Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Värmlandsserien

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Värmlandsserien
Arrangörsorganisation: OK Jösse
Datum: söndag 16 september 2018

AD1

4 940 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stina GranefeltOK Tyr45:139:09
2Elin ErikssonVästvärmlands OK48:19+3:069:46
3Malin JonssonOK Tyr53:24+8:1110:48
4Klara JohanssonVästvärmlands OK1:03:29+18:1612:51
5Angelica WikströmOK Tyr1:07:00+21:4713:33
6Mary OlssonVästvärmlands OK1:18:25+33:1215:52

AD2

4 090 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny NilssonOK Tyr38:129:20
2Elsa AlbinssonOK Tyr44:41+6:2910:55
3Anna CajdellVästvärmlands OK47:10+8:5811:31
4Catarina HögkvistOK Tyr47:42+9:3011:39
5Marie AlfredssonOK Tyr49:02+10:5011:59
6Christina GabrielssonVästvärmlands OK49:11+10:5912:01
7Anna HaneOK Tyr51:17+13:0512:32
8Anna Lena ChristensenOK Fryksdalen54:41+16:2913:22
9Helene Helgesson HällmanOK Tyr1:06:49+28:3716:20
10Åsa SörlinLustens OK1:08:40+30:2816:47
11Birgitta DahlströmLustens OK1:18:07+39:5519:05
Cornelia KindlundOK Tyrej start

AD3

3 170 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia ForsgrenOK Tyr31:5610:04
2Milla ForkéusOK Tyr35:09+3:1311:05
3Emilia CarlmanVästvärmlands OK39:29+7:3312:27
4Lisa AnnersandOK Tyr43:35+11:3913:44
5Ella LaineDegerfors OK44:53+12:5714:09
6Hanna BlomgrenOK Hierne44:58+13:0214:11
7Kerstin NilssonOK Hierne52:36+20:4016:35
8Amanda NylénDegerfors OK55:14+23:1817:25
9Annika LjungbergDegerfors OK55:35+23:3917:32
10Nellie LaineDegerfors OK57:05+25:0918:00
11Maria MagnussonLustens OK59:31+27:3518:46
12Maria ErikssonOK Tyr1:08:19+36:2321:33
13Heidi OlssonLustens OK1:17:23+45:2724:24
Linda JohanssonDegerfors OKutgått
Linn AnderssonOK Tyrej start
Elin LundkvistOK Tyrej start
Karin MoodhOK Tyrej start
Kristina NilssonOK Fryksdalenej start
Rebecka NylénDegerfors OKej start

AH1

6 980 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sören KindlundOK Tyr54:007:44
2Daniel BrohedeOK Tyr58:18+4:188:21
3Martin LjungbergOK Tyr58:20+4:208:21
4Magnus AlbinssonOK Tyr58:32+4:328:23
5Johannes SvenssonOK Tyr1:04:43+10:439:16
6Per AnderssonLustens OK1:21:19+27:1911:38
7Anders ErikssonLustens OK1:25:07+31:0712:11
8Björn EngströmLustens OK1:30:07+36:0712:54
9Mattias PerssonOK Tyr1:35:07+41:0713:37
Jörgen GranefeltOK Tyrej start
Lars-Olof GävertVästvärmlands OKej start

AH2

5 570 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henric BrohedeOK Tyr40:267:15
2Colin Mc IntyreOK Tyr44:26+4:007:58
3Andreas BlomgrenOK Hierne49:39+9:138:54 Ladda ner rutt i gpx-format
4Bengt JohanssonOK Tyr51:45+11:199:17
5Urban LjungbergDegerfors OK53:03+12:379:31
6Magnus JonssonVästvärmlands OK55:47+15:2110:00
7Örjan BeckiusOK Tyr57:07+16:4110:15
8Mathias Axelsson LöfvenholmOK Hierne58:43+18:1710:32
9Thomas GabrielssonVästvärmlands OK1:00:48+20:2210:54
10Anders OlssonLustens OK1:01:36+21:1011:03
11Marcus ErikssonOK Tyr1:02:42+22:1611:15
12Jonas SamuelssonLustens OK1:04:08+23:4211:30
13Marcus NylénDegerfors OK1:04:39+24:1311:36
14Thomas ParklundOK Hierne1:09:08+28:4212:24
15Leif SandahlOK Tyr1:09:45+29:1912:31
16Elis BergOK Fryksdalen1:19:52+39:2614:20
17Jonas PreiszLustens OK1:22:49+42:2314:52
Henrik GynnemoLustens OKej start

AH3

4 030 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per HögkvistOK Tyr38:469:37
2Peter CarlmanVästvärmlands OK40:35+1:4910:04
3Göran ErikssonLustens OK41:09+2:2310:12
4Lars AnderssonOK Tyr45:18+6:3211:14
5Paavo YlikiiskiläOK Fryksdalen48:57+10:1112:08
6Leif SkogsbergOK Fryksdalen50:28+11:4212:31
7Jan NilssonOK Hierne54:46+16:0013:35
8Patrik NylénDegerfors OK55:08+16:2213:40
9Lars MellkvistOK Hierne55:50+17:0413:51
10Gerry SkönnbrinkOK Hierne1:04:47+26:0116:04
11Fredrik HaneOK Tyr1:05:44+26:5816:18
12Anders HaneOK Tyr1:11:32+32:4617:45
13Martin NorlanderVästvärmlands OK1:30:23+51:3722:25
Henry LaineDegerfors OKej godkänd
Johnny AnderssonOK Fryksdalenej start
Jörgen KarlssonOK Hierneej start
Eric LuthmanDegerfors OKej start
Niclas LuthmanDegerfors OKej start

AH4

3 250 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kurt NilssonOK Hierne30:089:16
2Carl LjungbergDegerfors OK34:52+4:4410:43
3Arvid ErikssonOK Tyr35:49+5:4111:01
4Lars OlssonVästvärmlands OK38:30+8:2211:50
5Anton JonssonOK Tyr38:31+8:2311:51 Ladda ner rutt i gpx-format
6Lars-Erik OlssonOK Tyr39:36+9:2812:11
7Niklas KarlssonLustens OK43:31+13:2313:23
8Kristian StåhlLustens OK43:58+13:5013:31
9Christian ErikssonVästvärmlands OK46:45+16:3714:23
10Lars BroströmDegerfors OK46:57+16:4914:26
11Oscar AnderssonOK Tyr47:14+17:0614:32
12Per BomanLustens OK49:37+19:2915:16
13Rolf ErikssonVästvärmlands OK50:36+20:2815:34
14Albert BrohedeOK Tyr54:41+24:3316:49
15Björn FörbergerOK Fryksdalen54:48+24:4016:51
16Patrik StåhlLustens OK54:58+24:5016:54
17Torbjörn MagnussonLustens OK1:00:45+30:3718:41
18Björn NilssonOK Fryksdalen1:01:33+31:2518:56
19Tobias HällmanOK Tyr1:30:57+1:00:4927:59
Bengt NilssonVästvärmlands OKej start
David ÅkerlindLustens OKej start

ADH5

2 630 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo GunnarssonOK Fryksdalen34:5213:15
2Karin JanssonOK Fryksdalen35:49+0:5713:37
3Leif SalinOK Tyr37:01+2:0914:04
4Christer HoltOK Hierne37:38+2:4614:18
5Anne NilssonOK Tyr46:37+11:4517:43
6Ann-Sofie HultsvedOK Tyr48:05+13:1318:16
7Urban OlmårsOK Fryksdalen48:28+13:3618:25
8Rudi OlvenmyrOK Tyr49:57+15:0518:59
9Eva TrangiusOK Tyr50:14+15:2219:06
10Åke IvanssonDegerfors OK51:29+16:3719:34
11Leif NilssonOK Fryksdalen51:44+16:5219:40
12Eva BjörkmanOK Tyr52:04+17:1219:47
13Melvin NilssonLustens OK54:22+19:3020:40
14Mariann NilssonLustens OK55:05+20:1320:56
15Rolf LarssonDegerfors OK57:25+22:3321:49
16Göran BarremyrOK Fryksdalen1:07:37+32:4525:42
17Marianne GerbornVästvärmlands OK1:12:12+37:2027:27
18Åke DahlVästvärmlands OK1:55:37+1:20:4543:57
Karin Creutzer BlomgrenOK Tyrej godkänd
Lennart MattssonLustens OKej start

ADH6

2 870 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malte GranefeltOK Tyr21:517:36
2Izabella LjungbergOK Tyr22:13+0:227:44
3Ivar WikströmOK Tyr25:30+3:398:53
4Gabriel LaineDegerfors OK26:31+4:409:14
5Gustav LjungbergDegerfors OK26:35+4:449:15
6Wilma JonssonOK Tyr28:18+6:279:51
7Elias CajdellVästvärmlands OK28:35+6:449:57
8Anton CajdellVästvärmlands OK32:21+10:3011:16
9Irma ErikssonOK Tyr47:44+25:5316:37
Linus StåhlLustens OKej godkänd
Nova GynnemoLustens OKej start
Tilda KindlundOK Tyrej start
Linnea LuthmanDegerfors OKej start

ADH7

2 280 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Linus PetterssonOK Tyr57:35+33:0125:15
Emil JohanssonVästvärmlands OK26:28+1:5411:36
Ture BlomgrenVästvärmlands OK31:30+6:5613:48
Benjamin AnderssonVästvärmlands OK35:22+10:4815:30
Stellan PetersonVästvärmlands OK35:13+10:3915:26
Emil ForsgrenOK Tyr24:3410:46
Selma VårliOK Hierne33:26+8:5214:39
Henry VårliOK Hierne32:29+7:5514:14
Nora GustafssonVästvärmlands OK27:31+2:5712:04
Irja SundströmVästvärmlands OK27:30+2:5612:03
Astrid HambergVästvärmlands OK33:32+8:5814:42
Tor Axelsson LöfvenholmVästvärmlands OK35:55+11:2115:45
Leo ÖstlundVästvärmlands OK33:32+8:5814:42
Folke NymanOK Tyr36:38+12:0416:04
Hillevi MidböeVästvärmlands OK40:42+16:0817:51
Ingemar MidböeVästvärmlands OK40:31+15:5717:46

ADH8

2 780 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vincent LjungbergOK Tyr28:3710:17
2Olle GranefeltOK Tyr34:59+6:2212:35
3Alrik WikströmOK Tyr36:08+7:3112:59
4Ann-Marie ÖjstrandOK Hierne42:20+13:4315:13
5Linda PhilipssonVästvärmlands OK45:45+17:0816:27
6Alice PhilipssonVästvärmlands OK45:47+17:1016:28
7Sören MagnussonLustens OK53:26+24:4919:13
8Kristina SkogsbergOK Fryksdalen1:00:11+31:3421:38
9Linnea StåhlLustens OK1:08:24+39:4724:36
10Anna SeftonLustens OK1:08:39+40:0224:41
11Emil Pettersson  (Skul)OK Tyr1:09:11+40:3424:53
Ann-Charlotte AlsbroLustens OKutgått
Vilma Andersson AlsbroLustens OKutgått
Alma LuthmanDegerfors OKej start
Anne LuthmanDegerfors OKej start

ADH9

3 520 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Anders GävertVästvärmlands OK38:4611:00
2Ida SvenssonOK Tyr44:19+5:3312:35
3Maja MagnussonLustens OK50:45+11:5914:25
4Julia PerssonVästvärmlands OK54:18+15:3215:25
5Emma SkogmanVästvärmlands OK54:20+15:3415:26
6Tage NymanOK Tyr58:08+19:2216:30
7Filip SchutzerVästvärmlands OK1:03:36+24:5018:04
8Christer HällmanOK Tyr1:04:53+26:0718:25

ÖM3

3 390 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa NilssonKlubblös47:1413:55

ÖM5

3 420 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna BossOK Tyr1:06:4119:29
2Thord NordinKils OK1:09:10+2:2920:13
Lina UllerKils OKej godkänd

ÖM7

3 440 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olov ÖströmOK Tyr33:029:36
2Knut EngenRaumar Orientering34:33+1:3110:02
3Jan SvenssonOK Tyr47:34+14:3213:49
4Björn PetterssonOK Tyr52:35+19:3315:17
5Vesa VilppulaIFK Brattfors59:19+26:1717:14
6Simon BörjarsKils OK1:00:38+27:3617:37
7Simon AlbinssonOK Tyr1:19:16+46:1423:02

BD1

4 940 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia HolmgårdKils OK54:2111:00
2Caroline LarssonIK Vikings OK57:48+3:2711:42
3Lina RööhsSkattkärrs SOK58:17+3:5611:47
4Anna NordströmKils OK1:06:20+11:5913:25
5Ella NordströmKils OK1:11:01+16:4014:22
6Ewa LundbergIK Vikings OK1:16:01+21:4015:23
7Frida HöglundIK Vikings OK1:39:33+45:1220:09
Klara HolmgårdKils OKej godkänd

BD2

4 090 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktoria LindbergOK Djerf49:0712:00
2Ann HyvönenSkattkärrs SOK49:17+0:1012:02
3Emma JohanssonKristinehamns OK49:24+0:1712:04
4Jenny NybergSkattkärrs SOK51:54+2:4712:41
5Rebecka WestlundKils OK51:57+2:5012:42
6Amanda JohanssonKristinehamns OK1:06:03+16:5616:08
7Amanda MellerdalKils OK1:06:23+17:1616:13

BD3

3 170 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thea SvenssonIK Vikings OK31:139:50
2Anna UllerKils OK33:15+2:0210:29
3Emelie ForslundKristinehamns OK42:16+11:0313:20
4Maria NordströmKils OK45:52+14:3914:28
5Elisabet FalemoKristinehamns OK52:33+21:2016:34
6Kajsa MatssonIK Vikings OK54:02+22:4917:02
7Britt-Marie LundkvistKils OK1:05:54+34:4120:47
8Anna JohannesdalSkattkärrs SOK1:10:55+39:4222:22
Karin BörjarsKils OKej godkänd

BH1

6 980 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per FredbergKristinehamns OK1:00:028:36
2Magnus NordströmKils OK1:01:14+1:128:46
3David HenrikssonKristinehamns OK1:04:22+4:209:13
4Joakim PerssonKils OK1:08:14+8:129:46
5Lars NordströmKils OK1:08:52+8:509:51
6Adrian LundbergIK Vikings OK1:16:46+16:4410:59
7Martin KvarnströmKils OK1:19:25+19:2311:22
8Jörgen AurénIK Vikings OK1:22:56+22:5411:52
9David LindqvistKristinehamns OK1:26:08+26:0612:20
10Mikael NybergSkattkärrs SOK2:12:22+1:12:2018:57
Andrew QuinIFK Lidingö SOKutom tävlan

BH2

5 570 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas BergenfurSkattkärrs SOK51:059:10
2Lars HolmgårdKils OK55:30+4:259:57
3Jonas LarssonKristinehamns OK55:35+4:309:58
4Anders JonssonIK Vikings OK57:31+6:2610:19
5Håkan LindbergOK Djerf1:02:23+11:1811:11
6Leif SkymbergIK Vikings OK1:04:08+13:0311:30
7Jan KarlssonKristinehamns OK1:08:29+17:2412:17
8Michael ForslundKristinehamns OK1:16:49+25:4413:47

BH4

3 250 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael RööhsSkattkärrs SOK30:399:25
2William RebaneKils OK34:30+3:5110:36
3Elias LarssonIK Vikings OK35:01+4:2210:46
4Benjamin LarssonIK Vikings OK37:04+6:2511:24
5Lars-Gunnar JanssonIK Vikings OK44:09+13:3013:35
6Börje MüllerKristinehamns OK46:52+16:1314:25
7Mattias JohannesdalSkattkärrs SOK48:20+17:4114:52
8Fredrik WestlundKils OK50:27+19:4815:31
9Rolf SteinerKristinehamns OK53:55+23:1616:35
10Isak HolmgårdKils OK57:20+26:4117:38
11Per-Martin SvärdIK Vikings OK59:23+28:4418:16
12Ulf BerglundKils OK1:09:58+39:1921:31
Alfred NybergSkattkärrs SOKej godkänd
Kenneth BerglundKils OKej start

BDH5

2 630 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl-Erik PerssonIK Vikings OK54:3720:46
2Sven-Åke LundbergIK Vikings OK1:03:57+9:2024:18
3Ulrika FrödingIK Vikings OK1:04:45+10:0824:37
Valter AlamaaIK Vikings OKej godkänd
Marita JanssonIK Vikings OKej godkänd
Alf BörjarsKils OKej godkänd

BDH6

2 870 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina UllerKils OK23:188:07
2Joel HolmgårdKils OK27:22+4:049:32
3Lea JohannesdalSkattkärrs SOK27:27+4:099:33
4Emil HöglundIK Vikings OK27:50+4:329:41
5Henry NordströmKils OK28:03+4:459:46
6Elsa HöglundIK Vikings OK28:19+5:019:51
7Felicia RööhsSkattkärrs SOK29:43+6:2510:21
8Ella NybergSkattkärrs SOK39:20+16:0213:42
9Edith BergenfurSkattkärrs SOK45:30+22:1215:51
10Christoffer EmmesjöOK Älgen50:41+27:2317:39
11Jonathan EmmesjöOK Älgen51:09+27:5117:49

BDH7

2 280 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Erik Lindqvist ÖsterlundKristinehamns OK37:06+8:5416:16
Sofia ForslundKristinehamns OK37:21+9:0916:22
Edvin JohannesdalSkattkärrs SOK28:1212:22

BDH8

2 780 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin EdlingOK Älgen39:5114:20
2Lilly BergenfurSkattkärrs SOK41:22+1:3114:52
3Maria SvenssonIK Vikings OK43:40+3:4915:42
4HansÅke LarssonIK Vikings OK43:43+3:5215:43
5Therese LarssonIK Vikings OK44:22+4:3115:57
6Alva RööhsSkattkärrs SOK45:30+5:3916:22
7Kevin TollanOK Älgen52:50+12:5919:00
8Karl-Gunnar AnderssonIK Vikings OK56:40+16:4920:23
9Lisbeth WermeIK Vikings OK56:41+16:5020:23
10Frida GrumerOK Älgen1:00:07+20:1621:37
11Anders LundbergIK Vikings OK1:03:08+23:1722:42
12Lena JanssonIK Vikings OK1:03:14+23:2322:44
13Maja Lisa LundbergIK Vikings OK1:03:17+23:2622:45
14Tommy SvärdIK Vikings OK1:07:01+27:1024:06
15Stina Röjder BerglundKils OK1:08:40+28:4924:42
Emma AirimanOK Älgenej start
Marianne PetterssonIK Vikings OKej start

BDH9

3 520 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt FalemoKristinehamns OK46:0313:04

BH3

4 030 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders WestlundKils OK38:439:36
2Simon LundbergIK Vikings OK41:46+3:0310:21
3Stefan SöderströmIK Vikings OK44:15+5:3210:58
4Andreas EmmesjöOK Älgen46:22+7:3911:30
5Elis NordströmKils OK46:34+7:5111:33
6Ulf MellerdalKils OK48:21+9:3811:59
7Christer SöderströmIK Vikings OK50:19+11:3612:29
8Bertil JohanssonKristinehamns OK50:46+12:0312:35
9Bengt CarlssonSkattkärrs SOK53:44+15:0113:19
10Lasse HageröKristinehamns OK1:06:32+27:4916:30
11Anders AlamaaIK Vikings OK1:07:26+28:4316:43

ÖM9

5 640 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik RåbergFossum IF52:029:13
2Arvid ErikssonEj klubbansluten53:42+1:409:31
3Maria BrodinFossum IF54:58+2:569:44
4Linnea BörjarsCentrum OK58:16+6:1410:19

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser