Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för POL-Ålleberg

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: POL-Ålleberg
Arrangörsorganisationer: Falköpings AIK OK / Hjobygdens OK
Datum: torsdag 7 september 2017

Långa

4 330 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas HjertFalköpings AIK OK 43:169:59
2Hans G BernhardMariestads FK43:2510:01
3Lars SvenssonTibro OK45:0710:25
4Bertil KarlssonHjobygdens OK45:1010:25
5Vidar LövingTibro OK45:1010:25
6Lars Erik NilssonMariestads FK46:4910:48
7Sten OlssonOK Klyftamo47:0410:52
8Ove FlinkIK Albion47:1510:54
9Lennart HöijeOK Skogsstjärnan48:0211:05
10Bernhard GrenaboHjobygdens OK48:0211:05
11Lars-Olof GustafssonOK Klyftamo48:5311:17
12Martin HäggblomOK Klyftamo49:1611:22
13Monica LööfMariestads FK52:2112:05
14Sören KarlssonMullsjö SOK53:0212:14
15Rolf EinarssonIF Hagen53:1112:16
16Bo KlamfeltTibro OK53:3312:22
17Lubov PospeshinaIF Hagen55:1112:44
18Christer OttossonOK P455:1312:45
19Åke KarlssonSOK Träff56:4513:06
20Anders NilssonIstrums SK58:1613:27
21Torbjörn LarssonLidköpings VSK58:4313:33
22Nils DalenIstrums SK59:3013:44
23Conny LjungbergVolvo59:3113:44
Stig HjerpIstrums SKej godkänd
Håkan OlssonHjobygdens OKej godkänd
Karl Gustav LarssonOK P4ej godkänd
Bengt JohanssonOK Skogshjortarnaej godkänd

Mellan

3 600 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Yngve AlvénIK Wilske38:3110:41
2Bengt AnderssonTidaholm SOK Sisu39:3811:00
3Ulf ÖstlundIstrums SK40:5811:22
4Inger HolmstrandHerrljunga SK skid o41:3011:31
5Bengt LarssonTrollhättans SOK42:0211:40
6Kjell KaminskyIF Hagen42:3711:50
7Reits HallOK Amne43:0911:59
8Folke DahlénLidköpings VSK43:4512:09
9Ylva GefvertOK P444:3812:23
10Bengt Åke AnderssonOK Amne45:0212:30
11Kenneth MörkIK Wilske45:5012:43
12Christer LundbergFalköpings AIK OK47:0513:04
13Ingvar AnderssonOK Amne47:2513:10
14Christer SvenssonTibro OK47:3213:12
15Roland BohmanUlricehamns OK48:4913:33
16Kay SvenssonOK P448:5913:36
17Roland SandströmIF Hagen49:1013:39
18Kerstin WalleniusOK Skogsstjärnan49:1613:41
19Carl-Otto WijkmarkIF Hagen49:2013:42
20Bertil AnderssonTidaholm SOK Sisu49:2713:44
21Staffan WelanderOK P449:4513:49
22Kajsa TofténHjobygdens OK50:4814:06
23Jan RödströmOK Skogsstjärnan51:4314:21
24Ulla HöökOK Klyftamo51:4714:23
25Bert ThorssonRyda SK52:0114:26
26Brita LarssonOK Frisene54:0915:02
27Lars LarssonOK Frisene54:1815:05
28Eva HöjeOK Skogsstjärnan54:4515:12
29Inge AnderssonOK Skogsstjärnan54:5415:15
30Sune GustavssonTibro OK55:0515:18
31Karl BergstrandHjobygdens OK55:5215:31
32Sigvard OskarssonIstrums SK56:3115:41
33Britt-Marie AnderssonOK Amne58:5016:20
34Ann-Marie TiveljungIK Gandvik1:00:4716:53
35Stig BengtssonOK Amne1:00:5316:54
36Hans SvenssonLidköpings VSK1:03:5117:44
37Stig-Olof PetterssonIstrums SK1:04:0317:47
38Torbjörn HaginIK Gandvik1:05:4518:15
Knut HöökOK Klyftamoej godkänd
Conny HallbergTibro OKej godkänd
Tommy HoltbringOK Amneej godkänd
Evert JohanssonOK Amneej godkänd

Korta

3 080 m, 48 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bo AnderssonFalköpings AIK OK27:398:58
2Roland NilssonFalköpings AIK OK31:0010:03
3Pia SvenssonFalköpings AIK OK31:2210:11
4Lennart KrantzOK Klyftamo34:2011:08
5Regor NiklassonIK Albion35:0411:23
6Per-Erik CarlssonIF Hagen36:0611:43
7Per-Olof JohanssonOK Klyftamo36:0711:43
8Carl-Ch SchmiterlöwHjobygdens OK37:4412:15
9Bibbi AppelgrenMariestads FK37:4712:16
10Monica NIklassonIK Albion38:0712:22
11Gunnar BrystHjobygdens OK38:3912:32
12Lars ErikssonOK Klyftamo38:5312:37
13Jonny AspT2 IF39:0912:42
14Harry SundbergOK Klyftamo39:4012:52
15Marite ÅkerströmSOK Träff39:5212:56
16Roland KarlssonSOK Träff39:5512:57
17Sture BertilssonOK Klyftamo40:0713:01
18Jan-Olof AnderssonMariestads FK40:1013:02
19Ann-Chistine LarssonOK Frisene40:2713:07
20Conny SvanFrämmestads IK40:5713:17
21Kjell PerssonMariestads FK41:5513:36
22Agneta EkbergLidköpings VSK42:4213:51
23Bertil RybergOK Klyftamo43:1014:00
24Stefan StentoftFalköpings AIK OK43:2414:05
25Anne StentoftOK Klyftamo43:4214:11
26Ulf NyströmLidköpings VSK43:5514:15
27Hans EkbergLidköpings VSK44:4514:31
28Kristina JohanssonMullsjö SOK47:2015:22
29Karl-Inge KarlssonIstrums SK47:4915:31
30Åke NordbergOK Klyftamo47:5115:32
31Anne-Marie ArkåsenFalköpings AIK OK48:0115:35
32Anneli JohanssonFalköpings AIK OK48:0315:36
33Hans AndréIF Hagen48:2015:41
34Sune HagströmIstrums SK48:2915:44
35Bertil HolmqvistIK Gandvik48:5715:53
36Lillemor LorénOK Frisene48:5815:53
37Conny LöfvingTibro OK49:1716:00
38Britt-Marie RydbergIstrums SK51:4816:49
39Anita NordbergOK Klyftamo52:4917:08
40Siv RödströmOK Skogsstjärnan54:0317:32
41Bengt ÅkerströmSOK Träff58:2918:59
42Ingrid TengelandIK Gandvik58:4619:04
43Hans JohanssonOK Klyftamo1:10:1122:47
44Vimar NilssonOK P41:15:2224:28
Stig PerssonOK Klyftamoej godkänd
Alvar AnderssonTibro OKej godkänd
Stig-Olof PetterssonLidköpings VSKej godkänd
Ing-Marie HjertFalköpings AIK OKej godkänd

Kort Kort

2 060 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Guntram MånssonMariestads FK33:3916:20
2Anne-Catrine PerssonMariestads FK34:5016:54
3Louise LindbergIK Wilske34:5316:56
4Ann-Catrine AhlströmHjobygdens OK35:3817:17
5Bernt OlssonOK Klyftamo35:5717:27
6Stig SahlIF Hagen35:5917:28
7Gun ThorssonRyda SK36:4317:49
8Karl-Ivar BlombergOK Klyftamo36:5317:54
9Kurt CarlssonOK Klyftamo37:4218:18
10Inga-Maj ÖsterholmOK Skogsstjärnan40:4319:45
11Bo-Göran GustavssonOK Klyftamo43:3421:08
12Lars LångOK Klyftamo43:4021:11
13Margit RybergOK Klyftamo44:5621:48
14Tord LöövOK Klyftamo45:0721:54
15Per GustavssonOK Klyftamo46:1922:29
16Lennart WetterstadFalköpings AIK OK46:5222:45
17Kerstin SvenssonTibro OK47:1322:55
18Gunnel ForsbladIK Wilske47:1422:55
19Harry BrandqvistTidaholm SOK Sisu48:2923:32
20Birgitta GustafssonOK Klyftamo48:5523:44
21Yngve JohanssonIstrums SK49:0523:49
22Hans TofténHjobygdens OK49:1723:55
23Åke GustavssonHjobygdens OK50:0024:16
24Roland GustafssonOK P450:1424:23
25Britta SahlIF Hagen50:3024:30
26Inge BergHjobygdens OK50:5124:41
27Erling GökstorpIK Albion53:0225:44
28Ulla-Britt KarlssonOK Skogsstjärnan53:0425:45
29Gunnar KällmanHerrljunga SK skid o57:1927:49
30Lilian BengtssonOK Amne58:0828:13
31Lars-Erik HöökIK Gandvik1:01:5830:04
32Folke HörstrandOK Klyftamo1:05:2631:45
33Ing-Marie WijkmarkIF Hagen1:10:0334:00
34Helena KarlssonHjobygdens OK1:22:1339:54
35Linnea KarlssonOK Skogsstjärnan1:33:5045:33
38Stig GustafssonIF Hagenej godkänd
40Ruth NyströmOK Amneej godkänd
Evert TapperIF Hagenej godkänd
Kerstin HagströmIstrums SKej godkänd
Susanne HoltbringOK Amneej godkänd

Mini kort

1 330 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arne SvanFrämmestads IK22:1416:43
2Nils HenrikssonIK Albion23:3217:41
3Eva BrodénOK P425:0718:53
4Kurt StenbergIK Gandvikej godkänd
Sven ErikssonOK Skogsstjärnanej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser