Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dala Veteran OL 17-10 Kvarnsveden

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala Veteran OL 17-10 Kvarnsveden
Arrangörsorganisation: Kvarnsvedens GOIF OK
Datum: tisdag 24 oktober 2017

Herrar 1

5 200 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan LindbergKorsnäs IF OK46:168:53
2Björn-Ove PetterssonAttunda OK46:19+0:038:54
3Anders Stefan VestlundOK Kåre49:37+3:219:32
4Hans Olof FröjdOslättforspojkarnas IK52:29+6:1310:05
5Hans AurellGävle OK53:48+7:3210:20
6Mats HemströmGävle OK55:31+9:1510:40 Ladda ner rutt i gpx-format
7Svante LindgrenKorsnäs IF OK57:43+11:2711:05 Ladda ner rutt i gpx-format
8Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK59:30+13:1411:26
9Gunnar EricssonGävle OK1:01:01+14:4511:44
10Thomas NilssonStora Tuna OK1:02:33+16:1712:01
11Dan WesterbergOK Kåre1:08:25+22:0913:09
12Anders JohanssonAvesta OK1:08:36+22:2013:11
13Roger LarssonOK Kåre1:12:52+26:3614:00
14Christer HellströmStora Tuna OK1:18:47+32:3115:09
15Emil GregoricaStora Tuna OK1:22:10+35:5415:48
16Bengt HanssonSäterbygdens OK1:31:04+44:4817:30
Gunde HjalmarssonStora Tuna OKej godkänd
Anders ClaessonIFK Mora OKej godkänd

Damer 1

5 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Solvej CarlsonIFK Hedemora OK1:02:4612:04

Herrar 2

4 400 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK46:1510:30
2Harry EnbergVästerbergslagens OL47:40+1:2510:49
3Claes NidebornStora Tuna OK50:02+3:4711:22
4Olle JohanssonIFK Hedemora OK50:18+4:0311:25
5Royne LenngrenIK Jarl Rättvik51:51+5:3611:47
6Bengt StenerhagVästerbergslagens OL52:02+5:4711:49
7Ove ÅbergStorviks IF55:16+9:0112:33
8Johan JungellKorsnäs IF OK56:48+10:3312:54
9Tryggve OttossonKorsnäs IF OK56:59+10:4412:57
10Gunnar LöfkvistBjursås OK58:44+12:2913:20
11Tommy LundqvistBjursås OK59:22+13:0713:29
12Yngve KarlssonIFK Mora OK1:00:21+14:0613:42
13Mats Olov ThomsonOK Kåre1:04:40+18:2514:41
14Bo SundbergIFK Hedemora OK1:04:54+18:3914:45
15Per Erik WiklundKarlsbyhedens IK1:06:33+20:1815:07
16Östen ErikssonAvesta OK1:08:44+22:2915:37
17Göran NilssonValbo AIF1:14:14+27:5916:52
18Nils KarlssonIFK Hedemora OK1:23:42+37:2719:01
Bo Artur DahlströmSmedjebackens OKej godkänd
Lars AnderssonVästerbergslagens OLej godkänd
Mats HiertnerOK Kåreej godkänd
Roland BergSäterbygdens OKej godkänd

Damer 2

4 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna Karin StrömstedtVansbro52:4512:51
2Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK56:24+3:3913:45
3Maud NilssonHJS-Vansbro OK58:27+5:4214:15
4Monica HolmIFK Mora OK1:04:41+11:5615:46
5Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF1:10:47+18:0217:15
6Eva HalvarsonOK Kåre1:17:01+24:1618:47

Herrar 3

3 100 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven-Olof AspLeksands OK37:2912:05
2Per EdénOK Kåre38:39+1:1012:28
3Vilho RokkaLångshyttans AIK OK38:59+1:3012:34
4Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK41:52+4:2313:30
5Lennart TägtströmDomnarvets GOIF42:10+4:4113:36
6Bengt SimonssonDomnarvets GOIF42:31+5:0213:42
7Tord HalvarsonOK Kåre42:40+5:1113:45
8Ulf LöfgrenStora Tuna IK SK43:00+5:3113:52
9Lars erik DanielssonInsjöns IF OK43:40+6:1114:05
10Stig ÖstKorsnäs IF OK44:26+6:5714:20
11Svante NyströmVästerbergslagens OL45:04+7:3514:32
12Ingemar LindIFK Mora OK46:33+9:0415:00
13Folke NyströmVästerbergslagens OL46:35+9:0615:01
14Bertil HolmgrenGävle OK47:01+9:3215:10
15Inge SwartlingLeksands OK47:28+9:5915:18
16John VallinOK Hedströmmen47:57+10:2815:28 Ladda ner rutt i gpx-format
16Anders  EklundStora Tuna OK47:57+10:2815:28
18Roland ForsblomKungsgårdens SK49:20+11:5115:54
19Bengt LockBjursås OK49:58+12:2916:07
20Lars-B LarssonOK Tyr50:25+12:5616:15
21Hans GruddStora Tuna OK51:33+14:0416:37
22Hans NybergGävle OK53:13+15:4417:10
23Bengt HolmIFK Mora OK53:51+16:2217:22
24Leif BjörkmanDalaportens OL56:27+18:5818:12
25Sören AnderssonJärbo OK57:07+19:3818:25
26Åke AnderssonVästerbergslagens OL59:40+22:1119:14
27Lasse BackIFK Mora OK1:01:00+23:3119:40
28Bo DanmoDomnarvets GOIF1:02:39+25:1020:12
29Örjan PerssonBjursås OK1:02:45+25:1620:14
30Erik SvenssonKorsnäs IF OK1:04:13+26:4420:42
31Karl Henrik LovangVästerbergslagens OL1:08:07+30:3821:58
32Johan ErikssonGrangärde OK1:11:06+33:3722:56
33Lars KjellgrenDomnarvets GOIF1:14:01+36:3223:52
34Åke SundbergFagersta OK1:17:14+39:4524:54
35Gert RudolfBjursås OK1:23:58+46:2927:05
Lars-Olof JohanssonLeksands OKej godkänd
Björn HelgessonIK Jarl Rättvikej godkänd
Stig-Olof StålAvesta OKej godkänd
Sten BlomkvistVästerbergslagens OLej godkänd
Lennart MagnussonIFK Hedemora OKej godkänd
Lars-Erik TjäderIFK Mora OKej godkänd
John SivarsDalaportens OLej godkänd
Erik LindbergKorsnäs IF OKej godkänd

Damer 3

2 600 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunilla RylanderStora Tuna OK40:0415:24
2Gunborg WestinLeksands OK41:17+1:1315:52
3Margareta SkoogValbo AIF41:55+1:5116:07
4Inger LöfgrenStora Tuna OK42:47+2:4316:27
5Jirina GregoricaStora Tuna OK43:40+3:3616:47
6Siv StamSäterbygdens OK43:41+3:3716:48
7Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL44:17+4:1317:01
8Marianne DanielssonInsjöns IF OK51:30+11:2619:48
9Kristin PetterssonStora Tuna OK53:09+13:0520:26
10Maj HedIK Jarl Rättvik55:17+15:1321:15
11Kristina HolmbergOK Kåre55:56+15:5221:30
12Anna MattssonInsjöns IF OK1:24:26+44:2232:28
Siv HasselgrundBjursås OKej godkänd

Herrar 4

2 300 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans KruskopfKorsnäs IF OK35:4515:32
2Lars-Arne ForsbergLeksands OK38:23+2:3816:41
3Janne MånssonLeksands OK43:37+7:5218:57
4Östen AnderssonVästerbergslagens OL44:02+8:1719:08
5Bert WikströmIK Jarl Rättvik46:50+11:0520:21
6Jan Olof HedbergGagnefs OK47:39+11:5420:43
7Hans BohlinIFK Mora OK47:43+11:5820:44
8Kjell PerssonKorsnäs IF OK48:38+12:5321:08
9Sten BergmanKorsnäs IF OK55:37+19:5224:10
10Kjell PerssonDomnarvets GOIF58:53+23:0825:36
11Bo SkoogValbo AIF1:03:58+28:1327:48
12Bert AnderssonFalun1:11:38+35:5331:08
Lennart ErikssonAvesta OKej godkänd
Bertil NormanIFK Hedemora OKej godkänd
Bore NybergSäterbygdens OKej godkänd
Jan-Anders JanssonOK Kåreej godkänd
Ingmar NykvistRembo IKej godkänd

Damer 4

2 100 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena WahssAvesta OK34:2916:25
2Eva-Britt AhlmanVästerbergslagens OL39:55+5:2619:00
3Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL44:26+9:5721:09
4Kerstin  SondellKlubblös44:40+10:1121:16
5Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF49:28+14:5923:33
6Eva GrenmyrOK Nipan49:29+15:0023:33
7Meit KruskopfKorsnäs IF OK52:15+17:4624:52
8Laila NygrenSäterbygdens OK1:03:34+29:0530:16
9Ulla NykvistRembo IK1:03:59+29:3030:28
10Kristina PerssonDomnarvets GOIF1:25:59+51:3040:56

Herrar 5

1 700 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sten GustafssonStora Tuna OK28:2216:41
2Stig HeinemanLeksands OK29:38+1:1617:25
3Göte ErikssonBjursås OK31:13+2:5118:21
4Nils EmanuelssonVästerbergslagens OL31:32+3:1018:32
5Leif MorénValbo AIF31:45+3:2318:40
6Alf KarlssonValbo AIF35:08+6:4620:40
7Adil KarlssonValbo AIF35:12+6:5020:42
8Stig BleckurKorsnäs IF OK36:21+7:5921:22
9Jan HedIK Jarl Rättvik37:35+9:1322:06
10Henning WaltgårdDomnarvets GOIF38:25+10:0322:35
11Stig BerglundVansbro40:47+12:2523:59
12Alvar CallesBjursås OK51:23+23:0130:13
13Per Åke PerssonGrangärde OK52:38+24:1630:57
14Arne WiklundKarlsbyhedens IK1:09:42+41:2041:00
15Arne GustafssonIFK Mora OK1:15:39+47:1744:30

Damer 5

1 700 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marianne NordkvistGagnefs OK38:1822:31
2Gunilla EsbjörnLeksands OK58:24+20:0634:21
3Barbro TegmarkDomnarvets GOIF1:00:08+21:5035:22

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser