Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Idreveckan Fjäll-O

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Idreveckan Fjäll-O
Arrangörsorganisation: Idrefjällens OK
Datum: söndag 24 juni 2018

D21

8 200 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kajsa RisbyOK Kåre49:486:04
2Olha PanchenkoIFK Mora OK49:49+0:016:04
3Magdalena OlssonStora Tuna OK52:53+3:056:26
4Jessica TullieDomnarvets GOIF52:59+3:116:27
5Lisa RisbyOK Kåre54:02+4:146:35
6Evgeniya RyapolovaIFK Mora OK56:27+6:396:53
7Elin ClassonOK Orinto58:14+8:267:06
8Josefin ErlandssonOK Milan1:02:17+12:297:35
9Fredrika VångellLinköpings OK1:04:50+15:027:54
10Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK1:04:51+15:037:54
11Pia OlssonSkåneslättens OL1:05:31+15:437:59
12Lisa WesterbergOK Milan1:06:57+17:098:09
13Maria Von SchmalenséeAttunda OK1:07:10+17:228:11
14Myrra CarlssonOK Orion1:08:13+18:258:19
15Kristin E KarlssonKexholms SK1:10:03+20:158:32
16Josephine RegnellVäxjö OK1:14:06+24:189:02
17Jenny SandhOK Roxen1:16:09+26:219:17
18Lina NilssonUlricehamns OK1:16:53+27:059:22
19Nina HallorOK Tisaren1:17:55+28:079:30
20Matilda LagerholmTumba-Mälarhöjden OK1:20:04+30:169:45
21Kajsa SpetzUlricehamns OK1:33:53+44:0511:26
Linnéa HolmqvistHagaby GoIF Örebroej godkänd
Cajsa GrapeDalaportens OLej start

H21

12 200 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eskil KinnebergIFK Göteborg Orientering1:03:315:12
2Artem PanchenkoIFK Mora OK1:04:07+0:365:15
2Roman RyapolovIFK Mora OK1:04:07+0:365:15
4Erik AnderssonOK Orion1:06:07+2:365:25
5Daniel AttåsOK Tisaren1:06:35+3:045:27
6Tove AlexanderssonStora Tuna OK1:06:36+3:055:27
7Måns SandgrenOK Orion1:06:42+3:115:28
8Ludwig LjungqvistIK Hakarpspojkarna1:07:18+3:475:30
9Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna1:09:29+5:585:41
10Andreas JonssonOK Orion1:10:03+6:325:44
11Per EklöfOK Milan1:10:27+6:565:46
12Nils Hammaräng GripOK Orion1:12:04+8:335:54
13Hugo LillieströmOK Roxen1:12:17+8:465:55
14Nils SpetzUlricehamns OK1:12:25+8:545:56
15Robbin KantarpÄrla IF1:13:13+9:426:00
16Oskar AndrénOK Tisaren1:13:28+9:576:01
17Jacob ErikssonKFUM Örebro OK1:13:46+10:156:02
18Erik FernlundOK Tisaren1:13:48+10:176:02
19Erik BlomgrenStora Tuna OK1:14:49+11:186:07
20Oscar VångellÄrla IF1:15:09+11:386:09
21Erik SandhOK Roxen1:16:05+12:346:14
22Ola AnderssonOK Orion1:16:07+12:366:14
23Mattias KarlssonMalungs OK Skogsmårdarna1:23:48+20:176:52
24Tomas HallménOK Tisaren1:25:44+22:137:01
25Pontus JanssonKungälvs OK1:26:32+23:017:05
26Jonas LundbergOK Renen1:27:54+24:237:12
27Adam GeorgssonKarlskrona SOK1:31:30+27:597:30
28Emil AlexanderssonStora Tuna OK1:32:11+28:407:33
29Gabriel BengtssonStigmännen Karlshamns OK1:32:15+28:447:33
30Christoffer AndersénVästerås SOK1:33:38+30:077:40
31Johan EdenhamnLänna IF1:35:53+32:227:51
32Lukas OlssonVäsby OK1:38:39+35:088:05
33Joakim OlssonVäsby OK1:42:22+38:518:23
34Johan ErikssonOK Kåre1:45:56+42:258:40
Simon BörjesonRyda SKej godkänd
Gustav HindérOK Tisarenej start
Philip PerssonGöteborg-Majorna OKej start

D21 Kort

5 300 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mirjam DalénSala OK41:437:52
2Vendula SramkovaHemsedal IL54:26+12:4310:16
3Josefine AhlbäckOK Milan54:39+12:5610:18
4Maria RostOK Kåre55:08+13:2510:24
5Linnea ClaesdotterIFK Lidingö SOK55:17+13:3410:25
6Lenka ZatloukalovaTullinge SK58:34+16:5111:03
7Hanna MikkolainenValkeakosken Haka1:41:03+59:2019:03
Elina ArvidssonSäterbygdens OKej godkänd

D20

5 300 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Charlotte SpangenbergTäby OK55:5210:32 Ladda ner rutt i gpx-format

D18

5 300 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda ÖstbergStora Tuna OK40:237:37
2Tindra JernströmAvesta OK52:03+11:409:49
3Sofia JohanssonOK Skärmen53:21+12:5810:03
4Lisa HallménOK Tisaren56:25+16:0210:38
5Tindra HjortFalköpings AIK OK56:38+16:1510:41
6Johanna SärnbrinkOK Tisaren1:07:03+26:4012:39
7Smilla SandströmSkogslöparna1:33:30+53:0717:38

H18

6 800 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Love CarlssonOK Orion49:347:17
2Valter PetterssonOK Tisaren50:14+0:407:23
3Gustav OlssonOK Orion51:06+1:327:30
4Hugo SetthagenOK Tranan53:30+3:567:52
5Jesper JohanssonOK Löftan55:39+6:058:11
6Zeb PalmHJS-Vansbro OK1:00:17+10:438:51
7Aron ÖstangårdGamleby OK1:02:48+13:149:14
Andreas NäslundVästerås SOKej godkänd
Adrian VartiaOK Löftanej start

D17-20 Kort

3 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin JäderbergAttunda OK56:1014:24

D16

4 600 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma LingIK Hakarpspojkarna37:518:13
2Nicolina MobergOK Tyr41:59+4:089:07
3Clara JohanssonOK Skärmen43:50+5:599:31
4Lilian PalmHJS-Vansbro OK52:54+15:0311:30
5Liv ÅkermanÄlvdalens IF OK58:39+20:4812:45
6Emilia KraftIK Uven1:01:24+23:3313:20
7Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL1:03:24+25:3313:46
8Maja SandvikAttunda OK1:06:27+28:3614:26
9Kajsa LjungbergTumba-Mälarhöjden OK1:10:58+33:0715:25
Klara AnderssonDomnarvets GOIFej start

H16

5 700 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias ÖstbergStora Tuna OK36:576:28
2Fredrik JunevikLeksands OK56:11+19:149:51
3Pontus GustafssonOK Linné1:02:05+25:0810:53
4Vilgot WennblomHagaby GoIF Örebro1:08:31+31:3412:01
Eric HallnerOckelbo OKej godkänd
Hugo SjödinOK Tisarenej godkänd

H16 Kort

3 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus BacklundTrollhättans SOK42:5513:50

D14

3 900 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa KaipeOK Kåre28:547:24
2Moa BirkebækStora Tuna OK30:27+1:337:48
3Miia RollerJärfälla OK34:42+5:488:53
4Lisa SwartzOK Orion35:07+6:139:00
5Irma BergDomnarvets GOIF38:31+9:379:52
6Olga RindeskogVästerbergslagens OL39:43+10:4910:11
7Tilde MansénSkarpnäcks OL41:19+12:2510:35
8Hanna ÖstbergStora Tuna OK44:21+15:2711:22
9Alicia BergkvistVästerbergslagens OL45:54+17:0011:46
10Sofie Karlsson HolmerIFK Mora OK56:00+27:0614:21

H14

3 900 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias JohanssonOK Löftan25:556:38
2Edvin LakeSundsvalls OK26:16+0:216:44
3Jon HanssonOK Kåre26:55+1:006:54
4Nils SwartzOK Orion27:05+1:106:56
5Erik NederheimTäby OK27:33+1:387:03
6Alfred HallqvistUlricehamns OK27:34+1:397:04
7Wille SöderqvistOK Kåre27:54+1:597:09
8Victor HanssonOK Löftan28:07+2:127:12
9Simon CorneliussonOK Löftan28:26+2:317:17
10Joel HolmbergUlricehamns OK32:02+6:078:12
11Samuel StokkelandÅlgård Orientering32:17+6:228:16
12Linus SjödénÄlvdalens IF OK33:50+7:558:40
13Alfred SjödinOK Tisaren37:46+11:519:41
14Erik ÅkermanÄlvdalens IF OK40:43+14:4810:26
15Markus LjungqvistKexholms SK41:55+16:0010:44
16Marcus GrunderJärfälla OK48:32+22:3712:26
17Axel TrofastTullinge SK50:41+24:4612:59
18Karl ForsgrenVästerbergslagens OL50:55+25:0013:03
Malte AlbinssonOK Österåkerej godkänd
Jakob OlssonOckelbo OKej start

H14 Kort

3 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas GustafssonOK Linné1:15:3124:21

D12

3 100 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnea JunevikLeksands OK31:3610:11
2Tuva HolmströmOK Ravinen32:30+0:5410:29
3Alice LjungbergTumba-Mälarhöjden OK34:05+2:2910:59
4Ada StokkelandÅlgård Orientering36:56+5:2011:54
5Alva EliassonSundsvalls OK37:39+6:0312:08
6Saga ChristensenSkåneslättens OL44:33+12:5714:22
7Ylva HanssonOK Kåre47:05+15:2915:11
8Judit WennblomHagaby GoIF Örebro49:02+17:2615:49
Hilda TrofastTullinge SKej godkänd

H12

3 100 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Svante SandvikAttunda OK26:148:27
2Hugo EkströmOK Tyr30:45+4:319:55
3Erik PalmVästerås SOK31:59+5:4510:19
4Felix LindOK Tyr32:18+6:0410:25
5André BergkvistVästerbergslagens OL34:55+8:4111:15
6Felix ÖhmanSkogslöparna35:58+9:4411:36
7Albin SvenssonFK Herkules37:11+10:5711:59
8Axel GräfningsGrycksbo IF OK39:15+13:0112:39
9William KraftIK Uven41:41+15:2713:26
10Jacob HolmbergUlricehamns OK41:44+15:3013:27
Filip HanssonOK Löftanej godkänd

D10

1 800 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hilma DalinOK Kåre12:106:45
2Elin PalmVästerås SOK12:44+0:347:04
3Frida HerbstVästerås SOK15:56+3:468:51
4Lovisa PihelOK Tisaren16:55+4:459:23
5Viola HolmströmOK Ravinen17:03+4:539:28
6Selma LöfqvistVästerås SOK17:49+5:399:53
7Greta SandvikAttunda OK18:00+5:5010:00
8Elsa LakeSundsvalls OK18:17+6:0710:09
9Elvira ÅhlundVänersborgs SK19:49+7:3911:00
10Olivia GustafssonTrollhättans SOK20:39+8:2911:28
11Allis SjödinOK Tisaren20:59+8:4911:39
12Signe AlbinssonOK Österåker22:35+10:2512:32
13Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL26:22+14:1214:38

H10

1 800 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilgot ÅhlundVänersborgs SK12:066:43
2Hugo CorneliussonOK Löftan13:32+1:267:31
3Oskar KaipeOK Kåre13:48+1:427:40
4Herman EliassonSundsvalls OK15:30+3:248:36
5Johannes HolmbergUlricehamns OK16:12+4:069:00
6Algot RymanGrycksbo IF OK27:27+15:2115:15

D35

6 300 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika ÖstmanDomnarvets GOIF47:357:33
2Emma KantarpÄrla IF1:02:27+14:529:54
3Erika JanssonRasbo IK1:09:27+21:5211:01
4Annika EmanderStigmännen Karlshamns OK1:16:50+29:1512:11
5Caroline WestbomOK Österåker1:25:13+37:3813:31
6Sofia NydahlOK Motala1:59:57+1:12:2219:02

H35

7 600 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas AxelssonTjällmo-Godegårds OK1:01:108:02
2Pär RymanGrycksbo IF OK1:19:40+18:3010:28
3Stefan HogartKamrat och IF KIF1:36:05+34:5512:38

D40

5 200 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria Rosén ThelinJönköpings OK55:0210:35
2Linda CorneliussonOK Löftan58:01+2:5911:09
3Kristina ÅhlundVänersborgs SK1:04:14+9:1212:21
4Sara TimnerSundsvalls OK1:05:16+10:1412:33
5Ylva FornanderVästerbergslagens OL1:08:37+13:3513:11
6Sofia HjortFalköpings AIK OK1:15:59+20:5714:36
7Kajsa LakeSundsvalls OK1:16:31+21:2914:42
8Gunilla GräfningsGrycksbo IF OK1:31:35+36:3317:36
9Stina BorängSnättringe SK1:31:42+36:4017:38

H40

7 600 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik RosénJönköpings OK47:436:16
2Bengt LeanderssonÄlvdalens IF OK48:32+0:496:23
3Per HolmIFK Mora OK50:08+2:256:35
4Tobias EliassonSundsvalls OK52:52+5:096:57
5Patrik SöderqvistOK Kåre54:46+7:037:12
6Jan HjortFalköpings AIK OK58:25+10:427:41
7John SolbreckLånghundra IF1:03:02+15:198:17
8Bengt HansskeKils OK1:08:18+20:358:59
9Jakob EmanderStigmännen Karlshamns OK1:09:26+21:439:08
10Johan ÅhlundVänersborgs SK1:18:42+30:5910:21
11Mattias LöfqvistVästerås SOK1:19:36+31:5310:28
12Urban SärnbrinkOK Tisaren1:28:27+40:4411:38
Henrik TrofastTullinge SKej godkänd
Sturla StokkelandÅlgård Orienteringej godkänd

D45

4 600 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena Karlsson HolmerIFK Mora OK44:019:34
2Josefine NordströmOK Triangeln46:16+2:1510:03
3Louise GötforsGöteborg-Majorna OK47:24+3:2310:18
4Annika LundströmSundbybergs IK51:24+7:2311:10
5Karin AnderssonOK Tisaren54:59+10:5811:57
6Karolina AnderssonLänna IF57:14+13:1312:26
7Ann RollerJärfälla OK57:31+13:3012:30
8Hillevi EkstrandVästerbergslagens OL59:48+15:4713:00
9Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro1:00:57+16:5613:15
10Johanna HallqvistUlricehamns OK1:01:34+17:3313:23
11Marie-louise PerssonFK Herkules1:03:01+19:0013:41
12Mari KraftIK Uven1:03:22+19:2113:46
13Therese HolmströmOK Ravinen1:05:41+21:4014:16
14Magdalena GrunderJärfälla OK1:06:04+22:0314:21

H45

6 800 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna40:496:00
2Ola JodalGöteborg-Majorna OK42:38+1:496:16
3Lars ÅkermanMalungs OK Skogsmårdarna43:45+2:566:26
4Jonas GustafssonTrollhättans SOK46:28+5:396:50
5Jimmy PetterssonIFK Göteborg Orientering49:07+8:187:13
6Johan PetterssonOK Motala53:01+12:127:47
7Tomas AlbinssonOK Österåker53:46+12:577:54
8Magnus HanssonOK Löftan55:55+15:068:13
9Thomas E ErikssonKexholms SK56:20+15:318:17
10Jonas HolmgrenVästerbergslagens OL56:34+15:458:19
11Per HolmbergUlricehamns OK58:13+17:248:33
12Neil MarstonHemsedal IL58:29+17:408:36
13Mikael SvenssonFK Herkules58:39+17:508:37
14Claes SetthagenOK Tranan1:01:06+20:178:59
15Ola TovenKöping-Kolsva OK1:01:51+21:029:05
16Mikael LindOK Tyr1:02:56+22:079:15
17Kristofer ÖhmanSkogslöparna1:06:48+25:599:49
18Peter GustafssonOK Linné1:07:16+26:279:53
19Andreas GrunderJärfälla OK1:07:38+26:499:56
20Erik BacklundTrollhättans SOK1:10:29+29:4010:21
21Leif LindgrenLinköpings OK1:11:29+30:4010:30
22Magnus BurlingFredrikshofs IF Skid & OK1:14:12+33:2310:54
23Niklas OlssonFagersta OK1:16:27+35:3811:14
24Ulrik MagnussonHalmstad OK1:19:13+38:2411:38
25Börje PerssonOK Ravinen1:25:03+44:1412:30
26Andreas PihlströmOK Landehof1:27:51+47:0212:55
27Mats HainkeSnättringe SK1:31:00+50:1113:22
Johan HanssonOK Löftanej start

D50

4 100 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anette PalmHJS-Vansbro OK31:167:37
2Hana TichovskaSK Praga32:51+1:358:00
3Yvonne SjödénÄlvdalens IF OK34:00+2:448:17
4Inger GuståsLinköpings OK37:42+6:269:11
5Annelie JohanssonOK Skärmen40:14+8:589:48
6Florence BergDomnarvets GOIF40:18+9:029:49
7Maria JunevikLeksands OK41:23+10:0710:05
8Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK41:47+10:3110:11
9Silvia Schneider-SchiessLG Stettlen43:05+11:4910:30
10Lottie LindOK Tyr49:54+18:3812:10
11Ann-Kristin SpetzUlricehamns OK56:31+25:1513:47
12Åsa Marknell DewittLänna IF1:04:56+33:4015:50
Lotta StålVästerbergslagens OLej godkänd

H50

6 300 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pär StålVästerbergslagens OL41:476:37
2Eric RollerJärfälla OK41:59+0:126:39
3Magnus JohanssonOK Löftan42:28+0:416:44
4Ola JernströmAvesta OK44:22+2:357:02
5Torbjörn AnderssonOK Motala50:41+8:548:02
6Robert PalmVästerås SOK51:16+9:298:08
7Mats LjungqvistKexholms SK52:00+10:138:15
8Jan HindérTolered-Utby Ol-klubb53:47+12:008:32
9Ulf JanssonOK Triangeln55:08+13:218:45
10Peter JunevikLeksands OK55:40+13:538:50
11Stefan SchwarzenbergerLG Stettlen56:02+14:158:53
12Anders BergDomnarvets GOIF58:18+16:319:15
13Hans JonssonVäsby OK59:39+17:529:28
14Peter SjödénÄlvdalens IF OK1:01:05+19:189:41
15Ulf K. RaskIFK Mora OK1:02:12+20:259:52
16Oskar NederheimTäby OK1:02:22+20:359:53
17Per GuståsLinköpings OK1:04:37+22:5010:15
18Peter BergkvistVästerbergslagens OL1:04:52+23:0510:17
19Jörgen DalénSala OK1:27:00+45:1313:48
Patrik RosénVäxjö OKej godkänd
Jan LindbergKorsnäs IF OKej start

D55

4 100 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena SwartzOK Orion40:589:59
2Anna GundSkattkärrs SOK44:17+3:1910:48
3Catharina JäderbergAttunda OK45:04+4:0610:59
4Christina BirathStenungsunds OK47:17+6:1911:31
5Ingrid KensbyOK Tyr48:25+7:2711:48
6Ylva GrapeDalaportens OL48:49+7:5111:54
7Mia GustafssonOK Kåre54:14+13:1613:13
8Katarina SundqvistOK Kåre55:23+14:2513:30
9Inger SkantzLänna IF1:01:13+20:1514:55

H55

5 700 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Petter GullikstadRøros IL41:027:11
2Jan HanssonStenungsunds OK47:22+6:208:18
2Martin TichovskySK Praga47:22+6:208:18
4Niclas MobergOK Tyr49:33+8:318:41
5Knut EngenRaumar Orientering52:44+11:429:15
6Thomas NilssonStora Tuna OK55:51+14:499:47
7Thomas ArvidssonSäterbygdens OK56:07+15:059:50
8Mats KensbyOK Tyr1:01:20+20:1810:45
9Bosse WiggeDomnarvets GOIF1:02:31+21:2910:58
10Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF1:03:03+22:0111:03
11Anders LundJärfälla OK1:03:22+22:2011:07
12Tomas HolmbergTumba-Mälarhöjden OK1:09:48+28:4612:14
13Ingemar MånssonRonneby OK1:12:09+31:0712:39
14Björn JäderbergAttunda OK1:21:20+40:1814:16
Klas LindgrenVästerås SOKej start
Frode SjøvoldRøros ILej start

D60

3 700 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kane AnderssonIFK Mora OK37:0510:01
2Mirja MikkolainenValkeakosken Haka39:39+2:3410:42
3Yvonne TovenKöping-Kolsva OK1:11:27+34:2219:18

H60

5 200 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars HarkmanMalungs OK Skogsmårdarna40:447:50
2Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK41:52+1:088:03
3Arne HolmerIFK Mora OK48:10+7:269:15
4Anders LillstrandSödertälje-Nykvarn OF49:35+8:519:32
5Roland NorellSöders-Tyresö49:40+8:569:33
6Tomas VångellLinköpings OK51:22+10:389:52
7Jan-Ola KarlssonOK Njudung53:56+13:1210:22

D65

3 700 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL51:0413:48
2Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK53:42+2:3814:30
3Lena HedmanHallstahammars OK59:32+8:2816:05
4Lisbeth DamsgaardHjärnarps OL1:00:29+9:2516:20
5Mona PetersenOK Motala1:21:52+30:4822:07
Ann-Marie HolmströmGustavsbergs OKej godkänd
Monica SvärdOK Klemmingenej godkänd

H65

4 600 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats AnderssonSelånger SOK41:469:04
2Ulf KjellinOK Hedströmmen48:10+6:2410:28
3Sven LarssonSärna SK53:20+11:3411:35
4Michael FrenzelLOK Berlin55:32+13:4612:04
5Matts BjörkeSöders-Tyresö57:51+16:0512:34
6Per Erik FogelVästerås SOK58:32+16:4612:43
7Jan ÅsbergHäverödals SK59:22+17:3612:54
8Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL1:03:45+21:5913:51
9Göran LarssonSala OK1:03:47+22:0113:51
10Juergen ZiescheLOK Berlin1:17:24+35:3816:49
11Inge HultmanKovlands IF1:18:08+36:2216:59
12Göran SvärdOK Klemmingen1:20:06+38:2017:24
13Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK1:22:56+41:1018:01

D70

3 000 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annie GunnarstorpOK Motala40:2713:29
2Ingrid TengelandIK Gandvik52:10+11:4317:23
3Edla FornanderVästerbergslagens OL57:15+16:4819:05
4Eva Marie GranOK Øst1:00:39+20:1220:13
5Margrit EggliFuersten OK Ettingen1:02:20+21:5320:46
Kerstin JohanssonMarkbygdens OKej godkänd
Kerstin ErnvidUlricehamns OKej godkänd
Ulla LingJönköpings OKej godkänd

H70

4 100 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl-Henry AnderssonOK Orinto34:508:29
2Karl Evert SvenssonIF Hagen37:46+2:569:12
3Achim BaderLOK Berlin43:00+8:1010:29
4Bo-Göran GunnarssonRydboholms SK44:54+10:0410:57
5Ronald Mc GrailHjärnarps OL46:32+11:4211:20
6Lars PerssonOK Kompassen47:19+12:2911:32
7Ingemar LindblomOK Orinto47:40+12:5011:37
8Roland EggliFuersten OK Ettingen50:10+15:2012:14
9Claus PetersenOK Motala50:58+16:0812:25
10Keller WernerBjörnbär OK52:26+17:3612:47
11Tommy HallménVingåkers OK53:13+18:2312:58
12Per-Erik WåhlbergOK Linné54:53+20:0313:23
13Kent OlaussonOK Orinto55:32+20:4213:32
14Roland NilssonSOK Viljan55:48+20:5813:36
15Lars TuvessonUlricehamns OK1:03:34+28:4415:30
16Håkan NilssonMalmö OK1:07:41+32:5116:30
17Stanley HolmerIFK Mora OK1:09:11+34:2116:52

D75

3 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunborg WestinLeksands OK33:2911:09
2Birgitta JohanssonKristinehamns OK36:16+2:4712:05
3Mariann KjellbergBredareds IF43:30+10:0114:30
4Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK45:33+12:0415:11
5Ulla NilssonSOK Viljan1:22:50+49:2127:36

H75

3 700 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Runo JohanssonKristinehamns OK38:1510:20
2Olle JohanssonIFK Hedemora OK39:17+1:0210:37
3Erland LingJönköpings OK48:25+10:1013:05
4Ivan ErnvidUlricehamns OK48:28+10:1313:05
5Johnny BrandtHällefors OK48:30+10:1513:06
6Sverre JonssonOK Ravinen48:49+10:3413:11
7Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarna51:23+13:0813:53
8John VallinOK Hedströmmen53:52+15:3714:33
9Kurt FredrixonOK Skogshjortarna54:10+15:5514:38
10Amund HerrebrødenOK Øst54:17+16:0214:40
11Uno BergOK Motala55:15+17:0014:55
12Hans L AnderssonVästerbergslagens OL1:37:28+59:1326:20
Sven Gustav DahlbergIK Jarl Rättvikej godkänd

H80

3 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Holger PerssonOK Eken1:10:4223:34

U1

1 800 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig AxenborgGöteborg-Majorna OK23:5313:16
2Isak Jodal GötforsGöteborg-Majorna OK24:01+0:0813:20
3Tilde BirkebaekStora Tuna OK24:06+0:1313:23
4Wilda RydqvistÄlvdalens IF OK25:52+1:5914:22
5Leonid RyapolovIFK Mora OK25:53+2:0014:22
6Svante LindbergGöteborg-Majorna OK29:51+5:5816:35
7Olle RymanGrycksbo IF OK32:47+8:5418:12
8Erik GräfningsGrycksbo IF OK33:08+9:1518:24
9Pontus BergströmVästerbergslagens OL38:50+14:5721:34
10Nils ÖjeboKFUM Örebro OK39:16+15:2321:48
11Lea StokkelandÅlgård Orientering42:06+18:1323:23
12Tea StokkelandÅlgård Orientering42:24+18:3123:33
13Anton LundbergOK Renen1:03:45+39:5235:25

U2

1 900 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lowe EkströmOK Tyr19:5310:27
2Alma CarlssonKFUM Örebro OK20:09+0:1610:36
3Alfred PihelOK Tisaren21:32+1:3911:20
4Oskar PihelOK Tisaren25:01+5:0813:10
5Oskar GustafssonTrollhättans SOK25:56+6:0313:38
6Assar Rosén ThelinJönköpings OK27:04+7:1114:14
7Vera LindbergIFK Göteborg27:43+7:5014:35
8Wilmer AxenborgGöteborg-Majorna OK27:45+7:5214:36
9Jonna Jodal GötforsGöteborg-Majorna OK27:48+7:5514:37
10Jamie RollerJärfälla OK28:05+8:1214:46
11Simon BergströmVästerbergslagens OL29:46+9:5315:40
12Ture CarlssonKFUM Örebro OK29:52+9:5915:43
13Lovisa NederheimTäby OK30:04+10:1115:49
14Nils ForsgrenVästerbergslagens OL37:25+17:3219:41

Öppen motion 1

1 800 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena LöfKFUM Örebro OK17:109:32
2Felix HerbstVästerås SOK19:52+2:4211:02
3Astrid BurlingFredrikshof IF SOK25:06+7:5613:56
4Tor SimonsenOK Øst26:39+9:2914:48
5Erika BurlingFredrikshofs IF Skid & OK26:43+9:3314:50
6Ella Öjebo LöfKFUM Örebro OK26:57+9:4714:58
7Harriet RolénOK Älgen28:09+10:5915:38
8Liv SimonsenOK Øst28:47+11:3715:59
9Unni HerrebrødenOK Øst30:53+13:4317:09
10Julia GustafssonOK Linné42:21+25:1123:31
11Gabriel Fallahi GustafssonLinköpuings OK46:05+28:5525:36

Öppen motion 3

3 100 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle DalinOK Kåre24:227:51
2Christer SandhOK Roxen30:22+6:009:47
3Neo YngströmOK Tisaren32:34+8:1210:30
4Josefin NorellSöders-Tyresö34:16+9:5411:03
5Nils UllbergAvesta OK34:39+10:1711:10
6Tindra YngströmOK Tisaren44:37+20:1514:23
7Ove PetterssonIdrefjällens OK46:30+22:0815:00
8Lena WahssAvesta OK46:59+22:3715:09
9Johanna PerssonSunnansjö IK47:56+23:3415:27
10Emma HerbstVästerås SOK47:58+23:3615:28
11Johanna DalinOK Kåre49:24+25:0215:56
12Linus JernströmAvesta OK51:09+26:4716:30
13Kaspar Fallhai GustafssonLinbköpings OK51:19+26:5716:33
14Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK51:56+27:3416:45
15Martina GabrielssonTrollhättans SOK52:38+28:1616:58
16Elisabeth ErikssonOK Milan54:27+30:0517:33
17Maria ZetterströmGrycksbo IF OK1:06:41+42:1921:30
18Margareta RingRonneby OK1:16:20+51:5824:37
19Susanne AlmqvistSträngnäs-Malmby OL1:17:38+53:1625:02
20Inger LindblomOK Orinto1:52:49+1:28:2736:23
21Siv OlaussonOK Orinto1:52:52+1:28:3036:24
Åsa HanssonTullinge SKej godkänd

Öppen motion 4

5 100 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma EdejernIFK Bergvik42:298:19
2Fredrik MurrayUppsala vasaloppsteam48:39+6:109:32
3Fredrik EkströmOK Tyr52:33+10:0410:18
4Mia DammvikStora Tuna OK52:59+10:3010:23
5Thomas HjertFalköpings AIK OK54:21+11:5210:39
6Malin OlanderVästerbergslagens OL1:01:21+18:5212:01
7Louise RegnellVäxjö OK1:06:08+23:3912:58
8Lena RegnellVäxjö OK1:06:09+23:4012:58
9Marcus HäggblomSäterbygdens OK1:10:20+27:5113:47
10Helena LindbergIFK Göteborg Orientering1:10:56+28:2713:54
11Helena FalkTäby OK1:23:59+41:3016:28
12Erik HanssonOK Kåre1:28:23+45:5417:19
13Charlotta MellegårdVästerbergslagens OL1:37:40+55:1119:09
14Tina LindgrenLinköpings OK1:49:50+1:07:2121:32
Anna NystedtSundsvalls OKej godkänd
Tobias Lundqvist--ej godkänd

Öppen motion 7

3 000 m, 54 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pia BirkebækStora Tuna OK21:177:05
2Erik LindgrenOK Tisaren23:43+2:267:54
3Emma ÖstbergStora Tuna OK24:44+3:278:14
4Evelina GårdsbyTolered-Utby Ol-klubb26:20+5:038:46
5Johan HerbstVästerås SOK27:06+5:499:02
6Peter ErikssonKFUM Örebro OK27:09+5:529:03
7Susanne ErikssonOK Milan27:17+6:009:05
8Stefan LjungbergTumba-Mälarhöjden OK28:28+7:119:29
9Lennart MyrehedVandrarringen28:52+7:359:37
10Felix Sinclair--28:55+7:389:38
11Anders BäckmanTolered-Utby Ol-klubb28:57+7:409:39
12Lena LjungbergTumba-Mälarhöjden OK29:16+7:599:45
13Ove PetterssonÄlvdalens IF OK29:22+8:059:47
14Anders JanssonGrycksbo IF OK30:24+9:0710:08
15Päivi MikkolainenValkeakosken Haka30:36+9:1910:12
16Karin StålAvesta OK31:04+9:4710:21
17Ellinor ErikssonOK Tisaren31:06+9:4910:22
18Ewa EdejernIFK Bergvik32:03+10:4610:41
19Ingrid StengårdFältjägarnas IF32:38+11:2110:52
20Karin E GustafssonHagaby GoIF Örebro33:17+12:0011:05
21Erik ÖjeboKFUM Örebro OK33:30+12:1311:10
22Pia VångellLinköpings OK34:10+12:5311:23
23Niclas KjellmanLidköpings VSK34:47+13:3011:35
24Boel NybergOK Kåre35:26+14:0911:48
25Monika SchiffereleOLV ZUG35:32+14:1511:50
26Jöerg SchifferleOLV ZUG35:47+14:3011:55
27Karin SärnbrinkOK Tisaren36:36+15:1912:12
28Lisa JonassonÄlvdalens IF OK37:57+16:4012:39
29Marie ErikssonLinköpings OK38:56+17:3912:58
30Joakim LundqvistGöteborg-Majorna OK40:57+19:4013:39
31Pia ÖstangårdGamleby OK41:09+19:5213:43
32Frida KjellmanLidköpings VSK41:32+20:1513:50
33Jesper BergDomnarvets GOIF42:08+20:5114:02
34Ulf KinertSkogslöparna42:32+21:1514:10
35Tuva ÖstangårdGamleby OK42:46+21:2914:15
36Tomas SundqvistOK Kåre43:15+21:5814:25
37Bengt HolmIFK Mora OK44:38+23:2114:52
38Ann-Chatrin HolmbergUlricehamns OK47:22+26:0515:47
39Sigrid LarssonSärna SK49:53+28:3616:37
40Leif EdejernIFK Bergvik49:58+28:4116:39
41Anne ErikssonKFUM Örebro OK50:24+29:0716:48
42Olle RingRonneby OK53:46+32:2917:55
43Nova SahlénVästerås SOK54:07+32:5018:02
44Pernilla SahlénVästerås SOK54:16+32:5918:05
45Hans AnderssonIK Gandvik56:18+35:0118:46
46Elisabeth Norsell KarlssonRehns BK58:44+37:2719:34
47Bernt ForsgrenVästerbergslagens OL59:06+37:4919:42
48Nils-Erik BondessonFrosta OK1:03:25+42:0821:08
49Stig-Olof StålAvesta OK1:06:36+45:1922:12
50Axel NiklassonIK Uven1:06:38+45:2122:12
51Lotta LarssonVästerbergslagens OL1:08:04+46:4722:41
Simon GårdsbyTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Marie-Louise KaipeOK Kåreej godkänd
Torgny PalmHJS-Vansbro OKej godkänd

Öppen motion 9

7 400 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders AxenborgGöteborg-Majorna OK46:506:19
2Anders HåkanssonOK Kåre50:52+4:026:52
3Patrik CorneliussonOK Löftan55:07+8:177:26
4Emma BergströmVittjärvs IK55:30+8:407:30
5Johan AlfredssonStora Tuna OK55:50+9:007:32
6Zdenek LiscinskyTullinge SK58:04+11:147:50
7Anna-Karin BondessonFrosta OK1:01:19+14:298:17
8Einar EricssonAttunda OK1:03:23+16:338:33
9Emil ArvidssonSäterbygdens OK1:03:34+16:448:35
10Jonas HjertFalköpings AIK OK1:04:37+17:478:43
11Loke ÖstangårdGamleby OK1:04:52+18:028:45
12Anders SahlénVästerås SOK1:05:11+18:218:48
13Sara JohanssonDomnarvets GOIF1:07:00+20:109:03
14Michael WennblomHagaby GoIF Örebro1:09:05+22:159:20
15Olle WindeliusFrosta OK1:12:19+25:299:46
16Björn KarlssonRehns BK1:12:21+25:319:46
17Mats LagerbladIFK Mora OK1:16:50+30:0010:22
18Jan BergmanOK Kåre1:40:21+53:3113:33
19Nicklas EnlundGamleby OK2:02:22+1:15:3216:32
20Patrik GustafssonSmedjebackens OK2:16:53+1:30:0318:29
Joakim LindstedtDomnarvets GOIFej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser