Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för NOK Ungdomsseriestafett

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: NOK Ungdomsseriestafett
Arrangörsorganisation: Finspångs SOK
Datum: lördag 16 september 2017

Finspångs SOK

5 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Finspångs SOK 5Ungdom (20)56:57
1. Elmer Waldfelt17:354+0:3617:354+0:36
2. Melker Waldfelt11:493+0:2529:241-3-0:36
3. Edvin Waldfelt27:339+5:0356:57100:00
3Finspångs SOK 1Ungdom (20)58:40+1:43
1. Josefine Nilsson20:4413+3:4520:4412+3:45
1. Johanna Linell23:3419+6:3520:4412+3:45
2. Emma Engström11:342+0:1032:184-8+2:54-0:51
3. Sofie Vind26:227+3:5258:403-1+1:43-1:11
3. Pontus Östemar33:4516+11:1558:403-1+1:43-1:11
4Finspångs SOK 3Ungdom (20)59:03+2:06
1. Ida Ernstsson19:3010+2:3119:309+2:31
2. Johanna Hägg12:274+1:0331:572-7+2:33+0:02
2. Moa Göhl13:166+1:5231:572-7+2:33+0:02
3. Jensine Svensson27:068+4:3659:034+2+2:06-0:27
5Finspångs SOK 4Ungdom (20)59:18+2:21
1. Maja Harrysson17:343+0:3517:343+0:35
1. Linda Svensson21:0515+4:0617:343+0:35
2. Malin Göhl16:4924+5:2534:239+6+4:59+4:24
2. Emil Oscarsson16:5925+5:3534:239+6+4:59+4:24
3. Alice Johansson24:555+2:2559:185-4+2:21-2:38
Finspångs SOK 2Ungdom (20)ej godkänd
1. Rikard Hellgren16:59116:591
2. Emil Östemarej godkändej godkänd
2. Ella Johansson16:0523+4:41ej godkänd
2. Albin Oscarsson18:3127+7:07ej godkänd
3. Evelin Gummesson24:494+2:19ej godkänd

Matteus SI

2 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
18Matteus SI 1Ungdom (20)1:28:34+31:37
1. Ted Johnsson19:087+2:0919:087+2:09
2. Jakob Fjellnerej godkändej godkänd
2. Nils Johnsson15:0415+3:4034:1270+4:48+2:39
3. Linn Johnsson54:2224+31:521:28:3418+31:37
19Matteus SI 2Ungdom (20)1:45:27+48:30
1. Tobias Fjellner36:5329+19:5436:5320+19:54
1. Mio Norin36:3628+19:3736:3620+19:37
2. Malte Andersson15:3217+4:0852:0819-1+22:44+2:50
2. Mille Norin19:1229+7:4852:0819-1+22:44+3:07
2. Alva Viklund15:4221+4:1852:0819-1+22:44+2:50
3. John Kinnander53:2023+30:501:45:27190+48:30+25:46
3. Gustav Wallman53:1922+30:491:45:27190+48:30+25:46

NAIS Orienteringsklubb

3 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
12NAIS Orienteringsklubb 3Ungdom (20)1:12:18+15:21
1. Alice Classon30:2624+13:2730:2619+13:27
1. Emma Lindgren30:2023+13:2130:2019+13:21
2. Ylva Vengelin15:4020+4:1643:3016-3+14:06+0:39
2. Nora Petersson13:105+1:4643:3016-3+14:06+0:45
3. Ida Waernqvist28:4811+6:181:12:1812-4+15:21+1:15
13NAIS Orienteringsklubb 1Ungdom (20)1:13:09+16:12
1. Gustav Granström22:1416+5:1522:1413+5:15
2. Axel Jarl14:0811+2:4436:2212-1+6:58+1:43
2. Kajsa Träff14:2212+2:5836:2212-1+6:58+1:43
3. Ture Bergqvist36:4717+14:171:13:0913+1+16:12+9:14
15NAIS Orienteringsklubb 2Ungdom (20)1:16:20+19:23
1. Tilda Träff25:1821+8:1925:1817+8:19
2. Tilde Tingström21:0532+9:4146:22170+16:58+8:39
2. Tuva Andersson21:0431+9:4046:22170+16:58+8:39
3. Mattis Granström29:5812+7:281:16:2015-2+19:23+2:25

OK Denseln

3 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
8OK Denseln 3Ungdom (20)1:03:02+6:05
1. Hugo Braam20:2312+3:2420:2311+3:24
2. Lovisa Sjöwall14:0210+2:3834:2510-1+5:01+1:37
2. Linn Borg14:3013+3:0634:2510-1+5:01+1:37
3. Elias Waldemarson46:4221+24:121:03:028-2+6:05+1:04
3. Wilmer Kempe28:3710+6:071:03:028-2+6:05+1:04
9OK Denseln 2Ungdom (20)1:03:22+6:25
1. Elias Sjöwall19:108+2:1119:108+2:11
2. Rasmus Samuelsson13:379+2:1332:476-2+3:23+1:12
2. Otto Brantvall22:2934+11:0532:476-2+3:23+1:12
2. Emmy Kempe22:2633+11:0232:476-2+3:23+1:12
3. Vilgot Kempe30:3513+8:051:03:229+3+6:25+3:02
10OK Denseln 1Ungdom (20)1:04:31+7:34
1. Emmy Borg22:1416+5:1522:1413+5:15
2. Hilda Brantvall18:4828+7:2441:0215+2+11:38+6:23
2. Alexander Crispin19:1330+7:4941:0215+2+11:38+6:23
2. Alma Brantvall24:5635+13:3241:0215+2+11:38+6:23
3. Hugo Persson23:292+0:591:04:3110-5+7:34-4:04

OK Kolmården

3 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
6OK Kolmården 2Ungdom (20)1:00:49+3:52
1. Aron Enström19:5811+2:5919:5810+2:59
2. Moa Pilvinge18:2126+6:5738:1913+3+8:55+5:56
3. Sverre Röjgård22:3011:00:496-7+3:52
16OK Kolmården 1Ungdom (20)1:17:30+20:33
1. Yrsa Röjgård17:042+0:0517:042+0:05
2. Oskar Söderström15:3718+4:1332:415+3+3:17+3:12
3. Alva Kappling44:4920+22:191:17:3016+11+20:33+17:16
17OK Kolmården 3Ungdom (20)1:21:25+24:28
1. Carl-Henrik Wass24:2520+7:2624:2516+7:26
2. Oscar Bergholtz24:5836+13:3449:2318+2+19:59+12:33
3. Carl Hedegård32:0214+9:321:21:2517-1+24:28+4:29

Skogspojkarnas OK

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
2Skogspojkarnas OK 1Ungdom (20)57:52+0:55
1. Francesco Savani22:5418+5:5522:5415+5:55
1. Gustav Hellgren20:5014+3:5120:5013+3:51
2. Hampus Fahlstedt11:24132:143-12+2:50
2. Wilma Fahlstedt14:4714+3:2332:143-10+2:50-1:01
3. Hanna Kromnér25:386+3:0857:522-1+0:55-1:55
3. Sofie Ettling39:0019+16:3057:522-1+0:55-1:55
Skogspojkarnas OK 2Ungdom (20)ej start
1. N.N. ej startej start
2. N.N. ej startej start
3. N.N. ej startej start

Tjalve IF Norrköping

3 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
7Tjalve IF Norrköping 3Ungdom (20)1:02:50+5:53
1. Vincent Dahm25:2322+8:2425:2318+8:24
1. Melker Karlsson30:3325+13:3425:2318+8:24
2. Tilda Malmström13:166+1:5238:3914-4+9:15+0:51
2. Nora Dernerud Hedvall13:188+1:5438:3914-4+9:15+0:51
3. Valter Fredriksson24:113+1:411:02:507-7+5:53-3:22
11Tjalve IF Norrköping 2Ungdom (20)1:07:11+10:14
1. Klara Zimmerman18:566+1:5718:566+1:57
1. Robin Wilhelmsson31:4527+14:4618:566+1:57
1. Edvin Fredriksson19:108+2:1118:566+1:57
2. Adam Lundby15:3819+4:1434:3411+5+5:10+3:13
3. Assar Johansson32:3715+10:071:07:11110+10:14+5:04
14Tjalve IF Norrköping 1Ungdom (20)1:13:15+16:18
1. Stella Rosengren18:525+1:5318:525+1:53
1. Smilla Reuterås30:3426+13:3518:525+1:53
2. Kevin Lundby15:2916+4:0534:218+3+4:57+3:04
2. Rasmus Wilhelmson16:0122+4:3734:218+3+4:57+3:04
3. Hugo Josefsson38:5418+16:241:13:1514+6+16:18+11:21
Tjalve IF Norrköping 4Ungdom (20)ej start
1. N.N. ej startej start
2. N.N. ej startej start
3. N.N. ej startej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser