Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Åkers IF Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Åkers IF Veteran-OL
Arrangörsorganisation: Åkers IF
Datum: torsdag 24 augusti 2017

Klass A

4 700 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin TichovskySK Praga43:599:21
2Hana TichovskaSK Praga46:50+2:519:57
3Hans-Ove ErikssonNyköpings OK47:38+3:3910:08
4Kuno ÖsterlundVästerås SOK48:32+4:3310:19
5Stig LandstorpOK Tor53:13+9:1411:19
6Curt KarlssonNyköpings OK53:58+9:5911:28
7Olle GranathSurahammars SOK56:02+12:0311:55
8Alf LindbergKöping-Kolsva OK56:24+12:2512:00
9Jan JohanssonIF Thor57:53+13:5412:18
10Per Erik FogelVästerås SOK58:52+14:5312:31
11Henrik OlssonHallstahammars OK1:01:37+17:3813:06
12Kurt Håkan AnderssonOK Tor1:03:30+19:3113:30
13Lennart OlssonIK Standard1:06:19+22:2014:06
14Stig PedersonSödertälje IF1:08:14+24:1514:31
15Kjell BlombergIK Standard1:08:53+24:5414:39
16Björn SveréusSödertälje-Nykvarn OF1:10:59+27:0015:06
17Lennart LundquistOK Nalle1:13:05+29:0615:32
18Kerstin FrencknerSödertälje-Nykvarn OF1:16:40+32:4116:18
19Åke GranstamOK Tor1:22:45+38:4617:36
20Kurt ErikssonVandrarringen1:23:47+39:4817:49
Leo JohanssonVandrarringenej godkänd
Christer AndénSödertälje-Nykvarn OFutgått

Klass B

3 700 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin GustafssonSträngnäs-Malmby OL39:5610:47
2Stig Arne BorgÄrla IF40:25+0:2910:55
3Jan LindgrenOK Södertörn41:40+1:4411:15
4Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK43:01+3:0511:37
5Anders GärderudIFK Lidingös Skid o OK43:21+3:2511:42
6Knut-Åke HallebroOK Klemmingen43:32+3:3611:45
7Göran ForsbergNyköpings OK43:43+3:4711:48
8Staffan HolmbergSödertälje-Nykvarn OF44:41+4:4512:04
9Rolf HedlundEskilstuna OL47:39+7:4312:52
10Hans HolgerssonOK Måsen48:29+8:3313:06
11Kjell HolmbergOK Södertörn48:47+8:5113:11
12Georg LarssonFredrikshofs IF Skid & OK49:36+9:4013:24
13Bo KarlssonNyköpings OK49:38+9:4213:24
14Göran SvärdOK Klemmingen50:01+10:0513:31
15Curt ThorénNyköpings OK50:19+10:2313:35
16Jarl Erik PalmKjula IF50:42+10:4613:42
17Hans AnderssonVästerås SOK51:33+11:3713:55
18Olle ArmanNyköpings OK52:17+12:2114:07
19Torsten LundVästerås SOK52:27+12:3114:10
20Göran JanzonArboga OK53:31+13:3514:27
21Ulf SvedestamEskilstuna OL54:09+14:1314:38
22Anna-Karin JohanssonVandrarringen55:07+15:1114:53
23Anders RymanSträngnäs-Malmby OL55:14+15:1814:55
23Jan BrolundSNO55:14+15:1814:55
25Ingemar GustafssonOK Tjärnen55:28+15:3214:59
26Håkan SöderqvistArboga OK56:29+16:3315:15
27Kennet LöfqvistVästerås SOK56:55+16:5915:22
28Hans MalmkvistVästerås SOK59:58+20:0216:12
29Hans GustavssonNyköpings OK1:01:51+21:5516:42
30Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF1:02:16+22:2016:49
31Inge SundströmNyköpings OK1:02:22+22:2616:51
32Rune VikmanVästerås SOK1:03:04+23:0817:02
33Rolf TärnfjordOK Tor1:04:50+24:5417:31
34Lennart JohanssonOK Tor1:05:15+25:1917:38
35Kurt ZanderVästerås SOK1:05:33+25:3717:42
36Lars-Olof LundströmVästerås SOK1:06:21+26:2517:55
37Björn EkholmVästerås SOK1:15:10+35:1420:18
38Erik JohanssonSödertälje-Nykvarn OF1:31:59+52:0324:51
Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Esko RaitaÄrla IFej godkänd
Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Mona ForsbergNyköpings OKutgått

Klass C

3 000 m, 67 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats GärlingStjärnhovs OK 6532:2710:49
2Rune RådeströmSnättringe SK34:45+2:1811:35
3Ulf JerningSödertälje IF35:36+3:0911:52
4Inga JohanssonNyköpings OK36:25+3:5812:08
5Barbro MöllbergArboga OK39:14+6:4713:04
6Monica SvärdOK Klemmingen41:31+9:0413:50
7Roger HolmbergNyköpings OK41:34+9:0713:51
8Leif JanssonEskilstuna OL42:48+10:2114:16
9Anders WelénKöping-Kolsva OK42:52+10:2514:17
10Karl-Robert MoqvistOK Tor43:02+10:3514:20
11Ove JohanssonSträngnäs-Malmby OL43:21+10:5414:27
12Bendy WallinTrosabygdens OK43:27+11:0014:29
13Leif ThorssonOK Grip43:30+11:0314:30
14Inger HellqvistNyköpings OK43:44+11:1714:34
15Siv FrodinKöping-Kolsva OK43:55+11:2814:38
16Lars JohanssonOK Tor43:59+11:3214:39
17Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF44:37+12:1014:52
18Ingegerd LusenskySträngnäs-Malmby OL45:04+12:3715:01
19Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK45:06+12:3915:02
20Kerstin LissEskilstuna OL45:15+12:4815:05
21Anna BlomgrenTullinge SK46:27+14:0015:29
22Ulf EskilssonOK Södertörn46:30+14:0315:30
23Margareta LöfqvistVästerås SOK46:32+14:0515:30
24Vivianne HolgerssonOK Måsen46:40+14:1315:33
25Jan LarssonTullinge SK47:00+14:3315:40
26Anita JohanssonOKTor47:18+14:5115:46
27Nils-Erik GustafssonEskilstuna OL47:36+15:0915:52
28Stig GustavssonSödertälje IF47:43+15:1615:54
29Bo KarlssonKöping-Kolsva OK47:47+15:2015:55
30Åke ErikssonOK Grip48:08+15:4116:02
31Ingemar JonssonHallstahammars OK48:13+15:4616:04
32Sixten WesterlundSödertälje IF48:24+15:5716:08
33Rolf LindblomKjula IF48:52+16:2516:17
34Kjell JohanssonNyköpings OK48:56+16:2916:18
35Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL49:01+16:3416:20
36Kerstin PalmKjula IF49:33+17:0616:31
37Åke HuleforsSträngnäs-Malmby OL49:42+17:1516:34
38Ann-Marie JohanssonSträngnäs-Malmby OL49:43+17:1616:34
39Lena HedmanHallstahammars OK49:51+17:2416:37
40Christer LiwellÄrla IF50:06+17:3916:42
41Göran AnderssonVästerås SOK50:55+18:2816:58
42Inge GustavssonSträngnäs-Malmby OL50:57+18:3016:59
43Nils-Gunnar LindbergOK Nalle51:13+18:4617:04
44Åke SchylanderSträngnäs-Malmby OL51:19+18:5217:06
45Lennart GustafssonOK Tisaren52:39+20:1217:33
46Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF52:43+20:1617:34
47Britt-Marie ErikssonOK Grip52:48+20:2117:36
48Karin AlmströmSNO54:54+22:2718:18
49Bror NordhSträngnäs-Malmby OL56:11+23:4418:43
50Kerstin SundbergVästerås SOK56:40+24:1318:53
51Lennart KarlssonOK Grip57:55+25:2819:18
52Ingrid LundströmVästerås SOK59:59+27:3219:59
53Mikael HogréusOK Tor1:01:51+29:2420:37
54Jan FlodinOK Nalle1:02:43+30:1620:54
55Elisabeth ErikssonNyköpings OK1:04:48+32:2121:36
56Bo ErikssonKöping-Kolsva OK1:05:22+32:5521:47
57Gittan JonssonKjula IF1:05:51+33:2421:57
58Lars-Gunnar LarssonOK Tor1:06:26+33:5922:08
59Björn BelfrageKöping-Kolsva OK1:08:27+36:0022:49
60Berit GustavssonSödertälje IF1:13:31+41:0424:30
61Bengt OdeVS OK1:13:49+41:2224:36
62Rolf LindblomOK Klemmingen1:20:06+47:3926:42
63Stina GunnarssonÄrla IF1:22:46+50:1927:35
64Bo MalmqvistOK Grip1:38:34+1:06:0732:51
Christer SvenssonNyköpings OKej godkänd
Birgitta WallinTrosabygdens OKutgått
Nils HellbergVästerås SOKutgått

Klass D

2 300 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders JohanssonNyköpings OK35:2515:23
2Alf LundkvistOK Tor39:55+4:3017:21
3Bo LöwegrenVästerås SOK40:45+5:2017:43
4Lars-Gösta NilssonSträngnäs-Malmby OL43:02+7:3718:42
5Christina GohdeVästerås SOK44:09+8:4419:11
6Arne AlmströmSNO44:10+8:4519:12
7Stig LundinEskilstuna OL45:39+10:1419:50
8Lars SöderlundHallstahammars OK45:49+10:2419:55
9Per Åke PetterssonSödertälje IF46:11+10:4620:04
10Thorolf OlssonOK Tor46:29+11:0420:12
11Sven-Erik StenbergStjärnhovs OK 6546:57+11:3220:24
12Bengt DagermarkÄrla IF50:26+15:0121:55
13Stig WesterbergOK Tor50:40+15:1522:01
14Lennart LundhÄrla IF52:08+16:4322:40
15Monica AndreassonOK Tor54:44+19:1923:47
16Anders JohanssonKjula IF55:09+19:4423:58
17Rolf JanssonIF Rune55:34+20:0924:09
18Harriet KarlssonOK Grip55:49+20:2424:16
18Marianne ArnholmEskilstuna OL55:49+20:2424:16
20Göran KarlssonOK Grip56:01+20:3624:21
21Ulf LindgrenVästerås SOK56:55+21:3024:44
22Görel SvedestamEskilstuna OL59:39+24:1425:56
23Britt LarssonVästerås SOK1:01:43+26:1826:50
24Karin CarlssonNyköpings OK1:05:45+30:2028:35
25Gunilla BrattIK Standard1:08:20+32:5529:42
26Hans SvenssonSkogsluffarnas OK1:16:10+40:4533:06
Margareta JohanssonOK Torej godkänd
Lars GustafssonSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Lars-Olof StenströmEskilstuna OLej godkänd
Eva JerningSödertälje IFej godkänd
Lars AndreassonOK Torej godkänd
Eva HogréusOK Torej godkänd
Lars AhlströmVästerås SOKej godkänd
Lars LionellSödertälje IFutgått

Klass E

1 600 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars PetterssonOK Nalle30:3819:08
2Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OK35:56+5:1822:27
3Martin BergstrandVandrarringen39:28+8:5024:40
4Bertil HallSträngnäs-Malmby OL40:21+9:4325:13
5Gunnar LordArboga OK41:35+10:5725:59
6Els-Marie LundquistOK Nalle47:47+17:0929:51
7Bengt-Olof BlidströmOK Tor54:24+23:4634:00
8Dagny AnderssonOK Tjärnen56:33+25:5535:20
9Lennart SchweitzOK Grip1:18:06+47:2848:48

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser