Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Ärla IF Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Ärla IF Veteran-OL
Arrangörsorganisation: Ärla IF
Datum: tisdag 26 september 2017

Arboga OK

12 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Sven-Olov Wiklund1A (26)44:05+4:5610:01
2Lars Olov Pettersson5E (13)34:50+6:5024:52
8Barbro Möllberg3C (61)39:40+4:2613:40
9Per-Ivar Möllberg2B (33)48:19+6:3313:03
12Peder Wickstr”m1A (26)57:25+18:1613:02
19Göran Janzon2B (33)53:53+12:0714:33
21Ove Pettersson3C (61)44:30+9:1615:20
24Per-Arne Ekbom2B (33)57:53+16:0715:38
25Sten Nordgren4D (31)1:10:00+34:3731:49
Stefan Pettersson5E (13)ej godkänd
Lars-olof Ljunggren4D (31)ej godkänd
Gun Holmqvist5E (13)utgått

Eskilstuna OL

10 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Kerstin Liss3C (61)37:28+2:1412:55
5Ingrid Lundin5E (13)51:10+23:1036:32
7Stig Lundin4D (31)45:14+9:5120:33
7Jerry Holm2B (33)47:42+5:5612:53
11Marianne Arnholm4D (31)48:54+13:3122:13
16Leif Jansson1A (26)1:08:15+29:0615:30
20Görel Svedestam4D (31)57:51+22:2826:17
21Ulf Svedestam2B (33)56:43+14:5715:19
24Gun Sundberg4D (31)1:08:35+33:1231:10
Rolf Hedlund2B (33)ej godkänd

Garphyttans IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
18Inga-Britt Malm4D (31)54:47+19:2424:54

Gävle OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
14Hans Aurell1A (26)1:00:45+21:3613:48

Hallstahammars OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
13Henrik Olsson1A (26)57:53+18:4413:09
15Ingemar Jonsson3C (61)42:41+7:2714:43

IF Rune

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
16Rolf Jansson4D (31)53:36+18:1324:21
17Mauno Myllyvainio4D (31)54:05+18:4224:34
19Ronny Andersson1A (26)1:31:14+52:0520:44
21Vincent Liljekvist4D (31)57:58+22:3526:20

IF Thor

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Bo Eklund4D (31)35:44+0:2116:14

IK Standard

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Lennart Olsson1A (26)50:38+11:2911:30
18Rolf Lind1A (26)1:13:15+34:0616:38
20Kjell Blomberg1A (26)1:37:31+58:2222:09

Katrineholms OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Per-Erik Carlenius2B (33)46:26+4:4012:32
6Erik Pettersson5E (13)55:46+27:4639:50
28Anders Moberg2B (33)1:08:47+27:0118:35

Kjula IF

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
15Anders Johansson4D (31)53:15+17:5224:12
30Rolf Lindblom3C (61)47:42+12:2816:26
30Jarl Erik Palm2B (33)1:12:07+30:2119:29
41Kerstin Palm3C (61)51:58+16:4417:55
44Gittan Jonsson3C (61)52:47+17:3318:12

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Claes Ögren1A (26)46:33+7:2410:34

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Sven Holmberg3C (61)38:43+3:2913:21

Köping-Kolsva OK

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Pelle Höök2B (33)44:44+2:5812:05
3Ola Lindholm1A (26)46:07+6:5810:28
9Leif Wadman1A (26)55:28+16:1912:36
17Anders Welén3C (61)43:40+8:2615:03
23Siv Frodin3C (61)46:15+11:0115:56
33Karl-Gustav Klemets3C (61)49:08+13:5416:56

Nyköpings OK

16 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Curt Karlsson2B (33)41:4611:17
2Curt Thorén2B (33)44:44+2:5812:05
2Inga Johansson3C (61)35:18+0:0412:10
3Roger Holmberg3C (61)36:35+1:2112:36
5Hans-Ove Eriksson1A (26)47:00+7:5110:40
5Göran Forsberg2B (33)46:43+4:5712:37
6Håkan Alderud2B (33)46:44+4:5812:37
8Bo Karlsson2B (33)48:16+6:3013:02
9Hans-Erik Adolfsson5E (13)1:31:48+1:03:481:05:34
15Conny Nilsson2B (33)51:24+9:3813:53
20Hans Gustavsson2B (33)54:20+12:3414:41
25Mona Forsberg2B (33)1:01:33+19:4716:38
26Olle Arman2B (33)1:01:47+20:0116:41
36Inger Hellqvist3C (61)49:56+14:4217:13
52Christer Svensson3C (61)56:25+21:1119:27
Anita Ottosson3C (61)ej godkänd

OK Enen

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
46Lennart Eriksson3C (61)53:06+17:5218:18
Kristina Wåhlin3C (61)ej godkänd

OK Grip

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Leif Thorsson3C (61)40:19+5:0513:54
12Lennart Karlsson3C (61)41:34+6:2014:20
22Harriet Karlsson4D (31)59:39+24:1627:06
23Göran Karlsson4D (31)1:04:27+29:0429:17
47Britt-Marie Eriksson3C (61)53:08+17:5418:19
48Bo Malmqvist3C (61)53:54+18:4018:35
50Åke Eriksson3C (61)55:31+20:1719:08

OK Hällen

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
12Kerstin Svensk2B (33)50:26+8:4013:37
18Ulla Lindell3C (61)43:55+8:4115:08
22Sune Lindell2B (33)56:52+15:0615:22
23Lars Åke Svensk2B (33)57:42+15:5615:35

OK Klemmingen

11 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Göran Svärd1A (26)53:33+14:2412:10
9Lars-Erik Thofelt3C (61)40:19+5:0513:54
11Knut-Åke Hallebro1A (26)57:06+17:5712:58
26Lena Larsson4D (31)1:23:25+48:0237:55
26Rolf Lindblom3C (61)46:49+11:3516:08
27Monica Svärd4D (31)1:23:30+48:0737:57
28Doris Nilsson4D (31)1:43:21+1:07:5846:58
31Gunnar Larsson3C (61)48:49+13:3516:50
51Kjell-Åke Pramlid3C (61)55:54+20:4019:16
Sven-Arne Nilsson2B (33)ej godkänd
Lena Schultz4D (31)ej godkänd

OK Måsen

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Vivi Holgersson3C (61)39:06+3:5213:28
17Gunnar Carlén2B (33)52:37+10:5114:13
18Titti Bergendahl2B (33)53:05+11:1914:20
Hans Holgersson1A (26)ej godkänd

OK Nalle

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Lars Pettersson5E (13)28:0020:00
5Jan Flodin4D (31)42:52+7:2919:29
14Lennart Lundquist2B (33)50:48+9:0213:43
19Ann-Britt Flodin4D (31)57:00+21:3725:54
34Nils-Gunnar Lindberg3C (61)49:26+14:1217:02
Els-Marie Lundquist5E (13)ej godkänd

OK Tisaren

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Lennart Gustafsson3C (61)ej godkänd

OK Tjärnen

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
38Kjell Karlsson3C (61)51:08+15:5417:37
53Nils Johansson3C (61)57:07+21:5319:41
54Erland Karlsson3C (61)57:17+22:0319:45

OK Tor

13 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Alf Lundkvist4D (31)35:2316:05
4Eva Hogréus4D (31)41:34+6:1118:53
4Mikael Hogréus3C (61)36:47+1:3312:41
7Bengt-Olof Blidström5E (13)57:35+29:3541:07
8Kurt Håkan Andersson1A (26)55:21+16:1212:34
8Monica Andreasson4D (31)47:21+11:5821:31
8Lars Andreasson4D (31)47:21+11:5821:31
10Stig Westerberg4D (31)48:45+13:2222:09
13Arne Holmberg2B (33)50:35+8:4913:40
16Karl-Robert Moqvist3C (61)43:34+8:2015:01
29Lennart Johansson2B (33)1:08:48+27:0218:35
37Lars-Gunnar Larsson3C (61)50:31+15:1717:25
Thorolf Olsson4D (31)utgått

OK Älvsjö-Örby

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
40Richard Welander3C (61)51:37+16:2317:47

SMOL

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
14Ingegerd Lusensky3C (61)42:20+7:0614:35

SMOL

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
39Bror Nordh3C (61)51:21+16:0717:42

SMOL

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Majvor Galder5E (13)ej godkänd

Stjärnhovs OK 65

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
14Sven-Erik Stenberg4D (31)52:55+17:3224:03
35Tomas Kjellberg3C (61)49:52+14:3817:11

Strängnäs-Malmby OL

14 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Lars Gustafsson5E (13)50:56+22:5636:22
8Bertil Hall5E (13)1:08:20+40:2048:48
10Bo Andersson2B (33)49:10+7:2413:17
11Anders Ryman2B (33)49:25+7:3913:21
19Åke Hulefors3C (61)44:21+9:0715:17
20Inge Gustafsson3C (61)44:27+9:1315:19
24Gullan Andersson3C (61)46:19+11:0515:58
27Centh Påledal3C (61)46:51+11:3716:09
32Birgitta Påledal3C (61)49:06+13:5216:55
42Ann-Marie Johansson3C (61)52:16+17:0218:01
56Åke Schylander3C (61)57:50+22:3619:56
57Birgitta Eriksson3C (61)59:59+24:4520:41
Lars-Gösta Nilsson4D (31)ej godkänd
Karin Larsson5E (13)ej godkänd

Surahammars SOK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
22Dolwai Hellberg3C (61)46:03+10:4915:52

Södertälje IF

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Eva Jerning5E (13)41:37+13:3729:43
3Per-Åke Pettersson4D (31)39:47+4:2418:05
12Solveig Tjernberg4D (31)51:06+15:4323:13
13Ulf Jerning3C (61)41:58+6:4414:28
25Jan Enesved3C (61)46:48+11:3416:08
28Lauri Lumpus3C (61)47:01+11:4716:12
29Sixten Westerlund3C (61)47:12+11:5816:16

Södertälje-Nykvarn OF

12 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
10Lars-Gunnar Andén1A (26)56:17+17:0812:47
11Göran Larsson3C (61)40:27+5:1313:56
16Greger Wedin2B (33)51:50+10:0414:00
17Christer Andén1A (26)1:09:40+30:3115:50
21Tomas Norlén1A (26)1:38:01+58:5222:16
45Stig Thorsson3C (61)53:03+17:4918:17
49Monica Lindquist Möller3C (61)54:30+19:1618:47
55Weine Johansson3C (61)57:31+22:1719:50
58Sten Möller3C (61)1:08:13+32:5923:31
Rolf Skoglund1A (26)ej godkänd
Staffan Holmberg1A (26)ej godkänd
Bengt Mattiasson1A (26)utgått

Vandrarringen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
15Kurt Eriksson1A (26)1:05:19+26:1014:50

Västerås SOK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Lars_Olof Lundström3C (61)35:1412:08
43Ingrid Lundström3C (61)52:39+17:2518:09
Kurt Zander2B (33)ej godkänd

Åkers IF

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Weine Wolter1A (26)39:098:53
6Bengt Lindkvist4D (31)45:11+9:4820:32
13Margareta Jönsson4D (31)51:41+16:1823:29
27Sonja Jedar2B (33)1:03:31+21:4517:10
Bengt Jönsson1A (26)ej godkänd

Ärla IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Mona Bierfeldt1A (26)ej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser