Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Distriktsmatch för Södermanland, Värmland, Örebro län och Östergötland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Distriktsmatch för Södermanland, Värmland, Örebro län och Östergötland
Arrangörsorganisationer: Alleskolans IF / OK Tisaren
Datum: tisdag 8 augusti 2017

D16

3 510 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tove PetterssonOK Roxen34:259:48
2Elin LindbladOK Djerf36:50+2:2510:29
3Signe NilssonNyköpings OK41:06+6:4111:42
4Lovisa TunessonSkogspojkarnas OK44:40+10:1512:43
5Wilma LarssonOK Tor46:22+11:5713:12
6Linnea SamuelssonNAIS Orienteringsklubb50:37+16:1214:25
Amanda JanssonOK Djerfej godkänd
Anna JohnssonSkogspojkarnas OKej start

H16

3 480 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emanuel HerberthsonLinköpings OK25:197:16
2Melker ForsbergKFUM Örebro OK26:32+1:137:37
3Viktor WaernqvistNAIS Orienteringsklubb27:24+2:057:52
4Olof LjunggrenLinköpings OK27:35+2:167:55
5Albin FalkNyköpings OK28:08+2:498:05
6Leo JohanssonOK Kolmården28:24+3:058:09
7Arvid WesterbergOK Kolmården28:43+3:248:15
8Johannes GreenAlmby IK29:46+4:278:33
9Casper HedarOK Tor29:56+4:378:36
10Gustav TräffNAIS Orienteringsklubb30:20+5:018:42
10Philip CarlssonNyköpings OK30:20+5:018:42
12Tim DalheimerIK Vikings OK32:18+6:599:16
13William SeguraKFUM Örebro OK38:58+13:3911:11
14Nils KylbornAlmby IK39:38+14:1911:23
15Anton HolmOK Djerf51:47+26:2814:52
16Oskar KällmanOK Hällen1:04:51+39:3218:38
17Ola EklundKatrineholms OK1:11:38+46:1920:35

D15

2 940 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia WigleSödertälje-Nykvarn OF28:519:48
2Malin BierfeldtÄrla IF29:41+0:5010:05
3Alice MarmelidOK Roxen32:32+3:4111:03
4Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK32:41+3:5011:07
5Nora HolmgårdKils OK34:03+5:1211:34
6Nicolina MobergOK Tyr34:20+5:2911:40
7Klara JohanssonVästvärmlands OK36:35+7:4412:26
8Hillevie SvärdSträngnäs-Malmby OL36:55+8:0412:33
9Ylva JohanssonOK Djerf39:57+11:0613:35
10Ella StenilsOK Hällen40:48+11:5713:52
11Hanna RothLinköpings OK41:47+12:5614:12
12Thea SvenssonIK Vikings OK58:33+29:4219:54
13Tindra EkholmOK Måsen1:23:06+54:1528:15
Kristina KlingnéusIK Vikings OKej start
Siri BerglundLinköpings OKej start
Filippa BjörkhammerBjörkfors GOIFej start
Moa HjortOK Roxenej start

H15

3 230 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Valter PetterssonOK Tisaren23:597:25
2Melker LundinKatrineholms OK25:10+1:117:47
3Karl LundinKatrineholms OK27:29+3:308:30
4Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb29:29+5:309:07
5Isak AnängenNyköpings OK29:45+5:469:12
6Rasmus PetterssonOK Djerf30:03+6:049:18
7Malte EvebornOK Roxen30:55+6:569:34
8Ludvig ClassonNAIS Orienteringsklubb33:23+9:2410:20
9Tobias SjöstedtOK Måsen33:47+9:4810:27
10Linus MalmKFUM Örebro OK33:55+9:5610:30
11Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OF35:03+11:0410:51
12Elias LarssonIK Vikings OK43:50+19:5113:34
13Erik WikströmNAIS Orienteringsklubb43:51+19:5213:34
14Erik JohnssonOK Kolmården45:30+21:3114:05
15Lukas WibergStora Sundby GoIF47:29+23:3014:42
16Benjamin LarssonIK Vikings OK50:48+26:4915:43
17Carl JanssonVingåkers OK53:33+29:3416:34
18Emil JanssonVingåkers OK56:00+32:0117:20
19Olle MolinOK Klemmingen1:00:41+36:4218:47

D14

2 610 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva SvenskTjällmo-Godegårds OK21:208:10
2Ida WaernqvistNAIS Orienteringsklubb24:51+3:319:31
3Kerstin LjungemyrOK Kolmården25:59+4:399:57
4Alice EkNyköpings OK26:59+5:3910:20
5Sara WänströmFinspångs SOK27:10+5:5010:24
6Kristin HerberthsonLinköpings OK27:12+5:5210:25
7Fanny ÖstlundOK Kolmården28:44+7:2411:00
8Caroline GuttkeNyköpings OK29:27+8:0711:17
9Julia BergKFUM Örebro OK30:13+8:5311:34
10Sofia GreenAlmby IK31:25+10:0512:02
11Sanna SanderOK Milan32:05+10:4512:17
12Lova PermanOK Tyr32:57+11:3712:37
13Jensine SvenssonFinspångs SOK35:43+14:2313:41
14Lisa OlmKils OK37:34+16:1414:23
15Klara NordströmKils OK38:29+17:0914:44
16Amanda AlfredssonOK Tyr38:45+17:2514:50
17Vera CarlssonOK Hällen40:39+19:1915:34
18Elsa LinderOK Hällen40:44+19:2415:36
19Matilda HolmOK Djerf43:00+21:4016:28
20Sofie BodinAlmby IK43:42+22:2216:44
21Rebecka WestlundKils OK44:29+23:0917:02
Emma WahlströmOK Djerfej godkänd
Johanna HalldinKFUM Örebro OKej start
Rebecca TakeOK Tyrej start
Linn AldénOK Roxenej start
Tilde WickströmOK Torej start

H14

2 500 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sverre RöjgårdOK Kolmården17:256:58
2Hugo KindbornOK Hällen18:18+0:537:19
3Edvin HellstenNyköpings OK19:48+2:237:55
4Mattias HanssonOK Djerf22:02+4:378:48
5Kasper LagerströmNyköpings OK22:55+5:309:10
6Axel LindgrenNyköpings OK24:08+6:439:39
7Valter FredrikssonTjalve IF Norrköping24:12+6:479:40
8Viktor LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF24:18+6:539:43
9Alexander JanssonOK Djerf27:11+9:4610:52
10Andreas HolmqvistNyköpings OK29:12+11:4711:40
11Gustav NorbergOK Hällen31:38+14:1312:39
12Emil SöderbergTjällmo-Godegårds OK41:03+23:3816:25
13William VuorinenOK Tor47:02+29:3718:48
Oliver PetterssonOK Milanej start

D13

2 370 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cornelia KindlundOK Tyr22:449:35
2Katja GustafssonTrosabygdens OK25:29+2:4510:45
3Linn AnderssonOK Tyr26:58+4:1411:22
4Meja AleniusNyköpings OK28:43+5:5912:07
5Amanda SjödinOK Tisaren29:20+6:3612:22
6Jonna LindbladOK Djerf31:42+8:5813:22
7Ida HjortOK Roxen33:21+10:3714:04
8Alice JohanssonFinspångs SOK34:14+11:3014:26
9Vilma LarssonOK Milan35:55+13:1115:09
10Evelin GummessonFinspångs SOK36:25+13:4115:21
11Amanda JanssonOK Klemmingen38:16+15:3216:08
12Elin JonhedKFUM Örebro OK43:37+20:5318:24
13Annika KällmanOK Hällen48:45+26:0120:34
Alice ErikssonTjällmo-Godegårds OKej start

H13

2 560 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil LarssonOK Tisaren21:108:16
2Hugo ÖrnKFUM Örebro OK21:51+0:418:32
3Ludvig KarlqvistTjällmo-Godegårds OK26:53+5:4310:30
4Oscar EkenborgNyköpings OK27:10+6:0010:36
5Anton KruseKFUM Örebro OK27:19+6:0910:40
6Noel HelmerssonOK Tisaren29:19+8:0911:27
7Karl HjärtsjöTjällmo-Godegårds OK31:13+10:0312:11
8Jonatan WickströmOK Tor39:19+18:0915:21
9Emil BrunbergNyköpings OK39:33+18:2315:26
10Jonatan GreenAlmby IK41:24+20:1416:10
11Viktor FröbergOK Tor43:46+22:3617:05
12Eric LuthmanDegerfors OK49:21+28:1119:16
13Zeb SvenssonOK Tjärnen1:26:54+1:05:4433:56
Hugo PerssonOK Denselnej godkänd
Karl KylbornAlmby IKej start
Linus KarlssonOK Tisarenej start
Vilgot KempeOK Denselnej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser