*** Instance-specific ***

Officiell resultatlista för Veteran-OL tävling 16

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL tävling 16
Arrangörsorganisation: OK Alferna
Datum: torsdag 21 september 2017

Kort-korta

1 900 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas OhlssonFM Tis19:4910:25
1Mikael KindborgFM Tis19:4910:25
3Samuel ErikssonOK Letstigen33:26+13:3717:35
4Samir AnderssonnFM Tis35:57+16:0818:55
5Göran BjörkKFUM38:21+18:3220:11
6Per ThybeckLindebygdens OK38:49+19:0020:25
7Gun HelmerssonLindebygdens OK57:39+37:5030:20
Claes SjöbergLindebygdens OKej godkänd
Ulf PihlbladHagaby GoIF Örebroutgått

Korta

2 500 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars Gunnar TörnblomHällefors OK23:329:24
2Anders SjögrenHagaby GoIF Örebro26:04+2:3210:25
3Hans JonhedKFUM Örebro OK26:56+3:2410:46
3Ulla JonhedKFUM Örebro OK26:56+3:2410:46
5Lars-Åke GöranssonAlmby29:05+5:3311:38
6Rolf HelmerssonLindebygdens OK29:08+5:3611:39
7Bo KlerneOK Tisaren30:50+7:1812:20
8Anna-Lena LundellGävle OK31:28+7:5612:35
9Inger LjungströmOK Djerf31:41+8:0912:40
10Asta SjöbergLindebygdens OK31:58+8:2612:47
11Stig LarssonHagaby GoIF Örebro33:01+9:2913:12
12Weine FredrikssonKFUM Örebro OK33:07+9:3513:14
13Börje NordinAskersunds OK33:10+9:3813:16
14Karl EkströmOK Alferna33:11+9:3913:16
15Gunilla Hvatz-LarssonHagaby GoIF Örebro33:40+10:0813:28
16Torsten BergstenGarphyttans IF34:17+10:4513:42
17Birgitta BjörkKFUM Örebro OK36:53+13:2114:45
18Gunnar NymanOK Djerf37:16+13:4414:54
19Ethel NordLindebygdens OK41:53+18:2116:45
20Lena LindgrenOK Järnbärarna42:38+19:0617:03
21Lars-Ove NyquistHagaby GoIF Örebro51:11+27:3920:28
22Elsa NilssonHällefors OK54:21+30:4921:44
Leif GödeckeOK Tylöskogej godkänd

Mellan

3 500 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer NälemarkOK Djerf33:239:32
2Claes NidebornStora Tuna OK36:24+3:0110:24
3Bo DavidssonSolna OK37:08+3:4510:36
4Peter ÖstlundOK Milan38:14+4:5110:55
5Per SundbergGävle OK38:15+4:5210:55
6Ingvar HalldinOK Tylöskog39:10+5:4711:11
7Birgitta JohanssonKristinehamns OK40:04+6:4111:26
8Ulf NordzellOK Djerf40:44+7:2111:38
9Robert LarssonHagaby GoIF Örebro41:36+8:1311:53
10Stig AnderssonAlmby IK41:58+8:3511:59
11Lars KarlssonOK Tisaren43:26+10:0312:24
12Lars HolmgrenOK Tylöskog43:33+10:1012:26
13Gunnar HaglundOK Milan43:55+10:3212:32
14Ingemar WidénKFUM Örebro OK44:21+10:5812:40
15Lennart JaveliusHagaby GoIF Örebro44:52+11:2912:49
16Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro45:19+11:5612:56
17Runo JohanssonKristinehamns OK45:28+12:0512:59
18Maud MossbergOK Järnbärarna45:48+12:2513:05
19Johnny BrandtHällefors OK48:29+15:0613:51
20Rolf PerssonOK Milan50:11+16:4814:20
21Östen EklöfOK Milan50:45+17:2214:30
22Leif HjulströmOK Milan50:54+17:3114:32
23Kjell BlomqvistHagaby GoIF Örebro51:21+17:5814:40
24Inga HolmströmOK Milan51:44+18:2114:46
25Gert IngvarssonLindebygdens OK53:48+20:2515:22
26Kurt JonssonOK Letstigen53:59+20:3615:25
27Nils-Olov ÅsmanKFUM Örebro OK54:23+21:0015:32
28Bo Anders Charles LjungdahlOK Letstigen54:38+21:1515:36
28Rolf JanssonOK Tisaren54:38+21:1515:36
30Nils MogrenHällefors OK56:09+22:4616:02
31Birgitta ArleboKFUM Örebro OK58:21+24:5816:40
32Roger GustafssonOK Tisaren1:03:47+30:2418:13
33Lars ArleboKFUM Örebro OK1:09:43+36:2019:55
34Ingvar ErikssonOK Tisaren1:11:36+38:1320:27
35Bengt Åke HolgerssonOK Tisaren1:15:39+42:1621:36
36Johnny AnderssonHagaby GoIF Örebro1:28:52+55:2925:23
Lennart LindgrenOK Järnbärarnaej godkänd
Jörgen HolmströmOK Milanej godkänd
Johnny AnderssonHagaby GoIF Örebroutgått

Långa

4 500 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan AronssonKFUM Örebro OK32:157:10
2Per EklöfOK Milan34:02+1:477:33
3Mats GustafssonKFUM Örebro OK35:07+2:527:48
4Anders RobertssonAlmby IK41:12+8:579:09
5Stefan ÖbergOK Milan42:39+10:249:28
6Per HöglundOK Milan45:07+12:5210:01
7Lars KarlssonAlmby IK51:49+19:3411:30
8Yngve JohanssonHagaby GoIF Örebro52:30+20:1511:40
9Karl-Göran WahlströmAlmby IK52:58+20:4311:46
10Fredrik CampbellAlmby IK53:57+21:4211:59
11Kenneth KarlssonAskersunds OK54:05+21:5012:01
12Jens TörnmarckAskersunds OK55:25+23:1012:18
13Håkan SvenssonAlmby IK58:28+26:1312:59
14Håkan MossbergOK Järnbärarna58:36+26:2113:01

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser