Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM Sprint Södermanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM Sprint Södermanland
Arrangörsorganisation: Södertälje-Nykvarn OF
Datum: tisdag 15 maj 2012

D21

2 410 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristin LöfgrenOK Kolmården15:516:34
2Johanna ÖbergOK Hällen16:57+1:067:01
3Sandra Karlsson-BierfeldtÄrla IF18:34+2:437:42
4Eva HolmqvistOK Tor19:25+3:348:03
5Sarah-Jane GaffneyOK Ravinen19:45+3:548:11
6Elin AhlströmIFK Enskede22:52+7:019:29
7Kristin KällströmerNyköpings OK24:47+8:5610:17 Ladda ner rutt i gpx-format

H21

2 800 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pål SkogtjärnSödertälje-Nykvarn OF16:355:55
2Peter ÖbergOK Hällen16:42+0:075:57
3Per Harald Havne JohansenLillomarka OL16:49+0:146:00
4Ivar LundanesSödertälje-Nykvarn OF16:57+0:226:03
5Karl WalheimÄrla IF17:11+0:366:08
6Niklaus ReyNyköpings OK17:34+0:596:16
7Nick BarrableOK Ravinen18:11+1:366:29
8Patrik LindÄrla IF18:23+1:486:33
9Klas BringertKatrineholms OK23:45+7:108:28
10Martin AhlströmIFK Enskede24:01+7:268:34

D20

2 210 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida HylanderNyköpings OK18:398:26
2Sofia GrawéÄrla IF20:07+1:289:06
3Therese HuhtaOK Måsen22:17+3:3810:04
4Ida NilssonOK Grip36:26+17:4716:29
Jenny SkoogKatrineholms OKej godkänd

H20

2 370 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik CarlssonOK Hällen15:326:33
2Torsten GustavssonKatrineholms OK18:32+3:007:49
3Max MolitorKatrineholms OK19:37+4:058:16
4Mårten WinklerSträngnäs-Malmby OL21:16+5:448:58

D18

2 210 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rebecka HylanderNyköpings OK18:178:16
2Ebba AskeljungOK Klemmingen20:15+1:589:09
3Siri JeppssonKatrineholms OK23:34+5:1710:39
4Beatrice HuhtaOK Måsen23:52+5:3510:47
5Tove Sahl PaavoOK Klemmingen26:00+7:4311:45
Sophie ErikssonÄrla IFej godkänd

H18

2 370 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas ZeijlonOK Hällen14:486:14
2Linus RantanenSödertälje-Nykvarn OF16:15+1:276:51
3Torsten MolitorKatrineholms OK16:38+1:507:01
4Håkan PalmOK Klemmingen17:47+2:597:30
5Kristoffer PetterssonOK Hällen18:48+4:007:55
6Hugo SegerströmNyköpings OK19:40+4:528:17
7Theo ÖstlundSträngnäs-Malmby OL22:21+7:339:25
8Martin NorrmanEskilstuna OL26:22+11:3411:07

D16

2 150 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jeanette Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF17:458:15
2Anna KindlundhSödertälje-Nykvarn OF18:18+0:338:30
3Sofia EhnSödertälje-Nykvarn OF19:17+1:328:58
4Agnes WestlundTrosabygdens OK23:21+5:3610:51
5Ylva Sahl PaavoOK Klemmingen24:03+6:1811:11
6Norea ÖstlundSträngnäs-Malmby OL28:05+10:2013:03
7Klara AndénSödertälje-Nykvarn OF29:21+11:3613:39
8Tyra KleijnSödertälje-Nykvarn OF30:59+13:1414:24
9Moa LindmarkOK Hällen32:14+14:2914:59
Ebba LindmarkOK Hällenej godkänd

H16

2 150 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jesper SjöblomSödertälje-Nykvarn OF14:456:51
2Joakim AndénSödertälje-Nykvarn OF15:15+0:307:05
3Erik MolitorKatrineholms OK15:28+0:437:11
4Gustaf SundbüeOK Hällen16:02+1:177:27
5Oskar EngmanNyköpings OK16:56+2:117:52
6Douglas PerssonEskilstuna OL18:25+3:408:33
7Patrik RoosSödertälje-Nykvarn OF19:16+4:318:57
8Johan RydingEskilstuna OL20:34+5:499:33 Ladda ner rutt i gpx-format
9Simon Jansson-JärplingOK Klemmingen23:08+8:2310:45
10Marcus GrahnSödertälje-Nykvarn OF25:17+10:3211:45
11Johan GustafssonKatrineholms OK37:24+22:3917:23

D14

1 670 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonna ForsOK Grip17:4810:39
2Lisa ErikssonSträngnäs-Malmby OL18:43+0:5511:12
3Chantelle HesselbergSträngnäs-Malmby OL18:56+1:0811:20
4Rebecca WinsnesSödertälje-Nykvarn OF19:53+2:0511:54
5Jessica GrahnSödertälje-Nykvarn OF22:42+4:5413:35
6Anna ErikssonSträngnäs-Malmby OL24:08+6:2014:27
7Ida JohnssonOK Tor24:38+6:5014:45
8Linnéa CarlssonOK Hällen25:13+7:2515:05
9Tilde ErikssonSödertälje-Nykvarn OF25:51+8:0315:28
10Emma FalkOK Grip27:51+10:0316:40
11Nora StålbergOK Hällen28:04+10:1616:48
12Alva BergquistSödertälje-Nykvarn OF30:07+12:1918:02
13Linnea BergOK Grip31:20+13:3218:45
14Hanna JohanssonSträngnäs-Malmby OL31:59+14:1119:09

H14

1 670 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav JohnssonOK Tor12:177:21
2Carl CarlssonNyköpings OK13:42+1:258:12
3Johan HagströmerOK Klemmingen16:10+3:539:40
4Ludvig EkNyköpings OK16:38+4:219:57
5Albin LarssonKatrineholms OK16:53+4:3610:06
6Jesper HedarEskilstuna OL18:00+5:4310:46
7Christopher BrennanSödertälje-Nykvarn OF19:02+6:4511:23
8Marcus ErikssonOK Grip23:09+10:5213:51
9Olof SkyllbergOK Klemmingen24:41+12:2414:46
10Ivar PeterssonTrosabygdens OK26:19+14:0215:45
11Philip Welin-BergerSödertälje-Nykvarn OF26:33+14:1615:53
12Tobias KronhelmOK Måsen26:52+14:3516:05
13Vilhelm ErikssonÄrla IF29:43+17:2617:47
14Emil SotkasiiraKatrineholms OK36:13+23:5621:41
15Bobo RengfeltTrosabygdens OK47:08+34:5128:13
Felix Lindell ÖhmanOK Måsenej godkänd

D12

1 710 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofie OhlssonÄrla IF16:009:21
2Frida ZeijlonOK Hällen17:16+1:1610:05
3Amanda KleijnSödertälje-Nykvarn OF17:36+1:3610:17
4Stina JohnssonOK Tor22:31+6:3113:10
5Heidi ForsOK Grip23:24+7:2413:41
6Ellen BergquistSödertälje-Nykvarn OF23:35+7:3513:47
7Emma JohnssonOK Tor24:50+8:5014:31
8Wilma LarssonEskilstuna OL30:08+14:0817:37
9Ebba Helin AxelssonOK Grip31:25+15:2518:22
10Linnea GustafssonOK Hällen32:16+16:1618:52
11Rebecka ÖhrnellOK Grip36:27+20:2721:18
12Josefin PetterssonSödertälje-Nykvarn OF42:08+26:0824:38
13Maja KarlssonOK Klemmingen43:33+27:3325:28

H12

1 710 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik WigleSödertälje-Nykvarn OF14:288:27
2Philip CarlssonNyköpings OK14:50+0:228:40
3Ludvig HolmqvistOK Tor15:18+0:508:56
4Pontus Olofsson-BierfeldtÄrla IF16:23+1:559:34
5Isak EricssonNyköpings OK17:27+2:5910:12
6Casper HedarEskilstuna OL18:17+3:4910:41
7Eric GustafssonOK Tor18:57+4:2911:04
8Gustav HeldtSödertälje-Nykvarn OF22:25+7:5713:06
9Niklas KronhelmOK Måsen29:17+14:4917:07
10Olle MolinOK Klemmingen31:43+17:1518:32
11Leonard AppelqvistOK Klemmingen32:30+18:0219:00
12Alvin AnderlingOK Klemmingen34:24+19:5620:07

D10

1 280 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin Olofsson-BierfeldtÄrla IF12:019:23
2Sofia WigleSödertälje-Nykvarn OF12:15+0:149:34
3Josefine JohnssonOK Tor12:57+0:5610:07
4Lina ErikssonOK Grip13:33+1:3210:35
5Klara BorgSödertälje-Nykvarn OF14:55+2:5411:39
6Irina LindbergOK Grip15:41+3:4012:15
7Sara WänströmTrosabygdens OK17:11+5:1013:25
8Maja ErikssonSträngnäs-Malmby OL17:16+5:1513:29
Sofie BjörnOK Gripej godkänd

H10

1 280 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David BorgSödertälje-Nykvarn OF8:166:27
2Anton JedarOK Tor11:21+3:058:52
3Ruben EdlundKatrineholms OK11:27+3:118:56
4Isak AnängenNyköpings OK11:46+3:309:11
5Ville BergvallNyköpings OK12:14+3:589:33
6Mathias OhlssonÄrla IF13:15+4:5910:21
7Axel FlordalKatrineholms OK13:23+5:0710:27
8Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OF14:45+6:2911:31
9Teodor KarlssonKatrineholms OK50:08+41:5239:10

H35

2 410 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik AnängenNyköpings OK16:476:57
2Lars-Olof MagnellKatrineholms OK18:04+1:177:29
3Johan KammargårdenBjörkfors GOIF19:25+2:388:03
4Henrik FlordalKatrineholms OK21:04+4:178:44

D40

2 150 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristina ForsOK Grip21:189:54
2Eva KindlundhTrosabygdens OK21:22+0:049:56
3Annika OhlssonÄrla IF22:25+1:0710:25
4Lisen EdlundKatrineholms OK23:52+2:3411:06
5Cecilia JohnssonOK Tor30:05+8:4713:59
Anette LarssonEskilstuna OLej godkänd
Maria ZeijlonOK Hällenej godkänd

H40

2 410 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik JohnssonOK Tor15:116:18
2Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK15:40+0:296:30
3Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK15:54+0:436:35
4Johan KarlssonOK Tor16:39+1:286:54
5Per EkNyköpings OK16:41+1:306:55
6Donald McCarthyÄrla IF17:07+1:567:06
7Örjan GustafssonOK Tor17:57+2:467:26
8Mikael LarssonOK Hällen18:45+3:347:46
9Stefan WikströmOK Tor21:52+6:419:04

D45

2 150 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie HedarEskilstuna OL19:569:16
2Åsa WestlundTrosabygdens OK21:02+1:069:46
3Charlotta AskeljungOK Klemmingen22:58+3:0210:40
4Susanne SöderholmSträngnäs-Malmby OL24:22+4:2611:20
5Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK26:24+6:2812:16
Mia BierfeldtÄrla IFej godkänd

H45

2 410 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats SundbüeSträngnäs-Malmby OL16:326:51
2Arne JanssonOK Klemmingen18:24+1:527:38
3Micke WallströmNyköpings OK18:26+1:547:38
4Pontus ErikssonSträngnäs-Malmby OL18:28+1:567:39
5Håkan OlofssonÄrla IF18:34+2:027:42
6Björn CarlssonOK Hällen18:43+2:117:45
7Magnus AxelssonSträngnäs-Malmby OL18:49+2:177:48
8Christer ÖstlundSträngnäs-Malmby OL18:52+2:207:49
9Gunnar KindlundhTrosabygdens OK19:06+2:347:55
10Per CarlssonNyköpings OK19:22+2:508:02
11Peter ForsOK Grip19:43+3:118:10
12Örjan TingströmOK Klemmingen20:28+3:568:29
13Magnus SternerSträngnäs-Malmby OL20:30+3:588:30
14Mattias ZeijlonOK Hällen20:52+4:208:39
15Jan-Erik AnderssonSträngnäs-Malmby OL20:55+4:238:40
16John KewleyMDOC24:28+7:5610:09

D50

2 090 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mona BierfeldtÄrla IF22:0110:32
2Eva LindOK Tor37:44+15:4318:03
3Ann KarlstenSolna OK44:41+22:4021:22

H50

2 440 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommy HolmérVäsby OK17:447:16
2Charles Bromley GardnerBAOC19:53+2:098:08
3Johan PalmgrenTäby OK20:30+2:468:24
4Ulf HylanderNyköpings OK21:29+3:458:48
5Bo NorrmanEskilstuna OL23:31+5:479:38

H55

2 440 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per Ove WallénTäby OK20:548:33
2Tomas AnderssonOK Tor22:51+1:579:21
3Ian DitchfieldMVOC22:54+2:009:23
4Göran HanssonTäby OK23:49+2:559:45
5Torgny JeppsonKatrineholms OK24:25+3:3110:00
6Stefan GustafssonOK Hällen25:03+4:0910:15
7Johnny FranssonÄrla IF26:36+5:4210:54
8Anders RunanderTrosabygdens OK27:17+6:2311:10
9Johan KarlstenSolna OK27:53+6:5911:25
10Ove EricssonNyköpings OK40:36+19:4216:38

D60

1 800 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin GustavssonSträngnäs-Malmby OL23:0512:49
2Kerstin PalmKjula IF28:49+5:4416:00

H60

2 070 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland WareniusDalaportens OL17:328:28
2Göran DavidssonOK Klemmingen18:29+0:578:55
3Billy JakobssonÅkers IF29:20+11:4814:10
4Jarl Erik PalmKjula IF29:56+12:2414:27

D65

1 800 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Evy NordSödertälje IF24:1313:27
2Sonja JedarÅkers IF34:32+10:1919:11
3Solveig HumlaSolna OK42:07+17:5423:23

H65

2 070 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans-Ove ErikssonNyköpings OK15:487:37
2Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL16:59+1:118:12
3Ingemar LindqvistSnättringe SK20:57+5:0910:07
4Arne KarlssonOK Tor22:47+6:5911:00
5Bengt JönssonÅkers IF23:52+8:0411:31
6Sven-Arne NilssonOK Klemmingen26:36+10:4812:51

H70

2 070 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars NordSödertälje IF23:2311:17
2Jerry HolmEskilstuna OL24:35+1:1211:52

H75

1 480 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alf LundkvistOK Tor20:3413:53
2Sixten WesterlundOK Grip21:40+1:0614:38

Inskolning

760 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Hugo BergquistSödertälje-Nykvarn OFfullföljt
Lisen BäckTrosabygdens OKfullföljt
Mira BäckTrosabygdens OKfullföljt
Eric GrahnSödertälje-Nykvarn OFfullföljt
Kai JanssonTrosabygdens OKfullföljt
Joel LindgrenTrosabygdens OKfullföljt
Axel RystedtSödertälje-Nykvarn OFfullföljt
Edvin PetterssonSödertälje-Nykvarn OFej godkänd

U1

760 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christoffer AhlsénSödertälje-Nykvarn OF5:537:44
2Erik MånssonSödertälje-Nykvarn OF7:19+1:269:37
3Emil EnkellSödertälje-Nykvarn OF7:35+1:429:58
4Emma ThunellSödertälje-Nykvarn OF8:10+2:1710:44
5Elin NilssonSödertälje-Nykvarn OF9:32+3:3912:32
6Alexander AhlsénSödertälje-Nykvarn OF9:34+3:4112:35
7Wilmer NessSödertälje-Nykvarn OF10:45+4:5214:08
8Matilda KarlssonOK Klemmingen11:26+5:3315:02
9Tyra IsakssonSödertälje-Nykvarn OF14:21+8:2818:52
10Sixten IsakssonSödertälje-Nykvarn OF14:27+8:3419:00
Einar EdlundKatrineholms OKej godkänd

U2

1 280 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Harald DahlbergSödertälje-Nykvarn OF12:5110:02
2Selma HeimdahlTrosabygdens OK13:30+0:3910:32
3Lucas WinsnesSödertälje-Nykvarn OF13:39+0:4810:39
4Viktor NilssonSödertälje-Nykvarn OF14:13+1:2211:06
5Anton NessSödertälje-Nykvarn OF14:35+1:4411:23
6Sofia JanssonTrosabygdens OK15:20+2:2911:58
7Mildred PetterssonSödertälje-Nykvarn OF16:10+3:1912:37
8Albin SöderbaumSödertälje-Nykvarn OF26:30+13:3920:42
Sara ThunellSödertälje-Nykvarn OFej godkänd

Öppen motion 2

1 710 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cecilia ÖhrnellOK Grip27:3716:09
2Anna BergOK Grip27:45+0:0816:13

Öppen motion 5

2 150 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matias JanssonOK Klemmingen19:239:00
2Simon MartinssonOK Klemmingen23:10+3:4710:46
3Maria LindbergOK Grip27:54+8:3112:58
4Nadja DahlströmSnättringe SK28:56+9:3313:27
5Anders HolmqvistOK Tor29:24+10:0113:40
6Monika JonssonOK Tor33:32+14:0915:35
7Karin KronhelmOK Måsen34:02+14:3915:49
8Patrik ÖhrnellOK Grip35:32+16:0916:31
9Gun Molin-JanssonOK Klemmingen38:47+19:2418:02
10Rebecka MartinssonOK Klemmingen51:08+31:4523:46

Öppen motion 7

2 370 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa LundmarkKlubb 156520:218:35
2Anders MagnussonNyköpings OK21:28+1:079:03
3Magnus IsakssonSödertälje-Nykvarn OF22:32+2:119:30
4Bo NeidenströmKlubb 156622:51+2:309:38
5Linnea NordTrosabygdens OK24:37+4:1610:23
6Lena NordTrosabygdens OK25:37+5:1610:48
7Peter AskljungOK Klemmingen26:40+6:1911:15
8Johan WänströmTrosabygdens OK26:42+6:2111:15
9Linda WänströmTrosabygdens OK28:39+8:1812:05
10Eva LindellTrosabygdens OK29:42+9:2112:31
11Andreas AllebertKlubb 156733:35+13:1414:10

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser