Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för VM Sprint, Hallands Nyheters U-serie Etapp 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: VM Sprint, Hallands Nyheters U-serie Etapp 2
Arrangörsorganisation: OK Nackhe
Datum: torsdag 19 maj 2011

D21

2 730 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jennifer GullOK Vilse 8716:396:05
2Emma LindènSävedalens AIK17:20+0:416:20
3Emma SigvardssonFK Friskus-Varberg20:03+3:247:20
4Maria AnderssonFK Friskus-Varberg25:49+9:109:27

H21

3 020 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias CarlssonIK Trenne Ullared16:565:36
2Erik GustafssonOK Nackhe17:02+0:065:38
3Magnus OlofssonFK Friskus-Varberg17:08+0:125:40
3Johan SvenssonOK Vilse 8717:08+0:125:40
5Thomas JosarpFK Friskus-Varberg17:22+0:265:45
6Joel JohnssonOK Nackhe18:42+1:466:11
7Sebastian HasselblomFK Friskus-Varberg18:54+1:586:15
8Stefan RingOK Löftan19:04+2:086:18
9Johan GustafssonOK Nackhe21:19+4:237:03
10Mikael MartinssonFalkenbergs OK21:29+4:337:06
11Claes AnderssonFalkenbergs OK21:34+4:387:08
12Tomas GunnarssonOK Nackhe23:30+6:347:46
13Magnus EliassonFK Friskus-Varberg25:37+8:418:28
Johan HagströmFalkenbergs OKej start

H17-20

2 690 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonathan JohanssonFalkenbergs OK25:509:36

D16

2 180 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Matilda MartinssonFalkenbergs OK12:385:47
2Sara GrimbeckFK Friskus-Varberg14:05+1:276:27
3Sara JosarpFK Friskus-Varberg14:26+1:486:37
4Ellen JohnssonOK Nackhe14:35+1:576:41
5Ulrika TofteredIF Rigor15:40+3:027:11
6Elin KjellssonFalkenbergs OK15:59+3:217:19
7Sofia JohanssonOK Nackhe16:02+3:247:21
8Amanda JohanssonOK Nackhe16:33+3:557:35
9Lisa JohanssonFK Friskus-Varberg30:49+18:1114:08
Julia LadefogedFalkenbergs OKej start

H16

2 540 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton HagströmFalkenbergs OK18:487:24
2Zakarias HansonFalkenbergs OK20:51+2:038:12
3Andreas JohanssonFalkenbergs OK26:58+8:1010:37

D16 Kort

2 080 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia LarbornFjärås AIK20:089:40
2Alexandra NilssonOK Löftan28:03+7:5513:29
3Sara NilssonOK Löftan37:22+17:1417:57

D14

2 080 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linnea KjellssonFalkenbergs OK14:597:12
2Helena HagströmFalkenbergs OK15:28+0:297:26
3Emma AnderssonIK Dran16:54+1:558:07
4Klara AnderssonIK Dran17:26+2:278:22
5Hanna JohanssonFK Friskus-Varberg18:03+3:048:40
6Julia MajlövOK Nackhe21:07+6:0810:09
7Linnea InglundOK Nackhe22:55+7:5611:01
8Felicia CarlssonIK Trenne Ullared23:26+8:2711:15
Jonna HalonenFjärås AIKej start

H14

2 200 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle JosarpFK Friskus-Varberg14:016:22
2Adam BrobergIF Rigor14:52+0:516:45
3Fredrik JohanssonOK Nackhe15:05+1:046:51
4Martin SkyggesonOK Nackhe15:51+1:507:12
5Jonas TofteredIF Rigor16:01+2:007:16
6August BengtssonOK Nackhe17:00+2:597:43
7Isak LarbornFjärås AIK31:51+17:5014:28

D14 Kort

1 830 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Josefine JohanssonFK Friskus-Varberg17:279:32
2Celicia JohanssonFK Friskus-Varberg25:12+7:4513:46
3Moa M-HenningssonIK Trenne Ullared27:35+10:0815:04

H14 Kort

1 830 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Samuel HenningssonOK Löftan13:197:16
2Josef IngmårIF Rigor16:47+3:289:10
3Jon HjertströmFK Friskus-Varberg17:18+3:599:27
4Lukas EnarssonOK Löftan25:17+11:5813:48
Rodrick RagnarssonIF Rigorej godkänd

D12

1 830 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elvira JohanssonFK Friskus-Varberg13:167:14
2Emelie SvenssonIF Rigor14:43+1:278:02
3Felicia JohanssonOK Nackhe14:52+1:368:07
4Malin LarssonOK Nackhe16:34+3:189:03
5Lina ErdeliusIF Rigor18:03+4:479:51
6Alice HultinOK Löftan21:30+8:1411:44
Johanna RundqvistOK Nackheåterbud

H12

1 830 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus D JohanssonOK Löftan11:376:20
2Tim JohanssonFK Friskus-Varberg13:18+1:417:16
3Filip SvenssonOK Löftan13:49+2:127:33

D12 Kort

1 730 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna RymarkFK Friskus-Varberg19:1911:09
2Maja InglundOK Nackhe19:21+0:0211:11
3Emelie Garcia WeissIF Rigor20:12+0:5311:40
4Moa BäckströmIF Rigor37:16+17:5721:32
Sofia KarlssonIF Rigorej godkänd

H12 Kort

1 730 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alexander SvenssonFjärås AIK15:318:58
2Johan AhlbergFjärås AIK20:33+5:0211:52
3Albin HjertströmFK Friskus-Varberg23:29+7:5813:34
4Oskar NilssonOK Löftan36:05+20:3420:51

D10

1 730 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Matilda RundqvistOK Nackhe14:158:14
2Pernilla GustafssonFK Friskus-Varberg14:56+0:418:37
3Kajsa WestmanFK Friskus-Varberg21:41+7:2612:32
4Alice MajlövOK Nackhe23:57+9:4213:50
Erica JohanssonOK Löftanej godkänd
Linnea AhlbergFjärås AIKåterbud

H10

1 730 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lucas KristenssonFK Friskus-Varberg11:176:31
2Jesper JohanssonOK Löftan13:59+2:428:04
3Oscar KjellssonFalkenbergs OK14:03+2:468:07
4Adrian VartiaOK Löftan14:05+2:488:08
5Noah BechtelFK Friskus-Varberg14:53+3:368:36
6David KarlssonIF Rigor14:57+3:408:38
7Victor HagmanFjärås AIK29:12+17:5516:52
8Simon SörenssonFjärås AIK35:14+23:5720:21

D35

2 420 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Caroline JönssonFK Friskus-Varberg15:276:23
2Annika BechtelFK Friskus-Varberg16:25+0:586:47
3Weronica ZederinOK Nackhe16:33+1:066:50
4Britta KjellssonFalkenbergs OK17:50+2:237:22
5Jeanette LarssonFK Friskus-Varberg18:09+2:427:30
6Malin JohanssonFK Friskus-Varberg19:24+3:578:00
7Malin BrorsonOK Nackhe20:07+4:408:18

H35

2 690 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gert JohanssonFK Friskus-Varberg17:136:24
2Emil ErdeliusIF Rigor18:47+1:346:58

D45

2 420 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carina AnderssonFK Friskus-Varberg20:438:33
2Anna HagmanFjärås AIK28:46+8:0311:53

H45

2 580 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tommy JohnssonOK Nackhe18:117:02
2Ingmar JohanssonFK Friskus-Varberg23:14+5:039:00
3Matti LarbornFjärås AIK23:25+5:149:04
Anders ZederinIK Trenne Ullaredej godkänd

D55

2 070 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta ErikssonFK Friskus-Varberg22:1910:46
2Lizkulla PetterssonMarkbygdens OK24:15+1:5611:42
3Ewa ArnessonIK Dran41:24+19:0520:00

H55

2 420 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torgny PetterssonMarkbygdens OK15:236:21
2Gösta ErikssonFK Friskus-Varberg16:47+1:246:56
3Björn-Olof WaldemarssonOK Nackhe18:16+2:537:32
4Alf B JohanssonFK Friskus-Varberg20:17+4:548:22

D65

1 880 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie-Louise LundströmOK Löftan20:1210:44
2Ing-Mari LarssonOK Löftan28:45+8:3315:17

H65

2 200 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sören AnderssonIK Dran16:277:28
2Gösta LindqvistOK Löftan17:54+1:278:08
3Pär-Erik JohanssonMarkbygdens OK20:04+3:379:07
4Bengt HanssonOK Löftan29:50+13:2313:33
5Rune KarlssonOK Löftan38:00+21:3317:16
JB LarssonOK Löftanej godkänd

Inskolning

1 210 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Alvina AxelssonOK Nackhefullföljt
Emma BlickanderOK Löftanfullföljt
Wilma HagmanFjärås AIKfullföljt
Pontus HakeFjärås AIKfullföljt
Johanna JohanssonOK Löftanfullföljt
Melwin JohanssonFK Friskus-Varbergfullföljt
Tobias JohanssonOK Löftanfullföljt
Alice NordqvistIF Rigorfullföljt
Wilma OlofssonFK Friskus-Varbergfullföljt
Frida StrandbergFK Friskus-Varbergfullföljt
Hampus SvahnOK Nackhefullföljt
Sebastian SvenssonFjärås AIKfullföljt
Emil WestmanFK Friskus-Varbergfullföljt
Karin BrorssonOK Nackheej godkänd
Alvar StihlFK Friskus-Varbergej start

U1

1 360 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sandra RymarkFK Friskus-Varberg11:148:15
2Benjamin HedendahlIK Dran12:05+0:518:53
3Emma EliassonFK Friskus-Varberg12:07+0:538:54
4Jonathan RundqvistOK Nackhe12:08+0:548:55
5Johanna SvenssonOK Löftan13:07+1:539:38
6Martin AnderssonIK Trenne Ullared13:22+2:089:49
7Linus ZederinOK Nackhe13:48+2:3410:08
8Daniel VidalIF Rigor14:17+3:0310:30
9William MajlövOK Nackhe15:22+4:0811:17
10Sanna NilssonFK Friskus-Varberg15:59+4:4511:45
11David JohanssonIK Dran16:49+5:3512:21
12Oskar HåkanssonOK Nackhe16:59+5:4512:29
13Axel ErikssonIK Dran17:38+6:2412:57
13Anna SvenssonIF Rigor17:38+6:2412:57
15Linn RambergFK Friskus-Varberg17:47+6:3313:04
16Daniel AnderssonIK Dran17:59+6:4513:13
17Axel BechtelFK Friskus-Varberg19:15+8:0114:09
18Karl WestmanFK Friskus-Varberg21:08+9:5415:32
19Casper BartholdssonFK Friskus-Varberg22:36+11:2216:37
20Clara JohanssonIK Dran22:38+11:2416:38
21Ida BlickanderOK Löftan23:09+11:5517:01
22Daniel PerssonFK Friskus-Varberg23:48+12:3417:30
23Benita HedendahlIK Dran24:09+12:5517:45
24Lukas NorlanderOK Nackhe25:00+13:4618:22
25Agnes SöhrmanOK Nackhe32:16+21:0223:43
25Malin NorlanderOK Nackhe32:16+21:0223:43
27Samuel AndreassonOK Nackhe34:22+23:0825:16
Oscar HåkanssonOK Nackheej start
Truls SöhrmanOK Nackheej start
Alexander BridgwaterOK Löftanej start

U2

1 730 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Måns M-HenningssonIK Trenne Ullared15:328:58
2Embrik SöndrålOK Löftan15:46+0:149:06
3Tova MagnussonIF Rigor16:02+0:309:16
4Alfred ErdeliusIF Rigor16:34+1:029:34
5Alex JohanssonFK Friskus-Varberg16:59+1:279:49
6Klara StålenbringOK Nackhe19:35+4:0311:19
7Jonatan JohanssonOK Nackhe20:39+5:0711:56
8John PerssonFjärås AIK23:06+7:3413:21
9Anton KristenssonFK Friskus-Varberg1:06:05+50:3338:11
Tilda M-HenningssonIK Trenne Ullaredej godkänd
Therése BrorssonOK Löftanej start
Erika NilssonOK Löftanej start

Öppen 1

1 830 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marita JohanssonMarkbygdens OK28:0215:19
Hanna BrorssonOK Nackheej godkänd

Öppen 4

2 210 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer HåkanssonFalkenbergs OK15:226:57
2Emelie LarssonFK Friskus-Varberg18:41+3:198:27
3Annsofie NeljeFK Friskus-Varberg18:42+3:208:27
4Jonas HultinOK Löftan20:06+4:449:05
5Tommy VartiaOK Löftan20:17+4:559:10
6Fredrik BrorssonOK Nackhe20:40+5:189:21
7Maria VictorssonOK Löftan21:01+5:399:30
8Birgitte AronssonFK Friskus-Varberg21:23+6:019:40
9Stig GustafssonHalmstad OK21:44+6:229:50
10Andrea ErdeliusIF Rigor22:27+7:0510:09
11Emmelie GeorgssonOK Nackhe22:33+7:1110:12
12Lisa LarssonFK Friskus-Varberg23:22+8:0010:34
13Louise LarbornFjärås AIK28:26+13:0412:51
14Stig KarlssonIK Dran42:58+27:3619:26

Öppen 5

2 580 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunilla Djuffelt-MartinssonFalkenbergs OK19:247:31
2Linn NedergårdFK Friskus-Varberg34:44+15:2013:27
Per-Martin JohanssonIF Rigorej godkänd

Öppen 7

2 920 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus WallinIK Trenne Ullared19:286:40
2Niklas EklundFK Friskus-Varberg19:31+0:036:41
3Martin SvenssonIF Rigor20:06+0:386:53
4Magnus HammarIF Rigor23:59+4:318:12
5Mikael WesterVingåkers OK24:17+4:498:18
6Susanne JohanssonFjärås AIK25:43+6:158:48
7Kirsten TofteredIF Rigor28:30+9:029:45
8Inger KarlssonIK Dran46:28+27:0015:54

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser