Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Gotland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Gotland
Arrangörsorganisation: Svaide Roma SOK
Datum: lördag 25 augusti 2018

D21

3 670 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna SameliusVisborgs OK33:309:07
2Junia BirgerssonVisborgs OK34:49+1:199:29
3Mikaela RönnbäckVisborgs OK36:16+2:469:52
4Emma LindgrenVisborgs OK39:40+6:1010:48
5Tuva NikolaussonSvaide Roma SOK40:00+6:3010:53
6Nina BjersanderSvaide Roma SOK48:34+15:0413:14
7Sonja PalmHJS-Vansbro OK58:30+25:0015:56

H21

4 510 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Brent KeyGotlands Bro OK31:036:53
2Duncan RobertsonSvaide Roma SOK33:42+2:397:28
3Håkan MattssonGotlands Bro OK36:32+5:298:06
4Felix BäckstädeVisborgs OK37:47+6:448:22
5Alexander NilssonGotlands Bro OK40:59+9:569:05
6Andreas LiljegrenGotlands Bro OK41:08+10:059:07
7Andreas NikolaussonVisborgs OK41:46+10:439:15
8Mattias WestfältGotlands Bro OK43:00+11:579:32
9Marcus TimgrenGotlands Bro OK57:56+26:5312:50
10Ludvig WaktelSvaide Roma SOK1:04:41+33:3814:20
11Joakim BjörkegrenGotlands Bro OK1:22:42+51:3918:20
Amadeus HanssonGotlands Bro OKej godkänd
Leon HanssonVisborgs OKej start
Olof PerssonSvaide Roma SOKej start

D18

3 550 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Beata PetterssonGotlands Bro OK1:35:3726:56

H18

3 470 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin LindgrenVisborgs OK39:2211:20
2Mattias LevinSvaide Roma SOK40:46+1:2411:44
3Mattias ÖsterdahlVisborgs OK41:36+2:1411:59
4Edvin NilssonGotlands Bro OK45:03+5:4112:58

D16

3 470 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna WallinSvaide Roma SOK59:4517:13

H16

3 480 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan BergiusVisborgs OK50:1214:25
Folke SvangrenGotlands Bro OKej start
Adam ÖsterdahlVisborgs OKej start

D14

3 210 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Natalie GardelinGotlands Bro OK35:3811:06
2Klara BäckstädeVisborgs OK40:04+4:2612:28

H14

3 200 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvard PetterssonGotlands Bro OK44:0813:47
2Herman FunkquistIF Hansa-Hoburg50:05+5:5715:39
3Peder PerssonGotlands Bro OK54:01+9:5316:52
Jonathan FlodmanGotlands Bro OKej godkänd
David WestfältGotlands Bro OKej start
Albin Lindh SporreVisborgs OKej start

D12

2 670 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnea Kimell TynnvallGotlands Bro OK30:1511:19
2Felice GardelinGotlands Bro OK32:55+2:4012:19
3Ida WestfältGotlands Bro OK35:02+4:4713:07
4Ulrika PerssonGotlands Bro OK53:10+22:5519:54

H12

2 640 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Neo CederqvistVisborgs OK23:348:55
2Olof LevinSvaide Roma SOK29:28+5:5411:09
3Joakim GustafssonGotlands Bro OK32:44+9:1012:23

D10

2 080 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Alva Lindh SporreVisborgs OKej start

H10

2 090 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav HellminVisborgs OK25:2312:08
2Adam UllbergSvaide Roma SOK27:21+1:5813:05

D35

3 490 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktoria OlssonIF Hansa-Hoburg58:0216:37
2Åsa GunnarssonVisborgs OK1:12:02+14:0020:38

H35

4 430 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas PherssonGotlands Bro OK42:519:40
2Stefan WahlgrenVisborgs OK44:48+1:5710:06
3Mårten KorallGotlands Bro OK54:11+11:2012:13
4Mattias WhiteGarda OK59:39+16:4813:27
5Anders HellminVisborgs OK1:05:10+22:1914:42
Daniel SeestrandVisborgs OKej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format

D45

3 070 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ylva SvangrenGotlands Bro OK35:4211:37
2Ulrika NikolaussonSvaide Roma SOK46:05+10:2315:00
3Pernilla MellinSvaide Roma SOK50:18+14:3616:23
4Paula JakobssonGarda OK56:58+21:1618:33
5Annika ÖsterdahlVisborgs OK1:03:39+27:5720:43

H45

3 950 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran GustafssonGotlands Bro OK30:157:39
2Göran KimellGotlands Bro OK31:53+1:388:04
3Niklas HermanssonIF Hansa-Hoburg32:37+2:228:15
4Ronny LiljegrenGotlands Bro OK37:12+6:579:25
5Patrik RönnbäckVisborgs OK39:30+9:1510:00
6Ulf NilssonGotlands Bro OK45:24+15:0911:29
7Magnus IhreskogGotlands Bro OK52:45+22:3013:21
8Armin SchollerVisborgs OK53:46+23:3113:36
9Anders EklundSvaide Roma SOK59:52+29:3715:09
10Stefan PerssonVisborgs OK1:13:02+42:4718:29

D55

2 600 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anne-Marie KarlssonSvaide Roma SOK28:5411:06
2Lena NyströmVisborgs OK45:09+16:1517:21
3Lena JanssonJärla Orientering46:18+17:2417:48
4Anki HallströmSvaide Roma SOK50:54+22:0019:34
5Katarina JakobssonGarda OK55:58+27:0421:31
6Ann-Britt LevinGarda OK1:00:50+31:5623:23
Ingela UddinVisborgs OKej godkänd
Karin BengtssonVisborgs OKej godkänd

H55

3 610 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kurt LillroGarda OK42:0711:40
2Leif SvangrenGotlands Bro OK52:40+10:3314:35
3Mats EnglundSvaide Roma SOK57:26+15:1915:54
4Gunnar HallströmVisborgs OK1:01:36+19:2917:03
5Sven UddinVisborgs OK1:14:21+32:1420:35
Robert GustafssonVisborgs OKej godkänd

D65

2 630 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika ErikssonGotlands Bro OK36:5914:03
2Ann-Christin SöderbergIF Hansa-Hoburg40:27+3:2815:22
3Maj-Britt GardeliusIF Hansa-Hoburg44:07+7:0816:46
4Karin MårtenssonGotlands Bro OK1:00:38+23:3923:03

H65

3 240 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gert LundquistGotlands Bro OK33:0310:12
2Kjell SkalbergGotlands Bro OK38:46+5:4311:57
3Bo MagnussonVisborgs OK41:36+8:3312:50

D70

2 590 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ing-Marie BergmanVisborgs OK44:4317:15
2Ingrid EnekvistVisborgs OK1:01:21+16:3823:41
3Ingrid DanielssonVisborgs OK1:25:06+40:2332:51

H70

3 070 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders NilssonGotlands Bro OK37:1312:07
2Tommie OlssonVisborgs OK37:45+0:3212:17
3Jerker EnekvistIF Hansa-Hoburg42:40+5:2713:53
4Stefan ErlandssonGarda OK45:42+8:2914:53
5Leif AnderssonVisborgs OK1:03:08+25:5520:33
Erland GardellGotlands Bro OKej start

D75

2 270 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabeth KimellGotlands Bro OK44:0319:24
2Edith BergvallVisby IF Gute SOK1:08:20+24:1730:06

H75

3 230 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Svenerik JohanssonVisby IF Gute SOK50:3415:39
2Leo LövdahlVisby IF Gute SOK1:05:18+14:4420:13
Allan OlofssonSvaide Roma SOKej godkänd

H80

2 710 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bille WidellVisby IF Gute SOK1:14:4627:35
2Jan JesslénVisby IF Gute SOK1:18:42+3:5629:02
3Birgitta BergGarda OK1:20:10+5:2429:34
4Folke LindgrenVisborgs OK1:44:11+29:2538:26
5Nils HallgrenVisborgs OK1:55:24+40:3842:34
Berndt BergGarda OKej godkänd
Sture LarssonVisborgs OKej godkänd

Inskolning

1 460 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Edvin BäckstädeVisborgs OKfullföljt
Emmett KeyGotlands Bro OKfullföljt
Lewis KeyGotlands Bro OKfullföljt
Vera TimgrenGotlands Bro OKfullföljt
Ines TimgrenGotlands Bro OKej godkänd

U1

1 770 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nellie LeveauGotlands Bro OK15:348:47
2Martin Svensson EikenesSvaide Roma SOK23:59+8:2513:32
3Ida Svensson EikenesSvaide Roma SOK30:14+14:4017:04
4Hanna EklundGotlands Bro OK33:26+17:5218:53
5Ellen EklundGotlands Bro OK34:18+18:4419:22

U2

2 430 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Samuel EklundGotlands Bro OK31:1112:49
2Emil BjörksvedGotlands Bro OK38:34+7:2315:52
3Svante GustafssonGotlands Bro OK38:49+7:3815:58
4Alva NilssonGotlands Bro OK45:54+14:4318:53

Öppen motion 1

2 250 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrika StrömbäckAnkarsrums OK33:3214:54

Öppen motion 3

3 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid HultIF Hansa-Hoburg34:0510:59
2Göran HultIF Hansa-Hoburg36:44+2:3911:50
3Anders PerssonSvaide Roma SOK42:17+8:1213:38
4Gunnar WahlströmTenhults SOK51:51+17:4616:43
5Eva StenströmGotlands Bro OK1:00:56+26:5119:39

Öppen motion 5

3 490 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnéa UddinVisborgs OK43:3112:28
2Erika StrömbäckAnkarsrums OK46:11+2:4013:13
3Anders BirgerssonVisborgs OK55:10+11:3915:48
4Gerhard HåkanssonVisborgs OK1:05:27+21:5618:45
5Hans MellquistVisborgs OK1:09:56+26:2520:02
Anna-Karin BergiusVisborgs OKej godkänd

Öppen motion 7

3 150 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Charlotte DahlVisborgs OK43:1413:43
2Gunnar ErikssonGotlands Bro OK55:28+12:1417:36
3Olle SvangrenGotlands Bro OK1:00:55+17:4119:20
4Bo SandahlGotlands Bro OK1:07:35+24:2121:27
5Måns PerssonVisborgs OK1:19:34+36:2025:15
Anne-Marie LundquistGotlands Bro OKej godkänd

Öppen motion 8

4 390 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik RankinVisborgs OK45:1310:17
2Katarina FunkquistIF Hansa-Hoburg1:00:49+15:3613:51
3Stefan FunkquistIF Hansa-Hoburg1:09:26+24:1315:48
4Anders StrömbäckAnkarsrums OK1:19:42+34:2918:09
5Rolf AnderssonSvaide Roma SOK1:38:36+53:2322:27
6Elin JohnssonSvaide Roma SOK1:40:52+55:3922:58

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser