Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Norrbotten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Norrbotten
Arrangörsorganisation: OK Renen
Datum: lördag 22 september 2018

D21

3 090 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia WestinVittjärvs IK18:386:01

H21

3 440 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders VedinSundsvalls OK17:064:58 Ladda ner rutt i gpx-format
2Anders BennitzOK Renen17:38+0:325:07
3Johan EdenhamnLänna IF18:00+0:545:13
4Joakim StåhlJärbo OK18:46+1:405:27
5Melker PetterssonOK Renen19:33+2:275:40
6Ludvig DanforsMullsjö SOK19:57+2:515:47
7Pontus GustafssonBoxholm-Mjölby OL20:42+3:366:01
8Thomas JohanssonOK Renen20:55+3:496:04
9Martin HolmbergBergnäsets AIK21:35+4:296:16
10Nils HenrikssonBergnäsets AIK21:39+4:336:17
11Jon LindmarkCentrum OK22:02+4:566:24
12Tobias SnellOK Renen25:34+8:287:25

H20

3 090 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Harald LarssonBergnäsets AIK15:555:09
2Truls LindholmSundsvalls OK17:00+1:055:30
3Gabriel LarssonGammelstads IF17:15+1:205:34
4Jakob LindehagPiteå IF Orienteringsklubb17:38+1:435:42

D18

2 830 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes KarlssonÄlvsby IF OK19:527:01
2Hanna SvanbergOK Renen21:15+1:237:30
3Ida WickbergOK Nolaskogsarna22:20+2:287:53
Sara BrännströmOK Renenej start

D16

2 440 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen KillmeyVittjärvs IK16:096:37
2Emmie LindbäckOK Renen18:00+1:517:22
3Edit KarlssonÄlvsby IF OK18:06+1:577:25
4Moa EngströmOK Renen22:00+5:519:00

H16

2 440 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon MarkströmOK Renen15:016:09
2Martin LundströmVittjärvs IK16:31+1:306:46

D14

2 250 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ella TuressonOK Renen13:326:00
2Tova LindbäckOK Renen15:35+2:036:55
3Klara KivijärviOK Renen15:45+2:137:00
4Emma HasselströmOK Renen15:47+2:157:00
5Lisa HörnquistOK Renen17:07+3:357:36
6Alva EngströmOK Renen22:15+8:439:53

H14

2 250 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tim LundbergOK Renen12:435:39
2Martin LundholmOK Renen13:01+0:185:47
3Aron BlomqvistVittjärvs IK14:31+1:486:27
4Linus NordinOK Renen16:17+3:347:14
5Albin WollbrandOK Renen17:29+4:467:46
6Oskar ErikssonOK Renen18:49+6:068:21

D12

1 520 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Minna TuressonOK Renen10:026:36
2Sofia MarkströmOK Renen11:58+1:567:52
3Tova HolmbergBergnäsets AIK14:51+4:499:46

H12

1 520 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eric HasselströmOK Renen9:326:16
2Mattias KillmeyVittjärvs IK12:59+3:278:32
3Melker WollbrandOK Renen13:14+3:428:42
4Arvid WeinzOK Renen13:27+3:558:50
5Emil EngströmOK Renen17:02+7:3011:12
6Anton HanssonBergnäsets AIK18:12+8:4011:58

D10

1 020 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Selma MurbeckOK Renen7:167:07
2Vera EdeskärOK Renen13:38+6:2213:21

H10

1 020 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel EngströmOK Renen6:346:26
2Helmer KaarleÖvertorneå IF6:36+0:026:28
3Albin BerggrenOK Renen7:15+0:417:06
4Hjalmar EdinOK Renen7:41+1:077:31
Elias HedströmOK Renenej start

D40

2 440 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pernilla SirviöÖvertorneå IF18:067:25
2Karin KarlssonÄlvsby IF OK19:03+0:577:48

H45

2 440 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Krister BerglundVittjärvs IK16:286:44

H50

2 440 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas PermanI 19 IF15:196:16
2Anders KillmeyVittjärvs IK17:23+2:047:07
3Mats DruggeVittjärvs IK18:23+3:047:32

H55

2 440 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingvar IsakssonSeskarö IF17:016:58
2Lars GrenJokkmokks SK17:09+0:087:01
3Johan PiribauerArvidsjaurs OK18:08+1:077:25

D60

2 250 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Angela NilssonSkellefteå OK21:469:40
2Irene DanielssonPiteå IF Orienteringsklubb23:01+1:1510:13

H60

2 250 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK18:048:01

H65

2 250 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan LindelöfSeskarö IF15:597:06 Ladda ner rutt i gpx-format
2Kjell SandströmBodens Bandyklubb OS16:54+0:557:30
3Torbjörn LundbergPiteå IF Orienteringsklubb17:36+1:377:49
4Robert SvartholmGammelstads IF18:08+2:098:03
5Eje AnderssonBodens Bandyklubb OS20:35+4:369:08
6Henry PilstålOK Renen24:10+8:1110:44
Matts EngvallBodens Bandyklubb OSej godkänd

D75

1 860 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Barbro LundqvistLångvikens OKej godkänd

H75

1 860 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland LundqvistLångvikens OK18:139:47
2Ove JohanssonIK Örnen Måttsund20:46+2:3311:09
3Henken ErikssonI 19 IF24:12+5:5913:00
4Karl Erik NyströmSeskarö IF33:54+15:4118:13

H80

1 860 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Runar MarktinArvidsjaurs OK21:4711:42
2Gunnar LindströmOK Renen25:31+3:4413:43

Inskolning

1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Anton LundbergOK Renenfullföljt

U1

1 020 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil HedströmOK Renen10:2810:15
2Vilma LidmanOK Renen13:08+2:4012:52
3Torkel Lund JungOK Renen13:31+3:0313:15

U2

1 020 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olov PerssonOK Renen7:407:30
2Elias Levén EngströmOK Renen9:29+1:499:17
3Knut HolmbergBergnäsets AIK10:19+2:3910:06
4Tuva EngströmBergnäsets AIK10:22+2:4210:09
5Märta WeinzOK Renen10:23+2:4310:10
6Ida MurbeckOK Renen13:43+6:0313:26
7Erik HörnquistOK Renen14:24+6:4414:07
8Siri EdeskärOK Renen15:06+7:2614:48

Öppen motion 3

2 250 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl PerssonOK Renen21:449:39
2Anna LundqvistLångvikens OK23:28+1:4410:25
3Fredrik HanssonLångvikens OK23:31+1:4710:27

Öppen motion 5

2 440 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristina HedströmOK Renen18:367:37

Öppen motion 7

2 830 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan LindberghOK Renen14:375:09
2Jonas LundbergOK Renen15:04+0:275:19
3Fredrik EngströmBergnäsets AIK17:46+3:096:16
4Linda LidmanOK Renen19:18+4:416:49
5Victor HenrikssonSeskarö IF21:25+6:487:34

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser