Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Poängtävling 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Poängtävling 2
Arrangörsorganisation: OK Milan
Datum: tisdag 8 maj 2018

Klass 1

6 520 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Calle OlssonKFUM Örebro OK42:316:31
2Per EklöfOK Milan44:02+1:316:45
3Patrik BlomRehns BK47:17+4:467:15
4Erik HarlénKFUM Örebro OK49:05+6:347:31
5William SeguraKFUM Örebro OK49:22+6:517:34
6Jakob FranssonOK Milan50:42+8:117:46
7Klas LarssonOK Milan52:04+9:337:59
8Erik KlingLindebygdens OK53:28+10:578:12
9Tom KorkeakoskiOK Milan56:54+14:238:43
10Andreas MogrenOK Milan59:04+16:339:03
11Marcus KlaseniusKFUM Örebro OK59:21+16:509:06
12Jan-Åke IsraelssonOK Milan59:37+17:069:08
13Hans LibergOK Milan1:00:07+17:369:13
14Hans EgefalkHagaby GoIF Örebro1:01:01+18:309:21
15Anders HaglundOK Milan1:06:25+23:5410:11
16Elisabeth AhlgrenLinköpings OK1:06:30+23:5910:11
17Erik HögkvistOK Tyr1:09:06+26:3510:35
18Evelina EricssonSöders-Tyresö1:13:22+30:5111:15
19Cimmie WignellAlmby IK1:13:23+30:5211:15
Martin LarboIFK Lidingö SOKej godkänd

Klass 2

4 470 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro35:548:01
2Therese KorkeakoskiOK Milan37:33+1:398:24
3Arvid ErikssonHagaby GoIF Örebro37:38+1:448:25
4Per HåstlundAlmby IK37:50+1:568:27
5Tomas VidfeltLindebygdens OK38:03+2:098:30
6Mats ErikssonHagaby GoIF Örebro39:39+3:458:52
7Germund BrånsgårdFMTM40:21+4:279:01
8Torbjörn KarlssonHagaby GoIF Örebro41:23+5:299:15
9Jonas SpalinOK Milan43:36+7:429:45
10Joakim DahlbergAlmby IK43:52+7:589:48
11Martin RisbergGarphyttans IF44:06+8:129:51
12Jakob BergKFUM Örebro OK44:25+8:319:56
13Susanne ErikssonOK Milan44:45+8:5110:00
14Håkan LibergOK Milan45:18+9:2410:08
15Malin WiklundAlmby IK45:25+9:3110:09
16Vilma LarssonOK Milan45:37+9:4310:12
17Anders LarssonOK Milan45:42+9:4810:13
18Mattias GustafssonIF Start47:27+11:3310:36
19Björn AlpbergAlmby IK47:30+11:3610:37
20Sofia HolmgrenHagaby GoIF Örebro48:37+12:4310:52
21Julia BergKFUM Örebro OK48:52+12:5810:55
22Klas ThybeckLindebygdens OK49:41+13:4711:06
23Jonas KlingLindebygdens OK49:43+13:4911:07
24Sven-Olov WiklundArboga OK50:56+15:0211:23
25Håkan FührOrica51:16+15:2211:28
26Karin FägerlindCentrum OK52:01+16:0711:38
27Mickael GöranssonAlmby IK52:08+16:1411:39
28Sofie BodinAlmby IK52:19+16:2511:42
29Per HöglundOK Milan52:56+17:0211:50
30Nils-Olof BodinAlmby IK53:03+17:0911:52
31Henrik HellborgCentrum OK53:09+17:1511:53
32Anne BodinAlmby IK54:06+18:1212:06
33Lage JonssonLindebygdens OK54:56+19:0212:17
34Emil AlpbergAlmby IK56:15+20:2112:35
35Karin LindgrenKFUM Örebro OK56:45+20:5112:41
36Elin Sundkvist BergKFUM Örebro OK58:49+22:5513:09
37Mats HastadFellingsbro GOIF1:07:17+31:2315:03
38Erik MalmKlubblös1:13:41+37:4716:29
39Agneta HasselkvistOK Milan1:24:14+48:2018:50
Mats CarlsvärdAlmby IKej godkänd
Annika BrodinLindebygdens OKej godkänd
Niklas SanderOK Milanej godkänd
Emil LöthgrenOK Milanej godkänd

Klass 3

3 450 m, 70 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan-Åke Stolt KarlssonOK Milan33:339:43
2Weine FredrikssonKFUM Örebro OK34:21+0:489:57
3Lars JacobsonOK Milan36:03+2:3010:26
4Bo MagnussonKFUM Örebro OK36:33+3:0010:35
5Peter ÅslundKlubblös36:46+3:1310:39
6Kenneth HagströmOK Letstigen37:07+3:3410:45
7Jan GunnarssonHällefors OK37:23+3:5010:50
8Karin JohanssonKFUM Örebro OK37:30+3:5710:52
9Mattias GöthbergAlmby IK37:38+4:0510:54
10Ulrika SanderOK Milan37:46+4:1310:56
11Robert LarssonHagaby GoIF Örebro38:47+5:1411:14
12Niclas RisbergGarphyttans IF39:09+5:3611:20
13Per-Åke HullAlmby IK39:14+5:4111:22
14Lars TörnblomHällefors OK39:30+5:5711:26
15Ing-Marie LindahlOK Milan39:34+6:0111:28
16Morgan SvenssonOK Tisaren40:07+6:3411:37
17Hans HelmerssonLindebygdens OK40:16+6:4311:40
18Morgan JohanssonOK Milan41:35+8:0212:03
19Eddie IsraelssonLindebygdens OK41:45+8:1212:06
20Anders RobertssonAlmby IK41:58+8:2512:09
21Åke MossbergOK Milan43:56+10:2312:44
22Gert IngvarssonLindebygdens OK44:43+11:1012:57
23Johan JohanssonOK Milan45:22+11:4913:08
24Håkan SvenssonAlmby IK45:45+12:1213:15
25Leif HjulströmOK Milan45:48+12:1513:16
26Siri EnglundAlmby IK46:04+12:3113:21
27Björn FranssonOK Milan46:25+12:5213:27
28Ann-Britt GöranssonAlmby IK46:26+12:5313:27
29Lars-Inge WixnerHagaby GoIF Örebro46:34+13:0113:29
30Jan OttmerTormestorps IF46:38+13:0513:31
31Jessica KorkeakoskiOK Milan46:40+13:0713:31
32Kristina PetterssonHagaby GoIF Örebro47:35+14:0213:47
33Helena ErikssonHagaby GoIF Örebro47:37+14:0413:48
34Lennart LindgrenOK Järnbärarna47:47+14:1413:51
35Jessica NilssonOK Milan48:11+14:3813:57
36Ingvar HalldinOK Tylöskog48:21+14:4814:00
37Leif JohanssonOK Milan49:59+16:2614:29
38Christer TapperOK Milan50:39+17:0614:40
39Mikael MelinOK Milan50:47+17:1414:43 Ladda ner rutt i gpx-format
40Nicklas GrythOK Milan50:52+17:1914:44
41Annica MagnussonKFUM Örebro OK50:54+17:2114:45
42Kjell GustafssonOK Järnbärarna51:19+17:4614:52
43Håkan SjöbergHagaby GoIF Örebro51:24+17:5114:53
44Nils MogrenHällefors OK51:47+18:1415:00
45Kenneth KarlbergHagaby GoIF Örebro51:58+18:2515:03
46Håkan MossbergOK Järnbärarna54:16+20:4315:43
47Inga HolmströmOK Milan56:23+22:5016:20
48Nils-Olov ÅsmanKFUM Örebro OK57:05+23:3216:32
49Kerstin LarssonOK Milan57:06+23:3316:33
50Per SundbergGävle OK57:29+23:5616:39
51Bo KällströmOK Milan58:21+24:4816:54
51Lennart GustavssonOK Milan58:21+24:4816:54
51Lars-Göran OlssonOK Milan58:21+24:4816:54
54Mona HullAlmby IK58:49+25:1617:02
55Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro59:03+25:3017:06
56Linda HarlénKFUM Örebro OK59:09+25:3617:08
57Bengt WisénLindebygdens OK1:01:39+28:0617:52
58Bengt KammerlandOK Milan1:02:28+28:5518:06
59Jörgen HolmströmOK Milan1:03:53+30:2018:31
60Birgitta ArleboKFUM Örebro OK1:04:07+30:3418:35
61Maud MossbergOK Järnbärarna1:04:52+31:1918:48
62Sven JacobsonOK Milan1:05:06+31:3318:52
63Elisabeth ErikssonOK Milan1:20:16+46:4323:15
64Bengt Åke HolgerssonOK Tisaren1:27:51+54:1825:27
Torbjörn JonssonAlmby IKej godkänd
Kjell LarssonOK Alfernaej godkänd
Kent MossbäckHagaby GoIF Örebroej godkänd
Britt-Marie EklöfOK Milanej godkänd
Nils-Göran LindénFellingsbro GOIFutgått
Gunnar HaglundOK Milanutgått

Klass 4

2 410 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel ThybeckLindebygdens OK28:0611:39
2Anton GöthbergAlmby IK31:08+3:0212:55
3Cecilia GestssonOK Milan34:31+6:2514:19
4Rolf HelmerssonLindebygdens OK36:55+8:4915:19
5Anna-Lena LundellGävle OK38:37+10:3116:01
6Jan-Olof SandellOK Milan39:30+11:2416:23
7Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK39:32+11:2616:24
8Bengt RobertssonAlmby IK42:57+14:5117:49
9Catrine StoltOK Milan43:21+15:1517:59
10Roland RohdeFellingsbro GOIF44:03+15:5718:16
11Johnny ErixonFellingsbro GOIF44:12+16:0618:20
12Sune JohanssonKFUM Örebro OK44:43+16:3718:33
13Torsten BergstenGarphyttans IF45:33+17:2718:54
14Karin ÖstlinOK Milan46:57+18:5119:28
15Kajsa RosdalKlubblös47:15+19:0919:36
16Ritva ValkamaOrica52:23+24:1721:44
17Tord OlssonOrica52:24+24:1821:44
18Eva KorkeakoskiOK Milan53:38+25:3222:15
19Samuel ErikssonOK Letstigen54:41+26:3522:41
20Eric EricssonKlubblös55:11+27:0522:53
21Lotta UllénKlubblös55:16+27:1022:55
22Marie GustafssonOK Milan55:33+27:2723:02
23Lars VennerströmHällefors OK57:01+28:5523:39
24Sven GustafssonHällefors OK58:20+30:1424:12
25Sigurd HallorOK Milan1:05:49+37:4327:18
26Melvin SpalinOK Milan1:10:06+42:0029:05
27Karl EkströmOK Alferna1:14:43+46:3731:00
Charlie LibergOK Milanej godkänd
Penny HaglundLindebygdens OKutgått

Klass 5

1 940 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingvar HultmanOK Milan30:1715:36
2Cecilia ErikssonOK Milan32:20+2:0316:40
3Catharina ModOK Milan32:21+2:0416:40
4William Sallros LångOK Milan36:13+5:5618:40
5Oliver ArnessonLindebygdens OK37:53+7:3619:31
6Lukas IsraelssonOK Milan40:10+9:5320:42
7Torbjörn IsraelssonOK Milan40:11+9:5420:42
8Ingrid ArnessonLindebygdens OK41:10+10:5321:13
9Mio ErikssonOK Milan43:52+13:3522:36
10Sigrid JanegrenKFUM Örebro OK45:03+14:4623:13
10Jonas JanegrenKFUM Örebro OK45:03+14:4623:13
12Arvid LarssonOK Milan46:49+16:3224:07
13Lovis ErikssonOK Milan48:39+18:2225:04
Henning JanegrenKFUM Örebro OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser