Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för World Biathlon Orienteering Championships Sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: World Biathlon Orienteering Championships Sprint
Arrangörsorganisation: Njurunda OK
Datum: lördag 19 augusti 2017

M21

3 100 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Antti IivariFinland25:468:18
2Mikko HölsöFinland25:53+0:078:20
3Karl WalheimSweden26:04+0:188:24
4Robbin KantarpSweden26:14+0:288:27
5Henrik JonssonSweden27:08+1:228:45
6Johan EklövSweden27:24+1:388:50
7Martin JanssonSweden28:06+2:209:03
8Joona HuilaFinland28:18+2:329:07
9Mikael PihelSweden28:28+2:429:10
10Eeli ViholainenFinland28:57+3:119:20
11Björn KarlssonSweden29:22+3:369:28
12Gustav HindérSweden29:42+3:569:34
13Daniel ForsellFinland30:03+4:179:41
14Risto HaikonenFinland30:26+4:409:49
15Anders BoströmSweden30:48+5:029:56
16Petja PöyhönenFinland31:03+5:1710:00
17Jonas Falck WeberDenmark31:11+5:2510:03
18Robert PetterssonSweden31:55+6:0910:17
19Andreas DavidssonSweden32:30+6:4410:29
20Jan OlmSweden32:42+6:5610:32
21Tapio PeräFinland33:04+7:1810:40
22Lars Saar JakobssonSweden33:08+7:2210:41
23Markus SaloFinland33:33+7:4710:49
24Sebastian FleißGermany34:06+8:2011:00
25Jeppe AndersenDenmark34:21+8:3511:04
26Andreas Mikkelsen-JensenDenmark37:25+11:3912:04
27Karsten BlumeGermany38:21+12:3512:22
28Tobias SchwartzGermany49:23+23:3715:55
29Jukka ViitanenFinland51:26+25:4016:35
30Allan Reiche AndersenDenmark56:13+30:2718:08
Ulrik StaugaardDenmarkej start
Erik MagnussonSwedenej start
Jan MöllerDenmarkej start
Matti VainionpääFinlandej start
Thomas JensenDenmarkej start
Hans Kresten LarsenDenmarkej start

W21

2 530 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nella KeskinenFinland27:5911:03
2Lisa AnderssonSweden28:32+0:3311:16
3Caroline SandelinFinland29:40+1:4111:43
4Frida WallströmSweden29:43+1:4411:44
5Carina SvenssonSweden30:07+2:0811:54
6Karin StenbackSweden30:14+2:1511:56
7Meri MaijalaFinland30:37+2:3812:06
8Eevamari RauhamäkiFinland31:15+3:1612:21
9Annika BjörkSweden31:22+3:2312:23
10Emma Andersson KantarpSweden31:45+3:4612:32
11Julia DavidssonSweden31:50+3:5112:34
12Astrid HadbergDenmark32:22+4:2312:47
13Henna-Riikka HaikonenFinland32:53+4:5412:59
14Sara JohanssonSweden33:09+5:1013:06
15Desiré RexSweden35:32+7:3314:02
16Nina NajbjergDenmark36:04+8:0514:15
17Maija KeränenFinland36:35+8:3614:27
18Ellinor FranssonSweden36:36+8:3714:27
19Emelie LarssonSweden38:23+10:2415:10
20Sanna KoskelaFinland39:41+11:4215:41
21Sara HolmdellSweden39:59+12:0015:48
22Terese EklövSweden40:05+12:0615:50
23Jana BenesovaCzech Republic40:41+12:4216:04
24Helen HanstockGreat Britain40:57+12:5816:11
25Stina BacklundSweden41:27+13:2816:23
26Johanna Von FrenckellFinland45:25+17:2617:57
27Ronja FellBelgium48:14+20:1519:03
28Katerina JenickovaCzech Republic1:35:48+1:07:4937:51
Annukka SiltakorpiFinlandutgått
Terese HerlinSwedenej start
Anne EdsenDenmarkej start
Jenni KeränenFinlandej start

M16

2 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas BraatzGermany29:5814:59
2Bjarne WolfGermany33:53+3:5516:56
3Filip LiljekvistFinland39:17+9:1919:38

W16

2 000 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Stepanka KronikovaCzech Republicej start
Fredrika NordquistSwedenej start

M20

2 530 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lukas OlmSweden23:119:09
2Johan HagströmerSweden23:36+0:259:19
3Olof SkoglundSweden28:17+5:0611:10
4Anton BernevingSweden30:05+6:5411:53
5Thorsten SvenssonSweden32:07+8:5612:41
6Simon JärplingSweden32:12+9:0112:43
7Severi HölsöFinland33:25+10:1413:12
8Christian MøllerDenmark33:52+10:4113:23
9Linus OlssonSweden35:22+12:1113:58
10Felix AbrahamssonSweden35:34+12:2314:03
11Tim Frederik DalheimerGermany36:39+13:2814:29
12Lucas LiljekvistFinland38:27+15:1615:11
13Waldemar Von FrenckellFinland42:16+19:0516:42
14Ilari HauhiaFinland42:27+19:1616:46
15Marcus DolkSweden43:59+20:4817:23

W20

2 410 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henriikka HölsöFinland33:1013:45
2Satu KauppinenFinland35:56+2:4614:54
3Rafaela Von FrenckellFinland44:15+11:0518:21
4Elin DjupsjöSweden50:51+17:4121:05
5Marie HerrnholdGermany54:13+21:0322:29
Vacant - -utom tävlan

M40

2 410 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bertil EronnSweden24:4510:16
2Milan NovotnyCzech Republic29:11+4:2612:06
3Nicolai WindDenmark29:40+4:5512:18
4Peter Dyhr JensenDenmark52:10+27:2521:38
Dan SnåreFinlandej godkänd
Vacant - -utom tävlan

W40

2 170 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna QuayleSweden30:5214:13
2Tuula HyytiäinenFinland33:03+2:1115:13
3Susan HumppiFinland38:17+7:2517:38
Jana KronikovaCzech Republicej start

M45

2 410 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pasi SaastamoinenFinland28:0711:40
2Joni TenhunenFinland30:04+1:5712:28
3Niklas CedstedtSweden35:15+7:0814:37
4Tommy HaglundFinland38:57+10:5016:09
5Matthias DalheimerGermany42:13+14:0617:31
6Jiri JenicekCzech Republic55:45+27:3823:07
7Staffan LiljekvistFinland1:05:07+37:0027:01
Dmitri PopovGermanyej start

W45

2 170 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mia EronnSweden37:2017:12
2Tarja KlemettiFinland38:51+1:3117:54
3Eija HauhiaFinland39:17+1:5718:06

M50

2 170 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus AbrahamssonSweden26:0312:00
2Rauno HakalaFinland27:22+1:1912:36
3Leif HaajanenFinland27:23+1:2012:37
4Esa SavolainenFinland27:44+1:4112:46
5Claus LyngbyDenmark28:36+2:3313:10
6Arne JanssonSweden28:56+2:5313:20
7Pasi KoistinenFinland29:15+3:1213:28
8Teemu HauhiaFinland29:51+3:4813:45
9Jussi BorgenstömFinland30:13+4:1013:55
10Christen LaursenDenmark30:35+4:3214:05
11Christer ArksandSweden30:42+4:3914:08
12Jes Mose JensenDenmark30:55+4:5214:14
13Hans MandahlSweden33:59+7:5615:39
14Christian SaxeDenmark37:45+11:4217:23
15Per AndénSweden39:57+13:5418:24
16Lubos PribylCzech Republic48:51+22:4822:30
Claes OlssonSwedenej godkänd
Lennart Bo KristiansenDenmarkej godkänd

W50

2 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anette ArksandSweden35:4117:50
2Päivi SavolainenFinland39:13+3:3219:36
3Erika PribylovaCzech Republic43:40+7:5921:50
Sofie Von FrenckellFinlandutgått

M55

2 170 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per MagnussonSweden28:1513:01
2Wilhelm Von FrenckellFinland30:34+2:1914:05
3Frank BraatzGermany30:44+2:2914:09
4Jess RasmussenDenmark33:38+5:2315:29
5Jørgen PedersenDenmark35:12+6:5716:13
6Ossi AutioFinland35:13+6:5816:13
7Per-Åke BladSweden35:16+7:0116:15
8Roger DjupsjöSweden35:50+7:3516:30
9Carsten HelligsøDenmark38:05+9:5017:32
10Esa KangasmäkiFinland41:44+13:2919:13
11Steen OxfeldtDenmark45:42+17:2721:03
Mandus AndresenDenmarkdiskvalificerad
Antti SoininenFinlandej start
Roland HellbergSwedenej start
Dirk HartmannGermanyej start

W55

2 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mona RasmussenDenmark36:0618:03
2Sointu HyttinenFinland44:59+8:5322:29
3Ulla SoininenFinland48:56+12:5024:28
4Moni BraatzGermany52:27+16:2126:13
Ulrika HaajanenFinlanddiskvalificerad

M60

2 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ilpo ToikkanenFinland27:0813:34
2Urban LarssonSweden29:42+2:3414:51
3Mogens HaldDenmark31:25+4:1715:42
4Hans WickbomSweden32:20+5:1216:10
5Bengt JonassonSweden35:25+8:1717:42
6Björn BorgSweden39:07+11:5919:33
7Jürgen SchwanitzGermany39:44+12:3619:52

M65

2 000 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders MalmbergSweden25:3412:47
2Henning NynäsFinland28:26+2:5214:13
3Sven Bergström TrolinSweden31:29+5:5515:44
4Yngve NilssonSweden33:07+7:3316:33
5Varny VestergaardDenmark33:30+7:5616:45
6Lars-Ole KoppDenmark40:03+14:2920:01
7Niels Erik KofoedDenmark40:27+14:5320:13
8Villy Kaae JensenDenmark43:25+17:5121:42
9Bernd WollenbergGermany1:01:39+36:0530:49
Ole ChristiansenDenmarkej godkänd
Vacant - -utom tävlan

M70

1 780 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Antti NiittymäkiFinland32:3818:20
2Antti MultalaFinland41:00+8:2223:02

M Novice

1 970 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1James TurtonGreat Britain31:4516:07

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser