Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Gotland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Gotland
Arrangörsorganisation: Gotlands Bro OK
Datum: söndag 27 maj 2018

D21

2 560 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tuva NikolaussonSvaide Roma SOK16:056:16
2Anna SameliusVisborgs OK16:35+0:306:28
3Junia BirgerssonVisborgs OK17:03+0:586:39
4Nina BjersanderSvaide Roma SOK17:58+1:537:01
5Viktoria OlssonIF Hansa-Hoburg24:55+8:509:43

H21

3 240 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Duncan RobertsonSvaide Roma SOK17:505:30
2Alexander NilssonGotlands Bro OK17:57+0:075:32
3Andreas LiljegrenGotlands Bro OK18:15+0:255:37
4Brent GodmanGotlands Bro OK18:30+0:405:42
5Mattias WestfältGotlands Bro OK18:44+0:545:46
6Andreas NikolaussonVisborgs OK19:20+1:305:58
7Conny ForsbergLånghundra IF20:04+2:146:11
8Olof PerssonSvaide Roma SOK21:19+3:296:34
9Vidar FunkquistIF Hansa-Hoburg24:31+6:417:34
10Nils AhlqvistVisborgs OK29:27+11:379:05
11Filip HanssonGotlands Bro OK37:13+19:2311:29
Håkan MattssonGotlands Bro OKej godkänd
Olle SvangrenGotlands Bro OKej start
Amadeus HanssonGotlands Bro OKej start
Leon HanssonVisborgs OKej start

D18

2 260 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin DahlVisborgs OK20:018:51

H18

2 470 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin LindgrenVisborgs OK15:056:06
2Edvin NilssonGotlands Bro OK15:45+0:406:22
3Mattias LevinSvaide Roma SOK21:02+5:578:30
Mattias ÖsterdahlVisborgs OKej godkänd

D16

2 030 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna WallinSvaide Roma SOK16:478:16

H16

2 030 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix BäckstädeVisborgs OK11:415:45
2Johan BergiusVisborgs OK12:00+0:195:54
3Folke SvangrenGotlands Bro OK13:53+2:126:50
4Adam ÖsterdahlVisborgs OK15:20+3:397:33

D14

1 760 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara BäckstädeVisborgs OK12:287:05
2Natalie GardelinGotlands Bro OK14:18+1:508:07

H14

1 760 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David WestfältGotlands Bro OK11:176:24
2Herman FunkquistIF Hansa-Hoburg11:54+0:376:45
3Edvard PetterssonGotlands Bro OK15:52+4:359:00
Peder PerssonGotlands Bro OKej start
Albin Lindh SporreVisborgs OKej start

D12

1 420 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felice GardelinGotlands Bro OK11:428:14
2Ida WestfältGotlands Bro OK12:27+0:458:46
3Ulrika PerssonGotlands Bro OK16:34+4:5211:40
Linnea Kimell TynnvallGotlands Bro OKej start

H12

1 420 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Neo CederqvistVisborgs OK12:378:53
2Olof LevinSvaide Roma SOK13:53+1:169:46
Joakim GustafssonGotlands Bro OKej start

D10

1 210 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Alva Lindh SporreVisborgs OKej start

H10

1 210 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav HellminVisborgs OK13:0610:49
2Adam UllbergSvaide Roma SOK17:46+4:4014:40

D35

2 260 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrika NikolaussonSvaide Roma SOK18:488:19
2Pernilla MellinSvaide Roma SOK19:07+0:198:27
3Anna BäckstädeVisborgs OK19:55+1:078:48
4Annika ÖsterdahlVisborgs OK24:44+5:5610:56

H35

2 560 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan WahlgrenVisborgs OK15:175:58
Anders HellminVisborgs OKej godkänd

H45

2 470 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan WittmannGotlands Bro OK14:185:47
2Ronny LiljegrenGotlands Bro OK14:55+0:376:02
3Göran KimellGotlands Bro OK15:06+0:486:06
4Lennart MalmbergSvaide Roma SOK16:05+1:476:30
5Pontus GustafssonSvaide Roma SOK17:11+2:536:57
6Erik BergGarda OK17:34+3:167:06
7Gert LundquistGotlands Bro OK17:50+3:327:13
8Anders LevinSvaide Roma SOK19:24+5:067:51
9Johan WallinSträngnäs-Malmby OL21:26+7:088:40
Stefan PerssonVisborgs OKej godkänd
Jörgen AxelssonTullinge SKej godkänd
Armin SchollerVisborgs OKej godkänd
Magnus IhreskogGotlands Bro OKej start
Göran GustafssonGotlands Bro OKej start
Ulf NilssonGotlands Bro OKej start

D55

1 730 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Britt LevinGarda OK14:208:17
2Karin BengtssonVisborgs OK16:22+2:029:27
3Lena NyströmVisborgs OK18:29+4:0910:41
4Ingela UddinVisborgs OK24:09+9:4913:57
Katarina JakobssonGarda OKej start

H55

2 260 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif SvangrenGotlands Bro OK20:519:13 Ladda ner rutt i gpx-format
2Sven UddinVisborgs OK24:18+3:2710:45

D65

1 470 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Brita AugustssonVisborgs OK16:0410:55
2Ann-Christin SöderbergIF Hansa-Hoburg18:52+2:4812:50
3Maj-Britt GardeliusIF Hansa-Hoburg26:04+10:0017:43
Ingrid DanielssonVisborgs OKej start

H65

1 730 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven-Åke AsklanderGotlands Bro OK12:477:23
2Eric JohanssonIF Hansa-Hoburg13:35+0:487:51
3Kjell SkalbergGotlands Bro OK14:00+1:138:05
4Måns ÖhmanVisborgs OK18:06+5:1910:27

H70

1 470 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jerker EnekvistIF Hansa-Hoburg11:147:38
2Erland GardellGotlands Bro OK11:15+0:017:39
3Leif AnderssonVisborgs OK20:38+9:2414:02
Ulf AhlquistIF Hansa-Hoburgej start

H75

1 250 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf MalmrosVisborgs OK11:148:59
2Allan OlofssonSvaide Roma SOK12:59+1:4510:23
3Svenerik JohanssonVisby IF Gute SOK20:42+9:2816:33
4Jan NorrbyGotlands Bro OK27:43+16:2922:10

H80

1 250 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Berndt BergGarda OK19:4115:44
2Birgitta BergGarda OK21:41+2:0017:20

Inskolning

1 000 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Emmett KeyGotlands Bro OKfullföljt
Lewis KeyGotlands Bro OKfullföljt

U1

1 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nellie LeveauGotlands Bro OK12:5712:57
2Martin SvenssonSvaide Roma SOK14:26+1:2914:26
3Hanna EklundGotlands Bro OK14:28+1:3114:28
4Ellen EklundGotlands Bro OK14:30+1:3314:30
5Ida SvenssonSvaide Roma SOK16:58+4:0116:58

U2

1 250 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malte HallmanAttunda OK10:128:09
2Emil BjörksvedGotlands Bro OK13:34+3:2210:51
3Samuel EklundGotlands Bro OK18:05+7:5314:28
4Rasmus GunnarssonViborg Orienteringsklub18:08+7:5614:30

Öppen motion 3

1 420 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Louise BjörksvedGotlands Bro OK15:3811:00
2Anne-Marie LundquistGotlands Bro OK22:15+6:3715:40
3Annelie AnderssonVisborgs OK26:20+10:4218:32

Öppen motion 5

2 470 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David DahlVisborgs OK15:166:10
2Daniel SeestrandVisborgs OK15:37+0:216:19
3Stefan FunkquistIF Hansa-Hoburg17:56+2:407:15
4Peter ÖsterdahlVisborgs OK21:23+6:078:39
5Gunnar HallströmVisborgs OK21:52+6:368:51
6Johan BjörksvedGotlands Bro OK22:38+7:229:09
7Katarina FunkquistIF Hansa-Hoburg22:54+7:389:16
8Bo MagnussonVisborgs OK23:42+8:269:35
9Anne-Christine SchunnessonAttunda OK23:45+8:299:36
10Gunnar WallquistSvaide Roma SOK27:22+12:0611:04
11Aina ÖsterdahlVisborgs OK33:11+17:5513:26
12Anna-Karin BergiusVisborgs OK36:24+21:0814:44

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser