Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Poängtävling 9

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Poängtävling 9
Arrangörsorganisation: OK Milan
Datum: tisdag 7 augusti 2018

Klass 1

6 510 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip JacobssonOK Tisaren41:476:25
2Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK42:57+1:106:35
2Oskar ArleboKFUM Örebro OK42:57+1:106:35
4Jacob ErikssonKFUM Örebro OK43:02+1:156:36
5Per EklöfOK Milan43:34+1:476:41
6Albin ArleboKFUM Örebro OK44:05+2:186:46
7Per CarlborgLinköpings OK44:51+3:046:53
8Calle OlssonKFUM Örebro OK45:24+3:376:58
9Erik GrothKFUM Örebro OK46:22+4:357:07
10Martin LarboIFK Lidingö SOK46:25+4:387:07
11Erik LindgrenOK Tisaren48:49+7:027:29
12Per SjögrenKFUM Örebro OK48:58+7:117:31
13Erik HarlénKFUM Örebro OK54:44+12:578:24
14Lars JonhedKFUM Örebro OK55:44+13:578:33
15Jakob FranssonOK Milan56:34+14:478:41
16Anette CarlssonKFUM Örebro OK57:09+15:228:46
17Lisa WesterbergOK Milan57:16+15:298:47
18Henrik LindbladOK Djerf58:23+16:368:58
19Filip ÖstmanKlubblös59:44+17:579:10
20Anders JansHagaby GoIF Örebro1:01:44+19:579:28
21Anders LarssonOK Milan1:02:13+20:269:33
22Fredrik JohnssonKFUM Örebro OK1:03:39+21:529:46
23Martin FagerlundKFUM Örebro OK1:04:00+22:139:49
24Andreas MogrenOK Milan1:05:55+24:0810:07
25Elsa EkelinKFUM Örebro OK1:06:03+24:1610:08
26Elin LindbladOK Djerf1:06:30+24:4310:12
27Evelina EricssonSöders-Tyresö1:08:14+26:2710:28
28Tom KorkeakoskiOK Milan1:09:11+27:2410:37
29Hans LibergOK Milan1:10:04+28:1710:45
30Mats GustafssonKFUM Örebro OK1:10:54+29:0710:53
31Josefine AhlbäckOK Milan1:11:38+29:5111:00
32Sara SchmidtTrollhättans SOK1:12:56+31:0911:12
33Jan HanssonOK Djerf1:15:48+34:0111:38
34Zarah Löf-ÖhlinKFUM Örebro OK1:20:04+38:1712:17
34Erica BlythAttunda OK1:20:04+38:1712:17
36Marcus KlaseniusKFUM Örebro OK1:22:27+40:4012:39
37Hans EgefalkHagaby GoIF Örebro1:27:06+45:1913:22
38Mats HaglundOK Djerf1:27:07+45:2013:22
Melker ForsbergKFUM Örebro OKej godkänd
William SeguraKFUM Örebro OKej godkänd

Klass 2

4 700 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats ErikssonHagaby GoIF Örebro39:398:26
2Per HåstlundAlmby IK40:49+1:108:41
3Christoffer AndersénVästerås SOK42:31+2:529:02
4Therese KorkeakoskiOK Milan42:34+2:559:03
5Stefan PetterssonHagaby GoIF Örebro43:30+3:519:15
6Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro44:28+4:499:27
7Saga SanderOK Milan46:35+6:569:54
8Anna-Maria BackrydLindebygdens OK46:39+7:009:55
9Peter ErikssonKFUM Örebro OK47:53+8:1410:11
10Annika BrodinLindebygdens OK49:50+10:1110:36
11Joakim DahlbergAlmby IK51:08+11:2910:52
12Sofia HolmgrenHagaby GoIF Örebro52:32+12:5311:10
13Emil LöthgrenOK Milan53:05+13:2611:17
14Malin WiklundAlmby IK53:22+13:4311:21
15Anna HallménOK Tisaren54:23+14:4411:34
16Lars JacobssonDegerfors OK55:00+15:2111:42
17Susanne ErikssonOK Milan55:52+16:1311:53
18Lisa HallménOK Tisaren56:31+16:5212:01
19Håkan FührOrica56:34+16:5512:02
20Johanna NordströmKFUM Örebro OK56:49+17:1012:05
21Kristin JacobsonKFUM Örebro OK56:57+17:1812:07
22Anders DahlgrenHagaby GoIF Örebro59:07+19:2812:34
23Tomas VidfeltLindebygdens OK59:35+19:5612:40
24Daniel StunzKFUM Örebro OK59:42+20:0312:42
25Niklas SanderOK Milan59:45+20:0612:42
26Anders ErikssonOK Djerf59:58+20:1912:45
27Anders ErikssonOK Milan1:00:45+21:0612:55
28Thomas JanssonOK Milan1:01:02+21:2312:59
29Mats HastadFellingsbro GOIF1:02:10+22:3113:13
30Klas ThybeckLindebygdens OK1:02:48+23:0913:21
31Cristoffer StockmanOK Tisaren1:04:03+24:2413:37
32Sven-Olov WiklundArboga OK1:07:30+27:5114:21
33Henrik HallorLindebygdens OK1:11:07+31:2815:07
34Maria HaglundOK Djerf1:15:07+35:2815:58
35Lage JonssonLindebygdens OK1:19:33+39:5416:55
36Daniel ErikssonKFUM Örebro OK1:20:20+40:4117:05
37Jonas JanegrenKFUM Örebro OK1:34:42+55:0320:08

Klass 3

3 140 m, 90 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan-Åke Stolt KarlssonOK Milan28:008:55
2Elias LarssonOK Järnbärarna31:24+3:2410:00
3Roberth AnderssonKlubblös33:24+5:2410:38
4Per-Åke HullAlmby IK33:45+5:4510:44
5Jessica KorkeakoskiOK Milan33:54+5:5410:47
6Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK34:02+6:0210:50
7Mats  V. ErikssonHagaby GoIF Örebro34:31+6:3110:59
8Karl-Göran WahlströmAlmby IK34:38+6:3811:01
9Karin JohanssonKFUM Örebro OK34:41+6:4111:02
10Charlotte WahlströmKFUM Örebro OK35:00+7:0011:08
11Elisabeth AhlgrenLinköpings OK36:10+8:1011:31
12Bengt SvedjebySkattkärrs SOK36:58+8:5811:46
13Weine FredrikssonKFUM Örebro OK37:22+9:2211:54
14Kenneth HagströmOK Letstigen37:37+9:3711:58
15Stefan GunnarssonKristinehamns OK37:41+9:4112:00
16Lars TörnblomHällefors OK38:30+10:3012:15
17Lars JacobsonOK Milan38:55+10:5512:23
18Christer NälemarkOK Djerf39:26+11:2612:33
19Ann-Britt GöranssonAlmby IK39:38+11:3812:37
20Robert LarssonHagaby GoIF Örebro39:51+11:5112:41
21Jan RydénSjövalla FK40:12+12:1212:48
22Niclas RisbergGarphyttans IF40:34+12:3412:55
23Kjell GustafssonOK Järnbärarna40:38+12:3812:56
24Christer TapperOK Milan40:41+12:4112:57
25Jessica NilssonOK Milan40:47+12:4712:59
26Tony CarlssonKFUM Örebro OK41:05+13:0513:05
27Peter ÅslundKFUM Örebro OK41:50+13:5013:19
28Ulf NordzellOK Djerf41:53+13:5313:20
29Jan LarssonOK Järnbärarna42:01+14:0113:22
30Stefan ÖbergOK Milan42:30+14:3013:32 Ladda ner rutt i gpx-format
31Moa ÅslundKlubblös42:41+14:4113:35
32Lennart JaveliusHagaby GoIF Örebro42:51+14:5113:38
33Bosse EngborgHällefors OK44:23+16:2314:08
34Stina JohanssonKFUM Örebro OK44:39+16:3914:13
35Anna GustafssonKFUM Örebro OK44:48+16:4814:16
36Johanna HenrikssonOK Tisaren44:56+16:5614:18
37Leif JohanssonOK Milan45:22+17:2214:26
38Kristina PetterssonHagaby GoIF Örebro46:00+18:0014:38
39Helena ErikssonHagaby GoIF Örebro46:02+18:0214:39
40Lars SkymbergKFUM Örebro OK46:05+18:0514:40
41Johan JohanssonOK Milan46:16+18:1614:44
42Per SundbergGävle OK47:05+19:0514:59
43Johan GerdevågHagaby GoIF Örebro47:07+19:0715:00
44Åke StridAlmby IK47:24+19:2415:05
45Bo WinqvistOK Djerf47:34+19:3415:08
46Henry VestergårdAlmby IK47:41+19:4115:11
47Kenneth KarlbergHagaby GoIF Örebro49:16+21:1615:41
48Pär EvsellOK Letstigen50:06+22:0615:57
49Julia GustafssonKFUM Örebro OK50:16+22:1616:00
50Leif HjulströmOK Milan50:17+22:1716:00
51Mona HullAlmby IK50:25+22:2516:03
52Ellen AnderssonHagaby GoIF Örebro50:29+22:2916:04
53Johan LindhagenIFK Brattfors50:32+22:3216:05
54Åke MossbergOK Milan50:39+22:3916:07
55Fredrik CampbellAlmby IK51:21+23:2116:21
56Marie LindbladOK Djerf51:26+23:2616:22
57Linda HarlénKFUM Örebro OK52:17+24:1716:39
58Lars ArleboKFUM Örebro OK52:20+24:2016:40
59Gunnar HaglundOK Milan52:27+24:2716:42
60Nils-Olov ÅsmanKFUM Örebro OK54:10+26:1017:15
61Agneta HasselkvistOK Milan54:48+26:4817:27
62Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro55:01+27:0117:31
63Nils MogrenHällefors OK55:07+27:0717:33
64Anders RobertssonAlmby IK56:27+28:2717:58
65Annika LarssonKFUM Örebro OK57:37+29:3718:20
66Bengt Åke HolgerssonOK Tisaren58:15+30:1518:33
67Ove JohanssonOK Järnbärarna58:35+30:3518:39
68Ingemar HaglundOK Djerf59:03+31:0318:48
69Bo KällströmOK Milan59:52+31:5219:03
70Eddie IsraelssonLindebygdens OK1:00:19+32:1919:12
71Gunilla SandströmAlmby IK1:00:33+32:3319:17
72Anette ForsbergKFUM Örebro OK1:00:39+32:3919:18
73Eva Thorsell HanssonOK Djerf1:01:23+33:2319:32
74Morgan JohanssonOK Milan1:01:52+33:5219:42
75Britt-Marie EklöfOK Milan1:02:14+34:1419:49
76Erik JansKlubblös1:03:25+35:2520:11
77Bengt WisénLindebygdens OK1:04:31+36:3120:32
78Lina JansHagaby GoIF Örebro1:05:47+37:4720:57
79Lars Ivan CarlssonLindebygdens OK1:06:52+38:5221:17
80Birgitta ArleboKFUM Örebro OK1:06:56+38:5621:18
81Lars VennerströmHällefors OK1:08:23+40:2321:46
82Mikael MelinOK Milan1:10:30+42:3022:27
83Sune JohanssonKFUM Örebro OK1:15:35+47:3524:04
84Bengt KammerlandOK Milan1:15:49+47:4924:08
85Kjell LarssonOK Alferna1:25:15+57:1527:08
86Anna JanegrenKFUM Örebro OK1:26:15+58:1527:28
87Ingvar ErikssonOK Tisaren1:37:01+1:09:0130:53
Lennart LindgrenOK Järnbärarnaej godkänd
Lennart LundhOK Tisarenej godkänd
Ulrika SanderOK Milanej godkänd

Klass 4

2 330 m, 48 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus DoeringGarphyttans IF21:469:20
2Ted NilssonKFUM Örebro OK27:06+5:2011:37
3Lars JellvertFellingsbro GOIF28:13+6:2712:06
4Elin DoeringGarphyttans IF30:14+8:2812:58
5Ylva DoeringGarphyttans IF30:22+8:3613:01
6Bengt RobertssonAlmby IK31:02+9:1613:19
7Lukas FogelHagaby GoIF Örebro31:04+9:1813:20
8Jan FranssonOK Milan31:31+9:4513:31
9Edwin SäkerHagaby GoIF Örebro32:22+10:3613:53
10Cecilia WinqvistOK Djerf33:32+11:4614:23
11Lisa Dömstedt DalénOK Letstigen34:42+12:5614:53
12Ronja NorstromOK Djerf34:45+12:5914:54
13Britt GunnarssonKristinehamns OK34:46+13:0014:55
14Cecilia GestssonOK Milan35:20+13:3415:09
15Roland RohdeFellingsbro GOIF35:27+13:4115:12
16Östen EklöfOK Milan35:33+13:4715:15
17Anna-Lena LundellGävle OK36:50+15:0415:48
18Christina GustavssonHagaby GoIF Örebro36:53+15:0715:49
19Hjalmar NordquistOK Järnbärarna36:54+15:0815:50
20Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK37:46+16:0016:12
21Fia AnderssonHagaby GoIF Örebro38:08+16:2216:21
22Maria BergHagaby GoIF Örebro38:09+16:2316:22
23Catrine StoltOK Milan39:12+17:2616:49
24Johnny ErixonFellingsbro GOIF40:20+18:3417:18
25Roger GustafssonOK Tisaren41:20+19:3417:44
26Mattias DahlinKlubblös41:22+19:3617:45
27Erik EricssonLindebygdens OK43:10+21:2418:31
28Lotta UllénLindebygdens OK43:19+21:3318:35
29Edvin LindhOK Milan43:32+21:4618:41
30Vilmer SpalinOK Milan44:34+22:4819:07
31Melvin SpalinOK Milan44:41+22:5519:10
32Eva KorkeakoskiOK Milan46:21+24:3519:53
33Alva NilssonKFUM Örebro OK46:54+25:0820:07
34Anton ErikssonOK Milan47:24+25:3820:20
35Cecilia ErikssonOK Milan49:11+27:2521:06
36Emil JervingerKlubblös49:12+27:2621:06
37Peter JevingerKlubblös49:13+27:2721:07
38Catharina ModOK Milan49:24+27:3821:12
39Sigurd HallorOK Milan50:42+28:5621:45
40Lennart ErikssonOK Milan50:43+28:5721:46
41Oliver ArnessonLindebygdens OK52:10+30:2422:23
42Lennart GustavssonOK Milan1:01:23+39:3726:20
42Henning JanegrenKFUM Örebro OK1:01:23+39:3726:20
44Lars-Göran OlssonOK Milan1:01:25+39:3926:21
45Marianne DahlbergOK Alferna1:03:23+41:3727:12
46Åsa JervingerKlubblös1:04:37+42:5127:43
47Joar JervingerKlubblös1:04:40+42:5427:45
Evy EkströmOK Alfernaej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser