Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, stafett, Värmland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: DM, stafett, Värmland
Arrangörsorganisation: IK Vikings OK
Datum: söndag 23 september 2018

D21

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Tyr 11:56:08
1. Stina Granefelt41:33141:331
2. Malin Jonsson34:4811:16:2110
3. Linda Take39:4711:56:0810
2OK Djerf 12:13:11+17:03
1. Frida Johansson45:10245:102
2. Maja Welander38:4321:23:5320
3. Amanda Jansson49:1822:13:1120+17:03
3Kils OK 12:53:41+57:33
1. Linn Lugne1:01:0131:01:013
2. Tove Ordqvist52:1531:53:1630
3. Amanda Mellerdal1:00:2532:53:4130+57:33

H21

6 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Kils OK 12:17:53
1. Viktor Skoog55:36355:363
2. Jan Olm33:5221:29:282-1
3. Lukas Olm48:2512:17:531-1
2OK Tyr 12:20:15+2:22
1. Johan Söderlund52:48152:481
2. Oskar Nyman33:1811:26:0610
3. Sören Kindlund54:0922:20:152+1+2:22
3OK Tyr 22:30:53+13:00
1. Marcus Beckius53:12253:122
2. Fredrik Hane41:4541:34:573+1
3. Anders Holtet-Lindberg55:5642:30:5330+13:00
4OK Tyr 42:37:36+19:43
1. Gustav Perman1:01:4241:01:424
2. Samuel Axelson41:4231:43:2440
3. Mattias Hane54:1232:37:3640+19:43
5OK Älgen 12:57:06+39:13
1. Erik Eriksson1:11:3351:11:335
2. Stefan Eriksson48:5862:00:3150
3. Fredrik Nordström56:3552:57:0650+39:13
6Kils OK 23:29:00+1:11:07
1. Joakim Persson1:25:3761:25:376
2. Erik Kvarnström47:5052:13:2760
3. Martin Kvarnström1:15:3363:29:0060+1:11:07

D16

6 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Tyr 152:31
1. Cornelia Kindlund25:02125:021
1. Elin Boman35:24ej start
2. Nicolina Moberg27:29152:3110
2OK Tyr 258:10+5:39
1. Elsa Albinsson25:30225:302
1. Lison Bourdeau40:15ej start
2. Amanda Alfredsson32:40458:1020+5:39
3Västvärmlands OK 11:00:14+7:43
1. Klara Johansson27:58327:583
2. Mirja Backlund32:1631:00:1430+7:43
4OK Djerf 11:07:01+14:30
1. Ylva Johansson30:49430:494
2. Matilda Holm36:1261:07:0140+14:30
5Kils OK 11:10:34+18:03
1. Klara Nordström35:37535:375
1. Lisa Olmej startej start
2. Rebecka Westlund34:5751:10:3450+18:03
IK Vikings OK 1ej godkänd
1. Kristina Klingnéusej godkändej godkänd
2. Thea Svensson31:202ej godkänd

H16

2 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1IK Vikings OK 11:15:45
1. Elias Larsson34:45134:451
2. Benjamin Larsson41:0021:15:4510
2OK Djerf 11:15:47+0:02
1. Alexander Jansson36:25236:252
1. Arvid Johansson1:01:06ej start
2. Mattias Hansson39:2211:15:4720+0:02

D14

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Tyr 145:04
1. Milla Forkéus21:44221:442
2. Linn Andersson23:20145:041-1
2OK Tyr 245:33+0:29
1. Julia Forsgren21:42121:421
2. Emma Alfredsson23:51245:332+1+0:29
3OK Djerf 147:43+2:39
1. Jonna Lindblad21:51321:513
2. Ellen Pelander25:52347:4330+2:39

H14

4 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Kils OK 148:38
1. William Rebane25:07125:071
1. Isak Holmgård26:28ej start
2. Fredrik Westlund23:31248:3810
2OK Tyr 152:43+4:05
1. Linus Nilsson29:45329:453
2. Arvid Eriksson22:58152:432-1+4:05
3Filipstads OK 158:11+9:33
1. Tim Wigh-Dahlgren29:23229:232
1. David Wigh-Dahlgren29:25ej start
2. Hjalmar WIlhelmsson28:48358:113+1+9:33
4Västvärmlands OK 11:27:29+38:51
1. Lucas Olsson36:11436:114
2. Filip Schutzer51:1841:27:2940+38:51

D12

10 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Kils OK 133:10
1. Ida Häggqvist17:16717:167
1. Alva Inelind17:24ej start
2. Lina Uller15:54133:101-6
2Skattkärrs SOK 233:30+0:20
1. Linnea Johnsson15:21215:212
2. Lea Johannesdal18:09733:3020+0:20
3Skattkärrs SOK 134:46+1:36
1. Edith Bergenfur17:22817:228
2. Felicia Rööhs17:24334:463-5+1:36
4Malungs OK Skogsmårdarna 234:52+1:42
1. Klara Gellerbrandt17:13517:135
1. Natalie Norénej godkändej start
2. Lova Masapärs17:39434:524-1+1:42
4OK Tyr 134:52+1:42
1. Irma Eriksson17:10417:104
1. Amélie Sundquist17:17ej start
2. Linnea Björklund17:42534:5240+1:42
6Malungs OK Skogsmårdarna 134:56+1:46
1. Julia Eriksson16:11316:113
1. Agnes Danils17:38ej start
2. Julia Gellerbrandt18:45834:566+3+1:46
7OK Djerf 135:10+2:00
1. Joline Petri17:25917:259
2. Isabella Holm17:45635:107-2+2:00
8OK Tyr 339:27+6:17
1. Malin Nilsson22:491022:4910
1. Tilda Kindlund26:05ej start
2. Izabella Ljungberg16:38239:278-2+6:17
9OK Tyr 439:48+6:38
1. Annie Stråle17:14617:146
1. Nellie Hedberg17:19ej start
2. Mira Karlström22:34939:489+3+6:38
10OK Tyr 241:58+8:48
1. Wilma Jonsson15:15115:151
2. Sara Storm-Andersson26:431041:5810+9+8:48

H12

11 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Djerf 128:04
1. Linus Bodin-Liliegren12:02112:021
1. Axel Lindbladej startej start
2. Edvard Pelander16:02228:0410
2OK Tyr 428:46+0:42
1. Ivar Wikström12:02112:021
1. Olle Granefelt13:11ej start
2. Danilo Moberg16:44528:462+1+0:42
3OK Tyr 229:21+1:17
1. Gilbert Karlström13:14313:143
1. Johannes Isaksson14:44ej start
2. Oscar Andersson16:07329:2130+1:17
4OK Tyr 329:31+1:27
1. Matteo Moberg13:20513:205
1. Tage Nyman16:10ej start
2. Anton Jonsson16:11429:314-1+1:27
5OK Tyr 132:53+4:49
1. Lowe Ekström13:14313:143
2. Felix Lind19:39832:535+2+4:49
6Skattkärrs SOK 134:01+5:57
1. Ella Nyberg16:11916:119
2. Alfred Nyberg17:50634:016-3+5:57
7Kils OK 134:22+6:18
1. Henry Nordström13:26613:266
1. Evelina Bönström19:27ej start
2. Joel Holmgård20:56934:227+1+6:18
8OK Tyr 534:37+6:33
1. Hugo Ståhl18:381118:3811
1. Gösta Wirén19:29ej start
2. Malte Granefelt15:59134:378-3+6:33
9IK Vikings OK 135:27+7:23
1. Elsa Höglund16:07816:078
2. Emil Höglund19:20735:279+1+7:23
10OK Tyr 740:50+12:46
1. Birger Karlström18:321018:3210
2. Albin Isaksson22:181040:50100+12:46
OK Tyr 6ej godkänd
1. Axel Nordquist13:55713:557
1. William Lundqvist16:24ej start
2. Adam Stråleej godkändej godkänd

D40

4 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Kils OK 11:45:21
1. Anna Nordström32:42132:421
2. Ylva Olm38:4221:11:2410
3. Helen Skoog33:5711:45:2110
2Skattkärrs SOK 11:49:13+3:52
1. Lina Rööhs37:49437:494
2. Ann Hyvönen36:2011:14:092-2
3. Anna-Karin Mattsson35:0421:49:1320+3:52
3Kils OK 21:57:19+11:58
1. Anna Uller35:20235:202
2. Mona Ordqvist39:0131:14:213+1
3. Tina Westlund42:5831:57:1930+11:58
4OK Djerf 12:24:54+39:33
1. Anna Jansson35:29335:293
2. Viktoria Lindberg58:3341:34:024+1
3. Eva Thorsell Hansson50:5242:24:5440+39:33

H40

9 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Tyr 11:44:24
1. Henric Brohede32:59232:592
2. Magnus Albinsson35:5411:08:531-1
3. Lars-Håkan Bengtsson35:3111:44:2410
2Västvärmlands OK 12:02:12+17:48
1. Martin Koppfeldt Fogelberg32:45132:451
2. Jonas Fogelberg39:3821:12:232+1
3. Magnus Jonsson49:4982:02:1220+17:48
3OK Tyr 22:03:43+19:19
1. Magnus Stråle41:44541:445
2. Mathias Björklund43:5751:25:414-1
3. Martin Ljungberg38:0232:03:433-1+19:19
4OK Tyr 32:06:58+22:34
1. Mattias Persson39:35439:354
2. Andreas Moberg44:4661:24:213-1
3. Johan Henricsson42:3742:06:584+1+22:34
5Skattkärrs SOK 12:11:16+26:52
1. Jonas Bergenfur43:16743:167
2. Håkan Blomkvist43:4841:27:046-1
3. Mikael Rööhs44:1252:11:165-1+26:52
6Lustens OK 12:20:59+36:35
1. Jonas Samuelsson46:39846:398
2. Per Andersson48:2581:35:047-1
3. Lars-Ola Westerlund45:5572:20:596-1+36:35
7OK Djerf 12:22:35+38:11
1. Henrik Lindblad42:06642:066
2. Johan Petri54:5191:36:578+2
3. Anders Pelander45:3862:22:357-1+38:11
8OK Tyr 42:31:02+46:38
1. Fredrik Ekström39:15339:153
2. Mikael Lind47:0771:26:225+2
3. Magnus Ståhl1:04:4092:31:028+3+46:38
9Kils OK 12:34:52+50:28
1. Ulf Mellerdal1:15:5291:15:529
2. Jonas Uller43:1431:59:0690
3. Magnus Nordström35:4622:34:5290+50:28

D50

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Tyr 12:17:27
1. Tone Hollowell39:56139:561
2. Marie Alfredsson39:3511:19:3110
3. Ingrid Kensby57:5632:17:2710
2Kristinehamns OK 12:31:56+14:29
1. Anne-Marie Eriksson44:33344:333
2. Britt Gunnarsson56:1321:40:462-1
3. Heléne Svensson51:1022:31:5620+14:29
3Lustens OK 12:42:57+25:30
1. Åsa Sörlin41:33241:332
2. Maria Magnusson1:11:4231:53:153+1
3. Kristina Landfors49:4212:42:5730+25:30

H50

6 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Tyr 11:52:16
1. Rolf Wikström36:22136:221
2. Pär Nyman38:2911:14:5110
3. Colin Mc Intyre37:2511:52:1610
2Kils OK 12:03:51+11:35
1. Lars Holmgård38:15238:152
2. Anders Westlund48:0451:26:193+1
3. Lars Nordström37:3222:03:512-1+11:35
3OK Tyr 22:07:07+14:51
1. Leif Helgman38:22338:223
2. Bengt Johansson41:5721:20:192-1
3. Thomas Hollowell46:4852:07:073+1+14:51
4Lustens OK 12:13:34+21:18
1. Henrik Gynnemo42:55442:554
2. Anders Olsson47:4241:30:3740
3. Pelle Landfors42:5732:13:3440+21:18
5OK Djerf 12:22:35+30:19
1. Björn Svensson52:47652:476
2. Håkan Lindberg45:1631:38:035-1
3. Jan Hansson44:3242:22:3550+30:19
6OK Tyr 32:47:31+55:15
1. Örjan Beckius46:37546:375
2. Mats Kensby57:3861:44:156+1
3. Leif Sandahl1:03:1662:47:3160+55:15

D60

2 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Tyr 11:17:21
1. Lotta Råberg41:59141:591
2. Elisabeth Öström35:2211:17:2110
2OK Tyr 22:07:58+50:37
1. Eva Trangius55:24255:242
2. Karin Creutzer Blomgren1:12:3422:07:5820+50:37

H60

5 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Tyr 158:42
1. Olov Öström33:04133:041
2. Sixten Westlund25:38158:4210
2Västvärmlands OK 21:10:23+11:41
1. Lars Olsson37:29437:294
2. Jan Fogelberg32:5421:10:232-2+11:41
3Kristinehamns OK 11:13:58+15:16
1. Stefan Gunnarsson37:11337:113
2. Ingemar Ziljat36:4731:13:5830+15:16
4Västvärmlands OK 11:16:58+18:16
1. Tord Jansson33:09233:092
2. Bengt Nilsson43:4951:16:584+2+18:16
5Skattkärrs SOK 11:18:01+19:19
1. Bengt Carlsson38:10538:105
2. Bengt Svedjeby39:5141:18:0150+19:19

DH70

2 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Älgen 11:15:32
1. Hans Persson45:54145:541
2. Åke Gustavsson29:3811:15:3210
2Västvärmlands OK 11:42:57+27:25
1. Thorbjörn Nilsson47:25247:252
2. Sven-Arne Nilsson55:3221:42:5720+27:25

ÖM5

4 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Malungs OK Skogsmårdarna 150:04
1. Lars Gunnarsson25:32125:321
2. Jörgen Norén24:32150:0410
2OK Djerf 11:04:36+14:32
1. Emma Liliegren36:41336:413
2. Richard Gjutegrim27:5521:04:362-1+14:32
3OK Tyr 11:15:47+25:43
1. Thomas Boman35:14235:142
2. Agneta Boman40:3331:15:473+1+25:43
4Kristinehamns OK 11:29:02+38:58
1. Gunnel Gillenäs41:29441:294
2. Christer Gillenäs47:3341:29:0240+38:58

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser