Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Fjällsprinten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Fjällsprinten
Arrangörsorganisation: Idrefjällens OK
Datum: måndag 25 juni 2012

D21

2 220 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Magdalena Olsson IFK Moras OK 15:10 6:49
2 Frida Sandberg Säterbygdens OK 15:24 +0:14 6:56
3 Sofia Holmgård Kils OK 16:08 +0:58 7:16
4 Marie-Louise Axenborg Göteborg-Majorna OK 17:14 +2:04 7:45
5 Sofie Petersson Helsingborgs SOK 17:16 +2:06 7:46
6 Sanna Skoog Kils OK 17:35 +2:25 7:55
7 Amanda Thellsén OK Roxen 17:39 +2:29 7:57
8 Charlotta Bergqvist Gävle OK 17:48 +2:38 8:01
9 Fredrika Vångell Linköpings OK 18:02 +2:52 8:07
10 Malin Eriksson IFK Moras OK 18:09 +2:59 8:10
11 Maria Bois Leksands OK 18:36 +3:26 8:22
12 Annika Lundström Sundbybergs IK 18:49 +3:39 8:28
13 Minna Ryyppö Helsingin Suunnistajat 19:03 +3:53 8:34
14 Anna-Karin Bondesson Frosta OK 19:24 +4:14 8:44
15 Elin Carlsson IFK Lidingös Skid o OK 19:31 +4:21 8:47
16 Helén Persson Finspångs SOK 19:59 +4:49 9:00
17 Elin Lind Tierps SOK 20:38 +5:28 9:17
18 Charlotte Lindkvist Leksands OK 24:09 +8:59 10:52
19 Hiromi Iwaya Surahammars SOK 28:23 +13:13 12:47
Susanne Eriksson KFUM Örebro OK ej godkänd
Anna Mårsell Stora Tuna OK ej start

H21

2 470 m, 29 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Victor Silvemark Ärla IF 12:36 5:06
2 Nils Spetz Ulricehamns OK 13:12 +0:36 5:20
3 Samuel Andersson IFK Umeå 13:20 +0:44 5:23
4 Per Eklöf KFUM Örebro OK 13:45 +1:09 5:34
5 Anton Hallor OK Tisaren 13:48 +1:12 5:35
6 Marcus Jansson KFUM Örebro OK 13:49 +1:13 5:35
7 Tomas Hallmén OK Tisaren 13:53 +1:17 5:37
8 Daniel Attås OK Tisaren 13:58 +1:22 5:39
9 Anders Axenborg Göteborg-Majorna OK 14:11 +1:35 5:44
10 Love Berzell Attunda OK 14:14 +1:38 5:45
11 Ludvig Eriksson Södertälje-Nykvarn OF 14:34 +1:58 5:53
12 Oskar Andrén OK Tisaren 14:43 +2:07 5:57
13 Oskar Sandberg Säterbygdens OK 14:44 +2:08 5:57
14 Henrik Andersson Bredaryds SOK 15:15 +2:39 6:10
15 Mattias Mårts Stora Tuna OK 15:30 +2:54 6:16
16 Rasmus Grönlund Lunds OK 15:36 +3:00 6:18
17 Rasmus Elmertoft Norbergs OK 15:51 +3:15 6:25
18 Oscar Vångell Ärla IF 16:21 +3:45 6:37
19 Niklas Gustafsson OK Tisaren 16:46 +4:10 6:47
20 Anton Marmelid Helsingborgs SOK 17:01 +4:25 6:53
21 Erik Lindgren KFUM Örebro OK 17:08 +4:32 6:56
22 Simon Hedlund Ärla IF 17:18 +4:42 7:00
23 Måns Sandgren OK Orion 17:38 +5:02 7:08
24 Ulf Bergqvist Gävle OK 18:46 +6:10 7:35
25 Daniel Nilsson Nyköpings OK 18:59 +6:23 7:41
26 Tomas Kobayashi Surahammars SOK 19:37 +7:01 7:56
27 Jacob Westerberg Finspångs SOK 20:02 +7:26 8:06
28 Björn Karlsson Rehns BK 21:28 +8:52 8:41
29 Per Andersson Selånger SOK 27:15 +14:39 11:01
Erik Sköld Linköpings OK ej start
Olof Sandgren OK Orion ej start

D20

2 010 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lina Nilsson OK Tranan 15:07 7:31
2 Stina Berg Helsingborgs SOK 15:58 +0:51 7:56
3 Julia Lauri OK Tisaren 16:49 +1:42 8:21

H20

2 570 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Joakim Eriksson Tierps SOK 22:35 8:47

D18

2 010 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ellinor Eriksson KFUM Örebro OK 18:12 9:03
2 Veronica Lindgren OK Skogshjortarna 18:19 +0:07 9:06
3 Malin Widén Uddevalla OK 20:51 +2:39 10:22
4 Hanna Gustafsson OK Kåre 27:01 +8:49 13:26
5 Kajsa Spetz Ulricehamns OK 35:07 +16:55 17:28
Amanda Elmertoft Norbergs OK ej start

H18

2 270 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Fredrik Peterson Linköpings OK 15:50 6:58
2 Albin Detterfelt Linköpings OK 17:33 +1:43 7:43
3 Erik Skärberg Vänersborgs SK 18:29 +2:39 8:08
4 Oskar Karlsson Norbergs OK 19:28 +3:38 8:34
5 Torgny Palm HJS-Vansbro OK 21:11 +5:21 9:19
6 Martin Vidfelt Lindebygdens OK 23:27 +7:37 10:19
7 Samuel Hedlund Köping-Kolsva OK 25:11 +9:21 11:05
8 William Karlsson Norbergs OK 27:08 +11:18 11:57

D16

1 890 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Andrea Svensson Finspångs SOK 13:02 6:53
2 Sanna Stenholm Kils OK 16:01 +2:59 8:28
3 Lina Fredriksson Korsnäs IF OK 17:14 +4:12 9:07
4 Sara Hamrefors Västerås SOK 19:42 +6:40 10:25
5 Engla Fläck Grycksbo IF OK 20:12 +7:10 10:41
Lovisa Jonsson Norbergs OK ej start

H16

2 270 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Emil Åberg Korsnäs IF OK 16:48 7:24
2 Robin Zschäckel LG Ost 19:21 +2:33 8:31
3 Gabriel Jansson OK Linné 22:40 +5:52 9:59
4 Jacob Eriksson KFUM Örebro OK 25:03 +8:15 11:02
5 Emil Eriksson Tierps SOK 35:36 +18:48 15:40
Oscar Perérs Korsnäs IF OK ej start

D14

1 460 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ronja Jungåker Korsnäs IF OK 10:55 7:28
2 Anna Hallmén OK Tisaren 11:23 +0:28 7:47
3 Tova Olsson Grycksbo IF OK 11:46 +0:51 8:03
4 Klara Ask Markbygdens OK 12:27 +1:32 8:31
5 Tuva Carlsson Wallum Sävedalens AIK 13:28 +2:33 9:13
6 Elsa Holmgård Kils OK 13:32 +2:37 9:16
7 Hanna Mårtensson OK Skogsstjärnan 13:37 +2:42 9:19
8 Ellen Saras Grycksbo IF OK 13:59 +3:04 9:34
9 Jenny Perers Korsnäs IF OK 14:04 +3:09 9:38
10 Mirjam Dalén Sala OK 15:01 +4:06 10:17
11 Carolina Olsson Älvdalens IF OK 15:22 +4:27 10:31
12 Emmy Fredriksson Korsnäs IF OK 16:35 +5:40 11:21
12 Maria Bergström Grycksbo IF OK 16:35 +5:40 11:21
14 Linnea Nilsson Nyköpings OK 17:10 +6:15 11:45
15 Frida Fredriksson Korsnäs IF OK 18:26 +7:31 12:37
16 Emma Åkesson IK Hakarpspojkarna 19:33 +8:38 13:23
Lova Klasér Korsnäs IF OK ej godkänd

H14

1 460 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Viktor Skoog Kils OK 9:33 6:32
2 Isak Åberg Korsnäs IF OK 10:22 +0:49 7:06
3 Jonatan Gustafsson KFUM Örebro OK 10:41 +1:08 7:19
4 Filip Trofast Bredaryds SOK 10:57 +1:24 7:30
5 Anton Olivestam Vimmerby OK 14:32 +4:59 9:57
6 Henrik Hamrefors Västerås SOK 14:42 +5:09 10:04
7 Albin Alsiö Falköpings AIK OK 16:47 +7:14 11:29
8 Byron Palm HJS-Vansbro OK 17:18 +7:45 11:50
9 Marcus Oldin KFUM Örebro OK 20:43 +11:10 14:11
Karl Fredriksson Korsnäs IF OK ej godkänd

D12

1 470 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ella Olsson Grycksbo IF OK 10:51 7:22
2 Tindra Jernström Avesta OK 12:48 +1:57 8:42
3 Katrin Sjödén Älvdalens IF OK 12:53 +2:02 8:45
4 Moa Arlebo KFUM Örebro OK 14:35 +3:44 9:55
5 Lisa Hallmén OK Tisaren 15:01 +4:10 10:12
6 Kajsa Carlsson Wallum Sävedalens AIK 15:41 +4:50 10:40
7 Liza Spelberg Selånger SOK 23:43 +12:52 16:08
Julia Gunnarsson Malungs OK Skogsmårdarna återbud

H12

1 470 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Axel Åkesson Markbygdens OK 12:40 8:37
2 Daniel Brandström OK Skogsstjärnan 14:34 +1:54 9:54
3 Rasmus Täck OK Hammaren 14:49 +2:09 10:04
4 Axel Olsson OK Skogsstjärnan 15:40 +3:00 10:39
5 Pontus Lindgren Västerås SOK 16:21 +3:41 11:07
6 Fredrik Hamrefors Västerås SOK 18:55 +6:15 12:52
7 Thorsten Svensson Finspångs SOK 20:39 +7:59 14:02
8 Peter Åberg Korsnäs IF OK 23:02 +10:22 15:40
9 Mattias Jonasson Älvdalens IF OK 24:45 +12:05 16:50
Zeb Palm HJS-Vansbro OK ej godkänd

D10

1 100 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Nora Holmgård Kils OK 8:39 7:51
2 Lilian Palm HJS-Vansbro OK 8:46 +0:07 7:58
3 Tintin Yngström OK Tisaren 9:58 +1:19 9:03
4 Lovisa Gustafsson KFUM Örebro OK 10:09 +1:30 9:13
5 Ida Arlebo KFUM Örebro OK 14:34 +5:55 13:14

H10

1 100 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johan Mårtensson OK Skogsstjärnan 7:54 7:10
2 Linus Täck OK Hammaren 8:27 +0:33 7:40
3 Vilmer Göthlin KFUM Örebro OK 10:51 +2:57 9:51
4 Linus Jernström Avesta OK 12:12 +4:18 11:05

D35

1 890 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Marie Grönlund Lunds OK 19:54 10:31
2 Kerstin Åberg Korsnäs IF OK 23:35 +3:41 12:28
Anna Fredriksson Korsnäs IF OK ej godkänd

H35

2 270 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Raik Zschäckel LG Ost 15:46 6:56
2 Nils Schmiedeberg LG Ost 16:26 +0:40 7:14
3 Christian Enberg Linköpings OK 18:37 +2:51 8:12
4 Mathias Westin OK Kåre 18:40 +2:54 8:13
5 Robert Jakobsson Tidaholm SOK Sisu 22:33 +6:47 9:56

D40

1 890 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ulrika Saras Grycksbo IF OK 16:08 8:32
2 Ann Roller Järfälla OK 18:27 +2:19 9:45
3 Susanne Lindh Avesta OK 18:37 +2:29 9:51
4 Helena Widegren IF Thor 18:58 +2:50 10:02
5 Gith Thellsén OK Roxen 19:19 +3:11 10:13
6 Jeanette Sigenstam Markbygdens OK 21:10 +5:02 11:11
7 Anna Gustafsson KFUM Örebro OK 22:23 +6:15 11:50
8 Anna Lindgren Västerås SOK 29:03 +12:55 15:22
Louise Rundkvist IK Hakarpspojkarna ej start

H40

1 950 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Björn Mårtensson OK Skogsstjärnan 12:57 6:38
2 Erik Åberg Korsnäs IF OK 14:46 +1:49 7:34
3 David Olsson OK Skogsstjärnan 15:02 +2:05 7:42
4 Magnus Fredriksson Korsnäs IF OK 15:29 +2:32 7:56
5 Mats Gustafsson KFUM Örebro OK 16:00 +3:03 8:12
6 Jan-Ove Wiking Istrums SK 16:20 +3:23 8:22
7 Fredrik Ask Markbygdens OK 16:34 +3:37 8:29
8 Magnus Trofast Bredaryds SOK 17:26 +4:29 8:56
9 Johan Swartz OK Orion 20:42 +7:45 10:36
10 Olle Windelius Frosta OK 28:18 +15:21 14:30

D45

1 820 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Carina Sandberg Säterbygdens OK 14:38 8:02
2 Hana Tichovska SK Praga 15:18 +0:40 8:24
3 Lena Carlsson Sävedalens AIK 15:55 +1:17 8:44
4 Eva Sandström Vänersborgs SK 18:54 +4:16 10:23
5 Lotta Jungåker Korsnäs IF OK 19:15 +4:37 10:34
6 Berit Gummus IFK Moras OK 19:27 +4:49 10:41
7 Annlouise Almqvist IFK Moras OK 21:03 +6:25 11:33
8 Dorothe Spillmann IF Thor 21:28 +6:50 11:47
9 Elisabet Elmertoft Norbergs OK 24:27 +9:49 13:26
10 Ann-Kristin Spetz Ulricehamns OK 29:08 +14:30 16:00
11 Anke Schmiedeberg LG Ost 34:19 +19:41 18:51
12 Annika Eriksson Tierps SOK 34:30 +19:52 18:57 Ladda ner rutt i gpx-format
Åsa Detterfelt Linköpings OK ej godkänd

H45

1 950 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Odd Wallum Sävedalens AIK 12:03 6:10
2 Ola Jernström Avesta OK 13:28 +1:25 6:54
3 Eric Roller Järfälla OK 13:38 +1:35 6:59
4 Kennet Andersson Grycksbo IF OK 15:02 +2:59 7:42
5 Lars Holmgård Kils OK 15:30 +3:27 7:56
6 Johan Ohlström IF Thor 15:40 +3:37 8:02 Ladda ner rutt i gpx-format
7 Per Sandberg Säterbygdens OK 15:44 +3:41 8:04
8 Håkan Träff NAIS Orienteringsklubb 17:34 +5:31 9:00
9 Tomas Vidfelt Lindebygdens OK 17:39 +5:36 9:03
10 Kent Skärberg Vänersborgs SK 17:47 +5:44 9:07
11 Niklas Edvardsson Hästveda OK 18:18 +6:15 9:23
12 Hans Jonsson Väsby OK 18:24 +6:21 9:26
13 Stefan Spetz Ulricehamns OK 18:50 +6:47 9:39
14 Jonny Birgersson Grycksbo IF OK 20:04 +8:01 10:17
15 Jörgen Dalén Sala OK 20:16 +8:13 10:23
16 Peter Eriksson KFUM Örebro OK 20:57 +8:54 10:44
17 Cristian Olivestam Vimmerby OK 21:08 +9:05 10:50
18 Arild Heggeset Freidig 23:43 +11:40 12:09
19 Lars Gunnarsson Malungs OK Skogsmårdarna 23:44 +11:41 12:10
20 Stefan Carlsson Falköpings AIK OK 25:41 +13:38 13:10

D50

1 820 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Britta Sahlin Vänersborgs SK 16:56 9:18
2 Annette Falck-Larsson Vänersborgs SK 17:15 +0:19 9:28
3 Mia Gustafsson OK Kåre 18:13 +1:17 10:00
4 Kane Andersson IFK Moras OK 19:00 +2:04 10:26
5 Pia Gustafsson Linköpings OK 20:31 +3:35 11:16
6 Ylva Grape Andersson IFK Moras OK 20:33 +3:37 11:17
7 Marianne Axelsson Tjällmo-Godegårds OK 22:00 +5:04 12:05
8 Maria Sturesson Anderstorps OK 22:24 +5:28 12:18
9 Lena Sandgren Swartz OK Orion 23:49 +6:53 13:05
10 Gunilla Bergström Grycksbo IF OK 25:27 +8:31 13:59
11 Lotta Lidman Almqvist Västerviks OK 25:30 +8:34 14:00
12 Agneta Olivestam Vimmerby OK 27:44 +10:48 15:14
Sofie Nylander OK Kåre ej godkänd

H50

1 950 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Christer Skoog Kils OK 13:03 6:41
2 Jan Nilsson Andrarums IF 14:48 +1:45 7:35
3 Mats Jönsson Korsnäs IF OK 15:13 +2:10 7:48
4 Arne Nilsson Nyköpings OK 15:27 +2:24 7:55
5 Hans-Peter Olsson Älvdalens IF OK 16:43 +3:40 8:34
6 Christer Eriksson Tierps SOK 17:36 +4:33 9:01
7 Martin Tichovsky SK Praga 17:46 +4:43 9:06
8 Mikael Perérs Korsnäs IF OK 17:47 +4:44 9:07
9 Nils-Olof Larsson Vänersborgs SK 20:56 +7:53 10:44
10 Ulf Hamrefors Västerås SOK 21:45 +8:42 11:09
Bertil Thomas Lerums SOK ej start
Arne Eriksson Tierps SOK ej start
Christer Sturesson Anderstorps OK ej start

D55

1 580 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Catherine Dawson Gafanhori 20:42 13:06
2 Kerstin Sundberg OK Kåre 27:17 +6:35 17:16
3 Kerstin Johansson Markbygdens OK 27:29 +6:47 17:23
4 Eva Andreasson Borås GIF 32:23 +11:41 20:29

H55

2 010 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jan Bergström Grycksbo IF OK 17:55 8:54
2 Thomas Almqvist Västerviks OK 18:03 +0:08 8:58
3 Conny Sahlin Vänersborgs SK 19:42 +1:47 9:48
Jan-Erik Larsson Kils OK återbud

D60

1 140 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lena Hedman Hallstahammars OK 15:38 13:42
2 Berith Pettersson Vänersborgs SK 16:27 +0:49 14:25
3 Eva Marie Gran OK Øst 20:17 +4:39 17:47

H60

1 890 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Roy Dawson Gafanhori 16:34 8:45
2 Ulf Kjellin OK Hedströmmen 17:22 +0:48 9:11
3 Per Erik Fogel OK Kåre 17:35 +1:01 9:18
4 Sven Larsson Särna SK 19:07 +2:33 10:06
5 Göran Larsson Vänersborgs SK 19:44 +3:10 10:26
6 Karl-Erik Andersson IFK Moras OK 20:31 +3:57 10:51
7 Inge Larsson IF Thor 29:17 +12:43 15:29

D65

1 140 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Birgitta Johansson Kristinehamns OK 11:50 10:22
2 Rosa Johansson IK Uven 15:28 +3:38 13:34
3 Ewa Nordlund Länna IF 17:45 +5:55 15:34
4 Birgitta Arlebo KFUM Örebro OK 22:27 +10:37 19:41

H65

1 820 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Leif Nordlund Länna IF 16:02 8:48
2 Runo Johansson Kristinehamns OK 16:08 +0:06 8:51
3 Ingemar Lindblom IFK Göteborg 16:09 +0:07 8:52
4 Lars Tuvesson Ulricehamns OK 17:54 +1:52 9:50
5 Göran Bengtsson Tockarps IK 18:23 +2:21 10:06
6 Bo-Göran Gunnarsson Markbygdens OK 18:53 +2:51 10:22
7 Stig Blidefalk OK Nipan 18:57 +2:55 10:24
8 Lars-Göran Molin Markbygdens OK 19:37 +3:35 10:46
9 Anders Björnberg Frölunda OL 20:28 +4:26 11:14
10 Per-Olof Fernberg IS Skanne 21:09 +5:07 11:37
11 Christer Silfvernagel Härnösands OK 22:50 +6:48 12:32
12 Pär-Erik Johansson Markbygdens OK 23:19 +7:17 12:48
13 Christer Lundin OK Renen 24:40 +8:38 13:33

D70

1 140 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lena  Leandersson Älvdalens IF OK 14:58 13:07
2 Britt Ericson Hammarby IF OF 21:05 +6:07 18:29
Solveig Dillman Hammarby IF OF ej godkänd

H70

1 580 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Sven Leandersson Älvdalens IF OK 18:22 11:37
2 Svein Bakken Stigsökarna 19:11 +0:49 12:08
3 Rolf Jakobsson Alfta-Ösa OK 19:14 +0:52 12:10
4 Kurt Fredrixon OK Skogshjortarna 19:29 +1:07 12:19
5 Johnny Brandt Hällefors OK 19:55 +1:33 12:36
6 Karl-Axel Johansson IK Uven 20:21 +1:59 12:52
7 Sven Gustav Dahlberg Storviks IF 21:51 +3:29 13:49
8 Amund Herrebröden OK Øst 23:08 +4:46 14:38
9 Torsten Westman OK Nolaskogsarna 23:37 +5:15 14:56
Gunnar Tiselius OK Kåre ej godkänd

H75

1 140 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 John Vallin OK Hedströmmen 13:00 11:24
2 Bo Löwegren Västerås SOK 16:44 +3:44 14:40

H80

920 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Kaj Nilsson Säterbygdens OK 12:05 13:08
2 Lennart Stenberg Stigfinnarna 13:47 +1:42 14:58
3 Lars-Erik Jernström Norbergs OK 19:24 +7:19 21:05

Öppen motion 1

1 100 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Hanna Alsiö Falköpings AIK OK 11:41 10:37
2 Linus Sjödén Älvdalens IF OK 11:48 +0:07 10:43
3 Emilia Gunnarsson Malungs OK Skogsmårdarna 12:32 +0:51 11:23
4 Tyr Persson Finspångs SOK 13:04 +1:23 11:52
5 Johannes Jakobsson Tidaholm SOK Sisu 13:39 +1:58 12:24
6 Miia Roller Järfälla OK 14:26 +2:45 13:07
7 Melvin Fredriksson Korsnäs IF OK 16:31 +4:50 15:00
8 Eskil Fläck Grycksbo IF OK 16:32 +4:51 15:01
9 Viktor Jonhed KFUM Örebro OK 20:49 +9:08 18:55
10 My Westerberg Finspångs SOK 21:31 +9:50 19:33
11 Elvira Götlin KFUM Örebro OK 22:46 +11:05 20:41
12 Vilhelm Bergkvist Gävle OK 23:16 +11:35 21:09

Öppen motion 3

1 460 m, 22 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johan  Olsson Grycksbo IF OK 11:18 7:44
2 Emilia  Engström Avesta OK 12:15 +0:57 8:23
3 Robert Larsson IF Thor 12:30 +1:12 8:33
4 Mari Fläck Grycksbo IF OK 14:45 +3:27 10:06
5 Roger Sigvant OK Skogsfalken 15:16 +3:58 10:27
6 Karolina Olsson Grycksbo IF OK 15:38 +4:20 10:42
7 Öivind Eriksen OK Øst 15:44 +4:26 10:46
8 Lisa Jonasson Älvdalens IF OK 16:02 +4:44 10:58
9 Karin Mårtensson OK Skogsstjärnan 16:35 +5:17 11:21
10 Lina Wiessner OK Pan-Kristianstad 17:51 +6:33 12:13
11 Clara Jacobsson Tidaholm SOK Sisu 18:20 +7:02 12:33
12 Samuel Jonasson Älvdalens IF OK 19:06 +7:48 13:04
12 Anette Oldin KFUM Örebro OK 19:06 +7:48 13:04
14 Maja Wallenius OK Skogsstjärnan 19:58 +8:40 13:40
15 Marita Johansson Markbygdens OK 21:50 +10:32 14:57
16 Ossian  Eriksson -- 22:26 +11:08 15:21
17 Elin Jonhed  KFUM Örebro OK 24:23 +13:05 16:42
18 Iris Eriksson -- 25:08 +13:50 17:12
19 Marianne Tysk Leksands OK 26:26 +15:08 18:06
20 Inger Alice Eismark IFK Göteborg 27:20 +16:02 18:43
21 Unni Herrebröden OK Øst 31:29 +20:11 21:33
22 Rosita Blidefalk OK Nipan 43:25 +32:07 29:44

Öppen motion 9

2 010 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Henrik Olofsson Helsingborgs SOK 12:49 6:22
1 Jarkko Ryyppö Rastivarsat 12:49 6:22
3 Neil Marston Nydalens SK 13:04 +0:15 6:30
4 Calle Andersson OK Skogsstjärnan 14:54 +2:05 7:24
5 Sofie Petersson Helsingborgs SOK 14:58 +2:09 7:26
6 Joel Andersson IK Gandvik 15:04 +2:15 7:29
7 Jonas Brånalt Frölunda OL 17:08 +4:19 8:31
8 Maria Cutova OK Pan-Kristianstad 17:39 +4:50 8:46
9 Ove Pettersson Älvdalens IF OK 18:48 +5:59 9:21
10 Per Forsberg OK Pan-Kristianstad 20:51 +8:02 10:22
11 Vendula Sramkova Nydalens SK 23:09 +10:20 11:31
12 Ritva Kärkkäinen Avesta OK 23:30 +10:41 11:41
13 Gullan Andersson Strängnäs-Malmby OL 25:20 +12:31 12:36
14 Torbjörn Andrén OK Tisaren 25:24 +12:35 12:38
15 Christer Sturesson Anderstorps OK 26:38 +13:49 13:15
16 Ingrid Tengeland IK Gandvik 29:53 +17:04 14:52
17 Ingemar Widén KFUM Örebro OK 32:15 +19:26 16:02
18 Hans Andersson IK Gandvik 33:55 +21:06 16:52
19 Frank Danielsson Kinnaströms SK 37:56 +25:07 18:52
Hanna Andrén OK Tisaren ej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser