersunds OK 12:35:35
1. Daniel Berggren19:2819+4:3719:2819
2. Olle Sjöblom18:5320+3:5538:2116-3
3. Elsa Arnesson18:2914+3:1756:5014-2
4. Malin Sjöblom21:5021+6:211:18:4011-3
5. Arvid Berggren26:2433+14:071:45:0416+5
6. Magnus Eriksson25:0730+9:012:10:1121+5
7. Helen Hanstock25:2427+10:112:35:3520-1
21OL Trollelg 22:38:36
1. Kristian Stensrud22:1429+7:2322:1429
2. Anna Heksem Leraand25:0836+10:1047:2233+4
3. Emil Braa Holm22:1525+7:031:09:3728-5
4. Mathias Årbogen Dahl19:029+3:331:28:3925-3
5. Hanna B. Sætran24:0827+11:511:52:4726+1
6. Stina Gåsø23:4025+7:342:16:2725-1
7. Fredrik Hals Stensrud22:0918+6:562:38:3621-4
22Verdal OK 32:38:41
1. Karl Arne Melbye21:3525+6:4421:3525
2. Filip Mitchell Iversen16:4810+1:5038:2317-8
3. Helmine Grindberg24:2931+9:171:02:5221+4
4. Vinjar Eggen Vatne21:5822+6:291:24:5020-1
5. Anne Eline Vehus Skjerve19:5313+7:361:44:4315-5
6. Gunhild Bredesen22:5023+6:442:07:3318+3
7. Elin Sikkeland31:0835+15:552:38:4122+4
23Östersunds OK 32:39:15
1. Hanna Lindqvist19:0415+4:1319:0415
2. Greta Blücher21:3526+6:3740:3923+8
3. Camilla Gillström22:5527+7:431:03:34230
4. Jonatan Green19:0810+3:391:22:4216-7
5. Tore Hamberg17:127+4:551:39:5413-3
6. Bengt Jonsson29:0937+13:032:09:0320+7
7. Johan Beiersen30:1233+14:592:39:1523+3
24IFK Umeå2:40:38
1. Agneta Fries19:0816+4:1719:0816
2. Eva wahlheim19:2022+4:2238:2818+2
3. Tina Peterson20:5618+5:4459:24180
4. Jonas Peterson20:2514+4:561:19:4915-3
5. Tina Peterson26:0232+13:451:45:5117+2
6. Jonas Peterson21:2417+5:182:07:1516-1
7. Jonas Peterson33:2336+18:102:40:3824+8
25Östersunds OK 42:41:22
1. Erik Hedman19:3620+4:4519:3620
2. Ola Ravald22:4333+7:4542:1925+5
3. Ingeborg Danielsson22:0222+6:501:04:21250
4. Karin Walltin26:5232+11:231:31:1326+1
5. Britta Brännström22:0322+9:461:53:1627+1
6. Camilla Hamberg23:0824+7:022:16:2424-3
7. Åke Bengtsson24:5824+9:452:41:2225+1
26Brunflo IF2:42:14
1. Ove Jönsson21:4727+6:5621:4727
2. Peder Sjölund20:0424+5:0641:5124-3
3. Maria Andersdotter23:3529+8:231:05:2627+3
4. Ove Hemmingsson21:1418+5:451:26:4023-4
5. Eivor Lindgren20:0215+7:451:46:4218-5
6. Monica Skoog Boström38:1444+22:082:24:5628+10
7. Karl Eneland17:186+2:052:42:1426-2
27Skogslöparna 22:52:02
1. Ture Forsberg26:1939+11:2826:1939
2. Stina Persson31:2144+16:2357:4040+1
3. Elsa Woxlin21:4220+6:301:19:2237-3
4. Oskar Forsberg20:1813+4:491:39:4031-6
5. Karin Persson21:0318+8:462:00:4329-2
6. Louise Woxlin25:1731+9:112:26:00290
7. Josefin Mikaelsson26:0229+10:492:52:0227-2
28Stjørdals-Blink Orientering 22:53:57
1. Emilie Standal29:5842+15:0729:5842
2. Idun Aaen28:0941+13:1158:0741-1
3. Ane Skulbørstad24:4833+9:361:22:5539-2
4. Marie Nielsen Solberg18:155+2:461:41:1035-4
5. Linnea Munkeby29:1941+17:022:10:29350
6. June Munkeby21:5619+5:502:32:2532-3
7. Ingvild Kjesbu21:3217+6:192:53:5728-4
29Åre OK2:54:36
1. Andreas Karlsson23:5333+9:0223:5333
2. Magnus Johansson28:5142+13:5352:4439+6
3. Gunnar Hedberg20:3517+5:231:13:1932-7
4. Evert Johansson20:4416+5:151:34:0328-4
5. Urban Lindgren28:3339+16:162:02:3630+2
6. Lennart Hamberg21:0214+4:562:23:3827-3
7. Ingela Engholm30:5834+15:452:54:3629+2
30Brobyggarna 32:54:49
1. Petter Erlandsson22:0028+7:0922:0028
2. Frida Berggren25:2037+10:2247:2032+4
3. Karin Larsson22:5026+7:381:10:1029-3
4. Vidar Bäckman25:5130+10:221:36:0130+1
5. Astrid Rex21:1219+8:551:57:1328-2
6. Tyra Karlsson31:1841+15:122:28:3130+2
7. Ingmar Holmer26:1830+11:052:54:49300
31Verdal OK 22:57:23
1. Vidar Skjerve18:4514+3:5418:4514
2. Mia Stensland Melbye18:5119+3:5337:36140
3. Ludvik Grindberg25:0535+9:531:02:4119+5
4. Emilie Nubdal Frøseth32:3442+17:051:35:1529+10
5. Edvard Skoknes Woll32:0543+19:482:07:2031+2
6. Tor Ove Hallem21:1415+5:082:28:34310
7. Ole Morten Frøseth28:4932+13:362:57:23310
32Litsbygdens SK / OK Storsjön 12:58:01
1. Jörgen Ågran21:3124+6:4021:3124
2. Amanda Dragsnes30:5243+15:5452:2338+14
3. Marianne Åhlström29:5041+14:381:22:13380
4. Björn Olofsson17:543+2:251:40:0732-6
5. Edit Olofsson27:5336+15:362:08:00320
6. Stina Bodén24:5628+8:502:32:5633+1
7. Wille Larsson25:0526+9:522:58:0132-1
33Wing OK 2 Trollelg3:02:53
1. Petter Andreas Lona21:2022+6:2921:2022
2. Sofus Lind18:2115+3:2339:41220
3. Magne Gutvik15:582+0:4655:3911-11
4. Gabriel Callanan23:1427+7:451:18:5312+1
5. Jakob Jøsang With27:5537+15:381:46:4820+8
6. Eivind Lona29:4139+13:352:16:2926+6
7. Kari Heksem46:2438+31:113:02:5333+7
34Medelpads OF 73:03:27
1. Tobias Eliasson19:1817+4:2719:1817
2. Caroline Ytterström27:0140+12:0346:1930+13
3. Josef Andersson29:3340+14:211:15:5235+5
4. Irené Larsson26:4831+11:191:42:4037+2
5. Lena Andersson25:5731+13:402:08:3733-4
6. Daniel Ytterström27:4736+11:412:36:2434+1
7. Fredrik Granholm27:0331+11:503:03:27340
35Stjørdals-Blink Orientering 33:18:59
1. Håvard Kjesbu25:0938+10:1825:0938
2. Espen Aarnes21:5428+6:5647:0331-7
3. Asle Skulbørstad24:0830+8:561:11:1130-1
4. Frode Estil29:3541+14:061:40:4634+4
5. Rune Sævik36:2245+24:052:17:0838+4
6. Monica Haegstad22:2822+6:222:39:3636-2
7. Rune Bjørgum39:2337+24:103:18:5935-1
36Verdal OK 53:04:31
1. Ingrid Tanem27:2340+12:3227:2340
2. Jon Torstein Woll22:2231+7:2449:4536-4
3. Rolf Inge Siversen24:5134+9:391:14:3634-2
4. Ketil Vatne37:4143+22:121:52:1739+5
5. Guro Grindberg26:5535+14:382:19:12390
6. Lars Grindberg24:1427+8:082:43:2637-2
7. Trond Iversen19:31393:04:3136-1
37Stjørdals-Blink Orientering 13:08:28
1. Sigurd Sævik24:5637+10:0524:5637
2. Malin Rian26:2939+11:3151:25370
3. Even Bjørgum39:2344+24:111:30:4840+3
4. Nora Sofie Aarnes27:5335+12:241:58:41400
5. Gustav Standal25:5130+13:342:24:32400
6. Petter Skulbørstad21:1616+5:102:45:4838-2
7. Konrad Estil23:28403:08:2837-1
38Medelpads OF 83:10:17
1. Ola Lindström22:3730+7:4622:3730
2. Henrik Lundgren26:0638+11:0848:4335+5
3. Malin Tuvesson24:4332+9:311:13:2633-2
4. Thomas Engberg29:0040+13:311:42:2636+3
5. Karin Lind29:5842+17:412:12:24360
6. Hans Opel40:4045+24:342:53:0440+4
7. Viktoria Karlsson25:17423:10:1738-2
39Verdal OK 43:21:12
1. Inge Hafstad24:2935+9:3824:2935
2. Sverre Kristoffersen23:1035+8:1247:3934-1
3. Stein Otto Bjørkeng31:1342+16:011:18:5236+2
4. Stein Markhus21:1519+5:461:40:0732-4
5. Jon Marius Vaag Iversen35:1944+23:022:15:2637+5
6. Otto Brustad32:2943+16:232:47:5539+2
7. Åge Sivertsen36:12433:21:12390
Brobyggarna 1ej godkänd
1. Jonne Liukkonenej godkändej godkänd
2. Adina Kreij17:5513+2:57ej godkänd
3. Arvid Henning18:4015+3:28ej godkänd
4. Axel Hedström18:317+3:02ej godkänd
5. Julia Nordlander23:2323+11:06ej godkänd
6. Clary Rex29:0937+13:03ej godkänd
7. Robin Edlund24:5223+9:39ej godkänd
Freidig 3ej godkänd
1. Tristan Halvorsen14:51114:511
2. Antonius Amundsenej godkändej godkänd
3. Vilde Talgø-Kristiansen18:2213+3:10ej godkänd
4. Ella Sandstad19:5511+4:26ej godkänd
5. Kristoffer Wik12:171ej godkänd
6. Maria Strømdal Wik17:366+1:30ej godkänd
7. Anna Nolte15:532+0:40ej godkänd
Frösö IF 1ej godkänd
1. Björn Rönnestrandej godkändej godkänd
2. Vidar Eneland22:1730+7:19ej godkänd
3. Siri Nyberg33:4143+18:29ej godkänd
4. Torbjörn Rost22:3326+7:04ej godkänd
5. Nils Rönnestrand26:2634+14:09ej godkänd
6. Thor Nyberg25:5833+9:52ej godkänd
7. Björn Rönnestrandej godkändej godkänd
Frösö IF 2ej godkänd
1. Magnus Mattsson24:1634+9:2524:1634
2. Sofie Bakkman21:4427+6:4646:0028-6
3. Henrik Tholson Borgej godkändej godkänd
4. Helena Ekholm (vacant)44:1545+28:46ej godkänd
5. David Ekholm (vacant)28:2538+16:08ej godkänd
6. Kristina Berger31:2742+15:21ej godkänd
7. Elin Nirjens23:5141ej godkänd
Litsbygdens SK / OK Storsjön 2ej godkänd
1. Ingela Engholm21:2923+6:3821:2923
2. Fanny Israelsson22:1529+7:1743:4427+4
3. Rasmus Karlström28:3839+13:261:12:2231+4
4. Helene Wikner37:5544+22:261:50:1738+7
5. Pär Bodén19:5514+7:382:10:1234-4
6. Ester Olofsson26:1335+10:072:36:2535+1
7. Susanne Lingblomej godkändej godkänd
Wing OK 1ej godkänd
1. Erling Eide Hustvedtej godkändej godkänd
2. Loke Strøm Haugsnes19:3923+4:41ej godkänd
3. August Hopstad Nykvist22:1424+7:02ej godkänd
4. Nikolai Renolen27:3734+12:08ej godkänd
5. Alfred Høysæter28:5240+16:35ej godkänd
6. Borgar Stavrum30:1040+14:04ej godkänd
7. Morten Strandt17:197+2:06ej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser