Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL i Norberg

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL i Norberg
Arrangörsorganisation: Norbergs OK
Datum: torsdag 3 augusti 2017

Bana A

4 400 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik FernlundOK Tisaren33:577:42
2Ola JernströmAvesta OK38:40+4:438:47
3Mats LundbergDalaportens OL41:17+7:209:22
4Johanna LarssonKöping-Kolsva OK42:00+8:039:32
5Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK42:05+8:089:33
6Marcus EkKöping-Kolsva OK44:46+10:4910:10
7Bengt HaglundLeksands OK45:04+11:0710:14
8Tindra JernströmAvesta OK45:07+11:1010:15
9Oskar BacklundÄrla IF45:30+11:3310:20
10Thom SandvikAvesta OK47:51+13:5410:52
10Alf LindbergKöping-Kolsva OK47:51+13:5410:52
12Anders LundJärfälla OK48:51+14:5411:06
13Robert LarssonIFK Lidingö SOK48:55+14:5811:07 Ladda ner rutt i gpx-format
14Jan LindbergKorsnäs IF OK50:50+16:5311:33
15Hanna BrusSnättringe SK51:01+17:0411:35
16Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK51:26+17:2911:41
17Stig LandstorpOK Tor51:55+17:5811:47
18Per Erik FogelVästerås SOK52:59+19:0212:02
19Mats JönssonKorsnäs IF OK53:40+19:4312:11
20Claes NidebornStora Tuna OK57:20+23:2313:01 Ladda ner rutt i gpx-format
21Leif WadmanKöping-Kolsva OK58:15+24:1813:14
22Olle GranathSurahammars SOK1:01:20+27:2313:56
23Henrik OlssonHallstahammars OK1:03:58+30:0114:32
24Robert ÖstlundSäterbygdens OK1:04:42+30:4514:42
25Christer HellströmStora Tuna OK1:09:05+35:0815:42 Ladda ner rutt i gpx-format
26Kurt Håkan AnderssonOK Tor1:11:11+37:1416:10
27Bengt HanssonSäterbygdens OK1:12:03+38:0616:22
28Rolf MathisenEskilstuna OL1:13:32+39:3516:42
29Håkan RystedtStora Tuna OK1:13:37+39:4016:43
30Sandra BurénKöping-Kolsva OK1:14:58+41:0117:02
31Åke GranstamOK Tor1:18:19+44:2217:47
32David SöderströmSala OK1:19:11+45:1417:59
33Nils OlssonVandrarringen1:19:41+45:4418:06
Svante LindgrenKorsnäs IF OKej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format
Nils-Erik HjelmerVandrarringenej godkänd
Kurt ErikssonVandrarringenej godkänd
Karin ProforsKöping-Kolsva OKej godkänd
Mikael BacklundDalaportens OLej godkänd
Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OKutgått
Leif MathisenEskilstuna OLutgått

Bana B

3 500 m, 58 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK40:5111:40
2Stig Arne BorgÄrla IF40:55+0:0411:41
3Britt Linnéa ErikssonSala OK42:41+1:5012:11
4Ida GreijerVästerås SOK43:37+2:4612:27
5Ulf SvedestamEskilstuna OL45:51+5:0013:06
6Jan JohanssonIFK Hedemora OK46:13+5:2213:12
7Ulf LöfgrenStora Tuna OK46:51+6:0013:23
8Folke BjörkmanDalaportens OL47:23+6:3213:32
8Anita JohanssonOK Tor47:23+6:3213:32
10John SivarsDalaportens OL47:27+6:3613:33
11Alf HelanderOrnäs IK47:34+6:4313:35
12Ulrika BacklundDalaportens OL47:39+6:4813:36
13Roland BergSäterbygdens OK48:40+7:4913:54
13Hans GreijerVästerås SOK48:40+7:4913:54
15Åke AnderssonVästerbergslagens OL49:03+8:1214:00
16Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK49:21+8:3014:06
17Bernt LöfkvistBjursås OK50:20+9:2914:22
18Olle JohanssonIFK Hedemora OK50:31+9:4014:26
19Kenneth JanssonSala OK52:35+11:4415:01
20Lars DahlströmVästerbergslagens OL53:21+12:3015:14 Ladda ner rutt i gpx-format
21Lennart JohanssonOK Tor53:37+12:4615:19
22Ragnar ErikssonOK Hedströmmen53:38+12:4715:19
23Lennart LundquistOK Nalle53:48+12:5715:22
24Lars JohanssonOK Tor54:07+13:1615:27
25Maud NilssonHJS-Vansbro OK54:20+13:2915:31
26Östen ErikssonAvesta OK54:34+13:4315:35
27Marie LarssonKöping-Kolsva OK54:40+13:4915:37
28Göran JanzonArboga OK58:38+17:4716:45
29Harry EnbergVästerbergslagens OL58:42+17:5116:46
30Arne KarlssonOK Tor59:04+18:1316:52
31Rune VikmanVästerås SOK1:00:35+19:4417:18
32Bo KarlssonKöping-Kolsva OK1:02:08+21:1717:45
33Per-Arne EkbomArboga OK1:04:18+23:2718:22
34Lars-Erik RaskVästerås SOK1:04:27+23:3618:24
35Göran AnderssonVästerås SOK1:05:47+24:5618:47
36Håkan SöderqvistArboga OK1:06:05+25:1418:52
37Tryggve OttossonKorsnäs IF OK1:10:25+29:3420:07
38Per NybonsVästerås SOK1:10:41+29:5020:11
39Tord AndersenVästerbergslagens OL1:13:35+32:4421:01
40Tord ÅhlgrenArboga OK1:15:49+34:5821:39
41Kerstin SundbergVästerås SOK1:17:03+36:1222:00
42Eva KjellmanVandrarringen1:18:37+37:4622:27
43Rolf SvenssonVästerås SOK1:19:26+38:3522:41
44Bernt ÅströmVästerås SOK1:23:03+42:1223:43
45Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL1:37:20+56:2927:48
46Hans SundgrenVästerås RK1:42:36+1:01:4529:18
47Göran PetterssonVästerås RK1:42:57+1:02:0629:24
Björn ÅhsLeksands OKej godkänd
Peter SvenssonAvesta OKej godkänd
Erik JohanssonAvesta OKej godkänd
Rolf BrömsesDomnarvets GOIFej godkänd
Peter LjungströmVästerås SOKej godkänd
Leif ZettervallVästerås SOKej godkänd
Leif JanssonEskilstuna OLej godkänd
Rolf HedlundEskilstuna OLej godkänd
Ronny RagnarssonMarkbygdens OKutgått
Torsten LundVästerås SOKutgått
Margareta LöfqvistVästerås SOKutgått

Bana C

2 900 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders WelénKöping-Kolsva OK47:3516:24
2Rune SandbergHallstahammars OK49:45+2:1017:09
3Gun JanssonSala OK51:40+4:0517:48
4Ia GranatSurahammars SOK52:09+4:3417:58
5Hans KruskopfKorsnäs IF OK52:14+4:3918:00
5Helén LiljebrandSK Trim/Virsbo52:14+4:3918:00
7Karl-Robert MoqvistOK Tor53:05+5:3018:18
8Ove EkKöping-Kolsva OK54:04+6:2918:38
8Esko RaitaÄrla IF54:04+6:2918:38
10Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK55:53+8:1819:16
11Lena HedmanHallstahammars OK56:03+8:2819:19
12Lars JohanssonSala OK57:06+9:3119:41
13Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo57:19+9:4419:45
14Anders EdlingOK Linné57:32+9:5719:50
15Bo ErikssonKöping-Kolsva OK58:30+10:5520:10
16Christer LiwellÄrla IF58:44+11:0920:15
17Frank LarssonKöping-Kolsva OK1:00:01+12:2620:41
18Östen AnderssonVästerbergslagens OL1:00:56+13:2121:00
19Jan RehdinKöping-Kolsva OK1:01:13+13:3821:06
20Axel OlssonHallstahammars OK1:03:22+15:4721:51
21Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:03:36+16:0121:55
22Kerstin ErikssonKöping-Kolsva OK1:04:50+17:1522:21
23Lars-Erik ThofeltOK Klemmingen1:08:48+21:1323:43
24Björn BelfrageKöping-Kolsva OK1:20:11+32:3627:38
25Lars KjellmanVandrarringen1:25:05+37:3029:20
26Oliwer SillénSala OK1:38:24+50:4933:55
26Malin EkmanSala OK1:38:24+50:4933:55
Johan ErikssonGrangärde OKej godkänd
Jouko TaskinenVästerås SOKej godkänd
Erik LindbergKorsnäs IF OKej godkänd
Alf KårefältOK Torej godkänd
Lennart TägtströmDomnarvets GOIFej godkänd
Kjell MjöbergHallstahammars OKej godkänd
Therese RosendahlÄrla IFej godkänd
Ingemar JonssonHallstahammars OKutgått

Bana D

2 200 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK32:3614:49
2Ann-Sofi SandvikAvesta OK32:59+0:2314:59
3Lena WahssAvesta OK33:39+1:0315:17
4Tage EklundNorbergs OK38:40+6:0417:34
5Berith LarssonNorbergs OK40:56+8:2018:36
6Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL42:46+10:1019:26
7Ulf JohanssonAvesta OK43:03+10:2719:34
8Görel SvedestamEskilstuna OL45:36+13:0020:43
9Nils EmanuelssonVästerbergslagens OL47:39+15:0321:39
10Stig WesterbergOK Tor49:13+16:3722:22
11Ingmar NykvistRembo IK49:27+16:5122:28
12Margareta JohanssonOK Tor50:34+17:5822:59
13Lars-Olof StenströmEskilstuna OL51:07+18:3123:14
14Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo53:17+20:4124:13
15jakob svenssonHallstahammars OK53:42+21:0624:24
16Johnny ErixonFellingsbro GOIF55:09+22:3325:04
17Sten NordgrenArboga OK56:38+24:0225:44
18Inga-Britt MalmGarphyttans IF57:27+24:5126:06
19Elisabeth W-ErikssonAvesta OK59:48+27:1227:10
20Lisbeth EurénAvesta OK1:02:36+30:0028:27
21Stig LundinEskilstuna OL1:04:00+31:2429:05
22Anne Margareth BjörkmanArboga OK1:04:02+31:2629:06
23Yvonne Näsvall HelanderOrnäs IK1:07:13+34:3730:33
24Sven-Ove NybergFagersta OK1:26:13+53:3739:11
Ulla RagnarssonMarkbygdens OKej godkänd
Signar PalmHallstahammars OKej godkänd
Ulf BjörkmanArboga OKutgått
Ulf LindgrenVästerås SOKutgått
Rolf WestbergSK Trim/Virsboutgått
Jacek KoboskoKöping-Kolsva OKutgått
Thorolf OlssonOK Torutgått
Marianne ArnholmEskilstuna OLutgått
Bengt DagermarkÄrla IFutgått

Bana E

1 700 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo30:0517:41
2Inger AndersenSmedjebackens OK39:43+9:3823:21
3Ingrid LundinEskilstuna OL40:22+10:1723:44
4Ulla NykvistRembo IK40:43+10:3823:57
5Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OK43:44+13:3925:43
6Gudrun SmedsSK Trim/Virsbo45:37+15:3226:50
7Catrine LundquistNorbergs OK46:44+16:3927:29
8Göta KåbergKöping-Kolsva OK48:23+18:1828:27
9Lars Olov PetterssonArboga OK50:28+20:2329:41
10Stefan PetterssonArboga OK50:54+20:4929:56
11Birgit HaglundOK Hedströmmen51:37+21:3230:21
12Per Åke PerssonVästerbergslagens OL1:07:57+37:5239:58

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser