Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för VR:s HöstveteranOL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: VR:s HöstveteranOL
Arrangörsorganisation: Vandrarringen
Datum: torsdag 14 september 2017

Bana A

4 500 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thom SandvikAvesta OK46:4810:24
2Martina WelénKöping-Kolsva OK49:01+2:1310:53
3Björn-Ove PetterssonAttunda OK49:05+2:1710:54
4Malin WelénKöping-Kolsva OK51:52+5:0411:31
5Joakim ThornellSurahammars SOK53:35+6:4711:54
6Johan KällmanNorbergs OK56:55+10:0712:38
7Jan-Eric HellgrenNorbergs OK58:16+11:2812:56
8Alf LindbergKöping-Kolsva OK58:28+11:4012:59
9Sven-Olov WiklundArboga OK1:01:05+14:1713:34
10Michael WickströmArboga OK1:01:49+15:0113:44
11Leif MathisenEskilstuna OL1:02:35+15:4713:54
12Henrik OlssonHallstahammars OK1:02:52+16:0413:58
13Kurt Håkan AnderssonOK Tor1:06:23+19:3514:45
14Stig LandstorpOK Tor1:09:25+22:3715:25
15Leif WadmanKöping-Kolsva OK1:12:58+26:1016:12
16Åkr GranstamOK Tor1:22:13+35:2518:16
17Bengt HanssonSäterbygdens OK1:40:49+54:0122:24
Kuno ÖsterlundVästerås SOKej godkänd
Peder WickströmArboga OKej godkänd

Bana B

3 600 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf PerssonVBOR38:2210:39
2Hans AurellGävle OK40:51+2:2911:20
3Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL44:00+5:3812:13
4Olle JohanssonIFK Hedemora OK47:27+9:0513:10
5Roland BergSäterbygdens OK47:28+9:0613:11
6Per-Arne EkbomArboga OK49:06+10:4413:38
7Christer SundströmSala OK50:16+11:5413:57
8Nils-Erik ErikssonSala OK50:40+12:1814:04
9Esko RaitaÄrla IF51:23+13:0114:16
10Lars JohanssonOK Tor51:28+13:0614:17
11Jan JohanssonIFK Hedemora OK51:32+13:1014:18
12Per-Erik CarleniusKatrineholms OK52:37+14:1514:36
13Lennart JohanssonOK Tor53:43+15:2114:55
14Kenneth JanssonSala OK53:51+15:2914:57
15Anders RymanArboga OK54:34+16:1215:09
16Sören JohanssonSala OK56:01+17:3915:33
17Olle ArmanNyköpings OK57:15+18:5315:54
17Peter SvenssonAvesta OK57:15+18:5315:54
19Torsten LundVästerås SOK59:48+21:2616:36
20Bo LenanderVästerås SOK1:02:12+23:5017:16
21Anders EdlingOK Linné1:02:18+23:5617:18
22Hans GustavssonNyköpings OK1:05:39+27:1718:14
23Leif ZettervallVästerås SOK1:10:41+32:1919:38
24Lennart ErikssonOK Enen1:15:22+37:0020:56
25Rune VikmanVästerås SOK1:15:46+37:2421:02
26Lena HedmanHallstahammars OK1:18:14+39:5221:43
27Ronny LindqvistVästerås SOK1:21:28+43:0622:37
28Göran JanzonArboga OK1:24:41+46:1923:31
29Tord ÅhlgrenArboga OK1:30:01+51:3925:00
30Hans SundgrenVästerås RK1:43:29+1:05:0728:44
31Rolf SvenssonVästerås SOK1:58:27+1:20:0532:54
32Göran PetterssonVästerås RK2:00:22+1:22:0033:26
Kenneth LöfqvistVästerås SOKej godkänd
Peter LjungströmVästerås SOKej godkänd
Britt Linea ErikssonSala OKej godkänd
Håkan SöderkvistArboga OKutgått

Bana C

3 000 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran LarssonSala OK35:4011:53
2Stig ThorssonSödertälje-Nykvarn OF43:51+8:1114:37
3Ove JohanssonSträngnäs-Malmby OL46:07+10:2715:22
4Lars-Olof Johansson SimsSala OK49:08+13:2816:22
5Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK49:31+13:5116:30
6Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF51:23+15:4317:07
7Leif JanssonEskilstuna OL52:50+17:1017:36
8Leif ThorssonOK Grip55:40+20:0018:33
9Anders WelénKöping-Kolsva OK55:43+20:0318:34
10Kjell MjöbergHallstahammars OK56:47+21:0718:55
11Annika NorströmHallstahammars OK56:49+21:0918:56
12Åke ErikssonOK Grip56:55+21:1518:58
13Margareta LöfqvistVästerås SOK56:58+21:1818:59
14Christer LiwellÄrla IF59:08+23:2819:42
15Ann-Marie JohanssonSträngnäs-Malmby OL59:59+24:1919:59
16Berit GustavssonSödertälje IF1:03:04+27:2421:01
17Mikael HogréusOK Tor1:03:06+27:2621:02
18Mats ErikssonSala OK1:03:55+28:1521:18
19Sixten WesterlundSödertälje IF1:04:13+28:3321:24
20Karl-Robert MoqvistOK Tor1:05:04+29:2421:41
21Anders MillingerVästerås SOK1:07:08+31:2822:22
22Jouko TaskinenVästerås SOK1:07:11+31:3122:23
23Gun MillingerVästerås SOK1:07:37+31:5722:32
24Stig GustavssonSödertälje IF1:07:56+32:1622:38
25Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF1:09:47+34:0723:15
26Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo1:09:54+34:1423:18
27Kjell LindbergVSOK1:12:09+36:2924:03
28Bo KarlssonKöping-Kolsva OK1:13:50+38:1024:36
Dolwai HellbergSurahammars SOKej godkänd
Jan AnderssonNorbergs OKej godkänd
Göran WiigHallstahammars OKutgått
Nils HellbergVästerås SK OKutgått

Bana D

2 400 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Sofi SandvikAvesta OK35:0514:37
2Rune SandbergHallstahammars OK42:07+7:0217:32
3Ulf BolinderVästerås SOK44:09+9:0418:23
4Lennart LundhÄrla IF45:32+10:2718:58
5Bengt DagermarkÄrla IF47:08+12:0319:38
6Lars AndreassonOK Tor48:10+13:0520:04
7Monica AndreassonOK Tor51:08+16:0321:18
8Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo53:30+18:2522:17
9Jan Erik SindmarkHallstahammars OK53:39+18:3422:21
10Ulf LindgrenVästerås SOK54:24+19:1922:40
11Lennart KarlénVästerås SOK54:36+19:3122:45
12Kurt ElvénVästerås SOK54:51+19:4622:51
13Gertrud AsplundVästerås SOK59:59+24:5424:59
14Britt-Marie ErikssonOK Grip1:04:19+29:1426:47
15Alf KårefältOK Tor1:04:26+29:2126:50
16Ulf JohanssonAvesta OK1:05:24+30:1927:15
17Alf LundkvistOK Tor1:06:52+31:4727:51
18Barbro MelvingerOK Enen1:08:42+33:3728:37
19Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OK1:09:19+34:1428:52
20Hans PeterssonHallstahammars OK1:12:12+37:0730:05
21Göran KarlssonOK Grip1:13:43+38:3830:42
22Lisbeth EurénAvesta OK1:13:54+38:4930:47
23Leif NilssonVästerås SOK1:15:21+40:1631:23
24Marianne ArnholmEskilstuna OL1:15:59+40:5431:39
25Görel SvedestamEskilstuna OL1:17:21+42:1632:13
26Rolf WestbergSK Trim/Virsbo1:19:03+43:5832:56
27Ida OlssonHallstahammars OK1:19:18+44:1333:02
28Gun SundbergEskilstuna OL1:20:18+45:1333:27
29Rolf JanssonIF Rune1:25:31+50:2635:37
30Berit NylinVästerås SOK1:28:45+53:4036:58
31Stig LundinEskilstuna OL1:31:14+56:0938:00
Lennart ErikssonAvesta OKej godkänd
Lars-Olof LjunggrenArboga OKej godkänd
Altti JärvinenVästerås SOKej godkänd
Signar PalmHallstahammars OKej godkänd
Jan ÅhsNorbergs OKej godkänd
Lennart TägtströmDomnarvets GOIFej godkänd
Sten NordgrenArboga OKutgått
Christina GohdeVästerås SOKutgått
Torgny LundkvistOK Torutgått
Eva HogréusOK Torutgått
Inger LundSala OKutgått

Bana E

1 700 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars GustafssonSträngnäs-Malmby OL38:0322:22
2Bengt JohanssonVästerås SOK42:06+4:0324:45
3Gun JanssonSala OK44:05+6:0225:55
4Gunnar LordArboga OK51:20+13:1730:11 Ladda ner rutt i gpx-format
5Bengt-Olof BlidströmOK Tor59:51+21:4835:12
6Ingrid LundinEskilstuna OL1:06:50+28:4739:18
7Gudrun SmedsSK Trim/Virsbo1:09:08+31:0540:40
8Leif SundNorbergs OK1:20:58+42:5547:37

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser