Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Höglandets OL-veteraner

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Höglandets OL-veteraner
Arrangörsorganisation: Sol Tranås
Datum: onsdag 30 augusti 2017

Klasser: Visa alla | Kort lätt | Kort D | Kort H | Mellan D | Mellan H | Lång

Kort lätt

1 890 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kenneth PeterssonNässjö OK29:2115:31
2Bengt KarlssonBoxholm-Mjölby OL29:56+0:3515:50
3Tage DunbergEksjö SOK32:13+2:5217:02
4Olof WalfridssonSOK Aneby32:25+3:0417:09
5Anita IvarssonSol Tranås32:35+3:1417:14
6Lennart HenrikssonEksjö SOK33:03+3:4217:29
7Rita AspelundNässjö OK33:22+4:0117:39
8Anne-Marie NordénSOK Aneby35:23+6:0218:43
9Hjördis SvahnSOK Aneby35:36+6:1518:50
10Rolf SöderstålSol Tranås37:35+8:1419:53

Kort D

2 050 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Margareta LarssonOK Njudung43:4021:18
2Irene KäckSol Tranås45:40+2:0022:16
3Barbro LudvigssonForserums SOK52:06+8:2625:24
4Ann-Marie BirgerssonForserums SOK53:45+10:0526:13
5Gull-Britt KarlssonSOK Aneby54:57+11:1726:48
6Evy ModigOK Bävern1:06:50+23:1032:36
6Susanne PorsgaardOK Bävern1:06:50+23:1032:36
8Anita ErikssonGränna-Bygdens OK1:13:50+30:1036:00
Berit NilssonEksjö SOKutgått

Kort H

2 050 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan LindgrenBoxholm-Mjölby OL34:5917:03
2Börje CronvallIFK Stockaryd36:00+1:0117:33
3Leif JoakimssonIFK Stockaryd39:18+4:1919:10
4Sven-Olof HultgrenOK Bävern40:37+5:3819:48
5Sten ÅströmGränna-Bygdens OK41:15+6:1620:07
6Sune JohanssonIFK Stockaryd41:21+6:2220:10
7Stig HultgrenOK Bävern44:48+9:4921:51
8Anders LarssonGränna-Bygdens OK45:51+10:5222:21
9Lothar HenningIFK Stockaryd45:58+10:5922:25
10Jan BrandinIFK Sävsjö47:58+12:5923:23
11Tore JohanssonSOK Aneby48:21+13:2223:35
12Bernt JohanssonOK Bävern52:57+17:5825:49
13Mats BirgerssonForserums SOK53:00+18:0125:51
14Sven-Olof FranssonSOK Aneby53:42+18:4326:11
15Lars SvahnSOK Aneby57:26+22:2728:00
15Göran NilssonEksjö SOK57:26+22:2728:00
Ivan KarlssonOK Bävernej godkänd
Curt PeterssonSol Tranåsej godkänd
Olle LifSol Tranåsutgått

Mellan D

2 790 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1May-Sofie OlssonForserums SOK58:1320:51
2Anna-Stina Högemo-KarlssonSOK Aneby59:33+1:2021:20
3Elisabeth WalfridssonSOK Aneby1:02:15+4:0222:18
4Lotta FischerströmSol Tranås1:08:58+10:4524:43
5Ann-Christine LööfEksjö SOK1:09:52+11:3925:02

Mellan H

2 790 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran KarlssonSOK Aneby38:5713:57
2Sören SvärdhOK Njudung39:16+0:1914:04
3Allan OlovssonOK Njudung42:15+3:1815:08
4Kjell LarssonSol Tranås44:38+5:4115:59
5Nils-Gustav BlomqvistAnnebergs GIF45:06+6:0916:09
6Björn LönnerOK Njudung46:35+7:3816:41
7Gunnar PalmqvistBoxholm-Mjölby OL47:29+8:3217:01
8Alf OlssonForserums SOK47:33+8:3617:02
9Sven KäckSol Tranås49:02+10:0517:34
10Robin SchagerlindOK Bävern49:44+10:4717:49
11Ola BorgEksjö SOK50:14+11:1718:00
12Göran JanssonGränna-Bygdens OK59:09+20:1221:12
13Karl-Gerhard RamdeSOK Aneby1:10:07+31:1025:07
14Göran ErikssonGränna-Bygdens OK1:46:02+1:07:0538:00

Lång

3 950 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bo HenrikssonSOK Aneby48:0312:09
2Åke EckerbomIFK Sävsjö49:02+0:5912:24
3Bodil MolinBoxholm-Mjölby OL49:42+1:3912:34
4Håkan GustafssonBoxholm-Mjölby OL54:25+6:2213:46
5Stefan G LarssonOK Njudung55:09+7:0613:57
6Göran DehlinAnnebergs GIF55:39+7:3614:05
7Ingwald BjörklundOK Njudung57:06+9:0314:27
8Stellan AhnströmForserums SOK58:01+9:5814:41
9Bo TuressonOK Bävern1:02:19+14:1615:46
10Lars-Åke NordénSOK Aneby1:04:08+16:0516:14
11Tommy OlaussonSOK Aneby1:04:41+16:3816:22
12Leif AnderssonNässjö OK1:06:14+18:1116:46
13Kenneth AnderssonNässjö OK1:08:35+20:3217:21
14Agneta GranströmSOK Aneby1:25:09+37:0621:33
Arne SvenssonOK Njudungutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser