Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Örebro Län

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Örebro Län
Arrangörsorganisationer: OK Milan / Örebro Läns OF
Datum: söndag 10 juni 2018

D21

2 170 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rebecka NylinOK Tisaren14:346:42
2Lovisa PerssonOK Tisaren15:30+0:567:08
3Evelina EricssonSöders-Tyresö15:55+1:217:20
4Josefine WallenhammarHagaby GoIF Örebro16:15+1:417:29
5Elsa EkelinKFUM Örebro OK17:09+2:357:54
6Karin FägerlindCentrum OK18:00+3:268:17
7Johanna NordströmKFUM Örebro OK18:20+3:468:26
8Johanna HenrikssonOK Tisaren20:18+5:449:21
9Linnéa SjölanderOK Gynge20:55+6:219:38
10Eva GustafssonHagaby GoIF Örebro23:39+9:0510:53
Annica KristofferssonAlmby IKej godkänd
Elisabeth AhlgrenLinköpings OKej start

H21

2 690 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan AronssonOK Tisaren16:206:04
2Erik FernlundOK Tisaren16:45+0:256:13
3Jacob ErikssonKFUM Örebro OK16:52+0:326:16
4Emil NylinOK Tisaren18:28+2:086:51
5Tobias KarlssonHagaby GoIF Örebro20:05+3:457:27
6Hans EgefalkHagaby GoIF Örebro21:28+5:087:58
7Filip JacobssonOK Tisaren24:10+7:508:59
Gustav HindérOK Tisarenej godkänd

D20

2 140 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna SärnbrinkOK Tisaren18:438:44
2Maja WelanderOK Djerf19:25+0:429:04
3Lisa HallménOK Tisaren24:56+6:1311:39

H20

2 420 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johannes GreenAlmby IK15:066:14
2Marcus KlaseniusKFUM Örebro OK15:21+0:156:20
3William SeguraKFUM Örebro OK15:41+0:356:28
4Filip ÖrnKFUM Örebro OK17:44+2:387:19
5Johan AlpbergAlmby IK18:05+2:597:28
6Erik KlingLindebygdens OK21:16+6:108:47
7Emil AlpbergAlmby IK22:05+6:599:07

D16

1 780 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK13:557:49
2Karin LindgrenKFUM Örebro OK13:59+0:047:51
3Kajsa IvarssonVästerbergslagens OL14:04+0:097:54
4Sofie BodinAlmby IK14:53+0:588:21
5Julia BergKFUM Örebro OK15:04+1:098:27
6Ellen AnderssonHagaby GoIF Örebro15:56+2:018:57
7Sanna SanderOK Milan16:27+2:329:14
8Anna NilssonGarphyttans IF18:01+4:0610:07
9Elin Sundvall KrügerGarphyttans IF18:22+4:2710:19
10Johanna HalldinKFUM Örebro OK19:32+5:3710:58
Sofie FranzénAlmby IKdiskvalificerad
Edith FållstenHagaby GoIF Örebroej start

H16

2 140 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Valter PetterssonOK Tisaren12:275:49
2Linus MalmKFUM Örebro OK12:37+0:105:53
3Henrik FranzénAlmby IK12:43+0:165:56
4Rasmus PetterssonOK Djerf13:28+1:016:17
5David MårtenssonGarphyttans IF14:44+2:176:53
6Oliver PetterssonOK Milan15:38+3:117:18
7Gustav AskrothKFUM Örebro OK16:36+4:097:45
8Johan ThuressonAlmby IK17:35+5:088:12
9Olof HalfvarssonAlmby IK18:40+6:138:43

D14

1 710 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Signe SchagerströmGarphyttans IF13:087:40
2Amanda SjödinOK Tisaren13:38+0:307:58
3Johanna BergKFUM Örebro OK14:22+1:148:24
4Nelly MårtenssonGarphyttans IF15:10+2:028:52
5Olga RindeskogVästerbergslagens OL17:41+4:3310:20
6Hedda LindbergOK Tisaren19:39+6:3111:29
7Love EklundOK Tylöskog19:49+6:4111:35

H14

1 710 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo ÖrnKFUM Örebro OK10:115:57
2Emil LarssonOK Tisaren10:47+0:366:18
3Olle MalmKFUM Örebro OK11:31+1:206:44
4Måns BergqvistGarphyttans IF12:43+2:327:26
5Karl KylbornAlmby IK12:52+2:417:31
6Hjalmar WilhelmssonFilipstads OK13:02+2:517:37
7Anton KruseKFUM Örebro OK13:23+3:127:49
8Linus KarlssonOK Tisaren13:26+3:157:51
9Alfred SjödinOK Tisaren13:45+3:348:02
10Rasmus DoeringGarphyttans IF13:58+3:478:10
11Noel HelmerssonOK Tisaren15:11+5:008:52
12Daniel KraftAlmby IK15:36+5:259:07
13Jonatan GreenAlmby IK16:59+6:489:55
14Nils SkymbergKFUM Örebro OK20:32+10:2112:00
Bruno GöranssonAlmby IKdiskvalificerad

D12

1 560 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emelie DjerfGarphyttans IF11:397:28
2Julia GustafssonKFUM Örebro OK12:14+0:357:50
3Lisa MalmKFUM Örebro OK12:49+1:108:12
4Cecilia ErikssonOK Milan13:06+1:278:23
5Fia AnderssonHagaby GoIF Örebro15:29+3:509:55
6Elsa GustafssonOK Tylöskog16:07+4:2810:19
7Maja SjödinOK Tisaren16:16+4:3710:25
8Elin DoeringGarphyttans IF16:37+4:5810:39
9Wilma WikströmFellingsbro GOIF18:20+6:4111:45
10Nelly RindeskogVästerbergslagens OL20:22+8:4313:03
11Penny HaglundLindebygdens OK23:17+11:3814:55
12Elsa IvarssonVästerbergslagens OL27:38+15:5917:42
Ella KruseKFUM Örebro OKej godkänd

H12

1 560 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel KylbornAlmby IK10:046:27
2Axel ThybeckLindebygdens OK10:19+0:156:36
3Robin HelmerssonOK Tisaren10:29+0:256:43
4Philip SjödinOK Tisaren10:56+0:527:00
5Viggo HolmbergOK Tylöskog11:03+0:597:05
6Axel NilssonGarphyttans IF11:32+1:287:23
7Viktor JonhedKFUM Örebro OK12:54+2:508:16
8Ted NilssonKFUM Örebro OK12:59+2:558:19
9Svante EliassonGarphyttans IF13:02+2:588:21
10Fabian LarssonOK Milan14:36+4:329:21
11Fabian BergqvistGarphyttans IF14:54+4:509:33
12Edvin HalldinKFUM Örebro OK16:07+6:0310:19
13Olle HaglundGarphyttans IF16:21+6:1710:28
14Ville SjöblomKöping-Kolsva OK17:35+7:3111:16
15Oliver Angberg JohnsonLindebygdens OK45:31+35:2729:10
16Edvin LindhOK Milan47:51+37:4730:40

D10

1 300 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma SeguraKFUM Örebro OK12:349:40
2Astrid KraftAlmby IK13:08+0:3410:06
3Lovisa ThybeckLindebygdens OK13:49+1:1510:37
4Sofia HalldinKFUM Örebro OK16:45+4:1112:53
5Allis SjödinOK Tisaren18:39+6:0514:20
6Lovisa PihelOK Tisaren18:42+6:0814:23
7Cecilia RangdagJärla Orientering20:47+8:1315:59
8Alva NilssonKFUM Örebro OK21:41+9:0716:40
9Tyra GerdevågHagaby GoIF Örebro23:32+10:5818:06
Noomi GreenAlmby IKej start

H10

1 300 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edwin SäkerHagaby GoIF Örebro13:1210:09
2Melker CarlssonKFUM Örebro OK14:11+0:5910:54
3Alfons IsakssonAlmby IK14:32+1:2011:10
4Oscar KristofferssonAlmby IK17:28+4:1613:26
5Oliver ArnessonLindebygdens OK17:43+4:3113:37
6Arvid LarssonOK Milan21:58+8:4616:53
7Albin ReteliusLindebygdens OK23:18+10:0617:55
8Simon JonhedKFUM Örebro OK25:34+12:2219:40
9Hanno KirnOK Milan27:15+14:0320:57
10Axel GustafssonOK Tylöskog29:08+15:5622:24
11Mio ErikssonOK Milan32:35+19:2325:03
12Amandus KraftAlmby IK51:49+38:3739:51
Rasmus LindebergLindebygdens OKej godkänd
Emil KämmerlingHagaby GoIF Örebroej start

H35

2 420 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan GerdevågHagaby GoIF Örebro19:428:08
2Daniel StunzKFUM Örebro OK21:39+1:578:56
3Henrik SjöblomKöping-Kolsva OK23:31+3:499:43

D40

1 780 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia CarlssonLindebygdens OK14:017:52
2Magdalena SjödinOK Tisaren15:42+1:418:49
3Maria AskrothKFUM Örebro OK15:50+1:498:53
4Malin WiklundAlmby IK15:56+1:558:57
5Malin KlaseniusKFUM Örebro OK16:37+2:369:20
6Elin Sundkvist BergKFUM Örebro OK16:57+2:569:31
7Sara FredrikssonKFUM Örebro OK16:58+2:579:31
8Karin KraftAlmby IK17:32+3:319:51

H40

2 140 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik GrothKFUM Örebro OK13:296:18
2Magnus PerssonOK Tisaren13:46+0:176:25
3Johan HedmanSöders-Tyresö14:34+1:056:48
4Henrik HellborgCentrum OK15:18+1:497:08
5Peter SjödinOK Tisaren15:51+2:227:24
6Daniel GustafssonKFUM Örebro OK17:12+3:438:02
7Mattias BrandtHällefors OK17:42+4:138:16
8Henrik AskrothKFUM Örebro OK17:48+4:198:19
9Fredrik ArnessonLindebygdens OK19:04+5:358:54
10Tony HolmbergOK Tylöskog19:37+6:089:10
11Niklas DoeringGarphyttans IF20:54+7:259:45

D45

1 780 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin AnderssonOK Tisaren14:198:02
2Malin HalldinKFUM Örebro OK15:33+1:148:44
3Karin NilssonGarphyttans IF15:41+1:228:48
4Johanna NäslundAlmby IK16:19+2:009:10
5Anna GustafssonKFUM Örebro OK16:50+2:319:27
6Karin SärnbrinkOK Tisaren17:49+3:3010:00

H45

2 140 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Dan LarssonOK Tisaren13:586:31
2Tomas HallménOK Tisaren14:20+0:226:41
3Mats GustafssonKFUM Örebro OK15:49+1:517:23
4Per HåstlundAlmby IK16:16+2:187:36
5Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro16:41+2:437:47
6Tomas L KarlssonLindebygdens OK17:49+3:518:19
7Jonas LarssonKristinehamns OK18:02+4:048:25
8Mickael GöranssonAlmby IK18:20+4:228:34
9Jonas ÖrnKFUM Örebro OK19:29+5:319:06
10Kent MossbäckHagaby GoIF Örebro21:05+7:079:51
Jan SjödinOK Tisarendiskvalificerad
Urban SärnbrinkOK Tisarenej godkänd

D50

1 790 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Yvonne FranzénAlmby IK12:236:55
2Annika BrodinLindebygdens OK15:18+2:558:32
3Anne BodinAlmby IK15:25+3:028:36
4Anna-Birgitta GustafssonOK Tylöskog15:53+3:308:52
5Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL17:54+5:3110:00
6Åsa WikströmFellingsbro GOIF18:41+6:1810:26
7Ann-Sofi WelanderOK Djerf19:12+6:4910:43
Anna-Maria BackrydLindebygdens OKej start

H50

2 140 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif KrügerGarphyttans IF14:086:36
2Patrik ThybeckLindebygdens OK14:47+0:396:54
3Ola SvärmOK Roxen15:27+1:197:13
4Kenneth KarlssonAskersunds OK15:47+1:397:22
5Jonas PetterssonOK Tisaren16:14+2:067:35
6Fredrik MalmKFUM Örebro OK16:36+2:287:45
7Anders LarssonAlmby IK16:44+2:367:49
8Lars SkymbergKFUM Örebro OK20:26+6:189:32

D55

1 790 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta GustafssonHagaby GoIF Örebro16:028:57
2Britt GunnarssonKristinehamns OK18:28+2:2610:18
3Barbro IsakssonOK Tisaren20:29+4:2711:26
4Marianne SjölanderOK Gynge27:12+11:1015:11

H55

1 780 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per BjurströmOK Tisaren13:057:21
2Björn AlpbergAlmby IK14:15+1:108:00
3Nils AronssonOK Tisaren14:37+1:328:12
4Jonas KarlssonOK Tylöskog14:52+1:478:21
5Klas ThybeckLindebygdens OK15:07+2:028:29
6Bo GustafssonOK Tylöskog15:49+2:448:53
7Håkan SvenssonAlmby IK18:10+5:0510:12
Fredrik CampbellAlmby IKdiskvalificerad

H60

1 790 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats WelanderOK Djerf12:216:53
2Ulf BurmanGustavsbergs OK12:34+0:137:01
3Nils-Olof BodinAlmby IK12:50+0:297:10
4Åke AlgotssonOK Tylöskog13:50+1:297:43
5Bengt-Ove BlomkvistBjörkfors GOIF14:17+1:567:58
6Lage JonssonLindebygdens OK14:55+2:348:20
7Stefan GunnarssonKristinehamns OK16:01+3:408:56
8Kjell GustafssonOK Järnbärarna16:35+4:149:15
9Bosse EngborgHällefors OK18:04+5:4310:05
10Henry VestergårdAlmby IK18:10+5:4910:08
11Bengt RobertssonAlmby IK20:51+8:3011:38
12Jan GustafssonHagaby GoIF Örebro32:03+19:4217:54

D65

1 560 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Britt GöranssonAlmby IK13:008:20
2Mona HullAlmby IK15:06+2:069:40
Kerstin CarlssonOK Letstigendiskvalificerad

H65

1 790 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Åke WallOK Tisaren13:177:25
2Thomas JohanssonAlmby IK13:23+0:067:28
3Göran LarssonSala OK13:27+0:107:30
4Inge LöwegrenKatrineholms OK14:21+1:048:01
5Anders RobertssonAlmby IK14:50+1:338:17
6Sven-Olov WiklundArboga OK14:53+1:368:18
7Göran AnderssonOK Tylöskog15:27+2:108:37
8Christer NälemarkOK Djerf15:54+2:378:52
9Mats HastadFellingsbro GOIF16:25+3:089:10
10Per-Åke HullAlmby IK17:10+3:539:35
11Lars SilvervretOK Hedströmmen18:18+5:0110:13
12Torgny JohanssonBjörkfors GOIF18:45+5:2810:28
13Evert JohanssonOK Tisaren20:29+7:1211:26
14Jens TörnmarckAskersunds OK21:15+7:5811:52
15Karl-Göran WahlströmAlmby IK24:13+10:5613:31
Ulf KjellinOK Hedströmmenej godkänd

D70

1 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Asta SjöbergLindebygdens OK16:5212:58
2Britt-Marie ÅbergOK Tisaren22:15+5:2317:06

H70

1 560 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Weine FredrikssonKFUM Örebro OK11:387:27
2Lennart LindgrenOK Järnbärarna15:27+3:499:54
3Nils-Olov ÅsmanKFUM Örebro OK15:44+4:0610:05
Bo PerssonAlmby IKej godkänd

H75

1 300 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stig IsraelssonOK Tylöskog11:148:38
2Kurt ÅbergOK Tisaren13:28+2:1410:21
3Gert IngvarssonLindebygdens OK14:34+3:2011:12
4Kjell LarssonOK Alferna33:15+22:0125:34

H80

1 300 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ove JohanssonOK Järnbärarna12:179:26
2Gunnar NymanOK Djerf22:53+10:3617:36
3Samuel ErikssonOK Letstigen25:03+12:4619:16

Öppen motion 1

1 300 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik KylbornAlmby IK13:2710:20
2Måns DahlbergAlmby IK17:59+4:3213:50
3Alfred PihelOK Tisaren18:21+4:5414:06
4Ture CarlssonKFUM Örebro OK21:22+7:5516:26
5Elin DjerfGarphyttans IF23:05+9:3817:45
6Oskar PihelOK Tisaren23:06+9:3917:46
7Jonna DoeringGarphyttans IF23:53+10:2618:22
8Hanna DjerfGarphyttans IF23:56+10:2918:24
9Ingrid ArnessonLindebygdens OK27:11+13:4420:54
10Isak BergmanFellingsbro GOIF27:48+14:2121:23
11Clara BergmanFellingsbro GOIF27:54+14:2721:27
12Inga EliassonGarphyttans IF28:57+15:3022:16
13Gunna CarlssonOK Letstigen29:30+16:0322:41
14Amanda ReteliusLindebygdens OK29:36+16:0922:46
15Barbro PetterssonOK Letstigen33:15+19:4825:34
16Lowa ArnessonLindebygdens OK33:59+20:3226:08
17Erik AhleboKFUM Örebro OK47:03+33:3636:11
Kevin Angberg JohnsonLindebygdens OKej godkänd

Öppen motion 5

1 710 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel ReteliusLindebygdens OK12:597:35
2Felix SinclairKlubblös13:11+0:127:42
3Hanna ArnessonLindebygdens OK14:42+1:438:35
4Ylva DoeringGarphyttans IF15:48+2:499:14
5Ingrid JanssonHällefors OK16:23+3:249:34
6Elias KlingLindebygdens OK16:24+3:259:35
7Maria BergmanFellingsbro GOIF16:35+3:369:41
8Olle ArnessonLindebygdens OK18:06+5:0710:35
9Per GustavssonOK Roxen18:38+5:3910:53
10Peter KristofferssonAlmby IK18:39+5:4010:54
11Emma SätterlundKFUM Örebro OK19:21+6:2211:18
12Britta IvarssonVästerbergslagens OL19:47+6:4811:34
13Dagny JonssonOK Letstigen20:00+7:0111:41
14Maja-Stina GustavssonOK Roxen20:51+7:5212:11
15Ann-Charlotte WallenhammarHagaby GoIF Örebro21:41+8:4212:40
16Alma CarlssonKFUM Örebro OK22:35+9:3613:12
17Gunnel GillenäsKristinehamns OK22:38+9:3913:14
18Jimmy OlssonKlubblös23:11+10:1213:33
19Joel WilhelmssonFilipstads OK23:17+10:1813:36
20Lena GustafssonMalungs OK Skogsmårdarna23:18+10:1913:37
21Maria AngbergLindebygdens OK23:32+10:3313:45
22Eddie IsraelssonLindebygdens OK25:21+12:2214:49

Öppen motion 7

2 420 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin LarboIFK Lidingö SOK16:146:42
2Fredrik JohnssonKFUM Örebro OK16:50+0:366:57
3Robert KruseKFUM Örebro OK18:00+1:467:26
4Mats ErikssonHagaby GoIF Örebro18:15+2:017:32
5Mats WilhelmssonFilipstads OK19:12+2:587:56
6Ragnar EnglundAlmby IK19:26+3:128:01
7Josefin AronssonOK Tisaren20:36+4:228:30
8Oscar IngvarssonLindebygdens OK21:47+5:339:00
9Lars JacobssonDegerfors OK22:00+5:469:05
10Joakim DahlbergAlmby IK23:15+7:019:36
11Erik ÖjeboKFUM Örebro OK24:20+8:0610:03
12Jonas LindbergOK Tisaren25:31+9:1710:32
13Patrik LandeqvistGarphyttans IF26:30+10:1610:57
14Helena LöfKFUM Örebro OK28:59+12:4511:58
15Bengt WisénLindebygdens OK34:10+17:5614:07
16Eva LindgrenKFUM Örebro OK34:30+18:1614:15
17Siri EnglundAlmby IK37:30+21:1615:29
18Christer GillenäsKristinehamns OK47:26+31:1219:36
Larseric LarssonDegerfors OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser