Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, natt, Uppland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, natt, Uppland
Arrangörsorganisation: Rånäs OK
Datum: fredag 24 augusti 2018

D21

8 070 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria SjölanderOK Rodhen1:06:008:10
2Rebecka LindbergOK Roslagen1:07:06+1:068:18
3Emma Pihl SkoogOK Linné2:02:16+56:1615:09
Jenny WegmüllerOK Rodhenej start

H21

11 900 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats TroengOK Linné1:18:306:35
2Tommy LindbergOK Roslagen1:28:37+10:077:26
3Simon AnderssonOK Rodhen1:29:53+11:237:33
4Erik ÅhlinLånghundra IF1:30:10+11:407:34
5Fredrik WigertzLånghundra IF1:36:21+17:518:05
6Mattias OlofssonOK Enen1:37:23+18:538:11
7Olof ErikssonOK Linné1:38:07+19:378:14
8Gustaf GranathOK Linné1:41:16+22:468:30
9Petter LindbergOK Linné1:44:39+26:098:47
10Alexander ForsAttunda OK1:46:54+28:248:58
11Henrik ÅbergIF Thor2:18:48+1:00:1811:39
Jefta LangerakJärfälla OKej godkänd
Anton SundgrenLånghundra IFej godkänd
Anders LagerwallOK Linnéej start

H20

8 070 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle GrywenzOK Linné57:207:06
2Emil GrehnOK Rodhen1:02:36+5:167:45
3Alexander AlnessLånghundra IF1:37:21+40:0112:03
Adam LiljaOK Enenej godkänd

D18

4 520 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malva SteenOK Enen45:1210:00
2Lovisa WigertzLånghundra IF57:44+12:3212:46
3Alva LindellIF Thor58:51+13:3913:01

H18

7 170 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonathan UllerKils OK56:247:51
2Melker ForsbergKFUM Örebro OK58:05+1:418:06
3Axel BergströmOK Rodhen58:32+2:088:09
4Victor BylundIF Thor59:47+3:238:20
5Emil JonsellIF Thor1:00:46+4:228:28
6Gustav BjörklundIFK Mora OK1:05:38+9:149:09
7Axel Leijon ThorellLånghundra IF1:07:29+11:059:24
8Karl BrahmLånghundra IF1:31:41+35:1712:47
Erik HannrupIF Thorej start

D16

4 110 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba LindellIF Thor33:508:13
2Emilia BergströmOK Rodhen36:10+2:208:47
3Lovisa HambäckLånghundra IF39:07+5:179:31
4Agnes WeissLånghundra IF49:10+15:2011:57
5Hanna JonsellIF Thor57:26+23:3613:58
6Malin SvenssonRånäs OK1:07:24+33:3416:23
7Linn RistoOK Linné1:20:13+46:2319:31

H16

4 520 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Aron HellgrenIF Thor40:008:50
2David MelinOK Rodhen46:27+6:2710:16
3Emil BoströmOK Linné48:40+8:4010:46
4Pelle NilssonOK Linné50:46+10:4611:13
5Arvid BylundIF Thor58:26+18:2612:55
6Albin WarvelinLånghundra IF1:16:33+36:3316:56

D14

3 270 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna RoosOK Linné29:279:00
2Moa LundinOK Linné35:35+6:0810:52
3Klara HartOK Linné44:53+15:2613:43
4Frida MelinOK Rodhen59:26+29:5918:10
5Isabell UnerudLånghundra IF1:08:04+38:3720:48
Alva OláRånäs OKej godkänd
Isabelle StåhlbrandtRasbo IKutgått
Fannie SjölanderOK Rodhenej start

H14

3 270 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin NilssonLånghundra IF23:217:08
2Axel GidlundOK Linné27:01+3:408:15
3Love BylundIF Thor28:45+5:248:47
4Elias WesterberghRasbo IK29:03+5:428:53
5Jacob HenrikssonRånäs OK32:16+8:559:52
6Simon ClaessonOK Rodhen36:39+13:1811:12
7Axel AnderssonIF Thor42:40+19:1913:02
8Aron BromanLänna IF48:25+25:0414:48

H12

2 790 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Valle LarssonIF Thor19:577:09
2Emil ÅbergOK Linné20:32+0:357:21
3Felix JohnssonOK Linné24:18+4:218:42
4Gustav LindbergOK Roslagen26:27+6:309:28
5Alfons WesterberghRasbo IK26:42+6:459:34
6Anton ÅbergOK Linné27:33+7:369:52
7Theo RistoOK Linné30:01+10:0410:45
8Gustav SvenssonRånäs OK30:04+10:0710:46
Viktor FischerOK Linnéej start

D40

5 340 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jessica SöllvanderOK Rodhen1:07:1312:35
2Helene NilssonOK Linné1:11:01+3:4813:17
3Yvonne GrehnOK Rodhen1:11:26+4:1313:22
4Åsa KruysIF Thor1:38:56+31:4318:31
Ida WesselLänna IFej godkänd

H40

8 070 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats EdengrenVallentuna-Össeby OL1:10:048:40
2Pål JanssonOK Roslagen1:18:04+8:009:40
3Anders TvärånaOK Linné1:18:52+8:489:46
4Johan AnderssonOK Linné1:19:17+9:139:49
5Emil AnderssonLänna IF1:21:57+11:5310:09
6Mats ÅbergOK Linné1:23:35+13:3110:21
7Henrik WåhlströmIF Thor1:24:37+14:3310:29
8Jonas SellingLänna IF1:34:43+24:3911:44
9Torbjörn GillsparrOK Österåker1:41:11+31:0712:32
10Mats WarvelinLånghundra IF1:43:26+33:2212:49
Dan HörnellOK Linnéej godkänd

H45

7 170 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas EklundOK Rodhen53:187:26
2Fredrik LindellIF Thor58:41+5:238:11
3Anders BoströmOK Linné59:41+6:238:19
4Ulf BergströmOK Rodhen1:00:40+7:228:27
5Jesper HedbergIF Thor1:01:38+8:208:35
6John SolbreckLånghundra IF1:02:09+8:518:40
7Niklas CedstedtVallentuna-Össeby OL1:08:04+14:469:29
8Jonas StåhlbrandtRasbo IK1:09:09+15:519:38
9Johan WesterberghRasbo IK1:09:10+15:529:38
10Andreas KrafftLänna IF1:09:53+16:359:44
11Jonas AnderssonIF Thor1:11:25+18:079:57
12Bo SegermanIF Thor1:12:14+18:5610:04
Daniel OlmIF Thorej start
Jörgen HellgrenIF Thorej start

D50

4 520 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Camilla AdlertegOK Enen50:0111:03
2Hillevi ErikssonOK Linné57:44+7:4312:46
3Maria HartOK Linné1:05:36+15:3514:30
4Lena GrandinOK Linné1:18:33+28:3217:22
Anette ArksandVallentuna-Össeby OLej start

H50

7 170 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus GilleOK Roslagen59:538:21
2Ola HultinOK Roslagen1:01:37+1:448:35
3Jonas GidingVallentuna-Össeby OL1:06:36+6:439:17
4Mats JonsellIF Thor1:10:06+10:139:46
5Daniel UnnerudLånghundra IF1:10:45+10:529:52
6Per EdlundSigtuna OK1:11:38+11:459:59
7Lars OlssonOK Linné1:13:09+13:1610:12
8Kenneth HermanssonSigtuna OK1:14:37+14:4410:24
9Peter LindbergOK Roslagen1:18:21+18:2810:55
10Staffan BromanOK Roslagen1:18:24+18:3110:56
11Kjell RistoOK Linné1:26:28+26:3512:03
12Anders BerkelundVäsby OK1:35:00+35:0713:14
13Stefan NordströmSigtuna OK1:35:34+35:4113:19
14Peter HambäckLånghundra IF1:40:12+40:1913:58
15Patrik SteenOK Enen1:45:32+45:3914:43
Conny ForsbergLånghundra IFej godkänd
Rob HartOK Linnéej godkänd
Christer ArksandVallentuna-Össeby OLej start
Ola TorstenssonVästerås SOKej start

D55

3 760 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika ArdellOK Rodhen44:3211:50
2Karina LangerakJärfälla OK51:46+7:1413:46
3Cathrine JohanssonTierps SOK53:43+9:1114:17
4Karin JanssonOK Rodhen56:35+12:0315:02

H55

5 340 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas JanssonOK Roslagen53:229:59
2Anders SöderbärgOK Roslagen59:40+6:1811:10
3Sven WigertzLånghundra IF1:06:38+13:1612:28
4Mats ThelinIF Thor1:08:14+14:5212:46
5Erik AnderssonOK Österåker1:10:12+16:5013:08
6Per BrahmLånghundra IF1:32:43+39:2117:21
Jan NylundOK Linnéej godkänd

H60

5 340 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats LundmanOK Roslagen1:08:4712:52
2Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK1:09:15+0:2812:58
3Lars LandströmLånghundra IF1:13:33+4:4613:46
4Peter BrunnbergVallentuna-Össeby OL1:22:23+13:3615:25
5Börje ÅbergOK Roslagen1:26:10+17:2316:08
6Reinhold LenneboIF Thor1:41:43+32:5619:02
Lars HagrotTäby OKej start

H65

3 760 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl-Arne MalmbergVallentuna-Össeby OL58:3315:34
2Kjell JanssonLånghundra IF1:05:42+7:0917:28
3Peter SundgrenVallentuna-Össeby OL1:09:34+11:0118:30
Christer AndénSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Tommy HöglundLånghundra IFej godkänd
Lars-Erik HermanssonOK Linnéej godkänd
Björn LindgrenOK Österåkerej start

D70

3 410 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL1:10:3720:42
2Marianne SellgrenSigtuna OK1:24:32+13:5524:47
Elke WilkeTierps SOKutgått

H70

3 760 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif NordlundLänna IF46:3812:24
2Torsten PetterssonLånghundra IF49:40+3:0213:12
3Per-Erik WåhlbergOK Linné54:36+7:5814:31
4Leif ErikssonHeby AIF56:59+10:2115:09
5Ingvar SvenssonBjursås OK58:34+11:5615:34
6Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden59:18+12:4015:46
7Bengt FribergJärfälla OK1:02:23+15:4516:35
8Tomas ÅhgrenLånghundra IF1:03:23+16:4516:51 Ladda ner rutt i gpx-format
Sven PihlEnköpings AIFej godkänd
Jan BojlingSolna OKej start

H75

3 410 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thord RådbergOK Roslagen49:5414:38
2Henrik BergmanOK Linné1:04:06+14:1218:47
3Kurt BoströmOK Linné1:18:08+28:1422:54
4Sivert SöderbärgOK Roslagen1:22:36+32:4224:13
5Arne YngströmHagaby GoIF Örebro1:29:27+39:3326:13
Rolf AnderssonRimbo SOKej godkänd
Stig JaremalmVallentuna-Össeby OLej godkänd

Öppen motion 3

2 130 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin GustafssonOK Gränsen31:5514:59
2Tina NäslundOK Roslagen33:59+2:0415:57
3Ove NäslundOK Roslagen34:03+2:0815:59
4Ingela AlnessLånghundra IF39:44+7:4918:39
5Aija SadurskisCentrum OK1:06:21+34:2631:09
Harald EklöfOK Linnéej godkänd
Fredrik JohanssonOK Linnéej godkänd

Öppen motion 5

3 730 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas LundinOK Linné1:04:0317:10
2Lars GustafssonOK Gränsen1:04:22+0:1917:15
Nayara GillsparrOK Österåkerutgått
Markus NordénLånghundra IFutgått

Öppen motion 7

3 950 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan BrandbergLånghundra IF47:0211:54
2Fanny CedstedtLånghundra IF59:27+12:2515:03
3Kevin SjölanderOK Rodhen59:29+12:2715:03
4Sara JonassonCentrum OK1:04:20+17:1816:17
5Ida Pihl SkogOK Linné1:05:22+18:2016:32
6Malin KollbergOK Enen1:05:25+18:2316:33
7Lars PetterssonOK Linné1:16:54+29:5219:28
8Per WesterlundSkogsluffarnas OK1:24:51+37:4921:28
Christer RognellVallentuna-Össeby OLej godkänd
Fredrik NilssonLånghundra IFej start

Öppen motion 9

8 890 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid UmegårdLånghundra IF1:22:359:17
2Anders LindkvistBromma-Vällingby SOK2:13:49+51:1415:03

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser