Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för World Biathlon Orienteering Championships Relay

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: World Biathlon Orienteering Championships Relay
Arrangörsorganisation: Njurunda OK
Datum: söndag 20 augusti 2017

M20

7 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Sweden 11:32:28
1. Johan Hagströmmer44:422+0:0844:422+0:08
2. Lukas Olm47:4611:32:281-1
2Sweden 21:36:00+3:32
1. Olof Skoglund44:34144:341
2. Anton Berneving51:262+3:401:36:002+1+3:32+3:32
3Sweden 31:54:07+21:39
1. Thorsten Svensson51:093+6:3551:093+6:35
2. Simon Jansson Järpling1:02:586+15:121:54:0730+21:39+15:04
4Finland 12:08:13+35:45
1. Rafaela von Frenckell1:07:125+22:381:07:125+22:38
2. Waldemar von Frenckell1:01:014+13:152:08:134-1+35:45+13:07
5Germany 12:12:19+39:51
1. Tim Frederik Dalheimer1:03:544+19:201:03:544+19:20
2. Marie Herrnhold1:08:257+20:392:12:195+1+39:51+20:31
6Sweden 42:27:33+55:05
1. Felix Abrahamsson1:26:216+41:471:26:216+41:47
2. Linus Olsson1:01:125+13:262:27:3360+55:05+13:18
7Germany 23:16:45+1:44:17
1. Bjarne Wolf2:17:007+1:32:262:17:007+1:32:26
2. Niklas Braatz59:453+11:593:16:4570+1:44:17+11:51

M21

9 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Finland 12:27:05
1. Antti Iivari48:33148:331
2. Daniel Forsell52:532+0:441:41:26100:00
3. Mikko Hölsö45:3912:27:0510
2Sweden 12:33:05+6:00
1. Karl Walheim50:192+1:4650:192+1:46
2. Robbin Kantarp52:0911:42:2820+1:02
3. Johan Eklöv50:373+4:582:33:0520+6:00+4:58
3Sweden 22:40:04+12:59
1. Gustav Hindér51:064+2:3351:064+2:33
2. Mikael Pihel59:386+7:291:50:443-1+9:18+6:45
3. Martin Jansson49:202+3:412:40:0430+12:59+3:41
4Sweden 32:48:37+21:32
1. Anders Boström50:323+1:5950:323+1:59
2. Robert Pettersson1:01:287+9:191:52:004+1+10:34+8:35
3. Björn Karlsson56:374+10:582:48:3740+21:32+10:58
5Sweden (Not WC)2:53:19+26:14
1. Henrik Jonsson51:395+3:0651:395+3:06
2. Jan Olm1:01:388+9:291:53:1750+11:51+8:45
3. Lars Saar Jakobsson1:00:025+14:232:53:1950+26:14+14:23
6Finland 33:05:55+38:50
1. Tapio Perä1:04:446+16:111:04:446+16:11
2. Markus Salo57:374+5:282:02:2160+20:55+4:44
3. Petja Pöyhönen1:03:347+17:553:05:5560+38:50+17:55
7Denmark 13:10:37+43:32
1. Andreas Mikkelsen-Jensen1:09:207+20:471:09:207+20:47
2. Jeppe Andersen59:275+7:182:08:4770+27:21+6:34
3. Jonas Falck Weber1:01:506+16:113:10:3770+43:32+16:11
8Denmark 23:48:20+1:21:15
1. Christian Møller1:10:538+22:201:10:538+22:20
2. Allan Reiche Andersen1:20:2110+28:122:31:1480+49:48+27:28
3. Jes Mose Jensen1:17:068+31:273:48:2080+1:21:15+31:27
Germany 1ej godkänd
1. Sebastian Fleiß1:17:559+29:221:17:559+29:22
2. Karsten Blume1:17:479+25:382:35:4290+54:16+24:54
3. Tobias Schwartzej godkändej godkänd
Finland 2ej start
1. Joona Huiladiskvalificeraddiskvalificerad
2. Eeli Viholainen55:133+3:04diskvalificerad
3. Risto Haikonenej startej start

W21

12 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Sweden 11:37:36
1. Lisa Andersson50:154+2:1550:154+2:15
2. Karin Stenback47:2111:37:361-3
2Finland 11:40:46+3:10
1. Nella Keskinen48:383+0:3848:383+0:38
2. Caroline Sandelin52:084+4:471:40:462-1+3:10+2:32
3Finland 31:46:03+8:27
1. Henna-Riikka Haikonen48:162+0:1648:162+0:16
2. Maija Keränen57:477+10:261:46:033+1+8:27+8:11
4Finland 41:46:26+8:50
1. Johanna Von Frenckell51:516+3:5151:516+3:51
2. Sanna Koskela54:355+7:141:46:264-2+8:50+4:59
5Finland 21:46:57+9:21
1. Meri Maijala55:318+7:3155:318+7:31
2. Eevamari Rauhamäki51:262+4:051:46:575-3+9:21+1:50
6Sweden 21:47:04+9:28
1. Carina Svensson50:185+2:1850:185+2:18
2. Frida Wallström56:466+9:251:47:046+1+9:28+7:10
7Sweden 31:49:22+11:46
1. Annika Björk57:3011+9:3057:3011+9:30
2. Julia Davidsson51:523+4:311:49:227-4+11:46+2:16
8Denmark 11:51:23+13:47
1. Astrid Hadberg53:167+5:1653:167+5:16
2. Nina Najbjerg58:078+10:461:51:238+1+13:47+8:31
9Sweden 51:56:30+18:54
1. Terese Eklöv56:3410+8:3456:3410+8:34
2. Desiré Rex59:569+12:351:56:309-1+18:54+10:20
10Sweden 42:03:40+26:04
1. Sara Johansson1:02:4912+14:491:02:4912+14:49
2. Emma Andersson Kantarp1:00:5110+13:302:03:4010-2+26:04+11:15
11Czech 12:33:34+55:58
1. Jana Benešová56:119+8:1156:119+8:11
2. Katerina Jenícková1:37:2312+50:022:33:3411+2+55:58+47:47
12Sweden (Not WC)2:34:57+57:21
1. Sara Holmdell1:16:4113+28:411:16:4113+28:41
2. Stina Backlund1:18:1611+30:552:34:5712-1+57:21+28:40
Finland 5ej start
1. Annukka Siltakorpi48:00148:001
2. Satu Kauppinenej startej start

M70

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Finland 11:42:16
1. Tommy Haglund49:14149:141
2. Dan Snåre53:0211:42:1610
2Denmark 12:23:56+41:40
1. Nicolai Wind1:00:232+11:091:00:232+11:09
2. Christen Laursen1:23:332+30:312:23:5620+41:40+30:31
3Czech 13:26:30+1:44:14
1. Milan Novotný1:34:123+44:581:34:123+44:58
2. Jirí Jenícek1:52:183+59:163:26:3030+1:44:14+59:16

W70

1 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Finland 12:16:51
1. Tuula Hyytiäinen1:13:4411:13:441
2. Susan Humppi1:03:0712:16:5110
Finland 2ej start
1. Ulrika Haajanendiskvalificeraddiskvalificerad
2. Sofie von Frenckellej startej start

M95

14 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Finland 41:31:03
1. Pasi Saastamoinen49:082+1:2749:082+1:27
2. Rauno Hakala41:5511:31:031-1
2Sweden 21:38:41+7:38
1. Niklas Cedstedt47:41147:411
2. Christer Arksand51:003+9:051:38:412+1+7:38+7:38
3Sweden 11:41:57+10:54
1. Magnus Abrahamsson49:393+1:5849:393+1:58
2. Per-Åke Bladh52:185+10:231:41:5730+10:54+8:56
4Finland 11:42:09+11:06
1. Esa Savolainen50:014+2:2050:014+2:20
2. Leif Haajanen52:084+10:131:42:0940+11:06+8:46
5Sweden 41:47:52+16:49
1. Roger Djupsjö1:00:459+13:041:00:459+13:04
2. Bertil Eronn47:072+5:121:47:525-4+16:49+3:45
6Finland 21:58:41+27:38
1. Pasi Koistinen57:167+9:3557:167+9:35
2. Joni Tenhunen1:01:256+19:301:58:416-1+27:38+18:03
7Finland 32:00:16+29:13
1. Jussi Borgenstöm53:156+5:3453:156+5:34
2. Ossi Autio1:07:018+25:062:00:167+1+29:13+23:39
8Denmark 32:02:31+31:28
1. Christian Saxe59:388+11:5759:388+11:57
2. Jørgen Pedersen1:02:537+20:582:02:3180+31:28+19:31
9Sweden 32:16:13+45:10
1. Hans Mandahl1:03:0710+15:261:03:0710+15:26
2. Per Andén1:13:0610+31:112:16:139-1+45:10+29:44
10Germany 12:30:05+59:02
1. Matthias Dalheimer1:18:4811+31:071:18:4811+31:07
2. Frank Braatz1:11:179+29:222:30:0510-1+59:02+27:55
11Denmark 12:38:56+1:07:53
1. Peter Dyhr Jensen1:21:4412+34:031:21:4412+34:03
2. Carsten Helligsø1:17:1211+35:172:38:5611-1+1:07:53+33:50
12Denmark 22:53:26+1:22:23
1. Lennart Bo Kristiansen1:33:0313+45:221:33:0313+45:22
2. Mogens Hald1:20:2312+38:282:53:2612-1+1:22:23+37:01
Finland 5diskvalificerad
1. Ilpo Toikkanen50:535+3:1250:535+3:12
2. Esa Kangasmäkidiskvalificeraddiskvalificerad
Denmark 4ej godkänd
1. Steen Oxfeldtej godkändej godkänd
2. Mandus Andresenej godkändej godkänd

W95

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Sweden 11:40:46
1. Anette Arksand54:282+1:3154:282+1:31
2. Mia Eronn46:1811:40:461-1
2Finland 21:52:18+11:32
1. Sointu Hyttinen52:57152:571
2. Ulla Soininen59:212+13:031:52:182+1+11:32+11:32
Finland 1diskvalificerad
1. Tarja Klemetti1:06:363+13:391:06:363+13:39
2. Päivi Savolainendiskvalificeraddiskvalificerad

M120

8 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Sweden 31:24:14
1. Anders Malmberg39:312+0:0839:312+0:08
2. Bengt Jonasson44:432+2:211:24:141-1-0:08
2Denmark 21:27:02+2:48
1. Varny Vestergaard44:403+5:1744:403+5:17
2. Jess Rasmussen42:2211:27:022-1+2:48
3Sweden 11:32:56+8:42
1. Björn Borg47:405+8:1747:405+8:17
2. Hans Wickbom45:163+2:541:32:563-2+8:42+0:25
4Sweden 21:39:52+15:38
1. Yngve Nilsson47:224+7:5947:224+7:59
2. Urban Larsson52:305+10:081:39:5240+15:38+7:39
5Finland 22:01:26+37:12
1. Antti Multala1:09:238+30:001:09:238+30:00
2. Antti Niittymäki52:034+9:412:01:265-3+37:12+7:12
6Denmark 12:03:53+39:39
1. Lars-Ole Kopp1:07:137+27:501:07:137+27:50
2. Niels Erik Kofoed56:406+14:182:03:536-1+39:39+11:49
7Germany 12:26:43+1:02:29
1. Jürgen Schwanitz1:06:306+27:071:06:306+27:07
2. Bernd Wollenberg1:20:137+37:512:26:437+1+1:02:29+35:22
Finland 1ej godkänd
1. Wilhelm von Frenckell39:23139:231
2. Henning Nynäsej godkändej godkänd

Mix

5 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Sweden 11:37:06
1. Arne Jansson49:08149:081
2. Emilie Larsson47:583+1:161:37:06100:00
2Denmark/Belgium 11:46:39+9:33
1. Ronja Fell59:572+10:4959:572+10:49
2. Claus Lyngby46:4211:46:3920+9:33
3Sweden 22:16:27+39:21
1. Elin Djupsjö1:29:364+40:281:29:364+40:28
2. Marcus Dolk46:512+0:092:16:273-1+39:21-1:07
4Denmark 12:26:08+49:02
1. Ole Christiansen1:17:413+28:331:17:413+28:33
2. Mona Rasmussen1:08:274+21:452:26:084+1+49:02+20:29
Czech 1ej godkänd
1. Erika Pribylováej godkändej godkänd
2. Luboš Pribylej godkändej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser